Meisjes wellicht in sociale dienst"? Vrouw weerstaat brutale overvaller Encycliek niet tegen Nederland gericht BRUIDEGOM STEEKT BRUID PROF. DR. MUNTENDAM OPPERT PLANNEN IN ORGAAN VAN NKV. 5? Pleegmoeder met kind spoorloos Beginnen met studenten in medicijnen Zó komen rijkswegen om Breda te liggen GIVE A MAN A LUCKY Vierhonderd doden door „Betsy*5 „Nazi-jager was zelf misdadiger' Militairen vijf jaar later met pensioen Paus kondigt instelling bisschoppen- senaat aan DAGBLAD VOOR ZEELAND Osservatore Romano en Radio Vaticana: Opklaringen Buitenkansje TEGENSTAND ONZIN BONDSVOORZITTER: Nog duurdere sigaretten ramp voor winkeliers Sovjet-Unie eist vervolging Schule Rome verwacht: BEATRIX EN CLAUS NAAR HITZACKER 105e JAARGANG No. 24995 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 14 SEPTüMbfcft 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraai 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSfBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van een onzer redacteuren) ROME/BREDA Zowel „Radio Vatica na" als het Vaticaanse dagblad „Osser vatore Romano", hebben gisteren perti nent ontkend, dat de recente encycliek van paus Paulus over de Eucharistie gericht zou zijn tegen de progressivi teit onder de Nederlandse katholieken, zoals met name in de Italiaanse bladen onverbloemd is gesuggereerd. Deze of ficiële ontkenning werd gepubliceerd op aandringen van de paus zelf, die de betreffende publikaties zeer zou be treuren. De Osservatore schreef, dat de encycliek gericht was tot „alle zonen van de Kerk". „Daarom mag zij niet worden geïnterpreteerd (zoals helaas reeds is gebeurd) als te zijn gericht tegen de geestelijkheid van dit of dat katholiek land", aldus het Vaticaanse dagblad, dat voorts benadrukte dat de encycliek de goede bedoelingen van hen, die trachten de kennis van het mysterie van de Eucharistie te vergroten, juist onderstreept, maar alleen maar waar schuwt voor het gevaar, dat de nieuwe meningen inhouden. Het Nederlandse episcopaat is intussen zeer verontwaardigd over de voorstel ling van zaken in het buitenland. Men spreekt in dit verband ronduit van „lasterlijke aantijgingen", van een aan tasting van de integriteit van de Neder landse bisschoppen en de Nederlandse geestelijkheid. De bisschoppen, die zich thans in Rome verzamelen voor de slot zitting van het concilie, overwegen, zo vernemen wij, stappen te ondernemen om de onjuiste indruk, die Nederland kennelijk in belangrijke delen van de wereldkerk heeft gemaakt, te corrige ren. In vooraanstaande katholieke kringen neemt men aan dat de indruk, als zou den er in Nederland „ketterse" opvat tingen worden uitgedragen en getole reerd, met name gewekt is door de Ne derlandse pater jezuïet Schoenmae- ckers. (Zie ook pagina 7). Deze heeft enige maanden geleden in een vooraan staand Engels katholiek blad een be schouwing geschreven over de Neder landse kerkprovincie. De teneur van die beschouwing was, dat er in de Katholieke Kerk in Nederland bijna ketterse tendensen zouden bestaan. De bisschop van Breda, mgr. De Vet, heeft de vorige week, vlak vóór zijn vertrek naar Rome. scherpe kritiek ge leverd op dit artikel. Mgr. De Vet noemde het verhaal van pater Schoen- maeckers is nog. dat dr. Smits, een van kelijk detail in de affaire-Schoen- maeckers is nog, dat dr Smits, een van de Nederlandse theologen, die thans verdacht gemaakt worwt in de buiten landse pers, het eerst in de algemene publiciteit is gekomen door een arti kel in de Heraut. Pater Schoen- maeckers zit in de redactie van dit tijdschrift. In kerkelijke kringen wordt er voorts op gewezen, dat het wel uitermate ab surd is de Nederlandse kerkprovincie uitgerekend ten aanzien van de Eucha ristie van onjuiste opvattingen te ver denken. Het Nederlandse episcopaat heeft als enige ter wereld onlangs