Massale jacht op pol itiemoor denaar s PROVO'S NA T AF CHRISTEN-DEMOCRATEN WINNEN SLAG Kosygin biedt Russisch grondgebied aan voor gesprek India-Pakistan VLISSINGER STICHT BRAND UIT MISERE Prinsjesdag TOERISTEN STRANDEN Zestienjarig meisje doodt haar moeder Sabena stopt helidienst op Rotterdam RELMAKERS DAGEN POL ITIE UIT DENEMARKEN ONTZET: Havenarbeider doodgedrukt in Rotterdam SP0RTFEITEN /elfde koers Verhinderd Rumoer in studio KOP KOFFIE uw matras DACBLAD VOOR ZEELAND Klappen in Goes: Warmer NOTA GRIMMIG Beslag op Spaans charier vliegtuig Verdacht Drama -r u Ook Eindhoven „Esculaap geen parkeerschijf' Politie wint tOSe JAARGANG No. 25000 Voor ëod, Koningin en voaertana Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerslraat 16 tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro I I 14111 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1965 Abonnementsprijs iu.ou *vvef- taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en ^.Igemerre Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. jei. AAvrt t W ■l|.»w..p. W-a -" - - - Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) CHINEZEN Bij SIKKIM (Van een onzer verslaggevers) GOES De politie van Goes heeft zaterdagavond kort achter elkaar twee felle, harde charges uitgevoerd tegen grote groepen jongelui, die wanordelijkheden uitlokten, vernielingen aanricht ten (er sneuvelden enkele rui len), met elkaar vochten, en het politiebureau met stenen beko gelden. Vier nozems werden gearresteerd. Drie er van zullen vandaag voor de officier van justitie worden geleid. Zij zullen volgens snelrecht gestraft wor den. De onregelmatigheden werden in feite veroorzaakt door 50 nozems uit Vlissingen, die doelbewust naar Goes waren gekomen om daar in de door het fruitcorso druk bevolkte binnen stad de boel op stelten te zetten. Zij tartten niet alleen de Goese en Beve- landse jongelui, maar probeerden ook de Goese politie uit haar tent te lok ken. De samenscholingen en ongeregeld heden concentreerden zich vooral op de Goese Markt, en zijn directe omge ving. Op een gegeven moment bevon den zich honderden jongelui op de Markt. De bekogeling van het politie bureau was voor de politie aanleiding haar eerste charge uit te voeren. Toen men daarna toch terugkwam, volgde de tweede actie. Ingesloten bleven de 20-jarige E. P. uit Vlissingen wegens openlijke geweldpleging en mishande ling. de 17-jarige P. H. uit Wissen- kerke wegens mishandeling en ver zet, en de 18-jarige E. H. uit Colijns- plaat op beschuldiging van belediging van en verzet tegen de politie. Een an dere verdachte werd gistermorgen, na dat procesverbaal was opgemaakt, in vrijheid gesteld. Het bleef tot onge veer elf uur gespannen in de Goese binnenstad. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De 51-jarige J. P. H. H. uit Vlissingen heeft zaterdagavond z(jn bovenhuis aan het Bellamypark no. 27 in brand gestoken. Hij had lakens in petroleum ge drenkt en ze in zijn slaapkamer op de grond gelegd. Hij plaatste er branden de kaarsen bij. Toen die bijna opge brand waren, maakten de vlammen contact met dc lakens. De brand werd ontdekt door een buurman, die politie en brandweer waarschuwde. De politie was het eer ste ter plaatse en wist met behulp van brandblusapparaten uitbreiding van de brand te voorkomen. De brandweer bluste het vuur. De slaapkamer brand de voor een groot deel uit. De politie had al gauw in de gaten dat hier sprake van opzet was. Zij hield H. aan voor een verhoor. H. heeft gistermid dag bekend. Huwelijksmoeilijkheden hebben hem tot zijn daad gebracht. Ht.l heeft bij de brandstichting echter geen rekening gehouden met de be woners van het pand beneden hem Dit gezin heeft oen invalide kind dat zich heel moeilijk bewegen kan. Dnor de snelle melding van de brand zijn geen bijkomende ongelukken gebeurd. H. is