Ook Zeeland en Vlaanderen Benelux-middengebied Nog dezelfde zaken als jaren geleden goon maakte Poly Zeeland-journaal K. JAKOBIJ HOEFDE HUIS NIET UIT VIJFDE CONTACTDAG TE BREDA Gouverneur opent nieuwe woningen en school in één wijk van Middelburg Inruilactie Z.-Beveland Eind 1966 stemming over ruilverkaveling Koewacht Congres Federatie Welstandstoezicht Huurkwestie te Oostburg Vandaag bezoek G.S. aan Hulst „Joekels* Breda luisteren stapelloop van schip op Blokgrenzen zijn gewijzigd De rekening komt nog gastoestellen Weer Cox's op de markt Middelburgse sporthal een stuk duurder Kantonrechter: huisbazin heeft ongelijk HISTORIE INDUSTRIALISATIE EIERSTRUIF BREDA-ETTEN Bij Schelde-VIissingen Cursussen van de ZVU Voorlopig plan gereed Afscheid rentmeester der domeinen Breda Opening de Kraayert op 12 oktober Veiling Kapelle Caritas-collecte op zondag a.s. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 (Van een onzer redacteuren) BREDA Moeten tot het Benelux-middengebied ook niet Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen gerekend wor den? Deze vraag was een van de belangwekkendste kwesties die aan de orde gesteld zijn tijdens de vijfde regionale Benelux-contactdag, gisteren in de Bredase stadsschouwburg gehouden op initiatief van het Vlaams Economisch Verbond en de katholieke werkgeversvereniging in Noord-Brabant en Limburg. Er waren helaas geen Zeeuwen aan wezig om die vraag te beantwoorden. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, had het te elfder ure laten afweten. De regionale Benelux-contactdagen zijn sinds 1957 elke twee jaar gehouden, en wel achtereenvolgens in Den Bosch, in Antwerpen, in Maastricht en Hasselt. Zij hebben de instelling van de zoge naamde Hasseltse Studiegroep tot gevolg gehad. Deze heeft drie rapporten gepro duceerd over het middengebied, waar onder zij verstaat de Nederlandse pro vincies Noord-Brabant en Limburg, de Belgische provincies Antwerpen en Limburg alsmede het arrondissement Leuven van de provincie Brabant Congres-voorzitter drs. J. B. L. Verster zei gisteren: „Wü zouden gaarne voor aanstaande gasten uit Zeeland begroet Rebben. Zeeland en de beide Vlaanderens zijn destijds niet in de opzet betrokken om redenen die inmiddels historie ge worden zijn. Een herbezinning op wat het middengebied omvat, Igkt noodza kelijk". Drs. F. J. W. Gijzeis, burgemeester van Heerlen en oud-staatssecretaris van Eco nomische Zaken, haakte daarop in. Hij wees erop ,,dat de grensafbakening van dit gebied een zekere willekeur vertoont". Hij vestigde er de aandacht op dat de ETI's van Zeeland en de beide Vlaande rens samenwerken met die van Brabant, Ned. Limburg, Antwerpen en Belgisch Limburg in de BRES. Het sterkst werd op verruiming van het middengebied aangedrongen door de heer M. Nelis, onder-directeur van de Bank van de Societé Générale te Hasselt. Men houdt teveel vast aan de opvatting van Gerretson en Knuvelder, meende hij. Zij verstaan onder het middengebied j het oude hertogdom Brabant, maar de j studie van dit gebied is niet mogelijk 1 zonder de Vlaanderens, Zeeuwsch- Vlaanderen en midden-Zeeland erin te f betrekken. De Hasseltse Studiegroep is van oor- i deel dat het middengebied, zoals zij dat I opvat, een economische eenheid is. De I Schelde zou het gebied in het westen duidelijk afbakenen. De heer Nelis wees I er echter op dat Antwerpen bij zijn uit breidingsplannen het oog op de linker- r oever gericht heeft, en dat de ontwik keling in Zeeland een logische voortzet ting is van de activiteiten aan de i Schelde. Tijdens deze vijfde regionale Benelux- contactdag is in elk geval wel duidelijk geworden dat het oostelijk midden-ge- bied een nieuwe impuls heel goed kan gebruiken. Nieuws werd er nauwelijks vernomen en in feite praat men nog al tijd over dezelfde