Noorse socialisten voor krachtproef JVingeneUtrecht? Concert? Theater? Zolder? Namen Kosmos wil dialoog met ongelovigen Jager en hond weer in jachtveld PATRIJS IS BUITEN DE WET GESTELD BOSCH TERUG NAAR SANTO DOMINGO uitzondgeoea! Naturalisatieverzoeken ex-bewoners Nw.-Guinea mogelijk tot 1 oktober monteur Dit weekend verkiesingen VIER NEGERS LEVENSLANG IN CEL Italiaan stak ambtenaar jaar hechtenis AQUANAUTEN HEBBEN OOR- ONTSTEKING Weer komplot tegen Nasser mislukt Zeg het met bloemen Nog meer dan 700 miljoen analfabeten peren 9 Autobedrijven Uw strand pakje voor volgend jaar zomer Bot naar Teheran Biografie over Verolme nu al bestseller utrecht I M' -87 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG lt) SEPTEMBER 1965 et bedrijf te Molenschot een torgen tussen 1113 uur, sdhot, telefoon 01601224. ,De Reu'' - caravans zijn be. roemd om hun sublieme weg. ligging hun chique afwerking en hun interessante prijs. Be- zoekt onze showroom Belcrum- garage. Min. Kanstraat 16-20, Breda. tel. 01600-39900. Alle da gen geopend.X „De Reu" - caravans zijn be roemd om hun sublieme weg. ligging hun chique afwerking en hun interessante prijs. Be zoekt onze showroom Belcruim- garage. Min. Kanstraat 16-20, Breda, tel. &1600-39900. Alle da gen geopend. X Ouders van emigranten! Het is nu tijd om te boeken voor een groepsreis per schip, met 25 procent korting, naar Canada en USA Alle inlichtingen bij Wm H. M tiller Co N.V., Boul. de Ruyter 14, tel. 2171, Vlissingen en bij onze passage- wagen op de weekmarkt te Goes en Terneuzen. Te koop nest Duitse herders, Eksterstraat 28, Breda. Te koop gevraagd alle soorten rashonden, Eksterstraat 28, Breda. ïsh. >0— in- iter p.s. est- Te koop aang. herdershond teef. te bevr. bij S.C. Kuypers Antwerpsestr 22 Bergen op Zoom. Lief voor kinderen. Alfa Romeo mei 1963 1600 Sprint, kleur blauw, 57.00ft. fan t.k.a. Tel. inl. 01600-33975. X Beierum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v-a. 1981 te koop. Min. Kanstraat 16—20, Breda. Tel. 01600-39900. X zen. uks. ïstr. iter- iten. 34, LOOO 'ten. 122, T.k.a. R4 '62-'63 in prima staat Dauphine '60, '61 '62, weinig I gelopen met en zonder garantie n R8 '63, goed onderhouden te- 3 vens een Estafette bestel voor I zeer lage prijs. P-Otten N.V.I Beverweg 4, Breda, tel. 2253o, I zaterdag gehele dag geopend. sten .oj.-. elef. T.k.a. Dauphine in prima stj zeer lage prijs, tel. 01600-46974, tevens Opel Rekord 6q prijs nader overeen to komen. Be verweg 4, Breda. erm. iren, j. H. astr. of ma- ere v. alle als: !usq- v.a. Ver- Axel. dak- Rij s- goe- eter. pleet ;cent Te ;rstr liOOp. sch. Ioed- 125 com- iets rceel, diep leeft. Wo- Bre- X geen met zui- 5.000,. Ire- 66. X Naar de Opel specialist Voor een goede Opel Voor een motor van Opel Voor onderdelen van Opel - Voor onderhoud van uw Opel- Voor accessoiires van Opel Voor service en goede garant* Voor Opel Bovag Garage, b Dames, Kwekerijstr. 3, Breoa Tel. 33528, bij Herofabriek...- Te koop of te Wj}' V W. de luxe 1963 3350,- W. de luxe 1962 2650,-; V.V de luxe 1958 1950,- DAT luxe 1961 f 1950.; OAF de luxe I960 I 1550.-; Fiat 600 1.Ml 1750,-; Fiat 500 19» f 1*0.' Taunus 17m 1964 4950,-1 nault R8 1962 2950.-; nault Dauphine 1961 Borgward Isabella 19» 2354' Al deze wagens in z. goede f,' met 3 mud garantie schrtOT'; Pr. serv. Inruil en financ» ring mogelijk. Zaterd. en z dag geopend. Nog enkele wagens te koop tegen spojg- v. Doorens automobielhanae.' Liesbosstr. 