ingesloten. DEN HAAG Morgen, dinsdag, is hel Prinsjesdag. De opening van de Stalen- Generaal zal dit jaar met extra grole belangstelling tegemoet worden gezien biet zo zeer om de gouden koets als wel om de troonrede en de miljoenen nota. I n Haagse politieke kringen gaan nl veel geruchten over ophanden zijnde (forse) belastingmaatregelen. Weersverwachting, medegedeeld avond K-NM I- geldig tot van- UrnoB weer en zonnige perioden ui 00 ml "ipr cr' daar zwakke tot matige wind uit rich- !lsson "Iicl cn "os'- Hogere temperaturen overdag. vandaag: zon onder 18.44 uur. Maan onder 17.00 uur. MO u£r.20n op 6 24 uur' Maan op (Van onze redactie buitenland; Alexei Kosygin, premier van de Sovjet-Unie, heeft president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Sjastri van India uitgenodigd op Russisch grondgebied bijeen te komen om te praten over herstel van de vrede. Dit verrassende voorstel wordt een gevolg geacht van het steeds dreigender Chinese voornemen om Indiaas gebied binnen (e trekken. China heeft gisteren de tijdslimiet van het aan India gestelde ultimatum, om Indiase versterkingen aan de gezamenlijke grens af te breken, verschoven naar woensdag 22 september middernacht. Premier Sjastri heeft verklaard, dat Chinese strijdkrachten op twee punten de Indiase grens hebben overschreden. Later zijn ze weer over de grens teruggetrokken. Chinezen concentreren zich op vier punten voor de Indiase grens. Drie Chinese compagnieën infan terie zijn de strategisch belangrijke pas van Na toela, tussen Sikkim en Tibet tot op 450 m genaderd. De leider van de Nederlandse afvaardiging naar de V.N., dr. J. G. de Beus heeft zaterdag in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad gezegd, dat de raad van zijn dwingende bevoegdheid gebruik moet maken en een tijdsgrens moet vaststellen voor de beëindiging van de strijd tussen India en Pakistan. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat rakistan en India op het Russische voorstel zullen ingaan. De Pakistaanse weigering zou z\jn grond vinden in de steeds sterker wordende banden met Teking, dat op zyn beurt steeds groter onmin krijgt met Moskou. Sjastri zal, nu de spanning in zijn land dermate is toegenomen, India niet willen verlaten. Kosygin heeft aangeboden, indien dat gewenst is, zelf aan het vredesge- sprek deel te nemen. Diplomatieke waarnemers in Peking zijn van mening, dat de jongste Chinese nota, waarin India nog drie dagen res pijt krijgt, onverzoenlijker van toon en inhoud is dan de vorige. China wenst geen Indiase tegenvoorstellen, maar een volledig voldoen aan de m de nota gestelde eisen. In de nota wordit voorts gezegd, dat de Chinese regering de strijd van het volk van Kasjmir voor het recht op zelfbeschikking en de Pakistaanse strijd tegen de Indiase agressie ten volie steunt. India heeft de nota formeel van de hand gewezen. Volgens een Indiase generaal in het grensgebied kunnen elk ogenblik de gevechten uitbreken. Hij zei, dat bij Chinese grensoverschrijding onmiddel lijk het vuur zal worden geopend. Vol gens een Indiaas communiqué hadden zich gistermorgen vijf Chinese infante- riecompagnieën van de tweede Chinese infanteriedivisie langs de grens van het Indiase protectoraat Sikkim sa mengetrokken. Minister van defensie Chavan heeft verklaard Hat India een Chinese aan val met „grimmige vastbeslotenheid" zal weerstaan. Zowel de Engelse als de Amerikaan se regering hebben verklaard slechts via de Verenigde Naties stappen te willen ondernemen in het Indiaas- Pakistaanse conflict. Zondag zijn de gevechten in de frontsectors bij Sialkit en Jammoe in volle hevigheid voortgezet. De Pakistaanse luchtmacht heeft, al dus radio-India, een militair hospitaal in Ambala gebombardeerd waarbij zes mensen om het leven zijn gekomen. Indiase bommenwerpers hebben giste ren dc