ms land -seeing ER GROEIT BEGRIP VOOR RUIMTELIJKE ORDENING Schokdempers voor Oosterscheldebrug Zigeunervolk op weg naar Rome Bestuurlijke problemen niet gering Raad Kruiningen tegen gereformeerde school Drs. Th. Westerhout staatssecretaris voor grenswijzigingen en streekraden TWEE KORVEN IS EEN VOLLE ZAK Woeste rit en wild gevecht in Kamperland Zaamslag bij n.v. Zegam mains sales éde publiek EXAMENS J()(WATER L woensdag 22 sept.: HaosWtn£ Terneuzen: 12.03 en Vandaag JRR Morgen In fraudezaak Chaam Opnieuw 4 jaar geëist tegen ontvanger Subsidie Instituut voor bestuurswetenschappen Provincie verwacht: Geld (65 miljoen) Oosterschelde brug in 13 jaar bijeen Zelf beginnen Snel beslissen Hoog genoteerd Zeeland wordt ruimtelijk een voorbeeld Verkeer eist weer slachtoffers pc ütctn Duitsland kiest veilig Belg tegen politie Aanvoer peren vervroegd Aanrander in arrest gesteld Paus Paulus komt een dagje op bezoek Mes in borst beslecht ruzie W oonwagenkamp Vlissingen is te vol LANDELIJK KORFBAL Zeeuwse ploegen in het lam ■{bal waren alleen Tjoba l en succesvol. In 2a won Tjoba 1 aag met 24 van het pas ge. rde Phoenix en in 3b res. won luis met 70 van Zwervers 2 kl. leed Swift 1 in Middelburg nederlaag tegen een uitstekend janatden uit Leiden. Animo verloor in klasse 2b in Den 5—3 van Ready. De wedstrijd o in 3c werd uitgesteld. LBURG Dat Jcan-Paul >g publiek weet te trekken be. uitverkochte schouwburg rg, waar de toneelgroep „Cen. et Z.V.U.-toneelseizoen opende mains sales" (vuile handen) een lange toneelavond, waarbij 1 volledig werd uitgesponnen en Porting wel eens wenselijk was en aan 'n tafereel na de pauze) iflict in dit drama ligt voor de soon, de jonge intellectueel Hu- vraag of hij voor een ideaal kan zonder zijn handen vuil te ma- krijgt de opdracht de chef van Hoederer genaamd, te liquide. - kan dit niet, omdat hij getrof. It door Hoederer's menselijkheid. moeilijke jongeman Hugo ko- veel te weten, want in zijn kof. aagt hij naast zijn pistool (een rlijk wapen) ook zijn jeugdfoto's Ls gezegd wordt: een lief jonge, en matrozenpakje en met een dasje voor. voortreffelijk gespeeld door Ca. sen wordt voortdurend omringd kind-vrouwtje Jessica (Marja hem, door haar naïviteit, nogal moeilijkheden brengt. Haar rol vat warmte en charme op het uus Hermus bleek de juiste man iste plaats in de rol van Hoede- ïhef van de partij (hoewel niet idelijk te verstaan), n der Molen in de rol van Olga note) bleek de somtijds gedeci- maar ook vaak bange jonge lie de opdrachten uitdeelde, die ;ens" moesten uitvoeren. Verder ïog de „kostelijke" lijfwacht van Slick (Ben Hulsman) en Geor- >p van Donselaar), die goed ge- zich volledig voor hun partij it op het programma alleen was dat er pauze was na het vierde was er een kleine verwarring de afloop van het stuk. Hierin zelfs de twee jongedames, die de bloemen aan zouden bieden, 2 nog net op tijd van het toneel erd' konden worden. elers en speelsters van „Vuile werden na afloop dank gebracht langdurig en welgemeend ap- est ons nog te vermelden dat de idse bewerking werd verzorgd ns Roduin, in een regie van Theo vaarbij Hans van Norden voor send decor had gezorgd. A.L e belangen van Nederland in hun id, meestal in een onbetaalde be hartigen. Het merendeel van deze is namelijk honorair en het me- heeft Nederland of zijn directe nister mr. J. Luns, vóór zondag mber nog nooit gezien. Gisteren s de oude belofte van mr. Luns c consuls eindelijk ingelost. Z.; in Nederland voor een vijfdaagse