RE.G^CRISIS OP SPITS Beatrix en Claus krijgen vrij baan Houtwegers betrapt K GEEN FILES IN ZEELAND plaats van bommen VEERTIGTAL DODEN BIJ CYCLOON Kofferman als spion achter slot Kostbare handschriften in stilte doorverkocht JL z luns pessimistisch over De Caulles verklaringen: M vJfii Speelgoed in 0p steer' Zon en regen VOOR 13 JAAR: Duitse invasie verwacht bruiloft voor Zonder Frankrijk PARIJSE CLUB STEUNT POND STERLING Moordonderzoek Kameda dood spoor REL IN NIJMEGEN PAKISTAANS SUCCES AAN FRONT LAHORE DAGBLAD VOOR ZEELAND MSi-m i' Onderhandeld Afdwingen PSYCHOLOGIE Tienduizenden Tonnen drukken ANDAAG IN op l.25 fïPv'i ■m$i sils I0J« JAARGANG No. 24993 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijeridekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 1114111 ZATERDA6 11 StPTEMBfc* 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES Kloksiiaat I - teletoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 j-^telefoon^2377 - (Bijbureaus: fERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSfBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze redactie binnenland) PEN HAAG Bitter was vrij dagavond het commentaar van minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, na nadere bestude ring van de De Gaulles jongste persconferentie-teksten: „Ik kan me niet onttrekken aan de indruk, dat de generaal zich in feite niet meer gebonden acht aan de Euro pese verdragen, althans niet op een aantal hoofdpunten." De mi nister doelde daarmee op De Gaulles afwijzing van het beslis sen bij meerderheid, hetgeen per 1 januari volgens verdrag zou gaan geschieden en op diens ver werping van de onafhankelijk uitvoerende organen, waarin dat verdrag voorziet. De crisis is naar de mening van minister Luns acuter geworden. De Europese verdragen en de verdere uitwerking daarvan, aldus minister Luns, zijn tot stand gekomen door mid del van normale en objectiexe onder handelingen. Daarbij is naar algemeen inzicht in ruime mate tegemoet geko men aan Franse verlangens. Frankrijk is daarbij zeker niet in een minder gun stige positie komen te verkeren dan zijn vijf partners. Nadat de portee van De Gaulles in herhaling uitgesproken, verscherpte standpunten de Nederlandse politici volledig duidelijk was geworden, rea geerden zij unaniem teleurgesteld. Zij waren in het algemeen van oordeel dat de Franse president opnieuw het aftre den heeft geëist van E.E.G.-commissie- voorzitter prof. Walter Halstein en vice- voorzitter oud-minister dr. S. Mansholt. Het K.V.P.-Tweede-Kamerlid drs. Th. E. Westerterp begreep niet, hoe een man als De Gaulle nu, na zeven jaren, durft zeggen dat het E.E.G.-verdrag in strijd is met de Franse grondwet. „Hij gaat nu in zijn nationalistisch streven zo ver om te proberen een soort ver drag van Parijs af te dwingen. De Fran sen kunnen nu zelf de conclusie trek ken: met De Gaulle verder, maar dan zonder E.E.G. en N.A.V.O., met alle consequenties van dien. Of met een an dere president in de E.E.G. en de N.A.V.O. Voor een Nederlander zou deze keus niet moeilijk blijven. In Frankrijk spelen thans allerlei andere factoren mee", aldus drs. Westerterp, Europees deskundige. Hij en verschillende andere Neder landse politici wezen er ook op dat de oppositie tegen de Franse president ook in zijn directe omgeving waarschijnlijk wel groter zal worden. Bekend is al dat landbouwminister Pisani en verschil lende anderen, zoals de minister van financiën, het lang niet eens zijn met de denkbeelden van De Gaulle. De minis ter van financiën denkt waarschijnlijk al met zeer grote zorg aan het mo ment dat hij grote sommen geld uit de Franse staatskas moet halen, die hij anders via Brussel kon innen. (VERVOLG ZIE PAGINA S) (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT/MIDDELBURG 