belangrijkste Pakistaanse lucht machtbasis, in Sargodha, aangevallen. Foto boven: SIKKIM: Chinese soldaten met bontmutsen op een vooruitgeschoven post aan de grens met Sikkimhet Indiase protectoraat, dat bedreigd wordt. Op de achtergrond de mach tige bergen van de Himalaya. KOPENHAGEN (UPI) De Deense politie heeft in het week einde koortsachtig gezocht naar de mannen, die zaterdagmorgen vroeg bij het vliegveld Kastrup op het eiland Amager vier jonge agenten van de Kopenhaagse politie met pistoolschoten hebben vermoord. Twee mannen, zaterdag gearresteerd bij die grootscheepse jacht, die de Deen se politie naar de moordenaars heeft ontketend, zijn zondag al berecht en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf i. tï. m ALEXEI KOSYGIN praten SCHIPHOL (ANP) Een DC-6 vlieg tuig van de Spaanse chartermaatschap pij Tassa, dat zondag twee keer heen en weer zou vliegen om in tota«al 118 vakantiegangers uit Barcelona terug te brengen naar Schiphol en Kopenhagen, is na aankomst met de eerste groep zondagmiddag op Schiphol door een deurwaarder aan de ketting gelegd. Het gevolg was, dat de tweede groep bestaande uit 46 Nederlandse en 20 Deense ITE-reizigers, op het vliegveld van Barcelona strandde. Op Schiphol deed luchtvaartmake laar R. Hoegen van Amsterdam Air terstond pogingen om voor de gedu peerde Nederlandse reizigers een Con- vair van Martin's Air Charter in te schakelen. Maar na een optimistisch telex-bericht uit Barcelona liet men dit plan, dat duizenden guldens aan extra- kosten met zich mee zou brengen, voor lopig vallen. Gehoopt wordt nl„ dat Tassa vandaag een ander vliegtuig van haar kleine vloot kan vrijmaken. In tussen zijn de gestrande vakantiegan gers, die vandaag dus niet op hun werk terug kunnen zijn, ondergebracht in een hotel te Barcelona. De vliegtuigfabriek Aviolanda te Woensdrecht had wegens reparaties, uitgevoerd aan Tassa-vliegtuig^en, 'eén vordering op de Spaanse maatschap pij, die dit seizoen met veel tegenslag te kampen heeft gehad en met -de beta ling in gebreke is gebleven. „Het overladen programma van deze Spaanse maatschappij maakte dat ver tragingen schering en inslag waren", aldus de heer Hoegen van Amsterdam Air. „Bovendien hebben deze Spanjaar den met zo'n abnormaal hoog aantal motorstoringen aan hun drie DC-7 ma chines te kampen gehad, dat ze thans in totaal 20 kapotte motoren hebben staan en er twee DC-7's op reparatie staan te wachten. Een Tassa-vertegen- woordiger heeft mij gezegd, dat ze door al die tegenslag dit seizoen een verlies hebben geleden van een half miljoen dollar". wegens ongeoorloofd wapenbezit. De moord op de politiemannen, die Denemarken in hevige mate heeft ge schokt, werd bij de terechtzitting niet eens genoemd. Wel waren verscheidene rechercheurs onder leiding van hoofd inspecteur A. Haslund aanwezig, even als trouwens bij de verhoren door de .frech ter-commissaris. De speurtocht, waaraan 1250 politie mannen deelnemen, wordt onvermin derd voortgezet. Tijdens de terechtzitting van zondag middag gaf één van de twee verdachten toe een maand geleden een 9 mm pistool te hebben gekocht. De politieagenten, drie van hen waren 24 en de vierde 28 jaar, werden om het leven gebracht meit schoten uit een semi-automatisch 9 mm pistool van het type F.N. P-35 „parabellum". De verdachte, een 47-jarige Deen, ver klaarde, dat liy het pistool verleden week maandag had begraven in de ha venwijk van de Deense hoofdstad. Za terdagavond wees hij de plaats aan waar het wapen zich moest bevinden. De po litie vond echter alleen een leeg gat. De officier van justitie weigerde ge loof te hechten aa de verklaring van de man. temeer daar de echtgenote van de verdachte tegenover de politie heeft ge zegd, dat zij haar man donderdag j.l. nog met het pistool heeft gezien. Hij werd zaterdag in zijn woning te S-ir- graesvej