Er is veel te maken van ruilverkavelingsgebied Contactdag voor Zeeuwse jongeren Kelders van huizen staan onder water J. P. Peters pastoor te Dussen Ir. van der Zaken over De PocIHeinkensmnd Commissie nu geïnstalleerd Stapelloop van „Van Gogh te Ylissingen MIDDELBURG ZUID AXEL HULST TERNEUZEN Programma Maatschappij Nijverheid en Handel N.V SLAVENBURGS BANK IN SAS VAN GENT Door demping kanaal GS vernietigen raadsbesluit van Goes Dagblad De Stem OECUMENE IN HEDENESSE Subsidiëring Instituut kunstzinnige vorming Demonstratie herfstrecepten Yormingsplannen bij het NKV Muziekschool Clinge Franse eer voor „Semper gaudete" Burgerlijke stand Onderwijsvergoeding NAUWERE BANDEN TUSSEN POLEN EN FRANKRIJK Peter Ultee won „Vykasero 1965" Niervaartmars in Klundert Programma KNVB afdeling Zeeland HOOGWATER Vandaag Morgi en 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 2 (Van een onzer verslaggevers) GOES. Ir. J. Dorst, lid van de Centrale Cultuurtechnische Com missie, heeft gistermiddag in de filmzaal van het Landbouwcen trum te Goes de leden van de voor bereidingscommissie voor de ruil verkaveling De Poel—-Heinkens- zand geïnstalleerd. Nadien werd de betekenis van de voorgenomen ruilverkaveling door verschillende sprekers belicht. De gedachten over de ruilverkaveling van het typische weidegebied De Poel zijn niet van vandaag of gisteren. De eerste aanvraag werd ingediend in 1943 door de gemeente 's-Heer Abtskerke. De aanvraag ging over een gebied van ca. 1500 ha. De oorlog stak een spaak in het wiel. De tweede aanvraag kwam eind 1951 van de gemeentebesturen van 's-Hieer Abtskerke en Nisse. Nu ging het om een gebied van 1400 ha. Ook deze aanvraag liep dood; nu door de storm ramp en de herverkavelingen daarna. De derde aanvraag dateert van decem ber 1964. Het gebied was nu alleen veel ruimer genomen (4150 ha). Aangezien eerder (1961) al een aanvraag was in gediend voor een ruilverkaveling rond om Heinkenszand werd bij nader inzien besloten de beide aanvragen te combi neren tot één blok van ca. 6500 ha. Ver vooraan Ir. Dorst zei, dat 10 procent van de totale oppervlakte bouwland in Neder land (220.000 ha) momenteel opnieuw is verkaveld. In Zeeland is 38 procent ver kaveld. Deze provincie staat daarmee ver vooraan in Nederland. In het gehele land lopen aanvragen voor herverkavelingen tot 1,2 miljoen ha. Elk jaar kan ongeveer 50.000 ha worden uitgevoerd. Men kan voorlopig dus nog even vooruit. Ir. Dorst wees er ook op dat de uit voering van de ruilverkaveling in De PoelHeinkenszand nog ver in het ver_ schiet ligt. Het zal zeker nog drie jaar duren vóór er over een uiteindelijk ruil- verkaveling,splagestemd zal kunnen worden. Ir. Dorst zei, dat vooral in De Poel de problfemen opgestapeld liggen. Ir. J. Prins sprak namens de drie land bouworganisaties, die de aanvraag heb ben ingediend. Hij was blij dat het te verkavelen gebied niet in het landbouw museum terecht zal komen. Gedeputeerde J. van Dongen merkte hierna op dat De Poel altijd al een zor genkind is geweest. De Poel is z.i. een doorn in het oog van de landbouwers. Aspecten Ir. D. van der Zaken, hoofdingenieur directeur van de Cultuurtechnische Dienst, ging nader in op de verschillen de aspecten van deze ruilverkaveling. In grote trekken loopt de blokgrens als volgt: de spoorlijn, Goes-Zuid en rijks weg 58 in het noorden, de lijn Kapelle— Westerschelde in het oosten, de vroegere blokgrens van de ruilverkaveling Zak van Zuid-Beveland in het zuiden en de Nieuwelandpolders in het westen. Het betreft een laaggelegen gebied tus sen hoge randen en met een afwijkende bodemkundige samenstelling. De Poel bestaat voornamelijk uit poelgronden en kreekruggen. Dit gebied kenmerkt zich door een grillige kavelindeling, veel grasland en een slechte afwatering. Het gebied rondom Heinkenszand bestaat rner name uit schor- en plaatgronden. De Poel kent overwegend gras-, Heinkens zand in meerderheid bouwland. Volgens ir. Van der Zaken is er van het ruilverkavelingsgebied veel te ma ken. Daarvoor is echter op de eerst: VLISSINGEN Bij de Koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen zal op zaterdag 25 september het voor Russische rekening gebouwde viskoel- schip „Van Gogh" te water worden ge laten. De doopplechtigheid zal worden verricht door mejuffrouw Emy Hupkes. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaarderen; Steenstraat 14, l'eletuoo 237? Hulst voor Walcheren en 4ulü-Beveiand: Klokstraat l telefoon 8252 (J< >ES Eerste redacteur Eorploilatie- voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JON' tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst grivé 7300 Goes edacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 237? Huist pnvé '572 Hulst Redacteur vooi West-Zeeuwse h- V laanderen J. PETI1, v. Ostadestraai 41 Oostbtm tel. 01170-2991 Rayonbeheeraer voor Zuid-tievelan> en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor fosse advertenties bestem- voor de editie Zeeland t 0.18 oer tnn 1 mm ingezonden mededelingen s f mm gewone advertenties Bij contraci aanzieni*»ke reductie „Kleintjes": 3 regels ol minder t l.- eLke regel meei f 0,25. Als één regel gelde 22 letters en/oi leestekens. Bi* plaatsing ook in de Brabantse oplag* resp. 1 1.60 en f 9,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigd* plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. plaats een goede afwatering nodig, Het kleidek is over het algemeen dik ge noeg. Wanneer men alleen' op het bo demprofiel zou afgaan zou 75 procent van De Poel bouwland en boomgaard kunnen worden. De voorbereidingscommissie zal echter met meer zaken te maken krijgen. Ge noemd kunnen worden het kavelinrich tingswerk, het wegenstelsel, de eigen- doms- en gebruikssituatie, natuurbe scherming en recreatie. Van verschillen de zijden wordt vooral voor de twee laatstgenoemde punten aandacht ge vraagd. De voorzitter van de voorberei dingscommissie, de heer D. Dees uit 's-Gravenpolder, liet tijdens de slottoe spraak van de installatiebijeenkomst ech ter reeds weten dat de agrarische belan gen het zwaarst zullen moeten wegen. Moeilijkheden De heer Van der Zaken wees voorts op moeilijkheden als de nieuwe rijksweg, die vele bedrijven in tweeën zal splitsen en die de relatie tussen noord en zuid zal bemoeilijken, en de afwatering. Het gehele herverkavelingsblok watert mo menteel af naar liet noorden. Aangezien het wenselijk is dat het toekomstige Zeeuwse Meer water van hoge kwaliteit- houdt zal overwogen moeten worden de afwatering naar het zuiden te richten Technisch is dit zeker mogelijk. Hiet is alleen duurder. Voorts doemen vele vra gen op over de bedrijfsvorming in het verkavelde gebied. Al deze problemen moeten zakelijk benaderd worden en zo economisch mo gelijk worden opgelost. Volgens ir. Van der Zaken zal het financiële aspect van de ruilverkaveling de hoofdmoot in hel beraad van de voorbereidingscommissie v/orden. Hoofdtaak van de commissie is z.i. eep plan opstellen waarvan de kos ten aanvaardbaar zijn en waarvan te gelijkertijd voldoende baten te verwach ten zijn. De heer Dees zei tenslotte, dat de com missie er zich van bewust is voor een moeilijke maar mooie taak te staan. Het werk zal ingrijpend zijn. De commissie zal, zo zei de heer Dees, terdege reke ning houden met de wensen en gedach ten van de grondeigenaren. De voorbereidingscommissie is samen, gesteld uit de heren D. Dees ('s-Graven polder) als voorzitter, Jac. van 't West einde ('s-Heer Abtskerke) als vice-voor zitter, J. Goense (Ovezande), J. op 't Hof ('s-Heer Arendskerke)Iz. Luteijn (Nis- se), C. Toorenaar (Kloetinge) en M. Ver. mue (Heinkenszand). (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De Zeeuwse jongeren van verschillende gezindten van 17 tot 30 jaar zullen op zaterdag 25 september a.s. in het vormingscentrum „Hedenesse" nabij Cadzand voor het eerst de gelegenheid krijgen, op provinciaal niveau contact met elkaar te hebben. De „oecumenische dag" voor deze jongeren is georganiseerd door de Provinciale Groep Jeugd en Oecumene die begin van dit jaar werd geformeerd en op 25 september voor het eerst naar buiten op zal treden. De groep bestaat uit de heer D. E. Hinch uit Goes, voorzitter, pater P. Pontenagel uit Goes, secretaris, ds. H. J. Ruis, hervormd predikant te Sluiskil, de heren F. C. Mechelink (r.k.) uit Terneu- zen en J. P Balkenende (gereformeerd) uit Kapelle, mej. R. Hertog, provinciaal secretaresse van de C.J.V. uit Zevenber gen, pater Van Wunnik uit Goes en het gastlid, mej. L. D. Veldt, lid van de