Parvus Uelphand. merkwaardig politicus Ballingen winnen eerste ronde in strijd om kunst CRYPTOGRAM OP 64 VELDEN Europa-gedachte op geweld gebaseerd CONTRA FIDEL CASTRO W. J. MUHRING - Miljonair Duitsland Goudzucht De keizer Rusland HÜP iff Éi 91 SI^IS êf t m t i* fli"® 1 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 CHARLATAN VAN DE REVOLUTIE J n heel veel encyclopedieën komt de naam Helphand niet voor. Er zijn voor die omissie verschillende redenen aan te voeren en de voor naamste is misschien wel, dat Helphand, een der belangrij ke rode hervormers naast (en tegenover) Trotzki en Lenin hef zelf naar die vergetelheid heeft gemaakt. Een andere re den (speciaal voor communis tische encyclopedieën) is, dat Helphand een verrader van de revolutie" is geworden en nog een andere (speciaal voor encyclopedieën die werkelijk goed willen zijn) dat Help hand zijn leven te onbenullig en te zorgeloos heeft geleid om werkelijk een groot man geweest te kunnen zijn. Alexander Helpha«nd, geboren in 1867, was de zoon van een Joods echtpaar in Berezina (district Minsk). De eerste blijvende indrukken van het leven en van de klassenstrijd zou hij echter opdoen in Odessa, waarheen zijn oudrs verhuisden. In Odessa, schakel tussen oost en west, doorliep hij de middelbare school en maakte hij kennis met de geschriften der vroegere revolutionairen. De klassenstrijd intrigeerde hem, maar niet het geweld. Voor de jonge Helphand waren die ge schriften poëzie en zijn vroegste revolutionaire gedachten hadden een godsdien stige ondergrond: zijn jood-zijn doordrenkte zijn hele gedachtenwereld, óók zijn revolutiebeeld. Hy probeerde zich weliswaar in te leven in de gevoelens van de verdrukte arbeidersklasse en speciaal daarvoor ging hij, zoon van een handelsman, het sidsvak leren, maar alle „in-leven" bracht hem de geweld-mentaliteit niet dichterbij. Hij zou later ook nooit een echte man van het „geweld" worden, zelfs niet, toen hij tijdens de oktoberrevolutie op de barricaden in St. Petersburg ging staan. Een historische foto, onlangs verspreid door het Russische persbureau „Tass". Vladimir I. Lenin (midden) temidden van zijn kameraden gefoto grafeerd op 1 mei 1920. Men kwam samen voor de eerste steenlegging voor het Karl Marxmonument in Moskou. naar macht een groot ding ontbrak: geld. Voorheen had hem geld niets kun nen schelen. De financiële schandalen, waarin hij betrokken was geweest, wa ren hem langs zijn sobere kleren ge gaan. Maar het zou anders worden! De strijd tussen de verschillende Rus sische revolutionaire stromen wierpen twijfels bij hem op. Twijfels, waaruit hij niet los kon komen en om een uit weg te vinden ging hij het verder zoe ken dan zijn vaderland: in 1886 ging mi studeren aan de universiteit in Zürich Lang hield hij het niet vol. Een jaar later was hij weer terug in Odessa, waar zijn „Europees avontuur" hem de po litie op de hielen zette en waar hij het evenmin vinden kon. Nog steeds woed de in hem de strijd tussen de „gods dienstige revolutie" tegen de tsaar, zijn genegenheid voor de verdrukte arbei ders, die het geweld niet schuwden en de liefde voor geld (en de wetenschap wat men met geld kan doen) Een jaar later was hij weer in Zürich terug, waar hij college ging lopen bij Karl Bücher, bij wiens gedachtenwe reld hij aansluiting vond. Helphand ontwikkelde zich tot een „wetenschap pelijk en rationeel socialist!" Maar de rode hemel zou voor hem niet lang duren. Toen prof. Bücher