Erhard en Brandt m vinnige nek aan nek-race naar finish BeatrixGeestdrift was angstwekkend HITLERS „OPVOLGER" CEL WEER IN? DUITSERS OP 19 SEPTEMBER NAAR DE STEMBUS Voorlichting veilig verkeer in werktijd Gravers vinden gebeente van oorlogsslachtoffer Schuldig aan executie Jepsen? Dode door slecht zicht MOORDPOGING OP DORPSHOOFD OTO Weinig verschil Geen meerderheid VLEES Vaticaan houdt zijn kunstschatten vast Der Dicke populairste kandidaat 7 ÏWm. Reeks inbraken: KLOPJACHT OP WILLY V. IN BELGIE IS Mgr. Moors krijgt hulpbisschop Consumenten Contact Orgaan nemt lagere slacht vee prijzen "k h Aj£2t.: U ix- Wegens verduistering Eis van 8 maanden tegen ex-ontvanger gemeente Bierum In Amsterdam Jongenslijkjes opgehaald PUBLIEK TE ENTHOUSIAST Gesneuvelde Amerikaan VERRASSENDE SHOW VRIJ TOEGANKELIJK Diefstal antiek: Verdachte drijft uitstel berechting door ARNHEM Britse soldaten krijgen vijf jaar voor wraakoefening op Borneo 7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 (Van onze correspondent in Bonn, Jan Bouwer) ■I BONN. Het begint nu te spannen in de YVestduitsc verkiczings- w- strijd, tvaarvan we nog maar weinige dagen verwijderd zijn. Op 19 sep tember a.s. zullen rond 38,5 miljoen kiezers beslissen, wie de komende I vier jaren het land zal besturen. Elf partijen nemen aan deze verkie zingen deel. Het merendeel daarvan zijn echter „partijtjes", die geen schijn van kans hebben ook maar één parlementslid naar Bonn af te vaardigen en die ook niet allemaal in alle elf deelstaten kandidaten hebben opgesteld. De strijd gaat praktisch tussen de twee „unions- partijen" (d.w.z. de Christelijk-Democratische Unie van oud-kanselier dr. Konrad Adenauer en de Beierse zuster, de Christelijk-Sociale Unie), de Sociaal-Democratische Partjj en de Liberale Vrije Democratische Partij. Van de splinter-groepen komen heel misschien nog de „Deutsche Friedens Union" en de Nationaldemokratische Partei Deutschlands in aanmerking. De rest is een communistische front-organisatie (bijge naamd „Die Freunde Ulbrichts") en de andere een neo-nazistische groepering, welker kandidaten onlangs een hulde brachten op het ge vangeniskerkhof van Landsberg, waar de door de geallieerden terecht gestelde top-nazi-oorlogsmisdadigers begraven liggen. LUDWIG ERHARD populair. AMSTERDAM (ANP) Het Verbond voor Veilig Verkeer is begonnen de werknemers van grote Nederlandse be drijven tijdens hun werktyden te instru eren voor een veiliger wegverkeer. Er is een mobiele tentoonstelling op gezet, die de bezoekers „op indringende wijze confronteert met de verkeersonvei ligheid en de wijze waarop weggedrag en rijvaardigheid kunnen worden verbeterd" aldus het verbond. Medio oktober komt als eerste de Hoog ovens IJmuiden aan de beurt. Het ver bond zal ook andere Nederlandse bedrij ven trachten te intereseeren voor deze nieuwe vorm van verkeersvoorlichting aan werknemers. BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische politie heeft gisteren het signalement verspreid van twee Nederlanders, die worden verdacht van een serie inbra ken. Het zijn de 33-jarige W. V. uit Iiontenisse (die al eerder „bekendheid" kreeg door zich uit te geven voor arts en als zodanig in verschillende zieken huizen werkte. Ook gaf hij zich uit als legerofficier) en zijn 26-jarige vriendin J. van D. Beiden worden zowel door de Belgische ais de Nederlandse politie gezocht. Het duo heeft het vooral gemunt op juwelierszaken. In enkele dagen pleegde het geslaagde inbraken in de Belgische plaatsen Zele en Berchem-Oudenaarde, waarbij het ongeveer 300.000 frank ruim 21.500 gulden buitmaakte. Het tweetal is in het bezit van een Belgische identiteitskaart en geeft al lerlei valse namen en beroepen op. Zij verplaatsen zich in een witte Duit se sportauto me1 afwisselend Belgische en Nederlandse nummerplaten. 