economische sightseeing, id kent bijna 450 consuls, ver ver de gehele wereld. De helft nu in Nederland, de meesten met tgenoten, na een zelfbetaalde ereduceerde) reis. De overigen -rhinderd in te gaan op de u:t- van Buitenlandse Zaken voo: kening. behalve de verblijft*** -voor drie ton beschikbaar i« - dagen naar Nederland te komen iksemsvlug iets van te zien «n kennen. Rondleiders in de pol economie, de culturele, recreat maatschappelijke facetten in w de ministers Luns, Den Uyl ei ig zijn zij aanwezig op het Bji tijdens de opening van de St raal. Op een speciale tribun' ministerie van Binnenlandse V*- tn de consuls en hun echtgenoten eerst „het sprookje van de gou' :s" kunnen beleven. Het is een d programma, waarmee deze gasten van de regering bezig worden. Woensdag bezoeken rdam, de Botlek en de Nieuwe 2. en 's avonds ontvangt uliana hen in de Ridderzaal. dagen bezoeken zij tal van m- in Rotterdam, in Amsterdam en v. gemeenten en maken W het Nederlands organisatieleven. Delta en met vele andere speci- ierlandse aangelegenhden. de functie van consul der Ne* ii meestal een erefunctie. de con* zeer gewaardeerde krachten, om* Nederland in eigen omgeving mogelijk willen representeren- week misschien nog beter, oa de bedoeling van de uitnodiging als dank voor de vele verdien de consuls hebben, anderziJ^ DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 zo goed mogelijk kennis te laten iet het land, waarvan het wa]J" jaar en dag op de deur va® nt.r of woning prijkt. Waar ook :ht nevr. Geslaagd voor dames* J. C. Rentmeester-Beulen ?erenhoek. 11.38 en Wemeldimge: 0.« c 20 u.: Porgy en Bess, i* J* JZEN a. ,i 20 u.: Bye, bye, birdie. BURG u.: Goldfinger. 18 j. hooi: bevolkingsonderzoek 15 jaar). Schan 52: 14.30 openbare kleuterschool 9 De zon schijnt! Eindelijk... In e razend tempo hebben de Zeeuwse boe ren al hun mensen en materiaal aan liet werk gezet. Van zonsopgang tot zonsondergang wordt er hard geploe terd. De oogst moet binnen gehaald worden- Na de natte moesson" telt elk zonnig uurtje dubbel. Combines grommen door de graanvelden. Dag en nacht, 's Nachts zijn het verlichte monsters die gulzig in het graan grij pen. Het hooi staat op ruiters- Het zijn net kleine éénmans-huisjes. I En dan de aardappelen. Aardappelen waar wij dit jaar allemaal weer van moeten eten. De boer doet zij" best. Twee korven is een volle zak. De rug gen buigen zich nog diepei* De zon draait snel, de dag is kort. Handen graaien in de vette, weerbarstige aarde. e Vlugge handen gaan over de grote velden. Do horizon verdwijnt in een warme trilling van de zon- De oogst moet on tijd binnen zijn. Het is nu of nooit'. Wie weet of morgen de zon nog schijnt? DEN BOSCH Maandagmorgen stond het Chaamse duo, de ex-gemeenteontvan ger Jan R. en de ex-secretaris-ambtenaar Koos K. beiden verdacht van grootscheep se knoeierijen met gemeentegelden, voor- het hekje van het Bossche gerechtshof. De officier van justitie in Breda, mr. Louet Feisser was in beroep gegaan van de vonnissen van de Bredase rechtbank die R. tot 2.5 jaar met aftrek had veroor deeld, na de eisen van resp. 4 en 2.5 jaar. De procureur-generaal van het Bossche hof, mr. jhr. N. Witsen Elias zag voor R. geen verzachtende omstandigheden. Hij vroeg opnieuw vier jaar onvoorwaar delijk. Voor de secretarie-ambtenaar K. wilde de procureur-generaal wel laten gelden dat K. sterk ondèr invloed heeft gestaan van R. Vandaar de eis: 2 jaar onvoorwaardelijk met aftrek. MIDDELBURG