de uni versiteit verliet kwam voor Helphand ook het einde van de studie. De jonge revolutionair uit Odessa zocht in het westen een beweging, waarin hij zijn gedachten en theorieën kwijt kon. Terugkeren naar Odessa wilde hij niet: hoewel zijn „geest Russisch bleef" zocht hij aansluiting en hij vond ze bij de i Duitse arbeiderspartij, die hij naar zijd inzichten tot Marx zou bekeren. Stutt- gart werd zijn eerste „Duitse" woon- f plaats waar hij publiceerde in de „Neue z,eit". Een jaar later zat hij in het „een- trum van de socialistische wereld-"' Berlijn. Hij schreef er voor „Vorwarts" en de „Berliner Volkstribune" en zijn bril- i jante bijdragen hadden twee gevolgen: u i?e Puitse socialisten van de ver- schillende fronten elkaar beter leerden begrijpen en naar elkaar toegroeiden J en dat de politie attent werd op de t „vreemdelmg' die, voor hij al te ge vaarlijk kon worden, uit Berlijn wera weggewerkt door de sterke arm. J Helphand werd in Duitsland de zw»r. vende wetenschappelijke revolutionair J «ij richtte nieuwe tijdschriften op waarin de ideeën die hij verkondig.ie. t steeds navranter naar voren werden gebracht. Voor zijn geest doemde niet J alleen de bevrijding op van het arbeias- proletariaat, maar ook een ideaal dat vandaag de dag nog (zij het dan op J andere wijze) amper verwezenlijkbaar J blijkt: het verenigde Europa. Als wetenschappelijk socialist met eer. uitgesproken handelsmentaliteit pleitte hij voor de vrijhandel in Europa: ,Maar zo bekrompen als het Europese kapi- i taal in zijn verhouding jegens de ar- beidersklasse is, zo bekrompen is het, J ook jegens zijn handelspolitiek, t Jaagt momentele belangen na. Europa lijdt meer dan ooit aan „kleinstaterij" schroei J hij in een van zijn pleidooien. „De vrii- J handel zou leiden tot de Verenigde Sta- i ten van Europa". Dat was taal, die de Duitse socialisten niet begrepen en de J Duitse socialisten niet alleen. Dezelfde taal bezorgde hem in Duitsland de eer- «te tegenstanders, wier groep zich steerls i sterker zou gaan keren tegen de „bui- tenlanders", wiens privé.leven allesbe- J halve smetteloos was en die zich met een afschrikwekkend gemak in de schulden stak en zich bovendien niet meer bekommerde om zijn eigen gees- teskmderen, wanneer ze hem niets meer i opleverden. De grote breuk met zijn vroegere partijvrienden kwam op de J partijdag in Lübeck en het kwetste 4 nem zo, dat hij zijn scherpe pen vijf lange jaren (van 1901 tot nanteerde. was hij terug in zijn vaderland om er van dichtbij de „verschrikkingen van het tsarendom nog eens te zien om er een boek over te schrijven. Een boek, dat in 1900 uit zou komen onder de ti tel „Het hongerende Rusland, reisui- drukken, waarnemingen en onderzpe- kingen". De reis had nog een ander gevolg: In München stichtte hij een tijdschrift in de Russische taal „De vonk" onder het hoge patronage v ;n Lenin, Potresov en Martov. Lang hield hij het als hoofdredacteur niet vol. Zoals bij zoveel andere jour nalistieke projecten, waaraan hij had meegewerkt, liepen zijn gedachten te ver bij die der anderen weg. De eigen zinnige Helphand liep met zijn gedach ten mee. In zijn Münchense jaren legde hij overigens nauwe contacten met Le nin en Trotzki. Met Lenin had hij snel genoeg ruzie en Trotzki had snel in de gaten, wat hij aan de dikke, avontuur lijke, eigenzinnige Helphand had: niets. Trotzki zei later, toen hun wegen zich definitief gescheiden hadden: „In. die dikke buldoggenkop mengde zich de gedachte aan rijkdom met die aan de sociale revolutie." 