28, Breda. tel. «t» Nabij Markt Princenhage. Vito garage te HI,<,a- II*n^r; in uitsluitend eerste klas s bruikte automobielen, van voor tot achter ge&eel nagezien en gecontrc>leer<1 eigen werkplaats. Al deze gens zijn rechtstreeks VM ste eigenaar, schadevrij en u zeer recent bouwjaar. Kom. eens geheel vrijblijvend b« kijken En maakt uw ..0. uit de volgende couranteaa^ mobielen. VW. de kuxe met stalen schuifdak we"v. banden zeer mood en g W. d-e Luxe 1962 in pr- ge. V W de Luxe 1963 weuws lopen. V.W. tie Luxe fa Vauxhall Viva 1963, F* ra- 1963 Fiat Neckar 61 PS. S dio en sch.dak. ^.W. j.0i- 1964 V.W. de Luxe 61 yiat dak V.W._ de^ Luxe -ft3, tus- older L Koe de npol. loëne Idak v w. ue L-uAc „,-v -tw, 600 van '63. Citroen 2 ^hujf- V.W. 1500 van '62 met jijden dak. Al deze atito s ran- verkocht m. onze ,v ^^-duren- tie. Overal bekend- roeven- de de gar. tijd 3 m. M rek. tuele onkosten voor zowel van onderdelen ,lg arbeidsloon. Ekl desk toegest. derzoek en Proe5?Liijk. Vj| Inruil en fmanc. 342. to gar. Ginneker«W**.irt To- vlak bij Ginneker^1 gapend talpompen. Dagen)11® -- mm iders! cantie pro- Ier 14. 340 342, rkt To- geopend. totTo' uur. ateriae3el73 V.W- dags tot 6 uur. Ten Luxe de Luxe 1962. X Toegan9 vrij Wij tonen 18 KEUKENS voor elke beurs voor iedere woning Schieting «P*' byrC|kVSamam^aTl1 1 gratis. Beg. OSLO (UPI) Noorwegens socialis tische regeringspartij, sinds dertig jaar aan de macht, wordt aanstaande zondag en maandag op de zwaarste proef ge beid sinds vele jaren. Naar schatting twee miljoen Noren zullen beslissen of «je exclusief socialistische regering zal aanbiyven of worden vervangen door een bredebasis-coalitie van vier par tijen. De conservatieven, agrariërs leen cen trumpartij), liberalen en christendemo craten zijn het eens geworden over een coalitie als zij samen de meerderheid der stemmen zouden krijgen. Politieke waarnemers in Oslo geven de coalitie een 50-50 kans, en enquetes onder het kiezersvolk dat 2.550.000 zielen groot jS wijzen uit, dat men het tijd vindt voor een verandering. De Noorse arbei derspartij. hoewel grootste fractie in het Storting (het Noorse parlement), heeft bij de de laatste verkiezingen terrein verloren, en in 1961 moest premier Ei- nar Gerhardsen een minderheidsrege- rinig vormen. In 1945 kreeg de arbei derspartij 85 van de 140 Stortingzetels. Dit aantal verminderde tot 77 in 1953. nam in 1957 weer toe tot 78, en daalde in 1961 tot 74, waarmee ze de absolute meerderheid kwijtraakte Aan de achteruitgang van de partij in 1961 werd bijgedragen dooi' de uit stoting van leden van de socialistische volkspartij wegens afwijkende meningen over de buitenlandse politiek en de de fensie. Overigens heeft de Socialistische volkspartij met haar twee afgevaardig den de grote geestverwante partij ge steund wanneer financiële en economi sche zaken aan de orde waren. Waar de socialisten en de vier niet-socialis- tische partijen in Noorwegen elkaar op vinden, is op het terrein van de bui tenlandse politiek en de defensie. De regering van de arbeiderspartij werd in 1963 vier weken onderbroken, toen de NEW YORK (UPI) De rechtbank in New York heeft vier leden van een jeugd bende van negers, die was gevormd om blanken te molesteren, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Voor nog twee beklaagden werd psychiatrische observatie bevolen. De vonnissen vielen wegens een aan val op een Hongaars echtpaar, dat in de negerwijk Harlem een kledingzaak had. Tijdens een roofoverval werd de vrouw van de winkelier door messteken gedood en raakte de winkelier zelf gewond. Van de knapen die tot levenslang zijn veroordeeld zijn er drie 18 en één 17 jaar, twee afgevaardigden van de socialis tische volkspartij met de niet-socialisten meestemden toen de industrialisatiepo- litiek aan de orde was. De regering trad af en de conservatief John Lyng werd voor een maand premier. De ver kiezingstoespraken in Noorwegen draaien om binnenlandse problemen. De niet-so- cialistische partijen verwijten de socia listen gezapigheid en gebrek aan besluit vaardigheid op het stuk van de huis vesting en het inflatiegevaar. De socia listen beantwoorden deze kritiek met te wijzen op de industrialisatie van gebie den waar geen industrie bestond, waar door aan duizenden werk werd verschaft en het bruto nationale produkt toenam. De niet-socialisten repliceren, dat de bedragen, die