TS „Ik heb nooit zo lekker gereden als in deze finale" Brands rapper dan rivaal Cees Haast perse! met zuurstof' werking Dertiende Benelux-ronde met diverse kopstukken W ielerronde met kermis Duidelijk Anders Bokser ligt nog steeds in coma Kermis Drukte In Nieuw-Vossemeer: Nieuwelingen rijden in Zuidzande Tsjech breekt record van Jazy Clay wil wel Het wachten is op Patterson Uitslag en Piet v. d. Lars uitgeschakeld wittewitte was èn... ais nieuw 12 EKENSTRAAT >4 en 83 BREDA In adviseren modellen... winter! raai Shetland gsplitten. Uni s door rokstof jlticolour, o.a. 119.- ■roningen VAN DER STEEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 IS WIMBLEDON (UPI) De Mexi caanse bokser Jesus Saucedo, die dins dag aan de hersenen geblesseerd is ge raakt door een k.o. in de ring, ligt nog in een coma. Zijn toestand is nog altijd ernstig, werd uit het ziekenhuis verno men. SAN SEBASTIAN Geen grote vreugde-sprongen. Geen gillende jubelkreten. Niets van dat alles. Tiemen Groen (negentien jaar oud, van beroep huisschilder en wonend in het langzaam beroemd wordende Friese Follega) stapte kalm van zijn race-fiets en zocht zijn vader. De Nederlandse kolonie in Spanje zag trots hoe Meine z'n fietsende zoon omarmde en hoe het tweetal de spanning afreageerde door tranen de vrije loop te laten. Tiemen Groen was weer wereldkampioen. Weg de narigheid van Tokio. Weg die teleurstelling van de Olympische Spelen. De Nederlandse amateur achtervolger had in de finale die amper boeiend kon worden genoemd zijn rivaal Moskin verslagen. „De beste won" verklaarde de Rus sportief toen hij afstapte. De beste maakte zich intussen klaar voor de huldiging, waarvan hij de cere monie uit ervaring kende. met Rodriguez was de werkelijke finale een anti-climax van dit op papier zo sterk bezette achtervolginestoernooi. Weer stond Tiemen Groen op de hoogste trede van het ere-schavot. Hij was opnieuw wereldkampioen bij de amateur achtervolgers. Links naast hem Moskvin (tweede) en rechts Isaksson (derde). Samen met zijn vader, die in deze moei- lyke dagen net als in Tokio zijn allerbeste vriend was geweest, waadde de jonge Fries dwars over het door nieuwe uit barstingen van Pluvius tto een binnenzee veranderde middenterrein om uit handen van UCI-voorzitter Adriano Rodoni zijn tweede regenboogtrui in ontvangst te ne men. Hoog op het erepodium, tussen zil veren Moskwin en de bronzen Isaksson in nam Tiemen de dik verdiende hulde in ontvangst. Het deerde hem niet dat niet het rood-wit-blauw in de mast ging, dat inplaats van het Wilhelmus een Spaans erelied weerklonk. Hij was wereldkam pioen en dat was meer dan hij een week geleden had durven hopen. Vooral toen Tiemen kennis had gemaakt met dit kleine baantje was de twijfel zijn hart binnengeslopen. Met de opmerking „ik rijd veel liever op een grotere baan" had hij enkele dagen ook zijn begeleiders in verwarring gebracht. Maar nu was de spanning geweken. „Eigenlijk is de rit tegen die Indiaan (Rodriguez) de finale geweest" zei de opgeluchte Jan Derksen. Hij had gelijk. Na het spannende duel (Van een onzer verslaggevers) EEDE De dertiende Benelux-ronde voor profs op de Acht van d'Ee zal aanstaande zondag een wielerspektakel worden als nooit tevoren. Het organi serende viermanschap heeft beslag kun nen leggen op een aantal