Huidig politiek samengaan luit koerswi jziging niet uit Jodenverklaring als laatste aan de orde Bruinvis redt levens België deelt Luns E.E.G.-pessi misme ASPIRIN ©BAYER (Ui I WESSIN MAG NU BLIJVEN Macht in de Sovjet-Unie Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? J SCHMELZER HEEFT VERTROUWEN IN KABINET MAAR: n Notities R°ND HET BINNENHOF Bij de tijd Voldoende tijd Werkkracht Tijdens vierde conciliezitting Samenvatting Ruim etmaal in kist Tijger bijna gestikt op lange vliegreis HULPKRACHT BIJ SEALAB 2 Volgens Brits rapport: „Shocks" nog niet het ergste in Zuidafrikaanse gevangenissen PAUS BLIJFT 13 UUR IN NEW YORK Tien jaar geëist wegens wurgpoging DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 7 n SCHMELZER: vertrouwen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn in Nederland vele spreekwoorden en gezegden, die iets met de tijd te maken hebben. Voor ons, als de Chinezen van het westen, zal het spreekwoord „tijd is geld" het nog wel het beste doen. Ook het ,,bij de tijd zijn" ligt een handel drijvende natie wel. Om het huiselijk cachet wat te benadrukken spreken we graag over „zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens". Intussen is ge bleken, dat dit laatste spreekwoord niet meer geheel juist is. De „uitvin der" ervan kan men dit' niet kwalijk nemen, want in zijn tijd bestond de tweede kamer nog niet in haar huidige vorm. Op een speurtocht door het ge bouw van de kamer hebben we aan ..klokkentellen" gedaan. Daarbij bleek, mits we de tel niet zijn kwijt geraakt en tot in alle uithoeken van het ge bouw zijn doorgedrongen, dat in de Tweede Kamer niet minder dan elektrische klokken zijn aangebracht. Kennelijk om de Kamerleden bij de tijd te houden. Die 94 elektrische klok' ken lopen precies gelijk, dat danken zij aan de PTT, die via een moederklok, opgesteld in het PTT-laboratorium te Leidschendam let op de tijd, die de volksvertegenwoordiging niet uit het oog mag verliezen. Eenmaal per jaar, vlak voor Prinsjesdag, worden alle klokken in het Kamergebouw door een deskundige gecontroleerd en (zo nodig) bijgesteld. Dan kan men met een ge rust hart weer een jaar aan 's lands welzijn gaan werken: alleen: we heb ben nog wat moeilijkheden met de modernste uitvindingen van deze tijd. Oud-minister Staf van defensie, thans president-directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij schijnt alles van computers te weten. Onlangs heeft hij in de grootste computer, die wij in west-Europa hebben (eigendom van de Heide Mij) de vraag gestopt welke klok het beste was: een, die stilstaat of een, die per dag twee minuten achterloopt. Het antwoord van de computer was even simpel als doeltreffend: de klok die stilstaat is de beste. Want: die gaat tweemaal per dag gelijk. Een klok die twee minuten per dag achterloopt gaat slechts eenmaal per jaar gelijk, het is goed dat de mensen van de PTT en niet de computers de tijd van de Kamerleden in de gaten houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoor zitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft vertrouwen in het kabinet- Cals. Dat betekent niet, zo ver klaarde hij in een vraaggesprek dat de huidige politieke samen werking zich ook na 1967 zal moeten voortzetten. Goede sa menwerking in het kabinet be hoeft ook niet zonder meer te betekenen, dat deze samenwer king zich voortzet in de direct betrokken politieke partijen, Over de afwijzing, door de CHU, van liet samengaan van de drie christen-democratische partijen zei drs. Schmelzer, dat hier de toekomst de oplossing moet bren gen: ik vertrouw dat christen democratische eenwording wordt bevorderd, door de weg van de Europese politiek. Men moet deze zaak