uil oplost^ MR. SASSEN ZIET IN TOEKOMST: Vermogen kerncentrales overschrijdt schattin per Legioen luchtbrug Real Madrid naar Rolling- Stones traden op. AVONDJE-UIT: 73 GEWONDEN alle net een nitatie: astex ogische middel iteloos oplost CIRCA VIER MILJARD VOOR WEGEN Kind sterft aan „snoepjes uit medicijnkast STAKING BIJ N. Y. TIMES 'EER GETUIGE IKOFFERMOORD OVERLEDEN Geen reclame rookartikelen via televisie Jhr. G. Beelaerts ambassadeur te Moskou REAL MADRID- FEIJENOORD OP BEELDBUIS? HERVORMING RUSSISCHE TOPLEIDING Rood-China zet India onder druk Abonnementsgeld 4e kwartaal 18 DAGBLAD VOOR ZEELAND Grotere gemeenten komen in actie &NDAAG IN [niet zo maar trouwen.... Industriepolitiek Nop geen bevestiging Bewolking TABAKSINDUSTRIE- Te duur en tere zaak Moeilijkheid van geruchten Economie GRENS SIKKIM: GOEDKOPER LEVEN IN AUGUSTUS chocolade 105« JAARGANG No. 24998 Voor God, Koningin en Vaderland cc-s^ 'erkrijgbaar In zwart", donker-, liddel- en lichtbruin en kleur- ,os. f 1.25 - goed voor vijftig aar schoenen of meer. W. VAN DER STEEN Uitgave: N.V. Uiig. Mi|. Neerlendia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel, 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A G 17 SEPTEMBER 196L Abonnementsprijs f 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 pet post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden' GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraa. 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gezamenlijke ge meenten in Nederland met meer dan 40 000 inwoners zullen uit hun algeme ne middelen in de periode 1963 t.m. 1969 tenminste 4 miljard gulden moeten uitgeven voor het treffen van verkeers- voorzieningen. Dit betekent gerekend van nu af per jaar 600 a 700 miljoen gulden, na aftrek van de bijdragen van het rjjk en de provinciale wegenfond sen- Bij de huidige stand van hun finan ciële middelen kunnen de gemeenten echter slechts niet veel meer dan de helft uitgeven. Dit wordt opgemerkt in een nota van een werkgroep van de „Vereniging van Nederlandse Gemeenten" aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat. In deze nota wordt met het oog op bovenstaande cijfers geconcludeerd, dat bij het \aststellen van de bedragen in de jaarlijkse begroting van het ge meentefonds met deze investeringsbe hoefte, waaraan dus maar voor de helft kan worden voldaan, rekening moet worden gehouden. De nota somt voorts een aantal wen selijkheden op organisatorisch terrein op. Dc nota bepleit voortdurend over leg tussen de met de verkeerszorg be laste bestuursorganen, zowel in verti cale richting (rijk, provincie gemeente), als in horizontale richting (provincies of gemeenten onderling), ten behoeve van een gecoördineerde uitvoering van werken en het beramen van studies of onderzoekingen. Gedacht wordt aan het creëren van coördinatie-organen per provincie en het treffen van gemeen schappelijke regelingen, De nota acht het voorts van belang, dat de mogelijk heden tot opleiding van wetenschappe- j lijk gevormde verkeersdeskundigen op korte termijn verruimd worden. VEENEDAAL Een 21/2 jaar oud zoontje van de familie Diepevcen uit Veenendaal is gisteren om het leven ge- komen, nadat het de inhoud tabletten i van een medicfjnflesje had opgegeten Toen de ouders ontdekten wat het kind I had gedaan, liet een gewaarschuwde arts het kind overbrengen naar een zie-1 kenhuis, maar ingrijpen bleek niet meerj mogelijk. Benelux-gedachten Pagina 3. in Breda. Tips voor pagina 5. het vrije weekend: Drs. Schmelzer heeft wel vertrouwen in de toe komst van ons kabinet, maar hij durft niet beloven dat steeds dezelfde koers zal worden gevaren. Pagi na 7. Hilversum I en Hilversum II gaan hun oude midden golfzenders naar het ra diomuseum brengen. Pa gina 9. Een vliegvakantie hoeft niet duurder te zijn dan u denkt. Pagina 15. I Een druktoets-autoradio is het laatste electronische snufje voor uw automo biel. Pagina 17. (Van onze parlementaire