renners, die op de eerste plaats waar voor hun geld geven, en bovendien duizenden wieier- enthousiasten naar het plaatsje in de verste uithoek van het Zeeuwsch- Vlaamse land zullen trekken. Veertig beroepswielrenners zullen aan de start verschijnen. Tot de vertrek kers behoren Peter Post, de Belgen Gui- do Reybroeck, Frans Brands en Theo Verschuren en dertien Televizieren van Kees Pellenaars, waaronder Gerben Karstens, Cee s Haast, de winnaar van vorig jaar Jo de Haan, Huuib Harings, Rik Wouters, Bas Maliepaard, Piet Da- men en Bart Zoet. Jo de Roo en Henk Nijdam komen niet mee. berg premies waarvoor vooral de mid denstand heeft getekend. Vijftig keer zul len de coureurs hun achtje van 2700 meter draaien, samen dus 135 km. Sinds 1952 heeft de kermis van Eede grote bekendheid verworven. Vieren twintig ingezetenen legden toen de man f 100,- uit en haalden een stel beroeps- renners naar het dorp. Het succes was verzekerd. Waar men anders vele kilo meters moest reizen om de grote man nen uit het wielervak aan het werk te zien, kon men nu, dank zij een voor beeldige samenwerking, een eigen koers organiseren. Zes tot zevenduizend gul den moet elk jaar op tafel gelegd wor den om dit spektakel doorgang te kun nen laten vinden f 2500 en een grote beker van Dagblad De Stem is er voor de renners aan prijzen te verdienen. Met een toegangskaartje voor volwassenen van f 2,- en voor kinderen half geld, springt het comité er elk jaar uit. Voor dit jaar verwacht men, als het weer een beetje meewerkt, tegen de 5000 toe schouwers. Het viermanschap R. en A. Gijsel, M. de Smet en T. Goossens, heeft de za ken weer goed voor elkaar. Er ligt een prachtig parkoers te wachten en een NIEUW-VOSSEMEER - Zater dagmiddag, de eerste kermisdag in Nieuw-Vossemeer, wordt de tradi tionele wielerronde van dit dorp aan de Eendracht verreden. Het is een ronde voor amateurs, die over een afstand van 104 kilometer (twintig ronden) gaat. Om half drie wordt het startschot gegeven. Er heeft zich een veertigtal ama teurs gemeld. Onder hen zijn ver schillende favorieten, zoals René Pijnen, C. Machiels, B. Minnekus, J. Brooijmans, terwijl ook de plaat selijke favoriet A. Akkermans zal starten. Verder zullen twee Austra liërs, Farra en Kruf aan de start verschijnen. Eede, dat zelf 1100 inwoners telt, heeft maar een keer per jaar een der gelijke drukte te verwerken Burgemees ter M. van Berckel zal de renners weer wegschieten. Op het Dorpsplein liggen start en finish; de verdere route is Schoolstraat, Nieuwstraat, Brieversweg, Oude Eede weg, Vlassersstraat, Nieuwe- weg, Verloren Dorpsstraat en Dorps plein. De erelijst van de Beneluxronde ver meldt de namen van: 1952 Harm Smit; 1953 Wim van Est; 1954 Piet van As; 1955 Rik van Steenbergen; 1956 Roger Verplaetse; 1957 J. Bruggenkamp; 1958 Schalk Verhoef; 1959 Jo de- Roo, 1960 niet verreden wegens wegopbre- king; 1961 Gilbert de Smet; 1962 Leon van Daele; 1963 Jos Linders; 1964 Jo de Haan. PIET BRASPENNINCKX zal ko mend seizoen voor Pelforth gaan rijden. In de ronde van Canada al werd hij benaderd door Mau rice de Muer (die er met zijn echtgenote op vakantie was) en tijdens de wereldkampioenschap pen nu bereikte men een ak koord. BENONI BEHEYT, Frans Mel- ckenbeek, Michel van Aerde, Frans Arenhouts, en Maurice Joossen komen dezer dagen