Tijdens de raadsver gadering zal aan Provinciale Staten wor den voorgesteld het subsidie aan het Instituut voor Bestuurswetenschappen met ingang van 1 januari jl. te brengen op f 1725,per jaar. Het instituut heeft, ongeveer eens zoveel gevraagd. DEN HAAG (A.N.P.) Als Us weder dienende tussen half december en Kerstmis van dit jaar de Oosterschel debrug gereed zal zijn, begint voor het provinciebestuur van Zeeland een nieuw avontuur. Tussen dat ogenblik namelyk en het jaar 1978, waarop de afsluitdam van de Oosterschelde gereed moet zyn, moeten de 65 mijoen guden die de brug gekost heeft, d.m.v. tolheffing eruit zyn. De goede afloop hiervan ziet het provin ciebestuur ook al gezien de ervarin gen met de Haringvliethrug met ver trouwen tegemoet. Aldus de technisch hoofdambtenaar bü de provinciale Wa. terstaat van Zeeland, de heer H. C. Geu ze. Volgens de prognose zullen in de eer ste jaren 1 miljoen eenheden (personen- en vrachtwagens) van de brug gebruik maken. Dit getal loopt volgens de prog nose langzaam op tot 2,5 miljoen eenhe den in 1978. In principe zal de tolbetaling de prijs van de veerdienst niet te boven gaan. Dat tarief ligt op f 1.70 voor een perso nenwagen inclusief bestuurder. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De problemen van de ruimtelijke ordening en de daaruit rechtstreeks voortvloeiende bestuurlijke indeling beginnen in Nederland te leven. Tien jaar geleden vond men dit alles maar een vage, nauwelijks interessante zaak. Nu begrijpt bijna iedereen: als de centrale overheid geen grondlijnen trekt, waarlangs de ruimtelijke ordening zich moet bewegen, wordt het een chaotische zaak. In de komende dertig jaar moeten ongeveer 8 miljoen mensen worden op gevangen. Daaraan zitten verstrekkende consequenties vast, want de groei der Nederlandse bevolking houdt in het jaar 2000 niet op. Ook daarna moeten er nog mogelijkheden tot wonen en werken worden geschapen. wanneer het is opgebouwd uit gemeen ten van een redelijke grootte. Het is dui delijk, dat een gemeente met 700 inwo ners niets in de melk te brokkelen heeft, wanneer deze met zeer grote steden moet samenwerken. Onder „redelijk grote ge meenten" versta ik in dit verband, zon der hiermee naar boven of naar bene den een absolute grens te stellen, .steden met 50.000 tot 100.000 zielen. Dit zei ons de staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, drs. Th. J. Westerhout, de man, die sedert 12 juli van dit jaar heel in het bijzonder belast is met de bestuurlijke problemen van gemeenten en provincies. Hij is zelf uit de planolo gische sfeer gekomen toen hij in 1956 voor de P.v.d.A. zijn intrede deed in de Tweede Kamer. Ook als kamerlid heeft drs. Westerhout zich veel met de vraag stukken van de ruimtelijke ordening be ziggehouden. Voor zover het de gemeen telijke en provinciale grenzen raakt (en dat gebeurt vrijwel dagelijks) heeft de staatssecretaris direct te maken met de ruimtelijke ordening, die in eerste in stantie onder minister Bogaers ressor teert. De bewindsman zei met vreugde te hebben geconstateerd, dat de ruimtelijke ordening nu begint te leven, ook in de Tweede Kamer. Volgend jaar komt er een tweede nota over deze zaak, daarin zullen uiteraard ook de bestuurlijke pro blemen worden aangesneden. Hoe moei lijk de vraagstukken van grenswijziging, opheffing van gemeenten, instelling van bovengemeentelijke lichamen e.d. vaak in de volksvertegenwoordiging hebben gelegen, blijkt uit een aantal zaken, die niet of nog