't Mengsel, dat Trotz ki allesbehalve beviel. Het beviel trou wens alleen Helphand Zo kwam de 13e oktober 1905: de dag, waarop in St. Petersburg de revo lutie uitbrak. Parvus en Trotzki waren er op het juiste ogenblik en werden beiden lid van de eerste Sovjet. Ge slepen publicist als hij was, besefte Helphand de macht van het gedrukte woord en maakte zich meester van het noodlijdend blaadje „Ruskaja Gazeta", dat de spreekbuis van de revolutie werd. Lenin kwam „te laat": de machts- functies in de revolutie van St. Peters burg waren verdeeld. Trotzki was de frote leier, Helphand de man, die mid- els de publiciteit het vuur aanwakker de. Beiden zorgden er angstvallig voor, noch de zijde der Bolsjewieken, noch die der Mensjewieken te kiezen. Hun „boven de partijen staan" garandeerde hen de macht. En ijverig propageerde Helphand zijn gedachte, dat de Russi sche revolutie niet alleen kon staan, maar essentiëel onderdeel was van een „Europese revolte". Lang zou het overigens niet duren, want de opstand van St. Petersburg werd gebroken. Trotzki werd gear, resteerd. Helphand wist voorlopig on der te duiken en probeerde zich illegaal als revolutieleider „door te zetten". Het mislukte. Helphand was geen volksmen ner. Hij hoefde die rol ook niet lang te spelen: hij werd vry spoedig door de politie opgepikt en na maanden voor arrest tot verbanning naar Siberië ver oordeeld. Onderweg naar zijn verbanningsoord ontsnapte hij en hij keerde, een illusie armer, maar strijdvaardiger dan ooit, terug naar Duitsland, waar hij, eens verguisd, met open armen werd ontvan gen: hij was immers bij de revolutie geweest! In 1910 pakte hem het avontuur. Via Wenen reisde hij naar de Balkan en Turkije, waar hij door zijn publikaties geen onbekende was. In vrijmoedige ar tikelen publiceerde hij in Turkse bla den zijn visie op de Turkse economie en deze maakte zoveel indruk, dat de Jongturken hem aantrokken als finan cieel expert. Hoe het verder allemaal is gegaan en welke zaken Helphand in Turkije heeft gedaan, zal voorlopig nog wel een geheim blijven. Feit is, dat, toen hij eenmaal goud in handen had, dit goud zich fabelachtig vermeerderde. Hij ging zaken doen, richtte banken op en bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog was Hel phand in enkele jaren tijds miljonair geworden, een financieel genie. Als „kapitalist" keerde hij terug naar Duitsland, dat optrok tegen de tsaar en het tsarisme, Helphands verklaarde doodsvijanden. In Helphands fantasie (in die jaren al een beetje op hol ge slagen, want het leven a)s rijkaard had zijn gestel géén goed gedaan) zag hij Een opname van Helphand van St.-Petersburg, waar de (links), Trotzki (midden) en kopstukken der revolutie Leo Deutsch, in de blijkbaar door de tsaar gevangen wer- gemoedelijke gevangenis den gehouden. ging post vatten, dat de Russische re volutie tegeh het tsarendom eigenlijk precies hetzelfde beoogde als het Duit se leger: de vernietiging van de oude tsaristische macht. Om die revolte in Rusland aan te moedigen en te steu nen, maakte Helphand in Duitse rege ringskringen enorme bedragen los. Be dragen, die wellicht nooit zyn aange komen1, waar ze behoorden aan te ko men: Helphand deed in de oorlog ook nog „zaken". Van dag tot dag groeide zijn fabel achtig vermogen. Dat hij intussen voor de Duitsers niets anders was dan een instrument, ontging hem blijkbaar. Der