Middelburg bijna „op schoot" bij het verloofde paar U MET KIEK BEATRIX EN CLAUS IN OPGETOGEN ZEELAND A LA MAISON Uitbreidingsplan beter door aanleg van straat België begint aan E-10 Eigen woningprobleem voor gehandicapten E.E.G.-CRISIS iaeblaH P« §tetr :amens Regen van bloemen en confetti Grote toekomst Goes al in Oostenrijkse stemming >tival JLOMMAART )GWATER Vandaag Morg en Maandag D In 's Gravenpolder Boete voor rampzalig ongeluk Particulieren moeten nood lenigen Zeeuwse toernee van Boltini Nog geen beslissing over aanvullende bijdrage voor Arnemuiden Vanmorgen pauselijk document verwacht Bossche en Bredase bisschop op conciliezitting Zes maanden voor diefstallen A.R .-kamerleden besluiten bezoek aan Zeeland Duur vlees Kraan dicht Als van ouds i moeten waken voor een rogramma. Voorzitter Ad zich in zijn opendngs- tot Mr. A.J.J.M. Mes, m de Zeeuwse culrtiurelè - burgemeester van Sint J. I. M. Heuser door ing het koor uit genoem. Middelburg kon komen. Elektrotechnisch instal- an Guchte te Souburg. Advertenties) PAREREN alle ;n TELEVISIE t len. die niet bij on« in een zeer modern J verkplaats. ADIO en T.V. J at 16, HULST Tel. 329* het juiste adres HEREN KONFIKTIE ïdag 12 sept.: Hansweert: Terneuzen: 3.26 en 15.28, >2 en 14.58, Wemeldinge: sept.: Hansweert: 4,37 en en: 3.57 en 15.59, Vlissin- 15.30. Wemeldinge: 5.19 en uur Schieting. t tadhuis 15 uur Expositie 'lis Heymans. De rode lampjes, 18 j. en 21.15 uur De wraak van 14 j. lur Laat ze maar schieten, ir De langste dag, 14 j. if 10 uur Start Zuid-Wester- ;en. 19.30 uur Goud voor Caesar. ;lle 15 uur Kermisschieting. n 21 uur De ontembaren, 9 en 21 uur La Ronde, 18 j. 'n 21 uur De zevende dage- it 15 uui Schieting. eurs 15 uur Amusement- DIJK 20 uur Concert door Daan Drgel) en Jan Wisse (cello). wielerkoers. rsDUK :r 14 uur Zeilwedstrijden, en 20 uur De langste dag. 5 uur Laatste zomerschie- Oranje 19.30 uur Dansavond »n 21 uur De 7e dageraad, zwaard van de veroveraar. en 20 uur De ontembaren, 15, 19 en 21 uur La Ronde, iur De jongen uit het wilde rode lampjes, 18 j. Ier beek 14 uur Zeelandia* i uur Doller kan het niet, a.1. iur Laat ze maar schiet®"' en Konijnenputten 14-16 UW? aal hengelconcours. it 15 uur Schieting. 15 uur Amusementsmuziek 15 uur Schieting. [AAL eer 15 uur Schieting. er 15 uur Schieting. en sgebouw 19.30 uur Openings- DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 15 en 19.30 uur Goud voor ÜLLE 15 uur Kermisschietmg. ANDE „Ka1 huis" 19.30 uur Teenagerbal. 4 uur Willem'Tell-schieting. E.G 1 r De rode lampjes, 18 j- 3LLE t 15 uur Kermisschieting. 1 lur Doller kan het niet, dagboek van Anne Trnnk. vest-souburg i 11 uur Eerste steenlegging entrum. Commissaris van de koningin J. van Aartsen overhandigt prin ses Beatrix het Zeeuwse geschenk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Prinses Beatrix had haar verloofde Claus von Amsberg volgens welingelichte kring van te voren gewaarschuwd: de Zeeuwen zijn van nature een beetje ingetogen. Met andere woorden: als ze niet onmiddellijk enthousiast juichen, moet je daar maar niet van schrikken. De prinses heeft ongelijk gehad. Niet dat de Zeeuw niet ingetogen is. Wat dat betreft kent de prinses haar pappenheimers wel. Het was gistermiddag echter eenvoudig zó, dat de Zeeuw voor het verloofde paar zijn ingetogenheid opzij had gezet. Daarvoor in de plaats kwam een blijde opgetogenheid over de kennismaking vis-a-vis met de levenspartner van de kroonprinses. De vreugde uitte zich ongeremd tijdens de rijtoer die Beatrix en Claus in een open hofauto door Mid delburg maakten. De auto kwam haast niet vooruit. Het jonge paar werd omstuwd door juichend jong en oud van de Zeeuwse hoofdstad. Als het gekund had was Middelburg het liefst bij het verloofde paar op schoot gaan zitten. Men liep en drong mee zolang het kon. we boeketten bloemen. Zij hadden ze maar voor het oprapen. Er was