Sas van Gent be boef t 125 huizen per jaar Enthousiasme voor „Zweeds" concert Peters stoor te )ussen Zeelands taak en toekomst" Nooit in De Heen zegt smid Dhaeze T.b.v. opvulling van 900 arbeidsplaatsen tot 1970 Beneluxrapport onderschat industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen 3,5°f< 3,5°/( Algemene Bank Nederland gramma KNVB 'cling Zeeland Openstelling mosselzaad- banken Westdorpenaar ernstig gewond te Axel In toekomst minder Belgische pendel Vervanging Waar vandaan? Normen Realiseerbaar Weer inbraak bij juwelier in Den Bosch Driejarige in verkeer gedood Brand verwoest deel fabriek Petrochemisch bedrijf bij Antwerpen EN WAAR DE TIJD BLEEF STILLE STAAN vaartmars EClundert HOOGWATER Vandaag Morgen Conferentie PvdA. Conclusies van lijvig rapport van het ETI In Kapelle fruitverkoop op zondag In Middelburgse gehoorzaal Na de pauze Uitslag Goese talentenjacht Oostenrijkse weck Operettemuziek, tekeningen en opstellen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 •'t/r;- 1H0UT Tot pastoor van de ran de H. Maria Geboorte is kapelaan Jacobus P. Peters te ksvcer, die zich met deze be- ujzonder verheugd toonde. Ver volgende week vrijdag zal hij i worden geïnstalleerd. Uiter- i er ook nare kantjes aan want lar in Raamsdonksveer te heb- rkt zijn daar natuurlijk vriend den gesmeed. ..Maar Dussen sover uit de buurt". 'eters werd op 16 augustus 1913 mhage geboren en ontving in priesterwijding. Daarna ging hij negen om Frans te studeren, aart tot augus-tus '43 was hij op het Withof te Etten en toen n voorname periode in zijn le- ïa twintig jaar lang doceerde .•e pastoor Frans en Latijn op •seminarie IJpelaar. In augustus m hij als kapelaan naar Raams- pERT Zaterdag 18 september dc vierde achtereenvolgende Niervaartmars worden gehou- afstanden zijn 8, 12, 18 en 25 km. luziekverenigingen Determinate), t en Oranjevaan Fijnaart, alsme- rumband van Oranje Garde en lo ~"m 1 te Zevenbergen, zullen hun king verlenen, le klas A: annen 1-Schoondijke 1, Koe- Jong Ambon 1, Walcheren 1— e 1. Groede 1Domburg 1. Ie klas B.: ïor 1—Robur 1. Luctor 1— Re- 1, Zierikzee 2Kruiningen 1. 1Patrijzen 1. Res. le klas dia 2Oostburg 2. RCS 2Zee- trt 3. Terneuzen 3Goes 3. Bier- Middelburg 4. Vlissingen 4- arde 2. 2e klas A: ijke 2Steen 2. Ria W 1Hoofd- Graauw 1Koewacht 2, HVV xel 3, Sluiskil 2Aardenburg 2. 2e klas B: 2—Zeeland Sport 4. Vlissingen endamme 1. Hansw. Boys 2-- sn 2. Patrijzen 2Aardenburg 2. 2e klas -Zonnemaire 1, Dreischor 2— e 3. SVOWK 1—Renesse 2. 3e klas a 2—Hoofdplaat 2. Terneuzen 4-- 3. Vogelwaarde 3Hulsterloo 1- nys 3Hontenisse 3. Steen 3— 3e klas B: 3Zeeland Sport 5. Robur 3~- s Heer Arendskerke 1Volhar* 1. Goes 4—Robur 2. Kwaden- Kruiningen 3. ïannen 2—Schoondijke 3. WjJ* Philippine 2. Groede 2—Don» Breskens 3Retranchement i 3Jong Ambon 2. li. donderdag 16 september: H3®* 6.02 en 18.11, Terneuzen: 5.25 lissingen 4.54 en 17.07. Wemelt»» n 19.03. Het dagboek van Anne Frank. 0 uur van Oranje 20 uur Zakenrevue ,aal 19 uur Raadsvergadering Markt 20 uur Optreden Oosten Trachtengruppe tershof 14-17 en 19-22 uur Ten .clling over Wenen: 14-18 en 24 uur Grinzing-tuin Markt 11-22 uur Middens tandf- tèrshof 14-17 en 19-22 uur Ten- telling over de stad Wenen en 19.30-24 uur Grinzingtuin ENSZAND uur Raadsvergadering LBURG 19 30 uur Ledenverg. Delta SOUBURG uur Raadsvergadering PRG jr Raadsvergadering INGEN ine stadhuis 20 15 uur bijeenkomst Philatelic» filatelb' Maand'" 55 MIDDELBURG De Dr. Wiardi Beck- manstichting. het wetenschappelijk bu reau van de Partij van de Arbeid, zal