niet zijn opgelost. Los gezien van bepaalde gebieden meent de staatssecretaris, dat je niet overal ditrictsbcsturen in het leven moet gaan roepen. Het is het beste, wanneer de betrokken gemeenten, in overleg met het provinciaal bestuur, zelf de eerste stappen zetten. Er zyn echter gebieden, waar de problemen zo nijpend zijn, dat de regering er wat aan moet doen. De staatssecretaris dacht daarbij aan Amsterdam en het gebied van de IJmond. rond het Noordzeekanaal dus. Hij vond het bijzonder gelukkig, dat het provin ciaal bestuur van Noord-Holland met de ze zaak actief bezig is. De bewindsman kon niet zeggen, dat voor de agglomeraties, die in ons land reeds bestaan of nog zullen ontstaan, steeds het districtsbestuur de beste op lossing zal zijn. „Dat moet je van het ge bied zelf laten afhangen. Er zijn altijd twee mogelijkheden: een bovengemeente- lijk lichaam, of samenvoegen van ge meenten". In dit verband deed de staatssecretaris een belangwekkende uitspraak: „Een bovengemeentelijk or gaan kan alleen dan goed functioneren, DRS. TH. WESTERHOUT De staatssecretaris had ook wensen. Hij meent, dat de beslissing over grenswijzi gingen van gemeenten snel genomen moet worden. Het is niet goed wanneer over dit soort zaken te lang onzekerheid blijft bestaan. Hiervoor is een wijziging van de bestaande wetgeving echter nog niet nodig. Wel moet er in het bestuur lijke vlak snel beslist worden. Regering en parlement moeten zich ervan bewust zijn, dat een grenswijziging vaak een pijnlijke operatie is. Die dient dan oo-k snel te worden afgewikkeld. Drs. Westerhout vindt het een goede zaak, dat de bestuurlijke vraagstukken, rechtstreeks de ruimtelijke ordening ra kend, in handen van een saatssecretaris zijn gelegd. Deze bewindsman heeft meer tijd beschikbaar voor deze moeilijke za ken, dan de minister van Binnenlandse Zaken in het verleden had. Diens aan dacht en werkkracht moesten over een groot gebied worden gespreid. Boven dien: de tijd is rijp voor een doeltreffen de aanpak van de ruimtelijke ordening als geheel. Deze staat niet voor niets bij het kabinet hoog genoteerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Staatssecretaris drs. Th. Westerhout, tot aan zijn benoeming wethouder van Mid delburg, gaf ons een verklaring voor het feit, dat in de "provincie Zeeland veel beweging in de ge meentelijke grenzen is. Hij zei, dat met name in Zee land het provinciaal bestuur met ijver en visie de zaak van de be stuurlijke indeling heeft aange pakt. Hij dacht hierbij aan grens wijzigingen, die in Zeeuwsch- VlaanfLeren en op Zuid-Beveland nog tot stand moeten komen, aan de gemeentelijke herindeling van Walcheren, die zeer spoedig in de Kamer komt en aan een herzie ning op het eiland Tholen. „Wanneer deze wetsontwerpen binnen vijf jaar wet zullen zijn geworden, ligt de provincie Zee land, wat het aantal gemeenten betreft, gunstiger dan welke an dere provincie ook. Thans is zij op dit gebied juist een der slecht ste voorbeelden nan het land". (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Op de provinciale weg naar Watervliet zijn twee kinderen ge wond geraakt, toen een Belgische perso nenauto op een stilstaande tractor met aanhanger reed. Bestuurster M. uit Wa tervliet kwam er zonder kleerscheuren af. Twee van de vier inzittende kinderen moesten met. hoofdwonden in het zieken huis te Eekloo worden opgenomen. Op de provincialeweg naar Biervliet moest scooterrijder P. H. uit Axel, de berm invluchten voor een