iets meer dan een half uur voor de rijtoer uitge trokken. In werkelijkheid duurde de tocht echter eens zo lang. Om tien over vijf bereikte de hofauto de stationsbrug. Pas toen kon er een versnelling bij. Prinses Beatrix, die gekleed was in een turquoise complet, en de heer Claus von Amsberg, die nog wait confetti van de Limburgse triomftocht in zijn haren had, waren even over drie uur op hef Abdij- plein te Middelburg aangekomen. Zij werden daar al meteen met een krachtig „Oranje boven" verwelkomd. Een wel heel attente toeschouwster klemde een piepklein papieren „spandoekje" tussen haar vingers, waarop „Welkom Beatrix en Claus" te lezen stond. Wilna van Aartsen, de dertienjarige dochter van de commis saris der koningin in Zeeland, bood de prinses bij haar aankomst bloemen aan. In de statenzaal wachtten intussen de leden van Gedeputeerde Staten, de voor zitter van de statenfracties, de griffier der staten, de burgemeester van Middel burg, en enkele hoge griffie-ambtenaren met hun dames. Hier heerste aanvankelijk inderdaad een wat ingetogen stemming. Na de toe spraak van de commissaris der koningin veranderde die echter al gauw in een sfeer van ontspannen kennismaken. Het afscheid in de statenzaal leek plotseling echter wat stijfjes te zullen verlopen, maar een schuchter applaus en een ferm door mevr. v. d. Peyl, de echtgenote van de C.H.U.-fractieleider, ingezet en later door iedereen overgenomen „Lang zullen ze leven", redden de situatie. De betrekkelijk kleine open ruimte van de hofauto leek een vergaarbak voor con fetti, bloemen, vlaggetjes en wat dies meer zij. De prinses en de heer Von Ams berg wuifden om de haverklap met nieu- lAat stond dan toch maar zwart op wit in de krant van de week: een huis vrouw, die niet graag kip bereidt staat onverschillig tegenover haar gezin en is conventioneel ingesteld. Terwijl de door regen runderlappen (reclame) op het gas stonden gaar te stoven, heb ik deze en andere gegevens omtrent de koop- en gebruiksgewoonten rond ons aller kip bij het keukentafeltje zitten bestuderen. Met stijgende verbazing, die allengs overging in verontwaardiging. Mijn hemel, mógen we alsjeblieft? Mag een huisvrouw een grondige he kel hebben aan de werkjes, die zij on danks dit toch wel opknapt? Ik neem heus niet juichend de strijkbout ter hand, en toch stappen mar en kroost elke dag keurig gladgestreken de voor deur uit. De aanblik van de vatenkwast ontlokt mij evenmin een vrolijk „fal- deraldera", maar de borden staan heus niet met beschimmelde etensresten in de kast. Ik wil maar zeggen: als .er bij u iemand aan de deur komt vragen of u graag kip klaarmaakt en u zegt eer lijk „nee, niet zo dolgraag", mag die enquêteur daaruit niet de conclusie trekken, dat uw huisgenoten nooit kip krijgen voorgeschoteld. Een huisvrouw die wél jodelend op het gevogelte in kwestie aanvalt, wordt bestempeld als „huiselijk, zorgzaam, ge richt op het gezin en het huishoudelijke extra". Prachtig, maar wie even verder leest wordt een wijsgerige blik gegund op het doen en laten van zo'n kippige huisvrouw. Deze vrouwen namelijk „gunnen zichzelf graag een plezier". jeze zin uit het rapport zal heel wat mannen een vrome illusie hebben armer gemaakt. Want u dacht, meneer, dat uw vrouw alleen voor uw plezier s zondags de kippeboutjes op de ge bloemde schaal schikt. Welnee, ze smult er zelf immers even hard van mee. Als ze werkelijk liever een sim pele gehaktbal nuttigt, zoals ze beweert, nou reken dan maar, dat u en de familie uit Groningen die een dagje over is, die kip te danken hebben aan het feit, dat ze haar fantasie op het beest kan bot vieren. In de tijd toen de poelier nog een aureool boven het hoofd zweefde en een kip een dure bezienswaardigheid Was, betekende een kipmaaltijd zo één of twee keer per jaar bij een feestelijke gebeurtenis, een gemakkelijke dag voor de huisvrouw. De kip werd puur gebra