een herderlijk schrijven gewijd aan de Eucharistie. De daarin neergelegde ge dachten lopen parallel met de leerstel lingen die paus Paulus VI in zijn en cycliek naar voren brengt. De Neder landse bisschoppen hebben dan ook een brief van de paus ontvangen, waarin deze hun zijn waardering betuigt voor bedoeld herderlijk schrijven. In het buitenland is men echter hieraan vol komen voorbijgegaan. Daar wordt al leen gesproken over het artikel van pater Schoenmaeckers. In Rome verwacht men dat kardinaal Al- frink op korte termijn zal reageren op deze affaire. De Nederlandse bisschop pen zouden moeilijk een aandeel kun nen leveren in de meningsvorming van de concilievaders, als er twijfel zou bestaan over de zuiverheid van opvat tingen binnen de Nederlandse kerk provincie. .WASHINGTON (U.P.I.) De 32-ja- ri.ge Octavia Lewis in Washington is gisteravond door haar echtgenoot, waar mee ze slechts één dag getrouwd was, neergestoken en aan haar verwondin gen overleden. Het jonge paar had ruzie gekregen over de rekening van een bandje, dat np.hun huwelijksdag had gespeeld, vrienden wisten hen ertoe aan te zet ten het geschil bij te leggen. Nadat ze van de bruiloft waren ver trokken heeft het echtpaar de ruzie Klaarblijkelijk weer voortgezet en heeft ae 38-jarige bruidegom zijn bruid met een mes neergestoken. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: In de ochtend plaatselijk mist, doch ater op de dag opklaringen en roog weer. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Vandaag: zon onder 18.59 uur. Maan onder 9.50 uur. 9naaÊeri: zon op 6-2J> uur. Maan op >0-46 uur. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse kin derpolitie speurt momenteel intensief naar de driejarige Robbie van den Berg en zyn veertigjarige pleegmoeder, me vrouw R. van der Burgt-Aalsvel, die zondagmiddag zijn verdwenen en sinds dien spoorloos zijn. De pleegmoeder was door een gerechtelijk bevel gesom meerd het kind af te staan, waarna het aan zijn eigen moeder zou worden teruggegeven. Deze laatste is intussen getrouwd met een in Duitsland geleger de Amerikaanse militair. Eind van dit jaar wilde ze met hem naar Amerika gaan en dan het kind meenemen. Het laatste dat men weet van de pleeg moeder is, dat zij zondag helemaal overstuur was. Ook haar man, de 37- jarige koopman L. G. van der Burgt en haar 14-jarige dochter, moeten zich de gerechtelijke sommatie erg aangetrok ken hebben. Drie jaar geleden werd Robbie in dit ge- zm liefderijk opgenomen. Het jongetje was het tweede kind van een barjuf frouw. Voor haar eerste kind een meisje had de moeder tegen betaling een tehuis gevonden. ROTTERDAM (A.N.P.) Een drietal jonge werknemers van een fust- en expeditiebedrijf in Rotter dam. vonden gistermiddag onder schafttijd tussen een hoeveelheid lege flessen een krat met zes fles sen frambozengenever, een retour zending. Zonder zich lang te be denken zetten zij de flessen aan hun mond. Gevolg: twee van de drie zijn met een zware alcohol vergiftiging opgenomen in het ha venziekenhuis. Zij waren bewuste loos geraakt, waarop de derde, die het wat kalmer aan deed, alarm sloeg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Als prof. dr. P. Muntendam, oud-directeur-generaal voor de volksgezondheid, zijn zin krijgt komt er in ons land binnen af zienbare tijd een „dienstplicht" voor meisjes. Hij denkt daarbij spe ciaal aan meisjes, die aan een universiteit studeren en die het land een bom geld kosten zonder dat daar altijd voldoende rendemenl tegenover staat. Zo zouden meisjes, die medicijnen studeren, best eens een jaartje in een ziekenhuis of in een zwakzinnigeninrichting kunnen gaan werken, meent prof. Muntendam in „Ruim Zicht" het orgaan van het N.K.V. Het „verplichte jaar" zou, volgens hem, niet aan de studie vooraf moeten gaan, maar daarin