K.L.M. lost vervroegd oblis raties af KIPPIG Beste tank bij ons Nijmeegse student krijgt echte kerk r Zondagsblad „Boulevard dit weekeinde al te koop DE OPMARS VAN DE TROS IS IN VOLLE GANG! Ontgroenen met É3 T.R.O.S. WEER LEVEN IN FRANSE BROUWERIJ SCHERPE KOERSDALING OP BEURS: Vierde zitting van concilie geopend Rijnmondraad geïnstalleerd GEEN RIJTOER OP PRINSJESDAG HANDGEBREIDE FRANSE MODE Misschien later ook in België 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 7 OPNIEUW BEGINNEN LIEFDE DRIE FASEN Prins Bernhard ere-lid federatie Aero-nautica Wilt u een werkelijk Onafhankelijke Omroep? 55 55 ,bij ons heb je plezier in je u/erk" Gaarkeuken Keer punt (VERVOLG VAN PAGINA 1) Tot zover de meer actuele aspecten van de openingsrede. De rest van de toespraak was gewijd aan een algeme ne beschouwing over de geest, die het concilie moet bezielen en die in deze laatste zitting nog eens volop tot bloei zal moeten komen. Het is alsof Paulus VI tot zijn broeders heeft willen zeg gen: laten we niet meer praten over menselijke fouten die in vorige zittin gen wellicht zijn begaan, laten we nog eens opnieuw beginnen en het voor de laatste maal zo goed mogelijk doen. Zelf begint hij met het goede voorbeeld te geven: hij onthoudt zich van elke uitspraak over welk concilie-thema dan ook teneinde aan de vaders volkomen vrijheid van gedachtenwisseling en be, slissing te laten. Ook duidt hij nergens op zijn recht om op kritieke momenten als primaat tussenbeide te komen, een recht dat hij in zijn encycliek Ecclesiam Suam met evenveel woorden heeft opgeëist en dat hij tijdens de vorige zitting op een door velen bekritiseerde wijze nog heeft ge bruikt. Kennelijk wil de paus de vier de zitting met een schone lei beginnen en alles achterwege laten wat de goede geest zou kunnen bederven. Het leidmotief dat hij aan de vaders voorhield, was de evangelische liefde: de liefde tot God, de liefde tot de Kerk en de liefde tot de wereld. Het was als of we de betreurde paus Johannes zelf hoorden spreken. Zeker, het was niet zijn figuur en het was helemaal niet zijn stem. Maar het waren wel zijn ideeën. Het concilie, aldus paus Paulus VI, moet helemaal staan in het teken van de liefde. „Wanneer de historici later zullen vragen, wat deed de Ka tholieke Kerk in deze periode van haar geschiedenis?, dan zal het antwoord moeten luiden: zij heeft liefgehad". Paus Johannes had het niet beter kunnen zeggen. De paus legde er biizonder de nadruk op, dat in de Katholieke Kerk en heel bijzonder in het concilie reeds verwer kelijkt is wat de wereld zo moeizaam zoekt en tot nog toe niet heeft kunnen vinden: de echte gemeenschap en de echte onderlinge liefde, ook al werden die dan door menselijke zwakheden overschaduwd. En wanneer de Kerk de wereld overschouwt, dan heeft zij maar één ding te doen: de mensen van tegen woordig, wie en waar ze ook zijn, lief te hebben: „Waar andere ideologieën zich baseren op macht, rijkdom, weten schap, strijd, eigenbelang of wat dan' ook, verkondigt de Kerk de liefde. Het concilie is de plechtige daad van liefde voor heel de mensheid. Christus staat ons bij, opdat het ook werkelijk zo mo ge zijn". Heel de rede nog eens overziend moeten wij concluderen, dat zij hoop geeft op een herleving van de geest van paus Johannes XXIII, welke door sommige critici reeds lang afgeschreven was en dood verklaard. Zou het oude gezegde dan toch bewaarheid worden, dat ieder concilie drie fases kent: een fase waarin de menselijke invloed over heerst, een fase van de duivel en een fase van God? Dat de eerste twee kunnen bestaan hebben wij intussen aan den lijve on