Binnenkort op de markt: nieuwe druktoets-autoradio AEG Foto- en filmwedstrijd voor jeugd in de E.E.G. Opsporing Van Tienen nog niet aan de orde BEDIENING VERDER DOORGEVOERD' Siciliaanse methoden in de liefde Zuidafrikaan grootste oorlogsvlieger te» HAAL IN HUIS JONGE JENEVER Langste ter wereld Telefoonkabel V.S.-Europa in gebruik DOOR MIGNON G.E8EPHART. tips-tips-tips-tips Ben Bella lijdt aan „vreselijke gehoorziekte Boek van expert: Leef warmte! Vooral om de veiligheid. Vermoedelijk in Spanje (Advertentie) BREDA. Binnenkort komt er in Nederland een nieuwe druk toets-autoradio op de markt in een geheel nieuwe uitvoering. De druktoetsbediening is namelijk veel verder doorgevoerd dan bij de huidige conventionele uitvoe ringen. Door middel van de toet sen kan men niet alleen op vijl verschillende voorgekozen zen ders afstemmen, maar ook het aan- en uitschakelen van de radio gebeurt door middel van een druktoets, evenals het kiezen van de twee golflengtes. De volumeregeling door middel van een draai- m knop is dus onafhanke- M l'jk van het aan- en uit- Mml schakelen. In de prak- ffjI&flRI tijk komt het er op neer, dat men zender, volume en toonregeling tevoren kan kiezen en dat men g&l tijdens het rijden door Wl# één druk op de knop de radio kan inschakelen, waarna verdere afstem- ming of regeling niet r||S meer nodig is. De fabri- I vl itant, Pye of Cambridge Ltd. in Engeland, meent lat deze verbetering niet alleen meer gemak en comfort bete kent, maar dat vooral ook de veilig heid ermee gediend wordt, omdat men de ogen niet meer van de weg hoeft te nemen. De kwaliteit van het gesproken woord en muziek is bovendien nog be ter geworden door het scheiden van de volume-regeling en de aan/uitschake laar. Dit is echter niet het enige nieuwe aan deze auto-radio. Ook al opvallend is dat deze Pye Petite 5 drukknoppen heeft alleen voor zenderkeuze, terwijl deze knoppen bovendien zowel op de lange als op de middengolf gebruikt kunnen worden. Er is dus meer keuze voor „vaste" zenders dan bij de con ventionele drukknop auto-radio. Een andere bijzonderheid is de in stelling van de drukknoppen op de voorkeurzenders. Normaal gebeurt dit door de druktoets uit te trekken en dan met een andere knop de zender te zoe ken, waarna de drukknop weer inge drukt wordt. Daarbij komt nogal eens een onjuiste afstemming voor. Met de nieuwe Pye Petite geschiedt dit veel sneller en efficiënter. Wil men de toet sen instellen, dan drukt men ze in. ge bruikt ze dan ingedrukt als draaiknop voor de afstelling op een bepaalde zender, waarna men ze los laat. De toetsen staan dan afgesteld op de voor keurszender. Drukt men in het vervolg dan een bepaalde toets in, dan volgt automatisch de voorkeurszender. Door de toepassing van transistors en gedrukte bedrading (voordeel tran sistor: gering stroomverbruik en on- middelyk geluid) zijn de afmetingen klein: 18 cm breed, 5 cm hoog en 9 cm diepte-inbouw. De auto-raaio kan zowel met een zwart als zilvergrijze frontplaat ge leverd worden, afhankelijk van de kleur van het dash-board. Verder kun nen vrijwel alle "12 volts merken" pasklare inbouwpaketten geleverd worden. De prijs van de Pye Petite is vastgesteld op f 238,exclusief toebe horen. Verwacht wordt dat per 1 ok tober de erkende handel met dit nieu we type bevoorraad zal zijn. (Advertentie) PERFECT L f 30.- TUCKERTON, New Jersey (UPI) De eerste transatlantische kabel die de Verenigde Staten rechtstreeks verbinden met continentaal Europa, is gisteren in bedrijf genomen. De kabel, die loopt van Tuckerton in New Jersey naar St.