tegemoetko mende vrachtauto bestuurd door W. uit Westkapelle. H. sloeg enkele keren over de kop en werd met hoofdwonden en een hersenschudding opgenomen in het zie kenhuis te Sluiskil. V riYnder invloed van allerlei opinie- onderzoeken werd van de Bonds dagverkiezingen in West-Duitsland een nek-aan-nek race verwacht tus sen de C.D.U. en de S.P.D. Het is ech ter heel anders gelopen. De C.D.U. heeft een fraaie overwinning behaald en staat met 47,6 procent van de stem men ver vóór op de socialisten, die weliswaar wat zetels gewonnen heb ben maar toch niet verder zijn geko men dan 39,3 procent van de kiezers. Deze onverwachte verkiezingsuit slag toont aan, dat in West-Duitsland de vrees voor het avontuur van een verandering groter is dan de behoefte aan een ander gezicht op de brug van het schip van staat. Men weet wat men aan de C.D.U. heeft. Men moest maar afwachten wat de S.P.D. zou gaan doen. Waarschijnlijk heeft de zeer gespannen internationale toe stand er aan meegewerkt, dat men zich veiliger voelt bij de vertrouwde figuur van Erhard dan bij S.P.D.- leider Brandt. Door deze verkiezingsuitslag is de kans op een coalitie tussen de C.D.U. en de S.P.D. zeer gering geworden. Erhard, voor wie de stembusdag onge twijfeld een persoonlijk succes ge noemd mag worden, gaat het eerst weer proberen met de liberalen. On danks het feit, dat hij „gegroeid" is, zal Erhard aan die komende kabinets formatie toch nog wel de handen vol hebben. De zusterpartij van de C.D.U., de Beierse C.S.U. heeft onder aanvoering van de felle Strauss veel winst ge boekt. Als de C.S.U. die winst geho noreerd wenst te zien met een minis terszetel van Strauss komen er onher roepelijk moeilijkheden met de libera len. Zij leven ongeveer op voet van oorlog met de vroegere minister van defensie. Belangrijk is ook wat er gaat ge beuren met Schroder, de huidige mi nister van buitenlandse zaken. Er be staan in West-Duitsland zelf nogal wat weerstanden tegen hem. Voor het continueren van een op samenwerking gericht Duits buitenlands beleid zou het echter goed zijn als Schroder zijn plaats zou behouden. Bij de constructie van de nieuwe brug over de Oosterschelde wordt ge bruik gemaakt van gigantische schok- brekers, die een dempingskracht heb ben welke 500.000 maal zo groot is als die van een normale auto-schokdem per. In de brug worden in totaal 99 van deze schokdempers gemonteerd Zij moeten de schokken opvangen welke veroorzaakt worden door het verkeer en het krimpen en uitzet ten van het brugdek tengevolge van temperatuurwisselingen. KORTGENE (ANP) Enkele Noord- bevelandse politiemannen hebben het in de nacht van zaterdag op zondag te Kamperland aan de stok gehad met een bijzonder agressieve en beschonken Bel gische automobilist de 32-jarige techni sche ingenieur G. J. S. uit Borsbeek bij Antwerpen. Nadat de politie de vreemde capriolen makende personenwagen in de nabijheid van Kamperland tot stilstand had i bracht, stortte de Belg zich onmiddellijk in 'n woest gevecht met de politiemannen waarbij over en weer rake klappen vie len; De Belg wist daarna zijn auto weer te bereiken en ging er vandoor, achter volgd door de politiemannen per taxi. Met gedoofde lichten stormde de Belg het bungalowpark de Bailj aard te Kam perland binnen, waar hij via gazons en tuintjes de politie kwijt reed. maar uit eindelijk in een sloot belandde. De po litie heeft daarna eenvoudig het terrein afgezet en 's morgens om zes uur de wel wat ontnuchterde Belg