ZOEK Oe Thant in Pakistan niet optimistisch ALARM HOUDT REAL MADRID UIT VLIEGTUIG Telegram onthult Brits plan voor ,vredes-compromis \f rik zij den! MOEDER MET JONGEN Samkalden berispt gevangenis directeur Jongen moet zwijgen over ranselpartij' BALZAC STORT OPNIEUW NEER chalen van opaalglas gi Soepen! Politie meent Verband tussen koffer moord en zaak-Onasaki Politie speurt De Gaulle wil partner van bondgenoten blijven „Bom vertraagt vertrek SPRINGLEVEND Gasontploffing blaast elf man weg WERELDTITEL WEER VOOR GROEN Administrateur steelt 13 mille van werkgever 311® DAGBLAD VOOR ZEELAND Tijdelijk harde wind Harde strijd Luch laan vallen BINNEN NAVO: TOENADERINGSPOGING TOE HITLER LEKT UIT NA VIJF-EN-TWINTIG JAAR TEGEN DOODSTRAF: BEROERING lOSe JAARGANG No. 24992 Voor Cod, Koningin en Vaderland Pinda rotsjes, melk bf puur per |i 50 gram 59° /eldbouquet, heer* lijk fris zuurtje, p00 gram 59° Sprits, verrultkelijïc bij kopje koffie, 250 gram 59c ISpekulaas, onze be* kende gekruide kwa* Lliteit, inh. ore |500 gram q5 co MmM -ie! Alle modellen vaardig, ovenvast Ig uw leverancier rmulier, waarop u n hoe gemakkelijk in het hezit kunt i fraaie tafel- en vlucht hadden gekozen. Da» de duisternis spoedig zou vallen, reden zij hard om v het donker de plek te bei-oike^ waar de Shoshonen zich 111 hun gevangenen bevonden- „Heeft mijn rode broeder al plan?" vroeg Old Shatterfcano zachtjes. „Winnetou hoert plan te maken. De Shoshone zijn squaw» Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D AG 10 SEPTEMBER 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOStBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893 AMSTERDAM (ANP) Hoofd inspecteur L.Vrijburg is nog steeds van mening, dat de zaak-Ogasaki jets te maken zou kunnen hebben met de koffermoord in Amster dam. „Daarom zetten wij het onderzoek on onderbroken voort. Wij denken name' lijk dat een antwoord op verscheidene vragen in de zaak-Kameda uit Brussel kan komen. Alle pogingen zullen in het werk worden gesteld om tot het uiter ste gebruik te maken van de elementen waarover men in de geheimzinnige moordzaak beschikt". Hoofdinspecteur Vrijburg verklaarde voorts dat het onderzoek door de Ne derlandse politie in Brussel aanvanke lijk nogal langzaam op gang is geko men, omdat de wettelijke bepalingen voor een onderzoek in België vrij veel verschillen van die in Nederland, waar de mogelijkheden groter zijn. „Maar ondanks deze moeilijkheden van tech nische of administratieve aard, die trou wens dank zij de nauwe samenwerking met de Belgische gerechtelijke politie snel zijn overwonnen, hebben de Ne derlandse onderzoekers al constructief werk kunnen leveren". (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Al moet de onderste steen boven ko men, ik zal Lane vinden en mee terug naar Amerika ne men,'7 aldus de diep bedroefde lieer Leon Silverman uit Los Angeles, die samen met de Amsterdamse politie speurt naar zijn zevenjarige zoontje, dat met zijn moeder, me vrouw Edith Wurbik, spoor loos is. Enige tijd terug werd het hu welijk tussen de accountant en mevrouw Wurbik, die elkaar in Frankrijk hebben leren kennen, ontbonden. Het kind werd aan de moeder toegewezen, maar met de bepaling dat het niet zonder toe stemming buiten Californië mocht worden gebracht. Mevrouw Urbik kreeg permissie twee maanden op vakantie naar haar ouderlijk huis m Hilversum te gaan. Daar aan gekomen weigerde zij aan de ver plichting te voldoen de jongen voor 20 augustus naar Amerika terug te brengen. De borgsom van tweeduizend dollar, die ze had moeten storten, werd