Extra oogstverlof voor agrariërs? V r edesmi ssie Thant voorlopig mislukt Bisschoppensynode „blijvend concilie WITTE POMP-BENZINE DUURDER classic In Alkmaar eieren bij uw super Kardinaal Alfrink trok van leer tegen laster Rome wacht in spanning op komende reacties Iwee tyfonen onderweg naar Japan Dodelijke val 40 meter van Politie grijpt jeugdige aanrander INDIA: AFBLIJVEN VAN KASJMIER Paus in motu proprio: Abonnementsgeld 4e kwartaal Extra houdt eem schoon, t/onkend. Dat 3n bespaart u DAGBLAD VOOR ZEELAND [Burgemeester van Kortgene krijgt eervol ontslag BETREKKINGEN BEIDE KONGO'S VERSLECHTERD Meer bewolking Haringoorlog Franse havens voor Britten geblokkeerd ANDAAG IN BESLISSEND NIEUW.' postrekening 1114111 ,05e JAARGANO No. 24997 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgavo: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 /VAREN IO°/o DONDERDAG 16 StPtEMfrtnt 196^ Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraal 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ZET ROMEINSE PERS AANVALLEN VOORT? Rome: Kardinaal Alfrink (links) op de eerste werkdag- van het Concilie in gesprek met de Italiaanse kardi naai Giuseppe Sirt (Van een onzer verslaggevers) BREDA Aan de burgemeester van Kortgene, de heer A. A. Schuit, is bij K.B. van 9 september 1.1. eervol ont slag uit zijn ambt verleend. Het heengaan van de heer Schuit be sluit een bewogen geschiedenis, waar bij o.a. een onderzoek is ingesteld naar de handelingen en gedragingen van de burgemeester, die zich voor de Middel burgse rechtbank heeft moeten verant woorden in verband met een beschul diging van het plegen van valsheid in geschrifte. De rechtbank sprak de heer Schuit vrij wegens gebrek aan bewijs. Van eind januari tot eind april van dit jaar was de heer Schuit geschorst als burgemeester, waarna hem voor on bepaalde tijd verlof was verleend. LEOPOLDSTAD (U JU.) Kongo- Brazzaville heeft gisteren machinege weren opgesteld bij de veerpont aan de Kongo-rivier en zijn grenzen met Kongo-Leopnldstad gesloten. De betrekkingen tussen de republie 5 zVn aanmerkelijk verslechterd. De beide hoofdsteden liggen tegen over elkaar, elk aan een oever van de Kongo-nvier. Radio Brazzaville heeft de bevolking aan de grens opgeroepen de vrouwen en kinderen uit de dorpen te evacueren omdat troepen daar stellingen hebben ingenomen om „verdere botsingen te voorkomen" Brazzaville ging tot deze maatregelen ?Vtr uu 1 de reSering in Leopoldstad te hebben geprotesteerd tegen een inval van troepen uit Leopoldstad. De troe pen zouden daarbij brand gesticht heb- vhïe°P grondgebied van Kongo-Brazza- Kongo-Leopoldstad heeft het protest verworpen en Brazzaville beschuldigd v*an hulpverlening aan de rebellen. TOKIO (U.P.I.) De tyfonen Trix en Virginia heben in Japan hun komst vanuit de Grote Oceaan aangekondigd met zware regenval. Hierdoor zijn al 18 Wensen omgekomen en is zware schade veroorzaakt Weersverwachting, medegedeeld «oor het K.N.M.I., geldig tot van avond: Aanvankelijk vrij zonnig, doch la ter toenemende bewolking. Zwak ke tot matige wind uit zuidweste lijke tot zuidelijke richtingen. *iaximunitemperaturen van rond 20 graden. vandaag: zon onder 18.53 uur. Jjaan onder 12.26 uur. 9i°/igen: ZOn °P 617 uur. Maan op 41.41 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Uit welingelichte bron vernamen wij gisteravond laat, dat de mi nisters De Jong en Biesheuvel, van resp, de ministeries van Defensie en Land bouw, overwegen dienstplichtigen uit de agrarische sector een extra-oogstverlof te verlenen. Dit verlof zal waarschijnlijk aan een maximum van veertien dagen gebonden zyn. Oorzaak van dit ministeriële „extraatje" zijn de alarmkreten, die de laatste tijd uit de agrarische sector klonken en die vooral betrekking hadden op het schrijnende personeelstekort In deze sector. Door het slechte zomerweer is de oogst dit jaar bijzonder laat en eigenlijk nu pas in volle gang. Deze aanzienlijke vertraging heeft tot gevolg dat verschillende oogstcampagnes momenteel samenvallen, waardoor van een noodtoestand kan