gearresteerd. GOES In verband met de gestegen temperaturen vertoont, op sommige be drijven de plukrijpheid van peren een versnelde ontwikkeling. Plaatselijk gaan sommige rassen in ernstige mate vallen. In verband hiermede heeft de Provin ciale Zeeuwse afzetcommissie voor fruit besloten de aanvoer van alle maten van de pererassen Conference en Legipont, die eerst was vastgesteld op donderdag 23 september, reeds toe te staan met ingang van dinsdag 21 september. PANELZEN Bij de gemeentepolitie wercl aangifte gedaan van openbare scnennis der eerbaarheid in de Axelse- ctS?"f z.een 17-jarig meisje. De politie SS?* L.g^over een 17-jarig meisje. De Fiiair0! 4,^" Hoofdplaat aan, rfïïï f \n Terneuzen verblijvend. Bij on_ "R t°e* £wam tevens aan het licht, dat ™nv,°l daarvoor in de buurtschap Wul- Lri ueen 18-iarig meisje had aange sp "ff. V werd opgesloten en zal voor worden g»l«k?n JuSÜtie te MiddelburS (Van een onzer verslaggevers) VUGHT Ongeveer honderd Ne derlandse zigeuners zullen, samen met een groot aantal van hun bloedver wanten en kennissen uit andere lan den, het komende weekeinde in Rome deelnemen aan een grote religieuze manifestatie, die haar hoogtepunt zal vinden in een bezoek, dat paus Pau lus VI zondag 26 september aan hen zal brengen. Gisteren is de laatste groep uit Ne derland per trein naar Italië vertrok ken. Onder hen bevonden zich de landelijke hoofdaalmoezenier, pater Oremus uit Vught, en frater Omlo uit Zeist. Het idee, om een bijeenkomst van zigeuners uit alle landen te organise ren, is ontstaan op een congres van de landelijke hoofdaalmoezeniers, dat vorig jaar februari in Rome werd ge houden. Tijdens deze bijeenkomst werd duidelijk, dat de integratie van de zigeuners in de verschillende lan den niet zo goed verloopt. Men was algemeen van oordeel, dat daar ver andering in moest komen, maar men zag geen oplossing. De moeilijkheden bij het integreren werden veroor zaakt doordat de zigeuners een geheel eigen volk zijn met bepaalde, ken merkende karaktereigenschappen en een eigen taal. Het resultaat van de besprekingen was dan ook, dat men besloot een bij eenkomst te beleggen, waaraan iedere zigeuner zou kunnen deelnemen en waarop het zigeunervolk zich voor de eerste maal in de geschiedenis als volk zou presenteren. Tenslotte werd Rome gekozen als plaats van samen komst, omdat nagenoeg alle zigeuners katholiek zijn. Men verwacht, dat in totaal onge veer tienduizend zigeuners de mani festatie zullen bijwonen. Het week einde in Rome zal verder bijna geheel in het teken van het geloof staan. Men begint vrijdag 24 september met een grote kruisweg door het Colos seum. Zaterdag 25 september zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, die door alle aalmoezeniers zal wor den mede-gecelebreerd. Hoogtepunt vormt het bezoek, dat paus Paulus zondag zal brengen aan het kamp te Pomezia, waar de zigeuners zijn in gekwartierd. De H. Vader zal per he likopter arriveren en de gehele dag te midden der zigeuners doorbrengen. De Nederlandse deelname, waaron der ook zeven gezinnen uit Breda, be staan uit ongeveer honderd personen, die op verschillende manieren naar Rome zullen trekken. Een groot aan tal wagens is al enige maanden op weg. Vijf families echter zijn voor de St. Gotthard blijven steken, omdat zij in verband met het slechte weer, Italië niet in konden. Nog een aantal is niet verder gekomen dan Mainz. Daar was nl. een van de kinderen van een gezin ziek geworden, en de andere mede reizigers hebben