2^orgeloos zoals verliefde mensen past zijn prinses Beatrix en Claus von Amsberg gistermiddag over de weg der ergernissen gereden, het 55 km lange tweestrookstraject tussen Woensdrecht en Middel burg, de te smalle hoofdweg door Zeeland. De rijkspolitie veegde een rijbaan schoon voor de vier glanzende limousines en de koninklijke Rolls Royce van het verloofde paar. "I/Tak achter de stoet rijdend hebben wij mee-genoten. Ook voor ons dit keer geen lange liles achter kruipende maaidorsers, geen gevaarlijke inhaalma noeuvres langs afgeladen vrachtwagen-combinaties, geen zenuwslopend opflitsen van remlichten.Een heerlijk ritje! We hoefden noch op ons recht noch op onze rem te staan, en dat is voor een automobilist een héél aparte ervaring De prinses en haar verloofde kwamen een kwartier te laat op de vliegbasis Woensdrecht aan, nadat zij 's morgens een bezoek aan Limburg hadden gebracht. Met een snelheid van 110 km per uur reden zij Zeeland in. Aan de snelheidsbeper kingen van 80 en 70 km per uur hoefden zij (noch wij!) zich te storen. yij hadden in een half-uurtje in de Zeeuwse hoofdstad kunnen zijn, terwijl je normaal op een uur moet rekenen, maar het verloofde paar legde zich zelf snelheidsbeperkingen op. Waar mensen langs de weg stonden schoolkinderen met papieren vlaggetjes en tieners met in de berm geplukte rietstengels werd vaart geminderd. De traverse in Goes, dat geheel uitgelopen scheen om de prinses en haar toe komstige gemaal te groeten, werd met een snelheid van slechts 20 km per uur genomen. De intocht in Middelburg ging stapvoets, want het geestdriftige publiek bleef niet op de trottoirs. Het liet voor de Rolls Royce maar een smalle baan vrij, en voor ons nog minder. Tn Middelburg scheen de zon voor het verloofde paar, dat in Goes een buitje te verwerken kreeg en op de Sloedam een plensregen. In de Zeeuwse hoofd stad was er confetti, serpentines en applaus. Jongelui met republikeinse span doeken 'die de politie in Maastricht moest verwijderen) lieten zich hier niet zien. SAIGON (Reuter) Amerikaanse vliegtuigen hebben boven vijf steden in Noord-Vietnam meer dan 10.000 pakjes met speelgoed, zeep en leermiddelen uitgegooid. Op elk pakje staat: „Van de kinderen van Zuid-Vietnam voor de kinderen van Noord-Vietnam", De vijf tiende dag van de achtste maan-maand 7- dit jaar 10 september is een kin derfeestdag, die in heel Vietnam wordt gevierd. De pakjesactie was beraamd door Amerikaanse en Zuidvietnamese des kundigen voor de psychologische oor logvoering en betaald door de Zuidviet namese regering. (Van onze weerkundige medewerker) Het komende weekeinde geeft af en toe flinke periodes van zonne schijn, maar doordat er boven West-Europa onstabiele lucht aan wezig blijft, kunnen er vooral in he middag- en avonduren ook buien vallen. Sommige kunnen zelfs van onweer vergezeld gaan. Het weekeinde blijft voor de eer- ®te septemberweek aan de koele Kant met temperaturen van 16 tot graden. Een groot verschil met he Balkan, waar het momenteel het warmst is, met maxima van ongeveer 35 graden. In Engeland, iuid-Zweden en ook in het hele Alpengebied valt opnieuw langdu- ïV?.,en vrÜ veel regen. Daaruit Phjkt wel dat aan de natte moeson een groot deel van Europa nog 31?? o'Pde is gekomen. De boge- nrukgebieden blijven nog steeds op n veel te grote afstand om on» mB Penode, van bestendig nazo- eer te kunnen brengen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Fraude met hout in de Amsterdamse haven heeft tot de arrestatie van acht personen geleid. De fraude be stond hierin, dat het gewicht van in de haven aangevoerde boom- (Van onze redactie buitenland) TOKIO/NEW ORLEANS Een veer tigtal doden, vierhonderd gewonden en twaalf