Oecumenische Jeugdraad. Het doel van de groep is het stimuleren van contac ten tussen de jongeren van de verschil lende kerken, het opvangen en begeleiden van oecumenische activiteiten en het organiseren van contactdagen en het le veren van de gespreksstof ervoor. Programma De afwerking van het programma be gint om elf uur 's morgens. Ds. H. Schee pers uit Utrecht, landelijk secretaris van de Oecumenische Jeugdraad, zal dan een inleiding houden over de stellingen, waar op alle oecumenisch streven naar het in zicht van de jeugdraad en de Zeeuwse groep moet zijn gebaseerd: 1 de oecumene gaat uit van de ontdekking, dat ook „de ander" gelooft in Christus, 2 zij. die willen luisteren naar „de ander", trach ten naar best vermogen leden te zijn van hun eigen kerk, 3 de oecumene kan doorgang vinden door vernieuwing en aanpassing in eigen kerk en door het belijden van het geloof in en door con tact met ,,de ander" en 4 het naleven en beleven van deze stellingen zal uiteinde lijk resulteren in het wegvallen van de muren, die de kerken nu nog scheiden. Na de inleiding door ds. Scheepers zul- Burgemeester en wethouders zullen de raad maandag a.s. voorstellen over 1965 een subsidie van hoogsten f 2500,te verlenen aan het Zeeuwse Instituut voor Kunstzinnige Vorming te Middelburg on der voorwaarde dat alsnog een subsidie verzoek zal worden gericht tot de provin cie Zeeland en dat een eventueel door de provincie te verstrekken bijdrage op het gemeentelijk subsidie in mindering zal worden gebracht. Het tekort van het instituut over 1965 wordt geraamd op f 5000,Het rijk wil subsidiëren in de helft van het tekort mits de gemeente hetzelfde doet. B. en w. van Middelburg vinden het echter bezwaar lijk op deze basis te subsidiëren. Zij ge ven er de voorkeur aan jaarlijks een vast bedrag beschikbaar te stellen. (Van onze correspondent) De Middelburgse afdeling van de stich ting voor huishoudelijke en gezinsvoor- ligting heeft voor de eerste keer in het nieuwe seizoen een demonstratie gege ven over het klaarmaken van herfstre cepten. De 40 bezoekers sloegen in de koffiekamer van het PZEM-gebouw de verrichtingen gade van de demonstra- trice. Volgende maand op 12 oktober be gint de stichting met het geven van de monstraties in Zeeuwsch-Vlaanderen. En kele dames zullen de huisvrouwen een en ander uit de doeken doen over het ko ken, koelen, diepvries en elektriciteit in de huishouding. Souburg Uitbreiding sportveldencomplex De raad, die voor donderdag 16 september bijeen geroepen is, zal worden gevraagd ui principe te besluiten tot uitvoering van de plannen voor uitbreiding en ver betering van hef sportveldencomplex aan hei Koopman?', oetpad. Een dergelijk principe-besluit is noodzakelijk om in aanmerking te kunnen komen voor rijkssubsidie. Wij maakten reeds eerder melding van de omvang van de uitbrei ding. len gesprekgroep] es worden geformeerd, die stof te over zullen kunnen putten uit de verhandeling. Na de maaltijd volgt een „one-dominee- show" door ds. W. H. Gispen, gerefor meerd predikant te Terneuzcn, die dq deelnemers aan de contactdag' gedurende ongeveer een half uur aangenaam hoopt te kunnen bezighouden met zijn cabaretje Daarna zal een forum, dat zal worden gepresideerd door de heer Mechelink uit Terneuzen en verder zal bestaan uit ds. Gispen, kapelaan J. A. A. M. Adriaansen, ds. Scheepers en mej. L. D. Veldt een hopelijk geanimeerde gedaehtenwisseling in oecumenische banen leiden. Indien het succes van de enige tijd ge leden in Sluiskil gehouden christelijke „agape" als graadmeter kan dienen voor de interesse voor de oecumene onder de Zeeuwse jongeren, dan lijdt het geen twijfel, dat Hedenesse op 25 september a.s. druk bevolkt zal zijn. Zij, die de contactdag willen meemaken kunnen zich schriftelijk of telefonisch opgeven bij het Vormingscentrum Hedenesse te Cad zand. Heinkenszand Schieting De handboogvereniging „Soranus" hield haar schieting op de lig gende wip. In verband met het slechte weer waren goed 20 schutters aanwezig. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel C. Bek van Soranus te Heinkenszand; le zijvogel Jac. Doene van Victoria te Kwadendamme; 2e zijvogel A. de Jonge jr., le kal P. Rijk, beiden van Soranus te Heinkenszand; 2e kal W. Raas van Concordia te 's-Heerenhoek; le klep J. Priem van Zeeland ia te Ovezande; 2e klep Jac. Doene van Victoria te Kwaden damme; 3e klep F. v. Loenhout van Jac. v. Beieren te Goes; meeste kleine vogels W. Raas van Concordia te 's-Heerenhoek 4 stuks. Kapel'e Raad komt bycen Op maandag 20 september a.s. om half acht 's avonds zal de raad in openbare vergadering bij eenkomen. Op de agenda staat o.m. een voorstel tot benoeming van leden en plv. leden van de woonruimtecommissie, voor stel tot verlenen van medewerking op aanvragen ex art. 72 der l.o.-wet door het bestuur van de bijzondere lagere school te Kapelle, vaststelling reglement op het gebruik van sportterrein en sport gebouw aan de Vroonlandseweg, voorstel tot toewijzing van woningwetwoningen. Ovezande Prijsschieting De verenigde schut ters van Ovezande hielden hun jaarlijk se pnjsschietmg op de staande wip: 43 schutters namen hieraan deel. Er werd geschoten op punten. De uitslag is als volgt: le prijs H. Koens, 2e prijs G. Meeuw- se. beiden van Spes Nostra: 3e prijs M de Jonge, 4e prijs G, Doene, 5e prijs J. Bon- gers, 6e prijs D. Hoondert, 7e prijs J. Baar, 8e prijs Adr. de Jonge, De prijs de Jonge-Rijk. allen van Willem Teil' 10e prijs J. Korstanje van Spes Nostra. Kermiszondag De traditionele schie- ting op kermiszondag van Zeelandia werd bijgewoond door 76 schutters van 14 verschillende verenigingen. Deze schieting werd gegeven bij de wed. C Verbeek op de liggende wip. De uitslag is als volgt: Hoofdvogel P. Rentmeester van ADLM te Kwadendamme: le zij vogel P. de Jonge Jz. van Willem Teil te Ovezande: 2e zijvogel A. v. d. Bulck van Eensgezind heid te 's-Heerenhoek: le bovenka] C. Bek van Soranus te Heinkenszand: 2e bovenkal A. Geys van ADLM te Kwa dendamme: le onderkal A. de Jonge Az. van Soranus te Heinkenszand, na loting; 2e onderkal J. Minnaard van ADLM te Kwadendamme, na loting; le klep J. de Rijke van Edele Handboog te Oudelan- de; 2e klep J. Bongers van Willem Teil te Ovezande: 3e klep C. Rentmeester van Willem Teil te Ovezande; meeste kleine vogels A. Rentmeester van Willem Teil te Ovezande, 4 stuks. Wolfaartsdijk Zeilwedstrijden De watersportver eniging Wolphaartsdijk heeft het zomer seizoen besloten met onderlinge zeilwed strijden op het Veerse Meer om de snel- heidswisselbeker. De uitslag was: H W. J. Sinke te Goes; 2 W. Sinke te Goes; 3 D. Kakebeeke te Wolphaarts dijk; 4 M. Janse te Wolphaartsdijk; 5 G. P van Eerten jr. te Goes. Na afloop reikte de voorzitter, de heer G. de Jager, in het clubgebouw de prij zen uit. (Van onze correspondent) Tijdens de jaarvergadering van het N.K.V. afdeling Axel ontvouwde dis trictsbestuurder Schoof de vormings plannen voor het komende seizoen. Deze plannen, gekoppeld aan cursussen, zul len dienen als basis voor het vak-actie- werk. Uitvoerig stond hij stil bij drie cursussen. De loonpolitiek zal een voorname plaats innemen. Hij schetste de huidige loon politiek waarbij de lonen als economische valbijl worden gehanteerd. Hij onder streepte dat er ook andere middelen zijn om de economie te beschermen. Vervol gens „De vakbeweging in een welvaarts staat". Opvallend is het dat de werkne mers, hoewel zij in een hoogconjunc tuur leven, geen tevreden gevoel hébben. Hij schreef dit toe aan de ongelijke ver deling van het bezit. De strijd om een aandeel in de produktiemiddelen heeft in dit stadium nog het karakter van een voorpostgevecht. Zaak zal het zijn de le den van de noodzaak te overtuigen. In dit verband betrok hij ook de vermogens aanwasdeling. Tijdens deze vergadering werden in het bestuur gekozen, de heren Verschuren en Bouvré. Tot voorzitter van de afdeling werd gekozen de heer Bouvré. Uit het verslag van secretaris E. Maas bleek dat het ledental zich nog in stijgende lijn beweegt. Er zijn nu 221 leden. Ook het financieel verslag van de heer Vinkeveen gaf geen reden tot ongerustheid. Met een gezellig samenzijn werd de geani meerde vergadering besloten. Clinge De muziekschool Semper Gaudete heeft in de maand mei deelgenomen aan de muziekf eesten te St. le Noble in Noord- Frankrijk. Door de provinciale autoritei ten is hun in naam van de Franse repu bliek een tweetal onderscheidingen toe gekend, t.w. de Medaille d'Honneur en de Grand Prix d'Honneur. Kranige veteranen. De