-Hilaire de Riez in Frankrijk, is 3600 zeemijlen lang, een re cord. De kabel wordt gezamenlijk geëxploi teerd door de Long Lines Departement van American Telephone and Telegraph, en de Franse en Westduitse ministeries van posterijen en telecomunicatie. Er is een kapitaal van 50 miljoen dollar mee gemoeid. npracht te onthouden dat het absoluut af te raden is de motor z.g. een betere startconditie te verschaffen door, even voor het stilzetten van de motor, nog eens extra ver het gaspedaal in te drukken. In de eerste plaats is dit zinloos omdat de meeste benzine toch verdampt, maar veel erger is, dat de niet verdampte benzine de oliefilm op de cilinderwand aantast en dat de zuiger dus bij de volgende start over een niet gesmeerde cilinderwand wordt geschraapt. Tindien uw wagen om de één of ande re reden gesleept moet worden denk er dan in de eerste plaats aan, de ka bel stevig te bevestigen en bij voor keur nooit aan de voorbumper of aan één der steunen hiervan. Hoewel u zich even dieper moet bukken kunt u de sleepkabel veel beter aan de voor as, een veersnep of een veerbuis vast maken. probeer de straal van de ruiten sproeier zo af te stellen dat deze de ruit raakt precies aan de bovenzijde van de vegerbaan. Slechts op deze ma nier kunt u met het minste waterge bruik de beste resultaten bereiken. Vergeet u niet om de volgende maand ook het sproeiwater tegen bevriezen te beveiligen? ginds enige tijd zijn er z.g. automa tische zekeringen voor automobie len verkrijgbaar. Ze zijn bedoeld om, nadat de zekeringen hieruit zijn ver wijderd, te worden gemonteerd op de normaal aanwezige zekeringkast. Bij kortsluiting of bij het overschrijden van een bepaalde stroomsterkte springt de knop van de betreffende automaat naar buiten; de stroomkring is dan onderbroken. Na opheffing der kort sluiting of vermindering der belasting kan de knop weer ingedrukt worden waarna de stroomvoorziening weer is hersteld. U vraagt maar. Kunt u mij, vraagt mej. de B. te Goes, uitleggen waar een nokkenas precies voor dient Ik heb er in mijn autoboekje wel iets over gelezen, maar heb het maar half kunnen begrijpen. Omdat ik zoveel mogelijk de werking van mijn motor wil kennen ben ik zo vry deze vraag aan u voor te leggen Het woord nokken-as zegt al dat het hier gaat om een as, voorzien van nok ken. Deze nokken moet u zich voor stellen als uit de as komende, en op een punt toelopende „verhogingen". De nokkenas wordt aangedreven door de krukas en wel door een ketting, door middel van tandwielen of door een getande nylonriem. De taak der nokkenas in het mechanisch gebeuren m de motor is in de eerste plaats het °P het juiste moment openen der in- en uitlaatkleppen. (Het sluiten der kleppen gebeurt door de klepveren). Verder vindt men op de meeste nok- kenassen een excentriek voor het aan drijven van de dan aanwezige mecha nische benzinepomp. Voorts worden de oliepomp en de^êtroomverdeler meestal aangedreven door de nokkenas; is dit niet het geval dan gebeurt dit door de Krukas zoals dit b.v. bij VW het ge val is. Tenslotte wordt de nokkenas nog wel eens gebezigd voor het aan drijven van een mechanische ruiten wisser en een toerenteller. We hopen dat het u nu een beetje duidelij ker is geworden. AMSTERDAM (ANP) De Europese gemeenschappen hebben een foto- en filmwedstrijd voor de jeugd uitgeschre ven, waaraan alle jongeren van 10 tot 21 jaar uit de EEG en de met haar geassoci eerde landen (Griekenland en Turkije) kunnen deelnemen. De wedstrijd, die als onderwerp heeft „Wij Europeanen beelden uit ons leven", wordt wat Ne derland betreft georganiseerd door de stichting ter bevordering van de ama teurfotografie en staat onder bescher ming van de minister van Crema, mr. M. Vrolijk. De inzendingen zullen worden beoor deeld door nationale jury's. De door deze uitgekozen foto's, dia's fotoreeksen en films zullen aan de Europese jury wor den voorgelegd. De beste tien inzendin gen in de vijf verschillende categorieën en in elk der twee vastgestelde leeftijds groepen (10-14 en 15-21 jaar) ontvangen het „Gouden Objectief' van de Europese Gemeenschappen. Bovendien wordt aan de beste inzending in elke categorie en in elke leeftijdsgroep een grote prijs toe gekend: een reis door de landen der EEG. De directeur-generaal voor de Volks ontwikkeling en Openlucht Recreatie, dr, J. Verhoeve, zal het comité voor Neder land op 29 september in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de EEG op een fRAPANI, Sicilië (UPI) Wat doet iemand buiten Sicilië die door zijn ver loofde in de steek gelaten wordt? Hij zal gaan haaen, wensen