dervonden. Nu is het wachten op de laatste en beslissende fase. De openings rede heeft ons werkelijk hoop gegeven, dat zij zal kunnen worden aangeduid als een fase van God. VOORZITTER MARIJNEN bevoegdheid ROTTERDAM (ANP) Dinsdagmiddag heeft m Rotterdam een nieuwe ver- «hijning in het Nederlandse staatsbe stel zich gepresenteerd: het Openhaar Lichaam Rijnmond. In het auditorium van het Djjkzigtziekenliuis van de Maasstad presideerde mr. V. G. M. Ma- rijnen de eerste openbare vergadering van dit nieuwe bovengemeentelüke li chaam. Tijdens deze bijeenkomst werden de ge loofsbrieven van de 81 leden van de Rijnmondraad onderzocht en goedge keurd. Daarna volgde de beëdiging van de leden. Minister van Binnenlandse Zaken, J. Smailenbroek, zei niet té twijfelen aan de bestuurskracht van het nieuwe li- chaam. Minister Smailenbroek wees er voorts op, dat, door de Rijnmondraad de zeggen schap van de 24 in de Rijnmond gele gen gemeenten niet verder dan nood zakelijk zal worden ingeperkt. Minis ter Smailenbroek was er echter wel van overtuigd, dat het „experiment Rijnmond" belangrijk inzicht in de agglomeratieproblemen in Nederland zal kunnen opleveren, h y jdat van verschillende zijden is betoogd dat het nieuwe bovengemeen- u j hchaam onvoldoende bevoegd heid heeft gekregen, ontlokte Rijn- mondy oorzitter mr. Marijnen de op merking: „Indien mocht blijken dat an- 2*51 wetgever vastgestelde nderwerpen binnen de sfeer van de f:iJo^\0n^richtIij,Ilen moeten worden ge- »cnvo,',H?„an k.an,dat °P betrekkelijk eenvoudige wijze MR. H. VAN GELDER ...voordeel.... DEN HAAG (ANP) In tegenstel ling tot andere jaren zal het koninklijk gezin op prinsjesdag ditmaal geen rij toer door Den Haag maken. Dit besluit is om twee redenen geno men. De eerste? is, dat ook de jongste prinses, Christina, 's morgens mee zal rijden in de gouden koets, zodat dus alle drie prinsessen de opening van de Staten-Generaal zullen meemaken. Voorts is de koningin van mening, dat zij de laatste tijd in verband met de verlovingen van de prinsessen Beatrix en Margriet al een paar maal een rij toer door Den Haag heeft gemaakt, zo dat zij er de voorkeur aan geeft de rij toer op Prinsjesdag te laten vervallen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Zodra giste ren de beurs vernam, dat de K.L.M. overgaat tot vervroegde aflossing van de uitstaande 4 3/4 converteerbare obligaties (zie ook onze financiële pagina), on derging dit K.L.M.-aandeel oen scherpe koersdaling. De prijs daalde van 205 tot 192 gulden. Gevreesd wordt voor een flink aanbod van aandelen K.L.M., na het zeer sterk ver hoogde koersniveau van de laat ste maanden. Voor de K.L.M. is het voorstel tot vervroegde aflossing fop 14 oktober) zeer aantrekke-lijk, aldus financieel di recteur mr. A, van Gelder, gistermid dag tijdens een daarvoor belegde pers conferentie. „De situatie, zoals die zich thans ter beurze voordoet, is voor de leiders van ons Amerikaanse emissie-syndicaat aan leiding geweest zich tot ons te wenden met een voorstel, dat aspecten heeft, die wij niet kunnen weigeren. Wij heb ben daarvoor ook Nederlandse emissies- en beleggingsdeskundigen geraadpleegd, omdat wij ons realiseren, dat Neder landse beleggers wellicht door de voor stellen benadeeld zullen worden. Geen van de door ons geraadipleegden echter, heeft ons geadviseerd, de stap niet te zetten, aldus de heer Van Gelder. Eén voordeel is, dat de schuld (de le ning is oorspronkelijk 18,5 miljoen dol lar groot) uit de balans verdwijnt. Hier door vermindert onmiddellijk de ren telast van de K.L.M. met 3 miljoen gul den per jaar. Ook behoeft het bedrijf DEN HAAG