opgenomen moeten worden. Extra voor deeltje hiervan zou zijn, dat b.v. ziekenhuizen of bejaardeninrichtin gen niet overspoeld worden door „ongeschoolden", maar door ter zake kundig personeel. Prof. Muntendam stelt zich voor, dat eerst een proef wordt genomen met medische studenten. „Als dit experi ment een succes wordt", zo meent hij, „kunnen daarna proeven genomen wor den met studenten van andere facultei ten." Prof. Muntendam meent ook, dat de voor militaire dienst afgekeurde jon gens wel eens een jaartje verplicht so ciaal werk kunnen gaan verrichten. Daarmee zou volgens hem het schrij nende personeelstekort in deze sector danig verminderd worden. De hoogleraar gelooft niet, dat zo'n „verplicht jaar" in een ziekenhuis of inrichting de animo voor de studie zou doen afnemen. Alleen zij, die toch al geen al te serieuze studenten zijn of plannen koesteren, vallen af, maar dat is allesbehalve een ramp, meemt hij. De anderen zouden er voor hun leven of zij nu arts of huisvrouw worden be langrijke zaken leren. Mej. drs. J. J. Marsman consulent voor de arbeids voorziening voor vrouwen van het mi nisterie van Sociale Zaken, keert zich in hetzelfde NKV-orgaan fel tegen de voorstellen van prof. Muntendam. „Militaire dienstplicht voor jongens wordt zonder meer aanvaard, omdat de vrijheid als hoogste goed verdedigd moet worden", zo stelt zij, „maar is ver pleging van zieken ook zo'n hoog goed? Voor sommige vrouwen waarschijnlijk wel, maar anderen kunnen de voedsel voorziening wel belangrijker vinden. Moet men dan meisjes verplichten, te helpen in de landbouw of in de conser- venindustrie?" Mej. Marsman is er voorts niet van overtuigd, dat er in de ziekenhuizen een noodtoestand is. Voorts betoogt mej. Marsman, dat de meeste meisjes van 18 tot 20 jaar al een baantje hebben. De „dienstplicht" zou het personeelsprobleem dus alleen maar verschuiven. Onzin noemt zij het, dat een jaartje praktijk de meisjes liefde voor de dienende beroepen zou bijbren gen. Alles wat je moet doen, wekt aver sie. gelooft ze. Tenslotte zegt mej. Marsman, dat door de dienstplicht studietijd verloren gaat, zodat meisjes „ongeschoold" het huwelijk ingaan, met als gevolg, dat zij later, als zij weer willen gaan werken, bijv. doordat de kinderen groot zijn of om andere redenen, niet kunnen profi teren van beroepservaring. Hel gevaar is volgens hpar ook groot, dat veel meer meisjes jong gaan trouwen om aan de dienstplicht/te ontkomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De vermoedelijke ver hoging van de acijijns op sigaretten met een kwartje, is voor de Nederlandse katholieke bond van sigarenwinkeliers onaanvaardbaar. Voorzitter L. Delsing zei gisteren tijdens een jaarvergadering van de bond. dat als gevolg van de laat ste prijsverhoging al veel sigarenwin keliers het veld hebben moeten ruimen of dit in de naaste toekomst zullen moeten doen. omdat ze het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Als de accijns wordt doorberekend zullen er nog meer volgen en zou de interesse voor rookartikelen uiteraard dalen. De heer Delsing noemde het ge makkelijk om meer belasting te ont vangen, terwijl de handel voor dat kwartje miljoenen meer moet investe ren voor de minister en er niets méér wordt verdiend. De handel kan volgens, hem deze nieuwe investering nooit bol werken, ook al niet omdat de sigaren- industrie officieel nog steeds niet meer winst toestaat. De procentuele verdien sten in de tabaksbranche kunnen vol gens hem niet worden verlaagd, want dan zouden er geen bestaansmogelijk heden meer zijn. (Van een onzer verslaggevers) ZEGGE De 44-jarige mevrouw J. A. Tak-Verstraate, kantoorhoudster van het postkantoor te Zegge, is er gister middag na een flinke worsteling in ge slaagd een roofovervaller haar kantoor uit te werken, die haar met een pistool