Strauss niet zeker van ministerspost AAP OP SCHOOT Oppositie vertraagt stemming GESTRANDE TOERISTEN NOG LATER Nieuwe gasten in Blijdorp Gcdi 1 feren l ieerde TONNEN SCHADE BI] BRAND FANFANI VOORZITTER V.N.-VERGADERING Niclil krijgt hall' jaar JONGEN RIJDT ZICH DOOD TEGEN TREIN 1 Wanneer u... j DAGBLAD VOOR ZEELAND Godsdienstvrijheid Onduidelijk Niet wachten VROUW UIT LIEFDE VERBORGEN CD. U draagt Erhard als kanselier voor huurverhoging is ongewenst Gifmoord Velp terugverwezen ANDAAG CHINESE SCHOTEN NEERGEHAALD Huiseigenaren lot 1 wcede Kamer 105» JAARGANG No. 25001 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 21 SEPTEMBER 1945 STAAKT VUREN (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI KARATSJI NEW YORK Premier Sjastri van India zal vandaag, dinsdag, een verklaring afleggen over de ontwerpresolutie van de Veilig heidsraad waarin India en Pakis tan worden gelast voor woensdag acht uur Nederlandse tijd het vuren te staken. In het Indiase lagerhuis ver klaarde hij gisteren dat de reso lutie „zorgvuldige overweging" verdient. Pakistan is er tegen gekant. Sjastri is van mening dat rood-China een voorwendsel zoekt om te zamen met Pakistan India aan te vallen. Hij herhaalde dat India bij een aanval zal terugslaan. Zonder deugdelijke grondlijnen wordt de ruimtelijke ordening een chaotische zaak. Een inter view met staatssecretaris drs. Th. Westerhout. Pag. 3. Studicverkorting is verwerpelijk, ontgroening uit de tijd, aldus prof. Assetbergs bij de rectoraatsover dracht in Nijmegen. Tag. 7. De positie van de dollar en van het pond als internationale sleu telvaluta staat op het spel in de komende vergadering van het In ternationale Monetaire Fonds. Pag. 9. Vóór 1967 hoeft Europa niet te rekenen op het allereerste, be scheiden begin met kleurente levisie. Pag. 11. Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v- Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. j^es, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; f 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. - (Bijbureaus: fERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSIF1" Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze concilieredacteur) ROME Het debat over de vrijheid van godsdienst nadert zijn eind. Zal het eindelijk met een stemming worden bekroond, zodat we althans in grote lijnen weten waar we met dit onder werp aan toe zijn? Of zal de oppositie er andermaal in slagen, de stemming naar een latere da tum te verschuiven? Naar verluidt wordt er op hoog ni veau overlegd, wat thans met „de vrij heid van godsdienst" moet gebeuren: de gedachtenwisseling voor gesloten verklaren en het schema naar de com missie terugsturen, zonder dat de kop pen van voor- en tegenstanders zijn geteld, of wel eindelijk de stemming houden, die men nu al jaren lang heeft proberen te vermijden. Pessimisten hou den ernstig rekening met dit laatste. Zij menen dat de tegenstanders zich andermaal gaan bedienen van hun be kende vertragings techniek. Het secretariaat voor de eenheid, dat de tekst zal moeten gaan bijwerken, komt dan voor de grootste moeilijk heden te staan. Het kan namelijk niet weten, welke richting het concilie uit wil. De interventies, die in de aula worden gehouden, zijn allerminst repre sentatief vogr het standpunt van het wereldepiscopaat. De oppositie heeft namelijk de gewoonte alle mogelijke individuele bisschoppen in het veld te sturen, om de kracht van haar tegenstand zo groot mogelijk te liaten schijnen. De meerderheid daarentegen bepez-kt zich er over het algemeen toe, enkele mensen namens de grote groepen te laten spreken. Telt men de inter venties van voor- en tegenstanders bij elkaar op, dan krijgt men de indruk, dat de oppositie ongeveer even sterk is als haar tegenpartij. Maar de wer kelijke verhoudingen liggen totaal an ders. Alleen kan niemand zeggen, hoe