II Westduitsers morgen naar stembus BEMANNINGTOCH WEL THUIS Brabantse groenen bieden Suurhoff wegen-petitie aan! Difterie uit Nederland verdwenen tHoogeHuys STOP 'N TIJGER IN UW TANK! C.D.U. content met 47,5 °/o Koe! weer met storm BESTRIJDING ASTMA EN BRONCHITIS OP SCHOLEN OOGST ZAL HEUS WEL MEEVALLEN Vliegramp eist 30 doden Zeesleepvaart laat zich niet kisten *T* matras EEN NIEUW KWARTAAL DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorsprong wordt zeker vijf procent Grootste succes in historie SPD In West-Indië landbouwmuseum in Zeeland SPERCLAUSULE PLANNEN Aardappel-experts in Brabant en Zeeland Stemj Versnelde hulp aan gedupeerde landbouwers borstplaatjes UW LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Pelterijenhuis Vermeulen direct contant geld nodig? ÏSSOJ 05e JAARGANG No. 24999 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandie. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contracl aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: FERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) PROGNOSES GOKKEN OP ZEGE ERHARD NEW YORK (Reuter) Op een heu vel van het eiland Montserrat in Brits- West-lndie heeft men de wrakstukken waargenomen van een Boeing-707 van de Pan American World Airways, aan boord waarvan zich 30 mensen bevon den, 21 passagiers en 9 bemanningsle den. Men heeft geen teken van leven kunnen ontdekken. Het straalvliegtuig was op weg van Martinique naar New York en zou een tussenlanding maken op het eiland An tigua. Tien minuten voor het toestel op het eiland zou landen had het laatste contact met het vliegtuig plaats. QUITO (U.P.I.) Een verkeersvlieg- tiiig van de Equadoriaanse luchtvaart maatschappij is in het oerwoud van Oost-Equador neergestort. Volgens gis teren ontvangen berichten zijn acht van de negen inzittenden van de Dakota om het leven gekomen. (Advertentie) (Van onze correspondent in Bonn) BONN. Vandaag leggen de partjjcentrales van de CDU, de SPD, de FDP en de CSU na een verkiezingscampagne van acht we ken de handen in de schoot. Het wachten is nu op de opening van de stemlokalen morgenochtend om acht uur. Zij blijven open tot zon dagavond zes uur en in die tien uur krijgen dan 38,5 miljoen West- duitse burgers de gelegenheid hun stem uit te brengen voor een nieuwe bondsdag. Op grond van de samenstelling van dit nieuwe parlement zal dan een Westduitse regering worden gevormd. GOES - Ir. M. Geuze, voorzitter van «e Zeeuwse Landbouw Maatschappij, beeft in |iet Zeeuws Land- en Tuin- nouwblad de suggestie gedaan een na- tl°naal landbouwmuseum in Zeeland le stichten. liet initiatief daartoe zou I van Zeeland moeten uitgaan. I l 'c'ee gnomen orndat het I ^bcbouwmuseum te Wageningen naar I 2ijn gevoel altijd een stiefkind is ge- It ^ei,ZP ac.ht het Wageningse ui! .(tG vepl bezeten van de „voor- I niet geschikt voor de ver- I j11]?. van een landbouwmuseum. Een I !erf museum kan z.i beter gehuis- est worden in een provincie met een agrarisch karakter. Alle vier grote politieke partijen en tussen hen zal in feite morgen de stembusstrijd gaan zijn tevreden over hun verkiezingscampagne. De topkan- didaat van de C.D.U., prof. Ludwig Er- hard, heeft de verwachting uitgespro ken dat de christen-democraten een voorsprong van vijf pet. op de social!» ten zullen behalen. De lijsttrekker van de S.P.D., Willy Brandt, die tevoren placht te spreken over de „voor het grijpen liggende over winning". is de laatste dagen wat be scheidener geworden en kondigt nu „het grootste stembussucces in de ge schiedenis van de S.P.D." aan. De vrije democraten zijn vol vertrou wen dat zij een absolute meerderheid van een