Is de huisarts overbelast VIJFDE Be Nog o als jt Poiygo Zeelar St.-Jansteen treedt toe tot N.V. Zeeuwse Gasmij. Drie weken brommen i.p.v. „de halve wereld Student op onbewoond eilandje SEB. BLOMMAART Bosch-Optiek Kontakt lenzen Voetbrug voor kanaalbrug Souburg DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 WALCHEREN MIDDELBURG Public relations wat goedkoper Gemeentebegroting 1965 toch sluitend Kermis in juni GOES Beiaard groeit Mededeling aan onze Dagblad De Stem De Firato in Huist OOSTBURG Wsstdorpe R.-k. leesbibliotheek naar kantine Concordia FIAT VAN DE VROEDE VADEREN Kritiek op taxatie van stuk dijk Consequent Mej. A. Heydens Nieuw-Namen onderscheiden Voor Middelburgse politierechter Zig-zag Beloond Doorrijden Boekenbal „Hekel aan mensen" Firma v. DronkeSaar esi Buijze HOOGWATER Vandaag Morgen HISTORI INDUSTRIALS, Burgemeester en wethouders willen de relatie met de twee public relations-ad- viseurs, die vorig jaar door de gemeente zijn aangetrokken, behouden. B. en w. willen alleen de salariëring op een andere leest schoeien. Vorig jaar stelde de raad een bedrag van f 15 000 ter beschikking. B. en w. verwachtten, dat volgens de nieuwe regeling volstaan kan worden met een bedrag van f 8000. Er wordt in het komende jaar ook wat minder werk voor de public relations-adviseurs ver. wacht. Het adviseursschap heeft volgens b. en w. niet geleid tot veelvuldige artikelen in de landelijke pers over het zich ver nieuwende Middelburg. Wel zijn er re sultaten geboekt met betrekking tot ..dp juist gerichte voorlichting om het tradi tionele beeld van Middelburg in den lan de met het oog op de toekomstverwach tingen om te buigen". Tengevolge van een verhoogde uitke ring uit het gemeentefonds kan de ge meentebegroting over 1965 alnsog sluitend worden gemaakt. Het tekort bedroeg f 315.892.61. Burgmeester en wethouders zullen de raad voorstellen de kermis voortaan begin juni te houden. De binding van de kermis aan Hemelvaartsdag blijkt de be drijfsresultaten van de kermisexploitan ten nadelig te beinvloeden. De kermisex ploitanten geven de voorkeur aan een vaste datum wat later in het seizoen. B. en w. willen hiermee rekening houden Zij menen, dat de eerste zaterdag van juni het meest in aanmerking komt. Mocht de datum samenvallen met Pink steren, dan willen b. en w. de kermis een week verschuiven. Nieuwe kleuterschool Woénsdagmid dag 22 september zal de nieuwe open bare kleuterschool ..De Zandhof" in de Koninginnelaan officieel worden geopend. Westkapelle Ledenvergadering C.J.M.V. De lei der van de jongensclub der C.J.M.V. hielden een vergadering, die onder lei ding stond van D. Huibregts. Op deze avond werd het programma vastgesteld voor de clubavonden. Begonnen wordt met een „instuif", een spelavond. een avond waarop gesproken zal worden over wegenbouw, een avond over „het boek", handenarbeid avonden enz. Bestuursvergadering C.J.V. Uitzicht. Onder leiding van de heer D. Hui bregts, voorzitter van de C.J.V. Uit zicht, werd een bestuursvergadering ge houden. De secretaris deelde mede, dat de club momenteel 36 leden telt. 4 Leden zijn overgekomen uit de jeugdclubs. Besloten werd om het jaarfeest te hou den op 26 november. Ook werd het pro gramma voor d'e eerstvolgende maan den vastgesteld. Het Goese beiaardcomité beschikt reeds over een bedrag van f 11.668,59. De nieu we beiaard kost ongeveer f 25.000. Tien klokken zijn inmiddels geschonken en wel door de N.V. Perfecta, de N.V. Louis- se, ir. F. den Hollander, de Roarty Goes, de fa. Pilaar, houthandel van Riesen, al len f 1000, de heer W. Ochtman f 1500, no taris M. van Dissel f 1313, drukkerij Phoe nix f 500, en N.N. f 299. Aan giften is daarnaast nog ruim f 2000 binnengeko men. E,r zijn nu nog nodig: 22 klokken van f 325 en telkens één klok van f 375, f 405. f 445. f 540. f 600, f 660, f 1485, f 2000 en f 2620. Tijdens het corso van zaterdag zullen loten ten behoeve van het beiaard fonds worden verkocht. Men hoopt op een opbrengst van netto f 1500. Zaterdagochtend zal de heer B. de Waard om 11 uur een concert geven op de rijdende beiaard van de fa. Eysbouts. Ook vlak voor het corso in de fruitwijk zal de heer de Waard de beiaard bespe len. Zierikzee Jubileum bij PTT De heer J. van der Houten, C-chefvakman bij de PTT alhier zal zondag a.s. zijn 25-jarig ambtsjubi leum bij de PTT herdenken. Maandag middag zal hij te Zijnen huiza worden gehuldigd. In verband met de verdere doorvoering van de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzocht vragen betreffenc onze nota's, contracten, contractstanden