gearresteerd. De tweede verdachte, een 38-jarige man. gaf zich zaterdagmorgen bij de politie aan, toen hij had vernomen, dat hij werd gezocht in verband met de moord. Hij ontkent ook maar iets te weten van de schietpartij. Hij is de eigenaar van een lichtkleu rige Simca Beaulieu, die werd gezocht omdat men veronderstelt, dat de daders in deze auto hebben gereden. Inspecteur Haslund heeft de Deense bevolking opgeroepen alle mogelijke medewerking te verlenen bij de opspo ring van de daders. Ue vier agenten, die allen ivaren ge huwd terwijl drie van hen kinderen hadden, zijn binnen aeht minuten ge dood. Geen van hen heeft zijn wapen kunnen trekken. Drie agenten werden buiten hun pa trouillewagens aangetroffen terwijl de vierde alleen nog met zijn voeten 'in de wagen lag. Volgens de politie wijst dit erop dat de wagen, die werd achter volgd.' is gestopt om de indruk te wek ken dat men de vlucht had gestaakt. Uit de gegevens van .de Kopenhaagse alarmcentrale is gebleken, dat de ene patrouillewagen een vermoedelijk ge stolen „witte auto" achtervolgde. De wa gen riep assistentie in van twee andere politiewagens. Vier minuten later meld de een burger dat beide agenten ge dood waren. Korte tijd later meldde een tweede lolitiewagen, dat een witte auto werd lohtervolgd in de richting van de stad. Daarop hoorde men wat verwarde ge luiden waarop stilte v< igde. Door het geluid van piepende banden en schieten werd de bewoner van een nabij gele gen huis wakker en zag hij de agenten bloedend op straat liggen terwijl hij een witte auto met grote snelheidzag wegrijden. Hij belde de politie, Erhard sterkste man (Van onze redactie buitenland) BONN De Christen Demo craten van bondskanselier Erhard hebben zondag van het kiezers corps opnieuw een mandaat ge kregen om West-Duitsland voor vier jaar te besturen. De Sociaal Democraten van burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn boekten opnieuw winst, maar slaagden er niet in de Christen Democraten, die het land sinds 1949 hebben geregeerd voorbjj te streven. Maar Erhard zal, of hij nu alleen zal willen regeren of opnieuw een coalitie zal willen aangaan met de vrije demo- kraten, slechts kunnen beschikken over een kleine meerderheid. Zijn coalitie had in het oude parle ment een meerderheid van 119 zetels maar de socialisten van Brandt hebben opnieuw iets van hun achterstand inge lopen. De uitslag van de verkiezingen bete kent dat zich geen grote veranderingen zullen voordoen in de Duitse politiek, niet in de binnenlandse en niet in de buitenlandse. Alle drie grote partijen varen een middenkoers. Nadat de uitslagen van tweehonderd kiesdistricten waren geteld, voorspelde de Westduitse computer omstreeks mid dernacht een overwinning voor de unie partijen. Aan de hand van de toen be kende resultaten werden de CDU 245 zetels toebedeeld, de SPD 201 en de FDP 47. Daarmee komen de Vrije De mocraten als grote verliezer uit de strijd. Hun zetelverlies bedroeg vol gens de computerberekening vergele ken bij de vorige verkiezingen precies twintig. Het stemmenpercentage werd berekend op 9,6 procent. De CDU had omstreeks middernacht 48,1 procent van de toen getelde stem men. De SPD bracht het tot 38,5. De sociaal-democraten gaven al vrij snel toe, dat hun christelijke tegen voeters aan bet langste eind zouden trekken. Naar verwachting heeft ongeveer vijf entachtig procent van het kiezerskorps zijn stem uitgebracht. Incidenten deden zich vrijwel niet voor. De bewoners van de Noordduitse Waddeneilanden konden niet naar de stembus, omdat de nasleep van de wervelstorm „Betsy" het water daar zo hoog opjaagde, dat de eilanden niet per boot konden worden verlaten. BADEN-BADEN (DPA) Een zestienjarig meisje uit de West duitse stad Baden-Baden heeft haar moeder om het leven ge bracht. De vrouw had er bezwaar tegen