Zuidtirolers bestoken Italianen PERU ZIT ZONDER REGERING man house of enqian i Hoera! Het regent weer! Dieven in de nacht Het arme gezin Kat -sluiting In Rusland gestolen Frans Hals terecht HET ONGELUK Eerlijk Bart je, edel Bartje 15 Automobiliste d od bij dubbele botsing Gevecht om land kost vijf doden Dieven gegrepen HOUSE OF ENGLAND'S Namen noemen KONING WIND MET VAKANTIE Vragen van een negerjongetje DAG JONGENS EN MEISJES Klaasje en Pimpernel Het hondje DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 15 (Advertentie) M 21 SEPTEMBER 1965 iRGARINE DE GRUYTER 50 CHEQUES i f 20.- 10 x een jaar lang S BOODSCHAPPEN 10 x SONY draagbare EVISIETOESTELLEN rAFF ELEKTRISCHE NAAIMACHINES ESTIGE luxe edelstaal KEUKENUITZETTEN 160 x SOLEX de Luxe BROMFIETSEN t FLESSEN DE GRUYTER WIJN, PORT OF SHERRY 10000 X PAAR GRILON DAMESKOUSEN PAKKEN DE GRUYTER GOUDMERKKOFFIE BOLZANO, Italië (UPI) Een groepje Zuidtiroolse terroristen heeft een Itali aans legerkamp aangevallen, waarbij zü zelfgemaakte bazooka's gebruikten. Er zijn in het kamp geen slachtoffers te betreuren. Volgens Italiaanse leger- deskundig^n getuigde de aanval van „amateurisme'Het geheel vormde een grote tegenstelling tot de koelbloedige moord op twee leden van de rijkspolitie, de carabinieri, op 26 augustus. De terroristen zetten de aanval in met lichte wapens. Later werd met bazooka's de aanval voortgezet. Na ongeveer zeven granaten te hebben afgeschoten, waarvan er twee niet ontploften, verdwenen de zuidtirolers. ZWOLLE-WINSCHOTEN (ANP) De 47-jarige mevrouw H. van de Wolf-Jans- ma uit Bathem is om het leven gekomen toen zij met de door haar bestuurde auto b Heino te gei. een boom reed. Ze over leed tjjdens het vervoer naar een zieken huis. Haar man, die naast haar zat, werd eveneens ernstig gewond. Mevrouw de Wolf passeerde een vóór haar rijdende vrachtauto en zag toen plot seling een tegenligger naderen. Ze schrok en zwenkte te vroeg naar rechts, waar door haar auto de vrachtwagen raakte en ze de macht over het stuur verloor. In het ziekenhuis in Winschoten woensdag de 18-jarige Harm Jan Zijpkes overleden aan de verwondingen, die hij donderdag j.L opliep toen hij als duo passagier op een bromfiets door een per sonenauto werd gegrepen. Koerden tegen l urken ISTANBOEL, Turkije (UPI) Vijf do den en 15 gewonden waren het resultaat van een gevecht tussen inwoners van het Zuidturkse dorpje Simakli en leden van de Koerdenstam Tayan, zo is bekendge maakt. Het gevecht brak uit na een ruzie over de eigendomsrechten op -^en stuk land. De politie heeft een eind gemaakt aan het gevecht. i t i i 99 BRESCIA, Italië (UPI) Een kat die huisde im een fabriek in de Ita liaanse stad Brescia, heeft daar een kortsluiting en een brand veroor zaakt toen zijn staart een hoogspan ningsdraad raakte. De kat werd ge- elekt :eerd. De brand veroorzaak te een schade van zeven miljoen lire. MOSKOU (UPI) Een vermist Frans Halsschilderij ter waarde van ongeveer 500.000 gulden is teruggevonden in Rus land en de dieven zijn gearresteerd, zo is gisteren in Moskou vernomen. De dieven, die deel uitmaken van een bende die zich toelegde op de diefstal van kostbare schilderijen, ikonen en an dere kunstschatten, zouden binnenkort voor de rechtbank moeten verschijnen. Het schilderij, een afbeelding van de evangelist St.- Lucas, is teruggegeven aan het Poesjqinmu-seum in Moskou, waar het in maart van dit jaar werd gestolen. Bij de diefstal bleef een portret van de evangelist Marcus onaangeroerd. Later heeft men een touw voor het schilderij gespannen en de wacht in het museum versterkt. Vorig jaar verdween uit het beroemde Hermitage-museum in Lening- grad het schilderen „Daphne en Chloë", van Karl Brulow, dat na enkele dagen werd teruggevonden. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat de bende die het portret van St.