het land voor de oprich ting van deze industrieën heeft moeten neertellen, de projecten tot „monumen ten van wanbeleid" maken. Waarnemers wagen zich niet aan een voorspelling over een nederlaag van de socialisten. Ze wijzen erop. dat deze bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1962 toen een socialistische nederlaag werd verwacht hebben bewezen over grote reserves aan kracht te beschikken. De verhoudingen in het huidige Noorse parlement zijn: socialisten 74 afgevaar digden: conservatieven 29: agrariërs 16: christendemocraten 15: liberalen 14 en socialistische volkspartij 2. HAARLEM (ANP) Wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan een inwoner van Beverwijk heeft de rechtbank in Haarlem gisterochtend de 41-jarige Italiaanse lasser D. M. overeen komstig de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. De lasser, die in Beverwijk woonde, had belangstelling opgevat voor de doch ter van zijn vroegere hospita. De moe der van het meisje vreesde moeilijkheden en had een en ander verteld aan een 36- jarige ambtenaar van de brandweerin spectie, die in dezelfde straat woont. Op de avond van 20 juni volgde de ambte naar de lasser, toen deze op straat liep. Hij verzocht de Italiaan weg te gaan, waarop een ruzie ontstond. Daarbij trok de Italiaan een mes en stak er de ambte naar mee in het onderlichaam. SAN DOMINGO (DPA) De voorma lige president van de Dominicaanse re publiek, Juan Bosch, wordt zondag aan staande in Santo Domingo terugverwacht uit zijn verbanningsoord op Porto Rico. Bosch werd in 1963 ten val gebracht. Zijn terugkeer naar Santo Domingo was het door de „opstandelingen"-regering van kolonel Caamano nagestreefde doel. Zoals bekend heeft de regering-Caamano evenals die van generaal Imbert, zich vorige week teruggetrokken ten gunste van de voorlopige nieuwe regering van Godoy. LA JOLLA (UPI) Negen van de 10 aquanauten, die op het ogenblik in het ,,Sealab 2" op ongeveer 65 meter diepte in de Grote Oceaan onderzoekin gen verrichten hebben last van ooront steking. Deze wordt hoogst waar schijnlijk veroorzaakt door de micro-or ganismen. die zich in de omgeving van het ,,Sealab" bevinden, en de aquanau ten tijdens hun „uitstapjes" hebben ge ïnfecteerd. De aquanauten zijn met an tibiotica behandeld om de ontsteking, die zich kenbaar maakt door pijn en een gezwel in het buitenste oorkanaal, te bestrijden. Deze tegenslag zal geen in vloed hebben op de verdere activiteiten van de aquanauten. (Advertentie) De Franse modeontwerpers houden zich nu al weer bezig met de strandmode 1966 en dat, ter wijl de winter nog moet beginnen en de lente nog o zo ver is. Hier twee creaties, welke men geacht wordt tijdens het strandleven 1966 te dragen: links een ontwerp van Larissoa („Cluny" genaamd), rechts een ontwerp van Jeunesse Cos- si Cossa" geheten) KAIRO In Kaïro is weer officieel melding gemaakt van een mislukte moordaanslag op president Nasser. De aanslag had moeten worden ge pleegd na Nassers terugkeer in de Egyp tische hoofdstad van een bezoek in au gustus aan Djedda in Saoedi-Arabië, waar hij met koning Feisal over vrede in Jemen onderhandeld heeft. De man, die de aanslag had moeten plegen, was een lid van de republikeinse garde, Is mail el Fayyoumi Hij werd gearres teerd twee dagen na Nassers vertrek naar Djedda. De beraming van de aan slag was het werk van de Moslim-broe derschap, waarvan de leden worden op gespoord en gearresteerd wegens het ont werpen van een reeks plannen om Nas ser van het leven te beroven. DOOR MIGNON G.EBERHART 44) Houd hem vast. had Dilly gezegd. Maar dat kon ze niet. Ze had geen zin de nare scène met Lem in de bibliotheek nog eens te beleven en toch deed ze dat, in gedachten.Woord voor woord, elke blik. Er moest be slist een of ander moment geweest ^ijn waarin zij - en Lem - beiden IQut gegaan waren, een punt waarop een of ander woord of gebaar hen hart moeten weerhouden van