23 ROME (KNP) Paus Paulus heeft tot hulpbisschop van Roermond be noemd deken II, Th. E Beel, pastoor van de H. Gregorius-parochie te Bruns- sum. Mgr. Moorsheeft reeds geruime tijd geleden Paus Paulus om een hulpbis schop gevraagd, omdat het bisdom Roer mond dat in snelle ontwikkeling ver keert. te groot is om alleen te bestu ren en omdat zijn gezondheidstoestand hem noodzaakt het kalmer Kan te doen. Mgr. Moors heeft namelijk na de twee de zitting van het concilie een hartaan val gehad, waarvan hij wel is hersteld, waar die hem toch dwingt voorzichtig aan te doen. De hulpbisschop van Roer mond was pas enkele weken geleden benoemd tot opvolger van mgr. Terstap- Pen als deken van Roermond en op 12 augustus tot kanunnik van de metro- Pohtaan kapittel. Maar dc grote race, die in zijn eind fase is, heeft plaats tussen de CDU-CSU ener- en de SPD anderzijds, waarbij de „regerende" burgemeester van Berlijn en partijvoorzitter Willy Brandt er naar streeft de 16-jarige hegemonie der ..unions"-partijen eindelijk te breken. Men bedenke: de CDU - CSU hebben het na-oorlogse romp-Duitsland al langer ge regeerd dan Adolf Hitler met zijn nazi's aan de macht was Of het de SPD ditmaal en eindelijk zal gelukken om de CDU - CSU uit het zadel te wippen kan op dit ogenblik •nog niemand zeggen. De resultaten der opiniepeilingen van de beide daarvoor in aanmerking komende instituten lopen uiteen. In het algemeen is de situatie echter zo, dat de twee grote rivalen nek-aan- nek naar de eindstreep spurten, waarbij nu eens de CDU - CSU, dan weer de SPD een geringe, in tienden van procent berekende, voorsprong heeft. Toch is een grote verrassing op 19 september geens zins uitgesloten. Beide rivalen zijn opti mistisch, maar men kan uiteraard niet van hen verwachten, dat zij zich pessi mistisch over hun winstkansen zouden uitlaten. De steden hangen vol met verkiezingsplakkaten. In Bonn zijn de bondskanselarij en het ministerie van Buitenlandse Zaken „omsingeld" door verkiezingsplakkaten van de SPD. Maar naarmate de tijd verstrijkt vraagt men zich toch af, hoeveel kiezers zich door deze plakkaten, door mobiele bioscopen, die het platteland afreizen, door de t.v.- uitzendingen, door de radio-reclame en door de massale postzendingen laten be nvloeden. Tussen de programma's van de beide strydende partijen is nog maar weinig verschil. De SPD heeft het recept van de CDU - CSU vrijwel geheel overgeno men. Zy wil proberen langs deze achter deur aan de macht te komen. Welnu als er tussen de programma's van heide par tijen zo weinig verschil is, moet de keu ze der kiezers toch worden bepaald door de lijsttrekkers der partyen, d.w.z. prof. Ludwig Erhard voor de CDU en burge meester Brandt voor de SPD. Al is het vermoedelijk zo, dat Brandt op het ogen blik de populairste partij heeft, de CDU heeft de populairste kandidaat, Ludwig Erhard verkeert in de merkwaardige po sitie. dat men hem over het algemeen geen al te beste kanselier vindt, maar dat de grote meerderheid van het West- duitse volk hem toch in de bondskansela rij in Bonn terug wenst te zien. Zyn po pulariteit is, volgens opiniepeilingen, praktisch tweemaal zo groot als die van Willy Brandt. En ook deze omstandigheid maakt, dat ^deskundigen" het nog nooit zo moeilijk hebben gehad sinds 1949 om een eniger mate zinnige prognose voor het resultaat