V.N.-„BEVEL" TOT STAAKT HET VUREN HAV Verbazing over briefje van G.S. A. Adams won Chateauroux nationaal Zeeuwse titelkandidaten op Bossche Nationale DE OPMARS VAN DE TROS IS IN VOLLE GANG! T.R.O.S. Kinderen vinden hun draai Regeringonevenwichtig' Landbouw en middenstand in het geweer Vijftig doden door orkaan De ÊS uw vertrouwen waardï In raad Heinkenszand Tracé nieuwe rijksweg 58 RZYT Hulst op stadhuis ontvangen Suggestie Oe Thant voor conflict India-Pakistan John Glenn komt naar Nederland Gevaar Voorwaarden Wilt u een werkelijk Onafhankelijke Omroep? E zullen nóg tienduizenden nederlanders zeggen Auto-ongeluk in Sluis Zevenjarig meisje ernstig gewond HERMES IN DE FORD-UNION Angoulême Uitslagen Mr. J van Aartsen: Zeeland behoort bij Benelux- middengebied DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 Een Pakistaanse Sherman-tank rolt naby Sialkot langs een huifkarretje op weg naar het front. (Van onze parlementaire redactie) DEn HAAG De regering houdt volgens de drie landbouw- en de vier middenstandsorganisaties nog steeds te weinig rekening met de belangen van de zelfstandige ondernemers. Al voor beeld wijzen zij in een brief aan de bei de kamers van de Staten-Generaal op de beslissing over de uitkering-ineens zon der tegemoet te komen aan de wensen van de ondernemer en op de regerings- bereid'heid een vrijere loonvorming toe te laten, zonder toe te stemmen in een soepeler prijsbeleid. De beslissing over de uitkering-in eens is volgens de zeven organisaties een onevenwichtig besluit geweest. De regering heeft namelijk nagelaten het tweede deel van de belastingverlaging vervroegd in te voeren. Eerst dan zou de toename van de welvaart rechtvaar diger over alle bevolkingsgroepen ver deeld zijn. Een onevenwichtig regeringsbeleid wordt ook vastgesteld bij het toestaan van een vrijere loonpolitiek, zonder de prijspolitiek soepeler te hanteren. Voor heen werd de samenhang tussen lonen en prijzen bijzonder strak doorgevoerd aldus de bonden. Thans negeert men in omgekeerde volgorde deze samen hang, waardoor de inkomstenontwik- keling van de zelfstandige ondernemers in gevaar komt. WASHINGTON (U.P.I.) John Glenn, de eerste Amerikaan die in een baan om de aarde is geweest, gaat in gezelschap van zijn vrouw een bezoek van drie weken aan West-Europa bren gen. O.a. gaat hij naar Den Haag. De datums van zijn tournee, die in de eer ste week van oktober begint, zullen nog worden bekendgemaakt. (Advertentie) NEW YORK (AFP/Reuter) Oe Thant heeft in zyn verslag over zijn vredesmissie naar India en Pakistan de Veiligheidsraad een aantal mogelijke maatregelen in overweging gegeven om tot een einde van de strijd in Voor-In- dië te komen. De Veiligheidsraad zou India en Pakistan kunnen gelasten het vuren te staken. Ook zou o.m. een ont moeting van de leiders van de twee strijdende partijen kunnen worden ver zocht. De Veiligheidsraad zou de strijdende partijen duidelijk kunnen maken, dat zij zich volgens artikel 39 van het hand vest blootstellen aan economische en militaire sancties in het geval zij niet voldoen aan een bevel van de raad tot het staken van het vuren. De secretaris-generaal zei bij beide partijen een fundamenteel verlangen om de strijd te staken, te hebben waargenomen. Hij verklaarde zich be reid zijn pogingen, op een wijze die de raad en de strijdende partijen geschikt voorkwam, voort te zetten. In andere gevallen