misschien dat de ontrouwe verloofde op haar wiskunde zal stralen. Een 25-jarige Sieiliaan pakt het anders aan. Hij schrijft naar de wiskundelerares van zijn ex-verloofde zonder zich bloot te geven en bedreigt haar met de dood als ze het meisje laat slagen. De lerares in kwestie ging met de anonieme brief naar de politie, die na enig intelligent denkwerk de afgewezen minnaar opspoorde en bekeurde. Namen heeft ze daarbij niet onthuld. bijeenkomst in het Amstelhotel in Am sterdam officieel installeren. Het is de tweede maal, dat een derge lijke wedstrijd wordt georganiseerd. De eerste wedstrijd, waaraan meer dan 20.000 jonge Europeanen deelnamen, werd gehouden in het voorjaar van 1963 en was volgens de voorzitter van de com missie, prof. W. Hallstein, een volledig succes. Niet alleen door het grote aan tal deelnemers, maar ook omdat „uit de ingezonden foto's en films bleek dat de jeugd het wordende Europa met open en kritische ogen bekijkt en beleeft". (Advertenties) 49) Naar mijn mening was de eerste indruk van de sheriff over het tijd stip van de dood juist" ,.De sheriff weet meer dan hij denkt. Ik had gedacht aan een vorm van pressie, 'k Wist wel niet precies hoe en wat, maar het leek mij dat als hij geld had willen hebben, hij daar wel iets van gezegd zou hebben". Lem streek met zijn hand over zijn vermoeide ogen. „Maar toch had ik nooit aan Mansour gedacht". „Hebben ze de man gevonden die van de afgelopen nacht?" „Nee. Maar jij hebt waarschijnlijk gelijk dat het de man is die bij mrs. Grange heeft gelogeerd en zich uitgaf voor een verslaggever van een tijd schrift. Hij heeft een auto gehuurd bij Duck Williams, de eigenaar van de garage. Die heeft hij zijn rijbe wijs laten zien. Het stond op naam van John Smith en Duck meent dat het dit najaar uitgegeven was. Hij weet niet meer precies-- van wanneer het was". -Hij is hier vrijdagochtend geweest. Wilde met me praten". ,,Dat heeft de sheriff me verteld. Ze hebben het signalement van de auto verspreid, maar -er is nog geen mel ding binnengekomen". „Lem, zou hij vandaag al naar de kranten gaan? Hij zei dat hij dat van plan was". .Het lijkt mij' waarschijnlijker dat hij zal maken dat hij wegkomt, zo ver en zo vlug als hij kan Hij moet een verklaring kunnen geven voor die vermoarde man en het auto ongeluk". Over dat laatste wilde Lem niet praten. Niet over de kloof die haar handelwijze tussen hen ge schapen had Eens, dacht Martha, koel en helder, eens zouden ze daar over en over zichzelf moeten praten. Maar niet nu. Ze zei, net als ze tegen de sheriff had gezegd: ,,Denk je dat hij die andere man Sykes vermoord heeft?" ,,Ik neem aan dat het kan. Een on enigheid tussen hen iets. Weet je zeker dat hij Sykes een regen jas van Sykes h.ad gekregen. Uou „Ja". „Als de man va,n afgelopen nacht dan werkelijk die regenjas heeft, moet hij nog meer verklaren. Wanneer hij die gekregen heeft. Waar. Het hangt er van af of het al of niet Jims schot is geweest dat dodelijk was of dat van iemand anders, later, na dat deze John Smith de regen jas vaw S?'kes had gekregen. Nao de resultaten van de lijkschouwing zullen vandaag wel bekend worden. Ze zullen deze vent die zich John Smith noemt, wel vinden. Op hem zou ik graag het eerst de hand leggen. De sheriff is er van overtuigd dat de dode man geïdentificeerd zal wor den aan zijn vingerafdrukken die er gens in een archief vastgelegd zijn". Lem draaide zich om toen Dilly's hakjes door het provisiekamertje klepperden. „Chrissy bestelt genoeg eten voor de hele gemeente", zei Dilly en zag toen Lem- „Lem! Wanneer ben je terug gekomen? Waar ben je geweest?" ,,'k Heb gereden", zei Lem kortaf en stond op. „Archie is afgeknapt. Hij ligt op de achterbank van de auto te slapen. Haal hem eruit, Dilly, wil je Ik ga douchen en dan naar bed. Ik ben bekaf". „Wacht eyen. Lem waar ben je geweest? Wat heb je gedaan?" ..Ik ben nu te moe om te praten, Dilly" zei Lem nog eens kortaf. Dil ly pakte hem bij de arm. ,,Lem, doe niets overijlds. Doe niets doms. Ou we Zeke zou zeggen:„Neem er de tijd voor" en.... Lem keek haar vreemd en