ze precies liggen; daarvoor wordt nu eenmaal een stemming vereist. En die probeert de oppositie zo lang mogelijk uit te stellen, teneinde uit haar psy chologische strijd tegen het document het maximale resultaat te kunnen halen. Ons inziens zou het volkomen fout zijn. indien aan de wens van de minderheid tegemoet werd gekomen. Het concilie moet binnen enkele maanden worden beëindigd. Wil de commissie tijdig met de definitieve lezing van de tekst ge reedkomen, dan moet zij nu weten waar zij aan toe is en moet dus nu worden gestemd. Anders zouden wij over enige tijd wel eens een herhaling kunnen gaan krijgen van de ellende, die we met dit schema nu al twee keer hebben gehad: dat men de zaak „niet rijp" acht en dat men het beter oor deelt de beslissing nog wat uit te stel len. Tot het volgend jaar of wellicht tot sint-juttemis. Bovendien dient naar onze mening duidelijk te worden vastgesteld, dat een grote meerderheid van het concilie geen verdere concessies aan de meer derheid wenst te doen, tenminste niet als deze een verwatering van het schema zouden inhouden. Er is intussen al genoeg water bij de wijn gedaan, de tekst heeft al genoeg van haar profetische zeggingskracht verloren. (Van onze correspondent) ZAANDAM Tonnen schade zijn het gevolg van een uitslaande brand, die woensdagmiddag de fabriek „De halve maan", van cacaofabriek n.v. J. Scboemaker in Zaandam heeft ver woest. In het drie verdiepingen hoge fa briekspand was de wring- en persafde ling van het cacaoverwerkingsbedrijf gevestigd. Door nog onopgehelderde oorzaak ontstond de brand omstreeks half twee/op de bovenste etage. Langs een luchtkoker verspreidde het vuur zich naar de lager gelegen verdiepin gen. De brandweerkorpsen van Zaan dam en Zaandijk, bijgestaan door de blusboot „De Weer" van de Zaandamse brandweer, bestreden het vuur met meer dan 20 stralen. Door de vlammen zee ën de geweldige rookontwikkeling moest men zich in eerste instantie be palen tot het nathouden van de omlig gende fabriekspanden van de n.v. Scboemaker. Na ruim een uur was men het vuur meester. Het fabriekspand was toen geheel uitgebrand. NEW YORK (Reuter) De Italiaan se minister van buitenlandse zaken, Amintore Fanfani. kan er zeker van zijn dat hij vandaag, dinsdag, wordt ge kozen tot voorzitter van de 20e alge mene vergadering van de V.N. Koca Papovic. Zuidslavisch minister van bui tenlandse zaken en de enige andere kandidaat voor deze post, heeft zijn kandidatuur ingetrokken. TURIJN (UPl) In het Italiaan se Turijn zal een jaloerse echtgenoot die zyn vrouw een jaar lang in ren keuken heeft opgesloten vervolgd worden. Dit, hoewel zijn vrouw vindt dat hij volledig het recht heeft haar op te sluiten. De Italiaanse staatspolitie bevrijd de de 21-jarige Angela de Nigris. Haar vader had daarom verzocht na van zijn zoon over de gevangen schap van zijn dochter gehoord te hebben. De 23-jarige Brunei de Nigris, een in Zuid-Italië geboren arbeider heeft Angelika direct na hun trouwen, één jaar geleden, opgesloten. Hij gaf haar bevel het gezicht met een zak doek te bedekken als ze op het keu kenbalkon kwam. De enige keer dat hij haar op straat heeft gelaten was 3 maanden geleden om haar naar het ziekenhuis te laten gaan voor een bevalling. De Nigris vertelde tegen de poli tie: „Ik deed het omdat ik zo ont zettend veel van mijn vrouw houd en ik niet wil dat andere mannen haar zien. Ik geloof niet dat ik iets verkeerds heb gedaan, en bovendien is zij het met me eens". Mevrouw de Nigris gaf dit toe, Zij waren voor hun huwelijk reeds over eengekomen dat. zij zich vrijwillig zou laten opsluiten. (Zie verder pagina 5) (Advertentie) Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstiaat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 DEN HAAG (A.N.P.) Naar de me- n|n£ van de „NederlandscliP Bond van Huis- en Grondeigenaren" dient een