der twee grote partijen zullen kunnen verhinderen. De C.S.U. is er zeker van in gelijke sterkte in de komende Bondsdag te zul len zijn vertegenwoordigd onder aan voering van Franz Joseph Strauss. De C.D.U. en de C.S.U. te zamen wa gen de voorspelling dat zij de over winnaars zullen worden en dat de nieuwe kanselier van West-Duitsland wederom prof. Ludwig Erhard zal zijn. (Van onze weerkundige medewerker) BE BILT We hebben steeds jje stille hoop gehad dat september a°g voor een verrassing zou zor- ar 'eek donderdag ook op toen ook in Brabant de tem peratuur bij zonnig weer tot 22 a graden steeg. Gisteren was het i minder zonnig, maar de tempe- a uur van 19 tot 20 graden bleef og aangenaam. Een restant van in 5y5'00n Betsy gooit echter roet to I Gten' beeft zich tot een TUc'epressie ontwikkeld. die v- ?aar bet noorden van de hot trekt. Hedenochtend zal ?iin rej?enfrorR grotendeels voorbij tri T1331 er .staa* nog een harde „.e.v, P''rT}achtige wind, waarmee Gr, koelere lucht wordt aange- driil u zwakke rug van hoge klarin ngt zondag wel weer op- ugen, maar van een periode da l-a nazomerweer is ook in omende dagen geen sprake. ALPHEN AAN DE RIJN (A.N.P.) In het kader van de medische bestrijding van astma en astmatische bronchitis onder schoolgaande kinderen, is men in Alphen aan de Rijn overgegaan op een ademhalings-gymnastiekcursus op de scholen. In groepjes van maximaal tien patiëntjes krijgen zij gedurende zes weken, tweemaal per week een half uur oefeningen te doen. Na een rust pauze van twee maanden wordt de cur sus gedurende een zelfde periode voort gezet. Hoewel men de cursus als een experi ment ziet, verwacht men er toch goede resultaten van voor de patiëntjes. De kosten, verbonden aan dit initiatief, worden grotendeels door het zieken fonds gedekt. De ouders zelf dragen een gering bedrag per kind bij en voor de rest worden de kosten bestreden door vrijwillige bijdragen alsmede door fi nanciële steun van het Nederlandse astmafonds. De instituten voor opinie-onderzoe kingen hebben al dagenlang geen prognoses meer gepubliceerd. Zij heb ben hun laatste voorspellingen onder couvert gedeponeerd bij een notaris in Bonn. Deze enveloppen zullen zondag avond worden geopend tijdens de „ver kiezingsparty", die het Z.D.F. (het twee de programma van de Westduitse tele visie), op zijn Amerikaans geeft in do Beethovenhalle in Bonn. In kringen der C.D.U. is echter te horen dat deze zogenaamde geheime prognoses liggen tussen de 46 en 47,5 pet. voor de christen-democraten en tussen de 42 en 43 pet. voor de socia listen. De liberalen geeft men tussen de 7 en 8 pet. De voorsprong van de christen- voor de sociaal-democraten zou volgens deze geheime voorspellin gen drie, maar waarschijnlijk vier pet. bedragen. In zetels zou dit een meer derheid van tussen de 16 en 21 stuks be tekenen. Belangrijk is echter dat een mogelijk stemmenpercentage van 47,5 pet. de C.D.U.-C.S.U. nog de kans geeft en de liberalen hebben gisteren nog tegen deze waarschijnlijkheid gewaarschuwd in de nieuwe Bondsdag de absolute meerderheid te behalen. Dit zal name lijk dan geschieden, wanneer geen der aan de verkiezing deelnemende zeven splinterpartijen over de 5 pet. sperclau- sule heen springt, d.w.z. geen 5 pet. der geldige stemmen krijgt. De op deze splinterpartijen uitgebrachte stemmen worden dan over de in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen verdeeld Voor de C.D.U.