op zaterdag 9 oktober in samenwerking met het gewest Zeeland van genoemde partij een conferentie beleggen over het the ma' .Zeelands taak en toekomst De conferentie zal worden gehouden in de schouwburg te Middelburg. De bijeenkomst zal worden geopend door dr. J Tans, voorzitter van de Partij van de Arbeid. Zeelands taak zal worden doorgelicht door dr. C. de Galan, direc teur van de Wiardi Beckmanstichting. Gedeputeerde jhr. mr. T. Schore zal hierna een beschouwing wijden aan Zee lands Toekomst. Er is een vol uur uitge trokken voor discussie. De heer M. van Poelje, voorzitter van het gewest Zee land van de Partij van de Arbeid, zal het slotwoord preken. BRUINISSE Op dinsdag 21 septem ber vindt weer de gewone jaarlijkse "open stelling van de mosselzaadbanken plaats. Het zal dan tot 22 november weer geoor loofd zijn op de mosselzaadbanken in de Zeeuwse stromen naar mosselzaad te vissen. Van het aanwezig zijn van het mossel zaad op de, voor de vrije visserij be schikbare. banken in Zeeland is nog weinig bekend. Uit de zeer overvloedige mosselzaadval op de Waddenzee meent men te kunnen afleiden, dat het een gun stig jaar voor mosselzaadval is geweest, zodat ook in Zeeland dit jaar wel met succes op mosselzaad zal kunnen wor den gevist. Gevist mag worden in de Grevelingen ten oosten van de lijn gaande van de lichttoren van het westlioofd op Goeree tot de lichttoren van Wester schouwen. In de Oosterschelde ten oosten van de lijn van de lichttoren van Westerschou- wen tot de toren van Vrouwenpolder. En tenslotte op de gehele Westerschelde. (Van onze correspondent) AXEL Maandagavond reed een in woner van Westdorpe per scooter van uit de richting Terneuzen over de Nieuwe Dijk te Axel. Hier reed hij tegen een wegafzetting. Hij maakte een lelijke val en moest per ambulance naar het St.- Elisabethziekenhuis te Sluiskil worden overgebracht. De scooter werd zwaar be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT. In Sas van Gent zullen in de periode van 1965 tot 1970 gemiddeld 125 woningen per jaar moeten worden gebouwd. Dat is de conclusie van het lijvig rapport „Arbeidsmarkt en woning bouw in Sas van Gent", dat is uit gebracht door he't Economisch Technologisch Instituut voor Zee land. Het ETI heeft in zijn rapport buiten beschouwing gelaten, dat de sanering compenserende wonin gen vraagt en dat er in Sas van Gent momenteel al zo n 130 wo ningzoekenden zijn. De door het ETI aangegeven behoefte aan 125 woningen per jaar is, een mini male, zo stellen het rapport en bij voorbeeld wethouder H. Stevens, desgevraagd, duidelijk vast. Bij de berekening van de behoefte aan nieuwe woningen is het ETI ervan uit gegaan, dat in Sas van Gent in de ge noemde periode naar alle waarschijnlük- heid omtrent 900 al dan niet nieuwe arbeidsplaatsen zullen moeten worden op gevuld: de bestaande bedrijven hebben plannen voor uitbreidingen, die ongeveer 500 nieuwe arbeidsplaatsen zullen creëren. Op categorie e zal in de toekomst min der moeten worden gerekend. Op de ca tegorieën b, c en d kan met meer succes een beroep worden gedaan, naarmate meer woningen zullen worden gebouwd en het woon-, leef- en sociale klimaat zal worden verbeterd. Het ETI stelt de behoefte aan woningen in Sas van Gent afhankelijk van de nor men, die men ten aanzien van de pendel zal gaan aanleggen. In het rapport acht men het reëel, dat 70 pet. van de addi tionele arbeidskrachten in Sas van Gent „moet" (kunnen) gaan wonen; er zullen steeds meer werknemers van buiten Zeeuwsch-Vlaanderen moeten worden aangetrokken. Bij qle