zou de internatio nale gemeenschap haar handen eraf hebben kunnen trekken, „maar dit is thans ondenkbaar", zo vervolgde de se cretaris-generaal. .Geheel afgezien van het welzijn van de twee betrokken landen, kan er wei nig twijfel over bestaan dat thans een werkelijk gevaar voor de wereldvrede dreigt". De Indiase minister, Chagla, die na Oe Thant het woord voerde, zei „dat uit het Chinese ultimatum van 17 sep tember blijkt dat Pakistan en China onder één hoedje spelen". India wenst geen oorlog met Pakistan, maar verde digt zich slechts tegen de Pakistaanse agressie. De Veiligheidsraad moet, volgens hem, allereerst uitmaken wie de agres sor in het huidige conflict is. De Indiase minister zei voorts, dat zijn regering zich absoluut tegen het zenden van vreemde troepen en het houden van een referendum in Kasj mir, „dat Indias gebied is", verzet. De Pakistaanse president Ayaeb Khan, heeft gisteren verklaard, dat hij zal in stemmen met een staakt-het-vurenal leen als in de voorwaarden gesproken wordt van een „definitieve regeling" van de kwestie-Kasjmir. Op het militaire front heeft Pakistan melding gemaakt van een terugdrijven van de Indiërs in een nieuwe slag bij Sialkot. Voorts werd melding gemaakt van gevechten bij Khem Karan, 40 km ten zuiden van Lahore, bij Akhnoer in Indias Kashmir en bij Gadro in de woestijn van Sind, 300 km ten noord oosten van Karatsji. E hebben reeds tienduizenden nederlandse gezinnen gezegd bent u ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden? wilt u f5.- contributie voor 1966 nü betalen? wilt u straks een practisch en zakelijk programmablad? Evplt u dan s.v.p. onderstaande coupon in en stuurt u deze op een briefkaart geplakt, naar de TROS, Herengracht 543, Amsterdam of meld u per briefhaart of brief direct als lid van de TROS aan. HERENGRACHT 543 AMSTERDAM TELEFOON 24 01 61 POSTGIRO 57 46 00 Ondergetekende (s.v.p. blokletters) Straat Woonplaats wenst lid te worden van de TROS. Hij/zij zal f 5.- contributie voor 1966 overmaken op postgiro no. 57 46 00 of per postwissel t.n.v. de TROS, Herengracht 543, Amsterdam. Hij/Zij betaalt luistergeld kijkgeld luister- en kijkgeld Q (s.v.p. het hokje aankruisen, dat voor u geldt) MEER LEDEN MEER ZENDTIJD! (Handtekening) Twee door tanks ondersteunde colon nes Indiase infanterie leveren thans een stryd op leven en dood in een poging de strategisch belangrijke Pakistaanse stad Sialkot in handen te krijgen. Sialkot ligt bijna halverwege tussen de grote Pakistaanse steden Lahore en Rawalpindi. Het ligt ook dichtbij de grens met Djammoe en niet ver van de Indiase grens. De aanvallende Indiase troepen zijn in de meerderheid, in een verhouding van vijf op een. Het ziet ernaar uit dat in de komende 48 uur beslist zal wor den of de verdedigers van Sialkot al dan niet stand kunnen houden. DE WERVELSTORM Trix heeft giste ren in het westen van Japan aan 50 mensen het leven gekost. Vierendertig personen worden vermist en ruim 20(3 liepen verwondingen op. SLUIS Bij een auto-ongeval bij de zogenaamde plompe toren werd een ze venjarig dochtertje van de fam. A. uit Sluis zeer ernstig gewond. Op weg naar huis werd het kind gepasseerd door een vrachtauto met oplegger. Vermoedelijk is het kind met het f iet je wat al te ver naar rechts van de straat uitgeweken, waardoor de rechterpedaal tegen de stoeprand kwam. Het meisje werd door de oplegger aangereden. Dokter