niet primair meten aan de huidige toestand, waarbij KVP en AR in het kabinet zit ten, terwijl de CHU oppositie voert. VRAAG: Mr. Beernik van de CHU heeft verklaard, dat „de kans op de totstandkoming van een chris ten-democratisch blok uitermate yering, zo niet geheel uitgesloten is". Wat is uw mening daarover? ANTWOORD: Het vraagstuk van de bundeling van de christen-democra tische krachten behoeft niet te bete kenen een fusie, een samensmelting van de drie partijen. Bovendien moet de vraag niet primair worden beant woord aan de hand van de actuele Nederlandse situatie. Ik wil naar de toekomst en in Europees verband die samenwerking beoordelen. Door de Franse houding treedt thans een stag natie in het bereiken van een Euro pese eenheid op. Maar ik heb alle vertrouwen, dat deze eenwording op langere termijn voortgang zal vinden. Dit betekent, dat het accent van de politiek nog meer van het nationale naar het internationale Europese vlak zal verschuiven. Dit zal niet zonder invloed blijven op de Nederlandse ver houdingen. Er zijn inderdaad buiten de katholieke kring nogal wat weerstanden tegen verdere bundeling der krachten te overwinnen. Wat men buiten de kring der christen democratische partijen ook mag zeggen, het is en blijft een keihard feit, dat deze, met de KVP als grootste, een eigen beleidslijn hebben ontwikkeld. Zij vertonen een geheel eigen politiek gezicht. Ik zou zelfs willen zeggen, dat de grondtoon van de Nederlandse poli tiek door de drie christen-democrati sche partijen is aangegeven. Dat be tekent, dat er duidelijk behoefte bestaat aan een dergelijk beleid. Alle kreten als; hef ze maar op, zijn slagen in de lucht. Opheffing betekent een riskant avontuur nu zich geen duidelijke alter natieven voordoen. lijkse samenvatting van het Kamer debat voor de televisie. Op het ogenblik geeft de televisie, dooi de keuze van de onderwerpen die zij maakt, geen duidelijk en zuiver beeld van hetgeen de Kamer aan werk ver richt, ter behartiging van het algemeen belang. Daarom moeten via de tv meer regelmatig de kernpunten van alle vraagstukken worden belicht. De tv moet niet alleen in de Kamer ver schijnen als het over het koningshuis gaat. VRAAG: Maar dat staat, allemaal buiten het beleid, dat het parle ment zelf kan voeren? ANTWOORD: Inderdaad. De fracties, dus de Kamerleden en de fractiebestu ren, verliezen nog te veel tijd met werkzaamheden, die niet zuiver het beleid raken. Zeer urgent is daarom een gepaste assistentie voor de fractie besturen, om de administratief-organi satorische zaken te behartigen, maar nok als hulp bij de voorbereiding van de beleidvoering. Het belangrijkste is. dat de Kamer leden in de gelegenheid worden gesteld om hun verantwoordelijkheid als volks vertegenwoordiger beter te dragen. VRAAG: Maar moeten zij dan niet beginnen met hun nevenfuncties af te stoten? ANTWOORD: Ik ben van mening, dat Kamerleden nevenfuncties kunnen be kleden. Maar het moet hun mogelijk gemaakt worden om een zeer over wegend deel van hun tijd voor het politieke werk beschikbaar te hebben. Daar ontbreekt het op het ogenblik aan. Ik vind het beslist veel te weinig, wanneer Kamerleden slechts de helft of minder van hun tijd voor het poli tieke werk beschikbaar zouden hebben. VRAAG: Moet dan het bestuur van de KVP-fractie in deze geen voor beeld zijn? ANTWOORD: Ik ben pas twee jaar fractievoorzitter. Bij mijn verkiezing is in december 1963 ook een nieuw fractiebestuur gekozen. Dat bestuur is in ruime mate representatief voor de fractie als geheel. Het bestuur is o.a een belangrijk hulpmiddel in de beleid voering van de voorzitter. VRAAG: Maar bent u tevreden met de huidige situatie? ANTWOORD: Het functioneren