zo'n bitter t I2h, van mening. Als er zo'n o- Seweest was, vanwaar een naar liefde en begrip mogcliik was geweest, had zij dat. niet kun- £en ontdekken. «rt esef,te niet ze van uitputting was *n een onrustige slaap -oiaat de telefoon op hei nachtkastje scherp door de stilte scheurde. ~*e, schoot overeind en grabbelde in net donker naar de hoorn. Ze voelde i gj k0m moes' zijn. De hoop her- Leefde. Het moest Lem zijn en hij zou naar mrs. Schultz noemen en haar vertellen dat hij van haar hield. Wat ze °°k gedaan had, bij had haar lief. Ze had de hoorn nu tegen haar oor aangedrukt en riep: ,,Ja - ja - Lem J pet was Lem niet. Een stem die ze z,lc.h. maar al te goed herinnerde, zei zuidelijk: „Ik heb nog steeds de re- pnjas. Het wordt tijd dat we eens .praten." m fe Ze snakte naar adem en zei ,,Verstikte stem nog eens:.,Nee - Net duurde een hele poos voor ze in °e gaten had dat ze de kiestoon weer hoorde. Maar hij kon nieA praten! Hij kon S?ar niet dreigen met een regenjas. «ij was dood - in het meer - zijn spit- jte gezicht overdekt met bladeren. ^iee, ze hadden hem weggehaald - $aar hij was dood. rs gloofd z, bgrp z, daeeeet l eerst geloofde ze, begreep ze. dat een andere map was. Het was al- uju een ander geweest. Ze knipte het licht aan en griste een wollen kamerjas van Lem, die over een stoel hing, daarvan af. De jas was haar te groot, ze struikelde en viel bijna toen ze over de overloop naar Dilly's deur rende. Ze gooide die open. „Dilly - Dilly - hij heeft weer opgebeld. Dilly". opgebeld. Dilly." Dilly deed het lampje op haar nacht kastje aan. ,,Wat ter wereld? Wie." ,,Hct is niet de dode man geweest! Nooit. Het is iemand anders." ,.Waar heb je het over?" .Hij heeft me net opgebeld. Hij tele foneerde en zei dat hij de regenjas nog steeds had. Hij zei dat het tijd werd voor een gesprek. Toen legde hij de hoorn op de haak. Ik zeg je dat het iemand anders was. Een an dere man." De kanten schouderbandjes van Dil ly's nachthemd zakten af. Ze huiver de en staarde Martha nietsziend aan. ,Geef me die peignoir, ik bevries," zei ze en greep haar bril. Martha gaf haar de roze peignoir, die Dilly omsloeg „Ik meende al dat ik de telefoon hoorde, ik dacht dat het Lem zou zijn. Dat hoopte ik - nou. vertel me precies. Houd op met dat gebeef. Wat heeft hij gezegd?" ,.Dat heb ik je verteld. Dat alleen - maar zie je dan niet in dat het ie mand anders is geweest? Beide ke ren." „Hoe weet je dait?" ..Aan zijn stem. O. het is dezelfde vent." Dilly knikte traag. „Ik snap het. Ja dat heeft Lem bedoeld." „Lem." „Natuurlijk. Toen hij de sheriff er aan herinnerde dat de autopsie het tijdstip van overlijden aan het licht zou brengen. Ik heb daar toen aan ge dacht." „O. Je bedoelt dat als de lijkschou wing uitwijst dat hii donderdagavond gestorven is - dan - nou, dan moet het natuurlijk iemand anders zijn die opgebeld heeft en zei dat hij een re genjas had. Ik heb niet gedacht -" „Het zou beter zijn als je de hersens die de Schepper je geschonken heeft af en toe ook eens gebruikte. Als Hij je die tenminste heeft gegeven. Ik be gin er wel eens aan te twijfelen." Martha had alle ontzag voor Dilly verloren- Woedend en als vanzelf sprekend kaatste ze terug „Denk maar voor. jezelf, Dilly, en ik zal het van nu af aan ooL voor mezelf doen Ze liep naar de deur. „Wat ga je doen?" riep Dilly. „Alles aan Lem vertellen. En aan de sheriff." „Martha ik heb je gezegd eraan te denken." „Welk nummer heeft de gouverneur? „Dat weet ik niet." ..Staat het ergens opgeschreven?" ..Ik zeg je dat ik het niet weet." „Dilly, je hebt hem opgebeld. Je hebt met hem gepraat. Geef me zijn nummer. Als je het niet doet. bel ik Inlichtingen." Dilly keek Martha aan en zuchtte. „Er ligt een zwart boekje in het te lefoonkamertje. Op de plank." Ze hees zich overeind en keek op haar horloge. „Het is bijna drie uur." Martha trok Lems grote ochtendjas om zich heen en ging de kamer uit. Vanuit