Studentikoos radioprogramma gaat voor het eerst de lucht in Dia"1011 „DRUM TATTOO": 4 OKTOBER 23.15 UUR Almanak flitsend en pittig Gebrek aan behoorlijk vervoer is zeer groot dn/ k*h! iedereen Actueel ZONDAG MIVA-COLLECTE, WANT..... m-u .-tf THUIS FRITUREN OM LEKKER TE ETEN DOOR MIGNON G EBERHART. ledereen kan zélf een hoge spaarrente kiezen bij de Boerenleenbank Hoge rente - tot KANTOREN TE BREDA DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN - AMSTERDAM. - Als AVRO's Jan van Herpen de studenten hun zin geeft, zal op maandag 4 oktober 's avonds om kwart over elf een flard „Drum Tattoo" van George Jenkins and his orchestre de eerste van een reeks radio-uitzendingen van en voor studenten in de ether introduceren. Deze herkenningsmelodie voor dit veertiendaags programma van een kwartier voorlopig tot 2 mei zal als meeslepend muziekje een garantie geven voor de pittige en pakkende inhoud van wat studentenjournaal „Almanak" zal gaan heten. Hiermee zal een tweede initiatief van het verleden jaar opgerichte Algemeen Studenten Persbureau vorm hebben ge kregen. Het eerste punt op het program ma vormde destijds de eigen krant en nu deze met veel verve en met jour nalistieke jaaglust op de actualiteit uit de grond is gestampt nationaal stu dentennieuwsblad Student volgde de tweede stap- Hiervoor viel men terug op een vroeger al eens uitgevoerde, maar bij gebrek aan belangstelling ge storven idee van de A.V.R.O om de stu denten hun eigen hoekje in de ether te geven. Jan van Herpen die vroeger dit programma verzorgde Studentenha ver en die de moed in het nalopen van studenten al lang had opgegeven, stond te klapperen met zijn oren toen de studenten onlangs zelf met ideeën kwamen. Hans Knook, 22, student rechten te Leiden, toen nog hoofdredacteur van het ASP, die als zodanig ook Student opstuwde tot 65.000 abonnees en tot een handzaam weekblad-uiterlijk, heeft als eerste de weg naar de studio's ingesla gen. Het leek een gang naar Canossa omdat hij goed moest maken wat voor gangers er wel eens bij hebben laten liggen. Maar zo heeft hij zelf het niet aangevoeld. De student leefde tot voor kort meer dan vandaag de dag in een eigen wereld. Het had geen zin naar buiten te treden en de maatschappij was vers II, waarmee men in stemde na het afstuderen. Zo niet Knook en die hem bijvielen- De studen ten staan midden ir de maatschappij, vinden zij, en zij leveren hun aandeel erin, zij het meer consumptief dan pro- duktief, zo men hun aandeel naar ma teriële nonnen meet, maar met een on getwijfeld creatieve inbreng, als men met geestelijke waarden gaat meten. Zelf zegt Knook er alleen maar van, dat hij er lol in heeft. Naar zijn eer lijke overtuiging doet de student er geen goed aan onder te duiken in het isole ment van zijn groep, de ivoren toren van een deels gezellig deels weten schappelijk intellectualisme, als ruimte vaarders hoog verheven boven het alle daagse. Ook de studenten begonnen zich te organiseren om als groep hun eigen positie te bepalen. In de warwin kel schoof men in sneltreinvaart langs elkaar heen. Voorlichting werd een bit tere noodzaak. De Ned. Studentenraad baarde het ASP en het ASP schiep nieuwsblad, public relations, thans een radio-uitzending en mogelijk in niet 1 te verre toekomst tv en film. ?5 als dit genootschap weer gaat ontgroe nen. We zitten trouwens vol met ideeën. We hetoben ze bij herhaling gespuid bij Jan van Herpen, die als radioman-van professie de supervisie houdt. We heb ben al eens gepoogd kritiek bij hem uit te lokken op onze ideeën. Maar hij laat ons maar betijen, de beste garan tie voor het werken onder eigen ver antwoordelijkheid." Radiojournaal „Almanak" gaat In haken op de actualiteit in een objectie ve vorm en in een frisse presentatie. In