zaken die ook jaren geleden aan de orde waren. Het belangrijkste van dit soort con gressen lijkt de mogelijkheid tot persoon lijk contact tussen mensen van weerszij den van de grens. Gelukkig boden de organisatoren daartoe ruime gelegenheid door in de middag een excursie naar de industrieterreinen van Breda en Etten te organiseren, door een ontvangst op het Bredase stadhuis en een gezamenlijk diner, waar zij naast elke Nederlander een Belg aan tafel zetten. Congres-onderwerp was de industria lisatie in het middengebied. De voor naamste spreker, drs. Gij zeis, beperkte zich echter tot een informatief overzicht van het industrialisatiebeleid in beide I landen. Zijn bezielde noch bezielende rede mondde uit in de conclusie dat er wat gedaan moet worden aan de grens overschrijdende weg-, water- en spoor wegverbindingen. In eigen kring moeten we prioriteiten 1 vaststellen, meende hij. De wegverbin- I dingen genieten daarbij absolute voor- I fan8-.Hij noemde in volgorde van be- I Janpijkheid de E-39 (Keulen via Heer- I ü- J 3-weg 'Gent - Antwerpen - I Eindhoven - Venlo - Roergebied), de weg Breda - Antwerpen, de Zoomweg, en de wegen Eindhoven - Hasselt, Til burg - Turnhout, Maastricht - Tongeren en Maastricht-Genk. Zijn verlanglijstje voor de spoorwegen was: Tilburg - Turn hout, Eindhoven - Hasselt, Weert - Ha- mont Mol en Maastricht - Hasselt. De waterwegen achtte hij minder ur gent. De Antwerpse dr. R. de Feyter gaf een toelichting op het jongste rapport van de Hasseltse Studiegroep. Hij zorgde voor wat nieuws. De studiegroep kan op korte termijn een ontwerpplan voor de ruimtelijke or ucning van het middengebied op tafel leggen, vertelde hij. Zij kan en wil ook zorgen voor een ontwerp-plan voor de industrialisatie in het hele gebied. Deze officieuze plannen zouden een leidraad kunnen zjjn voor de beleidsinstanties in het middengebied. Deze concrete plannen kunnen er mis schien toe bijdragen, dat er in het mid dengebied eindelijk eens wat gebeurt. Na zoveel jaren van studeren en praten begint men daarop steeds sterker aan te dringen. Dat verschijnsel werd gisteren nadrukkelijke gesignaleerd door de Noordbrabantse gedeputeerde P. H. Cop- Des in een samenvatting van het bespro kene, en met veel vuur en verve ook door de heer Nelis uit Hasselt. „Als je 'n eierstruif wilt maken, moet je de eieren breken", zei deze. Hadden we na de oorlog niet beter meteen „de hele zaak" door elkaar kunnen gooien? Nu moet de Benelux-integratie moeizaam tot stand worden gebracht. Daartoe zou volgens hem een sterk secretariaat in de particuliere "sector, gestationeerd in Brussel, Den Haag 'of Antwerpen, veel toe kunnen bijdragen. „Beman het met flinke jonge mensen", zei hij. ,,die weten door te drukken!" In het grensgebied zelf wilde hij kordate vooraanstaande ambtenaren stationeren om het grenscon- tact te bevorderen. Ondertussen gebeurt er wel wat. meld de dr. C. D. A. Baron Van Lynden, secre taris-generaal van de Belgisch-Neder lands-Luxemburgse Economische Unie. De Raad voor de Economische Unie heeft aan de bevoegde commissies opdracht gegeven op korte termijn oplossingen voor te stellen voor congrete vraagstuk ken in de kanaalzone Gent-Temeuzen. Dezelfde procedure zal voor het midden gebied gevolgd worden. „We bevinden ons in het stadium, waarbij we van Stu die tot realisering overgaan", zei hij. De Bredanaar mr. R. Gielen, voorzitter van het departement West-Brabant van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. bracht tijdens de discussie de gespannen situatie op de Westbrabantse arbeidsmarkt te berde. Hij bepleitte een harmonisering van het industrialisatiebeleid in die zin dat het arbeidsreservoir van de Antwerpse Kempen beschikbaar blijft voor de West brabantse industrie. Van drs. Gijzeis kreeg hij de wind