toen in deze West- duitse stad hun wagens neergezet om te wachten tot zij weer mee kon. Gis termorgen zijn ongeveer veertig auto's met pelgrims naar Rome vertrokken. Zij zullen zich daar bij hun collega's voegen, die al eerder waren vertrok ken, of die gistermiddag met de Rheingold Expres naar Italië zijn ge gaan. De gehele groep wordt woens dag 29 september weer in Nederland terugverwacht. (Van onze correspondent) KRUININGEN De raad heeft zich uitgesproken tegen het vormen van een lagere school op gereformeerde grond slag te Kruiningen. Het debat werd ge opend door de heer J. Griep (VVD). Hij kon er volledig inkomen dat een bepaal de groepering een bijzonder onderwijs verlangt. In Kruiningen bestaat sinds 1901 een bijzondere school met de bijbel. Hij kon zich moeilijk voorstellen dat er nu ineens iets aan het ondérwijs op deze school haperde. Mochten de ouders het thans aan deze school gegeven on derwijs voor hun kinderen niet meer accepteren, dan kunnen zij deze kinde ren binnen de gemeente Kruiningen, nl. te Oostdijk, naar een gereformeerde school sturen. Hij vond dat alle pro testantse kinderen op een school met de bijbel terecht kunnen. Hij stelde dq raad voor zich te keren tegen het voorstel van b. en w. De heer W. Pouwer (CHU) schaarde zich achter de mening van de heer Griep. Hij vroeg de voorzitter of er een motief was opgegeven en of er genoegen zou worden genomen met houten lokalen. De heer C. Slabbekooren (PvdA) toonde zich geen voorstander van christelijk on derwijs, doch wenste ieders persoonlijke vrijheid in deze te respecteren. Verdeeld heid staat mij in het bijzonder tegen. De heer A. Lokerse (SGP) steunde het voorstel van b. en w. Hij vond dat er geen onderwijs op gereformeerde grond» slag te Kruiningen was, doch zag daarbij over het hoofd dat de buurtschap Oost- dijk onder de gemeente Kruiningen res sorteert, en daar wel een gereformeerde schooi bestaat. De heer E. Suy (KVP) vond het afbraak voor de school met de bijbel. Het nuance-verschil in onderwijs is zijns inziens zeer gering. Beide scho len zullen mettertijd met onderwijsmoei- lijkheden te kampen krijgen, hetgeen het onderwijs en dus de kinderen niet ten goede komt. Hij verzocht de ouders zich daarop nogmaals te bezinnen. De voorzitter, burgemeester A. Schip per, wees erop dat "iet verzoek aan de wettelijke eisen voldoet. B. en w. waren verplicht dit voorstel aan de raad te doen. Hij ontraadde datgene wat de heer Griep de raad adviseerde. Hij toonde begrip voor de achtergronden van de spreker. Verder betreurden b. en w. elke splitsing. Voor 1 oktober moet echter een beslissing in de raad genomen zijn. Een motivering is niet aanwezig en be hoeft ook niet aanwezig te zijn. De hou ten lokalen zijn geschikt en men zal daar genoegen mee nemen, doch mettertijd zal er een nieuwe school moeten worden ge bouwd. De heer Griep weigerde pertinent ver dere medewerking te verlenen aan ver snippering van het protestantse onder wijs. De heer Suy merkte op dat de in specteur van het lager onderwijs ook geen verschil ziet in de bestaande en de op te richten school, daar in zijn advies gesproken wordt over twee christelijke scholen zonder meer. De heer Slabbe kooren pleitte nogmaals voor het recht der ouders hun kinderen na-ar welke school dan ook te sturen. De heer Suy pareerde hierop dat indien in r.