de eerste uitzending komt in elk geval de ontgroening aan de orde, die dan net achter de rug o nog gaande is. Voorts zal men teruggrijpen op de op 25 september te houden raadsvergade ring van de NSR e:i de zeker op dat moment nog in volle gang zijnde kamer acties. Bij al deze onderwerpen wil men op flitsende wijze hoor en wederhoor toepassen. Eenzijdigheid is het graf van de eerlijke voorlichting en uit de bot sing der meningen springt de waarheid naar voren. In de eerste uitzending zul len overigens nog mter zaken aan de orde komen. Men kan nu nog niet zeg gen welke, want me* wil elke keer heet van de naald ingaan op het actuele ge beuren, voorzover dit in direct of ver- De komende hoofdredacteur van „Almanak", de Amsterdamse student Peter van Bueren. (Advertentie) Organisatorisch is de zaak van het ASP zo opgezet, dat daarop op demo. cratische wjjze invloed kan worden uit geoefend door elke student en dat voor komen wordt dat een bepaalde groepe ring en zich meester van kan maken. De NSR kiest het bestuur van het ASP zodanig, dat daarin alle studentenorga. nisaties vertegenwoordigd zijn. Dit be stuur stelt de medewerkers aan als mede een hoofdredacteur, onder wie drie sectiehoofdredacteuren fungeren, te weten van het nieuwsblad, radio-Alna- nak en de public relations. De ASP- hoofdredacteur is niet voor elke fout aansprakelijk, maar wel verantwoor delijk en kan hjj gebleken ongeschikt heid vervangen worden. Tot deze organisatievorm is men eerst dit jaar overgegaan. In het afgelopen werkjaar fungeerde Hans Knook als perssecretaris van het NSR-bestuur te vens ais hoofdredacteur van het ASP. Deze figuur bleek minder gelukkig te zijn, omdat het publicistische werk zo gemakkelijk de schijn kreeg spreekbuis voor het bestuur te zi^n. Het ASP en de drie secties werken nu zelfstandig en onder eigen verantwoordelijkheid. Even nog dreigden er complicaties te ontstaan met de Academische Radio Omroep, die zendtijd wil verwerven ten dienste van de studemtengemeenschap. De doelstellingen van ACRO en ASP- Almanak lopen achter geenszins paral lel. Zij rijden elkaar niet in de wielen en toen men dat ontdekte, werd beslo ten elkaar met mensen, materiaal en mogelijkheden van dienst te zijn. De nieuwe hoofdredacteur van het ASP. D. Verkade, en de sectie-hoofdre dacteuren P. van Bueren (Almanak) F. Ketelaar (public relations) en F- Rac- ké (Student) voelen zich direct of indi rect allemaal opvolgers van Hans Knook di nacht en dag heeft gezwoegd voor realisering van de plannen en de promp. te verschijning. „Als Je overtuigd bent van het belang van een eigen krant", zegt hij. „moet je zorgen, dat die op tijd verschijnt, desnoods ten koste van een tentamen". Deze opmerking zal elke hoofdredac teur in den lande doen zeggen: die man heeft het. Maar in tweede instantie zal hij zeggen, wat Jan van Herpen in een vaderlijke opwelling ook al zei: Zeg, denken jullie eigenlijk wei aan je stu die? denken jullie eigenlijk wel aan je stu die? En ten departemente denkt men er weer anders over. De kans is groot, dat sommige journalistieke studenten we gens te geringe studieresultaten niet in aanmerking komen voor een beurs of verlenging daarvan. Zo zou dan ook dit ideaal ten koste van offers moeten gaan. (Advertentie) Deze missionaris ergens in Zu? Amerika kan zich echt niet lant met dit vooroorlogse vehikel voo bewegen. Voor hem en andere N deriandse missionarissen wordt zr dag de MIVA-kerkdeurcollecte g houden. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het gebrek aan behoorlijk vervoer in de binnenlanden van Azië en Afrika is zo groot, dat het in vele ge bieden tot probleem nummer één gaat worden. Het wordt steeds duidelijker, dat de hulp, die op materieel of gees telijk terrein gegeven moet worden meer en meer afhankelijk wordt van de vervoersituatie. Dit zeigt de MIVA (Mis sie-V ervoersmiddelen-Aktie)die zondag weer de traditionele kerkdeurcollecte houdt ten bate van de Nederlandse mis sionarissen „in den vreemde. Op de MIVA-centrale te Amsterdam liggen op dit ogenblik meer dan 400 ver zoeken van Nederlandse missionarissen om steun bij een volledige of gedeelte lijke aanschaf van vervoermiddelen De verzoeken omvatten: 99 jeeps, 57 vracht wagens, 18 ambulances, 11 boten, 126 auto's en verder nog een groot aantal motoren, scooters, bromfietsen, fietsen en buitenboordmotoren. In 1964 keerde de MIVA een bedrag van meer dan 8,5 ton uit aan Neder landse missionarissen De kerkdeurcol lecte bracht f 447.000,- op, terwijl de an dere vier ton te danken waren aan de Nationale MIVA-loterij en de donateurs- gelden. Hoe blij de missionarissen wel zijn met een goed vervoermiddel, blijkt wel uit de brief van pater H. Maalman. die in de Filippijnen werkzaam is. „De Landrover is al hier en druk in gebruik, het is een pracht jeep, oersterk, ligt vast op de weg en is zelfs op onze vrij slechte wegen bijna shock-proof. Zelfs het draai en op smalle wegen is voor de landrover geen probleem: een zachte berm of een modderig aardappelveldje is voor dit soort jeep geen bezwaar. Ik ben dan ook in de wolken met mijn nieuwe jeep en de MIVA uiterst dankbaar voor dit fijne en zeer welkome cadeau". De nieuwe hoofdredacteur van het ASP, de Leidse student D. Verkade. wijderd verband staat tot de studen tenwereld. Het programma zal in de ruimste zin studentikoos zijn. Ten dienste van deze actualiteit heeft men een net van correspondenten aan geworven, allen studenten, in elk uni versiteitsstadje tenminste één. die of wel tips kunnen inbrengen dan wel op een bandje hun opnamen inzenden. Wil men de actualiteit op heterdaad be trappen, dan zorgt de AVRO voor een lijntje. De AVRO heeft trouwens toege zegd gul te zijn met technische appara tuur en met het verschaffen van com municatieve mogelijkheden. Hans Knook die als hoofdredacteur en als stimula tor van verscheidene initiatieven verle den jaar de studie v. aJ heeft vergeten, wil weer wat meer achter de boeken gaan zitten, maar hij maakt deel uit van het journaalteam van twee vrou welijke studenten en twee mannelijke, onder wie Peter van Bueren, 23, socia le en politieke wetenschappen Amster dam, die als hoofdredacteur gaat fun geren- Peter van Bueren voelt deze taak m als een obsessie in positieve zin, zoals hij het zelf omschreef. Hij heeft als medewerker aan dag en universi taire bladen publicistische ervaring maar de directheid van de radio doet hem met overwegingen omtrent de juis te bespeling van dit medium opstaan en naar bed gaan. Hii gunt Hans Knook alle eer, die deze toekomt, en dat doet ook de ASP. die he*- inmiddels tot ad viseur benoemde maar voelt, dat het thans voor een belangrijk deel ook van hem zal afhangen hoe de studentenwe reld zich via de radio zal presenteren aan de buitenwereld. „Almanak", zegt h:' „zal in niets op „Marimba" moeten lijken, met alle lof voor dit voortreffelijke programma, maar een geheel eigen vorm moeten krijgen. Geen hoofs jtrgon, geen intel lectualistische dubbelzinnigheden voor de goede verstaander en geen arrogan te afstandnemerij. We mogen geen on derwerpen schuwen, zelfs als deze pre cair zouden zijn- Zo stellen wij ons voor m januari Tres aan de orde te stellen, WE, ïLtS opvouwbaar f1.95 50) Lem kwam te voorschijn, nog bezig een trui over zijn hoofd te trekken. „Hij wordt erg Engels. Goeie gena de. wat ziet dat bed er heerlijk uit". Hij strekte er zich op uit en leek zo erg lang. Met zijn handen onder zijn hoofd gevouwen, staarde hij naar het plafond. „Dilly citeert Ouwe Zeke alsof hij een orakel