-C.S.U. zou dit net het verschil kunnen betekenen, tussen een coalitieregering (met de vrije democra ten) of een alleen-regering, zoals West- Duitsland die tussen 1957 en 1961 heeft gehad, en die bij waarnemers nog altijd geldt als de beste die de Bondsrepu bliek sinds haar creatie in 1949 aan het roer had. De Bondsdag zal 496 leden tellen. Daarbij komen 22 afgevaardigden uit Berlijn, die echter geen stemrecht heb ben. De 496 bondsdagleden worden in 248 kieskringen gekozen. In elke kies kring wordt een kandidaat rechtstreeks, de tweede via de kieslijst gekozen. Eenentwintig miljoen kiezers zijn vrouwen, 17.5 miljoen mannen. Dit is een belangrijk cijfer, aangezien bij de algemene verkiezingen tot dusver de vrouwen door hun stemmen op de C.D.U.-C.S.U. de doorslag hebben gege ven. Bondskanselier Erhard heeft gisteren aangekondigd van plan te zjjn „zo spoe dig mogelijk" ontmoetingen te arran geren met de presidenten van de Ver enigde Staten en Frankrijk, als zijn partij de verkiezingen zou winnen. Erhard zei met Johnson te willen spreken over N.A.V.O.-aangelegenheden cn met De Gaulle eveneens over de N.A.V.O. cn over de toekomst van de gemeenschappelijke markt. Hy verklaarde verder te verwachten dat hij bondskanselier zal blijven. AMSTERDAM (A.N.P.) „De difte rie is uit Nederland verdwenen". Deze uitspraak is te lezen in het jongste nummer van het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. In 1955 bedroeg het aantal aangege ven gevallen van difterie in Nederland voor de eerste maal in deze eeuw min der dan 1000. De vrijwel onafgebroken daling sinds dien bracht tenslotte volgens het blad nog één aangifte in 1964 en twee in 1965; maabacteriologisch zijn deze ge vallen niet bevestigd. Aan difterie leden voorheen jaarlijks duizenden, soms, in de jaren 1917/1918 en 1942/1947, tien duizenden, met een sterftepercentage van omstreeks vijf procent. Binnen Nederland kan men pokken en t.b.c. betrekken in een vergelijking met difterie. De eerste ziekte heeft al tientallen jaren een zodanige terug gang, dat de gedachten over haar ver dwijnen nog wel speculatief zijn, maar niet als volstrekt onwerkelijk kunnen worden verworpen. BREDA/KRUININGEN „Wü zjjn beslist niet pessimistisch ten aanzien van de aardappeloogst". Met die uitla ting stellen aardappel-in- en -expor teurs, als de heren J. C. van Drimme- len te Breda en C. Meyer te Kruinin- gen, zich vierkant tegenover drs. A. Vaandrager uit Den Haag, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. De heer Vaandrager heeft tegenover het dagblad Trouw verklaard dat in de komende winter aardappelen ingevoerd zouden moeten worden en dat de oogst in Zeeland bijzonder veel te lijden heeft gehad van aardappelziekten, waaronder de fytoftora. In kringen van de groothandel deelt men dit pessimisme beslist niet. „We zijn wat achter met de oogst", aldus de heer Van Drimmelen, „maar we hebben deze week, met een paar heel goede dagen, al weer heel veel ingehaald. De prijzen zijn gelukkig voor de huis vrouw ook al weer een enorm stuk ingezakt". De heer Meyer voegt aan deze opti- mistischce geluid toe: „We verwachten een oogst, die overeenkomt met het ge middelde van de laatste tien jaar". P. Boltendaal schreef een boek over Boekmakers een kennismaking met veertien uitgevers, wel puur zakelijke mensen, maar niet altijd op ver dienste uit. Pagina 73. De Akense Charlemagne-exposi- tie, vol kunstschatten uit Karei de Grotes tijd, gaat sluiten. Het liep er dagelijks storm. Pagina 31. Op de Firato draven de getem de elektronen een betoverende parade. Pagina 15. Het Belgische voetbal gaat steeds meer kennis maken met enorme geldbedragen. En be halve dat verhuizen steeds meer wedstrijden van de zon dag naar een door-de-weekse dag. Voorbode van een nieuw systeem? Pagina 11 Na meer dan honderd jaar van wisselende, maar toch meestal bemoedigende resultaten, is „reclassering" nog altijd een omstreden begrip. Aan de voor avond van de landelijke cam pagne die culmineert in „Re- classeringsdag" interviewden wij het hoofd van het bureau der r.