van het fractiebestuur sinds begin 1964 is een belangrijke stap vooruit geweest. Ik heb er, ook tijdens de jongste kabl netscrisis, gunstige ervaringen mee op gedaan. Op basis hiervan moet het mogelijk zijn verdere verbeteringen door te voeren, uiteraard zonder tekort te doen aan de eigen verantwoordelijk heid van elk fractielid afzonderlijk. WASHINGTON (UPI) Generaal Wessin de vroegere sterke man in de Dominicaanse republiek, mag in de Verenigde Staten blijven, aldus het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, zolang er nog geen definitief be sluit is genomen over zijn preciese sta- tus. Wessin, momenteel in Miami, Flori da, heeft geweigerd het Dominicaanse consulschap in Miami te aanvaarden, dat hem door de voorlopige regering in Santo Domingo was aangeboden. Hij be schuldigde de Amerikaanse regering er van. dat ze hem ,.met de bajonet in de rug" gedwongen had de Dominicaan se republiek te verlaten. De perschef van het State Department Marshall Wright, zei dat Wessin in de Verenigde Staten vertoefde ,,on deferred inspection status", hangende een besluit omtrent zijn positie. Wright weigerde commentaar te ge ven op Wessins beschuldiging aan het adres van de regering in Washington. VRAAG: Bent u tevreden met de eerste resultaten, die het kabinet- Cals heeft bereikt? ANTWOORD: Dit team staat voor grote problemen, die het degelijk wil aan pakken. Het kabinet gaat de moeilijk heden beslist niet uit de weg. De mi nisters vertonen een grote werkkracht. Ik heb vertrouwen, dat zij veel tot stand zullen brengen. Resultaten, die bij bet kabinet-Cals extra zwaar zul len wegen, liggen vooral op het gebied van het algemeen welzijnsbeleid, de ontwikkelingshulp, de verkeersvoorzie- ningen en het onderwijs, om enkele specifieke terreinen te noemen, het algemeen financieel economisch gebied stelt dit kabinet onder de huidige om standigheden voor zware opgaven. VRAAG: Maar hoe ligt de politieke samenwerking K.V.P.-P.v.d.A.- A.R.? ANTWOORD: Dit alles wil niet zeggen, dat daarmee ook de politieke samen werking al een duideijk fundament heeft gekregen. Het werk van het team van ministers geschiedt in het landsbelang. De samenwerking in het kabinet behoeft zich niet door te zet ten in de betrokken politieke partijen. Voor mij ligt de weg, hoe de politieke samenwerking zich in de toekomst zal ontwikkelen, nog geheel open. Dat wil zeggen: ook als het kabinet goed werk levert, betekent dat nog niet zonder meer dat de huidige politieke samen werking na de verkiezingen van 1967 zal worden voortgezet. VRAAG: Wat kan nu op korte ter mijn, zonder wijziging van de grondwet b.v., gedaan worden om het parlement beter te laten func tioneren? ANTWOORD: De organisatorische pro blemen van de Tweede Kamer, zoals zij door de commissie-werkwijze zijn aangepakt, zijn weliswaar niet zonder belang, maar zij zijn niet van beslis sende betekenis om de politiek dichter bij het Nederlandse volk te brengen, Dat laatste is vooral een zaak van de parlementariërs zelf en van de wijze, waarop zij hun standpunten aan het publiek duidelijk maken. Communica tiemiddelen als pers, radio en tele visie zijn daarvoor van overwegend belang. Ik voel ook veel, zoals ook premier Cals wenst, voor een dage- LA JOLLA, Californië (AFP) De duikers die in het onderzeese laboratorium (Sealab 2) bij La Jolla vertoeven, hebben een nieuwe hulpkracht. Het is Tuffy, een bruinvis. Tuffy is op de marinebasis Point Mugu geoefend in het verlenen van hulp aan duikers die in moeilijkheden verkeren. Wanneer een duiker in gevaar is, laat hij een speciaal signaal horen, dat Tuffy herkent. De bruinvis haalt dan een reddingslijn uit het onderzeese laboratorium, gaat op