e.d. schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording wordt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonisch te stellen, dan gelieve u uitsluitend tus«eo 9.30 en 12.30 uur of tussen 15 en 17.45 uur te bellen. Advertentie-afdeling Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscb-Vlaanderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en 4uUl- Beveland; Klokstraat 1 telefoon 0262 Eerste redacteur Exploilniie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. ÜK U(*l L. K. M DE JON», tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeevwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 2377 Hulst privé ».a72 Hulst Redacteur vooi W est-Zeeuwach- V laanderen J. PETIT, v. Ostadestraat 41. Oostbure tel. 01170-2991 Rayonbeheerder voor Zutd-tievelana en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor -osse ad vei ten ties bestemo vooi de editie Zeeland 1 0.18 oei mro 1 mm ingezonden mededelingen 'ïh mm gewone advertenties Bij contract aanzten'hke ductle „Kleintjes": 3 regels ot cilinder t I,~ elke regel meei f 0,26 Als één regel gelde 23 letters en/ot leestek ens Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. t 1.60 en .50. BI) 3 achter. volgende ongewijzigde plaatsingen d derde plaatsing tegen half geld.' (Advertenties) Grote Philips Radio- en T.V. Show in de Koning van Engeland, te Hulst. Op 24 - 25 - 26 en 27 sep. tember a.s. van Bierkaaistraat 16 - Hulst Tel. 01140—2293 Let op het juiste adres: t.o. Morres. (Advertentie) Biervliet Op 21 september zal te Biervliet en op 23 september op de wijk Driewegen weer een bevolkingsonderzoek op long- tuberculose worden gehouden. Dit on derzoek betreft de inwoners van 15 jaar en ouder. De schoolgaande kinderen ne men niet deel, omdat bij heil op school via een tuberculinereactie in een onder zoek wordt voorzien. Postkantoor verplaatst Het postkan toor, dat gevestigd was in het perceel van de heer J. Beun aan de Havenstraat no. 8 is overgebracht in een nieuw kan toor, dat aan de andere zijde van de Havenstraat is gebouwd en dat tijdelijk dienst zal doen als noodhulppostkantoor. Breskens Hengelen Door hengelsportvereni ging de Zeekrab is de vierde en laatste onderlinge wedstrijd gehouden aan het Duivelshoekje. Voor deze wedstrijd be stond slechts geringe belangstelling. Door 36 vissers werd aan deze wedstrijd deelgenomen. Uitslag: 1 M. Zeegers 282 p. 2 J. Verbrugge 210, 3 A Visser 193. De eindstand van het kampioenschap is nu: 1 L. Riemens 1067, 2 S. Versprille 778, 3 .1 Verbrugge 637, 4 A. Kareis 555, 5 A Versprille 503. Voorzitter A. de Looze reikte na afloop in café Centraal de prij zen uit. De heer L. Riemens werd voor zijn kampioenschap een beker aangebo den. Lams waarde Kermis in aantocht De twéedê (jaar lijkse) kermis staat weer voor de deur. Ö.m. staat op het programma vóór za terdag een koers op rijwielen voor de eigen jeugd, terwijl grote schietingén, ^aaibollirtgen en een najaarsbal zullen worden gehouden. De kinderen komen ook aan hun trek ken, wamt de kermisexploitanten zijn met, hun molens, schommel, schiettent en andere kramen reeds gearriveerd. Met goed weer gaan we weer een paar ge zellige dagen tegemoet. H. Cornelius-feesten A.s. zondag, in het octaaf van de H. Cornelius zal het feest van deze paus en martelaar als pa troonheilige van de parochie, hier bij zonder worden gevierd. Voorlichtingsdag Samen met het pro- duktschap voor groenten en fruit organi seerden de samenwerkende vrouwenver enigingen een voorlichtingsdag waarvoor veel belangstelling bestond. Mevr. Wie- derbold-Ris hield een duidelijke uiteen zetting over het belang van goede voe ding. Tijdens de pauze werd aan de aan wezigen een smakelijke koolsalade aan geboden als voorbeeld van doelmatige voeding Na de pauze werden enkele films vertoond. Vanaf morgen zal de r.-k uitleen bibliotheek van Westdorpe gehuisvest zijn in de kantine van het verenigings gebouw „Concordia" Voorheen was de 'bibliotheek in dat zelfde gebouw gevestigd, in het kamer tje. boven de gang van het verenigings gebouw, maar dat is daarvoor veel te klein geworden. Dit is vooral de laatste jaren gebleken, toen het aantal boeken steeds meer uitbreidde. Tegen de wand in de kantine heeft men nu een lange kast aangebracht, die meer dan twee duizend boeken kan bevatten- Deze week heeft het bestuur van de plaatselijke afdeling, die ressorteert onder de r.