den, aardappelen met appelmoes of compote erbij en de roem van de gast vrouw werd bezongen tot in de wijde kennissenkring. Nu liggen de koude brokken kippevel met inhoud in elke zelfbedieningszaak voor het grijpen en de poelier neemt noodgedwongen z'n petje af voor koning klant. De runder lapjes en de biefstuk en de varkens haasjes zijn tot delicatessen gepromo veerd en de kip is gemeengoed gewor den. Qebraden kip zonder meer kan alleen nog maar, voor het ver jaarspartijtje van een kind, met frieten en appelmoes dr bij en kluiven maar jongens. Voor andere gelegenheden moet het veel in gewikkelder en veel nationaler ook. Want Piet en Annie zijn op vakantie ge weest in Griekenland en Wim en Greetje waren tien dagen in Spanje en Gerrit en Loes zijn nog bruin van de Italiaanse zon en ze hebben allemaal Kip gegeten volgens de landsaard Daarom is kip bereiden voor een huis vrouw geen recht-toe recht-aan kokerij meer. Een gastvrouw dde zichzelf lief- Reeft, neemt knoflook, olijfolie, papri ka s. kerrie, tijm, basilicum, tomaat, ro zijnen en een heel ratjetoe takjes van mt en snufjes van dat te baat om schoonzussen, vriendinnen en de buur vrouw te overtroeven. Voor de kokkin zelf blijkt het totaal niet belangrijk, hoe "e kip na alle manipulaties en toevoe gingen smaakt. Zelfs de naam van het beestje speelt geen rol. Onder de bena ming „a la maisonlaat elk mestkuiken zich gewillig vangen. Van de drijfredenen, die leiden tot de geur en kleur van de kip als gerecht, spi'eekt het kip-rapport niet. Je kunt moeilijk verwachten, dat een eerzame S -aan deur haar zieleroerselen prijsgeven aan een vreemde man. jeifs haar eigen echtgenoot proeft aan ue poularde basquaise of de kip in dik- „e J'oomsaus nauwelijks welk vlees hij de kuip heeft. COKS VAN EYSDEN Zwolle spande de kroon. Of is ''et inmiddels Middelburg dat de 'neeste mensen op de been bracht N het bezoek van prinses en Claus? Mr. J. van Aartsen sprak een wel komstwoord namens de gehele Zeeuwse bevolking. Als voornaamste bijzonderhe den van Zeeland noemde hij zijn schoon heid, gevarieerdheid en de ontwikkeling in het kader van het Deltaplan. Vol gens mr. Van Aartsen is er voor Zeeland een grote toekomst, met name op in dustrieel gebied, weggelegd. Mr. Van Aartsen bood de prinses „een artikel van echte Zeeuwse herkomst en makelij" aan: het gouden slot (de goudkeur dateert uit 1880) van een bloedkoralen Zeeuwse ket ting. De prinses kan het slot als hanger of als broche gebruiken. Terwijl de heer Van Aartsen zijn toe spraak hield, doken telkens pientere jon genshoofden achter de hoge, statige glas- in-lood ramen van de statenzaal op. Zij hadden een kort, maar prachtig uitzicht op wat zich binnen in die deftige zaal afspeelde. Onmiddellijk na de toespraak werd er champagne geschonken. Prinses Beatrix raakte het eerst in ge sprek met mevr. Visscher, echtgenote van de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Staten. Zij was de enige in Zeeuw se klederdracht. De heer Von Amsberg werd intussen door enkele gedeputeerden op de hoogte gebracht van de belang rijkste ontwikkelingswerken, die in Zee land worden en zullen worden uitge voerd. Gedeputeerde J. van Dongen doorbrak dit zakelijke gesprek door en kele dames uit het gezelschap bij de heer Von Amsberg nader te introduceren. Het eind van het liedje was dat Claus von Amsberg bijna alle dames om zich heen had. Nadat de prinses nog een fotoboekje over Middelburg had ontvangen, maakte het verloofde paar zich gereed voor de rondrit door Middelburg. Dat de rijtoer een doorslaand succes is geworden, bleek ruim een uur later in Nieuwland. waar het verloofde paar even uitstapte om af scheid te nemen van de burgemeester van Middelburg, en waar de politie en passant armen vol confetti, vlaggetjes en bloemen uit de hofauto veegde. 