H. Bom uit Cadzand verleende met behulp van enkele ge diplomeerde leden van de plaatselijke EHBO assistentie. Met ernstige inwen dige kneuzingen werd het meisje naar het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg ver voerd. (Advertentie) VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULDEN! HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN, (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Op een vraag van de heer M. van Iwaarden heeft bur gemeester Eisen van Heinkenszand in de jongste raadsvergadering bekend ge maakt, dat bij b. en w. van Heinkens zand is ingekomen een kaart van rijks waterstaat met het tracé van de nieuwe rijksweg 58 door Zuid-Beveland. Met een bijbehorend lakoniek briefje, aldus de raadsvoorzitter, werd de gemeente uitgenodigd op zeer korte termijn, i.e. voor 1 september jl. eventuele bemer kingen tegen dit tracé ter kennis te brengen van rijkswaterstaat. Burgemeester Eisen toonde zich bij zonder weinig ingenomen met deze gang van zaken. „Met het plan, dat voor de streek een ingrijpende structurele wijzi ging tot gevolg heeft, had men toch op een andere manier bij de belanghebben de gemeente dienen aan te komen". Er is over deze zaak'' zo vervolgde de heer Eisen', „inmiddels een grote brief weg naar G.S. van Zeeland". Uit verdere mededelingen van de heer Eisen bleek dat voor Heinkenszand geen aansluiting op deze autoweg was voor zien en dat terwijl deze nieuwe, brood nodige levensader voor de streek slechts op twee kilometer van het dorp verwij derd zal komen te liggen. „We zullen terzake in de markt blijven", zo besloot de voorzitter. Door vakanties hadden b. en w. overigens niet kunnen voldoen aan het verzoek voor een september van dit jaar hun opmerking ter kennis te bren gen. De heer Eisen toonde zich in dit ver band eveneens verbaasd over het feit dat bv. dê gemeente 's Gravenpolder de opmerkingen pas voor 22 september be hoeft in te dienen. Het voorstel van b en w. over te gaan tot vaststelling van het ontwerp gemeenschappelijke rege ling persleiding ontlokte de heer A. van Leeuwen enige kritische opmerkingen. Dit raadslid vroeg zich af of Heinkens zand met dit ontwerp niet teveel haar eigen onmondigheid zon gaan tonen. „Bo_ vendien", aldus de heer Van Leeuwen wordt in dit ontwerp teveel de gemeente 's Heer Arendskerke als centrumge meente naar voren geschoven. Dit laat ste zou straks wel eens een argument kunnen blijken te zijn bij de komende herindelingsplannen' Burgemeester Eisen zag dit anders. Hij meende dat op deze wijze opnieuw wordt aangetoond dat er zonder samenvoeging van gemeenten ook samenwerking mo gelijk is. Overigens, zo bleek uit mededelingen van de voorzitter, betekent vaststelling van dit onderwerp nog maar een heel klein stapje op weg naar verwezenlijking van dit miljoenenproject. Het betekent alleen dat er nu een lichaam wordt ge schapen dat eventueel straks opdracht kan geven het project bestekklaar te ma- ken, zodra de niet eenvoudige financie. ring van dit werk in kannen en kruiken zal zijn. De raad besloot verder de uitvoering van de tweede fase realisering uitbrei dingsplan Barbistein voor f. 126.940 on derhands op te dragen aan de firma Fr. Duynhouwer sr. c. v.te Goes. EEN AFVAARDIGING van de gemeen teraad van Hitzacker, het geboorte plaatsje van Claus von Amsberg, gaat op 17 oktober een beozek brengen aan Wisch in Gelderland onder