der komende algemene verkiezingen op te stellen. Natuurlijk: een der twee par tijen zal het wel winnen, maar wie het ook zij, zeker is, dat haar meerderheid over de ander zeer geirinig zal zijn. Over het algemeen schijnt men echter nog te geloven, dat de CDU - CSU met die ge ringe meerderheid de race zal winnen. Zeker is ook, dat geen der twee rivalen de absolute meerderheid zal behalen en dat er dus na de verkiezingen wederom een coalitieregering zal moeten worden gevormd, waarvan de samenstelling nu al vele mensen hoofdbrekens bezor.gt. Prof. Erhard wil vasthouden aan de coalitie der afgelopen vier jaren met de liberalen, ook al is de samenwerking met de partij van Mende soms buitengewoon moeilijk geweest. Maar in de C.D.U. is een girote groep, die de socialisten be trouwbaarder coalitiegenoten acht dan de liberalen en dus zal aandringen op een z-g- „grote" (d.w.z. rooms-rode) coalitie met de S.P.D. Het geringe verschil in sterkte tussen de bedde rivalen zal ook maken, dat er allerlei andere combinaties mogelijk zijn, o.a. een samengaan tussen de S.P.D. met de liberale Vrije Demokra- tische Partij, die in verschillende deel staatregeringen reeds met succes samen werken. En de C.S.U.-voorzitter Franz-Joseph Strauss heeft dezer dagen voor de t.v.- camera's nog op een andere mogelijkheid gewezen: wanneer de C.D.U. - C.S.U. in de komende verkiezingen niet als de sterkste partij uit de stembus te voor schijn zal komen (ofschoon zij dan door WILLY BRANDT eindelijk succes? een samengaan met de liberalen toch nog de regering zou kunnen vormen), wil hij persoonlijk de partijleiding trachten te bewegen met de C.D.U. in de oppositie te gaan. Aan deze mogelijkheid hebben tot dusverre nog maar zeer weinige christendemocraten gedacht. Hoe dit alles ook zij: het worden de meest interessante algemene verkiezin gen, die sinds 1949 in West-Duitsland hebben plaatsgehad. Dit blijkt ook wel uit de grote belangstelling, die er voor in het buitenland bestaat. Engelse book makers gaan zelfs weddenschappen op C.D.U. - C.S.U.- en S.P.D.-overwinningen aan. De quota's zijn volkomen gelijk: 45. Wat wel bewijst, dat ook in Engeland nog niemand weet, hoe het op 19 sep tember a.s. in West-Duitsland zal aflopen. Wie er en dit geldt wellicht vooral voor de grensgebieden in is geïnteres seerd, kan de gehele zondagavond van de 19e september tot diep in de nacht het verloop der verkiezingen op de t..v.-scher- men in beide programma's volgen. Het eindresultaat wordt tegen 2 uur 's nachts verwacht. „Bewindsman, minister Den Uyl, wil lagere vleesprys", zo meldden wy gisteren op de voorpagina. Het produktschap vee en vlees is door de minister gewaarschuwd voor maatregelen die de consumentenprij zen bedreigen. Het orgaan „Boer en Tuinder" denkt over dit beleid, blijkens deiV spot prent, echter het zijne. GRONINGEN (A.N.P.) Voor ver duistering heeft de officier van justitie gisteren acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de voormalige gemeente ontvanger van Bierum. Verdachte gaf toe een groot deel van het geld particulier te hebben besteed, maar zei ook dat hij vierduizend gulden had afgeboekt maar niet ontvangen. Het betrof posten die hij om allerlei redenen mensen kwijtgescholden heeft. Verdachte achtte zich overigens wel verantwoorde lijk voor die gelden. Uitspraak over veertien dagen. AMSTERDAM (ANP) Uit het water v/an de Entrepotdoksluis te Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van de vierjarige Robert Mintjcs die daar tijdens het spelen te water raakte en verdronk. Voorts heeft de rijkspolitie