het geluid af naar de duiker en brengt hem de lijn. Tuffy kan ook boodschappen overbrengen en gereedschap of materiaal aanslepen. De man die hem heeft opgeleid zegt, dat hij de duikers grote diensten bewijst. „Hij kan hun leven redden. Het grote gevaar voor duikers is, dat hij het labora torium uit het oog verliest. Ze hebben wel kompassen, maar die worden voortdu rend beïnvloed door het metaal van het laboratorium". Tuffy is twee meter lang, weegt 120 kilo en kan vier minuten onder water blijven. Hij duikt, brengt de lijn van 15 meter aan en keert naar de oppervlakte terug in nog geen twee minuten. Na iedere duik krijgt hij zijn beloning, een deel van zijn dagelijkse portie van zeven kilo makreel. jONDEN (UPI) Een per Air India uit Bangkok in Londen aangekomen voor Amsterdam bestemde tyger is half dood uit zyn kist gehaald. De „Royal Society for the prevention of cruelty to animals" (Koninklijke ver eniging ter voorkoming van dierenmis handeling) probeert met alle mogelijke middelen het dier in liet 'even te houden, maar veel kans is er blijkbaar niet. Ne ville Whittaker van de vereniging zei, dat alleen een wonder de tijger nog kon redden. Dierenartsen hebben het beest injec ties en stimuleer middelen gegeven en zuurstof door de neus toegediend, maar ogenschijnlijk zonder uitwerking. De oorzaak van de staat waarin de tijger na een vlucht van 22,5 uur op Londen airpoort is aangekomen, is ver moedelijk gebrek aan lucht. Een luikje, dat open had moeten staan was dicht geklapt. Het toestel uit Bangkok kwam acht uur later dan voorzien in Londen aan, als gevolg van een vluchtwijziging in Bombay en slecht weer boven Cairo. In het begin van deze maand is p een vlucht van Amsterdam naar Londen een leeuwinnetje gestorven. Ze had ge probeerd uit haar, volgens de Britse die renbescherming, te kleine, kist te ont snappen. LA JOLLA (V.S.) De voor reddingsdoeleinden opgeleide dol fijn Tuffy in training met twee aquanauten van het Sealab 2, dat voor de kust van Californië op de zeebodem ligt. Men schakelt de dolfijn in bij het opsporen van dui kers. VATICAANSTAD (K.N.P.). omstreden verklaring over de niet-chris telijke godsdiensten beter bekend als de jodenverklaring staat als laatste punt op de agenda van de vierde conci liezitting. Dit blijkt uit het tijdschema, dat de secretaris-generaal van het con cilie, mgr. Felici, gisterochtend aan de assemblée der bisschoppen voorlegde. Dit tijdschema ziet er als volgt uit: na de debatten over de verklaring over de godsdienstvrijheid, worden de ontwer pen over de Kerk in de moderne wereld, de missionaire activiteit en het ontwerp over de priesters in discussie gebracht. Daar tussendoor wordt vanaf 20 septem ber gestemd over de ontwerpen over de goddelijke openbaring en het lekenapos- tolaat. Bij deze beide ontwerpen kunnen de bisschoppen nog verbeteringsvoorstel len indienen. Over de volgende schemata kan alleen maar gestemd worden met „ja" of „neen": het herderlijk ambt der bisschoppen, de vernieuwing van het kloosterleven, het katholieke onderwijs, de priesteropleiding en de verklaring over de betrekkingen der Kerk tot de niet-christelijke godsdiensten. De debatten van gisterochtend in de concilie-aula over de godsdienstvrijheid, vertoonden eenzelfde beeld als eergiste- De veel ren. Een meerderheid van voorstanders uit tal van landen; verzet voornamelijk bij drie Italiaanse bisschoppen met een tussenstandpunt van de groot-aartsbis schop mgr. Slipyi. De grote voorstanders kwamen behalve uit West-Europa voornamelijk van het Amerikaanse continent. Kardinaal Ritter maakte zijn tactische fout van vorig jaar goed, toen hij reeds tijdens de eerste de batten een compromisvoorstel