van voren. „We moeten de welvaart in heel het middengebied zo groot mogelijk maken", meende hij. „Aan arme buren hebben we niets". Hij viel de heer Gielen bij voor zover het zijn opmerkingen over het bouwbe leid betreft. In Nederland moeten de ondernemers jaren lang wachten, voor dat zij hun bouwplannen mogen uitvoe ren, had mr. Gielen geklaagd. In Lim burg ingeklemd tussen België en Duits land met hun vrije bouwmarkten kampt men nog meer met dit probleem, aldus drs. Gijzeis, die dacht dat het industrie-concurrent heeft gekregen? vroeg hij zich af. Uit zijn woorden bleek, dat hierover tussen beide gemeente geen spanningen bestaan. Dit komt enerzijds omdat alle gemeenten in West-Brabant ruimer leren denken en anderzijds door de drukke pendel tussen Etten, Breda en ook Oosterihout. De burgemeester vergeleek dit met weersgesteldheden: „Als het in Breda re gent, druppelt het ook in Etten en Oos terhout en omgekeerd. Maar tot nu toe regent het meer in Breda dan in Etten". Terloops wees hij er op, dat alleen al voor die drukke pendel betere wegen zeker noodzakelijk zijn. Spanningen be staan er dus nauwelijks tussen de ver schillende gemeenten. Dit is te verkla ren uit het feit, dat de Baronie van Breda niet alleen een historische, maai' ook een werk- en leeféénheid vormt. Na nog even iets verteld te hebben over de verdeling van de beroepsbevolking over de verschillende industrieën, besloot bur gemeester Geuljans met te stellen, dat Breda vooral in trek is bij de Belgische gasten en dat er hard wordt gewerkt om de toevoerwegen naar Breda te verbe teren. Na een borreltje ten stadhuize vertrok het gezelschap naar restaurant 't Zuid, waar gedineerd werd. Hier trad de heer H. Cappuyns, voorzitter van het Vlaams Economisch Verbond, op als tafelpraeses. GEDEPUTEERDE COPPES wat gaan we doen? overigens binnen enkele jaren uit de wereld zou kunnen zijn. Het middagprogramma van de vijfde regionale Benelux-contactdag bestond uit een excursie per bus naar industrie terreinen in Breda en Etten. In de kan tine van de Tornado N.V. fabriek van metaalwaren, sprak burgemeester A. J. A. Oderkerk het gezelschap toe. Daarna werden zeven Ettense industrieën groeps gewijs bezichtigd. Om zes uur volgde een ontvangst op het gemeentehuis in Breda. Burgemeester Geuljans sprak hier een welkomstwoord. „Vanmorgen hebt u een aantal sprekers gehoord en vanmiddag het fraaie indu strieterrein in Etten-Leur bezichtigd. Het werk dat in die gemeente is verricht, wil ik van het eerste niveau noemen", zei hij. ,,Maar hoe staat Breda er tegenover, dat het vlak voor zijn stadspoorten zo'n grote (Van een onzer verslaggevers) HULST De commissaris der konin-. gin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, en de leden van het college van G.S. zul len vandaag een officieel bezoek brengen aan Hulst. Het college van G.S. zal om half elf ongeveer worden ontvangen op het stadhuis. Daarna volgt een bespre king over de problemen, waarmee de gemeente en haar bestuur worden ge confronteerd en nog zullen worden ge confronteerd. Tot slot zal het gezelschap een rondrit door Hulst maken. Het is de bedoeling, dat mr. Van Aartsen tijdens deze rondrit een goede indruk zal krij gen van de omvang, hoedanigheden en kwaliteiten van de stad Hulst. Er zullen ook bezoeken worden gebracht aan de uitbreidingsplannen en aan het in dustrieterrein. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De Bredase carnavalsver eniging „De Joekels" zal op 25 september e.k. luister bijzetten aan de tewaterlating van het schip „Van Gogh", dat de ko ninklijke mij. De Schelde in opdracht van de Russische regering heeft gebouwd. De aanwezigheid van De Joekels bij de plechtigheid is een uitvloeisel van een al lang bestaande afspraak, die was ge maakt met de directie van De Schelde Omdat het hier om „Van Gogh" gaat hebben De Joekels besloten „de muziek" te recruteren uit de geboorteplaats van de schilder. Zundert. Zo zal de boeren- kapel uit die plaats voor wat vrolijke tonen zorgen, terwijl de showdrumband uit Zundert na de tewaterlating een show" zal verzorgen. „De Joekels" zullen de Russische am bassadeur in ons land, die in Vlissingen aanwezig zal zijn, een wandtegel met hun embleem, voor de hut van de kapitein aanbieden. MIDDELBURG De Sticihjtinig Zeeuw, se Volksuniversiteit is van plan in Mid delburg, Vlissingen en Goes een aantal talen-, luister- en vaardigheidscursussen te organiseren. Het aantal inschrijfvin gen voor een cursus is beslissend voor het al dan niet doorgaan ervan. De op stapel staande cursussen zijn: Middel burg: Russisch voor beginners, Rus sisch voor gevorderden, voorlichting m. b.t, het Middelburgs muziekseizoen 1965- 1966, tuinieren (balcon. en gevelversie ring, daktuin), nog eens tuinieren (aan leg van nieuwe tuinen), Spaans voor be ginners, Engelse conversatie voor ge vorderden. moderne literatuur, Franse conversatie voor beginners, Franse con versatie voor gevorderden, Italiaans voor beginners, naaldsierkunst, koken voor mannen, spreken in het openbaar; in Vlissingen: Spaans (vervolgcursus)En gels voor beginners; in Goes: moderne literatuur, moderne filosofie, pottenbak ken, koken voor mannen. HULST Binnenkort zal de rent meester der domeinen in het rentambt Breda, ir. J. Kluytenaar uit Breda, de dienst op eigen verzoek met vervroegd pensioen verlaten. Ir. Kluytenaar komt In vele plaatsen van zijn grote rayon persoonlijk afscheid nemen. Vanmorgen van tien tot twaalf uur zal een receptie worden gehouden in restaurant Wisker- ke te Philippine. Van vier tot zes uur 's middags recipieert ir. Kruytenaar in ho tel De Burg te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN Waarschijnlijk zal einde volgend jaar de stemming over de ruilverkaveling Koewacht plaatsvinden. Geeft die een gunstige uitslag dan zal zo spoedig mogelijk een plaatselijke com missie worden geformeerd. De samen stelling van de voorbereidingscommissie heeft destijds nogal wat voeten in aarde gehad. Het voorlopige plan voor wegen en waterlopen van de voorbereidings commissie is gereed gekomen. De com missie zal begin volgend jaar bet ge bruikelijke rapport uitbrengen. Een en ander werd meegedeeld door ir. H. Bos dn0\ourr^JJ!iZ?'ir,>ch} v?n ?et provinciaal bestuur van Zeeland maakte Polygoon ts 'm ,°Vuei' Zeeland va? juh/augustus 1964 tot augustus 1965. Dit journaal Sen die s J meer geworden dan een overzicht van een reeks gebeurtenis- Mmelhk Jfï an-a e,-^ delta-provmcie hebben afgespeeld. In feite geeft deze film geheel duidellJis inzicht in de plaats van het moderne Zeeland in een groter t^dbal?nJlikStf evenerncnten van het in deze film behandelde jaar worden ge- Aldus Ijl',™*Van de ontwikkeling, die Zeeland de laatste jaren doormaakt, wijziginvenin a re *?rachtlge ™yze een beeld Sneven van d® opvallende <*n rol ïüi™ u-H ?™vl?c'e en wordt tevens uiteengezet welke overwegingen bied van t* U bastuur Yan dit gewest. Allerlei gebeurtenissen op het ge- ustr.le- landbouw, infrastructuur, - - - ««nterOTeWM tf' h'TT' "nrasirucmur, cultuur enz. worden in deze film 'uwen de ranrtsJS n ba0de varband van Zeelands ontwikkeling als schakel De film k!t ,Ho,Ua!?d. enerzijds en Belgie en Noord-Frankrijk anderzijds. z«n adviseurs w stand m nauwe samenwerking tussen het provinciaal bestuur, De em-ff Polygoon. De duur bedraagt ca. 14 minuten PlaatsvinHor,V i0n.miLj.van deze Zeeland-film zal volgende week woensdagmiddag •nr. j van A ",bet Cdy Theater te Middelburg. De Commissaris van de Koningin, Gedeputeerde n,';"' zal,een openingswoord spreken. Jhr. mr. T. Schorer, lid van Alvorens hei v z„ aan het