daarop ver beurd verklaard en de heer Sil verman vloog naar Nederland om een kort geding aan te spannen. De president van de Amsterdam se rechtbank, mr. U. Stheeman. had zoveel begrip voor de situatie van de vader dat hij hem bij ver vroegde uitspraak in het gelijk stelde. Toen de moeder het vonnis hoorde, viel zij in de rechtszaal flauw. Weer bijgekomen snelde zij met haar zoon naar de kinder rechter om te trachten de vader uit de ouderlijke macht ontzet te krijgen. Toen dit niet lukte ver dween zij spoorloos. De poliie neemt aan dat zij haar zoontje er gens bij Amsterdamse kennissen verborgen houdt. Men houdt re kening met de mogelijkheid van «enj dramatische ontwikkeling, omdat de moeder, voordat zij naar mSre b^ vertrok, tegen haai lies zuin, °ezT1: -Als ik ver- Worfri um"n k'"d e" 'k n'e* S. handen van de politic j* n - Baar de vrouw ook over tinSwü.?n Zdn Sevlucht, is haar gnalement en dat van haar zoon- n« «?Ve!' h,eel Eur°Pa verspreid, rifn a° ir- B Wurbik, heeft zijn advocaat verzocht audiëntie bij hnr>n°n'ingm aan te vragen, in de Am?. aJs"°8 het vonnis van de i= l ?e rechtbank ongedaan 'e kunnen maken. in Sreppel bij een begraafplaats I twel ïas? z'jn de hjken gevonden van osen ge-choten negerinnen Op de tigd e" monden was plakband beves Weersverwachting, medegedeeld boor het K.N.M.Ï., geldig tot van avond: Wisselend bewolkt met nu en dan uien. Matige tot krachtige aan de Kust tijdelijk harde zuidwestelijke koel wes*e^ke wind. Aanhoudend Vandaag: zon onder 18.51 uur. Maan op 21.41 uur. Morgen. zon 0p 6.19 uur. Maan on der 15.01 uur. V.S. STRIKT NEUTRAAL (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI/KARATSJI De Verenigde Staten zullen een politiek van strikte neutraliteit volgen in de oorlog tussen India en Pakistan. „De Amerikaanse positie is er een van onpartijdig heid", aldus verklaarde gisteren de woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken Robert J. Mccloskey. Van toenemende militaire acti viteit van communistisch China langs de grenzen met India zijn nog geen meldingen ontvangen, ondanks dreigementen van de laatste dagen. Indiase troepen hebben gisteren op drie fronten grootscheepse acties inge zet. Aan beide zijden worden zware verliezen geleden. Pakistaanse troepen zijn gisteren ten oosten van Lahore In diaas gebied binnengetrokken. Voor dit tegenoffensief hadden Pakistaanse troe pen enkele kilometers ten oosten van Lahore Indiase troepen teruggedreven. Verdere feiten in en rónd de strijd: Secretaris-generaal Oe Thant is in middels in de Pakistaanse hoofdstad Rawalpindi aangekomen en is begon nen met zijn poging tot een vreedzame regeling te komen. Blijkens verklarin gen bij zijn aankomst bleek zijn opti misme over een mogelijk succes van zijn onderneming zeer gematigd. De premier van communistisch Chi na, Tsjoe En Lai, heeft Amerika er van beschuldigd India steun te verle nen bij „de gewapende agressie" tegen Pakistan. Hij verweet Rusland het „ge wapende avontuur van India" te hebben aangemoedigd. In nauw overleg met de Verenigde Staten overweegt de Britse regering om naast het wapen-embargo tegen In dia en Pakistan, ook economische sanc ties tegen de twee oorlogvoerende lan den te nemen. De leiders van de gemenebestlanden treffen voorbereidingen voor een ge meenschappelijk initiatief, voor geval Oe Thant er niet in slaagt beide par tijen aan de conferentietafel te krijgen. In Londen is de mogelijkheid geopperd van een persoonlijke bemiddelingspo ging van koningin Elizabeth. Iran en Turkije, die met Pakistan en Engeland in de