ge differentieerde huurverhoging te worden afgewezen. ,:F-en onvoorwaardelijke, algemene en uniforme prijsverhoging is dringend nood zakelijk", aldus deze bond, die zich met een adres gericht heeft tot de Tweede garner. Onderwerp van dat adres is het de kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. In het adres wordt gepleit voor af wij- w,iV?Ln de voorgenomen gedifferen- eerde huurverhoging en wordt o.m. aan- «earongen op een aanzienlijke verrui- g van de bestaande premieregeling. Droog en zonnig W eersverwachting, medegedeeld avnnrt: M I" geldig van" Droog en zonnig Weer, met in de ««htend plaatselijk mist. nerai^ WL en 'ets hoS<re tcm- 11 S|st"en. M«„ ag:j zori onder 1842 uur. Maan onder 17.39 uur. 2 05guun'.zon op 6 25 uur- Maan op (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het Bossche gerechts hof heeft maandag de zaak tegen de 45-jarige loondorser Cor P. uit Velp, verdacht van het vergiftigen van zyn 49-jarige vrouw Maria van Haren om met zijn nichtje Annie V. te kunnen trouwen, terugverwezen naar de rech- ter-commissaris. De procureur-generaal bij het Bos sche Hof, mr. A. van Overveld, had 20 jaar onvaarwaardelijke gevangenisstraf tegen P. geëist. De raadsman mr. Knit- tel had het hof om een nieuw grondig psychiatrisch onderzoek van P. ge vraagd. Het hof veroordeelde het 31-jarige nichtje van P., Annie V., tot zes maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf, nadat zij in eerste instantie door de Bossche rechtbank tot eenzelfde voor waardelijke straf was veroordeeld. De officier van justitie had daartegen ech ter beroep aangetekei L SCHIPHOL (ANP) De 46 Neder landse en 20 Scandinavische vakantie gangers, die in Barcelona aan het eind van hun vakantie zijn gestrand, omdat het Spaanse vliegtuig, dat licn zou te rug brengen, zondagmiddag op Schiphol aan de ketting werd gelegd, zijn ook gisteren niet thuisgekomen. De kleine Spaanse chartermaatschap pij Tassa moet alle gecalculeerde vluch ten met een zwaar gekortwiekte vloot uitvoeren. Van haar drie'DC-7-machi- nes staan er twee met pech aan de grond; zij beschikt oog slechts over 2 Dakota's en 1 DC-7. Deze DC-7 krijgt in deze dagen dan ook geen minuut rust. In de loop van gisteravond zou, als alles meeloopt, de vlucht van Barcelona naar Amsterdam met dit toestel kunnen beginnen, zodat de gedupeerde reizigers op zijn vroegst vroeg in deze morgen op Schiphol konden worden verwacht. Op Schiphol was men echter niet al te op timistisch. De onfortuinlijke Spaanse bemanning van de aan de ketting gelegde DC-6 bevindt zich in een hotel te Amsterdam. Wegens gebrek aan geld zal de beman ning, die al contact heeft opgenomen met de Spaanse consul, het niet langer zonder steun in Amsterdam kunnen uit houden. Zij hoopt echter vanmorgen met de DC-7, als hij komt, de Nederlandse bodem te verlaten. (Van onze sportredactie) SCHIPHOL Veertien vliegtuigen vol Nederlandse supporters zullen van daag naar Madrid vliegen. Doel van de ruim vijftienhonderd reizigers is het Spaanse voetbalsportcentrum, Real Ma- drids imposante stadion, waar woens dagavond Feijenoord als tegenstander fungeert. Eén groep fans werd gisteren al overgebracht. En wellicht was hun kleine aantal oorzaak van het uitblijven der bekende taferelen als het blazen op roodwitte toeters en zingen van het lijf lied dat met „liand in hand" begint. Alleen enkele krampachtige pogingen om enthousiast met een spandoek te zwaaien wezen erop dat hier een deel van ,.het legioen" aan boord ging. Zoals hun collega's die vandaag volgen, rei zen ze direct na afloop van de wedstrijd terug. Meer over dit Europa-cuptreffen in Madrid op onze sportpagina. De Indiase premier wees er verder op dat de .agressieve Chinese bedoelin gen duidelijk blijken uit het feit dat, ofschoon Peking de tijdgrens van zijn ultimatum met drie dagen heeft ver schoven, Chinese