Tehuizen voor vele bejaarden te duur India bereid tot een status-quo BONT Paulus VI opende 4e sessie concilie GOEDKOOP VLIEGEN' WORDT TOCH DUUR 55 Door opheffing prijsstop Aanvaring op Westerschelde Juliette Greco slikte teveel slaaptabletten Vergoeding schade niet in ijskast 1 1 uw matras DAGBLAD VOOR ZEELAND ?5 OVERVALLER VAN VROUW UIT ZEGGE MELDT ZICH Curiehervorming slechts zijdelings aan de orde BEZOEK AAN VN Minimum prijsstop voor ITE-reizen ANDAAG IN ÜagMa' Pe J4croï OPNAMEBELEID RAADSEL ROND KINDERLIJKJE Affaire-Chaam maandag in hoger beroep NAAR ZIEKENHUIS: Ondervoorzitter van Nederlandse delegatie 105s JAARGANG No. 24996 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Oiracteur: Dra. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSIBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Deze foto toont paus Paulus bij zijn entree in de Sint-Pieter. Hij her haalde het destijds indrukwekken de gebaar van paus Johannes door zich niet op zijn „sedes gestatoria" binnen te laten dragen, maar te voet, temidden van de concilieva ders, het immense kerkgebouw te betreden. BISSCHOPPEN-RAAD SPOEDIG FEIT (Van een onzer verslaggevei's) BREDA/ZEGGE Gistermorgen om etreeks tien uur heeft de 41-jarige ver tegenwoordiger A. van Z. uit Breda zich by de Bredase gemeentepolitie gemeld met de mededeling dat hij maandagmiddag heeft geprobeerd de kantoorhoudster van het postkantoor in Zegge, mevrouw J. Tak-Verstraate, te beroven. Zoals wij gisteren reeds meldden werd deze poging verijdeld door het kordate optreden van de kantoorhoudster, die zich heftig verzette en luid begon te gillen, waarna de dader op de vlucht sloeg. Bij de politie verklaarde Van Z. reeds enige tijd van plan te zijn geweest er gens ..zijn slag te slaan", omdat hij in financiële moeilijkheden verkeerde. Hij zou uit wanhoop hebben gehandeld. Van Z., getrouwd en vader van vier kinderen, heeft onlangs een civiele pro cedure verloren en moet 2000 beta len. Het alarmpistool, waarmee hij gedreigd heeft,, had hij ongeveer twee weken ge leden gekocht. Na zijn vlucht heeft de dader het weggegooid. Van Z. was toevallig goed op de hoogte Wet de situatie in het postkantoor te Zegge. Tijdens zijn werk haalde hij dikwijls grote bedragen op, die hij Weestal in een klein dorpje naar het postkantoor bracht om minder tijd te verliezen. Hij was daarvoor ook een f'aar maal in Zegge geweest. Voor het aatst op 8 september. Het girostrookje had hij bij zijn arrestatie nog op zak. Van Z., die een blanco strafregister heeft, zei veel spijt te hebben van zijn daad. Daarom had hij zichzelf aange geven. Hij verklaarde niet te weten hoeveel geld 16.000.red.), er op het kantoor aanwezig was geweest. Dp de foto: Mevrouw Tak achter haar loket aan het werk. Droog W eersverwacht ing, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist. Later meer bewol king doch droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidwestelijke richting. Zelfde of iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 18.56 uur. Maan onder 11.07 uur. Morgen: zon op 6.15 uur. Maan op 41.09 uur. (Van onze concilieredacteur dr. A. v. d. Weyer o.f.m. cap.) ROME. Het grote nieuws van de rede, die de paus heeft uitge sproken bij de opening van de vierde conciJiezitting is, zoals wij gis teren al aankondigden, de mededeling, dat er een echte bisschoppen raad zal komen, zoals het concilie die heeft gewild. Deze raad wordt voor het grootste deel samengesteld uit leden, die door de bisschop penconferenties zelf zijn gekozen, ook al moet de paus zijn bekrach tiging geven. De raad zal door de paus worden bijeengeroepen, wan neer het belang van de kerk zulks eist om hem met raad en daad bij te staan. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort aan het concilie worden bekendgemaakt. Had de paus niet meer gezegd, dan hier met een paar woorden is samengevat, dan zou zijn rede reeds een gunstige kritiek hebben verdieïid. Zijn openingsrede heeft ons de zekerheid gegeven, dat het concilie niet naar huis hoeft te gaan zonder een instelling achter te laten, die de nawerking van de conciliaire besluiten garandeert. Kenners als Kiing, Rynne en anderen hebben in de afgelopen maanden bena drukt dat met de oprichting van een echte bisschoppenraad het concilie zou staan of zou vallen. Wij mogen er nu verzekerd van zijn dat het concilie zal staan. Over de curiehervorming heeft de paus slechts zijdelings gesproken. Hij merkte op dat het nieuwe instituut van de bisschoppenraad het dagelijkse werk van de Romeinse curie zou kunnen ver lichten. Dat was een voorzichtige hint, die niemand pijn kon doen en die voor de goede verstaander toch in een be paalde richting moest duiden. Dat er meteen een pluim op de hoed van de curiebeambten werd gestoken, was hun van harte gegund en in grote lijnen ook zeker verdiend. Waarschijnlijk wil de paus eerst eens afkijken hoe de ver houdingen tussen de bisschoppenraad en de curie zich zullen ontwikkeien. Dit lijkt een verstandige politiek, die voetje voor voetje verdergaand, od den duur tot resultaten moet leiden. Een tweede opvallend aspect van de openingsrede was, dat de paus zyn a.s. bezoek aan de Verenigde Naties typeer de als een zaak van het hele wereld episcopaat, in welks naam hij daar zou gaan optreden. Letterlijk zei hij: „Wii hopen dat onze boodschap tot de Ver enigde Naties uw instemming zal heb ben, aangezien wij niets anders beogen dan in overeenstemming met u en in kracht van de zending, die u en ons is toevertrouwd, eendracht, gerechtigheid en vrede te verkondigen". Het leek alsof de paus elk misver- SCHIPHOL (A.N.P.) Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft be paald dat met ingang van 1 april van het volgend jaar de ITE-reizen (dus de toeristen- en vakantievluchten, waarbij verblijfskosten in hotels zijn inbegre pen), gebonden zullen zijn aan mini mumprijzen. Deze prijsstop blijkt uit een schrijven van de Rijksluchtvaartdienst aan Mar tin's Air Charter, dat woensdag is be zorgd. Volgende zomer zal de ITE-prijs, die aan het publiek wordt aangeboden, niet lager mogen zijn dan 85 procent van het laagst vergelijkbare retourtarief van de IATA <de internationale organi satie der burgerluchtvaart), voor zover het vluchten betreft, die volgens dit ta rief niet meer dan 550 kosten. Op de langere trajecten, waarvoor de IATA- prijs boven dit bedrag uitgaat, wordt de minimumgrens voor de ITE-reizen 75 procent van het IATA-tarief. Voor de wèl bij de IATA aangesloten maatschappijen, zoals de K.L.M., is voor de ITE-charters een minimum IATA- tarief van kracht, dat over het alge meen 90 procent van het retourtarief per lijndienst bedraagt. In bijzondere gevallen kan ontheffing van de minimumprijs worden verleend door de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. Zonder deze ont heffing zullen de goedkoopste ITE-rei zen. waarvan de minderdraagkrachti- gen een gretig gebruik hebben gemaakt, volgende zomei niet meer beschikbaar zijn. Als meest sprekende voorbeeld moge gelden de kampeervluchten naar Spanje: Een retourvlucht per K.L.M.- lijntoestel naar Barcelona (goedkoopste tarief, dertig dagen geldig), kost 401,-. Een ITE-reis naar Barcelona moet der halve volgende zomer minstens 85 pro cent daarvan kosten, dus minimaal 340.-. maar in de afgelopen zomer bood b.v. een reisbureau in Amsterdam kampeervluchten naar de Costa Brava aan voor 195,-. Uiteraard trok dit goedkope vervoer ook niet-kamperende vakantiegangers aan. die aan de Costa Brava op andere wijze onderdak zochten, b.v. in een bungalow, zomerhuisje of hotel Daar naast waren er automobilisten, die zelf met hun wagen voor vakantie naar Spanje reden, doch vrouw en/of kinde ren gemakshalve met zo'n goedkope vlucht de reis lieten maken. Hoewel de reisbureaus door de nieu we maatregel dus een hogere winstmar ge verkrijgen, zullen ze zich door de concurrentie verplicht voelen meer aan te gaan bieden (betere hotels, extra excursies enz.), dan door veel aspirant reizigers wordt gewenst. Het onvermij delijke gevolg van deze prijsstijging zal een vermindering van omzet zijn. die uiteraard ook zijn terugslag heeft op de chartermaatschappijen. De directeur van het luchtmakelaars- kantoor „Air Amsterdam" noemde gis teravond het instellen van een mini mumverkoopprijs nadelig voor het gro te publiek en een stap terug in het streven van de Nederlandse reisbureau wereld een vliegvakantie binnen ieders bereik te brengen. In feite komt deze maatregel neer op protectie van de grote