vermisten zijn vrijdagavond reeds gemeld als gevolg van de ver woestende kracht van de wervelstorm „Shirley", de krachtigste die Japan dit jaar heeft geteisterd. Naar schatting 19.000 huizen zijn ver woest, terwijl bijna het dubbele aantal onder water staat. De storm raast thans in noordelijke richting naar het eiland Hokkaido. Ten minste zeven kleine schepen zijn in de golven verdwenen. Vijf slachtoffers vielen door het neer storten van een fabrieksschoorsteen in Osaka. De storm bereikte gisteren snelheden van 275 kilometer per uur. De cvkaan Betsy heeft een spoor van zware ver nielingen getrokken door de stad New Orleans en de hoofdstad van de staat Louisiana, Baton Rouge, en heeft daar na veel aan kracht verloren. Er vielen in deze steden geen slacht offers. Wel werd voor miljoenen dol lars schade aangericht. Vele schepen werden in New Orleans losgeslagen «n kwamen met elkaar in botsing. stammen tegen steekpenningen werd gedrukt, waardoor er te weinig vracht- en opslagkosten werden betaald. De recherche kon omtrent het met deze knoeierijen gemoeide bedrag mel den dat het om ten minste vele tien duizenden guldens gaat. Hoewel de rijkspolitie er pas het af gelopen najaar lucht van kreeg dat er met de uit West-Afrika ingevoerde stammen werd geknoeid, moeten de malversaties reeds een jaar of vier aan de gang zijn. De zaak ging eerst goed rollen toen de politie bij geruchte ver nam dat er begin dit jaar bij een Am sterdams bedrijf een ijker was ontsla gen wegens het indienen van een opzet telijk vervalst ijkrapport. Enkele re- chercheurs zijn toen in de omgeving van de man gaan informeren, waarbij zij stuitten op knoeierijen met hout grachten. Gebleken is dat het werkelijk gelos te gewicht in de ijkrapporten gemid- deld tien procent lager werd opgege ven, waarvoor de betrokken contro leurs drie tot vijf gulden per gedrukte ton ontvingen. Deze steekpenningen waren volgens de politie afkomstig van de onderneming die belang bij de zwendel had, de houtimportfirma. De benadeelden zijn een zestal Nederland se, Franse en Duitse scheepvaartmaat schappijen en vier stuwadoorsfirma's. Een cacaodiefstal, die een belangrijke rol speelde bij het op gang komen van het onderzoek naar de houtzwendel, scheen aanvankelijk van weinig bete kenis. Het ging hier nl. om slechts vier zakken bonen, die door de 31-jarige controleur E. B. waren verkocht. Een nader onderzoek bracht echter aan het licht dat de diefstal slechts een van de vele was die door een en dezelfde groep waren gepleegd. JERUZALEM (U.P.J.) - De recht bank heeft Mordechai Loek, die inter nationaal de bijnaam „kofferman" heeft gekregen, veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, op beschuldiging van spionage voor de V.A.R. Het is niet bekend of de man, die de Egyptenaren in november van het vorig jaar vergeefs hebben geprobeerd in een koffer per vliegtuig van Rome naar Kairo te smokkelen, in beroep zal gaan bij het opperste gerechtshof. Loek, 31 jaar en in Marokko geboren, heeft voor de rechtbank toegegeven voor Egypte te hebben gespioneerd. Hij be weerde dat echter gedaan te hebben als list om uit de gevangenis te komen waar hij was opgesloten wegens illegaal be treden van de Gazastrook vanuit Is raël. pc js'tem)— „Oppenheimer is een verrader". Dit heeft diens vroegere mede werker, prof. Chevalier, over de „vader van de atoombom" ge zegd. Pagina 7. De naam Gehlen wijst onmiddel lijk naar de Westduitse geheime dienst. Over de drager van die naam zou een roman te schrijven zijn. Wjj volstaan met een uitge breide reportage. Pag. 21. Ook Citroen komt met vernieu wingen. De grote modellen van dit merk krijgen onder andere sterkere motoren. Pag. 19. De verslaggeving van het concilie is lang geen gemakkelijke