Leemans was nazi" Meningen over begroting Bogaers optimistischer Financiële kraan zit dicht Zeshonderd miljoen voor bouw BELGISCH VERZET OVER KANDIDAAT VOORZITTER EUROPEES PARLEMENT: ?5 Na India PAKISTAN BEREID TOT BESTAND EIGEN „TROONREDE" Politie grijpt zeven provo's in Den Haag CONRING TOCH HERKOZEN Leerlingschalen l.o. verlaagd Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten RECORDBEGROTING WONINGBOUW Strakkere lijn' HOOFDREDACTEUR VAN „PRAVDA" VERVANGEN Eerste Kamer aanvaardt natte mijnwet Landbouw- en ruimtelijke ordening Jongetje rijdt broertje dood Lagere scholen voor landbouw lopen terug 8 Antisemitisch In Bondsdag: Onschuldig MINISTER VONDELING IN KAMER Amerikaans plan voor Gemuit 8: Ruimtewandeling ,.rond de aarde Wettelijke maatregelen anticonceptionele middelen op komst Ton voor hengelaars Met 1andbouwtractor ar Ruytermerken r het prachtige kade fotoboek gelzang' met tekst Dr. Jac. P. Thijsse de Verkade beschuitrol ctra Ruytermerken). (95 et) 4 5 koppen theet DAGKLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 f1.38 ca. 8 koppen thee. TL 80 komen. Even later wfr^bui* indiaan bewusteloos naar ten gesleept „Wat doen met de schildwacht? V,ne. Winnetou. „Ook maar a8r. men. Draag jij hem *5^ Op dat moment werd ae verscheurd door lui fj. schreeuw der Soshonen. ^en> guw-ilh! Tiguw-ihl - Vijanden). (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/NIEUW DELHI Pakistan zal gehoor geven aan de resolutie van de Verenigde Naties om de vijandelijkheden tegen In dia te staken. Aldus werd gister avond in gezaghebbende kringen in Moskou vernomen. De officiële bekendmaking zou deze nacht geschieden. India heeft reeds bekendge maakt tot een „staakt het vuren" bereid te zijn, indien ook Pakistan aan de oproep voldoet. Naar ver wachting zou een wapenstilstand vanmorgen om 8 uur in kunnen gaan. Radio-Peking heeft dinsdag verklaard dat India zijn militaire, installaties aan de Chinese zijde van de grens met Sik kim heeft ontmanteld, zoals China had geëist, en zijn troepen achter de grens van Sikkim heeft teruggetrokken. Dc onlangs gevormde „revolutionaire raad" in het Indiase deel van Kasjmier heeft verklaard door te zullen vechten ondanks de resolutie van de Veilig heidsraad. Indiase militairen hebben gisteren aan de grens van Sikkim met China voor het eerst het vuur van Chinese soldaten beantwoord. Het incident werd van geringe betekenis genoemd. Pakistan heeft de oproep van de Rus sische premier Kosygin voor een vre- desgesprék met India beantwoord met de mededeling eerst het resultaat van de pogingen van de V.N. af te willen wachten. Bij een anti-westerse betoging in Ka- ratsji is gisteren het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in brand gestoken. Een Indiase woordvoerder heeft mee gedeeld dat Indiase eenheden een Pa kistaanse tegenaanval ten noorden van Sialkot hebben afgeslagen. De strijd heeft meer het karakter gekregen van schermutselingen. DEN HAAG (ANP) Zeven provo's heeft de Haagse politie dinsdagmiddag gearresteerd, om dat zij het pamflet „provokatie nr. 7" van de uitgave „Provo, anarchistenblad", verspreidden Daarmee presenteerde zich op prins jesdag de anarchistische werkgroep ..Provo" Den Haag, die in samenwer king met de Amsterdamse provo's actief was voor en tijdens de tocht van de gouden koets van het paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof. De provo's verspreidden pamfletten, waarop stond afgedrukt „de troonrede", zoals de koningin die volgens hen gis teren had moeten uitspreken. De Haag se politie, door de happening van maandag voor het paleis Lange Voor hout op eventuele gebeurtenissen voor bereid, nam stapels vlugschriften in be slag. Het extramaterieel en de extra- manschappen door de politie ingezet bij punten waar mogelijk de afzetting langs de route van de