bedreigde. „Als je niet gilt gebeurt er niets", beet de man haar toe, nadat hij even voor twee uur, het tijdstip waarop het postkantoor normaal geopend wordt, toegang had gevraagd en ge kregen. Het postkantoor te Zegge is gevestigd in een particuliere woning. De kantoor ruimte is te bereiken via een gang van circa drie meter, die tevens toegang geeft tot de particuliere vertrekken van de familie Tak. Toen er even voor de officiële openingstijd een man belde, maakte mevrouw Tak de deur voor hem open, waarna ze zich gewoontegetrouw meteen omdraaide om via haar eigen woonvertrekken in het kantoortje te ko men. Daar de man haar in het woon vertrek wilde volgen, voegde ze hem nog toe: „Hé, daar moet je zijn", waar op de onbekende haar vastgreep en met een pistool bedreigde. (VERVOLG PAGINA 3) NEW ORLEANS (Rtr.) Gevreesd wordt dat de orkaan „Betsy" aan 400 mensen het leven heeft gekost. De stof felijke overschotten van 250 mensen, die in twee districten in de omgeving van New Orleans zijn omgekomen, zijn gis teren geborgen. In de straten van New Orleans, waar reeds jacht werd gemaakt op kroko dillen, zijn nu ook slangen gezien. De reptielen zijn door het water meege voerd uit de omliggende moerassen. De wateren van de Mississippi nabij Baton Rouge worden afgezocht naar het wrak van een aak met 600 ton chloor, die, naar men vreest, tijdens de orkaan is vergaan. Het ontsnappende chloor kan groot gevaar opleveren voor de be volking. Om op alles te zijn voorbereid heeft de burgemeester van Baton Rou ge het leger om 100.000 gasmaskers ge vraagd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Er is, zoals gemeld, overeenstemming bereikt over het tracé van de nieuwe rijksweg Til- burg-Breda. De nieuwe weg, die nog vóór 1970 aangelegd zal wor den, zal een eind ten zuiden van Ulvenhout door de zuidelijke rand van het Mastbos lopen. Deze be slissing, die nog bekrachtigd moet worden door de minister van Ver keer en 'Waterstaat, heeft vérstrek kende gevolgen voor de verkeers situatie in Brabant en Zeeland. Op het ingezette kaartje zijn de rijkswegen rond Breda, zoals die in de toekomst komen te lopen, schematisch in beeld gebracht. De kartellijnen langs de wegen ge ven aan dat deze weggedeelten nog aangelegd moeten worden. De donker gekleurde vierhoek is na der gedetailleerd op de grote kaar! De dikke stippellijn geeft aan hoe Rijkswaterstaat de nieuwe weg Tilburg-Breda oorspronkelijk Bre da wilde laten binnenkomen. De gemeente Breda heeft zich hier tegen verzet De dunne stippel lijntjes vertellen hoe het verkeer vanaf de nieuwe weg Tilburg- Breda in Breda zelf zal kunnen komen. Zij sluiten aan op de t.e verlengen Claudius Prinsenlaan. MOSKOU (A.F.P.) Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft in een nota aan de Westduitse ambas sade in Moskou de gerechtelijke vervol ging van de Westduitser Erwin Ernst Schule geëist, die door Russische getui gen wordt beschuldigd van oorlogsmis daden. Schule staat op het ogenblik aan het hoofd van het centrale bureau voor denazificatie in Ludwigsburg. Volgens de nota hebben „Russische burgers hem ontmaskerd als degene, die in 1941 en 1942 misdaden heeft be gaan tegen de bevolking van Tsjoedovo in het gebied van Novgorod". Op 22 februari had het Oostduitse persbureau A.D.N. gemeld dat Schule door een rechtbank te Novgorod tot dwangarbeid was veroordeeld en dat hij op 1 april 1950 door de Sovjet-Unie was uitgewezen. In commentaar op dit bericht heeft Schule verklaard dat hij op 31 decem ber 1949 tot 25 jaar dwangarbeid was veroordeeld, in een proces, dat maar vijf minuten duurde en waarin hij geen verdediger had. Ook beweerde Schule, dat hij enkele weken na zijn proces naar een gewoon kamp voor krijgs gevangenen was gestuurd en dat hij vervolgens naar Duitsland was ge stuurd. Hij was naar