-k. krin gen een school zou worden aangevraagd voor uiterst linkse en rechtse katholie- ï™.d,t geen enkele kans van slagen zou hebben. De heer Griep eiste daarop stemming. Tegen werd gestemd door de -heren W Pouwer, J. Jansen, P. Polderman en J Griep, P. Bauer en E. Suy. Vij£ leden TERNEUZEN In de Smalsteeg kreeg een groepje jongelui ruzie die uitliep op een vechtpartij tussen G. D. en L. W., beiden in Terneuzen woonachtig. Eerst genoemde trok een mes en stak zijn te genstander in de borst. Het slachtoffer moest naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. De dader werd door de po litie opgesloten. Woensdag wordt hij voor de officier van justitie te Middelburg ge leid. stemden voor het voostel^ zodat dit werd verworpen. De commissie voor maatschappelijk werk in de kring Kruiningen van de Ned. h-erv. kerk heeft met ingang van 1 augustus 1964 een maatschappelijk werk ster in dienst genomen. De commissie heeft de wenselijkheid uitgesproken tot samenwerking te komen met andere kerkgenootschappen. Deze pogingen zijn mislukt. De heer J. Griep vond dit bij zonder betreurenswaardig voor het pro testantisme. De kosten tot verbouw van het bejaar dentehuis Avondlicht, t.w. 43.135 wer den gevoteerd. Op het einde van de ver gadering werden gehuldigd de heren E. Suy en J. van Ballegooyen i.v.m. hun 20-jarig gemeenteraadslidschap. Beider, ontvingen een kist sigaren. B. en W. tot de Raadt VLISSINGEN Het woonwagenkamp te Vlissingen is volgens burgemeester en wethouders veel te vol. Het kamp verkeert in een slechte toestand omdat de huidige plaats van het kamp i.v.m- de aanleg van de nieuwe rijksweg Vlis singen Nieuw- en St.-Joosland niet gehandhaafd kan blijven, waardoor het onderhoud van het kamp tot het aller noodzakelijkste wordt beperkt. B. en w. willen wel enkele voorzieningen aan het kamp aanbrengen maar zij willen tege lijkertijd het aantal wagens dat gemid deld in het kamp aanwezig is (21) te rugbrengen tot 10. De raad zal vrijdag a.s. worden voorgesteld een verzoek in die richting te laten uitgaan aan het adres van G. S. De gedachte verbete ringen zullen f 13.500,. gaan kosten. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De raad van Zaam slag zal tijdens de op maandagmiddag 27 september te houden openbare ver gadering worden geconfronteerd met een voorstel van b. en w„ de gemeente te doen toetreden tot de n.v. Zeeuwse Gas Maatschappij en in het maatschap pelijk kapitaal van deze n.v. deel te ne men met zeven aandelen van f 1000,-. Het college deelt de raad mede, dat do aanleg van de aardgasleiding van Axel naar Zaamslag binnenkort zal beginner, en het is de bedoeling, dat de aanleg van het distributienet volgend jaar be slag zal krijgen. Ten behoeve van de distributie van aardgas in de gemeente zal een regula tiegebouwtje moeten verrijzen. B. er. w. vragen de raad een stukje grond aar de Polderstraat te willen reserveren voor de bouw ervan. Tenslotte adviseer het college burgemeester J. van Wijk aan te wijzen als gemachtigde in de aandeelhoudersvergadering van de Zegam en wethouder F. de Kooijer als zijn plaatsvervanger. Een ander voorstel betreft het beschik baar stellen van een krediet voor „het „opknappen" van de raadzaal en de burgemeesterskamer. BromSetsers zul len in het vervolg in Zaamslag de mo toren buiten werking moeten stellen wanneer zij stilstaan en geen aanstalten maken om weg te rijden. Het doelloos heen en weer rijden zal ook verboden worden, wanneer tenminste de vroede vaderen hun goedkeuring zullen kun nen hechten aan de voorgestelde wijzi ging van de algemene politieverorde ning.

de Stem | 1965 | | pagina 3