gouden koets kon wor den doorbroken, behoefden niet te wor den gebruikt. BRUSSEL (ANP) De Belgi sche afdeling van de „Unie van Verzetstrijders voor een Verenigd Europa" heeft dinsdag in Brussel op een persconferentie geprotes teerd tegen de kandidatuur van de Belgische senator Victor Lee mans voor het voorzitterschap van het Europese parlement in Straatsburg. „Victor Leemans heeft zich door zyn pen, woorden en gedragingen een trou we steun getoond van het nationaal- socialisme van de dertiger jaren tot de ineenstorting van Hitiers macht. Vóór en snds 1940 is hy een nationaal-socia- list geweest", aldus een verklaring, die op de persconferentie werd afgelegd. „Vijftien jaar lang heeft hij om zich heen met succes van het nazisme be gunstigd. Hij is onder meer door zijn uiteenzettingen, gebundeld in een boek ..Politieke sociologie" in 1937, één van de vergifteraars geweest van de univer sitaire jeugd. Hij is moreel verantwoor delijk voor het slechte avontuur van vele jonge mannen, van wie een deel de dood vond in de vijandelijke ran gen tegen hun land en tegen de vrij heid en de rest zich terugvond in de gevangenis en voor de oorlogsraden na 1945, zonder dat Leemans hen te hulp kwam". Tijdens de persconferentie werden ook citaten voorgelezen uit artikelen van senator Leemans, die tijdens de oorlog de functie in België bekleedde van se cretaris-generaal van economische za ken. Zó schreef hij in februari 1941, dat het thans „de meest gunstige ge legenheid" was om de kroon te zetten op de Vlaamse economische opstanding. „Voor de oorlog begaf Leemans zich verscheidene keren naar Duitsland en hij was gevleid over zijn vriendschap pelijke betrekkingen met de nazi's", al dus de verklaring. „Hij heeft deelge nomen aan manifestaties en deel gehad aan het nationaal-socialisme met in begrip van het anti-semitisme". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat Leemans via een door hem gestichte en geleide „arbeidsorde" Duitsland werkkrachten verschafte. „Als secreta ris-generaal van economische zaken had hij eindelijk de gedroomde kans om de Belgische economische organisatie te nazificeren". Dat senator Leemans na de oorlog niet is veroordeeld schrijft de Belgische afdeling van de „Unie van Verzetsstrij ders voor een Verenigd Europa" toe aan de door „het recht gekende zwakheden". „Dit zijn servituten van de democra tie. Dat brengt echter mee de plicht van waardigheid en matiging, waarvan se nator Leemans, kandidaat voor het pre sidentschap van de Europese assemblee, niet wil weten. Daarom wordt men gedwongen een verleden te onthullen, dat Leemans naar de banken van het oorlogstribunaal m plaats van die van de Belgische senaat had moeten voeren". Dc stemming over de kandidatuur van senator Leemans komt vrijdag a.s. in het Europese parlement dm Straatsburg aan de orde. BONN (Reuter) Dr. Herman Con- ring, tijdens de bezetting rijkscommis saris in Groningen, is bij de Bondsdag verkiezingen van zondag herkozen. Hij werd weliswaar opnieuw verslagen door een sociaal-democraat in het dis trict Emden-Leer, maar herkozen op de christen-democratische lijst voor Ne- der-Saksen. Het wettelijk voorgeschreven aantal verplichte onderwijzers aan scholen voor gewoon, voortgezet en uitgebreid lager onderwijs is met ingang van het nieuwe schooljaar of met ingang van 1 september opnieuw vastgesteld. De ver laging van deze aantallen houdt in dat b.v. voor een lagere school thans bij 170 leerlingen aanspraak bestaat op zes on derwijzers. Twee jaar geleden werd dit aantal leerlingen gesteld op 195. Daar voor bedroeg het 211. DEN HAAG (A.N.P.) De oud-mi nisters E. H. Toxopeus (V.V.D.) en H. J. Witteveen (V.V.D.) zijn gistermiddag te zamen met de heer T. H. J. Hogen- dorp (P.v.d.A.) als kamerleden be ëdigd. Voor het afleggen der eed door de beide oud-ministers, die