HW-vetera- nen hebben te Beveren-Waes (B.) tegen de „Beveren"-veteranen een ruime over winning behaald. Moortgat opende de score voor Beveren, waarna Honny de Gucht via een penalty de befaamde doelman De Winter versloeg: 1—1. Door Massner (3 x) en De Rooy (3 x) voerden de Hulstenaren de stand regelmatig op. Midvoor Moortgat doelpuntte voor de Belgen oolc nog tweemaal, zodat 'de eind stand van 't sportieve treffen 3—7 werd. Derby. De voetbalderby HVV '24— Axel, die zondag 19 september a.s. op het gem. sportpark te Hulst plaatstvindt, zal niet om half drie, maar om half twee be ginnen. Deze verschuiving vindt zijn re den in de omstandigheid, dat om half vier een wielerkoers voor professionals wordt verreden te St.-Jansteen. Kermiskoers. De „Wielerclub Hulst", die haar 10-jarig bestaan viert, zal op kermisdinsdag een wielerkoers organise ren. Het parcours is 110 km lang, ver deeld over 65 ronden. Het is tevens de laatste wedstrijd, die geldt voor het Breda-Bier-klassement. Topbiljart. In café „Marionette" werden topbiljartwedstrijden gehouden. Eddy Taelman kwam voor de derde ach tereenvolgende maal als triomfator uit het strijdperk. De uitslag luidde: 1 E. Taelman. 2 F. Vlassenrood. 3 W. v. Swaal, 4 E. Adam, 5 W. de Kindt, 6 D. Taelman, 7 J. Schau- waert, 8 Th. Schauwaert, 9 J. de Rijcke, 10 P. de Kerf. Hengelwedstryd. Op 26 september zal op de Binnenvest een grote interna tionale hengelwedstrijd worden gehou den. Er zijn geldprijzen en bekers be schikbaar gesteld (tot ƒ750,-). De in schrijving is opengesteld vanaf 1 uur bij café „De Ster". Om 6.30 uur zal de prijs uitreiking geschieden in café Chr. Steen straeten. Schieting Bij J. Nijs hield schutters- sociëteit „Herleving" een schieting. De uitslagen luidden: eerste hoge vogel: W. Koemans, 2e hoge vogel: Fr. v. Kruy- sen, eerste zij vogel: P. Kindt, tweede zij - vogel: F. v. Kruysen. De schutters van „Combinatie" uit Roosendaal behaalden de meeste kleine vogels. De heren Freyser, de Koning en Schelfhout uit Rapenbrurg, durfden een duel aan met de befaamde „Combinatie" maar faalden. Er waren 50 deelnemers. Uniformenactie. De „Koninklijke Stedelijke Harmonie" uit Hulst heeft voor de komende maanden een bliksemactie ingezet. Deze actie wordt gevoerd ter financiering van nieuwe uniformen. Dit plan is naar voren gekomen na een uit voering in Breskens, waarbij bleek, ctat de harmonie muzikaal veel in haar mars heeft, maar waarbij men tevens moest constateren, dat de kostuums veel te wensen overlieten. Na die uitvoering is er een comité gevormd o.l.v. de heer Th. Maes en de heer H. de Gucht, dat de zware taak op zich heeft genomen om in korte termijn de nodige gelden te ver garen. Allereerst is men begonnen cir culaires te verspreiden onder de midden stand en grote bedrijven in de omgeving. Zelfs enkele grote concerns elders in ons land hebben een circulaire ontvangen. Tijdens de kermis zal de harmonie door de binnenstad trekken. Daarbij wordt op de geldelijke steun van de Hulsterse be volking gerekend. Als stunt heeft het comité een „knalavond" georganiseerd in de „Koning van Engeland" met als grote attractie het optreden van Connie van den Bos. Het orkest van Frans Bonne uit Gent (finalist bij songfestival te Cannes) zal het instrumentale deel verzorgen. Op deze show- en balavond zal de heer W. Remery uit Sas van Gent als conferen cier optreden. Eveneens op deze avond zal een twistwedstrijd worden gehouden. Op 19 september a.s. zal te St.-Jansteen (na de wielerkoers) een balavond wor den gegeven m.m.v. „The Fly-Catchers". Begin december zal in „De Koning van Engeland" een talentenjacht voor so listen en ensembles worden gehouden. De leden zelf zullen ook hun steentje bijdragen aan de actie in de vorm van een wekelijkse bijdrage van ƒ0,50. Het comité hoopt dat op 20 maart 1966, als de op één na oudste harmonie in-Ne derland 165 jaar bestaat, het Hulsterse muziekgezelschap keurig verzorgd door de straten kan rondtrekken. Sluis Aan de atletiekwedstrijden in Hulst werd gedurende een tweetal dagen deel- gen men door de gebr. Peter en Han UI- ter Eerstgenoemde deed o.m. mee aan het onderdeel vijfkamp en slaagde er in het kampioenschap Zeeland te behalen uit 23 deelnemers. Door deze overwin ning kwam hij in het