slot van de filmvertoning het.woord voeren, uilen noè enLÏ w- Jour.,nae, over het afgelopen jaar zal worden afgedraaid nog enkele bijpassende filmpjes worden vertoond. uit Goes, van de cultuurtechnische dienst tijdens een uiteenzetting voor de gemeen teraad van St. Jansteen. Overigens is nu reeds wijziging ge bracht in de blokgrenzen. Het gedeelte rond Clinge is vervallen. De naam „Ruil verkaveling Clinge-Zuiddorpe" is dan ook vervangen door „Ruilverkaveling Koewacht". De zandgronden rond Clinge zullen naar alle waarschijnlijkheid wor den ondergebracht onder de ruilverka veling Kieldrecht-Nieuw-Namen, die on langs is aangevraagd. De omgeving van het zogenaamde Groot Eiland, het ge bied tussen de fortenlinie en de Linie- weg, en een stukje zuidelijk Axel, zijn bij de ruilverkaveling Koewacht getrok ken. De wijzigingen van de blokgrenzen staan in verband met de problemen rond de afwatering en de toebedeling in de betrokken gebieden. Afwatering In principe zal het gedeelte van het ruilverkavelingsgebied, dat binnen de grenzen van het waterschap Hulster Am bacht ligt, afwateren naar De Paal; het gqdeelte binnen de grenzen van het wa terschap Axeler Ambacht naar Terneuzen. Hetzelfde geldt voor de omgeving van het Groot Eiland, het Groot Eiland zelf wordt ongemoeid gelaten, het is natuur- beschermingsgebied de polder Klein Cambron cn de Havikspolder, die onder het Hulster Ambacht ressorteren. Met dat laatste hoopt men de genoem de waterschappen van dienst te zijn. Een gedeelte van bet Axeler Ambacht loost momenteel op het Hulster Ambacht. Het genoemde gedeelte van het Hulster Am bacht watert t.z.t. uit via het Axeler Ambacht. „Het een weegt tegen het an der op. Wellicht zullen de waterschappen de lozingen op elkaar met gesloten beur zen kunnen doen plaatsvinden", aldus ir. Bos. Vele bestaande wegen in het ruilverka velingsgebied zullen worden gehand haafd, maar verbeterd. Het voorlopige plan voorziet nog niet in ontsluiting van alle boerderijen. Men houdt echter een aantal kilometers weg in reserve, zodat t.z.t. de nodige „dreefjes" zullen kunnen worden aangelegd. Inmiddels is de sollicitatie naar be drijf s verplaatsing naar de Flevopolder reeds opengesteld. Daarvoor zou in Bet onderhavige getoied FAwrekkelijk veel animo bestaan. De vroede vaderen van St. Jansteen lieten zich uitgebreid over het ruilverkavelingsplan voorlichten: ir. Bos is anderhalf uur aan het woord ge weest. (Van een onzer verslaggevers) OOST- EN WEST-SOUBURG Vorig jaar verkocht de Souburgse raad het laatste stuk industrieter rein op het „Ambachtsveld" aan de jaloezieënfabrikant De Graaf. Na dit raadsbesluit is deze fabri kant plotseling van gedachten ver anderd. Hij ging toch maar liever naar Goes. De gemeente Souburg heeft de heer de Graaf een reke ning nagezonden van de gemaakte kosten. Deze is nog niet betaald. De ge meente zal er alles aan doen het geld op korte termijn in bezit te krijgen. Een en ander werd tijdens de jong ste raadsvergadering te Oost- en West-Souburg meegedeeld door de burgemeester B. ter Haar-Romeny, n.a.v. vragen van de heer Potter. De heer Potter voeg zich n.l. af, waar „dat industrietje toch bleef". „Er staan alleen wat uitgebrande auto's op dat terrein", zei hij. De burgemeester deelde mee, dat zich inmiddels een nieuwe gega digde voor het laatste stuk Am bachtsveld heeft aangediend. De raad kan tijdens de eerstko mende vergadering een voorstel hieromtrent verwachten. GOES De actie voor het inruilen van gastoestellen in verband met de omschakeling op aardgas, die in Axel en Middelburg reeds gaande is, zal binnenkort op Zuid-Beveland worden in gezet. Midden-Zeeland zal in het begin van 1967 van aardgas worden voorzien De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds in volle gang. Zo is kort geleden