lijndienst-maatschappijen, waar onder de K.L.M., die zich veel passa giers zagen ontgaan, omdat ze zelf aan de hogere IATA-tarieven zijn gebon den,. meende hij. Nederland was een van de weinige landen in Europa met 'n vrij luchtruim, hetgeen ook de K.L.M. voordelen bood. aangezien veel char- terveryoer startte in Amsterdam en de passagiers uit andere Europese landen per lijndienst naar Schiphol werden aangevoerd. Maatregelen om deze vrij heid te beknotten zijn nooit in het voordeel van de luchtvaart in het al gemeen en van de Nederlandse charter wereld in het bijzonder, zo constateer de hij. De heer Hoegen noemde nog een an der voorbeeld van goedkope ITE-vluch- ten, die in de toekomst veel duurcfer zullen moeten worden: supporters-rei zen naar voetbalwedstrijden in het bui tenland, zoals die thans voor de deur staan naar Madrid voor de return- match van Real tegen Feijen-oord in de Europacup. Deze zullen met zeker 35 procent in prijs moeten worden ver hoogd. ..Op die manier wordt kijken naar een voetbalwedstrijd wellicht zo duur. dat er geen animo meer voor de vluchten zal zyn", aldus de heer Hoe gen. stand omtrent zijn reis uit de wereld wilde helpen. Dat hij tijdens de vierde zitting naar New York gaat, komt niet voort uit gebrek aan eerbied voor het concilie, integendeel, zijn reis moet ge zien worden als een verlengstuk van het concilie. Opvallend was ook dat de paus op het allerlaatste moment een passage in voegde, die opriep tot vrede en tot het staken der vijandelijkheden tussen de volkeren. Uit deze omstandigheid bleek duidelijk welk conflict hij hier in de eerste plaats moet hebben bedoeld: 'de oorlog tussen India en Pakistan. Waar schijnlijk hoopte de paus. dat zijn bood schap indruk zou maken in India, dat hem nog kent van zijn bezoek aan het Eucharistisch Congres. (ZIE VERDER PAGINA 7) In De Heen weten ze wel hoe laat het is. Pagina 3. Snelle koersdalingen van K.L.M.- aandelen bezorgden de effec tenbeurs gisteren een schok. Pa gina 7. De omroepen treden in het strijdperk tegen „Televizier". Soms sparen zij ook elkaar niet. Alsof zij de verwarring in Hil versum en Bussum duidelijk wil den demonstreren... Pagina 9. Cees Lute heeft, na een slecht begin, het seizoen op een bij zonder goede manier beëin digd. Pagina 11 Een prijsstop voor de Ho- recasector is zinloos, con stateert het produktschap. Pagina 13. Lectuur voor de vrije woensdagmiddag van uw kinderen: Pagina 15. DJAKARTA <UPI) De Indonesi- sohe vice-premier, Johannes Leimena, heeft gisteren aangekondigd, dat alle buitenlanders in West-Irian onder toe zicht van de Indonesische regering zul len worden geplaatst. De katholieke en protestantse mis sies zullen onder toezicht van de rege ring staan, evenals de buitenlanders, opdat de vrede in West-Irian „zal wor den gewaarborgd", aldus de minister. (Van onze verslaggevers) BREDA/DEN HAAG „De prijzen van bejaardentehuizen en pensions lo pen steeds verder op. Nieuwe tehuizen openen thans met prijzen variërend tus sen 350 en 500 gulden per persoon per maand. Naar schatting kan 80 procent van de bejaarden deze prijzen niet be talen", aldus is gisteren meegedeeld op een persconferentie van de Katholieke Vereniging van Bejaardenhuizen. Reeds in januari van dit jaar door DAGBLAD DE STEM uitvoerig gewezen op de financiële moeilijkheden van vele bejaarden die aangewezen zijji op hun A.O.W.-uitkering en niet in staat zijn de dure pensionprijzen te be talen. Per 1 januari j.l. zijn tal van tehui zen en pensions er toe overgegaan de pensionprijzen te verhogen. Dit was mo gelijk omdat op 29 september 1964 door de minister van Economische Zaken de „prijzenbeschikking bejaardenoorden" werd ingetrokken. Volgens deze be schikking uitgevaardigd op 22 ja nuari vorig jaar mochten de prij zen van bejaardentehuizen slechts met 4 procent worden verhoogd ten opzich te van het niveau van 1 oktober 1963. Voor de bejaardentehuizen geldt dus geen prijsstop meer. Wel kan er vol gens de ..wet op de bejaardenoorden" door Gedeputeerde Staten van de pro vincie op worden toegezien dat er een billijke verhouding bestaat tussen de gevraagde prijs en de geboden huisves ting en verzorging. G.S. kunnen echter geen maximumprijzen vaststellen. Van die zijde is dan ook