bezit van de be schikbaar gestelde beker. Geboren: Peter zv. A. van Harn-van Langevelde. Louis zv. A. Oppeneer- Klaassen, Wilhelmus zv. J. van Heugten- van Dijk, Matfcheus zv. P. de Witte-de Goeij, Jacomina dv. A. van de Velde-Ha- melink, Son ja dv A. de Waal-van den Hemel, Carlo zv. J. van den Bulck-van Liessum, Ronny zv. A. Lensen-Sol, Sylvia dv. C. Haak-Boerman, Adriana dv. W. Verheist-Koster, Rita dv. F. van Prooije- Lere, Elisabeth dv. J. Haak-de Visser, Anbhonie zv. A. Hoogstraate-van Gink, Janna dv. A. de Putter-de Kraker. Huwelijksaangiften: H. van Harten 24 j. en N. van der Werf 21 j., C. Smalle- gange 21 j. en C. den Engelsman 19 j., G. de Schepper 22 j. en P. ten Haken 23 j. Huwelijksvoltrekkingen: K. Bosue 22 j. en D. van de Velde 23 j„ R. Ploegaért 23 j. en E. de Jonge 20 j., L. Bellotto 25 j. en J. Bonnewei 21 j.. G. Lensen 22 j. en P. Meijer 22 j., F. de Bruijne 25 j. en S. de Zeeuw 21 j., P. Riddering 19 j. en D. von Hout 19 j. Overleden: Madonna Allonsius 4o j echtg. van P. Marlens, Janna Riemens 81 j. ongeh. Jan Koster, gedi. gew., Marti- nus Baert 75 j. geh., Augusta Schol ter, 79 j. geh.. Daniel Dekker 76 j. geh. gew. Geslaagd tienerfeest. Op initiatief van de gereformeerde jeugdorganisatie werd in overleg met de jeugdorganisaties van alle andere richtingen een tienerfeest georganiseerd in het jeugdgebouw „De Schakel". Daaraan vooraf ging een steiv rit voor bromfietsers van 16 jaar en ouder. Door het slechte weer was de be langstelling minimaal. Veel meer enthousiasme was er latei- op de avond voor het tienerfeest, waar de dansorkesten „De Crescents" en de Trailers uit Terneuzen en De Concords uit Sluiskil elkaar afwisselden. Tijdens het feest werd „Miss Neuzen 1965-1966" (Adri Pijpelink van Driewegen) geko zen. Zij reikte de prijzen uit aan de win naars van de bromfietssterrit. Deze wa ren: 1 A. Rouw en Janny Hamelink, die ook de wisselbeker wonnen. 2 Jacques Scheele, 3 C. Hamelink en H. Maas; (Advertentie) MIDDELBURG Het programma voor de laatsite maanden van dit jaar van het departement Zeeland van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Han del zal vrijdag 3 oktober worden ge opend met een lunchbij eenkomst te Mid delburg. Als spreker is uitgenodigd de heer N. de Voogd, die enige maanden ge leden is afgetreden als Nederlands am bassadeur in Tokio. Hij zal enkele aspec ten van de na-oorlogse ontwikkelingen in Japan bespreken. De najaarsexcursie van het departe ment zal worden gehouden op vrijdag 29 oktober. Dit jaar zullen Zuid- en Noord-Beveland worden bezocht. Er zul len bezoeken worden gebracht aan de Apparaten- en Ketelfabriek en het vei lingcomplex te Goes, de Koninklijke Maatschappij De Wilhelminapolder, het koninklijk kweekbedrijf en zaadhand el D. van der Have N.V. te Kapelle en het watersportcentrum Delta Marina te Kortgene. Op vrijdag 3 december zal prof. N. van Elveld, hoogleraar in het sociaal recht aan de Nederland-se Economische Hoge school te Rotterdam en lid van de staats commissie „Herziening Ondememings recht (de zogenaamde commissie-Ver- dam), te Middelburg spreken over het door deze commissie uitgebracht rapport. Op vrijdag 10 december zal ir. T. Bo- gerd, directeur van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij, de problematiek rond energievoorziening behandelen. DE OFFICIER van justitie bij de recht bank te Arnhem heeft gisteren een maand gevangenisstraf, tien jaar ont zegging van de rijbevoegdheid en ter beschikkingstelling van de regering ge- eist tegen de 54-jarige koopman J. A, van de K. uit Nijmegen wegens her haaldelijke verkeersdelicten. VERZEKERINGEN Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)3553 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De kelders van ver schillende woningen en gebouwen aan de Oostkade, de Oostdam en de Prinsen kade in Sas van Gent staan al sinds twee weken ongeveer onder water. De wateroverlast schijnt te worden veroor zaakt door de demping van een gedeelte van de middenkanaalarm door opspui ting met zand, dat afkomstig is van de verbreding Van liet kanaal van Gent naar Terneuzen. Een door de gemeente ingesteld onderzoek heeft in ieder geval uitgewezen, dat de wateroverlast niet ma* worden toegeschreven aan een eventueel mankement aan de