's-GRAVENPGLDER In de jong ste vergadering van de raad van de gemeente 's-Gr a venpolder is besloten een krediet van f 8.025,- beschikbaar te stellen voor de plaatsing van 17 licht masten aan de Sc'huitweg. Fortrapa- straat, Burgemeester Jansenstraat en Industriestraat. De bestaande lichtmas ten zullen worden verwijderd, terwijl de nieuwe verlichting zal bestaan uit 6 meter masten en T.L.-buizen. In de Burgemeester Jansenstraat zal de ver lichting nog niet compleet worden, om dat een gedeelte nog niet is voorzien van elektriciteitskabel. Voor de bestrating, riolering, enz van een gedeelte van de Fortrapastraal vanaf de Goesestraatweg werd een bedrag van f 75.792,. op de begroting gebracht Hier door zal de aantrekkelijkheid van het uitbreidingsplan vergroot worden en zullen in het gehele plan bouwterreinen van 3 verschillende grondprijzen ver krijgbaar ziin. De centrale verwarmingsketel in de ambtswoning van de burgemeester, die totaal versleten is, zal worden ver nieuwd. De raad wilde niet het risico lopen dat midden in het a.s. stooksei- zoen de ketel het begeeft en de wo ning zonder verwarming is. Men zal overgaan op oliestookverwarming. Een totaalbedrag van f 7500,- werd beschik baar gesteld voor deze vernieuwing. Een krediet werd gevoteerd voor de aanleg van een afzonderlijke afvoer voor de woningwetwoningen aan de School straat. Aan de provincie Zeeland werd een gedeelte ter grootte van 11 m2 ver kocht voor de prijs van f 8.- per m2 ten behoeve van de verbetering van de BRUSSEL (A.N.P.) Begin 1967 zul len de Belgen beginnen aan de aanleg van de nieuwe autoweg Brussel-Ant- werpen. die een onderdeel is van de E-10 (West-Nederland - Frankrijk via Breda). De nieuwe weg zal een lengte krijgen van 36,5 km en ongeveer drie miljard Belgische frank kosten of 216 miljoen gulden. De twee huidige verbindingen, via Boom en via Mechelen, zijn niet alleen berucht door de slechte staat waarin zij verkeren, maar zullen over enkele jaren ook het verkeer niet meer aan kunnen. Goesestraatweg. terwijl toegestaan is dat een gedeelte van de Ambachitsstraat in deze verbetering wordt betrokken. Een uit 1917 daterende staatsschuld boekje. nominaal f 500,- groot, zal wor den verkocht tegen de op het tijdstip van verkoop geldende koers. De woning Raadhuisstraat 19 werd verkocht voor de getaxeerde prijs van f 12.250.-, terwijl een erfdienstbaarheid van voetpad werd gevestigd naar de openbare straat ten behoeve van dit pand. Besloten werd, voorshands voor 1966, deel te nemen aan de regeling tot sub sidiëring in de onderhoudskosten van de als maalwerktuig in bedrijf zijnde windmolens. De gemeentelijke bijdrage zal maximaal f 100,- per jaar bedra gen. De leden der woonruimtecommissie de heer Joh. op 't Hoff. A. de Kra ker. J. de Koster, Jac. Rijk en J. Wal- rave, werden voor een jaar herkozen. De subsidie aan de Stichting Zee land te Middelburg werd verhoogd van f 0,08 tot f 0,10 per inwoner per jaar. Een subsidieverzoek van de Zeeuwse stichting voor Revalidatie van 5 cent per inwoner, werd afgewezen. De bij dra ge van f 1.- per geslaagde kandi daat aan het jeugdverkeersexamen werd ingaande 1966 verhoogd tot f 1,50. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Mevrouw M. C. S.- de V. te Axel had op 22 juli j.l. te Ter- neuzen met haar auto bij het oversteken van de Willem de Zwijgerlaan naar de Mauritsstraat een bejaarde man op zijn fiets aangereden. De volgende dag over leed de man aan de gevolgen. Zij had zich thans voor de politierechter te Mid delburg te verantwoorden. De eerste ge tuige, de rij-instructeur J. J. R. te Ter- n-euzen, zat met een leerling in zijn les auto, toen hij de fietsende man enkele meters voor zich uit zag rijden. Hij wilde de man bij het kruispunt niet inhalen en bleef kalm achter hem rijden. Van de andere richting naderde echter een pre- sonenauto, bestuurd door de verdachte, die met ongeveer 70 kilometer snelheid de man aanreed, met het noodlottige ge volg. Na het ongeluk had zij tegen de rij- instructeur gezegd, dat zij dacht, dat zij voorrang had. De officier vorderde een geldboete van 300 gulden of 30 dagen. Nadat de verde diger mr. Tichelman een langdurig plei dooi gehouden had, veroordeelde de po litierechter haar overeenkomstig de eis van de officier. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een ongehuwde dame van omstreeks veertig jaar woont op een kamer, maar zij moet daar weg. De bewo ners hebben het vertrek zelf nodig, zeggen zij. Een andere vrouw is dat lot al ten deel gevallen. Zij zwerft nu van de één naar de ander en kan geen passende huisvesting meer vinden. Twee gevallen van „normale" woningnood? Toch niet, de beide vrouwen zijn lichamelijk gehandicapt. Tussen alle groepen en categorieën mensen die anno 1965 hun leven langzaam zien verzanden in de dode hoek waarin de huisvesting is gedre ven, nemen de alleenstaande onge huwde lichamelijk gehandicapten een aparte plaats in. Hun situa tie wordt niet alleen bepaald door de gebruikelijke en vaak al niet ge ringe zorgen, die alle ongehuwden bij het zoeken naar een passende woonruimte hebben, maar ook door de speciale behoeften, die hun licha melijke beperking oproept. Het gaat om die groep ongehuwde ge handicapten, die een zekere meestal grote mate van zelfstandigheid heb ben, maar in bepaalde opzichten een kleine handreiking odig hebben. Het is een naoorlogs probleem, dat verschillende oorzaken heeft- De vooruitgang van de medische weten schap heeft ertoe geleid, dat meer lichamelijk gehandicapten dan vroe ger een hogere leeftijd bereiken. Een gelukkige zaak, di echter als scha duwzijde heeft het feit, dat deze ge handicapten op een zeker moment de zorg van de ouders moeten mis sen en alleen in het leven komen te staan. De moeilijke hulsvesting is een an dere factor in het complex, waartoe zeker ook behoort de verminderde bereidheid of het vermogen van mensen om zoveel van de persoon lijke vrijheid prijs te geven, dat men de medemens die daaraan behoefte heeft enige hulp wil of kan bieden- Er valt in brede kring een aarzeling te constateren om zichzelf te geven, blijkbaar in de vrees, dat de hulpbe hoevende medemens meer ,,last" zal geven, dan men aan hulp meent, te kunnen opbrengen De omstandigheid, dat de noodzaak, om deze groep een handje te helpen duidelijk aanwijsbaar is, betekent nog niet, dat men een scherp afge rond beeld heeft van de grootte van het probleem. Die is in een stad van enige grootte moeilijk vast te stellen. Hoe groot is 't huisvestingsprobleem? Hoeveel mensen zitten daarmee? Hoe zijn met name de omstandighe den waarin de ongehuwde lichame lijk gehandicapten leven? De situatie waarin deze mensen ver keren is niet uitzichtloos. Over een beperkt aantal jaren zal het zeker mogelijk zijn om aan het probleem goeddeels tegemoet te komen. Een stad als Den Haag bijvoorbeeld be reidt de bouw voor var. een huis waarin deze mensen aangepaste voorzieningen zullen aantreffen Maar voor het moment is voor velen van hen het verkrijgen van redelijke huisvesting een bron van vele zorgen, komend bij de last, die ze toch al te dragen hebben. In beroepspensions zullen zij over het algemeen nauwelijks een plaats kunnen vinden, niet omdat zij zwaar hulpbehoevend zouden zijn over deze categorie gaat het hier zeker niet - maar omdat de pensionhouders niet bereid of niet bij machte zullen blijken, bijvoorbeeld een kamer op de parterre voor hen te reserveren, noch hun door enkele kleine handrei kingen extra van dienst te zijn. Be lemmeringen van financiële aard bij de gehandicapten, vormen een ande re moeilijkheid Het is wel duidelijk, dat hier een zaak ligt voor 't particulier initiatief. Voor mensen, die uit sociale bewo genheid de helpende hand_ willen bieden aan medemensen, die geen zware verzorging nodig hebben, maar slechts een k'eine bijstand om verder zelfstandig door het leven te kunnen gaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST Van dinsdag 28 september tot en met donderdag 7 oktober zal het Nederlandse circus Toni Boltini een toer nee door de provincie Zeeland maken. De voorstellingenreeks begint in SL- Jansteen, waarna achtereenvolgens aan de beurt komen: Axel, Sas van Gent. Ter- neuzen, twee dagen Oostburg en Vlissin- gen, Middelburg en tenslotte Goes waarna het gezelschap naar Noord-Brabant gaat. DEN HAAG Minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken kan in dit sa- dium nog niet beoordelen, of de gemeen te Arnemuiden in aanmerking komt voor een aanvullende uitkering over 1965 uit het Gemeentefonds. Het onderzoek hier naar is nog gaande. Daarbij speelt zeker de overweging mee, dat gelijksoortige gemeenten op Walcheren, na het aflopen van de toegestane garantie-uitkeringen, eveneens moeten proberen op eigen kracht uit de moeilijkheden te komen. Bovendien heeft Arnemuiden belastingmaatregelen getroffen, die de gehele bevolking tref fen en niet alleen het landbouwend deel van de gemeente. Arnemuiden heeft na melijk op grond van zwaardere lasten, die de landbouwers te dragen gekregen hebben, een aanvullende uitkering ge vraagd. (VERVOLG VOORPAGINA) Allesoverheersend blijft echter de vraag, of de Franse president zijn woorden in parktijk zal brengen. Doet hij dit inder daad, dan riskeert hij bijzonder veel voor zijn land. E.E.G. en N.A.V.O. zijn meer, dan alleen maar instituten, waarin men zijn nationalisme orijsgeeft. „E<n dit blijkt deze in feite negentiende-eeuwse politi cus te willen vergeten", aldus Nederland se politici. Feit is, dat de vijf overige landen zich op korte termijn moeten beraden op wat hen te doen staat. En nu komt de vraag naar voren, of deze vijf wel zo eensge zind zijn, als zij naar buiten laten uit komen. De Gaulle speculeert namelijk in toenemende mate op de meningsverschil len tussen de zes landen onderling. Trek ken de vijf overige landen in de nabije toekomst niet één lijn in deze wrijf punten dan is het inderdaad met de Eu ropese Economische Gemeenschap ge daan. Waarbij de grote man in het Elysée als lachende overwinnaar te voorschijn zal komen. Wie in de E.E.G. zou dit, aldus verschillende politici, voor zijn verant woording durven nemen? (Van onze correspondenten) VATICAANSTAD/BREDA/DEN BOSCH De bisschoppen van Breda, mgr. G. de Vet en van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, zullen beiden de vierde zitting van het Vaticaans Concilie bijwonen. Mgr. De Vet, die een groot aandeel heeft gehad in de bisschoppelijke verklaring over de sociale organisaties, is al naar Rome vertrokken. Daar werd intussen bekend, dat van paus Paulus VI vanmorgen „een be langrijk pontificaal document" zal ver schijnen. Het is nog niet bekend, waar over het document handelt. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, dat dit het langverwachte motu proprio is over het gemengde huwelijk. Ook denkt men aan een encycliek over de Eucharistie, waariin stelling wordt ge nomen tegenover bepaalde afwijkingen in de leer. die in de laatste tijd hier en daar aan de dag getreden zijn. Daarop heeft paus Paulus al in eerdere toe spraken gezinspeeld. Goes was gisteren al helemaal in de Oostenrijkse stemming. De bin nenstad hing vol rood-wit-rode vlag gen. Weense muziek klonk door de straten. De meeste etalages hebben een sterk Oostenrijks accent. De feest verlichting draaide nog eens proef Vandaag gaat het er helemaal Oosten rijks aan toe. Met de opening van een Oostenrijkse tentoonstelling en een Grinzingtuin, het optreden van een Oostenrijkse jeugdmuziekgroep en 'n Oostenrijkse avond op de Grote Markt. Men zou er haast de fruitfee, die van middag officieel zal worden geïnstal leerd, door vergeten (Van onze correspondent) MIDDELBURG Voor de Middel burgse politierechter stonden terecht de gedetineerden H. M. H., oud 26 jaar, slo per en