de zitkamer scheen een vaal licht op de trap. Het was koud in huis; een ijzige tocht streek langs haar blote voeten. Op een tafeltje brandde nog een eenzame lamp en bescheen wat kranten. Dilly's grote tas van krokodillenleer, een asbakje een leeg glas - huiselijke cingen die in scherpe tegenstelling stonden tot de angstaanjagende stem door de telefoon. Snel liep Martha naar de telefoonkamer, struikelend over de de lange jas. Ze knipte het licht aan. Op de plank lag een beduimeld boekje met telefoonnummers. Ze vond het nummer van de gouverneur en draaide interlokaal en vroeg een drin gend gesprek aan. Na een hele poos antwoordde een mannenstem: „Dit is de ambtswoning van de gouver neur." In zijn stem klonk iets van koele en slaperige afkeuring door. „Ik wil Lem spreken" zei ze snel tegen de telefonist. ,,U spreekt met mrs. Lemuel Bascom. Ik wil mr. Bascom spreken." „O, die is hier niet, mevrouw. De gouverneur slaapt". „Wanneer is mr. Bascom vertrokken? Waar is hij heengegaan?" ,,Ik weet het niet. mevrouw. Hij is hier ge weest hij en een paar andere he ren. Ze zijn al een poosje weg." (Advertentie) en... beste) tijdig) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Bot (Ontwik kelingshulp) gaat naar de Perzische hoofdstad Teheran om daar een van 8-20 september te houden wereldconferentie op ministerieel niveau over het vraag stuk van het analfabetisme bij te wonen. De conferentie staat onder auspiciën van de UNESCO. In 1950 telde de wereld nog omstreeks 700 miljoen analfabeten, mensen dus, die lezen noch schrijven kunnen. Dit aantal is sindsdien zelfs nog met tientallen mil joenen toegenomen, hoewel het percen tage analfabeten ten opzichte van de ge hele wereldbevolking sinds 1950 enigs zins is teruggelopen. Duidelijk is, dat het analfabetisme in vele landen een zeer ernstige belemmering vormt voor verde re economische, sociale en culturele ont plooiing. De ministers-conferentie in Teheran zal de mogelijkheden nagaan voor doeltref fende nationale acties voor de bestrij ding van het analfabetisme en de finan ciering van hiermee samenhangende cam pagnes bestuderen. Ook wordt gedacht aan een „wereldcampagne tegen het anal_ fabetisme". Minister Bot zal op de con ferentie vergezeld zijn van een viertal wetenschappelijke medewerkers. De Vlaamse schilder Pieter Breu ghel wordt in de Westvlaamse plaats Wingene elk jaar bijzonder geëerd. Dit jaar worden zondag de grote „Breughelfeesten" weer georgani seerd en zullen zo'n 50.000 toeristen naar dit anders zo rustige dorp onder de rook van Brugge trekken. Zondagmiddag om 15.00 uur be gint een grote Vlaamse optocht met ruiters, trommelaars, landsknechten, harmonieën en rederijkerskamers met weelderig versierde praalwagens. Daarna volgen groepen die de Vlaam se spreekwoorden uitbeelden: met twee aan één been knagen bij de duivel te biecht gaan de Pilaarbij ter. Andere groepen verbeelden de Parabel der Blinden, de Kreupelen. Dulle Griet enznaar schilderijen van Breughel. 18.00 uur: Feest der Smulpapen. Breugheliaanse maaltijd in de open lucht. Duizenden figuranten getooid in klederdrachten uit de 16e eeuw nemen er aan deel. Tijdens dit feest der Smulpapen worden ontzaggelijke hoeveelheden Vlaamse gerechten ver orberd: 30.000 pannekoeken, 1000 me ter worst, 10.000 schotels rijstpap en dit alles „besproeid met tientallen hectoliters bier. 20.30 uur: Fakkeloptocht. In Wilrijk bij Antwerpen staat zon dag 12 en 19 september de „Geite stoet" op het programma. Om 3 uur begint deze optocht, waaraan ver schillende ballet-, toneel- en volks dansgroepen hun medewerking ver lenen. Tussen de dertien praalwagens zijn talrijke muziekkorpsen, 100 paar den, 100 schapen en 50 geiten te vin den. Ook de geschiedenis van het verkeer sinds 1765 wordt er belicht. Oude diligences, de onvervalste koets van de graaf van Vlaanderen en de eerste auto's en motoren kan men hierdoor bewonderen. De teenagers kunnen