Varsseveld. Dit naar aanleiding van het contact dat burgemeester Goldberg van Wisch met Hitzacker legde na de verloving van prinses Beatrix en de heer Von Ams berg. Moest het gebeuren dat ge ku- rieus zijt van mij te vernemen hoe het gegaan en gestaan is van Chateauroux met de jonge duiven, dan zal ik u seffens uit de droom helpen. Laat ik beginnen met de uitslag in de Fond-Union De Baronie, al waar op de kop af 800 duiven vlo gen. Niemand minder dan de snelle P. Hermes te Breda wist hierop 1 en 2 te pakken, waarbij nog valt op te merken dat zijn eerste duif vijf minuten los vooruit vloog. Hij woont in de Copernicusstraat 2 te Breda, doch verblijft momenteel in het ziekenhuis. Van deze plaats de gelukwensen van alle sjarels en van harte beterschap. 1 en 2 P. Hermes, 3 Geraar Goosen, een der sterkste spelers met de jonge duiven die de wereld ooit gekend heeft, 4 Dree Roks, 5 H. Brouwers, 6 P. Martens, 7 C. Ie Grance, 8 A. Vermeulen, 9 en 19 J. Koreman, 10 J. Sips, 11 H. Heeren, 12 J. Huybregts, 13 P. Leemans, 14 M. Avon tuur, 15 L. Maas, 16 J. Smeekens, 17 A. van den Beemt, 18 P. van Dorst, 20 J. de Heyde enz. P. Martens te Teteringen is met de gebraden hanen, ik bedoel de grote centen weg, opvolger H. Heeren te Made. Serie 2 en serie 3 zijn allebei voor P. Hermes. De man die het zaakje uit gerekend heeft, is de fyne Jac. de Kort te Ulvenhout. Nou, dan is het op de cen timeter af, voelt u wel. Hoeveel hij er van zyn leven al reeds de baard heeft afgedaan, daar is hy de tel van kwijt. Nationaal gaat de overwinning naar de alom gekende G. Adams te Bergen op Zoom. Vroeger was hij parkietenkweker. Hij wist het daar ver in te brengen, ge tuige de talrijke bekers en medailles, waaronder een van de koningin de ere plaats inneemt. Doch ook in de duiven sport, waarop hij al spoedig overstapte, ging het van jaar tot jaar beter.' Geen wonder zult u zeggen, want zijn kleppers stammen af van de beruchte duifsoorten van wijlen J. B. (Tiest) en Narus Stok en de Gebr. Van Des-sel te Halsteren. Niet aan te kluiven. De nazaten van de Oude Bels van Van Dessel hebben niet minder dan vijf maal de eerste van Cha teauroux gewonnen in het Krabbegat. En vlakt ook de Stekken niet uit, er za ten <?een betere. De overwinnende duif van Adams is een donkerbonte, de kleur van een ek ster en wat zij vóór Chateauroux op het program stond, gevlogen heeft was een hele „exercitie". Iedere week los er on der door en van Orleans te voet naar huis, een reis van vijf dagen. Legt het maar uit. Doch toen kwam het grote moment: le jour de gloire était arrivé, zoals Napoleon zei. De slak bleek een haas te zijn of liever een hazewind, want op Chateau roux van de Snelvliegers te Vught, legde ze de 540 kilometer af in minder dan zes uur. Had ze voor de hoofdprijs (Fiat) ge staan, ze was er mee weg geweest. Affijn. ik laat u niet langer in het onzekere, hier is de uitslag: 1 en 11 G. Adams te Bergen op Zoom, 2 A. Goossens te Bergen op Zoom, 3 De Groot en Van de Laar te Boxtel, 4 A. Martens te Goes, 5 C. Stoop te Zevenbergen, 6 J. Gevers te Vught, 7 L. Schoenmakers te Maarheze, 8 en 16 P. van Goethem te Koewacht, 9 J. van de Graaf te Terneuzen, 10 Jaak Koenen te Dongen, 12 J. Vermeulen te Groede, 13 J. Konings te Sprundel, 14 W. Radema kers te Sas van Gent, 15 A. van den Broek te Sprundel, 17 C. Rombouts te Knegsel, 18 F. Geertse te Steenbergen, 19 J. Everaert te Hulst, 20 