tot de op positie behoren, bestond veel belang stelling. Op de foto v.l.n.r.: De heren Hogen- dorp, Witteveen en Toxopeus. (Advertentie) Dringt direct door tot aan dc haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algcsal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL hij alle apoth. en drog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De strijd tegen de woningnood blijft minister Bo gaers' belangrijkste taak, zo licht hij zelf toe in zijn begroting. Toch is de minister niet meer zo somber gestemd omtrent de haalbaarheid van het einde van de nood in 1970. In grote delen van het land, aldus de minister, begint de woningnood duidelijk aan omvang en betekenis te verliezen. Het langzaamaan ontstaan van een zeker evenwicht tussen vraag en aanbod maakt een straf huurbeleid meer en meer overbodig. De minister voorziet dat in sommige delen van het land binnen afzien bare tijd de woningdistributie kan gaan verdwijnen. De overspanning op de bouwmarkt acht minister Bogaers over het algemeen verdwenen. De buitensporige verschillen tussen vraag en aanbod van bouwvakar beiders zijn sterk verminderd en een Senator Leemans zelf verklaarde dins dagavond, zonder nog kennis te hebben kunnen nemen van de verklaringen over zijn verleden, dat het aan zijn kan didatuur niets veranderde. „Na de oorlog is er een onderzoek tegen mij geweest over mijn functie van secretaris-generaal van economische za ken. Tot 1947 ben ik twee of drie keer verhoord geweest over mijn eigen zaak en tientallen keren over andere. Daarna ben ik buiten vervolging gesteld". „Ik ben dus onschuldig bevonden. Sindsdien heb ik myn politieke werk zodanig gedaan dat ik voorzitter ben geworden van de senaatsfractie van de christelijke volkspartij. In Straatsburg ben ik gevraagd op volger te zijn van de aftredende presi dent van de Europese assemblee, Du- vieusart. In 1949 is ook een campagne tegen mij gevoerd, waarvan de be schuldigingen bij een onderzoek door mijn partijgenoten werden weerlegd. Hoe zou ik een polemiek kunnen begin nen over citaten, die slechts in hun ver band moeten worden eglezen?". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft gisteren met 53 tegen 15 stemmen het wetsontwerp mijnwet continentaal plat (de „natte mijnwet") aanvaard. Tegen stemden de aanwezige leden van de VVD, CHU en PSP alsmede de KVP senatoren prof. Thurlings en ir. Gooden. Een grote meerderheid van de KVP stemde voor het wetsontwerp, samen met de P.v.d.A. en AR. Prof. Zijlstra motiveerde het voor stemmen van de AR-fractie door er op ti; wijzen, dat een aantal belangrijke uitvoeringsmaatregelen van de mijnwet te zijner tijd toch nog parlementaire goedkeuring nodig' zullen hebben Met andere woorden: de AR kan dan altijd zonodig een afwijzend standpunt inne men. De opvattingen van minister D^ Uyl over het karakter, omvang en doel u 5Ïatsdeel.nemin^ in de oliewin ning hadden in ieder geval bij de AR „ernstige bezwaren opgeroepen". Toch (vvni ?e ^5 v?or' De hec'' Van Riel (VVD) noemde het wetsontwerp ma terieel onaanvaardbaar. staatkundig f aanbevelenswaardig, staatsrechte- Jï fn 1ua politieke structuur Dromhf wetsontwerP is een com- omort'm grens van ontoelaatbaar meSe Cvoom d'Cht benadert' heren*™,!h <KVP) zei dat behalve de ü*nfei Th"rlln?s en Gooden nog een o^deanvoor„KVP-ers ve,'ontrust was in de "olipwiï?