Kaiser had heel andere ideeën over 'n eventueel „bevrijd" Rusland. Het zou nooit tot die „bevrijding" komen. De krijgskansen keerden. „Der Kaiser" ging naar Doorn en Helphand zag zijn idealen ineenstorten. Hij wilde overigens niet aan die ineenstorting ge loven. In zijn geest had hij niet alleen een „bevrijd" Rusland gezien, maar met dat Rusland ook een „Verenigd Euro pa" onder Duitse leiding Zijn droom stortte ineen. Hij wilde weg uit het verslagen land, maar Zwitserland, waarheen hy wilde, duldde hem niet meer. In 1920 vestigde hij zich definitief in Duitsland, dat aan zijn opbouw begon, in welke opbouw Helphand wellicht een nieuw begin voor „zijn" strijd zag. Maar tot strijd zou het voor hem nooit meer komen. De oroletarische voor vechter in zijn sjofele klerén van 1910 was een dikke, vette levensgenieter ge worden, die zijn miljoenen opsoupeerde op het buitengoed m Schwanenwerder, waar hij, ondergraven door alle denk bare kwalen, die aan een te overdadig leven te wijten zijn, in 1924 stierf. Spoedig herhaalde de geschiedenis zich. Parvus Helphand wekte tegen stellingen waar hy kwam en waar hjj ging en spoedig werd bij weer gemeden als vroeger. Dit zette hem aan het den ken. St. Petersburg had hem iets ge leerd: hij was geen leider. Hij reali seerde zich, dat hij weliswaar een be langrijke rol in Duitsland en Rusland had gespeeld, maar dat men er daar nimmer over had gedacht hem, Help hand, met enige werkelijke macht te bekleden. Hij had geschreven en getheoreti seerd, maar wat leverde hem dat op? Helphand had in St. Petersburg even de macht geproefd, hij wilde ze (niet voor niets was hij in oorsprong een han delsman) opnieuw proeven .En hij rea liseerde zich, dat er hem #op de weg De Duitse keizer zag kans zich op een sluwe manier van Help hand te bedienen. Officieel ken den de leidende Duitsers de proletariër die „boven Jan" ge komen was, niet. zich met Duitse troepen oprukken om Rusland te bevrijden. Om die bevrijding voor te bereiden intrigeerde hij in de Balkan en zette hij nieuwe revolutie plannen op. In de hoogste Duitse politieke krin gen waar hy met zijn geld en zyn mis schien voor de oorlogvoering nu.tige ideeën welkom was (al kwamen de hoge politici er dan ook niet voor uit, dat ze hem kenden) liet hy de overtui- 1906) niet zovcr was, was hij evenwel woL. T? PaP'eran nog in Rusland ge- Sl,,D.e band met Rusland had hu nooit helemaal verbroken en in 1880 TOEN1924 op zijn bui ten in Schwanenwerder Parvus Helphand stierf (officieel: dr. Alexander Helphand), waren er maar weinigen, die om hem treurden. Nog minder waren er, die in alle ernst geloofden, dat de wereld een groot verlies ge leden had. Met de dood van Helphand viel een gordijn voor het- leven van een man, die met Trotzki en Lenin aan de wieg gestaan had van de Russische revolutie, die bij de oktober-re- volte in Sint Petersburg met de Russische arbeiders op de barri caden had gestaan, die een van de grondleggers was geweest van het communisme in West- Europa. Wat Helphand allemaal was geweest, bleek in de dagen, die volgden op zijn dood, moei lijk beschrijfbaar. Het „Berliner Tageblatt" schreef, dat Helphand een „kenntnisreicher Mann eige ner Pragung" was geweest met belangrijke invloeden; de „Kreuz- zeitung" daarentegen kenschetste hem als „een volledig karakter loos en onderkomen type". De communiste Clara Zetkin, die hem van heel dichtbij had gekend, helde zowel naar de ene, als naar de andere mening