gemaakt dat haar dochter samen met een vriend de nacht in het ouderlijk huis doorbracht. De 16-jarige Suzanne en haar 21- jarige vriend Horst spraken af de moe der bewusteloze te slaan, om van alle moeilijkheden af te zijn, Toen de vrouw ondanks zware mishandelingen helder van geest bleef, werd zij geboeid in haar slaapkamer opgesloten en de ge hele nacht aan haar lot overgelaten. De andere ochtend, toen het paar eens naar de moeder ging kijken, bleek dat zij het balkon had weten te bereiken en daar, over de balustrade geleund, zwakjes om hulp stond te roepen. Suzanne aarzelde geen m nent. Zij pakte haar moeder bij de benen en wipte haar over de balustrade. De vrouw maakte een val van de derde etage op straat en bleef daar zwaarge wond liggen. Zij overleed in een zie kenhuis zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Toen de dochter eens goed aan de tand werd gevoeld, kwam de waarheid aan het licht. Ook de vriend legde een bekentenis af. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op 1 oktober heft de Sabena de helicopterdienst Ant werpenRotterdam (dagelijks behalve 's zondags) op. Vanaf die datum mo gen op grond van een door de Rijks luchtvaartdienst uitgevaardigd verbod nl. toestellen met minder dan twee motoren niet meer binnen de bebouwde kom landen. De mogelijkheid bestaat, dat de Bel gische luchtvaartmaatschappij nu ook een eind zal maken aan de helicopter dienst tussen Brussel en Eindhoven. Aanvankelijk was er sprake van, dat de Sabena zou trachten tweemotorige helicopters te huren in Engeland, om daarmee de dienst op Rotterdam voort te zetten. Dit is echter niet mogelijk gebleken. Hoewel de lijn zeker niet economisch exploiteerbaar is, hecht de Sabena er toch grote waarde aan als aanvoerlijn naar het Brusselse vliegveld. Om daar in, na het R.L.D.-verbod, toch te voor zien zal er waarschijnlijk een dienst met een vliegtuig (van het type Cor- vair) op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven worden geopend. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Tijdens werkzaam heden op het terrein van het havenbe drijf C. Swarttouw aan de Rotterdam se Merwehaven is de havenarbeider C. v. Rooy (24) uit Oisterwijk zater dag omgekomen. Hij zat in een ijzeren bak, die op een vork truck was gemon teerd en hielp bij het lossen van een lading bevroren vlees uit het Engelse s.s.. Iberia Star". Toen de yorktruckrijder de bak liet kantelen, wist hij niet dat zich daarin ook nog de havenarbeider bevond. De heer Van Rooy raakte met zijn hoofd tussen de bak en de wal. HILVERSUM (ANP.) Gistermor gen is rumoer ontstaan tijdens de op name in studio I van de AVRO van liet programma „Muzikaal onthaal" Toen gastheer en presentator Herman Emmink achter do microfoon kwam. werd zijn aankondiging met boe-geroep en gefluit verstoord. Toen Herman Em mink in gesprek was met zijn weke lijkse gast. in dit geval pater Hans Rehms uit Opper-Volta, ontstonden er vechtpartijen achter in de studiozaal. Het gesprek moest door het lawaai worden afgebroken. Herman Emmink liet de opname stop zetten. De belhamels werden uit de zaal gezet. AMSTERDAM (ANP) Het artsen-embleem (Esculaapteken) jehoort eigenlijk thuis in de binnenzak van de arts en pas d a n op zijn auto, wanneer de dokter in de uitoefening van zijn beroep weggebruiker wordt, wanneer hij bereid en in staat is, bijvoorbeeld bij een verkeersongeluk, eerste hulp te verlenen. DAt. ÜV?rdt betoogd in een redactioneel artikel in „Medisch Contact" het officiële orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevoorde ling der Geneeskunst. ,.Wij zouden zelfs zo ver willen gaan het bureau dei maatschappij te adviseren geen opplakbare emblemen meer te verstrekken ,Lk TÜ?;imbleA1?1 vermindert sterk in waarde en dat hebben wij aan on: ,t v.' }S politie gedienstig een parkeerprobleempje voor eei utsenauto probeert op te lossen en dan moet ervaren, dat hij de dochter vai en a lts heeft geholpen aan een plaatsje om snel even gedurende he .preekuur te gaan winkelen in de auto van haar vader, dan is het alleszin ifTem artsena,,1eZ<t zelfde J*®6"1 e®n volgend keer beslist minder hulpvaar .