worden gesproken. Hieraan zou de regering thans tegemoet willen komen door een extra-oogstverlof te verlenen. BOULOGNE (Rtr.) Franse treilers hebben gistermiddag de havens van Boulogne en Calais afgesloten voor de veerboten, die tussen Engeland en Frankrijk varen. Het gaat hier om een protest tegen Engelands nieuwe visse- rjjgrenzen. De treilerschippers stellen, dat de groot ste haringscholen zich op het ogenblik binnen de visserij grenzen bevinden, die een jaar geleden door de Londense con ventie zijn vastgelegd. Toen werd be paald. dat alleen Britse vissers binnen zes mijl van de Britse kust mogen vis sen en dat in de daaraan grenzende zes mijl alleen vissers van die landen mo gen vissen, die daar altijd gevist heb ben. Later vlogen Britse patrouillevliegtuigen laag over de blokkade en stoomde een vaartuig van de Franse politie vanuit zee op naar de haven van Calais. Kort daarna voer de Franse sleepboot „Fa rouche" in op de blokkade, waardoor de vissersschepen zich snel verspreid den. (Van een onzer verslaggevers) ROME. In Rome wacht men met spanning af hoe de rede van kardinaal Alfrink, waarin hij gis teren fel van leer trok tegen de recente aanvallen in de buiten landse pers op de progressiviteit binnen de Nederlandse kerkpro vincie, zal worden ontvangen De rede werd behalve door legio Ne derlanders, Amerikanen, bisschop pen en conciliewaarnemers ook aangehoord door een groot aantal journalisten, van wie vele Italia nen. Vooral de te verwachten re actie van de Italiaanse kranten hield gisteravond de gemoederen bezig. Zullen zij de zaak doodzwij gen of met enkele regeltjes in de krant afdoen? Zullen ze ongelijk bekennen of hun aanval op de Ne derlandse kerkgemeenschap voort zetten? Ingewijden verzekerden ons gisteravond, dat dit laatste het meest waarschijnlijk is. Kardinaal Alfrink zei in zijn onder doodse stilte aanhoorde rede onder meer: de scheefgetrokken, foutieve, bijna lasterlijke publikaties zijn niets meer dan een karikatuur; de gehechtheid in Nederland aan de H. Stoel is zo diep geworteld, dat de gedachte aan een Nederlands schisma alleen maar in het buitenland kan ontstaan; in Nederland is men beslist niet anti pauselijk, maar wel zijn er bezwaren tegen bepaalde methodieken van het Romeinse bestuursapparaat en tegen de wijze, waarop deze methodieken soms gehanteerd worden; deze bezwaren bestaan niet alleen in Nederland, maar ook in andere landen en zelfs in Rome; hoewel in Nederland openlijk over de kerkelijke problematiek gediscussieerd kan worden mag men uit het niet aan de oppervlakte komen van bepaalde aspecten niet concluderen, dat deze niet bestaan; het aantal roepingen, dat in ons land volgens de aantijgingen zo sterk zou zijn teruggelopen, vertoont overal de wereld een teruggang. Nederland levert echter nog steeds het grootste aantal priesters; tachtig procent van de Nederlandse katholieken prakitizeert. Dit percenta ge wordt in slechts weinig landen ge haald; hoewel in een tijd van botsingen en tegenstellingen, die eigen zijn aan een concilieperiode gemakkelijk een schis ma kan ontstaan is het alleen maar een bewijs van de vitaliteit van de Kerk, dat van zo'n schisma nog geen sprake is. De kardinaal maakte vooral in het be gin van zijn toespraak een nerveuze indruk. Later kwam hij er helemaal in en moest hij zijn toespraak enkele ma len onderbreken voor luid applaus, dat aan het slot van zijn rede tot een ova tie aanzwol. De kardinaal was hierdoor zeer onder de indruk. Zie voor de volledige tekst van de rede van kardinaal Alfrink pag. 7. De 36-jarige bouwvakarbeider G. Drent uit Vriezenveen is b(j werkzaam heden op het veertig meter hoge dak van het in aanbouw zijnde gebouw voor elektro-technick en fysica van de tech nische hogeschool Twenthe door tot nu toe onverklaarbare wyze naar beneden gevallen. De man was op slag dood. H\j laat een vrouw en vier kinderen achter. Er j> heel wat beweging in de autowereld. Een mooi overzicht van wat er allemaal aan ver nieuwing en verandering te be leven valt biedt de Frankfurter Autosalon. Pag. 