zaak. De kritiek erop, zegt onze redac teur dr. A. v. d. Weger, berust vaak op onbegrip. Pag. 11. De filmliefhebbers staat in het komende seizoen veel interes sants te wachten. Over de Ne derlandse plannen èn de films waaraan in het buitenland wordt gewerkt, schrijft onze filmredacteur. Pag. 5. Rijden in een wagentje? Dat kan als we in plaats van een „rand stad" een „bandstad" bouwen. Ideeën voor stedebouw in onze ge westen Pag. 17. Jan van Heel exposeert in het Haagse Gemeentemuseum. Ar- shille Gorky houdt een tentoon stelling van zijn werk in Mu seum Boymans. Pag. 15. In een tijd van toenemende han delsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië wordt het land van Soekarno steeds meer één econo mische chaos. Pagina 9. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Blijkens een mede deling in het blad van de Nederlandse bond van horeca- en aanverwante be drijven, afdeling Amsterdam en omstre ken, wordt rekening gehouden met een enorme toevloed van Duitsers bij het huwelijk van Claus en Beatrix. De heer G. J. Maters, een functionaris van de bond, schrijft: „De collega's in de dranken-, spijs- en logiesverstrekkende bedrijven zullen zich moeten prepare ren op het feit dat op de huwelijksdag van onze kroonprinses een rage uit Duitsland te verwachten is". Uit zeer betrouwbare bron heb ik vernomen dat alleen uit het dorpje Hitzacker (af komst van de heer Von Amsberg) on geveer vierduizend personen zijn te verwachten. Reisbureaus in dat plaatsje hebben reeds honderd autobussen ge charterd. Waar het huwelijk zal plaats vinden is nog een open vraag. Het kan zijn Amsterdam, Den Haag maar ook Hilversum. Dus houdt dit vooral in het oog en dan maar voorbereidingen tref fen om de stoot op te vangen". 55 5? (Van onze correspondenten) LONDEN/PARIJS - Zowel in rege ringskringen als bij de financiers van de regering-Wilson heerste gisteren grote vreugde toen de Nationale Bank van Engeland bekendmaakte, dat tien landen kredieten ter beschikking zullen stellen om het pond sterling tijdens de herfstperiode door de grootste moeilijk- heden heen te helpen. Deze steun betekent, dat het pond sterling beslist niet zal worden gedeva lueerd. De lening zou worden verschaft door de leden van de „Parijse Club", minus r rankrijk. De Franse medewerking zou op het „hoogsite niveau" te Parijs zijn geweigerd. De laaiden, die voor een periode van drie maanden kredieten ter beschikking stellen, zijn Nederland, België Ca nada, Italië, Oostenrijk, Japan, Zwitser land en de Verenigde Staten. De bekendmaking van deze buiten- la?dse beschermingsmaatregel had on middellijk tot gevolg, dat de Britse munt haar hoogste peil bereikte in de wisselkoersen sinds 14 juni j.L Thans wordt ook voorspeld dat de Britse dis contovoet, die nu zes procent bedraagt spoedig zal worden verlaagd. In Londense kringen wordt dit een schitterende overwinning van de rege- ring-Wilson en de nationale bank ge noemd. Evenwel wordt erkend, dat de Ame rikaanse minister van financiën, Henry Fowler, een belangrijke rol heeft ge speeld m het verstevigen van het inter nationale vertrouwen in het pond ster ling. /U >1 K ,iuo?ir^v iZ AMSTERDAM (A.N.P.) „Het on derzoek in de koffermoordzaak is min of meer doodgelopen". Dit zei vrijdag avond de chef van het politiebureau Leidseplein te Amsterdam, hoofdinspec teur J. Vrijburg, die zich sedert woens dagmiddag 25 augustus met zijn staf onafgebroken met deze mysterieuze zaak heeft beziggehouden. Er zijn volgens de hoofdinspecteur nu twee mogelijkheden, ti?e even waar schijnlijk als onwaarschijnlijk zijn. Ten eerste: de moord is in Brussel gepleegd (waar Kameda een appartement in een flatgebouw in de Rue Ernestine be woonde). Als dit zo zou zijn, dan is er alle reden om aan