geen directe oplossing te verwachten van dit pro bleem. Zoals bekend kunnen bejaarden, die met in staat zijn hun pensiongeld te betalen, een beroep doen op de Alge mene Bijstandswet. Maar drs. P. ZE- GUERS. waarnemend voorzitter van de Katholieke Vereniging van Bejaarden tehuizen, is van mening dat ook ge dacht moet worden aan een volksverze kering voor verzorging van bejaarden in tehuizen. Deze zou men kunnen ver gelijken met de te verwachten volks verzekering voor zware geneeskundige risico's, waaronder ook de bejaarden in de verpleeghuizen zullen gaan vallen. Op het ministerie van Maatschappelijk Werk is de wenselijkheid van een even tuele groepsregeling voor bejaarden in tehuizen in studie genomen. Ook het opnamebeleid dient onder de loep te worden genomen. K.V.B.-direc teur drs. A. M. A. J. Janssen zei hier over, dat gebleken is dat in 1.963 de bejaardentehuizen voor 16 procent wer den bevolkt door bejaarden, die in be jaardenwoningen hadden behoren te zitten. Daarentegen leeft er -in „verge ten achterkamertjes" een veel grotere groep bejaarden, die allang in een be jaardentehuis hadden moeten zitten. Het opnamebeleid zal er juist gericht op moeten zijn de verzorgingsbehoeftige bejaarden in de tehuizen op te nemen. Inmiddels is gebleken dat 60 procent van de voor de oorlog gebouwde tehui zen ruim 800 niet aan de heden daagse eisen voldoen. In totaal telt ons land 1150 geen winstheogende bcjaar- DOKTER J. WELTEN dentehuizen. Voor wat de katholieke te huizen betreft kan er niet geklaagd worden over tekorten in de personeels- sector. De Katholieke Vereniging van Be jaardentehuizen heeft in een thans ver schenen rapport over het „Opnamebe leid in de verzorgingstehuizen voor be jaarden", gepleit voor enkele wezen lijke veranderingen in dit beleid. Het opnamebeleid moet volgens de K.V.B. niet langer worden bepaald door de be- sturoa van de tehuizen, maar door een door die besturen in te stellen opname commissie van drie personen, te weten de directrice van het tehuis, de medisch adviseur en de maatschappelijk wer ker (ster). Waar geen commissie wordt ingesteld moet in ieder geval veel meer dan tot dusver gebruik gemaakt wor den van de adviezen van deskundige adviseurs, aldus het K.V.B.-bestuurslid. de heer J. B. V. Weiten. arts te Goes, in een mondelinge toelichting op het rapport. DORDRECHT (ANP) De rijkspoli tie te Papendrecht staat met de vondst van het lykje van een baby, dat in de ze gemeente in de buurt van de rivier de Merwede is aangetroffen, nog voor een raadsel. Dr. J. Zeldenrust heeft op het lijkje sectie verricht. Hij kwam tot de con clusie dat het enkele dagen tot een week oud is en waarschijnlijk slechts korte tijd heeft geleefd. Omtrent de doodsoorzaak kon niets worden vastge steld. (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI. India heeft zich gisteren in beginsel akkoord verklaard niet het voorstel van secretaris-generaal Oe Thant het vuren te staken, zulks met in achtneming van de huidige posi ties. Dit was het resultaat van een langdurig onderhoud tussen premier Sjastri en Oe Thant Sjasfcri heeft er bij zijn besprekingen met de leiders van de verschillende partijen aan vastgehouden, dat India de door de Indiase troepen ten westen van de bestandslijn in Kasjmir bezette stel lingen niet zal prijsgeven zolang Pa kistan niet zou toegeven infiltranten naar Kasjmir te hebben gezonden en zolang India geen duidelijke garanties zou ontvangen dat een herhaling in de toekomst niet zal plaatshebben. De Indiase premier zou ook te ken nen hebben gegeven, dat India bereid zou zijn na het staken van de vijande lijkheden zijn troepen van Pakistaans grondgebied terug te trekken als Pa kistan zijn troepen ook van Indisch grondgebied zou terugtrekken. Intussen is de strijd om het bezit van Kasjmir gisteren geluwd. Naar verluidt zijn nog pantsereenhe- den en andere troepen in een veldslag in de omgeving van de Pakistaanse mi litaire basis Sialkot en aan het front in Lahore verwikkeld. Elk der partijen doet aanspraak op overwinningen, maar geen van beide zegt precies waar. Elk van hen beweerl de troepen en tanks van de andere zware verliezen te hebben toegebracht, maar geen van beide zegt hoeveel. De een beschuldigt de ander boven dien