-Lucas heeft gestolen ook verantwoordelijk is geweest voor de diefstal in Leningrad. Aangenomen wordt dat de bende erin geslaagd is enkele kunstschatten te ver kopen voordat zij werd opgerold. De diefstal van het doek van Frans wals is nooit tot de Russische pers door gedrongen. Het doek werd ongeveer zes jaar geleden in de kelders van het staats- museum te Odessa ontdekt en als een Frarn Hals erkend. (Advertentie) LIMA (Reuter) Premier Schwalb van Peru heeft het ontslag van zjjn kabi net ingediend om te trachfen een motie van wantrouwen te omzeilen. President Belaunde Terry verzocht direct daarop aan dr. Daniel Becerra de la Flor, lid van de Partjj voor Volksactie, een nieuwe regering te vormen. Dr Sohwalb, die tevens minister van Buitenlandse Zaken was, diende het ont slag in tijdens een werkbijeenkomst met de president, aldus een regericngsbekend- making. Gezegd werd dat de oppositie in het congres een motie van wantrouwen wilde indienen nadat Schwalb had geweigerd een speciale bijeenkomst van het congres bij te wonen. Op deze bijeenkomst zou het congres de communistische infiltratie in Peru behandelen. Ministers, die een motie van wantrou wen krijgen, zijn volgens de Peruaanse grondwet verplicht af te treden. Het ka- binet-Schwalb heeft dit willen voorko men. President Belaunde heeft de Sovjet- Unie, Cuba en China ervan beschuldigd te trachten de boeren in de Midden-Andes op te ruien. Het leger voert in dit gebied al drie maanden een guerrilla-oorlog te gen communistische terroristen. Op 2 september verlengde de president de schorsing van de grondwettelijke ga ranties een gematigde vorm van „staat van beleg" met 30 dagen. De beperkingen werden voor de eerste maal opgelegd op 4 juli, nadat in Lima bommen waren ontploft en in het oer woud van de Andes negen politiemannen in een hinderlaag waren gedood. De nu afgetreden minister van Oorlog, gene raal HumUerto Luna Ferreccio, zei op 3 september, dat de strijdkrachten de toe stand in de Centrale Andes volledig in handen hadden. Diplomatieke kringen menen echter dat de oorlog in het moei lijke terrein eindeloos kan voortduren. m Wie House of England kent, weet dat wij niet op een beroemde naam meer of minder hoeven te kij ken. Alleen al in onze kol- lektie regenjassen vindt u b.v. Nicholson (klassiek conservatief), Tower (de modern Look), en Eres (verfijnde elegance). Wilt U wat kwaliteiten? Nino- flex, Aquaperl, Yucon-Tre- vira, Scotchgard, Diolen, etc. Vergeef ons de droge opsomming, maar het gaat per slot om regenjassen. (Een door denkertje) v.a. 89.50 REGEREN On herenmode) IS VOORUITZIEN I Oei, wat had koning wind een ple zier! Bulderend van het lachen blies hij de grijze regenwolken voor zich uit over het land. Iedere keer als bij een dikke boom of een groot huis zag staan, schaterde hij: „Ha, ha, daar heb je weer zo iemand die denkt dat hij tegen mij op kan. Maar ik zal ze leren". En dan riep de wind zijn grootste regenwolken bij elkaar en schreeuwde: „Vooruit, ik zal jullie eens vlug helemaal leeg bla zen. Die boom daar beneden denkt dat hij sterker is dan ik. Hoe durft hij. Ik ga hem helemaal omver blazen". Heel diep haalde hij adem, wel zo diep dat zijn anders toch al zo dikke wangen helemaal bol stonden en zijn rode gezicht zelfs nog roder werd. Met een grote zucht blies hij dan alle regen uit de wolken tegen de arme boom aan, net zo lang tot die helemaal .naar de grond boog en kreunde: „O, schei toch uit alsjeblieft, straks verlies ik nog al mijn blaadjes!" „Ha, ha, dat is juist de bedoeling", schreeuwde de wind terug. „Ik blaas net zo lang totdat je geen blaadje meer over hebt. Maar wacht, daar staat een huis. Daar ga ik alle dakpannen vanaf blazen". Gierend van het lachen liet hij de regen tegen de ruiten kletteren, zo dat alle