te water uit het Open Havenfront het lijkje op gehaald van een pasgeboren jongetje. ZWOLLE (ANP) Het enthousiasme, waarmee prinses Beatrix en haar ver loofde, de heer Claus von Amsberg, gis terochtend in feestelijk vlaggend Zwolle werden begroet, heeft zulke vormen aan genomen, dat gesproken kon worden van een chaotische toestand. De auto werd bestormd door het geestdriftig publiek en moest herhaaldelijk stoppen. Mensen raakten in verdrukking en kinderen wer den hier en daar zelfs onder de voet ge lopen. Het paar raakte bijna bedolven onder bloemen, confetti en serpentines. De politie, die een zeer soepele afzetting had willen handhaven, kon tegen de op dringende menigte niets uitrichten. Het paar kwam een kwartier te laat bij de IJsselbrug aan en bereikte het Provinciehuis precies een uur na het vastgestelde tijdstip. Het had toen eigen lijk al uit het huis der provincie moe ten vertrekken. De auto had precies een uur nodig gehad om de afstand af te leg gen, waarvoor tien minuten waren uitge trokken. Door deze gang van zaken liep het schema volledig in de war. De grote belangstelling langs de route was mede een gevolg van de omstandig heid. dat de meeste scholen er met de leerlingen een plaatsje hadden gezicht en dat veel bedrijven hun personeel gele genheid hadden gegeven de intocht gade te slaan. DEN HAAG (ANP) Bij graafwerk zaamheden in de gemeente Dwingeloo is een aantal delen van een menselyk skelet te voorschijn gekomen. Daarbij bevonden zich een onderkaak, het bek ken en delen van onderledematen. De substituut-officier bij de arrondis^ sementsrechtbank te Assen stelde zich in verbinding met de koninklijke lucht macht, omdat vermoed werd, dat het hier zou kunnen gaan om delen vaai het stoffelijk overschot van een bemannings lid van een vliegtuig der geallieerden dat in de tweede wereldoorlog in de om' geving van Dwingeloo was neergestort. Een vluchtig onderzoek leerde, dat op 23 november 1943 een Engelse bommen werper van het type „Halifax in het nabij Dwingeloo gelegen Die ver was terecht gekomen, maar een onderzoek ter plaatse schakelde dat vermoeden uit. omdat de nu gevonden stoffelijke resten in een geheel ander gebied wer den aangetroffen. Met behulp van de rijkspolitie te Dwingeloo werden getui gen opgespoord van een op 11 januari 1944 overdag boven Lheebroek neerge schoten en vlak boven de grond ont plofte bommenwerper. Een naderhand door sergeant-majoor Hensing van de gravendienst van het ministerie van Defensie ingesteld onder zoek had tot gevolg, dat een schedel, vier wervels, twintig ribben uit de aar de konden worden gegraven. Het is ka pitein L. J. Timmermansvan de gra vendienst en de sergeant-majoor geble ken. dat de nieuwe vondst behoort bij de skeletdelen, die eerder werden aan getroffen. Uit deze resten hebben zij als voorlopige conclusie getrokken, dat het hier moet gaan om de stoffelijke res ten van een man van naar schatting 1.62 lengte, 28-32 jaar oud met een smal hoofd, die vermoedelijk enigszins x-benen moet hebben gehad. Op die elfde januari 1944, toen de Amerikanen in Engeland een korte weersverbetering verwachtten in een pe riode van slecht weer, is van Engeland uit met 663 Vliegende forten" en Li berators" een begin gemaakt met een door 10-tallen jachtvliegtuigen bescherm, de aanval op vliegtuigfabrieken In Duits land, nl. Oschersleben, Halberstadt en Brunswij'k- De Duitse luchtverdeding meende dat de Amerikanen van plan waren Berlijn te bombai-deren. Ze nam daarom geen halve maatregelen, maar stuurde enige honderden jagers op de naderbij komende Amerikanen