is geweest", zei hij vermoeid. „Hij was trouw, dat is een feit. Eerlijk op zijn eigen wijze. Hij was ook de kruiperigste sluwste, knapste ouwe havik die ooit geleefd heeft. Ik heb hem eens in actie gezien Nou ja. dat heb ik vaak gezien, maar die keer het was op een partij conventie in Chica go, in het Internationele Amfitheater Grote ge hoorzaal, met een dak zo hoog dat de hemel en de vlaggen in elkaar over schenen te gaan in een blauwachtige nevel. Het was na mijn vaders dood. Ma was er bij. Ouwe Zeke had kar weitjes voor mij, Carter en Howard. Carter is de lieveling van de dames in onze familie hij moest zorgen voor bloemetjes voor de dames van de afgevaardigden, moest reserverin gen veranderen die hun niet aanston den en hen brengen een halen naar en van theepartijtjes er. zo meer. Howard en ik moesten helpen de af gevaardigden bijeen te houden. Ouwe Zeke had altijd duizenden klusjes. De helft van de tijd wist ik niet wat de boodschappen betekenden. In ie der gevalLem gaapte. „Hoe dan ook, deze keer begon een beslissend appèl toen een stel van de afgevaar digden nog beneden stond te delibe reren. Dat is een eigenaardig mo ment. Geeft je een beetje de rillin gen als de klerk roept ,,A-A-la-bam- ma". Je weet dat dan de volgende 30 minuten de loop van de geschie denis kunnen bepalen. Ja, het gebeurt weet je, in elke staat. Wij zaten bij Zeke in de loge. Plotseling liep het anders dan Ouwe Zeke gedacht had. En nog eens Ouwe Zeke bemoeide er zich onmiddellijk mee. Hij stuur de Howard en mij naar deze en gene toe, daar beneden, dwars door de me nigte en de vlaggen. Hij haalde één voor één mensen in het gangetje ach ter zijn loge Lem geeuwde weer e™ tuurde een hele poos naar het plafond. Op het laatst zei Martha: „Hoe is het afgelopen?" „De man van Ouwe Zeke kwam bij de tweede stemming uit de bus". Toen hij zo praatte over die bijeen komst en Ouwe Zeke, leek het Mar tha even of zij en Lem bijna onge merkt weer in hun oude verhouding teruggegleden waren Het was het ge makkelijke, vertrouwde gesprek van getrouwde mensen. Maar het was niet zo. Lems gepraat over een partij con ventie was als zout in een verse wond. Direct daarna zei ze: „Was Dilly daar ook bij?" Lem deed even zijn iichtgevallende ogen open. „O, ja. Ze deed alles wat Ouwe Zeke haar rpdroeg. En ze deed er uit zichzelf nog een schepje bovenop. Ze is zijn oogleden zak ten weer; slaperig zei hij: ,,een goede vrouw voor Zeke geweest". Dilly zou ook een goede vrouw voor Lem zijn, dacht Martha weer. Er zat een klein kwelduiveltje in haar. Ze zei: „Ouwe Zeke kan niet de juiste man voor Dilly geweest zijn. Ze kan niet verliefd op hem zijn ge weest" Lem steunde op zijn elleboog en greep naar de telefoon. „Dilly weet niets van liefde af. Ik moet even met Jim Stenson praten". Misschien is lief de niet eens zo belangrijk als 't spre ken van eenzelfde taal, dacht Martha Lem praatte met Jim. Ja de sheriff heeft het me verteld. Als je kogel verdwaald is en hem geraakt heeft, kan niemand je de schuld ge ven. Maak je geen zorgen over de verkiezingen, die zijn mijn problemen Martha ging de kamer uit en sloot de deur zachtjes achter zich. Het was te laat haar daden ongedaan te maken. Ze kon nergens heen. Ze was een indringster in het huis dat ze dwaas genoeg gedurende drie dagen als het hare had beschouwd. Het schoot haar te binnen dat ze u het verstandigste aan deed te vert: ekken. op stel en sprong uit Lems leven te verdwij nen. Het zou stellig ook het gemakke- J lijkst zijn. Maar Z' kon niet weggaan. J Zelfs niet als er geen verkiezingen p waren. Zelfs niet als ze niet het ge- f voel had dat wit er ook mocht ge- J beuren, Lem en zij er het beste van moesten maken. Ze kon toch niet weggaan om het simpele feit dat ze i waarschijnlijk