kindertjes, die daar woonden er bang van werden. Maar wat was dat? Waarom regende het niet meer? Koning wind begreep er niets van. Al blies hij nog zo hard, er kwam geen druppel regen meer uit de wolken. „Wat zullen we nu hebben", riep hij uit. „Jullie hebben genoeg wa ter bij je om het nog drie dagen te la ten regenen". Heel boos keek hij naar de regenwolken, die voor hem uit dre ven. Plotseling kwam de dikste van alle maal naar voren. Zijn gezicht stond heel bedroefd. Met zijn zware donder stem begon hij te spreken: „Koning wind, heeft u niet gemerkt dat alle mensen beneden in de huizen er hoe langer hoe ontevredener uit gaan zien? Alle moeders kijken boos omdat de kindertjes nooit meer buiten kunnen spelen. En dat komt omdat u de hele tijd hier boven in de lucht de mensen plaagt met uw slechte weer". „Ja maar", riep de wind, „wat willen jullie dan? Ik kan toch niet de hele dag in mijn wolkenpaleis blijven zit ten? Daar heb ik helemaal geen zin in". Heel boos keek hij naar de grote regen wolk, die angstig begon te kijken, want diep in zijn binnenste was hij een beet je bang voor die grote, machtige wind. Plotseling kwam er een heel klein wolkje naar voren geschoven, dat erg dapper was. „Koning wind", riep hij, „ik heb een plannetje, U gaat met alle regenwolken op vakantie, naar een land dat ver hier vandaan ligt en waar de mensen u niet kennen, Misschien vin den ze het wel fijn als het daar eens regent". „Ja, ja, dat is een idee", riepen alle wolken. „Dan zijn de mensen hier vast heel blij, want dan schijnt de hele dag de zon". De enige die niet blij was, maar hoe langer hoe bedroefder begon te kijken, was echter de wind zelf. „Ja maar", zuchtte hij, „ik heb het hier al tijd net zo leuk gevonden. Ik wil hele maal niet op vakantie". En opeens biggelde er een dikke trapn langs zijn bolle gezicht. „O, o, niet huilen, koning wind", rie pen alle regenwolken in koor. „Wist u niet dat één traan van u een hele grote regenbui op aarde is?" Verbaasd keek de wind de wolken aan. „Ach", zuchtte hij. „ik wist niet dat het zó erg was en dat de mensen zo bang van mij waren. Nou, vooruit dan maar, dan gaan we op vakantie". Vlug blies hij alle regenwol ken bij elkaar en vertrok naar het zon nige zuiden. Wat was iedereen blij. „Hoera", juichten de kindertjes, .„de zon schijnt! We gaan vandaag de hele dag buiten spelen". De mijnheer, die ijsjes verkocht, deed vlug verschrikke lijk veel ijs in zijn karretje. Hij lachte van plezier, want iedereen kwam #en ijsje bij hem kopen. Zo scheen voortaan iedere dag de son. Alle kindertjes werden zo bruin als nikkertjes en alle oude mensen konden iedere dag in de zon zitten. Totdat op een dag een meisje aan haar moeder vroeg: „Wanneer kan ik nu eindelijk mijn nieuwe regenlaarsjes eens aan doen? En mijn parapluutje weer eens gebruiken?" En het jongetje, dat aan de overkant woont, zuchtte: „Ik wilde dat het eens een keertje ging waaien. Ik heb net zo'n zin om mijn vlieger op te laten". Ook de boeren op het land zeiden tegen elkaar: „We zouden best weer eens een regenbuitje kunnen ge bruiken!" Al deze klachten werden gehoord door een heel klein regenwolkje, dat stiekem niet mee was gegaan op vakantie. Heel vlug dreef hij naar het zonnige zuiden en juichte: „Koning wind, alle mensen zouden verschrikkelijk blij zijn als u weer terug komt". „Hoera", riep de wind. „Ik heb me hier vreselijk verveeld. Ik ga vlug de regenwolken bij elkaar roepen en dan gaan we rtieteen terug". Direct voerde hij dit plannetje uit en een tijdje later blies hij de dikste regen wolk die hij had, leeg boven het land. Alle meisjes en jongens, alle boeren op het land, ze lachten van blijdschap toen de eerste regendruppels vielen. Maar koning wind, boven in de lucht, had nog meer plezier. En zo was iedereen tevreden. Het was donderdagavond. Mijn vader en moeder waren uit, en daarom was mijn vriendinnetje Maria bij ons ge komen en ze zou blijven slapen. 