è^enfann nf tegemoet zal treden. Zo is het ook met het groeten van Sï j I aesculaap Indien deze groet wordt beantwoord door een lachen 1 stel jongelui uit de betreffende auto of niet wordt beantwoord dooi aTS'aule !Vet de waSen van haar man rijdt, dan vergaat al snel de lust om met dit collegiaal bedoelde groeten voort te gaan." De Russische dames beheers ten de Europa-cupstrijd atle tiek volkomen. Ze zegevierden met groot machtsvertoon en als extra bewijs van de krachts verhoudingen verbeterden de zusjes Press twee records. Quicksilver S zorgde ervoor dat Jan Wagenaar sr. zijn vierde gouden zweep in ont vangst kon nemen. Die strijd, bijgewoond door prins Bern- hard, vormde het hoogtepunt van het dravers-weekeinde. Jacques Anquetil won de grote prijs der naties en dat was het volgende hoogtepunt uit het sei zoen van de Franse crack, die zijn uitspraak „dit jaar geen Tour, maar andere grote uitslagen", waar maakte. Gerben Karstens zegevierde in de slot-etappe van de ronde van Picardië. Jean Stablinsky kwam daar aan zijn derde grote overwinning van dit jaar toe. Eddy Merkx toonde zich de sterkste in St.-Jansteen waar een grote prof-ronde werd gehou den. In het amateurvoetbal nog geen al te grote sensaties. Het seizoen is immers pas op gang en de grote verschuivin gen laten nog wel even op zich wachten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een groep van onge veer 150 Amsterdamse provo's heeft het zaterdagavond in het deftige stads kwartier Zuid de politie lastig ge maakt. Twee provo's, de 20-jarige A. B. en de 19-jarige P. B„ werden om half vier 's nachts opgepikt en gever baliseerd wegens baldadigheid. Ze wa ren er om één uur, toen de bende on der aanvoering van anti-rookmagiër Jasper Grootveld de eerste stormloop op het Van Heutsz-monument uitvoer de, in geslaagd om door de omringende vijver te waden en de drie meter hoge sokkel van het beeld te beklimmen. Vanaf hun hoge zitplaatsen riepen zij op hitsende leuzen. Een uur later, toen de politie zich onder meer gedwongen zag met surveillancewagens in te rijden op provo's, die languit op het trottoir gin gen liggen, zaten zij er nog. Hun positie was verre van benijdens waardig, want zij waren doornat en de winderige nacht was bitter koud. De politie durfde hen echter niet van hun verheven zitplaats te verwijderen. Hoofdinspecteur J. Oele, die de opera tie leidde, zei: „Er hebben zich onder mijn agenten vrijwilligers genoeg ge meld om het monument terug te ver overen, maar ik durf het niet aan. De sokkel is glibberig. Als er gebroken benen vallen ben ik verantwoordelijk". Een uur later was het duistere plein rond het monument leeg en stil. De laatste provo's waren brullend in de nacht verdwenen. Hun twee rillende aanvoerders op het monument waren daar allerminst over te spreken. Zij hieven tenminste het zeer droefgees tige refrein aan: „Waar zij al die pro vo's nou? Waar zijn zij gebleven? Ach ze zijn naar bed gegaan Hun eigen bedtijd kwam een half uur later, teen hoofdinspecteur Oele zijn vaderlijk hart liet spreken en naar bo ven riep: „Als je er af komt jongens, kun je op het bureau een warme kop koffie krijgen". Als geslagen honden, alle zin tot provoceren door 2,5 uur kleumen verdwenen, liet het tweetal zich naar het arrestantenbusje voeren. Aan de rel bij het Van Heutszmonument was een luidruchtige happening bij het Amsterdamse Lieverdje voorafgegaan maar daar vond de politie het niet nodig in te grijpen. (Advertenties) niet duur wei heerlijk

de Stem | 1965 | | pagina 1