voor de rechtbank als gevolg van do- pings-controle. Het ziet er naar uit dat ze niet gestraft zullen worden omdat hun overtreding plaatsvond voor de scherpere wet doorgevoerd werd. Intussen is men er in België van overtuigd dat komend seizoen de anti-do- ping wet bijzonder fel zal wor den gehanteerd. LOMME DRIESSENS vertelde dat zijn fabriek (Flandria-Ro- meo) inderdaad maatregelen gaat nemen naar aanleiding van de discriminatie bij de selectie voor het wereldkampioenschap. Zoals bekend maakte geen der Flan- dria-renners deel uit van de groep. „We blijven onze equipe houden, maar zullen niet meer in België fietsen"aldus Lomme. Maar of de bazen woord zullen hou den PIET RENTMEESTER is op zoek naar een ander merk. Zijn con tract met KAS loopt dit jaar af. Teruggaan doe ik van z'n le ven niet" aldus Piet Rentmees ter die er aan toevoegde „het heeft me al genoeg gekost". WIM EVERTSE blijft leider in de Zeeuwse wielercompetitie voor nieuwelingen. Hij staat op een totaal van 142 punten. Jan Ki- vit haalde er 134, Piet Oomen 107, Jaak Beun 90 en Ad van O ver veld 83. Moskwin, vorig jaar in de kwartfinale door Groen uitgeschakeld, was kennelijk nog niet over de vermoeienissen van zijn halve eindstrijd tegen Isaksson heen. Al na de tweede ronde, toen Tiemen nog geen drie meter winst had kunnen boe» ken, zagen Derksen en de soigneurs Henk de Haan en Piet Liebregts dat de Rus „dood" zat. Zij bleven echter Tiemen aanvuren. „Hij kan wel plat rijden en dan is het fijn als hij een duidelijk stuk voorligt", meende ook vader Groen. Maar Tiemen had de aanmoedigingen niet nodig. Elke ronde zag hij zelf dat zijn voorsprong groeide en dat inspireerde de jonge Fries. „Ik wilde niet alleen kampioen worden. maar ook een goede tijd rijden", zei hij later. Zijn opzet slaagde. Toen het ver lossende schot weerklonk was hij niet alleen 45 meter op de bewonderenswaar dig doorploeterende Rus ingelopen, maar liet tevens de opperbeste tijd van 4.57.95 afdrukken, de beste tijd ooit in de finale van een wereld- of Olympisch kampioen schap gemaakt. Tiemen had zijn revanche voor Tokio op ondubbelzinnige wijze on derstreept en mag nu nog een jaar in de regenboogtrui, die hij in 1964 voor het eerst in Parijs op zo'n verrassende wijze veroverde, fietsen. Terecht trots reed hij de ereronde na eerst zdjn grootouders, die de lange reis naar San Sebastian hadden gemaakt, om hun beroemde kleinzoon kampioen te zien worden, to hebben om helsd. In de Nederlandse cabine was er ten- Meine Groen viel na dagen vol spanning trots en dankbaar zijn fietsende zoon om de hals. Rechts soigneur Henk de Haan die met natte doeken de wereldkampioen opfriste. slotte gelegenheid voor een gesprek. „Ik heb nog nooit zo lekker gereden als in deze finale", vertelde Tiemen, die overi gens niet kon zeggen waarom dit nu wel het geval was geweest. „Misschien omdat ik me ditmaal het gehele jaar op diit kampioenschap heb voorbereid en in 1964 niet". Ook vond Tieimen, dat hij „mazzel" had gehad door in de kwalificatie de op één na beste tijd te rijden. Anders had ik meteen tegen diie Columbiaan moeiten uitkomen en was er misschien wel uiit- egfietst want die 4.55 in de kwartfinale was een tijd om „meneer" tegen te zeg gen. Hij noemde niet de darmstoornis sen, die hem twee dagen geleden nog hadden