J. A. S., oud 26 jaar, eveneens slo per, beiden wonende te Den Haag. Ze hadden verschillende diefstallen gepleegd o.a. telefoonkabel in Den Haag, Oost en West Souburg en Arnemuiden en ze had den zich de wielen van een geparkeerde auto te Rilland Bath toegeëigend. Dit al les iin de maanden juli en augustus 1965. Op 28 juli hadden zij een partij kabel, die zij in Den Haag hadden weggenomen, verkocht. De politierechter, mr. Sieperda, las het lijstje, nadat de officier mr. Le- bret dit gedaan had, ook nog eens voor. De schade te Oost en West Souburg en Arnemuiden door de diefstallen ontstaan, bedroeg in elke plaats ongeveer 500 gul den. De eis luidde voor elk 6 maanden onvoorwaardelijk met aftrek. Als verde diger voor H. trad op mr. F. K. Adriaan- se en voor Sch. mr. H. Bruin. De eerste raadsman gaf te kennen dat het bewijs voor zijn cliënt wel geleverd was, doch hij zou gaarne zien dat de eis milder werd. Mr. Bruin bracht naar voren, dat de recidive er bij zijn cliënt Sch. wel anders en gunstiger uit zag dan die van H. Hij bracht ook naar voren, dat de vrouw van Sch. binnen een paar weken haar eerste kind verwachtte. De politie rechter vond de feiten echter zeer ernstig en veroordeelde beide verdachten con form de eis. (Van een onzer verslaggevers) AXEL. De leden van de A.R.-frac- ties uit de Eerste en Tweede Kamer heb ben hun tweedaagse rondreis door Zee land besloten met bezoeken aan Axel, Terneuzen en Yerseke. Vanuit Vlissingen ging het gezelschap 's morgens naar Axel, waar een ontvangst door het ge meentebestuur op het programma stond. Herindeling en industrialisatie kwamen hier uiteraard ter sprake. Via de Braak manpolders werd een bezoek gebracht aan de Terneuzense industrieën. Na de middag werd de reis via Perkpolder voortgezet in de richting Yerseke. In het mossel- en oestercentrum werden de ka merleden met hun neus op de kapitale belangen van gemeente en gemeenschap gedrukt. Gloedvolle betogen werden ge houden om een open Oosterschelde. Het lange uitblijven van de vergoedingsrege ling voor de kwekers werd aan de kaak gesteld. Yerseke deelde het gezelschap mee, dat door deze kwestie zijn vertrou wen in de regering te gaan wankelen. De kamerleden brachten tot slot een bezoek aan een champignon-kwekerij en aan een pluimvee-mestkuikenbedrijf en keerden boordevol indrukken van de Zeeuwse problematiek huiswaarts. Het wachten is nu op Zeeuws getinte debatten in Eer ste en Tweede Kamer. In menig gezin wordt het stukje vlees bij de warme maaltijd met de dag kleiner. De vleesprijzen hebben dan ook een dusdanige hoogte bereikt, dat het gemiddelde huishoudbudget er zwaar onder gebukt gaat. Over die vleesprijzen is deze week een nogal verhitte discussie ontstaan tussen het Produktschap voor Vee en Vlees en de minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl. Aanleiding tot dit geruzie is een recente verklaring van het Produktschap, dat het de te gen de winter te verwachten val van de slachtveeprijzen zal proberen tegen te houden. Prijsbewaker Den Uyl heeft daarop gereageerd met de mededeling, dat hij niets voelt voor het kunstmatig hoog houden van prijzen. De vleesprij zen moeten omlaag, vindt de minister. Door deze prijs-affaire dreigt er weer eens voor de zoveelste maal een (onnodige) tegenstelling te ont staan tussen producent en consument. Het Produktschap en minister Den Uyl zijn hier beiden schuldig aan. De een kijkt alleen naar de boeren, de ander ziet alleen de jammerende con sument. Het is natuurlijk wel begrijpelijk, dat het Produktschap streeft naar een stabiel prijsniveau. Deze natte zomer is voor vele boeren, zowel in de akker bouw als in de veehouderij, een slech te zomer geweest. Het grasland heeft erg geleden; in vele gebieden zullen de koeien eerder dan normaal op stal worden gezet. De oogst aan wintervoer valt tegen, extrakrachtvoer is duur. Er zou dus een flinke uitstoot van