lanceerde door aan te dringen op een zo spoedig mogelijke afkondiging van een decreet over de godsdienstvrijheid. Dit zou ten goede komen aan de vervolgde christe nen, zou een kwestie van rechtvaardig heid zijn ten aanzien van niet-katho- lieke christenen in overwegend katholie ke landen en zou tevens zin geven aan het decreet over het oecumenisme, dat zonder erkenning door het concilie van de godsdienstvrijheid geen zin heeft. Kardinaal Slipyj prees het schema maar beklemtoonde toch dat godsdienst vrijheid niet alleen door de Kerk, maar evenzeer door de staat erkend diende te worden. Hij miste ook vermelding van het feit, dat sommige landen aan de jeugd een atheïstische opvoeding op dringen. LONDEN (Reuter) Bij het ondervra gen van niet-blanke gevangenen in Zuid- Afrika is de behandeling met elektrische schokken een normale vorm van geweld, aldus een verslag „van de feiten" over de toestanden in Zuidafrikaanse gevan genissen, dat in Londen is gepubliceerd. Het verslag is een geschrift dat 54 blad zijden telt en is samengesteld door „In ternationale Amnestie", een organisatie die in 1961 in Londen is opgericht om te strijden voor het bevrijden van politieke gevangenen in alle landen. Er worden verklaringen van voormalige gevangenen in vermeld, die zeggen wreedheden te hebben ondergaan onder onmenselijke omstandigheden. „Degenen die tegenwerpen dat deze ge tuigenissen niet betrouwbaar zijn moe ten", volgens het verslag, „bedenken dat de omstandigheden in Hitlers Auschwitz en Stalins Vorkoeta veel erger bleken te zijn dan ontsnapte gevangenen voordien al hadden beschreven. (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) onverantwoord zou zijn als verdere DEN HAAG De Belgische en Neder-1 voortgang van de Europese integratie ge- landsc regering hebben dezelfde, opvat- kocht zou moeten worden -door ogóffe- *?im «.s-t. ii 'I ring van de democratie. De minister betoogde, dat na de jongste persconferentie van generaal De Gaulle het verschil van visie duidelijk en le ting over de EEG-crisis. Ze zijn er bei de ook van overtuigd, dat de EEG-landen vast moeten houden aan het verdrag van Rome. Over wat de gemeenschap nu te doen staat willen ze zich echter in het openbaar niet uitlaten. Deze procedure hoort volgens de ministers Luns en Spaak in de diplomatieke onderhande lingssfeer. Dit bleek gistermiddag uit gesprekken met deze ministers en met de premiers van de twee regeringen, kort voor de terugreis naar Brussel van premier Har mei, minister Spaak en staatssecretaris vensigroot op tafel ligt. Dit verschil dreigt iedere voortgang in de EEG te blokke ren, zei hij. Niemand kan ontkennen, aldus de mi nister dat de Europese integratie voor ons land, evenals voor aUe andere deel nemende landen, grote economische voordelen met zich heeft gebracht. Het zou een ernstig economisch verlies bete kenen, wanneer door stagnatie desinte- Fayat. De drie ministers hebben gisteren gratie zou gaan optreden, een bezoek gebracht aan premier Cals, j „Er is echter alle reden", aldus de be- minister Luns en staatssecretaris De I windsman, „ons thans te concentreren op Block. x I een duidelijke onderkenning van de be- Hierover zei minister-president Cals. langen, die op het spel 9taan". dat het een soort klein familiebezoek De derde EEG-expert, die zich giste- betrof, waarbij men tegelijk over de j ren over de Europese crisis uitliet, was problemen van de grote EEG-familie kon spreken. „Het was een ongezochte gele genheid om ook over zware onderwerpen te praten", aldus mr. Cals de Franse minister van Landbouw, Pi- sani. Hij verklaarde, dat Frankrijk nog altijd „het Europa" wenst. Hij zei. dat „de bestemming van een volk niet