^nomen staatsdeelneming eiserKt kifnkte Geiet op het sP°ed echte? niet tegerSemmen^1 WÜden MOSKOU (UPI) De Russische plaatsvervangende minister va-n buiten- landse zaken Mikhail V. Zimjanin is benoemd tot hoofdredacteur van het dagblad van de Russische communisti sche partij, de Pravda. Zimjanin zal de vervanger zijn van Alexei M. Roemjantsev. die na een jaar als hoofdredacteur vermoedelijk zal te rugkeren naar zijn vroegere baan van leraar In diplomatieke leringen wordt aan genomen, dat de benoeming van de partijfunctionaris Zimjanin betekent, dat de Pravda kraohtiger dan tot dusver de partijlijn zal gaan volgen. HOUSTON (UPI) De astronaut David R. Scott zal bij de ruimtevlucht met de Gemini-8 volgend jaar een ruimtewan deling maken, die een gehele baan om de aarde (100 minuten) zal duren. Het zal voor Scott de eerste ruimte- vluoht worden. Commandant van de Ge mini-8 is Neil Armstrong. De vlucht, die voorlopig is vastgesteld voor februari of maant zal twee tot drie dagen duiren. t Armstrong zal de eerste niet-militaire astronaut van de Verenigde Staten zijn. Hij is eerder in de ruimte geweest als piloot van het X-15 raketvliegtuig. De astronaut Edward White is tijdens de Gemini-4 vlucht 20 minuten buiten het ruimteschip geweest. zeer belangrijke bijdrage tot de produk- tieverhoging leveren ook vijftien fabrie ken van systeemwoningen. In het bouwprogramma voor 1966 wordt uitgegaan van een totale produk- tie in de bouwnijverheid van 8100 mil joen gulden. In de gebouwensector zal naar schattingen 6000 miljoen kunnen worden verwerkt, in de sector weg- en waterbouwkundige werken 2100 miljoen. De schatting van 6000 miljoen in de ge bouwensector is gebaseerd op de gerea liseerde produktie in 1964 van 4608 mil joen. Voor 1965 is het goedlkeuringsbe- leid in deze sector 'thans nader afge stemd op een produktiebedrag van 5300 miljoen. Bij de voor 1966 geraamde cijfers gaat minister Bogaers er vanuit dat in ver gelijking met 1964 de volgende ontwik keling zal plaatsvinden: a. Een stijging van de bouwproduktie door een grotere bezetting van 10 pet. (hierbij 'is- dan nog geen rekening ge houden mét het aantrekken van bui tenlandse arbeidskrachten en de optre dende vermindering van de grenspen- del. b. Een voorzichtig geraamde stijging van de produktie met 1 pet. door een hoger aantal produktieve uren. c. Een verhoging van de produktiviteit met 8 a 9 pet. d. Een toename van de productieprijs met 8 a 9 pet. De verdeling van de produktiecapa- citeit geeft minister Bogaers als volgt aan: Woningen: 3160 miljoen. 52,7 pet. van de geraamde capaciteit is voor de wo- ingbouw gereserveerd. De minister wil 125.000 woningen in aanbouw nemen, ex clusief de vrije-tij ds-bouw. De verdeling zal zijn: 60000 woningwetwoningen, 16.250 gesubsidieerde particuliere huur woningen, 23.750 woningen met bezitsvor- mingsbijdragen en 25.000 ongesubsidieer de woningen- Boerderijen: 120 miljoen en overige agrarische gebouwen 105 miljoen. Nijver heidsgebouwen: 825 miljoen (1965: 740 miljoen). Gebouwen voor handel en verkeer: 485 miljoen (1965: 390 miljoen) gebou wen voor gezondheidszorg en hygiëne: 225 miljoen. Kerken: 50 miljoen (bouwprogramma 1965 40 miljoen). Scholen: 450 miljoen (1965 345 mil joen) hiervan is 133 miljoen bestemd voor het wetenschappelijk onderwijs. Overige byzondere gebouwen: 90 mil joen (1965: 70 miljoen). Overheidsgebouwen: 105 miljoen (1965: 95 miljoen). Herstel en verbouw: 270 miljoen (1965: 190 miljoen) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Samkalden (justitie) streeft er naar spoedig voor stellen tot wettelijke maatregelen betref fende anti-conceptionele middelen bij de Tweede Kamer in te dienen. Aldus blijkt uit de toelichting van de minister op zijn begroting voor 1966. Ander nieuws uit deze begroting: Een voorontwerp van wet op het stakingsrecht zal aan S.E.R. worden voorgelegd. In voorbereiding zijn wetsontwerpen tot strafbaarstelling van corruptie in de sfeer van het bedrijfsleven en tot af schaffing van de bijkomende straf van plaatsing in een rijkswerkinrichting. Nagegaan wordt of uitbreiding van de mogelijkheid van executie van vrij heidsstraffen in weekends praktisch uit voerbaar is. Overwogen wordt af te zien van de feitelijk gehanteerde minimum leeftijd van 25 jaar voor functionarissen bij re- classeringsinstellingen. 