het gewone kamp gestuurd na een verhoor door de Rus sische geheime politie. Eerder had Schule al toegegeven par tijlid en SS'er te zijn geweest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Militairen van de land-, lucht- en zeemacht heb ben op 65-jarige leeftijd recht op pensioen en niet meer op 60-jarige leeftijd, of eerder. Dit pensioen wordt welvaartsvast en is niet meer -gebonden aan een maxi mum grondslag. Het kan alleen eerder toegekend worden, wan neer de militair door ziekte of gebreken vóór deze leeftijd de dienst verlaten moet en niet meer, omdat hij, zoals nu ook nog, een bepaald aantal dienstjaren heeft. Hierbij vervalt de anti-cumulatie- regeling. Men houdt dus geen rekening meer met andere inkomsten of pensioe nen. Ook de uitkering, die gegeven wordt tussen het ontslag uit de mili taire dienst en de pensionering is ge wijzigd. Dit was noodzakelijk omdat in het algemeen volgens de nieuwe wetgeving militairen van de zeemacht op 50-ja- rige leeftijd en militairen van de land en luchtmacht op 55-jarige leeftijd ont slag krijgen. Bij de marine kunnen korporaals en manschappen in de toekomst dus niet meer op 45-jarige leeftijd de dienst uit. De nieuwe wetgeving en de ontslag regeling voor militairen zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend als wets ontwerp algemene militaire pensioen wet, ontwerp uitkeringswet gewezen militairen en wetsontwerpen bevorde ring en ontslag beroepsofficieren en re- servepersoneel der krijgsmacht. (VERVOLG ZIE PAGINA 3 De radio- en televisiepagina treft de lezer voortaan in een nieuwe opzet aan op pagina 7. Pagina 5 komt daardoor vrij voor meer nieuws uit gewest en binnen- en buitenland. Ook de vertrouwde rubrieken zal men daar in het vervolg vaak kunnen vinden. Parijs is weer van de Parij- zenaars, nu de toeristen- stroom is afgenomen. Pa gina 5. Vera Lynn komt met het Hulster koor zingen op het grand gala du disque. Pagina 9. Mgr. Bekkers heeft er iets te gen als priesters van zijn bis dom zich bij officiële gelegen heden kleden alsof ze met de misdienaarsclub op reis zijn. Pagina 9. De zwarte priester in de Ver enigde Staten heeft een zware strijd voor zijn erkenning moe ten voeren. Pagina 17. (Advertentie) VATICAANSTAD (K.N.P.) Mc spanning wordt de rede tegemoet ge- zien, die paus Paulus vandaag zal uit spreken bij de opening van de vierde zitting van de Tweede Vaticaanse Con cilie. Men verwacht algemeen dat de paus de instelling van de lang ver wachte raad van bisschoppen zal aan kondigen. De paus zou deze raad „bis schoppelijke synode" willen noemen. De leden van deze synode zouden in meer derheid gerekruteerd worden uit de landelijke bisschoppenconferenties, die vertegenwoordigers daarvoor zouden kunnen aanwijzen. De paus zou dan deze synode bijeenroepen, wanneer hij daaraan behoefte heeft, overeenkom stig de problemen der Kerk. Voor de rest verwacht men van de pauselijke toespraak, dat deze enkele programmatische richtlijnen voor de komende zitting zal bevatten, alsmede voor de praktische doorvoering van de aanpassing der Kerk. De deelneming aan het concilie is nog nooit zo groot geweest als bij deze vierde zitting. Bij na 2600 van de 3090 bisschoppen worden bij de opening verwacht. Het aantal journalisten is bijna even groot. Ruim 2300 journalisten zullen present zijn. Ook het aantal waarnemers is ditmaal gestegen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen op zaterdag 2 en zondag 3 oktober een bezoek bren gen aan de moeder van de heer Von Amsberg. die thans in diens geboorte plaats Hitzacker verblijft. Het is een strikt particulier bezojek. De feestelijke ontvangst, die door de inwo ners en autoriteiten van Hitzacker wordt voorbereid, zal dan ook een strikt plaat selijk karakter dragen. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 1