vrü nieu we riolering. Het water in de kelders valt vermoedelijk t.e verklaren uit het feit. dat het neil van het water in het afgedamde stuk van de middenkanaalarm, waarvan de dem ping bijna is voltooid, één tot anderhalve meter boven normaal staat. Dat heeft een oververzadiging van het grondwater dat ter plaatse toch al in grote hoeveel heden aanwezig is gebleken, tot gevolg gehad De bewoners en/of gebruikers van de meeste gedupeerde panden hebben de gemeente melding gemaakt van hun be vindingen. Het gemeentebestuur heeft daarop een onderzoek laten instellen. De bewoners hebben daarna de ver zekering gekregen, dat de waterover last een „kwestie van slechts enkele weken, zeker niet van maanden is"; over enkele weken zal het water in het gedempte gedeelte van de kanaalarm gezakt zijn en zal naar alle waarschijn lijkheid ook de wateroverlast tot het verleden behoren. Het gemeentebestuur heeft inmiddels wel rijkswaterstaat van een en ander op de hoogte gesteld. Schade Een van de meest geplaagden door de wateroverlast is de heer F. Delhaert, wiens bierhandel en limonadefabriek ls gehuisvest in een pand aan de Oostka de. In twee kelders, waarin betrekkelijk (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Begin vorig jaar be schikte de meerderheid van de raad van Goes afwijzend op een verzoek van de stichting r.-k. schoolbestuur te Goes om over 1963 een verhoging toe te kennen in de vergoeding voor vakleerkrachten aan de Mariusschool voor voortgezet lager onderwijs. Het schoolbestuur heeft tegen dit besluit destijds beroep aangetekend bij G.S. G.S. hebben dit beroep nu gegrond ver klaard. Zij hebben daarom besloten het omstreden raadsbesluit te vernietigen en de stichting een vergoeding toe te ken nen voor het wekelijks geven van 33 drievierde klokuren vakonderwijs in nut tige en vrouwelijke /landwerken over 1963. De vergoeding is vastgesteld op ruim 14.000. G.S. vqrwijten de raad van Goes dat hij de lager onderwijswet 1920 foutief heeft toegepast, zich bevoegdheden heeft aangemeten die hem niet toekomen en door het een en ander de rechtszekerheid van het r.-k. schoolbestuur op niet toe laatbare wijze in gevaar heeft gebracht. grote hoeveelheden kratten met flessen bier, frisdranken en jenever stonden opgeslagen, staat het water ongeveer 10 cm hoog. De wateroverlast heeft de heer Delhaert een schadepost bezorgd. „Hoe groot die is, weet ik niet, even min op wie of wat ik m\jn schade kan verhalen", vertelde hij. Het is wel meer gebeurd, dat het grond water een van de twee kelders blank zette. „Maar dat was vóór 1961, toen de nieuwe riolering werd aangelegd. Daar na heb ik er nooit meer last van gehad Tot twee weken geleden de ellende weer begon. Hij heeft de kelders enkele keren leeggepompt. „Maiar er hielp geen lieve moedertje aan. De volgende dag kon ik weer helemaal opnieuw be ginnen." Dezelfde e/rvaringen hebben bewoners van andere panden. In die gevallen is de schade doorgaans beperkt gebleven. Maar men heeft de wateroverlast als zeer onaangenaam ervaren: „stel je voor dat liet nog even aanhoudt cn het straks begint te vriezen". En om met mevr. Samyn-Franken (een kruidenierster aan de Oostdam) te spre ken: „En die stank. Ik moet elke dag met een spuitbus de kelder in". PARIJS (AFP) Frankrijk en Polen zullen hun handelsbandcn nauwer aanha len. De Poolse onderminister van handel, Modrzewski, heeft hiertoe een onderhoud gehad met de Franse minister van finan ciën, Giscard d'Estaing. Polen zal meer haast zetten achter or ders voor Franse investeringsgoederen. Intussen had premier Cyrankiewicz een gesprek met zijn Franse ambtgenoot Pompidou over alle aspecten van de toe komstige betrekkingen tussen de twee landen. Vandaag, woensdag, zal de Pool se eerste-minisiter zijn derde en laatste bespreking met president De Gaulle heb 'Van onze correspondent) HULST. Zes en twintig deelnemers uit diverse plaatsen in Zeeuwsch-Vlaan deren namen deel aan de „Vykasero Zee land 1965", de atletiekvyfkamp voor se nior-verkenners en rowans van 15 tot 18 jaar, die werd gehouden op de sintelbaan te Hulst. De uitslagen luidden: 100 m. sprint: 1 Peter Ultee, Oostburg 12.7, 2 Karei Mangnus, Oostburg 12.9, 3 Stanny Mar tens, Hulst, 13.5. Kogelstoten (4 kg)1 Theo Buck, Oost burg, 10 m. 39, 2 Karei Mangnus, Oost burg 10.20, 3 Jos Haman, Terneuzen 9.78 Hoogspringen: 1 Peter Ultee, Oostburg, 1. m. 55, 2 Theo Spuessens, Westdorpe, 1.50, 3 Kees Verwey, Hulst, 1.40. Verspringen: l Karei Mangnus, Oost burg, 4 m. 80, 2 Peter Ultee, Oostburg, 4.70. 