55 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „De financiële kraan zit dicht en mag dit jaar niet meer lek ken". Met deze mededeling liet de mi nister van Financiën, dr. ir. A. Von deling, dinsdag aan de Tweede Kamer weten, dat de uitgaven van het rijk niet door besluiten van de volksvertegen woordiging verhoogd mogen worden. Hij liet er meteen op volgen, dat zijn collega-ministers dit standpunt hebben aanvaard. „Wij zullen bijzonder hard nekkig, zo men wil, hardvochtig, de eventuele aandrang van de Kamer tot nog hogere uitgaven weerstaan", aldus de minister van Financiën. Dr. Vondeling legde deze verklaring af, nadat hij voor de eerste maal en onder het wakend oog van zijn zojuist tot Kamerlid beëdigde voorganger prof. Witteveen het beroemde koffertje met de miljoenennota had geopend en de inhoud aan Kamervoorzitter Van Thiel aangeboden. Hij gaf allereers! een rooskleurig beeld van de alge mene toestand het is gerechtvaardigd optimistisch te zijn over de economische DERTIEN MENSEN zyn om het leven gekomen en negentig gewond bh een spoorwegongeluk bij de Tsjechoslo- waakse hoofdstad Praag. Een goede rentrein botste op een elektrische pas- Er zit op dit" beeld echter een zwarte sagierstrein. plek, aldus de bewindsman: de ontwaar- mj.wikkeling jn het volgend jaar. DEN HAAG: Dr. AVondeling, de minister van Financiën, voorzien van het koffertje, met zijn echtge note hij aankomst voor het kamer gebouw voor het aanbieden van de miljoenennota. dinig van de gulden. Dit proces is al jaren gaande, maar de laatste tijd in sterkere mate. Het is wel een heel schrale troost, dat die inflatie in hoofd zaak geïmporteerd wordt uit het bui tenland. De minister wees er op, dat ook het beleid van de Nederlandse overheid een factor tot inflatie zou kunnen zijn, namelijk wanneer zij haar uitgaven op onjuiste wijze zou finan cieren. Daarom heeft de regering de Staten-Generaal een fors plan tot dek king van de hogere uitgaven voorge legd. et plan kan worden verstoord door om standigheden, die de regering niet in de hand heeft, of doordat de Kamer het niet zou aanvaarden. Dat laatste kan ik nauwelijks geloven, aldus dr. Von deling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Biesheuvel van Landbouw en Bogaers van Volks huisvesting en ruimtelijke ordening ple gen reeds geruime tijd overleg over het inpassen van de landbouwstructuur in de ruimtelijke ordening van de toekomst. De modernisering van de landbouw vraagt voligens mr. Biesheuvel een ingrijpende omvorming van de landelijke gebieden. Daarom dient het agrarisch structuur beleid en het beleid rond de ruimtelijke ordening onderling op elkaar afgestemd te zijn. In de te verwachten nota over de ruimtelijke ordening, die minister Bo gaers reeds in het vooruitzicht heeft ge steld. wordt aan deze kwestie de nodige aandacht besteed. De modernisering van de landbouw in zijn geheel wordt steeds belangrijker met het oog op de internationale afzet, maar ook in verband met de binnenlandse ver. anderingen. Het ontwikkeling»- en sane- rinigsfonds speelt hierbij een belangrijke rol. Na de aanloopperiode van het fonds is het werkplan duidelijker omlijnd: de daarvoor in aanmerking komende land bouwbedrijven kunnen thans op sociaal verantwoorde wijze beëindigd worden. ,,Tien maal de pachtwaarde van de grond als bijdrage ineens, wanneer de stichting beheer landbouwgronden de vrijkomende gronden in beheer krijgt", is een nieuw saneringsvoorstel, waar over minister Biesheuvel zich thans be raadt. In zijn begroting 1966 wijst mr. Biesheu vel erop, dat iedere zelfstandige (ook de landbouwer dus) die in moeilijkheden verkeert recht heeft op hulp volgens de rij ksgroepenregeling zelfstandigen. De landbouwer met zijn oogstmoeilijkheden valt daar ook