5. Hoe staat 't met het „natte mijn- wetje", waarover Zijlstra e.a. het kabinet willen laten struikelen? Onze parlementaire redacteur schetst een beeld van de huidige situatie in „Rond het Binnenhof". Pag. 7. Negenduizend ton van de 32.000 ton boter, die in de koelhuizen op geslagen ligt, komt dit najaar te gen een prettige prijs op de Ne derlandse markt. Pag. 13. GRONINGEN (A.N.P.) De Gronin ger politie heeft een 15-jarige fabrieks arbeider uit Groningen gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld, omdat hij ervan verdacht wordt een groot aantal gevallen van openbare schennis der eerbaarheid, aanranding en verkrachting te hebben gepleegd in de stad Groningen en omgeving, o.a. in Ha ren, Zeegse, Zuid-Laren en Fuvelgunne. De aanhouding geschiedde nadat er vier klachten binnengekomen waren van openbare schennis dor eerbaarheid en een aanranding. Bij verhoor gaf verdachte een reeks gevallen toe. Daarbij waren meisjes en vrouwen betrokken variërend in leef tijd van 14 tot 31 jaar. Van de helft van de door hem bekende daden is geen klacht binnengekomen. HET PERSONEEL van de Amerikaan se vliegtuigfabrieken Boeing heeft be sloten a.s. donderdag een staking te be ginnen, omdat de vakbond en de direc tie het niet eens kunnen worden over een nieuwe c.a.o. DE SYNODE der bisschoppen van de Russische orthodoxe kerk in het bui tenland heeft het hoofd der Nederland se orthodoxe kerk, archimandriet Jacob Akkersdijk in Den Haag, gekozen als eerste bisschop van de Nederlandse or thodoxe kerk. Zijn zetel wordt in Den Haag gevestigd. NIEUW DELHI/RAWALPIN DI (Reuter). Pogingen van secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties om een on middellijk staken van het vuren tussen India en Pakistan te be werkstelligen, zijn mislukt. De Indiase premier Sjastri heeft zijn land in een radiotoe spraak gezegd dat de Indiase strijdkrachten de strijd met on verminderde kracht moeten voortzetten. Ondanks de mislukking van zijn mis sie is secretaris-generaal Thant niet ge heel zonder hoop naar New York ver trokken, waar hij de Veiligheidsraad verslag over zijn bemiddelingspogingen zal uitbrengen. Na het vertrek van Oe Thant ver klaarde de Indiase minister van buiten landse zaken Singh, dat India in het belang van de vrede bereid was ge weest met een staken van het vuren in te stemmen. Pakistan had er echter voorwaarden, zoals het terugtrekken van strijdkrachten uit Kasjmier en het houden van een volksstemming in dat gebied aan verbonden. Dit had de po gingen van Oe Thant volkomen ge dwarsboomd en verijdeld, zo zei hij. Zich tot Pakistan wendend, zei de Indiase minister: „De staat Jammoe en Kasjmier is een integraal deel van In dia en ik zeg „afblijven van Kasjmier". In Rawalpindi riep president Ajoeb Chan van Pakistan woensdag op voor een staken van het vuren en een eer volle regeling van het geschil. De Pa kistaanse president zei echter vast te houden aan zijn eis voor een volks stemming in het omstreden gebied van Kasjmier. De oproep van president Ajoeb Chan voor rechtstreekse interventie van het Witte Huis, is in officiële Amerikaanse kringen met zekere verrassing ontvan gen, maar hij zal met grote aandacht worden bestudeerd, zo zei men. In ge zaghebbende kringen in Washington meent men dat het voorstel van Ajoeb Chan is gedaan op een ogenblik dat de strijd tussen Pakistafi en India in een beslissend stadium komt. Het Indiase ministerie van defensie heeft gisteren een „eigen" versie van het verloop van de strijd aan de ver schillende fronten verstrekt. Hij zei dat sedert 5 augustus 1847 Pakistanen wa- ren gesneuveld. Aan Indiase zijde vie- len 612 doden. Vijfenvijftig Pakistaanse vliegtuigen zouden zijn neergeschoten. Van Indiase zijde is voorts meege deeld dat oprukkende Indiase troepen de spoorlijn tussen Sialkot en Pasroer beheersen. De Indiase troepen zetten hier hun opmars voort en Pakistaanse troepen waren gedwongen vooruitge schoven posten te ontruimen. Van Pakistaanse zijde wordt gemeld dat Pakistaanse eenheden in de tank slag bij Sialkot terreinwinst