een intensief onderzoek naar en een daarop volgend herstel van lekken in de gasbuizen in Zuid-Beveland afgeslo ten. Bij het geschikt maken van de gas toestellen voor aardgasleverantie zijn er twee mogelijkheden: nog betrekkelijk nieuwe toestellen ombouwen of oudere toestellen inruilen. De ombouw van huis houdelijke gasapparaten zal gratis ge schieden. Wanneer een gastoestei moei lijk om te bouwen is, zodat dit om bouwen te duur of het resultaat daar van dubieus zal zijn, is inruilen de aan gewezen weg. Bij dit inruilen wordt van de zijde van de gasmaatschappij een in- ruilpremie toegekend, die varieert van f 8.50 tot f 125,-. De nieuwe of omgebouwde gastoestel len zullen geschikt zijn voor zowel Sluis kil- als voor aardgas Te zijner tijd zal een eenvoudige ingreep door technici van de gasmaatschappij voldoende zijn om de omschakeling naar aardgas tot stand te brengen. Vóór de inruilactie in een bepaalde ge meente begint worden alle huishoudelijke gastoestellen geregistreerd. Daarna krijgt elke gasverbruiker een boekje in de bus, waarin uitvoerige gegevens over de ombouw- en inruilmo'gelijkheden zijn op genomen. Het boekje bevat tevens een uitnodiging om een bezoek te brengen aan een toonzaal van nieuwe gastoestel len. Het is de bedoeling dat elke gas verbruiker, ook als hij niet wil inruilen, naar deze toonzaal komt. Hier wordt al. tevens genoteerd voor 'wie een om- bouwset dient te worden besteld. In het kader van de inruilactie zul len op Zuid-Beveland toonzalen worden ingericht in Goes, Kapelle, Kruiningen, Wemeldinge, Yerseke, Hansweert-west, Krabbendijke en Rilland Bath. De actie zal bekinnen in Rilland Bath. Op dinsdag 21 september zal burge meester J. Jobse de toonzaal in Ril land Bath openen. Waar in kleine plaat sen op Zuid-Beveland geen toonzaal kan worden ingericht zal, indien nodig, voor vervoer van de gasverbruiker naar de toonzaal worden gezorgd. De inruilactie is in Middelburg zo goed als afgelopen. De toonzaal zal morgen voor het laatst open zijn De actie, die gericht was op 6500 gasverbruikers, heeft hier twaalf weken geduurd. De opkomst naar de toonzaal was zeer groot: 95 procent. De meeste gasverbruikers zijn tot vervanging van hun gastoestellen overgegaan. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de actie drie weken geleden begonnen in Axel. Zij zal in Axel nog eens drie weken duren Daarna komen Terneuzen en Hulst aan de beurt. In Vlissingen start de actie in mei van het volgend jaar. De premiemogelijkheden bij de aan koop van nieuwe toestellen gelden ook voor toekomstige aardgasverbruikers, <iie nu nog butagas afnemen LEWEDORP Het r.-k. bejaardenhuis de Kraayert te Lewedorp zal op dinsdag 12 oktober officieel worden geopend door mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zeeland. Mgr. H. Ernst, eerste vicaris van het bisdom, zal die dag de plechtige inzegening verrichten. MIDDELBURG De Federatie Wel standstoezicht congresseert vandaag en morgen in Middelburg. Voor vandaag staan een huishoudelijke vergadering, een ontvangst door Gedeputeerde Staten van Zeeland en een bezoek aan het klank en lichtspel in de hoofdstad op het pro gramma. Morgenochtend zal ir. F. W. Schut, di recteur van het Instituut Stad en Land schap van Zuid-Holland, spreken over de beschermde stads- en dorpsgezichten. Daarna volgt een excursie over de Veer- segatdam en langs de Oosterscheldebrug. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In Middelburg von den gistermiddag twee belangrijke ge beurtenissen plaats: nadat de commissa ris der koningin in de Zeeuwse provin cie, mr. J. van Aartsen de eerste wo ningwetwoning in de Magistraatwijk in Middelburg-Zuid aan de bewoners had overgedragen, opende hij een lagere school in dezelfde wijk. Vooral de nieu we school noemde de commissaris der ko ningin een bijzonderheid, omdat het niet vaak voorkomt dat in een nieuwe wijk met het klaar komen van de huizen ook een school in gebruik kan worden ge nomen. De familie J. van de Woestijne, de be woners van de eerste gereedgekomen wo ningwetwoning in de Magistraatwijk moest lan/g wachten voor zij eindelijk haar nieuwe huis kon betreden. De eerste spreker was de heer J, W. van Vliet, na mens het bouwbedrijf van Vliet en Van Duist, „In april 1964 zijn we gestart met de bouw van de woningen, in juni van dat jaar wérd de eerste paal geslagen, terwijl in februari de eerste huizen wer den opgeleverd aan de Nillmy. En dan nu de "ingebruikstelling van de eerste woningwetwoning", aldus de heer van Vliet. Hij noemde de 76 woningen, die met centrale wijkverwarming worden op geleverd, nog maar het „eerste begin". Mr. Van Aartsen vond de Magistraat- wijk meer dan zomaar een gewone nieu we wijk. „De wijk is van bijzondere be tekenis niet alleen voor Middelburg maar ook voor het er omheen liggende Zeeuw se land". De commissaris doelde hiermee op het zich ontwikkelende Middelburgse in dustriegebied en het nabijgelegen Sloe. Namens het Architectenbureau Zuider- hoek uit Baarn voerde de heer J. Ber- ning het woord. Na deze officiële bijeenkomst in de Jo- han Willem Thibautstraat begaf het gro te gezelschap genodigden zich naar de Rentmeesterlaan, waar de gedeeltelijk christelijk en gedeeltelijk openbare lage re school staat. De kleine magistraat (vier leerlingen van de school) bood de commissaris der koningin, de eerste ede le van Zeeland, de sleutel aan. die de (Van onze correspondent) KAPELLE Op de Zeeuwse fruit veilingen is donderdag de aanvoer be gonnen van het appelras Cox's Orange Pippin, een ras, dat bij de consument zeer bekend is en wordt geprezen als de appel met de fijnste smaak van het Nederlandse assortiment. Zeeland is een belangrijk produktiegebied vain deze ap pel, die vooral voorkomt in de jonge boomgaarden. De aanvoer was de eerste veilingdag nog niet erg groot. De aanvoer van deze appel wordt meestal gespreid over het gehele najaar en de eerste wintermaan den, want ze leent zich ook voor opslag in koelhuis 'en gascellen. De prijs lag op de eerste veilingdag rond 75 cent per kg, voor de grote maten en rond 60 cent per kg voor de middel maat. De oogst zal .dit jaar aanzienlijk kleiner worden dan normaal. De oogst van Cox's Orange Pippin bedroeg het vorig jaar 57 miljoen kg en de laatste oogstraming spreekt van 28 miljoen kg dit jaar. In Zeeland wordt ook over het algemeen uitgegaan van een verwachting van de helft van de produktie van Cox's Orange Pippin van het vorige jaar. toen de oogst overigens wel zeer groot was. Commissaris mr. Van Aartsen overhandigt de eerste bewoners van de nieuwe wijk de sleutels van hun huis. pensionaris zorgvuldig in een dik boek had bewaard. In de geméenschappelijke ruimte van de nieuwe school gaf burge meester mr. J. Drijber van Middelburg een overzicht van de groei en bloei van de Magistraatwijk. „In 1963 werd de bouwstroom hier in gezet", zo vertelde de burgemeester, „en als deze stroom eenmaal op gang is moet dat ook zo blijven". Hij deelde mee dat naast plan Zuid I, omvattende 1538 wo ningen, ook een plan Zuid II zal worden uitgevoerd. Dit plan zou 3200 woningen, waarvan 60 pet. eengezinswoningen, kun nen omvatten. Verwacht wordt dat om streeks 1970 met de uitvoering zal wor den begonnen. De burgemeester hoopte dat ook Zuid II even speels als de Ma gistraatwijk zou worden opgezet. „Momenteel", vervolgde burgemeester Drijber zijn toespraak, „wordt er ge werkt aan de goedkeuring voor het win kelcentrum in de Magistraatwijk".