3 Henk van Damme, Koewacht 4.55. 1500 meter hardlopen: 1 Henk van Damme, Koewacht 2 George Dujardin. Hulst, 3 Marcel de Milliano, Oostburg. Na afloop werd de wisselbeker uitge reikt door de winnaar van het vorig jaar, de Hulstenaar Adri Everaart. Peter Ültee bleek na optelling van de punten de win naar ervan te zijn. De uitslag luidde verder: 2 Karei Mangnus, Oostburg, 3 Henk van Damme, Koewacht, 4 Theo Spues sens, Westdorpe, 5 Jos Haman, Terneu zen 6 Stanny Martens, Hulst; 7 Fr. de Brouwer, Hulst, 8 Marcel de Milliano, Oostburg, 9 George Dujardin, Hulst en 10 Hanny Ultee, Oostburg. Bij de prijsuitreiking was de commis saris voor Zeeland, dhr L. Mietjens uit Schiedam, aanwezig. De deelnemers, die hun tenten voor deze gelegenheid op t Jagertje" hadden opgeslagen, besloten deze meeting met een fikse ..dropping" m de omgeving van St.-Niklaas. I OOSTERHOUT Tot pastoor van de parochie van de H. Maria Geboorte is benoemd kapelaan Jacobus P. Peters te Raamsdonksveer, die zich met deze be noeming bijzonder verheugd toonde. Ver moedelijk volgende week vrijdag zal hij in Dussen worden geïnstalleerd. Uiter aard zitten er ook nare kantjes aan want na drie jaar in Raamsdonksveer te heb ben gewerkt zijn daar natuurlijk vriend schapsbanden gesmeed. „Maar Dussen ligt niet zover uit de buurt". Pastoor Peters werd op 16 augustus 1913 in Princenhage geboren en ontving in 1938 zijn priesterwijding. Daarna ging hij naar Nijmegen om Frans te studeren. Van maart tot augustus '43 was hij conrector op het Withof te Efcten en toen begon een voorname periode in zijn le ven. Bijna twintig jaar lang doceerde de nieuwe pastoor Frans en Latijn op het klein-seminarie IJpelaar. In augustus 1962 kwam hij als kapelaan naar Raams donksveer. KLUNDERT Zaterdag 18 september zal voor .de. vierde achtereenvolgende, maal de Niervaartmars worden gehou den. De afstanden zijn 8, 12, 18 en 25 km. De muziekverenigingen Determinate,j Klundert en Oranjevaan Fijnaart, alsme-. de de drumband van Oranje Garde en Crescendo te Zevenbergen, zullen hun medewerking verlenen. le klas A: Noormannen 1-Schoondijke 1, Koe wacht 1Jong Ambon 1, Walcheren 1- Philippine 1. Groede 1—Domburg 1. le klas B.: Dreischor 1Robur 1. Luctor 1Re- nesse 1, Zierikzee 2Kruiningen 1. Cortgene 1Patrijzen 1. Res. le klas Zeelandia 2—Oostburg 2. RCS 2—Zee land Sport 3. Terneuzen 3Goes 3, Bier vliet 2Middelburg 4. Vlissingen 4- Vogelwaarde 2. 2e klas /V IJzendijke 2Steen 2, Ria W 1—Hoofd plaat 1, Graauw 1— Koewacht 2, HVV '24 3Axel 3, Sluiskil 2Aardenburg 2. 2e klas B: Luctor 2Zeeland Sport 4. Vlissingen 5Kwadendamme 1. Hansw. Boys 2- Walcheren 2. Patrijzen 2Aard en burg 2. 2e klas C: BurgZonnemaire 1, Dreischor 2- Zierikzee 3. SVOWK 1—Renesse 2. 3e klas A: Ria W 2Hoofdplaat 2. Terneuzen 4- Sluiskil 3. Vogelwaarde 3Hulsterloo 1- Corn. Boys 3Hontenisse 3. Steen 1- Clinge 3. 3e klas B: Luctor 3Zeeland Sport 5. Robur 3- RCS 3. 's Heer Arendskerke 1Volhar ding '32 1. Goes 4—Robur 2. Kwaden' damme 2—Kruiningen 3. 3e klas C.: Noormannen 2Schoondijke 3. cheren 3Philippine 2. Groede 2—IWj' burg 2. Breskens 3Retranchement Zeelandia 3Jong Ambon 2. Morgen, donderdag 16 september: Ha*1* weert: 6.Q2 en 18.11, Terneuzen: 5.25 e" 17.36, VHssingen 4.54 en 17.07. Wemelde' ge 6.48 en 19.03. OOSTBUKG k Lcdel Het dagboek van Anne Fran& a.l., 20 uur GOES Prins van Oranje 20 uur Zakenrevue 1965 Raadzaal 19 uur Raadsvergadering Grote Markt 20 uur Optreden Oosten* rijkse Trachtengruppe Schuttershof 14-17 en 19-22 uur Ten toonstelling over Wenen; 14-18 en 19.30-24 uur Grinzing-tuin GOES Grote Markt 11-22 uur Middenstands braderie Schuttershof 14-17 en 19-22 uur Ten toonstelling over de stad Wenen 14-18 en 19.30-24 uur Grinzingtuia HEINKENSZAND 19.30 uur Raadsvergadering MIDDELBURG t Suisse 19.30 uur Ledenverg. filatew tenver. Delta OOST-SOUBURG 19.30 uur Raadsvergadering DOMBURG 20 uur Raadsvergadering VLISSINGEN Kantine stadhuis 20.15 uur MalBO'' lijkse bijeenkomst Plulatelica

de Stem | 1965 | | pagina 2