Een groepje Franse mannequins reist in ons land om handgebreide mode te la ten zien: zoomloze deux-pièces, opengewerkte jumpers, veelkleuri ge pullovers en luchtig gehaakte of gebreide jasjes, die het eeuwige „vestje" elegant vervangen, alles gebreid uit Welcomme-Moro, een Franse wol. De show zal op 21 september in zaal Amicitia, West einde in Den Haag, om acht uur ge geven worden. (Advertentie) (Adverbenjfcie) Kikkeren, kaal knippen, donderen, dronken voeren 't is allemaal verboden. Groenen worden nu liefdevol toegesproken en met zorg omringd. Om het uur krijgen de novieten een flesje echt, zuiver, heerlijk vruchtensap. B3 uiteraard. Eerstejaars hebben het nog nooit zo goed gehad. De kroegjolen zijn extra sappig met B3. Geen wonder dat de universiteiten en sociëteiten. volstromen.. B3 - da's pas puur sap. B3 fruitsappen-3 x beter geen rekening meer te houden met af lossingen. die na 1970 zouden moeten beginnen. De heer Van Gelder verwachtte door deze maatregel ook een beter beurskli- maat voor K.L.M.-aandelen door het verdwijnen van obligaties uit de note ring en een verdubbeling van het be drag aan bij het publiek uitstaande aan delen. Ook voor de staat levert de maatre gel voordelen op. De staat heeft n.l. K.L.M.-leningen gegarandeerd tot een bedrag van 217 miljoen gulden. Wan neer deze garantie zou moeten worden aangewend, heeft de staat haar belan gen ten achter gesteld bij die van an dere crediteuren, ook bij de houders van converteerbare obligaties. Door het verdwijnen van deze groep vermindert het risico van de staat aanzienlijk. Na de conversie zal het bezit van ge wone aandelen van de staat teruglopen van ca. 70 procent tot ca. 51 procent. Er zijn ook nog prioriteitsaandelen in omloop waarvan de staat de overgrote meerderheid in handen heeft. De zeg genschap van de staat zal door een en ander geen enkele wijziging ondergaan. DEN HAAG (ANP) De plan- verschijnen, maar het gehele nummer (16 pagina's) zal in kleurendruk vervaar digd worden. Het advertentie-aandeel zal steeds een bescheiden plaats innemen, als maximum is gesteld 25 procent. Boulevard breekt met het abonnemen tensysteem. Het blad zal in de vier grote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in het weekeinde op straat verkrijgbaar zijn. In dezelfde steden en elders in het land heeft voorts toonbank verkoop plaats in tijdschriftenhandel, wa renhudzen, boekhandels en kiosken. De verkoopprijs is bepaald op 46 cent. nen tot het uitgeven van een Ne derlandse zondagskrant zullen dit weekeinde worden gerealiseerd, dan verschijnt namelijk het eerste nummer van „Boulevard", zondags krant voor Nederland. MüNCHEN (UPI) Prins Bernhard is gisteren in München aangekomen, om aanwezig te zijn by de opening van de achtenvijftigste algemene conferentie van de internationale nautische federatie (FAI). De opening van de conferentie zal wor den bijgewoond door ongeveer 200 afge vaardigden uit 35 landen. Vandaag zal worden gesproken over de vooruitgang van de aeronautica, van pioniervluehrt tot ruimtevaart. Prins Bernhard zal tijdens de conferen tie, die tot 20 sept. zal duren, tot erelid van de federatie verheven worden. De redactie is er, na het mislukken van plannen tot uitgave van een middagkrant, .Lunch", op korte termün in geslaagd een boulevard-blad het licht te doen zien. De redactie, die in Den Haag wordt ge vestigd, bestaat uit Bert Bakker, eind redacteur van tienermagazine „Joke", die show en r.t.v. -rubrieken verzorgt, ex- Haagse Courantredactrice mej. Jo Bak ker (mode), de sportredacteur van Radio Veronica Pieter v.d. Vegt, die de sportpa gina's redigeert en