-k. reclassering in het ar rondissement Breda. Pagina 23. Onze concilieredacteur, pater dr. A. van de Weijer ofm cap. schrijft op pagina 7 over dé con stitutie inzake de godsdienst vrijheid. „Het kind speelt tóch!", wordt Godfried Bomans van diverse kanten toege roepen. Ook Co ks van Eijsden vindt dat. Pagina 5. DEN HAAG (A.N.P.) De staatsse cretaris van Guituur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer C. Egas, heeft verdere maatregelen getroffen om snelle hulp te verzekeren aan landbou wers, die door de veelvuldige water overlast van deze zomer gedupeerd zyn. De hulpverlening ingevolge de rijks groepsindeling zelfstandigen voorziet behalve in wekelijkse uitkeringen voor de kosten van het bestaan ook in de verstrekking van bedrijfskapitaal. De gemeenten hebben voor bedragen boven de 2000,echter normaliter ministe riële toestemming nodig. De gemeente secretarieën en de sociale diensten zijn evenwel door het grote aantal geval len reeds zwaar belast, zodat de opstel ling van gemotiveerde aanvragen een extra remmende factor betekent. Bo vendien kost de behandeling van deze aanvragen in de centrale commissie zelfstandigen onder de gegeven omstan digheden te veel tijd. De staatssecre taris heeft daarom reeds aan zestien ge meenten in Overijsel laten weten, dat hij bij voorbaat met deze grotere kapi taalverstrekkingen instemt, mits vol daan wordt aan een aantal nader vast gestelde voorwaarden. Nagegaan wordt of nog meer gemeenten voor de mach tiging in aanmerking komen. De staats secretaris verwacht dat door deze ge clausuleerde algemene machtiging in verreweg de meeste gevallen meer doeltreffend tijdige hulp geboden kan worden. (Van onze correspondent) SCHIPHOL P\e Nederlandse zeesleepvaart is niet voor één gat te vangen, zelfs als het om luchtvaart gaat. !n korte tijd de meest ingewikkel de problemen oplossend is het \an het sleepvaartbedrijf L. Smit m Co in Rotterdam gelukt de af geloste bemanning van haar sleep boot „Clyde" dwars over het druk oorlog voerende zuid-oost Azië naar moeder de vrouw in Neder land terug te brengen. Voornaam ste struikelblok voor de terugreis der zeelieden? Vliegtuigbenzine. Een Skymaster van een Luxemburgse chartermaatschappij was naar La- buan op Noord-Borneo gezonden om de ploeg van de „Clyde" op te ha len. Het toestel had, in geladen toe stand, een maximaal vliegbereik van 2000 mijl. Zonder bijtanken kon gezag voerder John Meade onmogelijk India en Pakistan, in volle oorlog, passeren. Als gevolg van de oorlogshandelingen wordt hier echter aan buitenlandse commercciële vliegtuigen geen benzine verstrekt. „Captain" Meade dacht „dan maar via Ceylon" en vandaar naar Dharan in Saoedi-Arabi® Via zijn boordradio hoorde hij echter tot zijn schrik, dat ook op Ceylon, wegens het nijpende tekort in Azië, aan chartervliegluigen geen brandstof werd geleverd. De gezagvoerder liet zich echter niet kisten. Telegrafisch vroeg hij Rotterdam toestemming om in Rangoon 2000 liter benzine te mogen la den om dan in Bombay, in India, uit eigen voorraad te kunnen bijtanken. Smit en Co. achtte dat echter te ris kant. Te groot brandgevaar, er zou zelfs aan boord geen elektrisch licht mogen branden, en de verzekering zou er evenmin iets voor voelen. Mei diep gerimpeld voorhoofd boog Smit zich over het probleem. Terugke ren via de andere kant van de aardbol, Stille Oceaan, Verenigde Staten en At lantische Oceaan, bleek een te kost bare onderneming. Snel