Latijn ook op vierde zitting van Vaticaans concilie belangrijk nieuws voor spaarders en beleggers F. VAN LANSCHOT VERHOOGT RENTE OP SPAARGELDEN 69 J 69 1 speciale aanbieding! eminent 400 EIS VAN VIER JAAR VOOR SCHIETGRAGE SURINAMER ADENAUERS MEMOIRES NU IN VERKIEZINGSSTRIJD Met of zonder accenten nu fl. 1795.- Twee weken langer bokken schieten Nederlaag Noorse socialisten t Cavalerie-divisie tegen Yietcong BANKBOEKJES TERMIJNBOEKJES Vijf messteken in de rug Eis van zes jaar wegens overval op taxichauffeur tijde/ijk^ Per pak jflj Angst voor klewang Duitse socialisten machteloos Geen toeval Laatste wijsheid DOOR MIGNON G. EBERHART DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 (Advertentie) OSLO (Reuter) De algemene ver kiezingen van zondag en maandag in Noorwegen hebben een einde gemaakt aan een socialistisch bewind van by na dertig jaar en het politieke beeld van het land grondig gewijzigd. Een niet-socialistische coalitie van vier partijen behaalde naar schatting een meerderheid van tien zetels op de beide socialistische partijen. Einar Ger- hardsen, die gedurende verreweg het grootste deel van de naoorlogse pefiode premier was, heeft de nederlaag toege geven en deelde gistermorgen mee, dat zijn regering zal aftreden wanneer het nieuwe parlement op 1 oktober bijeen komt. De sociaal-democraten zullen 68 van de 150 zetels krijgen, vergeleken met 74 in het oude parlement een groter verlies dan zelfs de meest opti mistische tegenstander had durven voorspellen. De leiders van de niet-socialistische coalitie de conservatieven, de agra rische centrumpartij, de christelijke volkspartij en de liberalen hebben nog niet gezegd, wie de nieuwe rege ring zal gaan leiden. In brede kringen in Oslo wordt gedacht aan de 60-jarige John Lyng, die twee jaar geleden al eens premier was van een niet-socialis tische regering, die echter geen lang le ven was beschoren. Een andere kandi daat is de 63-jarige Bent Roeiseland. (Advertentie) (UPI) Het eerbiedwaardige kerk latijn heeft a lie pogingen om het va n het tweede Vaticaanse concilie weg te houden overleefd. Alle incidentele en geconcerteerde po gingen om het te vervangen, hebben gefaald, en zó zal ook Latijn gespro ken worden op de vierde en laatste zit ting van het concilie. Voorstanders van vervanging, of althans gelijktijdige ver taling in de moderne talen, hebben het onderspit moeten delven. Kardinaal Ri chard James Cushing dacht als rechtge aarde Amerikaan dat het een kwestie van geld was en bood aan de kosten voor aanleg van een vertaalinstallatie te dragen, maar het Vaticaan heeft zich niets aangetrokken van zijn klacht na de eerste zittng: „Ik snap niets van wat er omgaat. Ik heb nooit een La tijnse verhandeling gehoord vóór ik hier kwam" Nog meer Amerikaanse concilievaders hebben tientallen Latijnse redevoeringen oyer zich heen moeten laten gaan, wat één hunner deed opmerken dat na het concilie de Kerk achter het IJzeren Gor dijn niet langer de '-nige Kerk der stilte zijn zou. Niet weinig in het Latijn onderlegde concilievaders hebben veel gemist door de manier waarop confraters het Satijn maltraiteerden. ..Hebt u ooit Latijn ho ren spreken met een Brooklyn accent?" illustreerde zulk een bisschop het pro bleem. Tenslotte zijn er drie soorten Latijn: Ci ceroniaans, scholastiek er. curie-latijn. Maar heel weinig Duitse en Engelse pre laten kennen de Ciceroniaanse versie, en alleen zij die deel van de ttomeinse curie uitmaken de curie-versie. De meeste andere concilievaders spre ken het scholastieke of kerklatijn, maar een aantal van