over: „Voor 1914 was Helphand een origi neel denker, een eerlijk socialist- de Helphand van na 1914 was een OW'er en een verrader van de arbeidersklasse". IVAT was er van waar? Waar was, dat Helphand voor de eerste oorlog 'n revolutionair van 't zuiverste water was, tot in zijn uiterlijke verschijning toe. Waar was ook, dat hij kort voor en in de tweede wereldoorlog PARVUS HELPHAND de macht van het geld leerde kennen en zich van proletariër ontwikkelde tot parvenu-miljo nair. Waar was bovendien, dat hij op 29 december 1915 een kwitantie had ondertekend voor de ontvangst van een miljoen roebel, afkomstig uit de hoogste Duitse regeringskringen en be doeld om er de revolte tegen het tsarendom mee te ondersteunen. Het was geen wonder, dat de „miljonair" Helphand als verra der van de zaak der revolutie uit de historie van het communis me werd geschrapt. Het was evenmin verwonderlijk, dat de Duitse autoriteiten, met wie Par vus Helphand in de eerste we reldoorlog blijkbaar nauw had samengewerkt, over de man zwe gen als het graf, teneinde zich niet te compromitteren. JAN c'r' Alexander Helphand zelf werd ook niemand wijzer: foen na zijn dood zijn huis doorzocht werd, werd niets gevonden wat ook maar leek op een geestelijk testament of op een politiek-literair meesterwerk. Parvus Helphand verdween als een schim in de geschiedenis. Hij zou er voor de tweede wereld oorlog nog een keer uitgehaald worden door de nazi-propagan- da, die de „Oostjood" Helphand best kon gebruiken om er de afzichtelijkheden van het commu nisme mee te demonstreren. Ove rigens konden de nazi's nóg iets van deze mysterieuze figuur ge bruiken: het buitengoed in Schwa nenwerder, waar Parvus gestor ven was en waar de kopstukken uit de partij zich overgaven aan orgieën van het soort die van Helphand een drankzuchtige hart patiënt hadden gemaakt, die bo vendien door reuma werd ge kweld. PAS kortelings is de figuur van dr. Alexander (Par vus) Helphand opnieuw in de be langstelling gekomen. Nieuw-ont- dekte documenten over zijn leven zijn de basis gaan vormen voor een studie van de Britse histori cus Zbynek A. Zeman en diens Duitse collega Winfried B. Schar- lau, welke studie onder de titel „Freibeuter der Revolution, Par vus Helphand, eine politische Bio- graphie" verschenen is bij het „Verlag Wisschenschaft und Po litiek" in Keulen. (Door dr. K. J. Hahn) ROME Begin augustus arriveerden in Milaan vijftien Cubaanse vluchtelin gen die hun intrek namen in een deftig hotel van de hoofdstad van Lombardye. Ze waren apart uit Miami Beach in Flo rida overgekomen om in Italië kostbaar eigendom terug te veroveren dat hun door Fidel Castro na hun vlucht werd ontroofd: kunstvoorwerpen, schilderyen, juwelen, porselein etc. Met behulp van enkele Italiaanse advocaten hebben zy een eerste succes behaald. De procureur- generaal van Milaan heeft hun documen ten bestudeerd en hun argumentatie nauwkeurig overwogen en de inbeslag neming van een aantal van deze Cas- tricistische „staatseigendommen" gelast. De Cubaanse vluchtelingen zyn zeer te vreden vertrokken en hebben de verdere procedure voorlopig aan hun advocaten overgelaten. Daarmede hebben zij dus een eerste slag in de strijd tegen Fidel Castro ge zet heeft iets waarvoor de leider van de „barbudos" weinig belangstelling heeft, kostbare kunstvoorwerpen, die algemeen de „schat van Fidel Castro" genoemd worden. Intussen moet worden uitge maakt of Fidel Castro hierop recht heeft. De