onder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met voorlopig 100.000 gulden wil minister Biesheuvel van landbouw en visserij een aantal viswa ters laten verbeteren en andere visplaat- sen openen, speciaal voor de hengelaars. Overleg hierover is gaande met de hen- gelsportorganisaties. Mr. Biesheuvel denkt hierbij aan de aanleg van vispas- sen, en het vervangen van het tegen woordige visbestand en het verbeteren van viswater. ROTTERDAM (A.N.P.) Een 11-ja- rige jongen heeft bij Hoek van Holland met een tractor zjjn zesjarig broertje, Theunis Hoogervorst uit 's-Gravenzan- de, overreden. Men neemt aan dat het slachtoffertje dat met zijn vader naast de tractor met aanhanger liep, plotseling is gestrui keld en onder een der voorwielen van de aanhanger is geraakt. De vader heeft, toen hij dit zag gebeuren, nog wel gegild, maar de jeugdige bestuur der, die kort tevoren de taak van een oudere man had overgenomen, reageer de niet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het landbouwonder, wijs tekenen zich de laatste jaren op merkelijke verschijnselen af. Het aan tal leerlingen op de middelbare en hoge re landbouwscholen neemt toe met zelfs 20 procent, de animo voor het lager land en tuinbouwonderwijs daalt. Tussen 1961 .1964 liep het aantal lagere leerlingen terug van 21.000 tot 18.000. Minister Bies_ heuvel van landbouw acht - dit volgens zijn opmerkingen de begroting 1966 een gezonde ontwikkeling, omdat bij een te ruggang van de werkzaamheden in de agrarische sector de behoefte aan meer en hoger gekwalificeerd onderwijs steeds meer naar voren komt. Als gevolg van een en ander zijn thans saneringsplannen opgesteld voor het la ger land- en tuinbouwonderwijs. Tussen de schooljaren 1965/66 en 1968/69 moe ten 35 lagere scholen verdwijnen. In en kele streken, zoals in de kop van Noord Holland, Noordwest Utrecht en weste lijk Noord-Brabant is het saneringsover- leg nog niet afgesloten. (Advertentie) Dagbladen en vakbonden hebben gis teren uitgebreid commentaar geleverd op de miljoenennota. Aan deze com mentaren ontlenen wy de volgende passages: „TROUW" (A.R.) meent: de regering heeft teveel hooi op haar vork geno men. Niet uit een gevoel van over moed, maar omdat het eenvoudig noodzakelijk. Het is natuurlijk niet prettig om meer geld van de burgerij te vragen. Maar dat geld niet vragen zou betekenen, dat men vitale belan gen van ons dichtbevolkte land met zijn snel wassende aantal inwoners, zou verwaarlozen. Over de internationale situatie en ons buitenlands beleid werd overi gens niets gezegd. Minister Luns is dan ook van d,e kop naar de staart van het regeringsprogramma ge bracht. aldus Trouw. De „TELEGRAAF" schrijft over de miljoenennota o.m.: hetgeen het mi- lïAsterie-Cals/'Vondeling blijkens de miljoenennota 1966 de Nederlandse burger meent te mogen aandoen is niet eenvoudig in één woord samen te vatten: misschien is de omschrij ving „ontstellend" nog het meest op haar plaats. Er is een reeks van belastingver hogingen voorgesteld, die nog nim mer in de Nederlandse geschiedenis is voorgekomen. Het „zoethoudertje" van 100,- belastingverlaging per jaar, niet verhandelbaar en niet be- leenbaar, dat over vijf jaar zal wor den uitbetaald (prettige taak voor de opvolger van minister Vondeling), verzinkt bij deze belastingverhoging bi een lachwekkend niets. Het NEDERLANDS KATHOLIEK VAKVERBOND noemt de miljoenen nota een gedegen stuk werk. Het was te verwachten, aldus het N.K.V., dat deze regering, na bekendmaking van eo'n ambitieus regeringsprogramma, de rekening hiervoor spoedig zou pre senteren. Het N.K.V. noemt het een moeilijk te verteren zaak om na een recente belastingverlaging thans ge confronteerd ts worden met een be lastingverhoging. Een verhoging van de indirecte belastingen leidt in het algemeen tot prijsverhogingen. Welis waar