te nemen dat de da der van Japanse afkomst is en gezocht m°et worden *n de onmiddellijke om geving van Kameda. De andere moge lijkheid is dat de moord in Amsterdam is gepleegd en dan zal volgens hoofd inspecteur Vrijburg naar alle waar schijnlijkheid de moordenaar een Ne derlander zijn. (Van oinze correspondent) NIJMEGEN In alle stilte heeft een dominicaan van het klooster „Alberti- num" te Nijmegen een aantal kostbare handschriften verkocht aan de Konin klijke Bibliotheek te Den Haag. Daar door is in vakkringen opschudding ont staan. Het betreft hier een veertiental hand schriften en een evangeliarum, dateren de ui', respectievelijk de veertiende en elfde eeuw. De Nijmeegse universiteitsbibliotheek heeft al vaker belangstelling voor dit cultuurbezit getoond, maar nu zijn de documenten zonder enige ruchtbaarheid verkocht. Ezuu-men taliteit Historicus prof. dr. L. J. Rogier onthult in een fel artikel de ach„argrand van deze gebeurtenis. In het tijdschrift „Nu- maga" verhaalt de emeritus de geschie denis van de handschriften, afkomsGg uit hei voor-reformatorische broeren klooster te Nijmegen. Na aankoop op een veiling van deze belangrijke kunst schatten, hebben de paters dominicanen generaties lang deze schat bewaard. Prof. Rogier fulmineert nu tegen een ezau- memtaliteit. die liever schatten voor wat zilverlingen verpatst, dan ze te behoe den voor een gezamenlijk cultuurgoed. Prof Rogier vraagt zich af hoe het mo gelijk is geweest, dat geen enkele pater provinciaal deze verkoop heeft tegen gehouden. „De bibliothecaris van het Albertinum heeft de stad Nijmegen te kort gedaan, aangezien deze een uni versiteitsbibliotheek bezit, waar de handschriften iedere dag en voor ieder een" toegankelijk zouden zijn". In zijn kritiek wijst hij met nadruk op het feit, dat deze Nijmeegse universiteitsbiblio theek reeds herhaaldelijk de wens te kennen heeft gegeven de stukken te willen kopen. Prof. Rogier meent dan ook dat uit de gang van zaken zeker afgeleid moet worden, dat men welbewust de univer siteitsbibliotheek heeft willen uitscha kelen bij deze bedenkelijke transactie. (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI/KARATSJI Indiase strijdkrachten zijn giste ren aan het front bij Lahore te ruggevallen. Oprukkende Pakis taanse strijdkrachten beschieten thans de stad Ferozepore, zestien kilometer binnen de Indiase gren zen. De Indiase minister van defensie Cha- gan, die dit gisteren in het parlement meedeelde, meldde voorts een nieuwe Indiase aanval over de rivier de Ravi, tussen Sialkot en Lahore. Aan beide zijden worden zware ver liezen geleden. Ondanks verbeten Pa kistaanse tegenstand maken de Indiase troepen voortgang in de sector van Sialkot en het gebied van Gadra. Cha- gan herinnerde eraan, dat de acties slechts ten doel hebben verdere Paki staanse aanvallen tegen te gaan. Indiase bommenwerpers hebben gis teren in twee golven hun zwaarste aan val tot nu toe gedaan op Karatsji. De aan de regering zijnde Indiase congres- partij heeft de bevolking gewaarschuwd zich voor te bereiden op een mogelijke atoomaanval. In een circulaire werd geen vijand met name genoemd. Secretaris-generaal Oe Thant en de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken Bhoetto hebben gisteren te Ra walpindi geconfereerd. Leonid Brezjnev, eerste secretaris van de Russische communistische partij, heeft gisteren een beroep op India en Pakistan gedaan de gevechten te staken en de troepen terug te trekken. Maleisië heeft communistisch China en Indonesië verzocht zich niet in het conflict te mengen. (Advertenties) (Advertentie) Keuze uit honderden stuks Pelterijenhuis Vermeulen Vismarktstraat 19. Breda Tel. 35230 Eigen atelier GROTE MARKT 25 - BOTPA

de Stem | 1965 | | pagina 1