hun geluk dit weekend beproeven in het Sportpaleis in Antwerpen. Op za terdag en zondag wordt daar de jinale gehouden van de Gouden Mikro 1965"-wedstrijd, een grote muzikale wedstrijd voor ensembles. Het Sportpaleis is voor deze gele- legenheid speciaal ingericht. Over al kan men nu het optreden van de artiesten van nabij volgen. Behal ve de ongeveer 60 aan de wedstrijd deelnemende ensembles, zijn er nog talrijke „gastvedettes" gecon tracteerd, zoals Rocco Granata, To- nia, Robert Cogoi en als speciale attractie op zondagmiddag de be kende Engelse beat-groep THE ANIMALS. Het spektakel begint zowel zaterdag als zondag om 15.00 uur, terwijl de deuren reeds om 13.00 uur geopend worden. De en treeprijs bedraagt 50 en 75 frs. Zaterdag organiseert de politie- sportvereniging „Renkum" voor de 19e maal de AIRBORNE-wandeltocht. De organisators hebben wederom bij zonder fraaie wandelroutes uitgestip peld, terwijl verder kosten nog moeite gespaard zijn om alles zo perfect mo gelijk te laten verlopen. Ook nu be looft de belangstelling voor deze tocht, die zowel een zinvolle herden king als een genoeglijk en sportief gebeuren is, weer zeer groot te wor den. In het weekend zijn er verder nog de volgende gebeurtenissen: In Aalst- Waalre zondag aan de Genneperweg van 14.00 tot 18.00 uur een pony- bondsconcours van de landelyke rij- verenigingen van de NCB Ook in Mechelen een bloemencorso. Zon dag in Namen een muziekfestival van Belgische en buitenlandse militaire korpsen. Zondag in Zolder weer autoraces om de Beker van de Toe komst. In Breskens een concert. In Hulst tot en met 26 september een tentoonstelling van schilderijen van Staf van Elzen bij boekhandel Van Geyt. In Oostburg zaterdag de Sint Bavowandeltocht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De nieuwe sectie „Kosmos'' van de St. Willibrordusle- den heeft zojuist een rapport gepubli ceerd onder de titel Geloof en Onge loof". Het wil een bijdrage leveren tot bezinning op de verhoudingen tussen christendom enerzijds en ongeloof an derzijds. „Wanneer het rapport er iets toe bijdraagt, dat wij onderling in dis cussie komen en dat wij met elkaar meedenken, dan hebben wij al heel wat bereikt", aldus drs. B. de Lange op een persconferentie, waar het rapport door de samenstellers werd belicM. „Wij zou den graag zien, dat de ongelovigen de verschijning van dit rapport zouden be schouwen als een eerste woord, dat uit lokking is tot een wederwoord". Het rapport bestaat uit vijf hoofdstuk- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 ok tober a.s. verloopt de termijn, waarbin nen een verzoek tot het verkrijgen van de Nederlandse nationaliteit kan worden ingediend door degenen, die tot 1 oktober 1962 op voormalig Nederlands Nieuw- Guinea de staat van Nederlands onder- daan-niet-Nederlander bezaten. Deze sta tus ging op laatstgenoemde datum bij de overdracht van het bestuur over Nieuw- Guinea aan de Verenigde Naties verloren. Destijds is evenwel bij rijkswet bepaald, dat deze Nederlandse onderdanen-niet- Nederlanders het Nederlanderschap zou den kunnen verwerven, indien zij na 1 oktober 1962 tenminste een jaar onafge broken woonplaats of verblijfplaats heb ben in het koninkrijk en het naturalisa- tieverzoek binnen drie jaar wordt inge diend. Deze termijn van drie jaar verloopt per 1 oktober a s. ken: het historische feit van het atheïs me; een korte beschrijving van gesecu lariseerde levensverhoudingen; een ana lyse van de begrippen geloof en onge loof; de betekenis van het ongeloof voor het geloof en de mogelijkheid van de sa- nenwerking, dioloog en getuigenis. In een begeleidend commentaar maakte prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de St Willibrordusvereniging, en kele kritische kanttekeningen. Hij vroeg zich af, of in het rapport een omschrij ving van geloof wordt gegeven, waarin christenen hun geloof kunnen herkennen. Hij wilde niet ontkennen, dat