heeft de regering de eerste le vensbehoeften ontzien, maar toch moet de invoering van omzetbelasting op textiel en schoeisel als een bijzon der ernstige zaak worden gezien. Het „DAGBLAD VAN HET OOSTEN" in Almelo acht met de evangelische woorden „geven is zaliger dan ont vangen" de troonrede het best geka rakteriseerd. De „N.R.C." (liberaal) noemt de troon rede een fraai opgebouwd stuk. Wat het beleid betreft zegt het blad, dat de politieke keus van het kabinet be staat uit het zetten van de nering naar de bij voorbaat verlangde tering. De uitgavenstijging stelt de fiscale problematiek op de voorgrond. Bij de verhoging van de indirecte belastin gen heeft de keus van textiel en schoeisel verbaasd. Wil dit kabinet het nudisme bevorderen?, vraagt de N.R.C. zich af. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD (liberaal) schrijft: De Troonrede lijdt over het algemeen aan een opvallende vaagheid. Een uitzon dering hierop is de belastingpara graaf. Het zijn uiterst kwalijke belasting verhogingen, die hier worden aan gekondigd en die niet worden goedgemaakt door de tegemoetko mingen op het gebied van de loon- en inkomstenbelasting. Het vermoe den is gerechtvaardigddat wij van die verhogingen verschoond zouden zijn gebleven, indien het vorige kabinet, dat van veel minder spil zucht blijk gaf, in stand was ge houden. Onder de kop „overbodige verrassing" schrijft „HET PAROOL", dat de re gering het terecht noodzakelijk acht de stijging der rijksuitgaven tijdelijk te versnellen. Het blad noemt het echter de vraag, of die tijdelijkheid gezien de doorgaande bevolkings groei wel zo tijdelijk zal zijn. Het Parool meent, dat de regering met de keuze van de objecten voor de be lastin gverz waring in het algemeen een vrij eglukkige hand heeft gehad. Hier past alleen een vraagteken bij de textiel en het schoeisel. Minder gelukkig noemt Het Parool het voor stel van de belastingspaarbrieven dat na het kwartje van Romme, en' het tientje van Lieftinck als het honderd je van Vondeling geboekstaafd zal worden. let N.V.V. heeft enige kritische kant tekeningen geplaats' by de regerings plannen, maar legt er de nadruk op, dat het dat zeker niet doet om de toeneming van het uitgavenniveau van de overheid te hekelen. De be zwaren van het N.V.V. gaan uit naar de wyze. waarop de overheid de ho gere uitgaven meent te moeten finan cieren. Het N.V.V. ziet niet in, dat een drastische verhoging van de in komsten van de overheid in deze ma te door belastingmaatregelen moet worden verwacht, rechtvaardigt vol gens deze vakcentrale niet, dat zo'n zware druk wordt gelegd op de par ticuliere consumptie. De sterke prijs stijging in 1966 alleen al tengevolge van de belastingverhoging en de huurverhoging tast aldus het N.V.V. het reële inkomen in ster ke mate aan, hetgeen zijn weerslag op de loonvorming niet zal missen. De „TIJD-MAASBODE" schrijft o.a.: Wijst de beklemtoning van collectie ve voorzieningen op een onevenredig grote invloed van de socialistische coalitiegenoot? Men hoeft niet aan politieke allergie te lijden om althans de vraag te stellen. Als men echter ziet hoe zwaar het offer, dat voor de ze gemeenschapsvoorzieningen ge vraagd wordt, ook de lagere inko mensgroepen treft, is de vraag ge wettigd hoe een socialistische minis ter van Financiën voor dit beleid kan tekenen. Het is allemaal nogal ver warrend, maar het kon erger. Onze eindconclusie is. dat wij te maken hebben met een aanvaardbare begro ting, die gerechtvaardigde, doch zwa re eisen stelt aan de burger en de so ciale organisaties, een begroting" haar doel echter niet zal bereiken en die dus tot inflatie zal leiden als de lo nen, ondanks een vrijere loonpolitiek niet in de hand worden gehouden. Dat lijkt een bijna onmogelijk opgave zo concludeert de Tijd-Maasbode.

de Stem | 1965 | | pagina 13