-k. Uitleenbibliotheek Kanaalzone, ruim vijftienhonderd boeken naar de nieuwe opbergruimte verhuisd. In het bijzijn van het plaatselijk bi- bliotheekbestuur, met als leider de heer A. de Hulsters, het gemeentebestuur, afvaardigingen van het provinciaal be stuur en van „De Kanaalzone" zal za terdag de leesbibliotheek worden her opend. Dit zal geschieden door de op richter, de huidige gemeentesecretaris, de heer G. C. van Haelst. Ruim veertig jaar geleden was hij de man, die de eerste boeken ter bruikleen uitgaf. Vanaf a.s. zondag kunnen de talrijke Leden weer in het verenigingsgebouw terecht voor het lenen van boeken. Veel leden-lezers zullen ongetwijfeld optimis tisch gestemd zijn over deze verande ring (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN De raad van St. Jansteen heeft tijdens de gisteravond ge houden vergadering besloten de gemeen te als aandeelhoudster te doen toetreden tot de n.v. Zeeuwse Gasmij en in het maatschappelijk kapitaal van de n.v. deel te nemen met zeven aandelen van f 1000. Het raadslid P. Stevens informeerde of het de bedoeling is dat alle percelen, voor zover gelegen in de bebouwde ge deelten van de gemeente, aansluitingen zullen krijgen. De voorzitter, burgemees ter mr. J. Reuser, antwoordde, dat zulks nog zal mpeten worden bezien. „De animo voor stadsgasaansluitingen was destijds niet zo groot in Kapellebrug en Heikant" merkte hij op. De burgemeester werd aangewezen als vertegenwoordiger in de aandeelhouders vergadering van de „Zegam", gemeen tesecretaris F. Francken als zijn plaats vervanger. De raad stemde niet van har te in met het voorstel tot aankoop van bijna een ha. dijk van het waterschap Hulster Ambacht, t.b.v. de verwezen lijking van het exploitatieplan ,,West". De dijk zal worden geslecht om plaats te maken voor enkele bungalows, die de bebouwing van St. Jansteen aan de west zijde zullen begrenzen. Verschillende raadsleden uitten kritiek op het schat tingsrapport, waarin men tot de conclu sie komt, dat het stuk dijk f 27.800 waard is, „Veel te hoog. Vooral wanneer men weet dat we het stuk dijk voor de con centratie van de polders voor eenderde van deze prijs hebben kunnen krijgen", betoogden b.v. de heren Stevens en F. Dobbelaer. Burgemeester Reuser wees erop, dat de kosten van de aankoop zul len worden omgeslagen op het gehele exploitatieplan, en dat de gemeente een gedeelte van de aankoopsom terug zal kunnen verdienen door de verkoop van de afgraafbare grond en de 120 popu lieren, die op de dijk groeien. De heren Dobbelaer en Stevens stemden tegen het voorstel. De heer Stevens bleek het ook niet helemaal eens met het voorstel tot het doen verbreden en verbeteren van de Geslechtendijk die, nu de nieuwe (rijks) rondweg haar voltooiing nadert, als ver bindingsweg tussen St. Jansteen en Hulst zal gaan fungeren. „De oude verbin dingsweg (Steendyk) is en blijft on bruikbaar door de aanleg van de nieuwe rijksrondweg. Laat het rijk consequent zijn en de verbetering van de nieuwe verbindings weg betalen, of tenminste in de kosten ervan bijdragen", zei hy. Het rijk gaat dat mogelijk doen. Er worden onderhandelingen over gevoerd, liet burgemeester Reuser weten. De ver betering van de Geslechtendijk zou on derhands worden aanbesteed. Andere besluiten golden de verkoop van een stukje grond aan de Prins Hen drikstraat, de machtiging van b. en w. voor de verkoop van enkele stukjes grond in het exploitatieplan-West, de herbe noeming van de leden van hun plaats vervangers in de woonruimtecommissie, de verhoging van de jaarlijkse bijdrage van f 3000,- met f 1.000,- aan het r.k. kerkbestuur in de kosten van de ver bouwing van het verenigingsgebouw, en de vaststelling van een daarmee verband houdende begrotingswijziging. De raad stemde voorts in met de aanleg van een riool in de tweede straat van het uit breidingsplan (netje) Heikant, waarin volgend jaar 24 ratiowonihgen zullen worden gebouwd, en die van een riool langs de Julianastraat, voor zover die in de bebouwde kom ligt. De plannen moe ten nog bestekklaar worden gemaakt. De raadsleden werden van een uiteenzet ting over de plannen voorzien door de heer C. Roelands, directeur van de cen trale dienst voor bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN Mej. A. A. Hey dens uit Nieuw-Namen is onderscheiden met de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De on derscheiding is haar verleend by gele genheid van haar 40-jarig jubileum als huishoudster van dc wed. J. Vercauteren van Haelst (96) te Nieuw-Namen. Waarnemend burgemeester P. Vercau teren van Clinge, een van de zonen van mevr. Vercauteren, speldde haar tijdens een gisteravond in de woning van mevr Vercauteren gehouden feestelijke fami liereünie de versierselen op. Plij wenste