eind-redacteur is Dick Seheps, free lance-journalist in Voor schoten. Voorts heeft de redactie zich verzekerd van de vaste medewerking van de v.m. AVRXD-disc jockey Jos Brink. Uitgever is de restaurant-eigenaar Her man den Aantrekker (54) uit Den Haag. De druk verzorgt Brouwer en Co in Delft die ook de advertentie-exploitatie ter hand gaat nemen. De landelijke distribu tie geschiedt door N.V. Meulenhoff en Co in Amsterdam. Deze N.V. meent dat er voor „Boulevard" dermate grote be langstelling zal bestaan, dat ook de West in het vèrkoopgebied kan worden opge nomen. Overwogen wordt ook in Neder landstalig België uit te komen. Boulevard bereidt zich voor op een scherpe concurrentiestrijd met de Belgi sche zondagsbladen Kwik en Zondags- nieuws. Men wil deze bladen op eigen terrein gaan „bestrijden". Kwik en Zon- dagsnieuws zijn er dezer dagen toe over gegaan op vrij grote schaal gratis proef exemplaren van hun uitgaven in Neder landse steden te verspreiden. Boulevard zal niet, zoals aanvankelijk PETERSFIELD ENGELAND (UPI) De politie van Peters- field in Engeland heeft na verschei dene uren zoeken de 3000, drie weken oude kuikens gevonden, die van een kippenfarm „gestolen" heetten te zijn. De beesten ont snapt door een gat liepen aan de andere zijde van het schot in hun ren. 'Abs pAuLuS heeft besloten zijn be- zoek aan New York voor een persoon lijke verschijning in de Verenigde Na ties te verlengen met een en mogelijk twee dagen. 0 hebben reeds tienduizenden nederlandse gezinnen gezegd zullen nóg tienduizenden nederlanders zeggen bent u ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden? wilt u f 5.- contributie voor 1966 nü betalen wilt u straks een practisch en zakelijk programmablad? 0vult u dan s.v.p. onderstaande coupon in en stuurt u deze op een briefkaart geplakt, naar de TROS, Herengracht 543, Amsterdam of meld u per briefhaart of brief direct als lid van de TROS aan. HERENGRACHT 543 AMSTERDAM TELEFOON 24 01 61 POSTGIRO 57 46 00 Ondergetekende (s.v.p. blokletters) Straat Woonplaats wenst lid te worden van de TROS. Hij/zij zal f5.- contributie voor 1966 overmaken op postgiro no. 57 46 00 of per postwissel t.n.v. de TROS, Herengracht 543, Amsterdam. Hij/Zij betaalt luistergeld kijkgeld luister- en kijkgeld O (s.v.p. het hokje aankruisen, dat voor u geldt) MEER LEDEN MEER ZENDTIJD! (Handtekening) (Van onze correspondent in Bonn) BONN West-Duitsland produceert weer tanks. In München is de seriepro duktie begonnen van de „Leopard" tank voor de Bundeswehr. Er zullen 1500 stuks van de band lopen. Zij zul len 1,5 miljard mark kosten, en zijn bedoeld om de thans nog bij de West- duitse landstrijdkrachten in dienst zijnde Amerikaanse en Britse tanks te vervangen. De „Luipaard" werd door Westduitse- ingenieurs ontwikkeld voor het geza menlijke gebruik door de Franse en de bondsrepublikeinse legers. De Fransen ontwikkelden ook een eigen prototype, maar bij de demonstratie konden de top-militairen het er niet over eens worden, welke van de beide tanks nu wel de beste was. Zo besloot elk land toch weer zijn eigen tank te bouwen en mislukte ook deze poging om een heid te brengen in de bewapening der Westeuropese legers, die in een even tueel noodgeval de intendance nog veel kopzorgen zal kosten, vanwege de ge weldige variëteit aan oorlogstuig. En terwijl deze 1500 nieuwe tanks (Van onze correspondent) NIJMEGEN Ook de Keizer-Karei- stad heeft zyn Calshuis. Het monuraen tale pand aan de Wilhelminasinge! num het plan was, met acht pagina's in kleir "f dr?e' y*"?8 huidiSe minister-pre- s sident in z(jn Nijmeegse periode vertoef- Na de persconferentie