hen legt er een Texas- acccnt of accent uit het Oosten in. Onder de 42 seminaristen en pries ters die alle Latijnse vertogen in steno opnemen, moeten er zijn die het Ameri kaans van de Oostkust spreken als kar dinaal Spellman van New York het woord neemt, of die de Spaanse tongval kennen als een Spaanse prelaat begint. Een ..must" voor alle concilievaders is het Italiaans-Latijnse woordenboek van moderne en moeilijk te vertalen begrip pen van Antonio kardinaal Bacci, de vroegere secretaris van de brieven aan vorsten", en als zodanig de Vaticaanse latinist bij uitstek. Het woordenboek be vat 12.000 begrippen. Zelfs kardinaal Bacci heeft gepleit voor een vertaalsysteem met behoud van Latijn als voertaal uiteraard en op de detde zittng heeft men er ook even mee geëxperimenteerd, maar toen men de stemmen wel opving buiten de conci lieaula en voor een deel niet binnen, zag men er t van af. Een Romeinse handelaar in gehoor apparaten heeft uit het concilie met zijn Latijn munt proheren te slaan met een advertentie in de Osservatore Romano, waarin hij patres concïlia- res, quipeculiar es experiuntur difficultates auditionis enzaan concilievaders die moeite hebben met horen, gehoorapparaten aanbood. Ge- hoormoeilijkheden zijn er geweest niet vanwege het Latijn, maar vanwege de akoestiek. Kort na de opening van het concilie gaven deelnemers hierover van hun ongenoegen blijk bij stem mingendoor op hun biljetten in te vullen non placet qui nihil intel- leximus" (tegen, want we hebben er niets van verstaan). Er zijn concilievaders die handig ge bruik hebben gemaakt van bepaalde rechten om het Latijn te kunnen om zeilen. Eén hunner is de Oosterse pa triarch Maximos Saigh, in februari door paus Paulus verheven tot kardinaal, die als patriarch het recht opeist zich van het Frans te mogen bedienen. Een Ame rikaanse prelaat maakte een keer in on vervalst Engels duidelijk dat een bepaald schema „lacked punch". Zelfs paus Joannes XXIII, de man van het Ag.giornamento, de aanpassing van de kerk aan de tegenwoordige tijd, was een krachtig voorstander van hand having van het Latijn als universele voertaal van de Kerk. In zijn Apostoli sche Constitutie van 1962 onderstreepte hij haar belang voor gelovige en gees telijkheid. Hij wees op de edele, compac te, gevarieerde, harmonieuze en majestu euze eigenschappen, ,.die in bijzondere mate duidelijkheid en ernst bevorde ren". Niet alléén moest de Kerk een univer seel communicatiemiddel hebben, zei paus Joannes, maar het moest ook on veranderlijk zijn- Een gedeeltelijk overzicht van de concilie-aula, de enorme basiliek van de Sint-Pieter. .Het bekende, volwaardige elektro nische orgel - 'n instrument voor Uw leven all-transistor, van 1995.- En uit voorraad leverbaar! GOES, Lange Kerkstraat 41, tel. 72 58 - ROTTERDAM - AM STERDAM - HAARLEM. HILVERSUM SAIGON (UPI) De 1ste Amerikaan se cavalerie-divisie een mobiele een heid die 20.000 man omvat is een zeer belangrijke rol toebedeeld in de stryd tegen de Vietcong-guerrillla's in de cen trale hooglanden van Zuid-Vietnam. Met deze bekendmaking van het Ame rikaanse hoofdkwartier is een eind ge komen aan de geheimzinnigheid waar mee de overbrenging van deze eenheid wekenlang is omgeven. De basis van de divisie ligt op 80 kilo meter landinwaarts van de zeehaven Qui Nonh. Met de aankomst van de divisie is de sterkte van de Amerikaanse strijdkrach ten juist boven de 125.000 gekomen. De 1ste cavalerie-divisie is de eerste volledige divisie van de Amerikanen, die wordt gestationeerd op een basis in de binnenlanden van