militairen zijn begon nen met schieten .bij de grensposten in Sikkim en Ladak". Indiase militairen zouden liet vuur nog niet hebben be antwoord. Communistisch China heeft gisteren krachtig geprotesteerd tegen een grens- schending door Indiase soldaten in de westelijke sector van de Indiaas-Cliinc- se grens. Het persbureau Nieuw-China zei dat een protcstnota is ingediend bij de In diase zaakgelastigde in Peking. Indiase militairen zouden het vuur hebben ge opend op Chinees burgerpersoneel. Het aantal Chinese militairen bij de strategische Nathoela-pas, aan de grens tussen Sikkim en Tibet, wordt op dui zend geschat. De troepen van beide par tijen bevinden zich op „gehoorsafstand". Volgens berichten hebben Chinese troe pen zich naar alle belangrijke passen ia het betrokken grensgebied begeven. De resolutie in de Veiligheidsraad, ingediend door de Nederlandse afge vaardigde dr. J. G. de Beus, is zonder tegenstemmen goedgekeurd. Alleen Jor danië onthield zich van stemming. Naast de tijdslimiet dringt de resolu tie aan op terugtrekking van alle strijdkrachten op de posities, die zij vonr augustus 1965 innamen. Op alle Janden wordt een beroep gedaan zich van elke handeling te onthouden, die de toestand in het gebied zou kunnen verergeren. In New York wordt aangenomen dat de resolutie „alle elementen" bevat van hoofdstuk 7 van het Handvest der V.N., dat de raad alle bevelsbevoegdheden geeft. De Pakistaanse afgevaardigde Zafar betoogde dat tweezijdige besprekingen tussen zijn land en India geen enkele zin hebben, zolang India zijn interna tionale verplichtingen met betrekking tot Kasjmier blijft ontkennen. De Pa kistaanse minister van buitenlandse za ken vertrekt vandaag naar New York om in de Veiligheidsraad te verschijnen., De regering van de Indiase staat Goejarat heeft meegedeeld dat de eer ste minister van deze staat om het le ven is gekomen toen het vliegtuig waarin hij zat door een niet geïdentifi ceerd toestel werd neergeschoten. In totaal bevonden zich acht personen aan boord, die allen om het leven zijn ge komen. Aan het Lahore-front is een pauze ingetreden. De troepen van beide par tijen worden gescheiden door een 30 meter breed kanaal op Paskistaans grondgebied. De 150 jaar oude St.-Pauluskathe- draal van Ambala in de Pensjaab zou maandag bij een Pakistaans bombar dement volledig zijn verwoest. In de sector Sialkot gaat de strijd voort. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Tn het dynamische Rotterdam A draaien ze hun hand nergens meer voor om. Zelfs niet voor een aap tenminste burgemeester W. Thomassen niet. De burgervader kwam er giste ren mee ..aandragen": een volwas sen orang-oetanpaar en een baby van nog geen jaar. De behaarde makkers waren een geschenk voor de diergaarde in Blijdorp, ter ver sterking van de orang-oetanstand in deze dierentuin, die na de fatale ziekte van dit jaar op zorgelijke wijze aan bloedarmoede is gaan lijden. Nu moet er onmiddellijk bij ver teld worden dat burgemeester Thomassen thuis geen orang oetans fokt. Hij had de dieren ook net gekregen en wel van de directie van een modemagazijn, dat zich binnenkort in Rotterdam vestigt en volgens traditie de burgemees ter van de vestigingsplaats een ge schenk aanbiedt. De schenkingsplechtigheid gister morgen had natuurlijk een zeer feestelijk karakter. TAr. A. C. V. van Bemmel. direc- teur van Blijdorp, vertelde hierbij dat orang oetans dreigen uit te sterven, omdat „stropers" de gewoonte hebben de moeder orang oetan te doden om het jong te vangen. Bovendien sterft drie kwart van deze jongen door slech te behandeling, voor de Chinese tussenhandelaar het dier kan door verkopen. Dat betekent dat 7 ge zonde orang oetans opgeofferd worden om één dier te kunnerf verkopen. Er leven namelijk als gevolg van het optreden van de stropers op Borneo en Sumatra nog hooguit 3000 van