het christelijk geloof, evenals het overtuigde ongeloof een existentiële levenskeuze is. Maar wel vragen wij ons af, of op deze gemeenschappelijke basis een gesprek van christenen ongelovigen gevoerd kan worden". Prof. Groot pleitte ervoor, dat wij in het gesprek met ongelovigen er duidelijk voor uit komen, dat ons geloof veel meer is dan een menselijke levenskeuze: het is een keuze van God. „Wij mogen ons in een gesprek met ongelovigen niet anders voordoen dan we zijn". Ook was hij van mening dat in het rap port al te vlot wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat gelovigen en onge lovigen bij hun streven naar een betere wereld een gemeenschappelijke doelstel ling hebben. Hij waarschuwde voor een dialoog op basis van woorden die de ei genlijke verschillen maskeren. De 9tadskwekerijen van Utrecht bieden altijd veel fraais. In deze tui nen, die te vinden zijn aan de Hercu leslaan die langs het stadion en het sportveldencomplex Maarschalker- weerd loopt, worden vele bloemen ge test en jonge bomen en struiken ge kweekt. In de stadskwekerij vindt men langs de keurig aangelegde pa den s-teeds wel iets nieuws. Het aquarium Ouwehands dieren park is uitgebreid met enkele bewo ners van de Rode Zee: met name schorpioen vissen en reuzenzee-anemo- nen, met drieband koraalvissen. De schorpioenvis is buitengewoon giftig. Hij moet in zeewater met een zeer hoog zoutgehalte leven en op de bij zonder hoge temperatuur van 26 gra den. Men heeft er een extra verwar mingsinstallatie voor moeten aan brengen. De reuzenanemonen zijn ze ker zo groot als een ontbijtbord. Ze leven constant in gezelschap van ko raalvissen. die er voor zorgen dat ze schoon blijven. Weer zo'n wonder lik iets van de natuur. We zouden ze de werksters van de anemonen kunnen noemen. Zaterdag 11 september zal In de Koninklijke Nederlandse Schouw burg-Nationaal toneel van België de openingsvoorstelling van het seizoen 1965-1966 worden gegeven nl. Don Juan, een komedie van Molière. Deze komedie zal men verder de hele maand september, elke zaterdag, zon dag, maandag, donderdag en vrijdag kunnen zien, telkens te 20 uur; 's zondags ook om 15 uur. Het Jeugdtheater zal als openings voorstelling brengen op zaterdag 11 september om 15 uur: Op de kermis... op de kermis! door Jan Staal, met muziek van Jan Reiziger. Hetzelfde stuk zal worden gespeeld op 12, 15, 18, 19 en 22 september, telkens om 15 uur. O Op zaterdag 11 september zal in de schouwburg Casino in Den Bosch te 20 uur het derde zomerconcert plaatsvinden. Dirigent zal zijn Henri Arends uit Haarlem. Het program ma biedt gemakkelijk toegankelijke werken, uitgevoerd door het Bra bants Orkest. De nog jonge pianist Jan Wijnen zal solist zijn in het Tweede pianoconcert in g van Saint Saëns, een virtuoos en briljant werk, dat vooraf wordt gegaan door een van de geestige werken der literatuur: het scherzo ,.1'apprenti sorcier" van Paul Dukas. Entree f 3,50. Het alom vermaarde bloemencorso van Valkenswaard wordt dit jaar ge houden op zondag 12 september op het terrein Wilhelminapark. Dit ge beuren wordt elk jaar door tiendui zenden mensen uit de eigen streek en uit andere provincies bezocht. Ook dit jaar valt er weer veel moois te zien en te beleven. De zomer raakt langzaam maar zeker op z'n eind. De avonden wor den langer en de schouwburgen ont steken opnieuw hun luisterrijke lich ten. De komedies en drama's die we zelf schiepen in zon- of regenover- goten lange dagen keren in meer compacte vorm terug naar de plan ken van het toneel tot „leeringhe ende vermaeck", mogelijk ook tot inspi ratie. De stadsschouwburg in Eindhoven is op 3 september het nieuwe seizoen gestart met een lange reeks voorstel lingen door het cabaret van Wim Kan. Wie zou dat willen missen? Zondag twaalf september kan men hem nog aan het werk zien met zijn groep. Vrijwel elke dag is de schouw burg geopend voor voorstellingen van bepaald hoog