kwestie ontstond toen in maart van dit jaar te Rotterdam het Cubaanse koop vaardijschip de „Arcaceilo Iglesias" aan kwam. deze keer niet met suiker of ta bak, zoals Cuba die regelmatig expor teert, maar volgeladen met 200 kisten die een grote waarde vertegenwoordigden. Zoals gezegd; bevatten deze kisten waar devolle schilderijen, kostbare verzamelin gen van postzegels, antiek porselein, ju welen etc. Fidel Castro had deze kost baarheden uit de huizen van zijn meestal niet arme tegenstanders gehaald en zoals communistische landen in Oost-Europa nu nog doen, biedt hij ze nu tegen harde valuta aan de Westeuropese kopers aan. Volgens de berichten wordt de gehele waarde van de „schat van Fidel Castro" op meer dan 6 miljoen gulden geschat. Vanuit Rotterdam werd deze dure vracht verdeeld over een aanbal Europese hoofdsteden waar de kunstmarkt een gro te toeloop kent: Londen Parijs, Zürich. De Zwitserse groep van bankiers en kunsthandelaars begon echter moeilijkhe den te voorzien, misschien omdat men in Zwitserland al genoeg last heeft rriet het vermogen van de vroegere dictator van Santo Domingo, Trujillo. Ze droegen dit gedeelte van de Cu baanse kostbaarheden over aan een Ita liaanse groep en zo kwamen begin juni in Milaan vijf goederenwagens aan, waar in een vracht van totaal 24.000 kilo was opgeborgen. Deze goederen werden in ontvangst genomen door de Italiaanse kunsthandelaar dr. Mahmood Momlaza- deh. die in Milaan een florerende zaak beZit en daarom ook dacht met deze gro te zending uit Cuba een grote slag te doen. DOCUMENTEN De Cubaanse vluchtelingen die de kruistochten van hun eigendom door Eu ropa nauwkeurig waren gevolgd, ver sohenen te Milaan met gedetailleerde be schrijvingen en authentieke documenten, waaruit bleek dat deze goederen oor spronkelijk in hun bezit waren en dat ze door Fidel Castro op onwettige wijze wa ren genaast „in strijd met de goede zeden en regels van de handel". De heer Mow- lazadeh op zijn beurt bracht naar voren, dat deze goederen door een internationaal erkende regering langs wettige weg wa ren verworven en dat de Cubaanse heren dus ook niets hiertegen konden en moch ten ondernemen. De procureur-generaal van Milaan heeft de stukken ingezien en daarna de daarop gelast dat een groot gedeelte van de kunstvoorwerpen van de schat van Castro voorlopig in beslag genomen konden overleggen. De procureur heeft goederen bekeken. Intussen waren er nieuwe voorwerpen uit Zwitserland ge arriveerd, waarvoor de oorspronkelijke eigenaars eveneens de nodige documenten wordt. Dit betekent ongetwijfeld een succes voor de Cubanen die nu in een proces zullen trachten aan te tonen dat Fidel Castro geen recht had privé-eigen dom zo maar te onteigenen. In ieder ge val zullen serieuze belangstellenden aar zelen deze objecten te kopen, zodait Fi del Castro voorlopig niet kan hopen op die harde valuta, die hij kennelijk zo dringend nodig heeft. Hoogtepunten in schaakevenementen zyn vooral miniatnurpartyen met een pit., tig verloop en een verrassend combina- toir slot. Uit het laatste Hongaarse kam pioenschap volgt in de onderstaande par. tyen een verrukkelijke „schotel Hongaar se paprika". Zwart; Honfi Wit: Kovacs Wit speelde 1. Tdl-d3, waarom was dit een fout Deze stelling werd bereikt na: 1. e4, e5 2. Pf3, Pc6 3. Lb5, a6 4. La4, Pf6 5. 