van het bombarderen van de bur gerbevolking. Volgens Pakistan zijn 60 burgers gedood toen Indiase vliegtuigen Pesjawar en Kohat bombardeerden. De Indiërs beschuldigen de Pakistaan se piloten van het in het wilde weg bombarderen van burgers bij hun aan val op Jam moe. De activiteit in de lucht was gisteren praktisch nihil. De enige luchtaanval, die gemeld werd, was een poging van de Pakistaan se luchtmacht om het vliegveld Agar- fcala bij Calcutta te bombarderen. Wel zijn gisteren zes transportvlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht uit Teheran vertrokken om Amerikanen te evacueren uit de gevechtszone in Pa kistan. De toestellen vliegen regelrecht naar Lahore om de eerste groep van 600 vrouwen en kinderen op te halen en naar Teheran te brengen. (Advertentie) niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op 20 september dient voor het Bossche hof in hoger beroep de zaak tegen J. R., voormalig gemeen teontvanger te Chaam. R. was beschul digd van verduistering van gemeente gelden en valsheid in geschrifte. De of ficier van justitie te Breda had hoger beroep aangetekend. Door de rechtbank te Breda was R, veroordeeld tot twee jaar en zes maan den met aftrek. Tegen hem was vier jaar met aftrek geëist. Mr. F. J. van Liempt uit Tilburg, die R. in Breda verdedigde, zal ook in ho ger beroep zijn raadsman zijn. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Het zeeschip „Al- debaran", waarschijnlijk varend onder Zweedse vlag, heeft gisteravond op de Westerschelde de motortanklichter ..Elisabeth" overvaren. De bemanning van dit binnenschip heeft zich gered in een reddingsboot. Later zijn twee man zelfs op de tanklichter teruggekeerd. De lichter bleef nl. drijven, nadat de gasolie uit de tanks was weggevloeid. De overvaring had plaats in de „Over loop van Valkenisse", bij boei 60. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. PARIJS (A.F.P.) Juliette Greco. de befaamde Franse zangeres, is dinsdag in een ziekenhuis opgenomen. Zy zou teveel slaaptabletten hebben ingeno men doch niet in levensgevaar verke ren. Ook een gevolg van de oorlog om Kasjmir: bewoners van een dorpje, dat in andere handen is overgegaan, wisselen Pakistaanse voor Indiase bankbiljetten. SCHIPHOL (A.N.P.) Het vraag stuk van de Nederlandse eis op schade vergoeding voor in Indonesië genaaste bezittingen gaat zeker niet in de Ijs kast. Op de volgende bijeenkomst, die t.z.t. in Nederland zal worden gehou den, zullen de beide delegaties het nog lang niet afgeronde gesprek voortzet ten. In Djakarta is de commissie slechts tot de overtuiging gekomen dat gezocht moet worden naar een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing, aldus de strekking van een verklaring, die gis termiddag door de uit Djakarta terug kerende ondervoorzitter van de Neder landse delegatie, mr. A. Rinnooy, op Schiphol werd afgelegd. Zo goed als dat ging beperkte mr. Rinnooy zich tot het communiqué, dat de commissie aan het slot van het over leg in Djakarta heeft uitgegeven en waarin stond dat het vraagstuk van de eis tot schadevergoeding in verband met de hangende financiële problemen zal worden geëlimineerd. Mr. Rinnooy slaagde er niet in duide lijk te maken wat daarmee nu precies bedoeld werd, doch sprak één ding zeer pertinent tegen: men mocht er niet uit concluderen dat Nederland voorgoed en geheel het onderwerp zou laten vallen. „Dit zou immers door het Nederlandse publiek niet worden geslikt zonder dat de nieuwe samenwerking met Indone sië ernstig in gevaar zou komen", meen de hij. ..We moeten tot een bepaalde afre kening in het kader van het totaal zien te komen", vervolgde hij. ..Wij denken dat we in die richting een basis heb ben gevonden om tot een voor beide partijen op den duur aanvaardbare op lossing te komen, maar zover is het nog niet. Als we ooit slagen kan dat slechts dank zij een compromis zijn. Bovendien weet iedereen dat los van morele bezwaren Indonesiës slechte fi nanciële positie thans geen werkelijke afrekening toelaat". In dit verband bevestigde mr. Rin nooy. dat ook over uitbreiding van de Nederlandse kredieten aan Indonesië is gesproken Advertenties A HOFLEVERANCIER Voor een vertrouwd adres GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1