hebben ge boekt. Indiase troepen hadden in dit gebied nieuwe aanvallen gedaan, maar zij waren door een hevig artillerie bombardement tot terugtrekken ge dwongen. Volgens een Pakistaanse wooi'dvoerder was aan liet 80 km brede front tussen Lahore in Pakistan en Am- ritsar in de Indiase Poenjaab een In diase aanval afgeslagen. Uit het gebied van Lahore hebben Amerikaanse transportvliegtuigen van daag ruim 580 Amerikaanse vrouwen en kinderen overgebracht naar Tehe ran. Eergisteren werden al ongeveer 70 Britse en enkele Nederlandse en Ca nadese vrouwen en kinderen per auto van Lahore naar Rawalpindi geëva cueerd. (Advertenties) VATICAANSTAD (KNP) Met een motu proprio heeft paus Paulus giste ren de aangekondigde bisschoppensyno de officieel opgericht en de normen er voor bekendgemaakt. Deze synode wordt een centraal instituut in de kerk en zal een voortzetting van het concilie zyn. Zijn taak is het de paus te adviseren en bij te staan. Door de synode moet onder meer de samenwerking tussen paus en wereldepiscopaat verbeterd worden. Hij moet verder dienen om de paus voor te Lichten. Het is aan hem de synode bijeen te roepen en voor te zitten. Opvallend is, dat de paus in deze oprichtingsbrief het woord collegialiteit zorgvuldig heeft vermeden. Wel merkte hij op, dat hij met de instelling van de ze synode heeft beantwoord aan de wensen zoals die herhaaldelijk in het concilie waren geuit. De paus maakte onderscheid tussen drie wijzen van vergaderen namelijk de volledige synode, de buitengewone, en de deel-synode. Tot de voltallige syno de behoren de patriarchen, groot-aarts bisschoppen en metropolieten van de met Rome geünieerde oosterse kerken, de gekozen vertegenwoordigers, 10 or desgeestelijken, die door de unie van hogere oversten gekozen worden, als mede de kardinaal-prefecten van de bureaus der Romeinse curie. Leden van de buitengewone synode zijn behalve de bisschoppen van de oosterse kerken en de kardinaal-prefecten van de de partementen van de Romeinse curie de voorzitters van de nationale of supra nationale bisschoppenconferenties als- (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De henzine-norlog woedt voort in on verminderde hevigheid. Alle witte pompen in Nederland zonden op dracht hebben gekregen van hun leve ranciers de prijzen met ingang van af gelopen nacht 12 u. op te trekken tol 49,2 voor super en 46,3 voor gewone ben zine. Wanneer men dat niet zou doen staat men binnen enkele weken ..droog", omdat de maatschappijen, waarvan de goedkope benzine afkom stig is. dan hun kranen zouden sluiten Desgevraagd verklaarden enkele Bra bantse en Zeeuwse witte-pomphouders van deze sommatie niets af te weten. Een en ander werd ons verteld door de Alkmaarse witte-pomphouder, de heer G. Hoogewcrf, die zich echter niet wil laten kisten. Natuurlijk moet ook hij mee met de prijsverhoging, maar hij heeft er iets anders op gevonden. Bij een bepaald aantal liters benzine krijgt men een kippeëi voor de prijs van één cent. Hij is nl. ook pluimveehouder. De heer Hoogewerf koopt zijn ben zine bij de Z.O.M., Zijdervelds Minerale Oliën n.v. te Zwijndrecht. Van de zijde van deze maatschappij bevestigde men ons dat men de heer Hoogewerf verzocht heeft de prijzen op te trekken tot 49,2 en 46,3 cent. Ook alle andere witte pompen, die van deze maatschap pij benzine betrekken, zullen deze prijs gaan voeren. Voorts was men in Zwijn drecht van mening dat deze prijsstabi- lisatie by de witte pompen in het al gemeen ook zal worden doorgevoerd. In verband met de onrust op de ben- zinemarkt acht men een dergelijke maatregel van groot belang. Voorlo pig moeten we wel meedoen, zei de heer Hoogewerf in Alkmaar. Maar hij Is van mening dat een en ander niet zo heel lang zal duren. De houders van witte pompen (in Nederland al ruim driehonderd), zullen trachten samen hun benzine in te gaan kopen bij bui tenlandse maatschappijen. Men denkt hierbij o.m aan de goedkope Russische benzine, die via Zwitserland West- Europa binnenkomt en aan andere bui tenlandse maatschappijen, die graag een