0-0, Pe4: 6 d4, b5 7. Lb3, d5 8. de5:, Le6 9. De2, Lc5 10. Le3, 0-0 11. Tdl. Pa5 12. Pbd2, Le3: 13. De3:, Pd2: 14. Td2:, c6 15. Pd4 (Beter was 15. c3) 15.... Db6 16. c3, c5 17. Pe6:, fe6: 18. Te2, PbS: 19. ab3:, a5 20. Tdl. b4 21. c4, d4 22. De4, a4 23. ba4:, Ta4: 24. b3, Ta3 en nu volgde, zoals reeds eerder vermeld is: 25. Tdl-d3 (Juist was 25. Dd3, want nu beslist een zeer geraffi neerde combinatie) 25Tf8-f4! en wit kan opgeven, omdat 26. Df4: wegens 26Tal+ tot mat leidt. Zwart: Szilagyi Wit: Kluger De witspeler was aan zet en speelde 26. Le2-fl. Hoe besliste zwart daarna de par tij? Deze diagrampositie werd bereikt na: 1. d4, Pf6 2. c4, e6 3. Pc3, Lb4 4. f3, c5 5. a3, La5 6. dc5:, Lc3:+ 7. bc3:, Pa6 8. e4, Da5 9. Pe2, 0-0 10. Lf4, Pe8 11. Ld6, Pd6: 12. cd5:, f5 13. ef5:, Tf5: 14 Dd2, b6 15. Pd4, Tf6 16. Le2, Lb7 17. Pb5, Pc5 18. Tbl, Taf8 19. 0-0, a6 20. Pc7, Pa4 21. Tb4, Lc6 22. Tdl (Beter was 22. De3) 22 Dc5+ 23. Khl, a5 24. T4bl, Th6 25. h3 (Beter was 25. Tfl) 25Df2 en nu volgde, zoals reeds werd aangegeven 26. Le2-fl, waarna zwart de party besliste met 26Tf8xf3 27. Dd2xf2, Tf3xh3ü en mat op de volgende zet. In de onderstaande positie staat de wit speler niet minder dan drie pionnen ach ter, maar slaagt er merkwaardigerwijze toch nog in de veilige remisehaven te be reiken. Een fascinerend raadsel met een oorspronkelijke en verrassende, oplossing. Wit aan zet en speelt remise Oplossing 1. Te7-e8+ (Op 1. Tf7: wint 1.... h6-f) 1La4xe8 2. Pf5-e7~K Kg8-f8 (of h8) 3. Pe7-g6+ü, h7 (of f7)x g6 en wit staat pat. Weigert zwart het paard te ne men, dan volgt eeuwig schaak op e7 en g6 (Selesniev). HORIZONTAAL: 4 Wanneer een Amerikaanse wagen in brand staat heeft men dat wel nodig voor een mogelijke gewonde (8); 8 Een adres om een muzikale hulde te brengen (8); 9 Nu en da<n totaal overleden (8); 10 Dat is voor u het bewijs, dat een agent rum gebruikt (8); 12 Een ogenblikje, laten wij voor de ke reltjes 'n klinker meebrengen (8); 16 Het is goed dat Nel terugkomt om de rivier te bekijken (6); 18 Als men de centen heeft komt het 'r op aan de juiste woonplaats in Neder land te vinden (7); 20 Om Kees? Welnee! Eerder om Ach- med (6) 21 De jongen sprak de waarheid niet en dat voor iemand met zo'n verheven studie! (8); 25 Die treedt op in alle schouwburgen ter wereld (8); 28 Kan je achter het bed vinden, zegt men na de dienst (8); 29 U schrijft het idee met inkt maar 't blijft volkomen hetzelfde (8); 30. Toch kunnen in zo'n uitgave harde noten worden gekraakt VERTICAAL: 1 'n Nette man voor het leger (4); 2 Die staat 'n heel eind weg maar is door middel van u wel te vinden (4); 3 Ze raken door elkaar genomen goed thuis met militairen (7); 4 Dat komt duur te staan wanneer ge heidens bidt (13) 5 Is de politieke partij uitgeput door ge brek aan geld? (5); 6 'n Noot komt tot wasdom voor het graf (5); 7 Misschien hangt zelfs het IJzeren Gor dijn hiervan af (5); 10 Hij ondervindt geen last van de Op stand der Horden (6) 11 En daarom moet de echtgenoot kwijt schelding geven (6); 13 Het vraagt naar ons aller mening en achteraf gaat het daar op in (4); 14 Voor de kerk moet je dergelijke kle ding aanschaffen (6); 15 De kijkers zijn niet goed gericht, dat maakt verschil (6); 17 't Beestje moet u met mate houden (4); 19 Het hoofd zit in Rome en hij is cor rupt (7); 22 Een dergelijke hofstede zal niet hele maal nodig zijn (5); 23 'n Zomerschoen kan achter op raken (5); 24 In de dronkelap herken ik een Bel gisch familielid (5); 26 Dat de eerste letter zoveel dagen vergt! (4); 27 Laat u dit maar blanco (4)7

de Stem | 1965 | | pagina 15