Zuid-Vietnam. storten en opnemen veilig, zonder onze spaarafdelfng "k naar verkiezing ook in aan onze kassen ot heel kosten, koersrisico stuurt u graag onze de vorm van een rekening eenvoudig per giro uitgesloten folder toe met dagafschriften F. VAN LANSCHOT BANKIERS •S-HERTOOENBOSCH HOGE STEENWEG 27-31 -TELEFOON 04100-22321 -GIRO1117570 EINDHOVEN - KEIZERSGRACHT 17 - TELEFOON 04900-27442 GIRO 1130570 TILBURG - STATIONSTRAAT 17 - TELEFOON 04250-30300 - GIRO 1140570 AFFILIATIE IN AMSTERDAM» VERMEER CO BANKIERS, HERENGRACHT 199-201 V •v.'H (Advertentie) AMSTERDAM (ANP) Zes jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 18-jarige Ghanese student, die bij een overval op een taxichauffeur, deze vijf maal met een mes in de rug had gesto ken. De overval was mislukt doordat de chauffeur was gaan claxonneren en met zijn lichten had geknipperd. Hierna was verdachte gevlucht. De chauffeur was hevig bloedend naar het nabijgelegen politiebureau gereden, waar hy in de hal in elkaar was gezakt. De jongeman, die de tenlastelegging toegaf, was weggelopen uit Dordrecht, waar hij bij het instituut Kranenburg internationale handelswetenschappen studeerde. Deze studie lag hem echter niet. Hij wilde naar Duitsland gaan om techniek te studeren, maar had géén geld om naar dit land te reizen. In de taxi kwam hij toen op de gedachte de chauf feur van zijn geld te beroven. De raadsman toonde zich ontzet over de eis van de officier: „Het gaat hier om een jongeman van 18 jaar, die in een onbezonnen ogenblik had gehandeld". Hij zei, dat in Ghana geheel andere normen gelden. Ter illustratie vertelde hij dat de moeder van verdachte, toen zij van de arrestatie van haar zoon hoorde, uit Londen was komen overvliegen om, voordat hij werd opgehangen, afscheid van hem te nemen.' De advocaat drong er ten slotte met klem op aan zijn cliënt voor de jeugd gevangenis in aanmerking te laten ko men. Uitspraak op 28 september. HEERLIJK BIJ ELKE BROODMAALTIJD VOLKOREN A KROKANTBROOD dj fmnbrod VERRUKKELIJK MET ALLERLEI BELEt AMSTERDAM (A.N.P.) Wegens po ging tot doodslag heeft de officier van justitie by de rechtbank te Amsterdam vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 29-jarige werk tuigbouwkundige Ronald S., afkomstig uit Suriname. Op 6 juli van dit jaar loste de verdach te in de omgevang van de Zeedijk op korte afstand drie schoten op de 40-ja- rige portier E. H. J., eveneens uit Suri name. Eén van de schoten trof de hand van de heer T„ een tweede drong in zijn rechterzy, terwijl een derde miste. Tussen, verdachte en het slachtoffer be stond al sinds enige tijd een vete, die ontstaan zou zijn toen een vriendin van de verdachte tijdens een gesprek met het slachtoffer aan een bar, per ongeluk een gaatje in het colbertjasje van de por tier brandde. Na verdachtes weigering de schade te vergoeden zou de gespannen verhouding tenslotte zijn geresulteerd in het begane feit. De lezingen van verdachte en slacht offer liepen nogal uiteen. Verdachte ver- (Van onze correspondent Jan Bouwer) BONN Eindelijk is het dan zover: het eerste deel van de memoires van oud-kanselier dr. Konrad Adenauer, dat de periode tot 1953 behandelt toen de grote beslissingen voor West-Duits- land eigenlijk allemaal al waren geval len zal dezer dagen op de boeken markt verschynen. Deze eerste^ druk is door voorbestellingen al praktisch uit verkocht. Een reeks herdrukken wordt door de uitgeverij in Stuttgart reeds voorbereid. Na de campagne die aanstaande zon dag eindigt met de vijfde bondsdagver kiezingen sinds 1949, wil dr. Adenauer