gehalte. (Van een onzer verslaggevers) DEn HAAG De eerste druk 10.000 exemplaren van de biografie over scheepsbouwer C. Verolme, „Koning van de stapel-loop" getiteld, is reeds uitver kocht. Vandaag komt echter reeds een tweede druk van dit door de Rotterdamse journalisten H.J. Waalwijk en Link van Bruggen geschreven boek, van de persen. (Advertentie) /IJl 6 t/m 14 sept. '65 zondag gesloten Zeven maanden geleden ebde voor het laatst het hoornsignaal „jacht voor bij" over het in winterkleed gestoken landschap weg. Het jachtwild ging een welverdiende rustperiode tegemoet, waaraan althans voor het patrys op 1 september een einde kwam. De vrije, onbezorgde levensdagen van deze veld hoenders zijn dus geteld; de fatale da tum heeft zich aangediend en vier ge vaarlijke maanden staan in het voor uitzicht. Het vertrouwde beeld van het duo jager en hond zal weer voor ons op duiken wanneer het de driften afloopt. Hazen, fazanten en patrijzen kan men na een schot zien opspringen of weg vliegen, al hebben de eerste twee niets te vrezen. Een of meer, naar gelang de schutterscapaciteiten van de groen rok, blijven echter in en op de „eeu wige jachtvelden". Het zullen vooral de jonge, onervaren patrijzen zijn die de knal van het voor hen noodlottige schot niet meer zullen horen. Zij die de eerste driften overleven, zullen wel dra bun natuurlijke gevarengrens we- ten te vergroten en in het vervolg ver buiten schootsafstand de vlucht nemen Vele jagers zullen evenwel de eerste weken hun plunje niet behoeven aan te trekken daar de jachtvelden plaat selijk in moerassen zijn omgetoverd In het patrijzenwereldje is het maar raar gesteld. Zij die hun beil vlak bij verkeers. en spoorwegen hebben ge zocht, vertonen een opvallende mak en vastheid. Bij al dat geraas en ge dender kijken ze amper op, laat staan dat ze er van door gaan. Ontdekt men daarentegen een klocht in het vrije, stille veld dan kan men vaak op grote afstand reeds hun vlucht gadeslaan Het laat zich gemakkelijk raden wel ke patrijzen de jagers moeilijk onder schot zullen krijgen en tevens ook van welke hij de meeste voldoening na zo'n jachtdag zal beleven. Op de t« verwachten patrijzenstand in zijn veld kan de jager doorgaans geen peil trek ken. Doen de veldhoenders het in een bepaald jaar goed, het volgend jaar hebben ze zich ergens anders beter weten te aarden. Pech voor de ene, geluk voor de andere jager. Ook spe len weersomstandigheden hierbij een voorname rol. Welke hoofdrol Pluvius dit seizoen hierin heeft gespeeld, heb ben wij onlangs reeds beschreven en over het algemeen verwachten de ja gers dan ook niet zo veel van deze voorjacht. Ondanks de niet al te opwekkende geluiden welke de jagers laten horen, zullen velen toch hun revier in trekken. Massaal zal men niet in het geweer komen, want daar leent zich de pa trijzenjacht thans niet meer. Grote drijfjachten worden over het algemeen niet gehouden, niet zozeer om de pa trijzen te sparen maar 'om het overige wild niet ril te maken. Het grote ge not dat de jager in deze jacht vindt, is het samenspel tussen hem en zijn viervoeter. Deze samenwerking gaat praktisch geheel verloren, wanneer men met veel jagers en drijvers tegelijk optrekt. Ook dit duo zal er zich wel voor wachten te vaak het veld in te trek ken'. De weidman zal niet steeds kun nen voorkomen, dat zijn hond een haas opjaagt en er achter gaat drijven. Komt dit dikwijls voor dan is het haas tegen 15 oktober te schuw of ril geworden hegeen trouwens ook voor de fazant geldt. De jager, die er vele akten op heeft zitten, zal lie ver de patrijzen wat rust gunnen, want krijgen doet hij zijn aantal toch wan neer het tableau na de opening van de grote jacht ook hazen en fazanten laat zien. Voor de navolgen van hun schutspatroon St.-Hubertus, veel weidmansheil. Een groet en wens wel ke hoort bij de jacht zoals deze in alle weidelijkheid wordt beoefend. G. O.

de Stem | 1965 | | pagina 5