redactie) HAARLEM. Met overtuigende cijfers heeft mr. E. M. J. A. Sassen, Nederlands Euratom-Iid, gisteren in Haarlem aangetoond, dat de kernenergie ook in West-Europa sterk in opmars is. „In 1958," zo zei mr. Sassen op het congres van de Europese Beweging over het Europese energiebeleid, is geschat, dat dc kerncentrales, die in de zes lidstaten gereed of in aanbouw zijn of waarvan de plannen op papier uitgewerkt zjjn, in 1970 3500 tot 4000 MW ge ïnstalleerd vermogen zouden opwekken. Nu. zeven jaar later, is ai duidelijk, dat dit vermogen in 1970 4200 MW zal bedragen. In 1975 zal dit vermogen volgens mr. Sassen al tot 10.000 MW en in 1980 zelfs al tot 40.000 MW opgelopen zijn. NEW YORK (U.P.I.) Journalisten en redaotiepersoneel van „The New York Times" zijn gisteren in staking gegaan. De ochtendedities van het blad waren toen al uit evenals die van de zes andere bladen, die elkaar hebben toegezegd de produktie te staken als één der zeven bladen door een staking wordt getroffen. Na een onderbreking van 3 1/2 uur werden de onderhandelingen gisteren weer hervat. Het aandeel van de kolen, zo ver wacht het Euratom-lid, zal mede als gevolg daarvan dalen. In 1963 bedroeg dit aandeel nog de helft van de hele Europese energieproduktie. In 1975 zal dit verminderd zijn tot iets meer dan een vierde deel, mits de verbruikte hoe veelheid binnen de gemeenschap (200 tot 250 miljoen steenkool-equivalent), gelijk blijft. De bijdragen van olie en aardgas zul len in de toekomst sterk stijgen, zo ver wacht mr. Sassen. Hoe sterk dit met de kernenergie is, gaf hij met duidelijke cijfers weer: in 1980 acht keer het elek trisch vermogen, dat thans in Neder land geïnstalleerd is. Euratom sluit daarmee echter geen concurrentie uit, zo vervolgde mr. Sas sen. Hij deed een dringend beroep op de Europese bedrijven dit voor ogen te houden en ervoor te zorgen mee te kunnen. Zij zullen zich volgens hem moeten concentreren en specialiseren. Hij waarschuwde tegen de neiging bij de Europese industrie om onderdelen voor kerncentrales alleen te bouwen op basis van onder meer Amerikaanse li centies. Men zal geleidelijk aan zelf eigen kennis op dit gebied moeten ont wikkelen, om daardoor de afhankelijk heid van anderen te verminderen. Euratom is reeds bezig met het op stellen van een indicatief program, waarin prognoses voor de ontwikkeling van de kernenergie opgenomen zijn en tevens is opgenomen een hierop afge stemde industriepolitiek. Dit program zal aan de Europese ministerraad wor den toegezonden (Van onze correspondenten) ZWAAG/BERGEN. Ambtenaar zyn van de burgerlijke stand is, hoewel veelal een feestelijke, dikwyls ook een merkwaardige taak. In Noord-Holland kunnen deze ambtenaren daar van mee praten. Twee „pijnlijke" voorvallen op één dag: Verbazing en hilariteit streden op de bruiloft van het echtpaar KonijnHoog land om de voorrang, toen om half vijf een ambtenaar van de burgerlijke stand met het dikke huwelijksregister onder de arm de zaal van café „De Witte Valk in Zwaag binnenstapte. Het wettig getrouwde bruidspaar, dat 's morgens om half tien al ten overstaan van burgemeester B. J. Kalb aan alle formaliteiten voldaan meende te hebben, bleek 's morgens niet gevraagd te zijn handteke ningen onder de huwelijksakte te zetten Jaap Konijn uit Zwaagdijk en zijn bruid Clazien Hoogland hebben dat toen alsnog maar gauw gedaan. Een trouwplechtigheid in het raadhuis te Bergen is uitgelopen op een com pleet drama. Bruid en bruidegom vertrokken zonder elkaar het „jawoord" gegeven te heb ben. Men was nauwelijks in de trouwzaal toen de moeilijkheden begonnen. Het was eigenlijk allemaal zo erg niet. maar het ene woord haalde het andere uit, terwijl de ambtenaar van de burgerlijke stand stond te wachten. Be dag die de mooiste zou moeten zijn in het leven van twee jonge mensen I kreeg een anti-climax. Men besloot de trouwerij maar uit te stellen en reed per trouwwagen naar huis terug. Aangezien