beginnen met het tweede deel van zijn memoires. Dr. Adenauer heeft in de tuin van zijn particuliere woning aan de Zénnigsweg 8A in Rhöhndorf bij Königswintèr, een rond, glazen pavil joen laten bouwen, omdat zo zegt de 89-jarige staatsman hij zich in een rond gebouw beter kan concentreren. Een aantal Westduitse dagbladen heeft het recht gekocht om in een reeks ver volgen, uittreksels uit het eerste deel der memoires te publiceren. Maandag i.l. is daarmee een begin gemaakt. Natuurlijk is het tijdstip van deze pu- blikaties niet toevallig zo vlak voor de algemene verkiezingen gelegd: dat heeft dr. Adenauer bij de onderhandelingen over de voordrukrechten zelf zo be paald. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat deze Adenauer-herinneringen niet zonder uitwerking op de kiezers zullen blijven. Zo heeft ook de oppositionele Sociaal Demokratische Partij van West-Duits- land, dat destijd ook al gezien, toen be kend werd dat voordrukken uit Aden auer's memoires voor de algemene ver kiezingen zouden verschijnen. De S.P.D. heeft zelfs nog overwogen of zij op grond van het verkiezings-campagne- akkoord tussen de politieke partijen waarin de spelregels werden vastge legd iets tegen deze publikaties kon ondernemen. Zij heeft echter geen argu ment kunnen vinden dat dr. Adenauer had kunnen verbieden om zijn persoon lijke herinneringen aan een arbeid zaam leven op elk gegeven tijdstip te publiceren, ook wanneer dit vlak voor de bondsdagverkiezingen zou geschie den. De S.P.D. heeft daarna het beste gedaan wat zij onder de omstandighe den kon doen: de memoires doorgezwe- gen. Intussen worden de Adenauer-memoi- res ijverig gelezen. Men moet hierbij niet vergeten dat voor velen dr. Aden auer nog altijd niet is afgetreden als kanselier van de Bondsrepubliek en dat men hem nog altijd een enorme in vloed op de staatszaken toedicht, ook wanneer die in werkelijikheid vrijwel niet meer existeert. Zo zijn deze me moires voor velen nog de laatste wijs heid van 's werelds oudste nog levende staatsman, die veertien jaar lang de teugels van het beleid strak in han den heeft gehad. Evenmin moet men vergeten, dat na het aftreden van dr. Adenauer de hem opvolgende bondskanselier prof. Erhard in veelvuldige moeilijkheden is geko men. De uitslag van de komende alge mene verkiezingen zullen vermoedelijk veel minder op het scherp van de sne de staan dan nu het geval is, wanneer dr. Adenauer wederom de topkandidaat van de C.D.U. zou zijn geweest. Ook onder deze aspecten moet men de publi- katie van de Adenauer-memoires zien in Westduitse merendeels C.D.U. dagbladen. klaarde dat de portier hem dreigend ach terop was gekomen met een in kranten papier gewikkelde klewang. Toen de portier de klewang uit de papieren „schede" trok, had hij uit zelfverdediging eerst een waarschuwingsschot gelost en toen dat niet hielp twee gerichte schoten gelost op de hand, waarin de portier de klewang hield. Eén kogel was per abuis in de zij van de portier gedrongen. Opzet tot doden had hij niet gehad, zo luidde de verklaring van de verdachte. Volgens een getuigenverklaring zou T. bij een eerdere ruzie eens een andere Surinamer met een klewang om het le ven hebben gebracht. Het slachtoffer vertelde dat S. hem, verborgen achter een geopende paraplu, tegemoet was getreden en plotseling een pistool uit zijn rechterbroekzak had ge haald en zonder meer drie schoten op hem had gelost. De advocaat wees erop dat verschei dene getuigen hun verwondering erover hadden uitgesproken dat het slachtoffer na het ongeluk in zijn hevig verwonde hand steeds krampachtig een krant haa vastgehouden. Daaruit blijkt, aldus de raadsman, dat de portier wel degelijk een klewang in de krant had gewikkeld. De portier vertelde dat hij inderdaad juist tevoren een krant op het Centraal Station had gekocht. De raadsman vond het echter vreemd dat hij om vijf u^ir in de middag een ochtendblad had gekocht. De uitspraak werd bepaald op 28 sep tember. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De minister van Land bouw heeft een beschikking gepubli ceerd waarbij de geldigheidsduur van jachtvergunningen voor reebokken met twee weken is verlengd en wel van 16 tot en met 30 september. De reden hiervoor is dat er dit jaar onvoldoen de reebokken zijn afgeschoten. Volgens de jagers (in hun eigen Latijn) „trad de bok dit jaar heel weinig naar buiten". Door het slechte weer bleven de dieren veelal in hun schuilplaats of zij verscholen zich in het graan, dat dit jaar zeer hoog stond. Als nationaal maximum voor reebokken en reegeiten te zamen wordt in Neder land een aantal van 20.000 aangehou den. Geschat wordt dat er bij h** uit blijven van maatregelen jaarlijks 7000 bij zouden komen. Jaarlijks moet laatst genoemd aantal dus verdwijnen. Dit lukt maar zelden geheel via afschot, maar mede door ongelukken en na tuurlijke dood wordt het aantal wel zo ongeveer gehaald. (Advertenties) NU KEUS UIT 3 SOORTEN BLIJFTMAANDENLANGVERS Per pak 47) Zo snel en nauwkeurig mogelijk be antwoordde ze de vragen. Hij had ge zegd dat hij een vriend van Jack Mansour was. En dat ze een plan ge smeed hadden om een auto-ongeluk te veroorzaken. Een waarbij de dode man niet echt gewond zou raken. Hij had hem Walter Sykes genoemd. Hij had gezegd dat ze op haar angst ge speculeerd hadden, dat ze 't gebeur de niet zou aangeven. En hij had ge zegd dat hij de regenjas had. O ja. hij was de man die haar had opge beld; ze had zijn stem herkend. Ja, ze had tegen hem gezegd dat de do de man gevonden was en dat de po litie van het ongeluk op de hoogte was Nee. hij had het niet geloofd en gedacht dat het een valstrik was ge weest. Ja, ze kon een signalement van hem geven. Dat deed ze meteen. ,,Ik geloof dat hij logeerde in het huis van een zekere mrs. Grange - Bill Holcomb had hem eens uitge duid." „De weduwe Grange. Ik heb hem ge zien. Een grote man. met donkere opzichtige kleding. Had hij een auto?' ,,Ik weet het niet. Ja, dat moet wel. want hij kwam hier - hij was hier in huis maar een paar minuten nadat hij gebeld had Ik ben het Dilly gaan zeggen en toen heb ik geprobeerd Lem te bellen en kon geen -" ..We krijgen hem we]. Ik ga nu aan de slag. Ik bel u nog wel dp." Toen ze de zitkamer terugkwam, zat Dilly daar met twee glazen war me melk. ,,Wil je wat cognac erin? Daar kun je van slapen." „Dilly, hij zou die man vermoord kun nen hebben - Sykes." Dilly schonk cognac bij de dampen de melk. .,1'k weet het niet. Hij keek nogal verbaasd toen ik het hem ver telde. Het is wel waar - hij had hem nodig - ik bedoel die dode man - om le regenjas als bewijsstuk waar te maken. Dilly ging zitten en dronk haar melk op. „Wat heeft hij allemaal gezegd? Drink eerst je melk maar warm op. Het heeft geen zin om een longont steking op te lopen." ,,Ik was niet bang - echt niet - tot ik bedacht dat hij die man wel eens vermoordkon hebben. Toen werd ik angstig en dat zag hij. Hij voelde het. Hij greep me bij de arm. en o, Dilly, ik geloof dat ik dood<»egaan was als jij niet gekomen was!" „Nou, het is nu voorbij," zei Dilly za kelijk. ,,Ik hoorde iets. Ik meende dat je met Lem felefqneerde. Dat duurde