af- Minister Spaak deelde voor wat dezehangt van een internationale stemming irouft V-ia r'of f li ot noCSimiC. l~iil moopHorhQI/lrloi i»V\ i i rlrtfilnviAl Nog slechts korte tijd scheidt ons van een bijzondere politieke verjaar dag: op 14 oktober is het een jaar geleden dat het centrale comité van de Russische communistische partij de ontslagaanvrage van Nikita S. Kroestjev „inwilligde" als eerste se cretaris en in feite hem daarmee de djacht van heerser over de Sovjet- Unie en een belangrijk deel van de communistische wereld ontnam. Een dag later bekrachtigde het pre sidium van de Opperste Sovjet zijn ontslag als minister-president. Kroestjev begint reeds een deel der crgetelheid te worden. Deze prole tarische „heerser aller Russen" komt «og slechts in het nieuws als hij win kelend in een der Moskouse staats- JuZaari wordt aangetroffen en ?„9J. "e enige tijd geleden door de hecrsers ingezette „de- In,1i!iSJ.evisatie". weliswaar geen ont- bpcr.urmg zoa*s did Joseph Stalin was S™*. maar Kroetsjevs daden rrnS Proportioneel van veel ge- nnger aard dan die van z«n be- nichte voorganger. no/ooSard!iS marl<eert echter ook oUect£fanhe" Periode: nl- een iaar uectiel bewind in Rusland. Bij Kroestjevs val werd Leonid Brezjnev eerste partijsecretaris en Alexei Ko- sygin minister-president. Behalve deze twee staat trouwens wel vast, dat zowel in het presidium, dat het hoogste gezag in de partij en dus in het land uitoefent, als in het secre tariaat, het machtige „uitvoerende" lichaam, dat o.m. de baantjes in de Sovjet-Unie verdeelt, een aantal fi guren een beslissende, in ieder geval een meebeslissende stem in het re gime hebben. Voor het Westen is het ontbreken VATICAANSTAD (K.N.P.) Paus Paulus zal in tegenstelling tot anders luidende berichten slechts 13 uur in New York blijven wanneer hij op 4 ok tober de Verenigde Naties bezoekt. Hij vertrekt die dag 's morgens om 5.30 urn- uit Italië en is dank zij het tijdsverschil van zes uur al om 10 uur in New York. De paus zal 's middags om 15.30 uur de bijzondere vergadering van de Ver enigde Naties toespreken. Daarna heeft hij een ontmoeting met de leden van de verschillende delegaties der V.N. om 18.00 uur verlaat de paus het glazen paleis der V.N. weer. De H. Mis in de openlucht draagt de paus om 20.30 uur op in het Yankee-stadion van New York. Direct daarna gaat hij weer naar het Kennedy-vliegveld voor de terugreis naar Rome, die rond 23.00 uur aanvangt. Om 11.30 uur (5 oktober) wordt de paus in Rome terugverwacht. Er blijkt dus geen tijd te zijn voor een ontmoeting met president Johnson. zware onderwerpen betreft het pessimis me van mr. Luns over de Brusselse cri sis, maar ook hij wilde geen woord los latten over de toekomst. De minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl heeft zich gisteren in een toespraak te Haarlem ook uitgelaten' over de EEG. Hij verklaarde, dat het (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Tien jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring, hoorde gisteren voor het Amster damse Hof, een Utrechtse bedrijfsleider tegen zich eisen. Hij werd ervan beschuldigd in de zo mer van het vorig jaar een achtjarig meisje te hebben willen wurgen, opdat zij zou zwijgen over het feit dat hij zich als exhibitionist aan haar had vertoond. De verdachte die hetgeen hij had ge daan zelf „een zeer laffe daad" noemde, was in hoger beroep gegaan in de hoop dat hem een kortere gevangenisstraf zou worden opgelegd, zodat hij zijn slechte daad zou kunnen goedmaken. bij meerderheid", daarbij doelend op de weigering van het Franse staatshoofd de afschaffing van het vetorecht in de EEG-ministerraad per 1 januari 1966 te aanvaarden. „Frankrijk