op korte termijn bepaalde projecten uit commercieel oogpunt niet of nog niet aantrekkelijk zullen zijn. zal het indicatieve program aangevuld moeten worden met een industrie politiek voor de kernenergiesector, een politiek die erop gericht is deze hin dernissen te overbruggen, aldus mr. Sassen. Zo is de Euratomcommissie van mening dat zij de taak heeft om in overleg met de industrie en de elektri citeitsproducenten een beleidslijn te ontwikkelen, die de bouw en beproe ving van prototypen van kernenergie installaties mogelijk maakt. Dit zal in- h'ouden, dat middelen gevonden moeten worden om de extrakosten, verbonden aan het exploiteren van prototypen, al thans gedeeltelijk te compenseren. Zo'n politiek is o.m. van belang voor de toe passing van de orgel-reactor, waaraan Euratom werkt. (Vervolg op pag. 5) (Advertentie) TOKIO (AT.?.) In Tokio is gister m°rRen de 44-,jarige Brusselse corres pondent. van een Japans persagentschap, Jasushi Kubota, plotseling overleden. ITet onderzoek heeft nl. uitgewezen. dat Kubota in de ochtend van de dag waarop Kameda werd ver- ^noord, deze nog had ontmoet. De heer w jUrg juist een verzoek gericht u P°liï'e in Brussel Kubota een verhoor af te nemen. W eersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Half tot zwaar bewolkt met plaat- ^Itfk enige regen. Matige wind tmporatii*0* WCSt' *j3gere midclaS" Vandaag: zon onder 18.51 uur. Maan onder 13.45 uur. Aiorgen; zon op 6.19 uur. Maan op -2.24 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De drie tabakverwer kende industrieën in Nederland de sigaretten-, sigaren- en kerftabakindu strie hebben in principe besloten voorlopig geen gebruik te maken van reclamemogelijkheden via de televisie. Verschillende motieven hebben, naar ons werd medegedeeld, tot dit besluit geleid. In de eerste plaats geldt dat een aantal fabrikanten en importeurs het maken en uitzenden van reclamebood schappen via de televisie te kostbaar acht. Voor allen geldt voorts de over weging, dat het reclame maken voor het roken een tere zaak is, door al hetgeen gaande is rond de kwestie roken-long- kanker. De tabakverwerkende iiidiu strieën stellen zich daarom op het standpunt dat voorzichtig te werk ge gaan moet worden bij hel maken van reclame. Men wijst er voorts op dat de wetenschap nog niet het laatste woord heeft gesproken over het bestaan van een oorzakelijk verband tussen roken en longkanker. De tabakverwerkende industrie wil daar, zelf partij zijnde, geen uitspraak over doen. Men wil voorkomen de indruk te wekken zich door het maken van t.v.-reclame toch in zekere mate in de discussies te men gen. DEN HAAG (A.N.P.) Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, laatste lijk buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te New Delhi tot buiten gewoon en gevolmachtig ambassadeur 'te Moskou. Jhr. Beelaerts van Blokland volgt als zodanig mr. Star Busmann op, die al lang voor een andere bestemming in aanmerking kwam. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Meer dan vijf tienhonderd Feyenoord-supporters zullen volgende week gebruik maken van de grootste luchtbrug ooit voor een Nederlandse voetbalclub gesla gen. Maandag reeds zullen de eerste leden van het legioen van Schiphol vertrekken met één van de veertien toestellen, die nu al tot hun beschik king staan. Het reisdoel is Madrid, de woonplaats van Feijcnoords tegen stander „Real". Op woensdagavond zal in deze stad het treffen plaats vinden, waarvan de uitslag beslis send zal zijn voor een plaats in de volgende ronde van de Europa-cup. Het enthousiasme voor deze wed strijd is zo groot dat zelfs Nederland se vakantiegangers in Majorca tijde lijk het heerlijke klimaat van hun vakantieverblijf willen verlaten voor de broeierige atmsofeer in het sta dion van Real Madrid. Een Spaanse Viscount zal een zestigtal Nederlan ders van het eiland halen. De grootste moeilijkheid voor de reisorganisators, die deze trips ver