af. De Amerikanen verloren toen zestig bommenwerpers en vijf jagers. Een van die bommenwerpers is vermoedelijk op die elfde januari bij Lheebroek door een Duitse jager neergeschoten. Men heeft vier of vijf van de wellicht ne gen bemanningsleden met de parachute zien springen. Op honderd meter van het vliegtuigwrak vond men toen nog een plaatje met de naam Raymond Thur- ber. Verder trof men vier stoffelijke overschotten aan, waarvan slechts dat van Harold E. White kon worden ge- identificeerd. Deze overschotten zijn te Dwingeloo ter aarde besteld en na de tweede wereldoorlog vermoedelijk over gebracht naar het Amerkaanse kerkhof te Margraten. Het onderzoek naar de identiteit van de nu gevonden resten wordt verder voortgezet in samenwerking met de luchtmachtattaché verbonden aan de ambassade der V-S- in Den Haag, lui- tenant-kolonel Mears, die in de tweede wereldoorlog heeft deelgenomen aan bombardementsvluchten op o.a. Ploesti. (Advertentie) BREDA, vrydag. Op de Teteringse- 'Mk 39bis werd door débé meubelen n.v. P(?n indrukwekkende tentoonstelling' in- ^ncht van de nieuwste modellen bank. °Ilen, eet- en slaapkamers, bergmeube len en tafels in alle prijsklassen. Niei 5 is de toegang tot de tentoonstelling Elafis, maar ook krijgt iedere bezoeker 'iaar verkiezing een kop koffie of thee 'met ie*s erbij) aangeboden. Terwijl de Aiders deskundige voorlichting krijgen. acht hun kinderen ranja met een rietje u er eventueel wilt kopen, kunt u er «Stellen voor levering via een meubel- andelaar. Geopend: maandag en vrijdag an 8.3021.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 8.30—18.00 uur; zater dag van 8.30—17.00 uur. (Van onze correspondent in Bonn Jan Bouwer) FLENSBURG Als Adolf Hitler* „opvolger" als chef van de nazi „Reiclis- regierung", Grossadmiral Karl Dönitz, pech heeft komt hy nogmaals in de ge vangenis. Als top-nazi-oorlogsmisdadiger werd hij in 1947 reeds door het geallieerde tribunaal in Neurenberg tot 20 jaren ge vangenisstraf veroordeeld, waarvan hy in de geallieerde strafgevangenis Span- dau het grootste deel heeft uitgezeten, tot hy in verband met zijn gezondheids toestand voortijdig werd vrijgelaten. Hij leeft thans van een marine-pensioen in de buurt van Hamburg. Het parket in Flensburg heeft thans een onderzoek ingesteld naar de vraag of en in hoeverre Dönitz verantwoorde lijk kan worden gesteld voor de execu tie van Kapitan-Leutnant Asmus Jep sen op 6 mei '45 op 't terrein van de ma rine-academie Mürwik bij Flensburg. Daar zetelde toen ook de „Reichsregie- rung" van Dönitz, die de Britse bezet ters voorlopig nog lieten voortbestaan. Jepsen was veroordeeld wegens desertie en plundering van voorraden. Het doodvonnis tegen Jepsen werd op 5 mei geveld. Dat was de dag, waar op de nazi-strijdkrachten in Noord- Duitsland waren gecapitueerd voor veld maarschalk Montgomery. Het werd vol trokken in de avond van de 6e mei, enkele uren voor de Britse bezettings troepen Flensburg bereikten. Tussen vonnis en voltrekking heeft mevrouw Jepsen die thans vecht voor het eer herstel van wijlen haar man ver schillende verzoeken om begenadiging ingediend bij 't opperbevel der „Kriegs- marine", dat in handen was van Gross admiral Dönitz. Dönitz heeft reeds toegegeven het ge- val-Jepsen te hebben gekend. Hij wei gerde echter commentaar te leveren op de noodzaak der voltrekking van het vonnis. Dönitz zei, dat hij geen deel had uitgemaakt van de veroordelende krijgsraad. Het vonnis had hij goedge keurd. Mevr. Jepsen zegt. dat wijlen haar man geen desertie heeft gepleegd, noch zich heeft vergrepen