koud aan. „En wat?" „Nou gooi het met die man op een akkoordje als dat nodig is. Doe kalm aan en'...." „En beloof Man sour gratie te verlenen!" „Ik denk aan Martha". ..Ik weet precies wat je denkt. Roep me als de sheriff er is, Martha". Lem schudde Dilly's hand van zich af en liep weg. Dilly draai de zich snel om naar Martha. „Hij probeert iets te doen je moet zien uit ,fe vinden wat. Je moet hem te genhouden, hem laten nadenken, laten wachten". Martha schudde haar hoofd. Uit de eetkamer klonk Chrissy's stem, waar ze Lem tegengekomen was. „Je ziet eruit als een opgewarmd lijk!" „Hal- lo Ohrissy. Ik heb alleen maar een warm bad en wat slaap nodig". i „Ik vlieg naar boven en maak Je j bed op". Dilly zei: .,Ik kan maar beter Archie J wakker maken en hem aan het werk f jagen. Vanavond houdt Lem zijn gro- te rede, zijn laatste. We hebben een J half uur zendtijd voor de televisie in plaats van vijftien minuten. Ze doen hun best het betekent alles voor r Lem, juist nu. Ga jij de telefoon in J zijn slaapkamer eens afzetten. Ik zal hier op de telefoon letten". i Ze hobbelde snel de achterdeur uit. Niets, dacht Martha gelaten, kon Dil- f ly veranderen of afbrengen van wat r zij dacht dat het voornaamste was. J Het was vreemd in de gezellige keu- ken te zitten, waar alles vertrouwd t en huiselijk was en niet te weten of je al dan niet schuldig was aan J dood door schuld. Stenson wist nog steeds niet of hij een man doodge- i schoten had. Als Jims schot Sykes J niet gedood had, als zij hem niet f doodgereden had, als zijn dood geen t ongeluk was geweest, maar moord f met zeer bepaalde bedoelingen, dan achtte zij de man van afgelopen nacht f wiens rijbewijs stond - op naam van t John Smith, er volledig toe in staat. Het was een merkwaardige troostrij- ke gedachte, heel erg troostrijk ei- t genlijk, want als John Smith of t hoe hij heten mocht als die de J kleine man met het frettekopje dood- gescholen had, dan was moord iets van buiten, iets dat niets met 't huis te maken had, haar niet raakte en nio- J mand. t Ze stond op en ging naar boven om J de slaapkamertelefoon uit te schake- len. Ze zou Lem niets vragen, zoals t Dilly haar had opgedragen. Ze had J geen recht Lem te ondervragen. Op de trap kwam ze Ohrissy tegen f die liep te mopperen. „Ik heb mas- sa's verkiezingen beleefd in dit huis f en over een heleboel campagnes ge- i hoord. Maar ik heb nog nooit iemand J zo afgetobd gezien als Lem. U ziet f er zelf ook vreselijk moe uit. Nou t ja morgen is alles voorbij". De telefoon in de slaapkamer rinkel- t de toen Martha hem opnam. Toen t ze antwoordde, zei de telefoniste: „Het J is een telegram uit Londen, mrs. t Bascom. Voor uw echtgenoot". t „Wacht", riep Martha boven het ge- J zoem van Lems elektrische scheer- f apparaat uit. „Er is een telegram uit t Londen". „Wil jij het aannemen?" riep hij. Het was van Carter Bascom. Mar- f tha zette de schakelaar over, legde J de hoorn neer en riep weer iets naar J Lem. „Het is van Carter. Het luidt: f veel geluk, ouwe jongen" f ATHENE Koningin Ingrid van Denemarken begroet met een hartelijke kus haar dochter, ko ningin Anne-Marie van Grieken land bij de aankomst van de Deen se vorstin op het vliegveld van Athene. Koningin Anne-Marie draagt haar dochterje kroonprinses Alexia op de arm. CASABLANCA (Reuter) Volgens een open brief, gericht aan de nieuwe Alge rijnse leider, kolonel Boumédiènne, on dertekend door een doctor in de medicy- nen aan de medische faculteit in Parys zou ex-president Ben Bella van Algerije aan een „vreselijke kwaal'' lyden en ge deeltelijk zijn gehoor verloren hebben. In de brief wordt Boumédiènne verzocht Ben Bella de medische verzorging te ge ven die hij nodig heeft. De brief verscheen in het Franstalige weekblad „Liberation", dat in Marokko werd uitgegeven. De politie nam de num mers van het blad in beslag. Het epistel verscheen ook in het Arabische blad „El Moeharrir". Volgens dit blad zou presi dent Abdel Arif van Irak op de Arabische topconferentie in Casablanca kolonel Boumédiènne ook inlichtingen hebben gevraagd over Ben Bella's