# Waar schijnlijk zal eind oktober een kleine su permarkt, weliswaar in een noodlmis- vesting, worden geopend. „En dan moet er natuurlijk een wijkgebouw komen, dat van alle markten thuis is", meende de heer Drijber. Wethouder J. S. Hoek van financiën en onderwijs vertelde een en ander over de totstandkoming van de school. „In ieder lokaal is een werkhoek ingericht, terwijl er ook openluchtlessen zullen worden ge geven", aldus de wethouder. Hij betreur de het dat de school maar zes en niet acht lokalen telt, zoals gewenst is, maar gelukkig zijn de palen voor het 7e en 8e lokaal reeds geheid, voegde de heer Hoek eraan toe. Hij hoopte dat niet alleen de beide lagere scholen spoedig een eigen gebouw zullen kunnen betrekken, maar ook de kleuters, die nu in het lagere- schoolgebouW zijn ondergebracht. BREDA De maandelijkse Caritas- collecte in de r.k. parochies in het bis dom Breda wordt deze maand gehouden op zondag 19 september a.s. Als speciale titel wordt bij deze col lecte vermeld: Sociaal werk in de pa rochies, om aan te geven, dat uit de op brengst van deze collectes onder meer ook dit werk gesteund-, wordt. MIDDELBURG De in no-time ge bouwde Middelburgse sporthal is duur der uitgevallen dan oorspronkelijk was geraamd. Het hoge tempo van voorberei ding en bouw en het experimentele karak ter van het project zijn er, volgens een schrijven van burgemeester en wethou ders aan de raad, oorzaak van geweest dat tijdens de bouw enkele tegenvallers moesten worden geïncasseerd. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de oorspron kelijk door de raad verleende kredieten tot een totaalbedrag van f 220.500 over schreden moesten worden. Het bedrag van de overschrijding beloopt 66.366,24. B. en w. zullen de raad maandag a.s. voorstellen dit bedrag alsnog ter beschik king te stellen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De heer K. Jakobij had in zijn huis aan de Burgemeester Callenfelsstraat te Oostburg kunnen blüven wonen, als hij enige tijd geleden niet was verhuisd naar Schiedam. De kantonrechter, mr. C. van Hees, heeft bij vonnis van 9 september jl. de vor dering van de eigenaresse van het huis, de n.v. Huizen- en Wolhandel en Vel- lenbloterij te Utrecht, dat de heer Ja kobij z(jn huis moest ontruimen, ont zegd. De here Jakobij was het, even als de bewoners van 30 a 35 andere huizen van dezelfde eigenaresse, niet eens met enkele bepalingen in de nieu we huurovereenkomst, die hem enkele jaren geleden werd voorgelegd. De kantonrechter heeft de heer Ja kobij in het gelijk gesteld. In de huur overeenkomst wordt bepaald, dat de huurprijs van de woningen (zogenaam de „halve premiehuizen") zonder na der overleg met de bewoner opgetrok ken kon worden bij de wettelijke huur verhogingen, die op gezette tijden wor den vastgesteld. In het vonnis stelt de kantonrechter vast, dat een dergelijke bepaling niet mag gelden voor een „halve premiewoning", tenzij de be woner ervan daarmee akkoord gaat De kantonrechter zou oorspronkelijk gisteren uitspraak hebben gedaan. De uitspraak werd echter, zoals uit de aanhef blijkt, vervroegd tot 9 septem ber. Het proefproces de heer Jakobij gold eigenlijk als remplacant voor de bewoners van alle betrokken huizen heeft voor het overige een weinig vlot verloop gehad. Er zijn, sinds 1963, ette lijke zittingen aan gewijd. Op 3 oktober jl. ontzegde de kan tonrechter een eerste vordering van de genoemde n.v. tot on ruiming van de woningen. In dat geval waren de huur ders van alle 36 woningen, waarvan er inmiddels enkele zijn verkocht, gedag vaard. De kantonrechter bepaalde toen, dat de somma van f 10,75 een „rede lijke" wekelijkse huurprijs voor de woningen is. Daarna kwam de n.v. Huizen, en Wolhandel en Vellenbloterij met de nieuwe huurovereenkomsten op de proppen. Die vonden geen gunstig onthaal bij de bewoners van de wonin gen. De kantonrechter blijkt hun ze- zwaren te delen.

de Stem | 1965 | | pagina 3