mej. Heydens namens de gemeente en namens de familie, geluk, schetste haar als een voorbeeld van toewijding en dank te haar voor de goede zorgen, zijn moe der, haar kinderen en familieleden be toond. (Advertentie) MIDDELBURG. „Ik eerst de pont op." „Een brutaal mens heeft de halve wereld." Dit zei de Bredase markt koopman J. P. Br„ oud 22 jaar, die op 12 augustus 1965 de Zierikzeese week markt had bezocht. Bij het veer te Zijpe aangekomen, zag hij een file auto's staan van een halve kilometer lang. Hij reed echter door, de pont op, doch de kapitein stuurde hem terug. Toen de politie zich met de zaak be moeide, bleek dat hij onder drankin vloed verkeerde. Hij zei allerlei onaan gename dingen over en tegen de politie. De genomen bloedproef wees 1.80 pro mille aan. De politierechter mr. Sieperda, zei tegen de verdachte, dat ook hij meer malen aan dat veer had moeten wachten. Het is de plicht van de weggebruiker, dat hij bij zo'n gelegenheid een heer in het verkeer is en dat hij rustig zijn beurt afwacht. De officier van justitie, mr. Lebret, dacht er ook zo over en vorderde een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar, met aftrek van de tijd van inneming van het rijbe- wijst. De 50-jarige houder van een koelbe- drijf M. M. V. te Terneuzen, had in de nacht van 29 op 30 augustus 1965 zijn auto te Terneuzen bestuurd, terwijl hy onder drankinvloed verkeerde. De politie hield hem staande in de Julianastraat. Hij reed zig-zag over de straat. De bloed proef wees 1.70 pro mille aan. Tot zijn verweer zei de verdachte, dat hij buiten landse gasten bij zich had gehad en dat hij die dag met dezen een rondrit had gemaakt. Bij het optellen van de genut tigde glazen bier op die dag kwam de politierechter op 11 a 12 glazen. De of ficier, van justitie eiste 10 dagen onvoor waardelijk en 6 maanden ontzegging rij bevoegdheid met aftrek. De verdediger mr. Tichelman sr., vond de ontzegging voor zijn cliënt het ergste. „Kan deze niet voorwaardelijk worden opgelegd", vroeg hij. De politierechter verminderde de ge vangenisstraf tot 1 week onvoorwaarde lijk, doch de duur van de ontzegging bleef dezelfde. De 34-jarige Vlissingse transportarbei der J. J., had op 28 mei van dit jaar ook al te diep in het glaasje gekeken. Hij reed met zijn rijwiel zig-zag over de Walstraat in zijn woonplaats. Hij was naar een vergadering geweest van de reisvereniging en had daar een consump tie gekregen. Tegen de politie had hij gezegd dat hij 2 glazen bier en een glas coca-cola had gedronken. Verder ver klaarde hij dat hij telkens onwel werd en dat hij op de straat viel. Hij trachtte ook de rechters hiermee te beïnvloeden, doch die vlieger ging niet op. De offi cier eiste 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ondertoe zichtstelling van het Consultatiebureau voor alcoholisme, beneven 75 gulden boete of 15 dagen. De politierechter vomiiste conform. De Middelburgse elektrisch lasser M. A. v. R., die vorig najaar in Rotterdam werkte, benutte zijn tijd daar met het bezoeken van grote zaken zoals de Bijen korf, V. D. Hier stal «hij allerlei klei ne, voor hem feitelijk onnuttige dingen. De officier beloonde hem hiervoor met zijn vordering groot 80 gulden of 16 da gen. De politierechter vonniste overeen komstig. Ook de Middelburgse chauffeur, de 32- jarige A. O., kon zijn vingers niet thuis houden. Bij een sloperij in zijn woon plaats dicht bij zijn woning, stal hij 71 kg kopergaas. Hij verkocht dit voor 177,50. Hij verkocht tevens een beetje oud lood, doch dat wais vermoedelijk niet van dat terrein afkomstig. De officier vorderde voor deze daad 100 gulden of 20 dagen. De politierechter vonniste con form. In eén reeks artikelen is in deze ru briek aandacht geschonken aan de redenen, die de pas afgestudeerde arts er van weerhoudt huisarts te wor den (ik sprak van struikelblokken). Steeds weer blijkt, hoe actueel dit probleem is gezien het feit, dat het steeds moeilijker wordt jonge huis artsen „aan te trekken" Ik heb gewezen op lichamelijke overbelasting van de tegenwoordige huisarts, op geestelijke overbelasting, ik heb de dokters vrouw als factor in geschakeld en ik heb beloofd ook de medische overbelasting aan een be schouwing te onderwerpen. Door inschakeling van enkele ac tuele vraagstukken (zwangerschaps hormonen, ziekenfondsspreekuren enz.) is aan deze belofte nog niet vol daan. Inmiddels wordt er bij mij aan gedrongen op een belichting van het kankervraagstuk en ook de afspraak spreekuren voor huisartsen hebben belangstelling in brede kring. In een volgend artikel zal het