hantering van deze „norm" voor de toeneming van het aan tal arbeidsplaatsen zal het huidige per centage (68 pet. pendel) afnemen tot 60 pet. Deze „uiteraard subjectieve" Voorts heeft men berekend, dat gedu- rende de jaren 1965-1970 ongeveer 250 werknemers van de bestaande bedrijven met pensioen zullen gaan en zullen moe ten worden opgevolgd. Ongeveer 25 werk nemers zullen komen te overlijden of arbeidsongeschikt worden en dus moe ten worden vervangen. Bovendien zal het zeer moeilijk blijken de reeds aange trokken arbeidskrachten te behouden, vooral omdat 68 pet. ervan elders woon achtig is. Van de ongeveer 2200 arbeids plaatsen, die in 1964 in Sas van Gent be schikbaar waren, werden er ongeveer 950 bezet door Belgische mannen en vrou wen. Men dient er rekening mee te hou den, dat de Belgische geneigdheid tot pendelen in de komende jai*en aanzienlijk zal afnemen. Dat i.v.m. de ontwikkelin gen in het Belgische gedeelte van de ka naalzone (o.m. de vestiging in Zelzate van het ijzer- en staalbedrijf Sidmar, dat in 1970 met de toeleveringsbedrijven on geveer 10.000 arbeidskrachten nodig zal hebben). En dat Terneuzen nog veel ar beidskrachten zal opslokken is een zaak. die ook geen twijfel hoeft te lijden. De additionele arbeidskrachten dienen I volgens het rapport van het ETI door de Sasse nijverheid te worden geput uit a. de uitgaande pendelaars uit Sas van Gent (90 in 1964), b. de zich op de ar beidsmarkt aanbiedende inwoners van Sas van Gent, c. de huidige en toekom stige arbeidskrachten in overig Zeeuwsch-Vlaanderen, d. de huidige en toekomstige arbeidskrachten in overig Nederland (en eventueel uit Zuideuropese landen) en e. de huidige en toekomstige arbeidskrachten uit België. norm vereist een aantal voor 1970 te bou wen woningen van 660 of ongeveer 125 per jaar. Daarbij houdt men er rekening mee, dat 80 pet. van de arbeidskrachten wordt uitgemaakt door mannen en dat op 3,5 Nederlanders één mannelijke ar beidskracht te vinden is. Bij de bereke ning van het aantal additionele arbeids krachten zegt het rapport overigens, dat geen rekening is gehouden met de mo gelijkheid, dat zich nieuwe bedrijven zullen vestigen op het industrieterrein, dat binnen afzienbare tijd in Sas van Gent zal worden aangelegd. Zal Sas van Gent toekomen aan de bouw van gemiddeld 125 woningen per jaar? Ter vergelijking: in de jaren 1958 t.m. 1963 kwamen 257 woningen voor be woning gereed. Momenteel zijn in de gemeente 117 woningen (44 w.w.-wonin gen, 63 huizen van het Mijnbeambten- fonds, 10 Bogaerstoungalows en 10 pre mie- en vrije sectorwoningen) in aan bouw, zoals wethouder Stevens ons voor rekende. Eind dit jaar zal worden be gonnen met de bouw van 120 w.w.-wo ningen in het kader van het plan voor de arbeidsbesparende bouw van 963 wo ningen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen door de n.v. Vlaco. „Maar wat gebeurt er daarna? De ge hele kanaalzone is in ontwikkeling. Be halve in Sas van Gent", aldus wethou der Stevens. Het Sasse gemeentebestuur heeft G.S. gevraagd te willen medewer ken aan de bespoediging van de realise ring van het uitbreidingsplan Noord II, dat boven het huidige, bijna volgebouwde uitbreidingsplan is gesitueerd en Sas van Gent met ruimere contingenten wonin gen te bedelen. Het ETI-rapport laat zich niet in con crete termen uit over de te verwachten toename van het aantal inwoners (op het ogeniblik ruim 4660) van Sa-s van Gent. Sas van Gent zal in 1970 omtrent 5700 inwoners hebben, als men de prognose van de PPD (60.000 inwoners in 1980 in de kanaalzone) aanhoudt, 