aan militaire voorra den. Op 2 mei was Jepsen die van beroep inspecteur van politie was met een speciale bevoorradingstrein on derweg van Berlijn naar Flensburg, waar de ..Reichsregering" haar zetel had opgeslagen. De trein lag echter vast bij Eckernförde. omdat er geen locomotief meer voorhanden was. Er was pas een locomotief, nadat de plaatselijke commandant van Ec kernförde Jepsen had medegedeeld, dat hij moest maken dat hij wegkwam, omdat men de stad over een paar uur aan de Engelsen wilde overgeven. Op 3 mei, 25 km voor Flensburg, hoorde Jepsen van de capitulatieoriderhande- Iingen.. Hij gaf daarop de 100 manschap pen, die de trein begeleidden, toestem ming naar huis te gaan. Hij was er van overtuigd, dat de oorlog voorbij was. Elk der soldaten kreeg zoveel mondvoorraad uit de trein mee. dat hij naar huis kon komen. Ook Jepson ging naar huis: naar Flensburg, waar hij woonde. Daar werd hij op de morgen van de 4e mei door de M.P. gehaald. Vraag: zou een deserteur uitgerekend naar die stad zijn gegaan, waar de Duit se regering met het laatste restje van haar gezag en gezagsorganen zich be vond? Men moet mevr. de weduwe Jepsen dan ook geloven, wanneer zij uit de laatste gesprekken die zij met haar man voerde, bericht, dat hij er rotsvast van overtuigd was geweest, dat de oor log voorbij was en zijn manschappen voor de krijgsgevangenschap heeft wil len bewaren. Wat de „plundering" van de bevoorradingstrein betreft: een urenlange huiszoeking in de woning der Jepsens bracht niets aan het licht. Jep sen had voor zichzelf n.l. niets van de voorraden genomen. Overigens: op het bewijs van overlij den van haar man staat niet „executie door het vuurpeloton", maar „schot wond". Ook hieruit mag men afleiden, dat zowel de marinekrijgsraad als het vuur peloton vermoedelijk wisten, dat wat zij deden niet helemaal in de haak was. Voor de beoordeling van de eventuele schuld van Grossadmiral Dönitz ver hoord in deze zaak wordt ook de vroe gere vice-admiraal der Bundesmarine, vice-admiraal Bernard Rogge, die aan 4 onnodige doodvonnissen zou hebben meegewerkt Is nog één vraag van zeer bijzondere betekenis: of de mari- nekrijgsraad op de hoogte was van ver- (Van onze correspondent) DEN HAAG „Ik ben mentaal niet in staat om mezelf behoorlijk te ver dedigen", aldus de 50-jarige gemeente ambtenaar J. H. V. uit Den Haag, gis teren voor de president van de Haagse rechbank. Na beraad schorste de recht bank de behandeling van de zaak. Daarvoo-r hadden dokters en de offi cier van justitie, mr. J. Lulofs, ver klaard, dat V. well degelijk in staat was zich te verdedigen. De verdachte stond terecht voor een reeks antiekdiefstallen, die hij geduren de meer dan dertien jaar heeft gepleegd. De meeste antieke voorwerpen had V. in een pakhuis in Delft opgeslagen. De goederen werden getaxeerd op een waarde van 125.000 gulden. Nadat de commissaris der koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, Zwalles burge meester, drs. J. A. F. Roeien, en de com missaris van politie, de heer I. Bergsana, de ga-sten bij de IJsselbrug hadden be groet en kinderen hier bloemen hadden aangeboden, reed het gezelschap via de binnenstad naar het Provinciehuis. Ook in deze smalle hoofdstraat was de chaos bijzonder groot. Prinses Beatrix en haar verloofde moesten zich, geholpen door politiemannen, een weg van tiental len meters banen door de steeds sterker opdringende menigte vóór ze de ingang van het Provinciehuis hadden bereikt: een schouwspel, dat zeer velen met ge mengde gevoelens en zelfs met ontzetting hebben gadegeslagen. De prinses