toestand. Bou médiènne zou hebben geantwoord, dat dit een Algerijnse binnenlandse aange legenheid was. „El Moeharrir" en „Liberation" zijn beiden bladen, die worden- uitgegeven door 'het Nationaal Verbond van Volks bewegingen, een linkse politieke partij. LONDEN (UPI) De grootste oorlogs piloot uit de tweede wereldoorlog is een tot dusverre onbekend gebleven Zuidafri kaan, die zijn leven in de waagschaal stelde boven Griekenland en de woestij nen. Dit wordt onthuld in een donderdag uitgegeven boek van de Britse deskun dige bij uitstek op het gebied van de oorlogvoering in de lucht tijdens de twee de wereldoorlog. E. C. R. Baker. De naam van de piloot is Marmaduke Thomas St.-John Pattle. Tijdens de oor log was hij leider van een squadron Gloster-Gladiator dubbeldekkers en tot de dag dat hij werd neergeschoten, 20 april 1941, had hij 40 Duitse toestellen neergehaald. In het gisteren verschenen boek „Pattle, supreme fighter in the air", schrijft Ba ker, dat Pattle twee vliegtuigen meer heeft neergeschoten dan Johnny Johnson, die er destijd 38 neerhaalde. Samen met mannen als Sailor - Malan, Douglas Bader. Paddy Finucane en Stand ford Tuck, was Johnson een der bekend ste oorlogsvliegers van Engeland. Foto Piet Keyser Mevrouw H. Kramers, huisvrouw frans Halsplein, Haarlem Toen wij vorig jaar in dit bovenhuis kwamen, was hier alleen centrale verwarming. We hebben er toen meteen een kolenhaard bij genomen, want anders zou het niet genoeg zijn hier. En doods bovendien. Maar waarom juist een kolenhaard op een bovenhuis? Ach - ik ben on-technisch, maar ik vind het gewoon een rustgevend idee. Hij sist niet en bromt niet en blaast niet. Hy kan niet omgestoten worden, niet plotseling haperen, niet opeens kuren. Hij doet alleen wat-ie doen moet. Stilletjes zorgen voor fijne warmte en gezelligheid. En dat geeft een veilig gevoel, 't Is echt een vertrouwde huisgenoot. Waar je zeker van bent. En dat vind ik een heel ding. Vooral met het oog op onze kleine Madeionals die straks groter wordt. Daarom voor ons leefwarmte. En anders niet F Alleen koTen geven feefwarmte" PARIJS Twee creaties uit de badmode-collectie 1966 van Jacques Heim. Links een badkos tuum met een bloemmotief, rechtf een model met ritsluiting, waarbij het decolleté verstelbaar is. DEN HAAG (ANP) - Oud S.S.'er P. v. Tienen, die enige tijd geleden is veroor deeld tot zes maanden gevangensstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, zou na zijn veroordeling naar Spanje zyn gegaan, hoewel hy niet in het bezit was van een geldig Nederlands paspoort. Mi nister Samkalden van Justitie zegt over aanwijzingen te beschikken, die dit waar schijnlijk maken. De minister verklaarde dit in antwoord op door het Tweede-Kamerlid Berkhou wer (VVD) gestelde schriftelijke vragen. Hij voegde hieraan nog toe, niet over aanwijzingen te beschikken, dat Van Tie nen daarbij geholpen zou zijn door fas cistische organisaties in Spanje of el ders. Minister Samkalden zei, dat voor het strafbare feit, waarvoor Van Tienen ver oordeeld werd en tegen welk vonnis hij, evenals de officier van justitie hoger be roep heeft aangetekend, geen preventieve hechtenis mogelijk is. Mocht blijken dat Van Tienen zich, na het onherroepelijk worden van een eventuele veroordeling, bij verstek in hoger beroep aan zijn straf wil onttrekken, dan zal zijn opsporing worden gevraagd. Tot slot ging de minister in zijn ant woord in op berichten volgens welke de officier van justitie in Utrecht in tele foongesprekken met journalisten zou heb ben verklaard, dat men er niet om zou kunnen treuren, wanneer Van Tienen niet meer in het arrondissement zou blijken te zijn. Ofschoon de minister begrip heeft, zo zei hij, voor de sfeer waarin telefoonge sprekken over een actuele zaak worden gevoerd meent hij toch dat de betrokken officier van justitie deze niet ernstig gemeende opmerking beter niet had kunnen maken. Hij heeft deze officier dan ook van zijn standpunt op de hoogte gebracht. (Advertentie) DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 17

de Stem | 1965 | | pagina 9