7200, wan neer men een beetje goochelt met de prognose van prof. ir. J.P. Thijisse, die wil, dat de kanaalzone in het jaar 2000 450.000 a 500.000 inwoners zal tellen. Bij extrapolering van de ontwikkeling, die zich van 1959 tot 1964 voordeed, zal Sas van Gent in 1970 5150 zielen tellen, „een toeneming met 500 zielen, die vermoede lijk wel als minimum-prognose kan wor den beschouwd". (Van één onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het in 1964 uitge geven rapport over „De arbeidsmarkt in de zo^e Gent-Terneuzen" van de com missi ajgv oor sociale vraagstukken van de öeneflB\ Economische Ünie onderschat de ontwikkeling in de industriële sector van Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat staat te lezen in een rapport, dat het ETI Zeeland j» opdracht van het gemeentebestuur van oas van Gent heeft uitgebracht over „Ar beidsmarkt en woningbouw in Sas van J*ent van 1965-1970". Het ETI is het met niet eens met de getallen, waarmee volgens het „Beneluxrapport" het aantal arbeidskrachten aan deze en gene zfjde van de grens langs het kanaal van Gent 'terneuzen gedurende de periode iafL-1970 zal toenemen. Het Beneluxrapport noemt een aantal u*? r?90 additionele arbeidsplaatsen in het Zeeuwsch-Vlaamse gedeelte en stelt daar een toename van de beroepsbevol king met 2600 a 2700 tegenover. In hel ■Belgische gedeelte zal in 1970 naar de niening Van de commissie sociale vraag stukken een arbeidskrachtentekort zijn van 2750. Het Beneluxrapport komt tot enkele optimistische conclusies: de bevolkings im1 za^ waarschijnlijk volstaan om te voldoen aan de vraag naar arbeidskrach- ten van de bestaande en te vestigen in dustrieën. Ook kunnen krachten geput worden uit verlaging van de uitgaande pendel en de verhoging van de ingaande I j De directeur van het gewestelijk ™eidsbureau te Terneuzen, de heer J. an der Gijp, deelt de mening van het BfJ}e}uxraPP°rt. Hij voegt er alleen nog van u' -^at weUicht ook het vrijkomen tain,a dslcrachten u*t andere bedrijfS' H7i-Selaas kan bieden. is het geenszins eens met het port n,Xra£Port- Het wijst er in het rap hel nïei\ van Gent op, dat de door van hot1 xraPP°rt geschatte toename Vlaandiuöaan arbeidsplaatsen in Z.- ifcn nu al voor 60 net. ge: seerd is en dat Terneuzen naar schatting nog 4000 en Sas van Gent nog tenminste 500 arbeidskrachten nodig zullen hebben voor 1970. „Daarbij is aangenomen, dat er geen vertrek- of vestigingsoverschot is en de pendel naar en uit overig Nederland zich op het niveau van 1964 zal handha ven. Dat zal niet eenvoudig zijn, gezien bijvoorbeeld de vestiging van Sidmar in de Belgische kanaalzone", aldus het ETI in zijn rapport. Wat het tekort aan arbeidskrachten in het Belgische gedeelte betreft: het ETI haalt uitlatingen van terzake deskundige Belgen aan, die veelvouden noemen van de getallen die het Beneluxrapport aan geeft: 6000 en 17.000. GRONINGEN (A.N.P.) In Gronin gen is gistermorgen het driejarig jon getje Jackie Bergman met zyn autoped plotseling de rijweg overgestoken en aangereden door een vrachtauto. Het kind moest met zware verwondingen naar een ziekenhuis worden gebracht, waar het enige tyd later is overleden. MAARTENSDIJK (A.N.P.) Tijdens het vervoer naar het. ziekenhuis over leed de 47-jarige mevrouw A. G. Houpt- Honker uit Lunteren, die met haar bromfiets in aanraking kwam met een tegemoetkomende wielrijder en met het hoofd op het fietspad viel. (Van onze correspondent) KAPELLE Wanneer de meerderheid van de raad het advies volgt, dat is uit gebracht door de meerderheid van b. en