't Was nu acht uur. T.V. stond aan. We mochten wat langer opblijven dan gewoonlijk, maar het niet te laat ma ken. Ik stond op en ging naar de keu ken en maakte twee koppen chocola. Die dronken we in de kamer op. Ik was ontzettend blij. dat m'n vriendin netje bij me was, want ons buis staat in een buitenwijk vlak bij het bos en alleen, brr, ik moet er niet aan denken. Plotseling zei m'n vriendin: „Zeg, wat ben ik lui opeens, joih, kom laten we naar bed gaan". „Goed", zei ik. „Help me even de boel naar de keuken brengen". „Zeg, mama, toe vertel ons eens, het is toch heus geen werk Waarom mogen wij niet samen met de blanken naar de kerk? Omdat we zwart zijn mama zijn we daarom zo stout? Is het daarom dat de Lieve Heer niet zoveel van ons houdt? Toe moeder vertel ons nu hoe dat dat eigenlijk kwam Waarom mogen wij nu toch ook niet in de tram? En mama, waarom hebben wij nu eigenlijk geen geld? Worden wij als mensen met een hond gelijk gesteld? Waarom mogen wij niet vrij komen op de straten? Is het dan toch werkelijk zo dat ieder ons wil haten? „Nee, o nee", dat is niet zo zei de zwarte moeder weer. Want later zijn we toch gelijk bij Onze Lieve Heer. Thea OLsthoarn (10 Rithsestraat 18, Breda In een oud, bijna omgevallen huisje, woonde de familie De Bruin. Ze konden niet rondkomen. Daarom moesten de kinderen vaak gaan bedelen. Het kon haast niet anders. Ze hadden 11 kin deren. Ze hadden alleen moeder nog. Een vader hadden die armoedige kin deren niet meer. Want die was in de oorlog gesneuveld. Op een dag ging Ma rian, een van de 11 kinderen, bedelen en Toosje mocht mee. Ze belde overal aan, maar overal werden ze bijna weg gestuurd. „Nu weer het volgende huis" zei Toosje. Marian belde, want Toosje kon er niet bij. Even moesten ze wach ten, maar toen hoorden ze iemand de gang door sloffen. Een oud vrouwtje deed open. Ze zei: „Ach, lieve kinderen kom binnen en drink een glaasje limo nade. Wat willen jullie van mij heb ben? Je mag vragen wat je wilt. Geld hoef je niet te vragen, want dat krijg je toch wel" „Ik heb graag nieuwe kleren", zei Marian. Toosje zei: „Ik ook". En dat kregen ze. Nu moet je niet denken dat dit dik wijls voorkwam. Nee hoor, dat was maar heel zelden. Zó moest nu de fa milie De Bruin rondkomen. Rina Gosens, 10 jaar, Bicstraat 5, Gilze (N.B.) Ik zette de televisie af en we trokken naar boven. M'n vriendin sliep vlak naast mij, op de logeerkamer, omdat op mijn kamertje geen plaats was voor twee. Tocih vond het nog eng en zo gauw ik lag, trok ik het licht uit en kroop diep onder de dekens. Tot zeker een uur of tien heb ik toen zo nog lig gen draaien en net toen ik een beetje tot rust was gekomen, hoorde ik stemmen. Ik spande me ontzettend in, om te kunnen horen wat er gezegd werd, toen ik het grind hoorde opstui ven, waardoor ik begreep, dat er iemand was gevallen. „Sufferd", hoorde ik nu duidelijk, „Kun je niet een beetje voorzichtiger zijn? Moeten ze ons horen soms?" „Ja hoor, 't is wel g»ed hoor", zei een andere stem weer. „Kijk hier is het eetkamerraam, en daar 't keukenraam. Verdorie, ze zijn alle twee gesloten. Hoe komen we nou binnen?.. „Nou", zei de ander weer, „Heb jij de loper dan niet meegenomen, sufferd, konden we door de voor- of achterdeur gaan". ,,Neevergeten hé, scheld een ander voor sufferd uit, maar is 't zelf tien dobbel", smaalde hij. „Nou zeg, waarvoor zijn we hier ge komen, om ruzie te maken of om ping ping", en hij snapte met zijn vingers. „Goed, goed, jehéééé, daar staat een raam op een kier, daar boven, zie je 't niet, kijk, de regenpijp loopt er langs, klein kunstje om....". Gunst ja, met schrik bedacht ik, dat mijn moeder 't raam van de badkamer opengezet had, om de warmte