kan kerprobleem onder de loep worden genomen, waarna de beurt is aan de afspraakspreekuren voor huisartsen, een vraagstuk, dat nogal heel wat facetten heeft, waarnaar ik bezig ben mijn voelhorens uit te steken. Van daag dus over de medische overbelas ting van de huisarts. Ik zou medische overbelasting wil len zién als een onderdeel van de „beroepsoverbelasting" en ik zou on der dit laatste willen verstaan een zodanige toeneming van de beroeps- verantwoórdelijkheid, dat „men" niet langer bereid is, of niet in staat is, deze verantwoordelijkheid te dragen. Ik ben geneigd dit verschijnsel te zien als een teken van deze tijd en ik zou het willen toeschrijven, ener zijds aan de sterk veranderde struc tuur van onze huidige sa' 'eving (welke structuur ver and een weerslag vindt in de wij? de eisen in ieder beroep) Is aan de veranderde mental le tegenwoordige (vooral jou. m- sen. Kortgeleden beklaagde een hoofd van een lagere school zich er tegen mij over, dat er zo weinig sollicita ties binnen komen bij een vacature van schoolhoofd en hij zegt: „Men ont wijkt de grotere verantwoordelijk heid (nl. voor dé goede gang van za ken in de lagere school), die een der gelijke functie meebrengt, en men vlucht in een baan met geringere ver antwoordelijkheid". En top-ambtenaar vertelde mij, dat hij door zijn „baas gepolst was over een promotie, die financiael zeer aantrekkelijk was, maar dat hij voor de eer bedankt had, omdat hij in zyn tegenwoordige positie 's avonds alle zorgen op het kantoor kon ach terlaten en in zijn nieuwe baan door een grotere verantwoordelijkheid die zorgen mee naar huis zou moeten nemen. De vraag is: bestaat er een medi sche overbelasting? Zijn er jonge art sen die het huisartsen-ambt bewust ontwijken, omdat zij de (ontegenzeg gelijk) grote verantwoordelijkheid van de medische zorg voor 'n groep men sen niet DURVEN ofniet WIL LEN aanvaarden. In dit verband wil men nogal eens graag wijzen op de situatie van 40 a 50 jaar geleden. Toen stond de huis arts vooral in de afgelegen buiten praktijken) praktisch alleen. Er waren geen specialisten in de buurt en de huisarts was internist, oogarts, zenuw arts, huidarts enz. tegelijk (de chi rurg was zijn enige uitwijkmogelijk heid). Niemand zal durven ontkennen, dat de verantwoordelijkheid van deze vroegere huisartsen enorm groot was, en ook zal niemand zyn bewondering willen onthouden aan deze pioniers, die met grote toewijding deze zware last hebben gedragen. Maar om nu te zeggen, dat de verantwoordelijkheid van de tegen woordige huisarts zoveel geringer is, omdat hij te allen tijde en vaak op korte afstand 'n groep specialisten te zijner beschikking heeft dat gaat mij te ver. Laten we niet vergeten, dat de me dische wetenschap een geweldige vlucht genomen heeft, dat er daar door een grotere uitbreiding is ont staan in de medische behandelings mogelijkheden en dat er in dit opzicht aan de huisarts van nu zeker hogere eisen gesteld zullen worden dan aan zijn vroegere collega. Als men wel eens spottend van n •specialist zegt dat hij „steeds méér weet van steeds minder", dan zou men van de huisarts moeten zeggen, dat hij „steeds méér van steeds méér" zou moeten weten, en ieder weldenkend mens zal inzien, dat dit een volslagen onmogelijkheid is (vandaar de noodza kelijkheid van de specialismen). Er was er is en er zal blijven 'n grote verantwoordelijkheid in het huisart senambt. Het is mijn vaste overtui ging, dat bij vele artsen, die deze medische verantwoordelijkheid niet durven of niet willen aanvaarden de reden gezocht moet worden in de angst voor de vroeg-diagnose van de acute ziektegevallen d.w.z. zij voelen zich er niet gerust op, dat zij in staat zullen zijn zo vroeg mogelijk (zeker zo vroeg, dat nog bijtijds doelmatig kan worden ingegrepen) bepaalde ziektegevallen te eerkennen, waarvoor een spoedige medische behandeling volstrekt noodzakelijk is. Inderdaad is dit „opvangen van de eerste stoot" een der meest verant woordelijke facetten van het huis artsenwerk, omdat daarbij het leven van een patiënt op het spel kan staan. Ik durf te beweren, dat in dergelijke gevallen de taak van de huisarts soms moeilijker is dan die van de specia list, omdat de huisarts de zieke in het beginstadium van de ziekte ziet, wanneer vaak de ziekteverschijnse len nog niet duidelijk in een bepaalde richting wijzen, terwij] de specialist de ziekte in een later stadium onder behandeling- krijgt, wanneer de ziekte verschijnselen meestal veel duidelijker geworden zijn. Vanzelfsprekend strekt de medische verantwoordelijkheid van de