geplaagd. Schouderophalend stap te hij daar overheen. „Maar al het andere zat tegen: diie kleine baan, het eiten lag me hier niet en bovendien kon ik door al die regen ternauwernood trainen. Op de baan was het bijna niet mogelijk en ook de weg was taboe voor mij, omdat ik aldoor die bult vlak voor Senaus over moest. Neen, ik had niet verwacht hier te zullen winnen". Zijn toekomstplannen heeft Tiemen ook al nauwgezet uitgestippeld. „In tegen stelling tot het vorige jaar, toen wij het nodig vonden dat ik ging rusten, zal ik nu deze winter op de baan in Antwer pen gaan trainen om ook op een klein baantje beter te leren sturen en boven dien zal ik hier en daar wedstrijden rij den. Af en toe in achtervoiginig, maar het meest in oimniumis en dan wil ik vol gend jaar in de zomer proberen het we relduurrecord van Roger Rivière_ te ver beteren. Die heeft op de Vigorellibaan in Milaan bijna achtenveertig kilometer ge reden, maar de Olympische baan in Ro me schijnt veel sneller te zijn. En als dat lukt word ik het jaar daarop dat is dus 1967 professional. Wachten tot de Olympische Spelen van Mexico in 1968 doe ik beslist niet" ZUIDZANDE Een prominent veld renners verschijnt zaterdag in Zuidzande aan de slart, waar voor de zevende keer een wedstrijd voor nieuwelingen wordt verreden die om half drie begint. Behalve de normale prijzen is er een attractieve klassementspremie uitgeloofd met een hoofdprys van f 100. en een tweede prys ter waarde van f 50. Aan do start komen o.m.: Cees Koeken, Jan Kiviet, Piet Oomen, Wim Evertse, Han Westerweele, Ad van O verveld en Jaak Beun. Odlo7nST^A (ANP' De Tsjech Josef Hon m'0.WlnAaJar var' het zUver °P de hooft ST "jdens de spelen van Tokio SSSF 1,1 Hoystka het wereldrecord op de zuuu meter verbeterd en gebracht op ~!jininuten en 1 seconde. Het oude we- reldrecord stond met 5 minuten en 1.6 MchelJazy naam de Fransman JESTER (UPI) Een woordvoerdei W* r continental Promotions Ine meegedeeld dal de wereldkampi b °°ksen zwaargewicht Cassius Clay dpH" *s zi^n e'ncl november te ver- eaigen tegen de vroegere kampioen „W Patterson, r "et gevecht zal gehouden worden is uas Vegas in Nevada of in Houston, *as> zei de woordvoerder De formele naertekening van het contract werd e?-s hem opgehouden door Patter- on die nog niet in de voorwaarden fieeft toe-gestemd. Sprintkampioen der amateurs werd ae Rus Omar Phakadze. Hij versloeg Qe Italiaan Turrini. De bronzen me- rfllle werd gewonnen door de Frans- wan Morelon, die zijn landgenoot frentin versloeg. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. „Daar komt een renner alleen de hoek om. Aan zyn trui te zien moet het Cees Haast zijn". Chris Delbressine gaf met overslaande stem een verslag van de aankomst der Roosen- daal.se profronde. Met gebogen knieën, het kort geknipte grijzende hoofd naar voren gestoken om toch maar niets te missen van de aankomst gilde hy de zin nen door de in zijn rechterhand geklem de microfoon. De ervaren speaker ver giste zich echter. Het was niet Cees Haast die zich van medekoploper Frans Brands had los gemaakt maar Rik Wouters die de laatste hoek voor de finish rondde en nog 'n toer voor de boeg had. De twee koplopers kwamen even later in zicht; elkaar be loerend met moordlustige blikken stoven zij op de meet af. En zoals eigenlijk te verwachten