Centrale Verdrags organisatie zijn verbonden, zouden overwegen Pakistan hulp te bieden. In het Indiase oorlogscommuniqué van gisteravond wordt gezegd: „In de meeste sectors in Pakistan worden zwa re gevechten geleverd". In 24 uur tijd zouden 78 Pakistaanse tanks buiten ge vecht zijn gesteld. Naar verluidt hebben de Indiase troepen aan het front ten oösten van Hyderabad geen vorderin gen meer gemaakt. Beide partijen mel den luchtaanvallen door de vijand. Ge ruchten over Indiase parachutisten bij een twaalftal Pakistaanse steden, duren voort. Pakistaanse troepen hebben gisteren voorts een tegenaanval in Oost-Poen jaab ingezet. <ZIE VERVOLG PAGINA 3) (Van onze redactie buitenland) PARIJS Het Parijse Elysée stond gisteren weer in het teken van de pe riodieke Gaullistische persconferentie, die geen opzienbarend nieuws heeft op geleverd. De generaal nam een aantal zaken door, waarover hij puntsgewijs opmerkingen maakte, die doorgaans al eerder werden gehoord. Over zijn kan didatuur voor het presidentschap zei De Gaulle binnen twee maanden te zul len laten weten of hij van plan is in aanmerking te komen voor een tweede presidentiële ambtstermijn van zeven jaar. Enkele karakteristieke visies en op merkingen van de generaal: De Brusselse crisis is de schuld van de partnerlanden, die hun verplich tingen niet zijn nagekomen. Frankrijk laat zich niet ringeloren door techno craten. zeker niet als straks in Brussel met meerderheid van stemmen wordt beslist. Frankrijk is bereid tot onderhande len over nieuwe voorstellen als de partners zich aan het Franse standpunt willen aanpassen' ten aanzien van het landbouwbeleid. Binnen de gemeen schap is geen plaats voor supra-natio- nale verschijnselen. Frankrijk meent dat een onontbeer lijke voorwaarde voor het intreden van een ontspanning in Zuidoost-Azië bestaat uit een beëindiging van elk bui tenlands ingrijpen daar en een algehele en gecontroleerde neutralisering van de huidige gevechtszone. De Gaulle wil dat zijn land bondge noot van de bondgenoten blijft, maai is sterk gekant tegen een „onderge schiktheid" van Frankrijk aan de ove rige N.A.V.O.-partners. Hij deed geen duidelijke uitspraak over de toekomst van de Franse strijdkrachten in N.A.V.O.-verband. (Van onze sportredactie) BREDA/SCHIPHOL Feijenoord- Real Madrid Niet alleen woens dagavond hèt onderwerp van gesprek in Nederland, ook een groot deel van de donderdag. Op kantoren, scholen, in fabrieken en bij bushalten werd bijna niets anders gesproken. Hans Kraay zou dood zijn, er lag een bom in het vliegtuig dat Real terugvoer de en de t.v. gaat de return uitzen den. Bijna de hele dag heeft de telefoon van ons bedrijf roodgloeiend gestaan door het gerucht dat Hans Kraay (sommigen spraken van Hans Venne- ker) overleden was. Bij Feijenoord verwerkte men een nog grotere stroom van reacties en ook de Rot terdamse krantebureaus werden be dolven onder een lawine van infor maties. Maar Hans Kraay was springlevend, mankeerde behalve zijn blessure van woensdag verder niets. Op Schiphol had men geen tijd meer om aandacht te schenken aan het als een lopend vuurtje rondgaan de bericht, want d'een of d'andere heethoofd belde de luchthaven met de mededeling dat er een bom in het vliegtuig van Real was geplaatst. Aanvankelijk weigerden de autoritei ten een onderzoek, ervan overtuigd dat het hier een misplaatste grap be trof. Voor alle zekerheid ging men toen rond één uur toch maar aan het werk en dat betekende ongeveer ne gentig minuten oponthoud. Alle kof fers van de spelers alsmede het vliegtuigruim werden nauwkeurig onderzocht. Tegen drie uur eindelijk kon de Electra opstijgen. Met de kersverse uitzending vanuit het stadion nog in gedachten werd gebabbeld over de match in Madrid. Komt die wedstrijd op het scherm of niet? Het antwoord moet nog bijzon der vaag zijn, want er is amper over gesproken door betrokken partijen. Vaststaat dat men in Spanje weinig belangstelling heeft voor een t.v.