zo lang en toen ben ik de overloop op gelopen Jij gilde toen en ik rende naar beneden. Ga verder, wat heeft hij gezegd?" Martha vertelde haar elk woord dat. ze zich herinneren kon, af en toe e- ven ophoudend om een slok van de warme melk te nemen. „Het, is dus inderdaad pen vooropge zet plan geweest. Dat heeft Archie al gezegd.'besloot ze. „Dat vermoedde Lem ook." zei Dilly. „Ik weet het zeker. Nou. je moest blij zijn. Je bent nog steeds in staat van beschuldiging voor doorrij den na een aanrijding Maar dit zouden verzachtende omstandighe den kunnen blijken te zijn." ,.Ik ben er regelrecht ingelopen. Ik Jheb precies gedaan wat van me ver wacht werd." „Dat kun jij niet helpen. Ik heb je tegengehouden Heb je met Lem ge sproken?" „Nee. Ik weet niet waar hij is. Hij was niet meer bij de gouverneur." Dilly speelde met het roze fluwelen muiltje aan haar voet en keek daar aandachtig naar. „Over het geheel genomen, natuurlijk - ja. het zou misschien beter zijn als Lem en jij - het voorstel van de man in overwe- g ing zoud en nemen „Dilly! Bedoel je - maar we kunnen dat voorv. 1 met de auto niet stilhou den. De Sheriff weet het en Dat weet ik, dat weet ik. Alleen maar tot de verkiezingen voorbij zijn. Bo vendien - het geval Mansour er be stond enige twijfel over zijn veroor deling. als ik me wel herinner." „Wil je daarmee zeggen dat je vindt dat hij gratie moet krijgen?" Dilly dronk langzaam haar melk op „Het was een raar geval. Ik heb er over in de krant gelezen. Geloof jij in de doodstraf?" „Ik - ik geloof in de wet." „Die heb je anders fijn overtreden." zei Dilly liefjes. „Daar hoef je me niet aan te herin neren." „Als Lem gekozen wordt, zou hij Jack Mansour gratie kunnen verle nen, dat is zo." „Dat heeft de gouverneur ook ge zegd." ..Wat! Wanneer? Hebben ze daaro ver gesproken?" vroeg Dilly en nam weer een slok van de melk. „De gouverneur zei tegen Lem dat de datum van Mansours terechtstel ling na Lems verkiezing zou vallen - en dat er pressie uitgeoefend zou worden." „Wat heeft Lem geantwoord?" „Hii o, hij was het er mee eens. Hij zei dat hij Mansour eens ontmoet had. Die is eens op Lems kantoor ge weest." ..O. dat wist ik. ik heb hem daar ge zien." ..Heb je hem daar gezién?" ..We wachtten allebei op Lem Hij ging eerst het kantoor binnen én ik hoorde miss Stanley je weet wel, Lems secretaresse - mr. Mansour aandienen. Later, tijden® z'n proces, heb ik de foto's in de kranten gezien en hem herkend." Toen er een auto de oprijlaan inreed, zette Dilly haar lege glas neer. „Wie is dat? De sheriff?" Martha liep vlug naar de deur om open te doen, maar ze was ook op haar hoede. Ze opende de deur op een kier en zag de sheriff buiten staan. „Het leelc me beter langs te komen en persoonlijk met u te praten mrs. Bascom." Over zijn schouder zei hij: „Wacht hier." Martha ving een vluchtige glimp op van 'n politie agent in uniform die in de auto on der aan de bordestrap zat. De sheriff huiverde toen hij binnentrad. „Een koude nacht" Hij had een subtiele verandering ondergaan. Hij was niet meer de gekwelde vaderlijke en goed moedige man die met haar en Lem had zitten praten alsof hij alleen maar een vriend was die probeerde te helpen en die het speet dat hü zijn plicht moest doen. Hij was nu op en top een dienaar der wet „Nu dan vertel me de hele ge schiedenis, mrs. Bascom", zei hy. terwijl hij vermoeid op de bank ging zitten en Dilly's aanbod om iets te drinken had afgeslagen. „Alles doet u maar kalm aan. De staats politie is gealarmeerd. Ze krijgen hem wel. Nu dan".

de Stem | 1965 | | pagina 17