L. van Vlim- meren te Hoeven enz. In de Afdeling Noord valt het sterke spel van Th. Spruyt te Capelle aan de IJssel op, die trouwens op de Derby- Orleans reeds jan en alleman onder tafel vloog. Ditmaal pakt hij 3 en 8 enz. Wy zyn nu ook zover dat de uitslag van deze Derby in de rayons Zuid-West en Zuid-Oost gereed is; in Z.W. vlogen 12.762 duiven en alhier bolt N. Stoop te Zevenbergen als eerste over de eindmeet, 2 F. Suikerbuyk te Hoogerheide, 3 J. Va- lentijn te Bosschenhoofd, 4 G. van Grol te Breskens, 5 A. Martens te Roosendaal, 6 F. Prop te Ossendrecht, 7 P. van 't Westeinde te Lewedorp, 8 Jac. Pais te Hoogerheide, 9 en 13 M. de Regt te Bier vliet, 10 Klaassen te Schoondijke enz. In Zuid-Oost vlogen 11.439 duiven: 1 W. Pijnenburg, tevens eerste nationaal met een snelheid van 1557 meter, 2 A. Parijs te Vlijmen, 3 A. Haams te Tilburg, 4 C. Grobben te Breda, waarover aan stonds meer, 5 Gerrit Schulte te Den Bosch, 6 P. Leemans te Breda, 7 J. Hereij- gers te Zundert, 8 C. Jansen te Eindho ven, 9 J. van Doremalen te Tilburg en 10 P. van Aalst te Eindhoven. De duif van Grobben (zie foto) is een kruising van de rassen Jan Aarden te Steenbergen, via zijn vriend Palings te Roosendaal en Janssen te Arendonk, via wijlen Gerrit van den Brand en Alfons Metsaars te Rijen. Deze Janssen-duif kreeg hij ten geschenke van Cor Jacobs te Breda. Het bovenstaande in tegenstelling tot een an dersluidend bericht, waarbij de namen van Aarden en Palings abusievelijk wa ren vergeten. Nu zijn druk- en andere fouten er om gerectificeerd te worden Ieder het zijne. Er ligt een stapel uitslagen waar nie mand overheen kan kijken. Ik moet dus bij het allervoornaamste blijven. Voor eerst zijn er de meldingen van Nationaal Parkeston (4300 duiven), gegeven door de C C. Breda. De vroegste duiven zijn gevallen bij de grote kampioenen Lieven- se te Vlissingen en Brakman te Bres kens, beide 11.37 doch die van Lievense vliegt meer kilometers. Verder René Verstraeten te Oostburg, de Nederlandse Desnriet-Mathijs, te 11.45, De Krijger te Groede 11.50, Dobbelaere te Schoondijke 11.51, Schriek te Arnemui- den 11.52, enz. Deze Zeeuwen zitten na tuurlijk helemaal van voren in de kort- vlucht. De duiven van Van Geen te Gou da 12.22, Wijnings te Sprundel 12.35, Dir- ven te Etten 12.40, Heeren te Made 12.40, vooral deze!, enz. zijn daarom op het eerste gezicht zeer vroege duiven die er lillek naar doen zullen. Volgens de laatste berichten heeft Lievense de beste papie ren. Op de afstand van Breda, zover is men al wel, zal het concours sluiten ongeveer te 13.30. Hier is de uitslag stedelijk te Breda: 1 Sjef Poppelaars, 2 L. Remie, 3 S. van Nu nen, 4 G. Kouters, 5 P. J. van Gurp, 6 C. Jaspers, 7 en 19 H. de Visser, 8 P. van Althuis. 9 C. Nooyen, 10 J. van Opstal jr., 11 H. C. Verheijen, 12 G. van Steen, 13 J. van Erp, 14 P. Hermes, 15 Jef Buuron, 16 W. de Vree, 17 C. A. van Gurp, 18 P. Lambregts, 20 P. Huybregts enz. Tot slot de laatste berichten over het Nationaal Concours van Angouleme met de jonge duiven, gegeven door De Zwa luw te Steenbergen met een zilvervloot aan pry zen. Er staan meer dan zesduizend kleppers in concours en volgens wed strijdleider Theo Kemperman zat de pluim op menige jonge kampioen er nog op, als haar op den hond De hoofdprys Auto Renault is VER overtekend. Allemaal goeie. DEN BRUINEN Negen wagons liep op Hollands Spoor uit de rails. De