huisarts zich niet alleen over de besproken bijzondere ziektegevallen uit, maar evenzeer over alle oude ziekten (om over de bevallingen nog maar niel te spreken) die in de tegenwoordige zich dynamisch ontwikkelende genees kunde een regelmatige en ernstige studie vereisen. Is het een wonder, dat menige jonge arts tegen deze berg van ver antwoordelijkheid opziet? Is hij ge schikt gemaakt gedurende zijn studie jaren deze specifieke huisartsenlast te dragen? Heeft hij voldoende me dische kennis en kunde in zijn ran sel, als hij de universiteit verlaat? Men is (ook op hoog niveau) ge neigd deze vragen ontkennend te be antwoorden. Men wijst er op dat de a.s. huisarts in zijn klinische leer jaren te weinig geconfronteerd wordt met de gewone ziekten en de alle daagse kwalen, dat hij van de ern stige ziektegevallen in het ziekenhuis alleen het latere stadium ziet (dus onvoldoende oefening in vroeg-diag- nostiek), dat zijn leraren specialisten zijn, die geen ervaring hebben in de algemene medische praktijk, dat hij niet de minste verantwoordelijkheid draagt en daardoor moeilijk tot zelf vertrouwen kan komen enz.. Men ziet grote leemten in de gees telijke en in de sociaal-economische voor de a.s. huisarts. Niet voor niets is er een commissie huisartsen'» ingesteld. Deze commis sie zal alle in deze rubriek bespro ken problemen rondom de huisarts on der de ogen moeten zien en moeten trachten goede oplossingen te vin den. Suggesties zijn er genoeg. Men spreekt zelfs van een aparte me dische leerstoel, nl. die van de „huis- artsengeneeskunde", men ziet heil in afzonderlijke colleges over huisartsen vraagstukken gedurende het laatste jaar van de medische opleiding, men. acht cursussen in de preventieve ge neeskunde (een dankbaar facet van de huisartsentaak) nodig, enz. Mij per soonlijk spreekt de volgende sug gestie het meest aan: Men verplichte de afgestudeerde arts, die huisarts wil worden, gedurende een bepaalde tijd (b.v. 3 6 maanden) te gaan werken in 'n huisartsenprak tijk onder leiding van een ervaren huisarts. Deze huisarts moet niet al leen ervaren zijn, maar vooral af gestemd op zijn taak nl. de jonge col lega „de knepen van het vak" bij te brengen (in de meest uitgebreide be tekenis van het woord) en hem men taal geschikt te maken voor de hem wachtende verantwoordelijke taak. Nu kan men mij verwijten, dat ik na getracht te hebben vele struikel blokken te slechten, er zelf een ga oprichten. Inderdaad is dit juist en er zullen dan ook wegen gevonden moe ten worden (waarbij zeer zeker ook de financiële factor een rol zal spelen) om ook dit struikelblok te vergrui zelen. Met belangstelling zien we nu uil naar de resultaten van de „commis sie huisartsen" en we hebben een vast vertrouwen, dat deze commissie uit eindelijk zal slagen in het formeren van een plan, bij welks uitvoering df huisarts terecht komt op de plaats waar hij thuishoort, n.l. in het mid delpunt van de algemene gezondheids zorg van ons volk. Dat reeds nu het kortgeleden opge richte „Huisartsen-instituut" géén po ging onbeproefd laat de belangen van de huisartsen te behartigen, moge hun tot geruststelling strekken. HUISARTS De 28-jarige Vlissinger J. F. gaf rijles aan een leerling. Toen cle leer ling een andere auto aanreed, gelaste hij deze: DoorrijdenVerdachte ivas niet verschenen. De officier eiste 100 gulden of 20 dagen. De politierech ter toas het daarmee eens en vonniste conform. Ook de 41-jarige Vlissingse elektro- monteur A. C. Sch, was op 15 mei 1965 na een botsing met een andere auto te Zoutelande doorgereden zonder zijn iden titeit bekend te maken. De schade aan de aangereden auto bedroeg 200 gulden. Bij een eerder vonnis in 1964 had hij een minieme straf gehad, zei de officier. Hij vorderde 100 gulden of 20 dagen. De politierechter vonniste conform. Tijdens een boekenbal in een gerenom meerd Vlissings hotel, dat op 16 mei 1965 gegeven werd. was de 39-jarige Vlissing se metselaar P. K. binnengestapt. Toen hij daar een vrouw zag zitten, voor wie hij herstellingen had verricht en die hem reikerontliep, zei hij bij zijn binnen treden: „Zie zo, nu heb ik je toch ge vonden." Meteen gaf hij haar een klap 111 het gezicht. Verder gaf hij ook een zekere C. een klap tegen diens hoofd. ïwLvrc"?:v dle h« sloeg moest hem nog 1000 gulden betalen. De officier van jus titie achtte beide gevallen bewezen en vorderd 80 gulden of 16 dagen. De po litierechter maakte er 50 gulden of 10 dagen van. PAGO PAGO (UPI) Een ge. baarde voormalige Londense stu- I dent woont alleen op een van de meest afgelegen Atollen in