w„ zal voortaan op zondag de verkoop van fruit aan de rijksweg in Kapelle weer plaats mogen vinden. In de op maandag 20 september te hou den raadsvergadering komt namelijk een verzoek aan de orde van de heer M. Til- roe te Goes, om over te gaan tot intrek king van de verordening van 1955 waar bij het hem werd verboden op zondag fruit te verkopen aan de rijksweg. De meerderheid van b. en w. heeft zich uitgesproken voor intrekking van dit verbod, daarbij overwegende de sterke ontwikkeling sedert 1955 en het feit dat ook cafés en cafetaria's op zondag open zijn, terwijl bovendien de verkoopgele genheid geheel buiten de kom der ge meente ligt en van verstoring van de zon dagsrust in de zin der wet nauwelijks sprake is. Om belanghebbende tegemoet te komen en in het belang van het vreemdelingenverkeer wordt daarom de raad voorgesteld deze verordening van 1955 in te trekken. De Goese frtïitfee Dieneke Wielenga en haar twee hofdames namen gistermiddag op de veiling „Zuid Beveland" te Goes het fruit in ont vangst (foto boven), dat bestemd was voor de ziekenhuizen en rust huizen. Nadat het gezelschap de veilinggebouwen bezichtigd had (foto midden) en de fruitfee zich persoonlijk van de goede kwaliteit van de appels en peren had over tuigd begaven ze zich in een open auto naar het Goese rusthuis .Rand wij ck". Hier zaten talloze ouden van da gen al een half uurtje popelend van ongeduld te wachten op het hoge bezoek. De blijdschap stond duide lijk op hun gezichten te lezen toen fruitfee Dieneke Wielenga hun allen persoonlijk een fruitmandje overhandigde (foto onder). MIDDELBURG. Het is een groot feest geworden in de concert- en ge hoorzaal te Middelburg; feest voor het Leger des Heils en tevens feest voor de honderden amateurmuzikanten uit Zee land die tcnvolle hebben kunnen genie ten van een prachtige uitvoering van het Jönköping muziekkorps, dat onder di rectie van kapelmeester Sven Olof Hub- ncr een programma bracht op hoog ni veau. Deze avond die werd afgewisseld door samenzang en korte toespraken, werd begonnen met de beide volksliederen en hierin bleek al, dat deze amateurmusici een peil hadden bereikt, dat zeer na kwam tot het beroeps. Er werd zeer ge disciplineerd gespeeld, hoewel de direc tie iets aan de te rustige kant was. Sven Olof Hübner en zijn 44 muzikanten, die voor een groot deel uit een jeugdkorps zijn gevormd, openden deze avond met de mars „Toortsdragers'' van E. Ball, waarbij de eenheid in klank en samen spel voortreffelijk bleek, iets wat dit korps praktisch de hele avond heeft vol gehouden. De geheel gevulde concert- en ge hoorzaal beloonde de prestaties van dit korps met een steeds groter wordend ap plaus Vooral de Eerste Zweedse Rhap sodie van de Zweeds-Amerikaanse com ponist E. Leidzén mocht zioh in een aan dachtig gehoor verheugen. e-venals de uitstekende solo op cornet van ..Het lied dat mijn hart trof" van A. Goldsmith. A", welke geste zeer op prijs werd ge- steld. Onder de belangstellenden bevond zich de burgemeester van Middelburg, die de gasten in de middaguren reeds welkom- had geheten op het stadhuis, waarbij over en weer geschenken waren uitgedeeld. Het muziekkorps, dat een tournee maakt door Nederland was zondagmiddag reeds op de T.V. te zien. Het zal vanavond in Utrecht concerteren. Met de woorden van Commissioner W. F. Palstra kunnen wij dit verslag besluiten. Hij zei in zijn voeg woord o.a.: „Ik hoop van harte, dat de inspanning, die u zich de komende dagen zult getroosten, haar beloning zal vmden in een geslaagde en rijk gezegende tour