deze dieren. Dit is voor de internat, vereniging van directies van dierentuinen aanlei ding geweest geen orang oetan meer op te kopen, behalve als die in dierentuinen zijn geboren. Dr. Van Bemmel, die in deze zaak initiatiefnemer was, is bijna het slachtoffer geworden van zijn eigen streven. Legale orang oetans zijn uiterst schaars. Gelukkig bleek echter de dierentuin in Jo- kohama (Japan) bereid het nu overgedragen paar af te staan en had Hagenbeek nog een door de moeder verstoten baby. De orang oetan die Artis aan Blijdorp schonk, komt ook spoedig, zodat van nu of aan de schade, die de vreselijke virusziekte in Blij dorp veroorzaakte, weer vrijwel ongedaan is gemaakt. Foto: Burgemeester Thomassen: aap (Chrisje - 1 jaar) op schoot. (Van onze correspondent) SOEST Bromfietser P. N. van Oort (15) uit Soest is maandagmiddag onder een trein gekomen en gedood. De trein UtrechtBaarn greep hem op de met automatische knipperlichten beveiligde overweg aan de Veldweg in Soest. Vol gens de politie rinkelden de bellen, maar zou de jongen toch zijn doorgere den. Over enkele dagen zou de bi'jm- fietser 16 jaar worden. (Van onze correspondent) BONN het hoofdbestuur van de C.D.U. heeft o.m. in tegenwoordigheid van C.S.U.-chef Franz Josef Strauss be sloten bondspresident dr. Lübke te ver zoeken het parlement voor te stellen prof. Ludwig Erhard weer tot kanse lier te benoemen. Het is nog de vraag of Strauss v>cer een ministersportefeuille krijgt. De pre sident heeft hem al ontvangen en con fereert morgen met de andere party leiders om zich er een beeld van te vormen welke kanselierskandidaat de grootste parlementaire meerderheid achter zich kan verenigen. Er is geen twijfel dat dit Erhard is. wanneer men afziet van de mogelijk heid dat de C.D.U.-C.S.U. en de sociaal democraten een zogenaamde „grote coa litie" zouden aangaan. Prof. Lübke en ook verschillende andere christen-de mocratische politici zijn voorstanders van een dergelijke zwart-rode samen werking, maar op grond van de stem busuitslagen van zondag zou de forma tie van een dergelijke coalitie een ne gering zijn van de wensen der West- duitse kiezers, die duidelijk de bokken van de schapen, d.w.z. de regeringspar tij van de oppositie hebben gescheiden. De C.D.U.-C.S.U.-partijleiding heeft gisteren ook besloten met de vrije de mocraten over hun deelneming aan de nieuwe regering te onderhandelen. Een commissie zal Erhard bijstaan om te beslissen over zaken van personeels kwesties. Na haar verlies van 18 bonds dagzetels zal ae liberale partij in haar personele aanspraken wel ietwat be scheidener moeten worden. In de oude regering had zij vijf ministers, in de nieuwe krijgt zij die met zekerheid niet meer. alleen omdat de Beierse C.S.U. met 68 van de 245 christen-democrati sche zetels veel sterker is dan de libe ralen. De C.S.U. had in het vorige Er- hard-kabinet maar vier ministers. Franz Josef Strauss zal er nu wel voor zorgen dat er in deze scheve ver houding een wijziging komt. Daarbij komt nog aan de orde of Strauss zelf een ministerszetel zal overnemen. De li beralen hebben hun verkiezingscam pagne praktisch uitsluitend tegen Strauss gevoerd en gezworen dat hij gaan minister meer mag worden. Even tueel zal de F.D.P. dus weer moeten „omvallen". (Zie ook pagina 7). (Advertenties) JillllH!llllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||[ voor 1 oktober a.s het abonne- E mentsgeld op onze girorekening nummer 111 4 111 kunt bij- 5 schrijven, dan bespaart u f 0,25 aan incassokosten indien u de E krant per bode ontvangt, of E f 0,60 bij bezorging per post. De abonnementsprijzen bedra- E gen per kwartaal bij vooruit- - betaling: E abonnementen binnen ons ver- spreidingsgebied f 10,80. E abonnementen buiten ons ver- E spreidingsgebied f 13,65 (post) f DAGBLAD DE STEM 5 Afd. administratie f

de Stem | 1965 | | pagina 1