viel werd de kleine Franske Brands overwinnaar in dit duel. Cees Haast is nu eenmaal een nog slechtere sprinter dan Brands. Dit tweetal had zich reeds vroeg van de rest van het kleine peloton afgescheiden. Klein omdat de organisator van de ronde van Roo sendaal, J. Rademakers, zich strikt aan de gegeven richtlijnen van de KNWU had gehouden en tien dagen voor de koers de inschrijving had gesloten. Geen renner kreeg de kans, zoals het bij an dere rondes gebruikelijk is (uiteraard met toestemming van de consul van de KNWU) nog even voor de start zich op te geven voor deelneming. Zo klopten di verse profrenners om twee uur tever geefs aan bij de heer Rademakers. En zelfs na de KNWU in Den Haag te heb ben gebeld, bij de heer J. Suijkerbuijk consul van de KNWU in West-Babant. De voornaamste organisator van de ron de van Roosendaal hield echter zijn been stijf. Gezien het weer 'het regende ver schrikkelijk) en het dus te verwachten aantal bezoekers weigerde hij de renners in te schrijven. Wat zakelijk gezien zijn goed recht was. De twee koplopers trokken zich in ieder geval van deze kwestie niets aan. Met het grote mes namen zij een forse voorsprong op het peloton waaruit zich op de helft van de koers een viertal Te- levizierrenners losmaakten. Het waren Cees van Espen, Gerben Karstens, Leo van Dongen en de door hen ingelopen vluchter Bas Maliepaard. Deze vier zou den zich evenals de twee koplopers in de prijzen rijden. Het peloton inhalen zo als Cees Haast en Franske Brands pres teerden lukten hen echter niet. Zij na derden de karavaan tot op dertig se conden. Verder kwamen zij ondanks de vette premies die op het inhalen van het peloton stonden niet. De uitslagen: 1. Brands, 100 km in 2. 36.15; 2. Haast, 3. Van Espen. 4. Karstens, 5. Van Dongen, 6. Maliepard, 7. Wouters, 8. De Haan, 9. van de Klundert, 10. Ha rings, 11. Rentmeester, 12. Schuuring, 13. Pieterse, 14. Beckers, 15. Damen, 16. Mid- deleir, 17 Stolker, 18 Swaneveld. Gerben Karstens veroverde definitief de tweede plaats in het Breda-Bier-klassement en Piet Rentmeester werd derde. Uitslagen aspiranten: 1. Stroosnijder, in 34.40, 2. Blok, 3. Cardol, 4. Roks, 5. Heyde, 6. Schouwenaar, 7. Van de Hey- den, 8. Oyken, 9. Van Duin en 10 De Bruyn. SAN SEBASTIAN Profstayer Piet van der Lans is eervol in de eerste her- kansingsrit dar prof-stayers ten onder gegaan. Van de 20e tot de 45e minuut reed de Sassenheimer die achter de Fransman Retrin van start was gegaan, op kop. Maar na een rondenlang gevecht moest hij de leiderspositie afstaan aan de meer geroutineerde Zwitser Luggenbul die onbedreigd naar de zege en de finale fietste. Uit de tweede herkansingsrit plaatste zich de Spanjaard Gomilla, zodat zondag in de eindstrijd de Spanjaarden Timoner en Gomilla. de Belgen Proost en Deloof. de Fransman Varnajo, de Zwitser Luggenbul, de Duitser Rudolph en de Ne derlandse kampioen Jaap Oudkerk zullen uitkomen. OP DONDERDAG 28 oktober zal een Nederlandse boksploeg in Cardiff uit komen tegen Wales. De ploeg u nog niet samengesteld. Wat is zuurstof-werking? Duizenden zuurstofbelletjes geven uw sop de vernieuwende werking van lucht en zon. Nu sneller en grondiger spoelen l Snel spoelen is een gemak voor u. Bovendien worden nu alle vuildeeltjes veel grondiger uitgespoeld.

de Stem | 1965 | | pagina 9