ravage was groot. (Van een medewerker). DEN BOSCH. De 33ste nationale tentoonstelling van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandse Trekpaard" belooft, ondanks de ongunst der tijden voor de paardenfokkerij, een succesvolle te worden: er zijn meer paarden dan ooit ter keuring en er zijn vele uitste kende dieren onder. De paardenfokkerij ook de trekpaard fokkerij is blijkbaar nog springlevend al is er de laatste tijd wel wat aan het ver anderen: het streven naar het allerzwaar ste en allergrootste paard is vervangen door het streven naar een iets lichter gebouwd paard met harde droge benen en droge sterke spieren en met vlotte gangen. Op diverse grote bedrijven on de zware gronden is het paard goeddelss soms geheel, vervangen door de motori sche tractie en de fokkerij is wel voor een groot deel verplaatst naar de kleinere bedrijven op de minder zware gronden, speciaal naar de familiebedrijven. Opmerkelijk in dit verband is het weg blijven van de paarden van ons bekend ste trekpaardenbedrijf: Stallen de Dob belaere te IJzendijke. Hun ononderbro ken reeks van 20 eerste prijzen voor hun fokgroep is vandaag geëindigd; er was nog één zo'n groep en wel van J. J. M. Vermunt te Ens (N.O.P.) een zeer goede, die een eerste prijs kreeg. Merries met afstammelingen waren er drie 2 eerste, 1 tweede met als IA het zeer goede viertal van Jac. v. d. Sluis te Klaaswaal (Z.-H.) Zara van Bergerhof met twee IA dochters en één IC dochterl De twee andere groepen kwamen uit Limburg en uit Veghel. Individueel werden vele eerste prijzen toegekend aan heel goede dieren; de ca tegorieën hengsten waren niet talrijk, de merries echter des te talrijker. Kenmerken voor de spreiding der fok kerij is wel dat van de elf hengsten ouder dan 3 jaar, die een le prijs kregen, 3 uit Drenthe zijn (2 x IA, l x 1B), 3 stuks uit Oost-Brabant (1 x IA, 2 x 1B), één (Van een onzer verslaggevers) HULST eHt Hulster gemeentebestuur heeft de leden van het Reizend Zeeuws Volkstoneel gisteravond een hartelyke ontvangst bereid in de burgerzaal van het stadhuis. „De ontvangst hebt u ver diend, niet alteen omdat uw gezelschap werd uitverkoren deel te nemen aan het internationaal amateurtoneelfestival te Monaco, en daar Nederland zo schitterend heeft vertegenwoordigd, meer nog om wat het RZVT in het verleden al heeft gepresteerd." zo zei burgemeester P. Molthoff bij die gelegenheid. Hij betoogde, da thet stadsbestuur er erg trots op is, dat een zo goede toneel vereniging in de gemeente is gevestigd en zegde het RZVT alle mogelijke morele en materiële steun toe. Hij sprak er zijn verwondering over uit dat het gezelschap zich zoveel «noeite heeft moeten getroos ten om de nodige financiën voor de reis naar Monaco bijeen te krijgen. „Men mag veronderstellen, dat een gezelschap dat Nederland moet vertegenwoordigen, wat meer tegemote zou zijn gekomen", aldus de burgemeester. Regisseur dr. Louis Lockefeer van het RZVT haakte daar tijdens zijn toespraak op in. „Wij zijn in Monaco gekomen, niettegenstaande het land dat ons af vaardigde", betoogde hij enigszins iro nisch. Hij memoreerde, dat het rijk een relatief kleine subsidie heeft verstrekt. ,De medewerking van de gemeente Hulst en omliggende gemeenten steekt daar °r gunstig bij af', aldus de heer Locke feer. Naar zijn mening heeft het RZVT in het verleden al meer moeilijkheden moeten overwinnen, „maar juist door alle