beslissen was noodzaak. Het makelaarskantoor Am sterdam Air gelukte het een Bristol Britannia, die Britse militairen naar Maleisië had vervoerd en omdat een regeringstransport was uitgevoerd wel mocht tanken op Ceylon te charte ren. De bemanning- zou daarin over stappen en gezagvoerder Meade moest dan maar verder zelf zien met zijn Skymaster thuis te komen. Doch een uur voor het vertrek kwam het verlossende bericht van de ingeschakelde agent van Smit op Ceylon. Dank zij „relaties" was hij er in geslaagd de hand te leggen op een hoeveelheid benzine, net voldoende om Dharan te bereiken. Via de eigen radio installatie over de gehele wereld was dat goede bericht snel in Singapore. De sleepboot „Rode Zee", die hier juist binnen lag. zond het goede bericht naar de „Clyde" en gistermorgen stapte de bemanning welgemoed, na een half jaar werken in het Verre Oosten, van Schiphol uit huistoe. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog tijdens het paar- degetrappel van de oefeningen voor prinsjesdag op het stille Binnenhof, be zochten gisterochtend vijf Eindhovense groenen het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De in jacquet geklede heren vroegen in de gangen van het minis terie op een heel bescheiden manier verschillende malen de weg naar de kamer van minister Suurhoff, die hen in een half uur durend onderhoud te woord stond. De 17-jarige student A. P. Boer bood de minister een door 18.000 Brabanders ondertekende petitie aan, met onder meer deze fraaie volzin: „Daar de Brabantse wegen zich nog steeds in deplorabele staat bevinden, zien wij ons genoodzaakt om ons mid dels deze noodkreet tot u te richten". „Het is", aldus een van de studenten, „meer bedoeld als een grap, maar wij willen het ministerie alleen maar wat warm houden". De petitie was door verschillende Brabantse notabelen, onder wie de bur gemeesters van Geldrop. Valkenswaard. Veldhoven en Helmond ondertekend. Ook de heer Van Doorne, van de DAF, was zo vriendelijk geweest dit docu ment te bekrachtigen. De minister deel de de studenten mee dat evenals het wegennet in andere provincies, het Bra bantse wegennet zijn aandacht zal blij ven krijgen. Tegelijkertijd liepen door de Haagse binnenstad een veertigtal demonstranten met borden, waarop leu zen stonden te lezen als: „Waar een wil is, is een weg", en „In Brabant geen uitweg". „Wij worden volkomen ge steun door de senaat", verklaarde een van de kaalhoofdigen, „en er is veel enthousiasme bij de aspirant-leden". Op de foto: De Eindhovense groe nen poseren voor Suurhoffs minis terie. (Advertenties) niet duur wel heerlijk DE 16-JARIGE Robert Wensink uit Hengelo is gistermiddag onder een vrachtwagen gekomen en op slag ge dood. DE SPECIAALZAAK IN BONT keuze uit honderden stuks Vismarktstraat 19. Breda Tel. 35230Eigen atelier Schrijf.of bel om een kosteloze folder. Snelle 'schriftelijke' afwerking. Geen in- formatie bij werkgeler. Leningen voor iedereen "en elk doé!. Credietinstellinq „ALCREMADA", H. Hermanslaan 558, Geleen, tel. 04494—51 77, TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA staat voor de deur. En als U toch gewend bent om te gireren, dan willen wij U verzoeken het abonnementsgeld voor het a.s. vierde kwartaal voor het einde van deze maand te laten bij schrijven op onze POSTREKENING 1114111 Wordt de krant per bode bij U bezorgd, dan bespaart U uzelf 0,25 aan incassokosten en voor een abonnement per post bezorging 0,60. De abonnementsprijs bij voor uitbetaling per kwartaal 10,80 en voor postabonnementen (bui ten ons verspreidingsgebied) 13,65. Dagblad De Stem afd. administratie.

de Stem | 1965 | | pagina 1