de Stil. le Oceaan, zo is donderdag meege. deeld. Deze moderne Robinson Cru. soë, Michal Swift (26), woont vanaf 9 augustus op het eiland Su- vorof, ongeveer 540 mijl ten noord- oosten van Pago Pago. Het eiland staat onder jurisdic-1 tie van Nieuw-Zeeland en vormt I met andere koraaleilanden een la-1 gune van ongeveer 8 kilometer. Swift is vanaf Tahiti met ee 32 meter lange driekielige boot I naar het eiland gevaren. „Hij heeft I hout meegenomen om een huis te I bouwen en 40.000 vullingen van I aanstekers waarmee hij 10 jaai I denkt te doen", aldus een 24-jarige Nieuwzeelander, John Glennie, het verhaal van Swifts afzondering I wereldkundig maakte. De student heeft visgerei bij zich, een medicijnkistje, messen en heus waar „tonnen spullen". I Hij wil er zijn eigen huis bouwen en van kokosnoten en vis leven. Swift is erg gevat, intelligent en ontwikkeld. Hij wil alleen niet lastig gevallen worden door men- sen", zo verklaarde Glennie. (Advertentie) steeds voor de aantrekkelijkste prezen Bij aankoop van f 500,— reiskosten voor 2 personen vergoed ZUIDZANDE Tel. 01170—2161 TERNEUZEN Zuidlandstraat 14 Tel. 01150—3529 (Van onze correspondente) OOST- EN WEST-SOUBURG. Rijks waterstaat is van plan een voetbrug (breedte 1.50 meter) te bevestigen aan de kanaalbrug to Oost- en West-Souburg Rijkswaterstaat beoogt hiermee het ver keer over de brug soepeler te laten ver lopen en de verkeersveiligheid van de voetgangers te verhogen. Burgemeester B. ter Haar Romeny van Oost- en West-Souburg heeft deze mede deling gedaan tijdens een vergadering van de gemeenteraad. De raad heeft uitvoerig gediscussieerd over het verkeersprobleem in de Kanaal straat. De raad kon zich verenigen met de vaststelling van een wachtverbod en voorrangskruisingen. Er waren nogal wat opmerkingen en aanvankelijk zelfs be denkingen tegen het betreffende voorstel van b. en w., maar na een uitvoerige toe lichting van de voorzitter gaf de raad toch vrij gemakkelijk zijn fiat. De raact nam alleen met 9 tegen 4 stemmen een amendement-Janssen aan om het beoog de wachtverbod aan weerszijden van de Kanaalstraat in plaats van om de maand om het jaar te laten wisselen. De raad ging akkoord met de aankoop van acht noodwoningen aan de Padw£g voor 150 per stuk. Zij zullen in gebruik worden gegeven aan jeugdorganisaties. De raad besloot verder in principe tot de uitbreiding van het gemeentelijke sport veldcomplex. De totale kosten zijn ge raamd op 560.000. De uitbreiding, die voorziet in de aanleg van een half ver hard oefenterrein, tevens ijsbaan, twee tennisbanen, twee korfbalvelden, kleed lokalen en parkeergelegenheden, zal al leen in fases tot stand kunnen komen. ATLETICO MADRID heeft de wedstri;| voor de eerste ronde van het toeri om de Europese beker voor bel winnaars op eigen terrein met gewonnen van het Zuidslavische Dyl namo Zagreb. Bij rust hadden de Maf dril enen reeds een voorsprong val 2—0. TET WESTDUITSE golf team dat dag in Krefeld tegen Nederland aar treedt, bestaat uit de volgende sd Iers en speelsters: Marion Petersej Monika Moelier, Bei ba ra Hobirk, Inf Stille, Brigitte Maehl. Ohrista Lil Walter Bruehne. Dietrich von Knot! Klaus-Ruediger Bez, Nils Wiricij Hel ge Rademacher en Alexanc W entzeL Van onze adverteerders UITBREIDING RIAL GOES Het schoenenhuis Rial in de Vorstslraat te Goes heeft een belangri;t| uitbreiding ondergaan. De zaak is uit?; breid met een naastgelegen pand. D: pand is in twee maanden verbouwd tl speciaal ingericht voor heren. In del nieuwe winkel is het systeem van i voorkeuze toegepast. De klanten vindj ongeveer tachtig modellen schoenen J zeer overzichtelijke wijze uitgestald 1 kunnen hun „voorkeuze" dus gemakil lijk bepalen. Woensdag heeft de ei?j naar van Rial, de heer H. Rovers, vft| vrienden en zakenrelaties gerecipiet Vandaag is de nieuwe winkel voorfe publiek opengesteld. NAAIMACHINEHANDEL BOGAEBl| OPENDE FILIAAL Gistermiddag is onder grote belrj stelling het nieuwe filiaal van Naai chinehandel Bogaert te Goes geoj Het moederbedrijf is gevestigd te burg. Behalve in Goes heeft de eigent filialen in Terneuzen en Middelburg. Het nieuwe filiaal is gelegen OprilGrote Markt. Een dochter vanl heer J. Bogaert verrichtte de openif door het licht te ontsteken en de meplaat in de etalage te onthullen. de nieuwe zaak heeft men keus uit tot 70 verschillende naaimachines. De h mende veertien dagen hebben alle kop kans op een gratis aankoop. De heer^J Bogaert, een broer van de eigenaar, f als filiaalhouder optreden. Morgen, zaterdag 18 sept.: Hansiv«;'| 7.21 en 19,46, Terneuzen: 6.49 en !