beschuldigd zou wor- den van een misdrijf en moest wach- J ten op de straf die haar opgelegd p zou worden. f Archie en Dilly zaten in de zitkamer J te bekvechten en Martha kon hen p boven aan de trap horen. „Ik ver- zeker je, Dilly, dat we net zo goed J die redevoering van vanavond af kunnen zeggen en het geld sparen, p Als de kranten eenmaal in de stal- f letjes zijn is het gebeurd" „We hebben geld opgehaald voor ex- J tra zendtijd", zei Dilly onvermoei- p baar- „Lem moet zo'n goede rede houden dat .'t niemand iets zou kun- J nen schelen al was hij met een moor- denares getrouwd „Lieve help. Dil- p ly". Archie kermde geschokt. „Je kunt maar beter aan het werk gaan. J Tenzij je er liever mee ophoudt en p teruggaat naar John Henty". „Je t bent een echt manwijf", zei Archie en Martha schoot gauw weg over de overloop. p Ze liep langs de gesloten deur, J waarachter Lem blijkbaar nog steeds J met Jim praatte, want ze hoorde het p gemurmel van zijn stem. Ze ging p een paar treetjes af en bevond zich in iets dat waarschijnlijk eenmaal J bediendenkamers waren geweest. Die p waren nu leeg en koud. Ze liep de eerste kamer binnen en ging op een koperen bed zitten, waarop alleen J een matrasdek lag. En ze staarde p naar de toilettafel van pitchpine met de stoffige spiegel. De spiegel zag er spookachtig uit, J want die weerspiegelde laar eigen, bleke gezicht. Ze had vergeten haar p lippen bij te werken en onder haar ogen zaten zwarte vegen. Zelfs haar J blonde haar had zijn glans verlo- J ren en leek grauw boven haar gele p jumper. Ze dacht aan Lem, die haar 1 Goudelsje of Boterbloempje noemde J Of mrs. Schultz. J Ze wendde zich af van de sombere spiegel, krulde zich op het bed op J en wenste dat ze daar kon blijven. f Weg. verborgen to alles voorbij was. p Maar ze wist wel dat dit óók niet kon Het enige dat ze kon doen was J wachten tot het einde en aanvaar- p den wat er van kwam, met alle p kracht en waardigheid, die ze kon opbrengen. J Een ogenblik dacht ze aan Dilly, t die trouw streed tot het einde en al- tijd weigerde een nederlaag te accep- J teren. Lem kon Martha in zijn leven vervangen, maar Dilly niet. Persoonlijke spaarmogelijkheden vragen om aangepaste spaar- vormen. En dat is precies wat de Boerenleenbank u biedt: keus uit vele aantrekkelijke spaarvormen, elk met een eigen hoge rentevergoeding over het héle spaartegoed. Tot liefst 5y2 Praat er eens over, welke spaarvorm het beste bij uw spaarmogelijkheden past. Bij de Boerenleenbank, een moderne bank vlakbij, met veelzijdige service, ruime openstellingsuren en persoonlijke aandacht voor 5V2% de spaarbank voor iedereen 890 Vestigingen aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank Eindhoven BOERENLEENBANK BREDA Hoofdkantoor Nieuwe Prinsenkade 8 Tel. 01600-44850. Ge-- Maandag tot en met vrijdag van 9—4 ur. Vr(jd van 68 uur. Bijkantoren: Boeimeer: Bilderdijkstraat 65. Tel. 40159 Brabantpark: Hoogeind 10. Tel. 40683 Doornbos: Baliëndijk 24. Tel. 43916. Geopend: Maandag tot en met vrijdag van 10—4 uur. Vrijdagavond van 68 uur. BOERENLEENBANK GINNEKEN Kantoor Ginneken Kantoor UIvenhout Kantoor Viveslaan 9: Ginnekenweg 324. Tel. 01600-35330. Geopend: Maan dag tot en met vrijdag van 94 uur. Vrijdagavond va: 68 uur. Dorpsplein 13. Tel. 01604-553. Geopend: Maandag to en met vrijdag van 9—12 uur en van 1.30—3.30 uur. - Vrijdagavond van 68 uur. Tel. 44109. Geopend: Maandag tot en met vrijdag va" 104 uur. Vrijdagavond van 68 uur. BOERENLEENBANK PRINCENHAGE Kantoor t Liesbosstraat 8. Tel. 01600-33077. Geopend: Maandag tot en met vrijdag van 94 uur. Vrijdagavond van 6-8 uur Kantoor: Dr. Struyckenstraat 23 - Tel. 41088 - Geopend: maandag tot en met vrijdag van 10-4 uur. Vrijdagavond van 6-8 uur

de Stem | 1965 | | pagina 11