verlangt, dat men zich houdt aan de in 1962 aangegane verplich tingen op het gebied van de landbouw", voegde hij hier aan toe. „De landbouw is in de opbouw van Europa een zeer be langrijk element. Vier jaar geleden heb ben wij in de EEG overeenstemming be reikt over een systeem voor de land bouw. Plotseling ziet men thans, dat Frankrijk de conferentietafel verlaat. Maar Europa is als een leerling: als de examens niet worden gehaald, is er geen overgang". Intussen is namens de Europese com missie gereageerd op de jongste perscon ferentie van president De Gaulle. .,De commissie heeft besloten alles, wat in haar vermogen ligt te doen om de werkzaamheden, waarvoor zij de verant woordelijkheid draagt, normaal te doen voortgaan zodat te zijner tijd de instel ling, die verantwoordelijk is voor de be slissingen, deze kan nemen", zo begint de verklaring „De commissie onderschat evenwel niet het gevaar van vertraging in de uitvoe ring van de verschillende programma's, die uit de huidige situatie voortvloeien, vooral wat betreft zekere onderwerpen, die een bijzonder dringend karakter heb ben", aldus het communiqué. (Advertentie) MOLOTOV huiten spel 7 van één duidelijke leider een onheil spellende zaak. Want Rusland is en blijft een streng totalitaire staat. En een dergelijke staat pleegt voortdu rend naar éénhoofdige dictatuur te tenderen. Het onheilspellende voor ons ligt in de onzekerheid over de wijze waarop dit proces zich zal vol trekken. De gehele Sovjet-Unie kan er door in beroering komen met mo gelijk ook onmiddellijke buitenland se desastreuze weerslagen het valt nu eenmaal niet te negeren: dè Rus sische leider, of hij nu een uur of twintig jaar regeert, heeft de vinger aan de sinistere „atoomtrekker". Een novum is deze toestand niet. In de ongeveer een halve eeuw lange bestaansperiode van deze communis tische staat is het reeds het derde „stadhouderloze tijdperk". Na het overlijden van Lenin, in 1923, kwam er een collectief leider schap, met o.a. Trotzki, Stalin, Ka- menjev en Zinovjev. In 1927 vestigde Stalin zijn ijzeren dictatorschap. Het Russische volk heeft deze machts strijd op bloedige wijze aan den lijve ondervonden. In de eerste plaats ech ter Stalins rivalen. Het is vooral deze wetenschap, winnen of „verdwijnen", die het voor de strevers naar de macht tot een meedogenloze zaak maakt. Bij Stalins dood in 1953 begon het tweede interregnum: Malenkov, Be- ria, Boelganin, Molotov, Kroestjev e.a. Opnieuw was het een partijsecre taris, i.e. Kroetsjev, die alle andere kandidaten uitschakelde. Deze paleis revolutie was wel minder bloedig, maar toch verloren enkelen, onder wie politiechef Beria, het leven. Een nieuw verschijnsel dient in het laat ste decennium opgemerkt: de alleen heerschappij was zeer kort, van 1957 tot 1964 en het was niet de dood, natuurlijk of gewelddadig, maar af zetting, die een einde aan het dicta torschap maakte. Merkwaardig is intussen dat de communistische doctrine de „leider" niet kent. Het onpersoonlijke collec tief, met onbetwist zekere democra tische eigenschappen, geldt in de communistische wereld als de geijkte bestuursvorm. Het is trouwens ook de zelfverheerlijking van de persoon lijkheid door Stalin en Kroestjev, die in het huidige Rusland het scherpst wordt gehekeld. Dit zijn zeker opti mistische kanten aan de huidige ge vaarlijke periode. De mogelijkheid (hoewel gering) van een permanent meerhoofdig regime, voor het Westen zeker veiliger, lijkt aanwezig. Het is fijn weer te leven zonder pijn Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! daar staat ACHTER 20% voordeel bi) aankoop van gezinsverpakking van WO tablet ten.

de Stem | 1965 | | pagina 15