tegenslagen zijn we groot geworden". Hij zei van mening te zijn dat het RZ VT in Monaco het „evangelie van de ware amateurs" heeft verkondigd: het RZVT moest het daar opnemen tegen verenigingen uit andere landen die over veel meer mogelijkheden bleken te be# schikken. De heer Lockefeer getuigde van de grote dank van het gezelschap t.o.v. het gemeentebestuur. „Wij stellen deze ontvangst zeer op prijs. Niet om de ont vangst zelf, meer om het gebaar. Onze vereniging zal zich blijven inzetten om de naam van Hulst zo goed mogelijk te blijven uitdragen", aldus tenslotte de heer Lockefeer. uit Gelderland en slechts 4 uit Zeeland (twee IA, twee 1B) en één uit West- Brabant (1B). De drie eerste der drieja rigen zijn alle Oostbrabants en van de vijf tweejarige eerste zijn 4 van de Com binatie Wouters-Toonen-Bouwman, resp. te Gilze, Maren en Didam (Geld.) Van die 11 ouderen zijn gefokt in Oost-Brabant 4, in Limburg 3. en in Zee land, West-Brabant, de N.O.P. en Dren the ieder één. De drie driejarigen zijn gefokt in Zeeland, Oost-Brabant en Lim burg en de 5 tweejarigen komen uit West-Brabant 3 (2 uit Sprang, 1 uit Oos terhout, Den Hout)één uit Oost-Brabant en één uit Overijssel. De 19 inmiddels bekende lA's der mer ries (van 2 rubrieken hebben we de uit slag nog niet) komen uit Zeeland en Oost-Brabant ieder zes, uit West-Brabant drie uit Drenthe twee 'één daar gefokt) en uit Z.-Holland en de N.O.P. ieder één. Van de vele merries viel ons in de stallen wel speciaal op de zevenjarige bruinschimmel Oda van Sluis, V. Castor de l'Abbaye, van Pr. Ed. de Backere te St.-Kruis, gefokt door André Wemaer te Sluis: zeer goede verhoudingen, grof eri zwaar, volgens sommigen wat ouderwets voor de hoogste titel, En bij de hengsten wil het ons voorko men dat de strijd om het kampioenschap wel vooral gestreden zal worden tussen de zesjarige bruinschimmel Dinant d'Orange, V. Roel v. Lusthof, van wed. Iz. de Buck te Grijpskerke, gefokt in de N.O.P. en de achtjarige bruinschimmel Favori van Moerkapelle, V. Costaud de Marche, van C. N. den Hamer en Zn. te Schoondijke en Oostburg en Adr. J. Catseman te Biervliet, gefokt door Gebr v. Velde te Moerkapelle (Z.-H.), resp. IA in de midden en IA in de grote maat MIDDELBURG. Van Zeeland uit is herhaaldelijk naar voren ge bracht, dat deze provincie tot het Benelux-middengebied gerekend móet worden. Wanneer deze re gionale contactdagen iets beteke nen dan behoort Zeeland er bij te zijn. Dit is de reactie van mr. J. van Aart sen, commissaris van de koningin in Zee land, op de tijdens de vijfde regionale Beneluxcontactdag gesteld vraag of Zee land en de Belgische provincies West- en Oost-Vlaanderen nu bij het Benelux-mid dengebied behoren of niet. De,ze reactie onderstreept nog eens wat de meeste sprekers hierover tijdens de contactdag hebben gezegd. Mr. J. van Aartsen was uitgenodigd de contactdag bij te wonen. Hij was evenwel verhinderd i.v.m. plot selinge wijzigingen in zijn programma als gevolg van het onverwachte bezoek van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan Middelburg, eind vo rige week. NOG nooit hebben de kinderen zoeeer de mogelijkheden van -onze wo: ning uitgepuurd als in diit tolsei- zoen. De ruime hal met de tegelvloer blijkt 'n prachtige plek om ongestoord 'n tol op te zetten. Het terrasje in de tuin biedt dezelfde kans op 'n glorieus draaiende priktol, maar daar moet je wel