-re portage. Ook dat het de N.T.S. een bom duiten gaat kosten als men de uitzending alleen voor Nederland moet maken. Rond 18 september (op de 22e wordt in Madrid gespeeld) valt de beslissing. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Bij een aardgas- ontploffing in de kantine van de Ra- dium-rubberfabriek in Maastricht, zijn donderdag twee mannen ernstig ge wond. toen in de kantine elf personen werden weggeblazen. De bedrijfskanti ne werd totaal verwoest. Oorzaak van de explosie is een defect geraakt aan- sluitstuk in een ondergrondse aardgas leiding. Daarbij kwam nog dat de odorisatie- installatie (die dient om het reukloze gas een waarschuwingsgeur te geven), in het gemeentelijk aardgasstation in Maastricht niet werkte. Daardoor werd het ontsnapte gas niet opgemerkt. Het defect in de leiding moet veroor zaakt zijn door het zware verkeer, dat regelmatig over de oprijlaan van de fa briek rijdt en daarbij de plaats passeert waar de leiding in de grond ligt. Het ontsnapte gas had zich een weg gezocht door de grond en bereikte via de fundamenten het benedengedeelte van het kantinegebouw, waar het zich ophoopte. Bij de ontploffing (een man stak een sigaret aan) werden de mensen in de kantine door de ruimte geslingerd, terwijl puin, glas en meubilair en ook uit de kozijnen gerukte deuren hen om de oren vlogen. (Van onze sportredactie) SAN SEBASTIAN De verre reis, die Tiemen Groens vader en grootouders naar San Sebastian maakten, is niet tevergeefs geweest. Na enkele span nende dagen werd het Friese wieier- fenomeen opnieuw wereldkampioen achtervolging bij de amateurs. Follega's wielertrots dwong in de finale zijn Russische tegenstander Stanislav Moskwin naar het tweede plan en dat feit leverde natuurlijk genoeg reden tot juichen in het Nederlandse kamp. Voor het eerst in de wereldkampioen schappen 1965 maakte een oranje trui plaats voor het begeerde regenboog tricot. (Zie voor verslag onze sport pagina) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Samkalden van Justitie heeft de heer M. de Groodt berispt omdat deze als functionaris van het gevangeniswezen in het open baar een oordeel heeft gegeven over bepaalde, van misdrijf verdachte per sonen, ten aanzien van wie de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan. De heer De Groodt verklaarde zich voorstander van tijdelijke wederinvoe ring van de doodstraf en hij noemde twee concrete voorbeelden van nog niet veroordeelden, die de doodstraf zouden verdienen. De heer De Groodt is onder meer directeur van de Rotterdamse ge vangenis geweest. Op 1 februari 1963 werd hij van deze functie ontheven we gens gezondheidsredenen. Daarna werd hij met lichtere directiewenkzaaniheden belast zoals het waarnemen van direc teursfuncties bij ziekte en verlof. Op 1 september j.l. heeft hij de dienst ver laten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Minister Samkalden heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Singer - Dekker (P.v.d.A.) geantwoord, dat hij van wederinvoering van de doodstraf geen heil verwacht voor de bestrijding van zware agressieve delic ten. Onderzoekingen hebben tot de con clusie geleid, dat een verband