plaats zouden willen veroveren op de Nederlandse markt. Tsc een gesprek tussen de oliemaat schappijen en de BOVAG is naar voren gekomen dat de witte pompen spoedig zouden verdwijnen, omdat de voorraden uitgeput zouden raken. Daar bij hebben de grote oliemaatschappijen ontkend dat de benzine op de wilde markt van hun voorraden afkomstig zou zijn. Er zouden kleinere maat schappijen zijn. die door een minder goed uitgekiend produktieschema met grote voorraden in de opslagplaatsen zouden zijn komen te zitten. Door ver betering van de schema's zouden die voorraden nu echter snel verminderen, waardoor de zgn. wilde vaart zal ver dwijnen en daarmee de witte pompen. mede drie orde-oversten. Tot de deel- synode tenslotte behoren de patriarchen van het oosten, groot-aartsbisschoppen en metropolieten, de afgevaardigden van de bisschoppenconferenties en van de conferenties van de orden en van de congregaties uit het gebied, waarvoor de synode bijeen wordt geroepen. Bij het kiezen van hun vertegenwoor digers moeten de bisschoppenconferen ties er bijzonder op letten, aldus paus in zijn oprichtingsschrijven, dat de kandidaten voldoende theoretische en praktische kennis bezitten omtrent de materie, die in de synode behandeld zal worden. In zijn normen voor het werk van de synode bepaalt de paus uitdrukkelijk, dat alle initiatief bij hem blijft berus ten. De bisschoppensynode wordt daar om een orgaan van de paus genoemd. A.ls onderwerpen, die voor de verga deringen in aanmerking komen, noem de de paus de kerkelijke leer, verder de bespreking van essentiële zaken bin nen de kerk en van wezenlijke beleids kwesties en uitwisseling van de kennis in de verschillende gebieden van de wereld. Tijdens het debat over de godsdienst vrijheid gisteren ontstond een scherpe woordenwisseling tussen de voor- en tegenstanders ervan. De kardinaal-aartsbisschop van New York, Francis Spellman, opende hel debat met de opmerking dat „iedere mens vrij moet zijn van elke dwang in zaken van godsdienst". De kardinaal-aartsbisschop van Tara- gona (Spanje), Beniamino de Arriba y Castro, stond van zijn zetel op en zei: „Alleen de katholieke kerk heef1 het recht het evangelie te verkondigen". De leider van de conservatieve vleu gel, Ernesto kardinaal Ruffini, aartsbis schop van Palermo, viel hem bij. Kardinaal Spellman zei in een onge woon krachtige rede, dat de verklaring zoals zij thans is opgesteld „aan de no den van de moderne tijd beantwoordt en van grote betekenis voor de chris telijke eenheid zal zijn". Kardinaal Alfrink stelde zicli onvoor waardelijk achter het schema, maar vond, dat er in wat voorzichtiger ter men gesproken dient te worden over het toekennen van enige voorrechten aan bepaalde godsdiensten of kerken. De discussies over het schema zullen vandaag voortgezet worden. Intussen oefenen de Arabische landen sterke druk uit op het Vaticaan tenein de alsnog gedaan te krijgen, dat de ont- werp-verklaring over de niet-christe- nen en de joden van de agenda wordt afgevoerd of minstens ten aanzien van de joden wordt gemitigeerd. Met name willen zij bereiken, dat de vrijspraak van het joodse volk van Christus' dood wordt geschrapt. Een delegatie van de organisatie voor de bevrijding van Pa lestina zal binnenkort een audiëntie bij de paus aanvragen. ER IS BOVENDIEN EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNIA. SOEPEN EN BOUIILONPRODUCTEN hofleverancier MANTELS en KOSTUUMS een grote sortering vanaf f 198. vindt u bij GROTE MARKT 25 - BREDA Als u gewend bent uw abon nementsgelden te gireren (of dit voortaan wilt gaan doen), dan verzoeken wij u daarvoor uiterlijk vóór het einde van deze maand te willen zorgen door storting of overschrijving op onze Dit bespaart u 0,25 aan in cassokosten indien u de krant per bode ontvangt en voor abonnees die de krant per post ontvangen 0,60. De abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling; 10,80 per kwartaal 13,65 per kwartaal voor postabonnementen buiten ons verspreidingsgebied. ADMINISTRATIE DAGBLAD DE STEM

de Stem | 1965 | | pagina 1