oppassen, niet door de lage ramen van de kamer heen te gooien. Bij slecht weer wacht boven de rommel zolder waar dikke krijtstrepen op het oude linoleum het spel aan banden leggen. Godfried Bomans mag dan denken, dat het spel dood is, de voorraad tellen in de speelgoedwinkel om de hoek be wijst het tegendeel: nihil. Opeens vorige week kon je als kind niet lan ger leven zonder tol. De rage overviel ons als een onaangediende gast; we hadden er niets voor in huis. Het meest inventieve kind uitte z'n barre nood in een Onze Vader met zeer eigentijdsp inhoud: „Geef ons heden ons dagelijks brood en een tol alstublieft". UIT de voorraad tastbare jeugdherin neringen wist ik 'n mooi geel tol letje te voorschijn te brengen, compleet met zweepje zelfs. Met 'n ga ping tussen twee trottoir tegels als startpunt bracht ik het „jong geleerd, oud gedaan" in praktijk. Eigen en buur kinderen stonden beleefd te wachten tot de tol en ik uitgedarteld zouden raken. Daarna zwiepten zij op nieuw elkaar op tot een raaiend enthou,. siasme voor priktollen, waarmee je zo fijn kunt hakken" en tollen met appelpunten, waar het touwtje ao goed bij blijft zitten." Anderen keken hemels bij lofprij zingen aan het adres van „zukke dik kerds, die je zo mooi kan versieren met krijt of punaises, da's machtig joh, als ie dan draait". Ook werd ge jubeld over „tollen, zoals Jeroen <%r een heeft, die moet je op z'n kop gooi en, dan staat ie op z'n Chinees". En met een steelse blik op de uitge bluste figuur in de deuropening met een verguisd stukje speelgoed in de hand: „Veel toffer allemaal dan zo'n gek ding met een stokje". Tegen de somma van vijftien cent tol-geld per kind heb ik het aureool van Moeder met Wijsheid, Kennis, Liefde en Begrip teruggekocht. EEN tol bezitten betekent nog niet er mee te kunnen spelen. De kunst van 't opzetten is niet ieder zon der training en geduld machtig. „Maar je hebt 'n hele scheve, die van boven helemaal gaspleten is", riep ik veront waardigd, de 15 cent indachtig, toen ik hel voor een vertwijfeld kleuter- schooljongetje ook eens zou proberen. Zijn liefhebbende broer en zus, zelf gelukkige eigenaars van twee mooie gave tollen, wisten schijnheilig te ver tellen, dat het misbaksel het allerlaat ste exemplaar uit de winkella was ge weest. „We hebben 'm juist aan hém gegeven, omdat er een dikke appelpunt aan zit, dat tolt gemakkelijker. Wij hebben van die dunne peerpunten, veel lastiger hoor". Ik heb de telefoon gepakt en een stomverbaasde huisva der de boodschap opgedragen als va riant op gebakken vis, bloemen van de markt of moccapunten een mooie tol met appelpunt uit de stad mee te brengen. Zo tollen we onvermoeibaar de da gen door en vellen menig Salomons- oordeel bij het touwtrekken, een driftig beoefende kifterij. Als de dochter er niet in slaagt een eindje touw te be machtigen, zoekt zij troost bij haar oude liefde: elastieken. Maar ook dat speel-attribuut is wel eens zoek of stuk. Dat betekent de zoveelste aanslag op de naaidoos, zij het met voldoende economisch inzicht om de beschikbare eindjes aan elkaar te knopen. Aan alles komt echter een einde, ook aan de voorraad restjes en losse stukken. Geen zorgen voor morgen denkt ons kind. Geen zorgen zelfs voor de ko mende avond, getuige de kreet: „Mam, ik kom nog een stukje elastiek te kort. Mag ik 't zolang uit mijn pyamabroek halen?" COKS VAN EYSDEN

de Stem | 1965 | | pagina 5