er uit te laten. Toen hoorde ik dat er één bezig was naar boven te klimmen. En op 't zelfde moment begon ik te gillen van die angst: „Mams, Pap, help. hèèèlp' En ik opende mijn ogen, en keek recht in de gezichten van mams en pap. „Waar, waar zijn de dieven?" vroeg ik. „Lieve kind, je hebt natuurlijk ge droomd", zei m'n vader. Ja, toen begreep ik het. Gedroomd!!! „Ga maar rustig slapen, schat, nu hoef je niet bang meer te zijn", zei mans. En zo eindigde de inbraak. Christa Bastiaansen (13 jaar) Slikstraat 6, Rosbergen. (Ik wil graag corresponderen met 'n r.k. meisje van 13 jaar, dat op een middelbare school zit.) Weer iets over het gure weer. Een mooi verhaal over de wind en de regen. We hebben onze wind en regen nog niet veel gemist, maar stel je eens voor dat we dat wel zouden moeten doen? Zouden we dat wel lang uithouden? Zonder wind en zonder regen? Elke dag mooie en zonnig weer? Niet meer in de regen lopen plassen of vliegeren in de wind? Dat zou toch wel een beetje saai gaan worden, is het niet? Denk daar maar eens over na, als je het verhaal „Koning Wind met vakantie" hebt ge lezen! Verder heb ik weer enkele bijzonder leuke inzendingen gekregen en ik heb geprobeerd ze allemaal in de krant te krijgen. Helaas zijn er altijd jongens en meisjes die ik teleur moet stellen. Maar ik zou zeggen: Geef de moed niet op en probeer iets te verzinnen wat hele maal van jezelf is en leuk om de an dere kinderen te laten lezen! Denk daarbij in het bijzonder aan de naderende herfst! Daar kun je echt wel aardige dingen over verzinnen. Wat doe je zoal na schooltijd? Waar ga je spelen? Met welke vriendjes en vrien dinnetjes? Enfin, jullie weten het beter dan ik zelf. Tot de volgende week weer! Ik reken weer op een heleboel briefjes, José. Op de grote boerderij was een klein kinderfeestje aan de gang, want Jantje was jarig. Hij werd vier jaar. De kinderen gaven samen een auto ped. De volgende dag ging hij met zijn autoped rijden. Maar hij reed midden op de weg. Opeens kwam er een auto aan. Jantje wou nog naar de kant rij den, maar het was al te laat. Hij kreun de van de pijn en vlug werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Diezelfde avond gingen vader en moe der nog kijken. Hij had een been ge broken en mocht over twee weken naar huis. Moeder kwam elke dag kijken. Eindelijk mocht hij naar huis, maar hij mocht nog niet veel lopen. Toen hij weer beter was dacht hij er wel aan dat hij op het trottoir moest rijden. Dus als je een autoped krijgt, rijd dan goed op het trottoir, anders krijg je ook een ongeluk. Zelf verzonnen door Toos Bouwens, Kapelstraat 22, Chaam. Da-ar is Barend. „Kijk eens," zegt hij. ,,een verrassing, maar waar is die sleutel nou?" Niet in je hoed, Badend. Buiten ook al niet. Daar aan je klokje. Wat een mooie verrassing. Een pop voor Pimpernel en een raceauto voor de kleine Klaas! Marianne Akkermans - Turnhoutseweg 7- Baarle-Hertog. (België). Getekend door: Marianne Bouwens (12 jaar Kapelstraat 22, Chaam Daar was een klein hondje. Dat altijd naar je luisterde. En als je zei: Zeg eens mooi dankje! Dan zei hij: Waf, Waf! Lilian Boerman, 8 jaar. Eerlijk Bartje, edel Bartje „Mammie", fleemde kleine Bartje, „krijg ik asjeblieft een kwartje?" „Een kwartje, das niet weinig zeg maar eens waarvoor? „Voor een oude man... bij staat te schreeuwen ginds op straat" Moeder voelt zich diep bewogen, sti elend kijkt ze hem in de ogen. „Nu dan, om je edel hartje, hier heb jij een kwartje, Bartje1" Toch bedenkt ze zioh nog even. vóór het geldstuk wordt gegeven. „En wat roept die man d'an wel? Heeft hij ook misschien een bel? Bartje glimlacht nu niet meer: Mammie snapt het zeker weer. „IJsco, ijsco, voor een kwartje, roept de man, biecht eerlijk Bartje. Thea Reyntjes, Dorpstr. 9fl, Chaair hoor:.

de Stem | 1965 | | pagina 9