tussen bedreiging met de doodstraf en de om vang van de misdadigheid wat betreft zware agressieve delicten niet kan wor den aangetoond. De heer De Groodt had ook gezegd, dat iemand, die bewust en met overleg handelt, geen psychopaat kan zijn. De minister zegt na deskundig advies dat deze opvatting geheel ongefundeerd is. Het criterium van het bewust en met overleg handelen speelt bij het oordeel of iemand al dan niet een psychopaat is, slechts een zeer ondergeschikte rol. (Van onze correspondent) LONDEN Er is in Engeland een politieke ruzie op til. Aan leiding is een verleden week voor radio Stockholm afgelegde ver klaring van Bjoern Prytz, die tij dens de oorlog als minister geac crediteerd was bij de Zweedse ambassade in Londen. Volgens Prytz zou de gewezen conservatieve politicus R. A. But ler hem in 1940 gezegd hebben dat Groot-Brittannië zich geen enkele kans zou laten ontglippen om met Hitier een compromis vrede te bereiken, als de gestelde voorwaarden redelijk waren. Butler thans lord en buiten de po litiek was in die tijd onderminister van buitenlandse zaken. De gewezen Zweedse minister in Londen verklaar de, dat Butler deze uitlatingen op 7 juni 1940, de dae dat Frankrijk capituleer de. via een gesprek met hem had ge daan. Diezelfde dag verklaarde eerste mi nister Churchill in een radiotoespraak naar aanleiding van de Franse over gave, dat de Britten alleen verder zou den vechten om hun eiland en hun imperium te verdedigen, totdat de mensheid verlost zou zijn van Hitier. „We zijn ervan overtuigd", zei hij. „dat het goed zal aflooen". De Zweedse diplomaat zond een te legram naar Stockholm om zijn rege ring op de hoogte te brengen van het geen Butler hem toevertrouwd had. Na de oorlog werd de inhoud van dit tele gram tweemaal officieel gecensureerd op verzoek van de Britse regering. Ver leden jaar mocht de gewezen secreta ris-generaal van het Zweedse ministe rie van buitenlandse zaken. Erik Bohe- man, wegens de Britse houding het te legram niet afdrukken in zijn memoi res. Londen is thans, naar aanleiding van de radio-onthulling door Bjoern Prytz, politiek in beroering. De vraag is gere zen welk lid van de vroegere conser vatieve regering verantwoordelijk is voor deze onderdrukking van een merk waardig document. Het staat vast dat politieke kringen in Stockholm al jaren op de hoogte wa ren van dit telegram. In 1944 werd het besproken tijdens een besloten zitting van het Zweedse nationale instituut van buitenlandse zaken, dat vergader de in de hoofdstad. Twee jaar later publiceerden de Zweden een witboek over de gebeurte nissen van 1940 Het telegram werd er niet in afgedrukt. Dit werd nagelaten op verzoek van Groot-Brittannië. De socialist Ei-nest Bevin was toen Brits minister van buitenlandse zaken. Maar het telegram en zijn uitwerking op de houding van neutraal Zweden ten aanzien van Duitsland, werd wel vermeld in andere diplomatieke ge denkschriften, hoewel niemand de tekst citeerde. De diplomaat Prytz (78) heeft het nu voor de radio voorgelezen. Prytz is al negen jaar met pensioen en ver blijft in Portugal. Hij is precies even lang minister geweest in Londen. Lord Butler, thans hoofd van het Trinity-college van de universiteit van Cambridge, heeft tot dusver geweigerd commentaar te leveren op de Zweedse onthullingen. Hij bevestigt noch ontkent ze. „Dit verwondert me geenszins", schreef Randolph Churchill, zoon van wijlen sir Winston, dondefdag smalend in de Londense „Evening Standard". „Butler was immers ook aan het Foreign Office verbonden ten tijde van Mün- chen". Randolph Churchill besloot, dat But lers gebrek aan vastberadenheid ten aanzien van de vijand geen geheim was voor goed ingelichte kringen van de conservatieve partij. Dit zou volgens Churchill jl. zonder twijfel een van de talrijke redenen geweest zijn waarom Butler nooit leider van de Tory-partij of eerste minister geworden is en zich al op 62-jarige leeftijd uit de politiek terugtrok. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM J De waarne mend kantonrechter mr. Mary heeft de 18-jarige L. van M. uit Bergen op Zoom donderdagochtend niet in de gelegen heid gesteld te vertellen, wat zich op 24 juli rond zijn arrestatie heeft afge speeld. De jongen beweerde eerder tot bloedens toe te zijn afgeranseld, nadat de politie hem had opgepakt o.m. we gens belediging. Van de beschuldiging, dat Van M. in kennelijke staat van dronkenschap over de openbare weg zou hebben gezwalkt, sprak de kanton rechter hem vrij. Hij achtte het wettig bewijs wellicht geleverd, maar het over tuigend bewijs niet. Ondanks het verbod van de kanton rechter vertelde hij toch, dat hij aan zijn haren in de politieauto was gesleept en daarna op het bureau door drie agen ten „onder handen" was genomen. Ook weigerde de kantonrechter de raadsman van de verdachte, mr. J. Vreyling, toe te staan de verbalisant te laten ver- lellen wat er op het bureau gebeurd was. De verbalisant vertelde met de sur- veiJlanceauto door de Korenbeursstraat te hebben gereden, waar het op dat moment 's avonds om tien voor elf bijzonder druk was. Toch ontdekte hij juist Van M. temidden van de menigte, die scheldwoorden riep waggelend liep en naar drank rook. Hij had er. zo ver telde hij, niet over nagedacht of de scheldwoorden tegen de politie waren gericht. De raadsman voerde de verklaringen van de drei getuigen a decharche aan. dei allen vertelden, dat Van M. heel normaal liep, bepaald niet dronken was hij had vijf of zes glazen bier ge dronken „twee slokken en een hap schuim", aldus de raadsman, en voor hen om onbegrijpelijke redenen was meegenomen. De officier van justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en vroeg een boete van 15.-. (Van onze correspondent) PARIJS Voor de tweede maal is het Franse experimentele jachtvliegtuig verongelukt, waarmee loodrecht gestart en geland kan worden. Evenals bij het ongeluk in januari 1964 is de vlieger om het leven gekomen. De Dassaultfabriek heeft het toestel samen met Sud-Aviation vervaardigd. Nadat het toestel in 1964 was veron gelukt werd het hersteld en maakte het verscheidene proefvluchten. Ditmaal stortte het neer bij het militaire vlieg veld Villaroche bij Parijs, van ongeveer vijftig meter hoogte. De vlieger stelde de schietstoel in werking, maar de pa rachute opende zich vanaf de geringe hoogte niet meer. De .Balzac" is de Franse mededin ger voor de keuze van een loodrecht opstijgend supersonisch vliegtuig voor de N.A.V.O. Ook het Amerikaanse en het Westduitse piototype van een dergelijk vliegtuig zijn reeds verongelukt, res pectievelijk in augustus jl. en het jaar daarvoor. ROTTERDAM (ANP.) De Rotter damse politie heeft de administrateur K. N. (40) uit de Maasstad gearresteerd wegens verduistering van een bedrag van 13.000.bij de verbruiksvereni- ging waar hij in dienst was. Bij een interne accountantscontrole kwamen de verduisteringen aan het licht. Spoedig bleek dat N. sedert 1964 kasbewijzen en kasstaten had vervalst. Het geld dat N hierdoor in eigen zak stak, gebruikte hij voor privé-doelein- dea Advertenties) I GROTE MARKT 25 BREDA

de Stem | 1965 | | pagina 1