>"'l Vlissingen: 6.22 en 18.46, WemeldWI 8.05 en 20.22. GOES R.-k. kerk 20 uur Concert knapen™! Schuttershof 10-12, 13-18 en 19-22 Tentoonstelling over de stad 10-24 uur Grinzingtuin TERNEUZEN Luxor 20 uur Majoor Dundee, 14 J- OOSTBURG Ledel Ontsnapping uit de Oriënt 91 MIDDELBURG Schouwburg 14.30 uur Congres i tie welstandstoezicht DE KLINGE v. Dyck 19.30 uur Wraak voor gangster BRAAKMAN Wijnfeesten MIDDELBURG Schouwburg 9 uur Voortzetting Cong*1-! federatie welstandstoezicht 20 uur Centrum met „Vuile hanaej ANTWERPEN KVO 20 uur Prinses Zonneschijn LAMSWAARDE Hon. Claessens 16 uur Gaaibolkn?^ Th. v. Driessche 14.30 uur Bekei ting GOES O0 <1*1 Schuttershof 10-12. 13-18 en 19-^ "I Tentoonstelling over de stad I 10-24 uur Grinzingtuin .,^*1 Fruitweek 15 en 19.45 uur Fruiw*| BRESKENS R.-k. kerk 17 uur Installatie Stam IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur Dansen TERNEUZEN t4 I Luxor 20 uur Majoor Dundeé. I OOSTBURG rtrisrl Ledel 20 uur Ontsnapping uit de 14 jaar Ook (V BREDA Moeten t, en de Belgische proviii den? Deze vraag was de orde gesteld zijn t gisteren in de Bredase Vlaams Economisch V< in Noord-Brabant en wezig om die vraag te 1 in Zeeland, mr. J. van De regionale Benelux zijn sinds 1957 elke twee j en wel achtereenvolgens ir in Antwerpen, in Maastrich Zij hebben de instelling v naamde Hasseltse Studiegro gehad. Deze heeft drie rapj duceerd over het middeng onder zij verstaat de Ned( vincies Noord-Brabant en Belgische provincies Ani Limburg alsmede het ar Leuven van de provincie B Congres-voorzitter drs. J. zei gisteren: „Wij zouden aanstaande gasten uit Zee hebben. Zeeland en de beide zijn destyds niet in de opz om redenen die inmiddels worden zijn. Een herbezinn< het middengebied omvat, kelijk". Drs. F. J. W. Gijzeis, burge Heerlen en oud-staatssecreta nomische Zaken, haakte da£ wees erop „dat de grensafb dit gebied een zekere willeke Hij vestigde er de aandach ETI's van Zeeland en de bei rens samenwerken met die Ned. Limburg, Antwerpen Limburg in de BRES. Het sterkst werd op verri het middengebied aangedron heer M. Nelis, onder-direcf Bank van de Societé Génèral Men houdt teveel vast aan c van Gerretson en Knuvelder, Zij verstaan onder het m het oude hertogdom Braban studie van dit gebied is 1 zonder de Vlaanderens, Vlaanderen en midden-Zeel; betrekken. De Hasseltse Studiegroep aeel dat het middengebied, opvat, een economische eenl Schelde zou het gebied in duidelijk afbakenen. De heer er echter op dat Antwerpen breidingsplannen het oog op oever gericht heeft, en dat keling in Zeeland een logisch i ting is van de activiteiten Schelde. Tijdens deze vyfde regional) contactdag is in elk geval we geworden dat het oostelijk bied een nieuwe impuls heel gebruiken. Nieuws werd er vernomen en in feite praat m tijd over dezelfde zaken die geleden aan de orde waren. Het belangrijkste van dit gressen lijkt de mogelijkheid t( lijk contact tussen mensen vai den van de grens. Gelukkig organisatoren daartoe ruime g door in de middag een excurs industrieterreinen van Breda e organiseren, door een ontvang Byedase stadhuis en een g diner, waar zij naast elke N een Belg aan tafel zetten. Congres-onderwerp was de usatie in het middengebied, naamste spreker, drs. Gijzels, sich echter tot een informatief van het industrialisatiebeleid landen. Zijn bezielde noch rede mondde uit in de conclu wat gedaan moet worden aan overschrijdende weg-, water wegverbindingen. In eigen kring moeten we p vaststellen, meende hij. De v hingen genieten daarbij abso rang. Hij noemde in volgorde tangiijkheid de E-39 (Keulen VM a'u E 3-weg CGent - An - Venlo - Roergeb weg Breda - Antwerpen, de u de wegen Eindhoven - Ha: r£ Turnhout, Maastricht - en Maastricht-Genk. Zijn ver voor de spoorwegen was: Tilbui hout Eindhoven - Hasselt. We mont - Mol en Maastricht - Ha genf waterweEen achtte hij m <J?e.A?-tyerPse dr- R- de Fe van d°eu Ü1?.g op het ihhgstl vnU Hasseltse Studiegroep. I voor wat nieuws. studiegroep kan op kort .i".™twerpplan voor de ruimt uenmg V3n i„.t middengebied In opdracht van h is J,0ui'naalfiim over Zeeland Sen i?1" aanzienlijk meer gey S™ ZIch in deze delta-pi geheel duideliik inz'eht toonrib=iIfnfri-'!kste evenementen Alrlii^ elementen van de or' wifzTm^OTdt op heldere en kr ern Si m deze Provincie bied vanPf !in JN tiet bestuur geïntou ^Hdustrie, landbouw t?ssenTeteeï in het bred randstad Holland e 2^^--ntPolSyg^n!n nullen nog enkele bypaSe het d v ge wo: i-pro ii :n i ont kra brede ener na De deze Theatei ope - he 1-journaa!

de Stem | 1965 | | pagina 2