van generaal De Gaulle is er wat meer leven ge komen in de Franse politieke brou werij, speciaal bij de linkerzijde. Bij gebrek aan een gemeenschap pelijke kandidaat voor de presidents zetel werd aanvankelijk de naam ge noemd van Daniël Mayer, een man die zich tijdens de Duitse bezetting bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt als secretaris van de illegale socialistische partij. Na de bevrijding werd hij op die post vervangen door de tegenwoordige algemeen secreta ris Guy Mollet, met wie hij in con flict kwam over de Algerijnse oorlog. In mei 1958 werd Guy Mollet tijdelijk minister onder De Gaulle, wat op verzet stuitte van een deel der socia listische partij en ook bij Daniel Mayer, Laatstgenoemde werd uit de partij geroyeerd. Een politiek dak vond hij weer boven zijn hoofd in de P.S.U., een afgescheiden onafhanke lijke socialistische partij zonder enige toekomst, die manoeuvreert tussen socialisten en communisten. Daniel Mayer werd voorzitter van de Liga voor Mensenrechten en verdween uit de politieke belangstelling. Af en toe schreef hij nog een artikel of een boekbespreking in het linkse katho lieke weekblad „Témoignage Chré- tien". Genoemde P.S.U. stelde hem kandidaat voor het presidentschap van de republiek. Maar de volgende dag liep Mitte- rand, links-liberaal, hem voorbij en stelde zichzelf kandidaat uit naam van de kleine socialistische federa tie. Zoals men weet is de grote so cialistische federatie tussen de socia listische partij (S.F.I.O.) en de ka tholieke partij (M.R.P.) mislukt, MÏTTERAND waarvan het gevolg was dat Gaston Defferre, de socialistische burgemees ter van Marseille, zich terugtrok als tegenkandidaat van De Gaulle. Men viel terug op de kleine federatie, die vrijdag in Parijs geboren werd met steun van de'socialistische partij, de partij van Mitterand en enkele poli tieke clubs. Daniel Mayer maakt te gen De Gaulle geen enkele kans. De kansen van Mitterand staan iets gun stiger, ofschoon niemand gelooft en Mitterand zelf ook niet, dat hij de wedloop naar het Elysée zou kun nen winnen. De grote vraag blijft wat de com munisten met Mitterand zullen doen. Het ziet er niet naar uit dat zij voor Mitterand in geestdrift zullen komen. Mitterand is voorstander van de ge meenschappelijke markt en van de N.A.T.O. Tegen beide instellingen zijn de communisten fel gekant. Bo vendien heeft Mitterand tot dusver geweigerd met de communisten te onderhandelen over een gemeen schappelijk program. Het is derhalve niet uitgesloten dat Mitterand met zijn kandidaatstelling een zeker ri sico heeft aanvaard door de commu nisten te dwingen met een eigen kandidaat uit te komen. Algemeen is bekend dat de communisten dat liever niet doen. Zij kunnen normaal rekenen op vijf miljoen stemmen. Hun eigen kandidaat tegen De Gaulle zou dus ongeveer vijf miljoen stem men moeten halen. Krijgt hij er be langrijk veel minder dan adviseert de Franse communistische partij haar nederlaag. Het liefst zouden de com munisten hun steun geven aan een linkse niet-communistische kandi daat. Haalt die bij de eerste ronde zes miljoen stemmen, dan kunnen de communisten zich rustig op de borst slaan en zeggen: dat zijn er vijf mil joen van ons. Zou Mitterand, wat men niet ver wacht, toch uiteindelijk de stilzwij gende steun krijgen van de commu nisten, dan zal de aandrang van de centrumpartij op Pinay des te groter worden. Pinay heeft weliswaar tot dusver geweigerd, maar telkens heeft hij laten doorschemeren dat hij pre sent zou roepen als de toestand in Frankrijk dramatisch zou worden. Aangezien bepaalde bladen in Frank rijk na de rede van De