zorgen. zijn niet de vliegtuigen, maai de hotelkamers. Voor ieder toestel moesten gemiddeld een honderd bed den worden gereserveerd. En op het ogenblik ziet het er naar uit dat geen enkel bed in Madrid en de wijde om trek woensdagnacht on'oeslapen zal zijn. Teneinde de beschikbare hotel ruimte zo goed mogelijk uit te bui ten, vertrekt het eerste toestel reeds op maandag met supporters, die woensdagavond terstond na afloop van de wedstrijd naar Nederland te rug vliegen. Hun bedden kunnen dan benut worden voor opvolgers, die pas woensdagmiddag in Madrid aanko men en daar na afloop van de wed strijd de nacht willen doorbrengen. De overgrote meerderheid vertrekt echter dinsdagochtend van Schiphol en van Zestienhoven bij Rotterdam en keert in de loop van donderdag of vrijdagochtend terug. Tenslotte zijn er nog drie vliegtuigen met de haastigen, die er een ware marathon dag van maken, door woensdagoch tend te vertrekken en na afloop van de match in het holst van de nacht terstond weer naar huis gaan Intussen staat wel vast, dat he't le gioen niet alleen van de spelers, maar ook van de reisorganisators geen woorden maar. daden eist. Zon der dat van veel samenwerking spra ke kon zijn omdat veel moest wor den geïmproviseerd, zijn ettelijke reisbureaus al of niet via luchtvaart makelaars vliegtuigen gaan oharte- ren. Het is een hele waslijst gewor den: Een Britannia van Britannia Air ways uit Engeland, een DC-7 van Osterman Air uit Zweden, twee DC-6b machines van de Deense Ster ling Airways, twee Argonaut-toes lel len van de Engelse Trans Globe Air ways, een DC-6 en een Skymaster van Inter Ocean uit Luxemburg, voorts DC-7 vliegtuigen van de Ier se Shannon Air en van de Neder landse Schreiner Airways, alsmede twee machines van Martin's Air Charter, een DC-4 Skymaster en een DC-7. Bovendien zullen nog een klei ne 200 supporters per bus van Rot terdam naar Brussel worden gereden om vandaar uit met twee DC-6 toe stellen van de Belgische maatschap pijen Bias en Sobel Air te vertrek ken. Over het 15e toestel werd gis teravond nog onderhandeld. (Van onze sportredactie) GENèVE De mogelijkheid be staat, dat de wedstrijd Real Madrid- Feijenoord via de televisie zal wor den uitgezonden. Donderdagmiddag ontving de Europese Radio-IJnie in Genève per telex het aanbod van de Spaanse televisie om op het Euro- visienet een reportage te geven van de voetbalwedstrijd. Aan alle Euro- visielanden is verzocht om voor van daag 12 uur de E.B.U. te Genève te berichten of zij interesse voor dit beeldverslag hebben. De Nederlandse Televisie Stichting deelde ons mee, dat haar antwoord positief luidt en dat zij uiteraard bereid is de directe reportage over te nemen. In theorie staat dus een rechtstreekse t.v.-uit- zending niets meer in de weg. (Van onze redactie buitenland) i MOSKOU/WASHINGTON. 1 In Amerikaanse radio- en televi sie-uitzendingen zijn berichten verspreid over op handen zijnde wijzigingen in de Russische top leiding. Gemeld wordt, dat in Washing ton aanwijzingen zijn ontvangen, dat de eerste partij-secretaris Leonid Brezjnev en premier Alexei Kosygin van hun functies zullen worden ontheven omdat zij er niet in zijn geslaagd de econo mische moeilijkheden, vooral in de landbouw, snel gen°eg on te lossen. Als hun opvolgers worden genoemd vice-premier Alexander Sjclcpin, voor-| malig hoofd van de geheime politie en Mikhail Soeslov, die als party-theore ticus geldt. Soeslov werd onder Kroest-1 jev als kroonprins voor de topleiding beschouwd. Functionarissen in Washington heb ben verklaard vooralsnog weinig waar de aan de geruchten te hechten. In Moskou werden ze zelfs als „volstrekte onzin" van de hand gewezen. Officiële kringen onthielden zich, als in deze aangelegenheden normaal, van elk com mentaar. Diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad achten een wijziging van de Russische leiding binnen afzienbare tijd niet uitgesloten. President Anastas Mi- kojan zal