slachtvee verwacht kunnen wonden. Daardoor kelderen de prijzen, lijden de boeren schade en zou er als de uitstoot te groot werd in 't komend voorjaar wel eens een tekort aan slachtvee kunnen ontstaan. Gezien dit perspectief ligt het voor de hand, dat het Produktschap naar tegenweer aocht. Bij het nemen van maatregelen voor één groep dient men zich echter altijd bewust te zijn van de gevolgen daarvan voor de bevol king als geheel. Dit nu heeft het Pro duktschap verzuimd. Wij betreuren dit. Ook de consument heeft een slech te dure zomer gehad. Hij is bij zonder prijsgevoelig geworden. Daar mee had rekening gehouden moeten worden bij de presentatie van de voor genomen maatregelen. Minister Den Uyl kent die prijsge voeligheid wel. Hij is er zelfs zo door aangestoken, dat hij op zijn beurt het boerenbelang uit het oog heeft verlo ren. De heren moesten nog maar eens rustig met elkaar gaan praten. Mis schien komt er dan een broodje half om op tafel. Dat herinnert er dan meteen aan, dat ook de prijsstelling bij de detailhandel nog wel eens be keken mag worden. Het is een vreemde oorlog, die tu ssen Pakistan en India gevoerd wordt. Beide partijen beschikken over mobie. ie eenheden. Het gevechtsterrein biedt ruimte genoeg om te manoevreren. Men zou dus een Blitzkrieg verwach ten, maar in plaats daarvan zien we een beperkt gevechtsterrein met pe netraties over en weer van slechts en kele kilometers. Wat mag de oorzaak zijn van deze oorlogvoering op beperkte schaal Schrikken beide partijen terug voor den werkelijke krachtmeting? Die verklaring zou hoopgevend zijn. Erg waarschijnlijk lijkt zij echter niet. De inzet van het conflict is Kasjmir. To-n de Pakistani naar de wapenen grepen, moeten zij er zich van bewust zijn ge weest, dat een paar schoten in het grensgebied niet voldoende zouden zijn om Kasjmir in handen te krijgen. India beantwoordde de aanval van Pa kistan op Kasjmir met een tegenaan val op het grondgebied van Pakistan zelf. Ook die aanval had alleen zin ais men bereid en in staat zou zijn hard toe te slaan. Zowel Pakistan als India zouden dus moeten streven naar een beslissende krachtmeting. Tot dusverre is die er gelukkig niet geweest. Het ver moeden dringt zich daarom op, dat de aanval aan beiide zijden onvoldoende is voorbereid. Brandstofgebrek zou ook een verklaring kunnen zijn voor de geringe beweeglijkheid aan het front. Hoe het ook zij, als India en Paki stan niet naar de V.N. willen luisteren zal ai het mogelijke gedaan moeten worden om een uitbreiding van de ge vechtshandelingen te voorkomen. Tot die middelen behoort ook zeker het dichtdraaien van de olie_ en benzine kraan. Een dergelijke maatregel zal ongetwijfeld ook de economie en de burgers van beide landen schade be rokkenen maar dat is in ieder geval een minder kwaad dan een werkelijke oorlog. Wie gehoopt zou hebben, dat de ern stige internationale politieke situatie' president De Gaulle tot andere ge dachten, althans tot gematigde uit spraken zou brengen, is bedrogen uit gekomen. De generaal is weer flink van leer getrokken tegen alles wat in ternationale samenwerking heet en heeft voor de zoveelste maal gedreigd, dat Frankrijk zijn verdragsverplich tingen en in de E.E.G. en in de NAVO niet zal nakomen, als de andere participanten blijven weigeren naar zijn pijpen te dansen. De Gaulle's nationalisme is de droom van een man, die in het verle den is blijven leven. In deze tijd is er echter geen plaats meer voor absolute onafhankelijkheid. Zowel voor de de fensie als met het oog op de economie is ieder land aangewezen op samen werking met anderen. Men kan alleen nog zijn vrienden kiezen. Vrienden afstoten gaat de Franse president jammer genoeg gemakke lijker af. VIER OOSTDUITSERS zijn erin ge- slaagd naar de Westduitse provincie Nedersaksen te vluchten. Een van dc vluchtelingen was een soldaat in uni form.

de Stem | 1965 | | pagina 3