nee". In vervolg op het verslag ln onze edi tie van gisteren over de talentenjacht op de Grote Markt te Goes, is hier de uit slag. Deze luidt: Vocaal: 1 Louis Polfliet, Goes; The Singing Brothers, Goes; 3 Ricky Jansen, Hoek. Instrumentaal: 1 Black and White. Goes: 2 The Crescents, Terneuzen; 3 Sha- zams. Goes. Aan de talentenjacht werd deelgeno men door 15 ensembles en vocalisten. Uit het programma van na de pauze willen we nog graag noemen de met bra- voui* gespeelde en goed genuanceerde uitvoering van de mars „Nederlands ju bileum" van Charles Skinner, terwijl bij de selecties de Toewijdingsliederen van Richard Holz en de „Momenten met Tchaikowsky" in een bewerking van B. Coles bij het publiek insloegen. Het muziekkorps trad tevens m enkele nummers als een geslaagd mannenkoor op en we kunnen met recht zeggen, dat de liefhebbers van fanfaremuziek ten volle hebben genoten. Deze jongemannen uit Jönköping wa ren voor hun optreden afgehaald door de Middelburgse muziekvereniging ..O.N.D. (Van een onzer verslaggevers) GOES Leerlingen van de scholen voor voortgezet lager en middelbaar onderwijs in Goes zullen tekeningen en opstellen maken over de tentoonstelling „Wenen: de stad van werklust en kunst". Deze tentoonstelling wordt gehouden in het kader van de Oostenrijkse week, die de Goese Middenstandscentrale in Goes heeft georganiseerd. De meeste scholen laten de leerlingen de tentoonstelling be zoeken. Het stadsbestuur van Wenen heeft voor de 10 beste inzendingen waar devolle prijzen beschikbaar gesteld. Vanavond is nog een programmapunt aan de toch al goed gevulde dagindeling van de Oostenrijkse week toegevoegd. De Goese operettevereniging zal n.l. van half tien tot half elf in de grote tent in de tuin van Schuttershof Oostenrijkse operettefragmenten ten gehore brengen. Het circa 40 man sterke koor van de ver eniging zal aan de uitvoering deelnemen. De blaaskapel uit Leibnitz zal vanavond concerteren op die muziektent op de Gro te Markt. Vanmiddag zal deze jongens- groep per bus een rondrit door Midden- Zeeland maken. Er zullen o.m. worden bezocht de Oosterseheldebrug, enkele Veerse Meer-gemeenten, de Veerse Gat- dam, Middelburg, Vlissingen', en het Zuid- sloe. BARENDRECHT (A.N.P.) Dinsdag middag is een grote uitslaande brand uitgebroken in de beschuit- en banket- fabrieken van A. Hooimeyer en Zonen n.v. te Barendrecht. De fabrieksuitbrei- ding van 3000 vierkante meter, die in 1957 tot stand kwam, brandde tot de grond toe af. De schade bedraagt 2,5 miljoen gulden, plus één dag produktte. De Barendrechtse brandweer was vrij wel direct ter plaatse. Ook Heerjans- dam en Ridderkerk verleenden assisten tie. Men slaagde erin de brand te loka liseren. In het afgebrande pand lag pakma- teriaal en 400.000 pakken exportbe schuit. Dit alles ging in vlammen op. ANTWERPEN (ANP) In samen werking met het Belgische ministerie van economische zaken heeft de Union Carbide Corporation, New York, beslo ten in de omgeving van Antwerpen een petrochemisch bedryf op te richten. Cobenam, waarvan Union Carbide on langs 100 aandeelhouder is geworden, zal als basis dienen voor de verdere uitbreiding van de installaties. De uitbreiding zal een investering om vatten van ongeveer 150.000.000, waar door een totale produktiecapaciteit van ongeveer 200.000 ton per jaar gereali seerd zal worden. Buiten het verhogen van de bestaande polyethyleen-capaci- teit, voorziet men de produktie van een heel gamma petrochemische derivaten. Deze investering zal arbeidsmogelijk heden bieden voor enkele honderden arbeidskrachten. Met