zich, naar verwacht, wegens zijn hoge leeftijd binnen afzienbare tijd terugtrekken. De berichten worden ook in verband gebracht met de voor 27 september vastgestelde bijeenkomst van het cen trale comité van de Russische commu nistische partij. Het comité zal, naar verluidt, moeten beslissen over ingrij pende hervormingen in de Russische in dustrie. Gemeld wordt, dat het Krem lin voorbereidingen treft voor het open baar maken van plannen, die een stroomlijning van de Russische industrie tot stand moeten brengen. De plannen voorzien vooral in een doelmatiger lei ding van de staalfabrieken en het op groter schaal gebruik maken van het winstmotief. Voor een. beschouwing over de machtsstrijd om de Sovjet-hegemonie zie pag. 7. Op de foto: links partijsecre taris Brezjnev en rechts vice-pre mier Sjelepin. PEKING (A.F.P./Reuter) China heeft van India geëist, dat het binnen drie dagen zijn' militaire installaties op of aan de grens met China in de staat Sikkim afbreekt. Wanneer India hier aan geen gevolg geeft, zullen de gevol gen ernstig zijn. Dit wordt verklaard in een nota die het Chinese ministerie van buitenlandse zaken donderdag aan d<! Indiase zaakgelastigde in Peking heeft overhandigd. DEN HAAG (ANP) Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd, zoals het centraal bureau voor de statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959/'60 100, gaf medio juli tot medio augustus een daling te zien van 122 naar 121. Binnen de voedingssector, waarvoor het indexcijfer terugliep van 126 in juli tot 123 in augustus, vertoonden de cij fers voor aardappelen en vooral voor groenten een vrij sterke daling. Voor fruit liep het indexcijfer iets op, terwijl ook voor eieren een prijsstijging werd geregistreerd. (Advertenties) In verband met de nadering van een nieuw kwartaal maken in de komende weken zeer veel kwartaalabonnees het abonne mentsgeld op onze girorekening over 10,80 voor een bode abonnement of 13,65 voor een postabonnement buiten ons ver spreidingsgebied). Bijzonder gemakkelijk zou het voor U kunnen zijn, wanneer U ons machtigt het abonnements geld automatisch van uw giro rekening te laten afschrijven. Een desbetreffend formulier wordt U op aanvraag graag toe gezonden. Dagblad De Stem afd. administratie. niet duur wet heerlijk i BERLIJN (U.P.I.) W'est-Berlijn is zich moeizaam aan het herstellen van de lawine ver oorzaakt door de „Rolling Stones", een lawine die een materiële schade van 400.000 mark heeft aangericht en 73 personen, onder wie 12 politieman nen, heeft gewond. Ook een politie- paard is niet ongedeerd uit de chaos te voorschijn gekomen. In totaal 85 jon gelieden werden gearresteerd. De „Rolling Stones" waren opgetre den in het Waldbühne-stadion, voor een menigte van ruim 20.000 bewonderaars, die voor 400.000 mark vernielingen aan richtten. De jongens en meisjes ver nielden alles wat zij maar konden, stichtten brand, ontkleedden zich en vochten in en buiten het stadion met de politie. Daarbuiten werden auto's beschadigd en voorbijgangers lastig gevallen. Van de door de Oostduitsers geëxploiteerde bovengrondse spoorweg werden min stens 17 wagons beschadigd. Het Oostduitse partij-orgaan. Neues Deutschland. heeft inmiddels ge reageerd op de incidenten. Volgens liet blad werden door de stenen, die de jongelui naar de treinen wierpen, dui zenden passagiers in gevaar gebracht. „Uit dit schandelijk gedrag blijkt wel hoe gevaarlijk de misdaad in West- Berlijn is toegenomen", aldus het blad. Van de 73 gewonden zijn 28, onder wie vier politiemannen, in het zieken huis opgenomen. Niet te verwonderen als men weet dat er met flessen, ste nen en rotte eieren werd gegooid en dat de jongens en meisjes hun schoenen uit trokken om deze als wapen te hanteren. Anderen ontdeden zich van hun mees te kledingstukken om te dansen of om in de lantaarnpalen van het stadion te klimmen. GROTE MARKT 25 - BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1