Gaulle in derdaad van een dramatische toe stand hebben gesproken, moet men de mogelijkheid niet uitsluiten dat andermaal een dringend beroep zal worden gedaan op Pinay en dat Pi nay tenslotte toch ja zegt. de, doet echter tegenwoordig dienst als pastorie van de studentenparochie van de Heilige Geest. Er is daar een kleine huiskapel voor een dagelykse middagmis om tien over twaalf en er wonen de drie studenten moderatoren. Pater dr. H. van Waes- berghe s.j. is er de pastoor. Hij wordt ge assisteerd door drs. B. Korver o.f.m. en W. van Haar en o.p. De laatste is pas be noemd en heeft handen vol werk aan een grondige kennismaking met de Nijmeeg se universitaire gemeenschap. Pater Van Waesberghe heeft naast de gewone zorgen, die het bedienen van een parochie met zich meebrengt, nog één groot probleem. Dat is die realisatie van een studentenkerk. Een opdracht, die op zich niet abnormaal is, maar het geval van de Nijmeegse studentenkerk is een ontzettende geschiedenis geworden. nog pas van stapel beginnen te lopen, hebben Amerika en West-Duitsland al besloten om gezamenlijk een nieuwe tank te ontwikkelen, die over enige jaren de „Luipaard" weer zal moeten vervangen Een gezamenlijke ontwikke ling van een prototype is in ieder ge val beter, dan dat zowel West-Duits land als Amerika elk weer een eigen „pantzer" construeren, en men het dan later weer niet eens zou worden. (Adiverfcenitiie) Vijf jaar geleden werd de parochie ge sticht. Tevens werd toen de opdracht ge geven een permanent kerkgebouw te stichten. Pater Van Waesberghe heeft zich toen eerst een goed half jaar moe ten bezighouden met de inrichting van een noodkerk. Dat werd een voormalige gaarkeuken uit de Tweede Wereldoorlog. Het kerkgebouwtje, dat amper plaats biedt aan 130 personen, is zo goed moge lijk opgeknapt en door studentenhanden verfraaid. Toen ging men zijn aandacht wijden aan de toekomstige nieuwbouw. De pastoor heeft in eerste instantie zo veel mogelijk moderne kerken in Europa gezien en vergeleken. Daarbij beschouwt dr. Van Waesberghe de bedevaartskapel van Le Corbusier te Ronchamps als het grote keerpunt in de christelijke bouw kunst van de moderne tijd. Maar in Nij megen ontbraken nog steeds de middelen om welk project dan ook onder handen te nemen. Een gelukkig keerpunt vormde toen een onverwachte gift van anderhalve ton van paus Johannes XXIII. Zodoende werd het mogelijk een meervoudige opdracht te verstrekken. Alle aangeboden ontwerpen bleken echter buitensporige kosten met zich mee te brengen. En pater Van Waes berghe staat vóór alles op het standpunt, dat een kerk voor studenten aangepast dient te zijn aan hun status, en derhalve eenvoudig en goedkoop moet zijn. Een tweede serie opdrachten bleek weer geen geschikt resultaat op te leve ren. Enkel een ontwerp van architect Van Rijn bleef over: te duur weliswaar, maar h,et meest beantwoordend aan het levens, doel van de student. Er zijn nog verschil lende ontwerpen noodzakelijk geweest, totdat nu het tiende plan gerealiseerd gaat worden BIJ FOTÖ De studentenkapel in de voor malige gaarkeuken in Nijmegen van waaruit zondag 19 september de uitzending zal plaatsvinden van de hoogmis via de KRO-radio. Ce lebrant is dr. Van Waesberghe; prof. dr. Van Laarhoven verzorgt de predikatie In onze electro montage-afdeling hebben wij aantrekkelijk werk voor moderne meisjes. prettige werkomgeving, waarvoor wij jonge mensen zoeken met jeugdig enthousiasme. goed loon. wl ns tde I ngs rege I i ng. kom 'ns kijken, het is beslist iets voor jou! AVIOLANDA MAATSCHAPPIJ VOOR VLIEGTUIGIOUW N.V. BEDRIJF WOENSDRECHT

de Stem | 1965 | | pagina 13