de constructiewerkzaamheden zal binnenkort worden begonnen. (Advertentie) DEN BOSCH (ANP) Voor de twee de keer binnen enkele dagen is ingebro ken bij een juwelierszaak aan de Kerk straat in Den Bosch. Er werd een etalage ruit ingeslagen en uit de etalage werden ten minste een plateau met ringen en waarschijnlijk nog andere sieraden mee genomen. De dader van de inbraak, die vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag werd gepleegd in dezelfde zaak aan de Kerkstraat, kon zondagavond worden ge arresteerd. De buit van deze inbraak, die door een jongeman uit Oss werd gepleegd en die een waarde van 10.000 verte genwoordigde, is op aanwijzingen van de voor 60 pet. gereali-jongeman in Den Bosch teruggevonden. 55 Corns staat de tijd ln het dorpje De Heen, op een steenworp afstand van Steenbergen, volkomen stil. Dan durft Jan Dhaeze. vakkundig dorps- en streeksmid, zich nauwelijks op straat te vertonen: hij voelt zich bezwaard. Een vrijwillig op zich genomen plicht heeft hij dan verzaakt. Het is onvriendelijk voor Steenbergen te zeggen, dat De Heen „onder de rook van Steenbergen ligt. In dit wijde, wonderschone polderland past geen rook. Het is ten minste even onvriende lijk om van de 46-jarige Jan Dhaeze te zeggen, dat hij ooit „zijn plicht zou hebben verzaakt". Want Jan is bij de tijd, blijft bij de tijd en wil bij de tijd blijven. Als smiden als klokken- opwinder. ,,'t Is 'n opwindende bezigheid", lacht Jan. Daarmee doelt hij dan op het feit, dat hij iedere ochtend om negen uur in de kerktoren van De Heen klimt hij hoeft overigens maar acht meter hoog te zijn om daar de klok op te winden. Een antieke klok. In 1885, toen de kerk werd gebouwd, heeft men er dit uur werk ingehangen. Het loopt gesmeerd. Iedere maand neemt smid Dhaeze de oliespuit mee naar boven. Is er iets te repareren, dan ziet zijn vakkundig oog. wat er aan ha pert. Repareren is de volgende fase, die eveneens door dorpssmid Jan Dhaeze wordt verzorgd. Uet luimechanisme en het gewicht voor het uurwerk hangen twee meter boven de houten vloer in de kerktoren. In 25 uur tijd is die afstand afgelegd. Daarom moet smid Dhaeze iedere mor gen „bij de tijd" zijn. Die gewichten moeten worden opgetrokken. Van zijn baas, Jan van Trier, heeft Jan Dhaeze permissie om dagelijks zijn kerkgang te maken. Om half acht. be gint hij daar, om negen uur is schaft tijd. Dan knikt baas Van Trier tegen Dhaeze: ,Jan, ga oe gang". En Dhaeze klimt in de toren. Hoe vaak hij, tussen alle bedrijven door, nog in de toren klimt, omdat de klok een minuutje-en-nog-wat voor of achter loopt, vertelt deze smid ons niet. Baas Van Trier vindt het allemaal goed. Vï/ie volkomen op de klok aangewezen is, is bakker Schepers. „Jan, ge he't oe klok vergeten", aldus mevrouw Schepers, als haar man, afgaande op het torenuurwerk, een zekere „misoogst" heeft. Maar dat gebeurt zelden, want bakker Schepers heeft, voor alle secu riteit, ook een eigen horloge. „Ik doe het graag", zegt Jan Dhaeze. „Uit liefde Gods", voegt hij eraan toe. Af en toe beloont meneer pastoor Jans vrijwillige kerkgang. „Van dat klimmen krij-de wel eens dorst", verontschul digt zich de klokkenopwinder van De Heen. Ach, wat kan het De Heen dan schelen, dat, met zekere frequentie, 's maandagsmorgens de torenklok wel eens wat achter is? De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito .4j5°/o Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000, voor verenigingen en stichtingen. (NederJandsche Handel-MaatschappIJ Da Twentsche Banlfl

de Stem | 1965 | | pagina 3