bekende dat de spontane geestdrift van de Overijsselse bevolking haar toch wel wat beangstigd had. De commissaris sprak een woord van wel kom. Voorts verklaarde hij dat het grootste deel van de Overijsselse bevol king de heer von Amsberg met grote openheid en hartelijkheid tegemoet wenst te treden. Als herinnering aan het bezoek overhandigde de commissaris zijn gasten een zilveren peperbus, een voorwerp dat nauw verband houdt met Zwolles oudste stadstoren (die de peperbus wordt ge noemd). Om 11.15 uur vertrokken de prinses en haar verloofde uit het Provinciehuis voor een tweede en langere rondrit door ver schillende stadsdelen. De politie had nu uitgebreide maatregelen genomen ter voorkoming van chaotische tonelen. Maar zij kon niet verhinderen, dat de auto van het paar enkele malen moest stoppen doordat de menigte, waaronder veel scholieren, zó sterk opdrong, dat verder rijden uitgesloten was. Met aanzienlijke vertraging kwam de stoet tenslotte bij de IJsselbrug aan, waar de commissaris der koningin, de burgemeester en de com missaris va,n politie afscheid namen van hun gasten, die vervolgens naar Arnhem vertrokken. Ook in Gelres hoofdstad Arnhem wend het paar enthousiast ontvangen. Ze ge bruikten de lunch ten huize van de com missaris der koningin, mr. H. Bloemers. Na afloop had een informele o-ntmoeting plaats met o.m. de leden van Gedepu teerde Staten, de fractievoorzitters uit de Staten en burgemeester C. G. Matser van Arnhem. Duizenden belangstellenden juichten het verloofde paar toe tijdens zijn rij toer door Arnhem. De prinses en haar verloofde, die de rit in een open auto maakten, werden ook hier onder con fetti bedolven. UTRECHT (A.N.P.) De Leidse ser geant C. J. Compier (36) is dinderdag- middag om kwart over twee bij een verkeersongeluk op de rijksweg Den Haag-Utrecht om het leven gekomen. Ter plaatse was het zicht slecht. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van De Meern, waar het verkeer uit de richting Woerden in verband met werk zaamheden aan de weg over de noor delijke rijbaan wordt geleid. Op de doorgang die daartoe in de middenberm is gemaakt, kwam de personenauto van de sergeant in botsing met een vracht auto uit tegenovergestelde richting. De heer Compier was vrijwel op slag dood. De chauffeur van de vracht vagen kwam met de schrik vrij. SINGAPORE (U.P.I.) Twee Britse soldaten zyn door de recht bank in Koetjing schuldig verklaard aan poging tot moord. Beiden, Britt en Shelton genaamd, werden veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf en onmiddellijk oneervol ontslag uit de militaire dienst. Drie van hun vrienden kregen wegens samenzwe ring eveneens oneervol on&slag uit de militaire dienst. Motivering van hun daad? „Het wreken van een ver raderlijk gedode kameraad". Een Britse patrouille bewoog zich gestadig voort in het oerwoud van Borneo, langs de grens tussen Sera- wak en Indonesië. Alles scheen van een leien dakje te lopen, totdat er in de omgeving een schot knalde. Enige minuten later volgde er een aanval. De soldaten, die op hun hoe de waren voor een mogelijke hinder laag, zochten dekking en openden on middellijk het vuur uit machine geweren. Het gevecht duurde kort. De Indonesische infiltranten trokken zich hals over kop terug. De soldaat William Hill, een zeer populair man onder de Britse strijd krachten in Serawak, kwam bij dit. gevecht om. Toon zijn lichaam naar het legerkamp werd overgebracht, spraken vijf van zijn kameraden af zijn dood te zullen wreken. __Al_cnige_weken voordat Hill sneu- velde, dat was op 26 mei van dit jaar, koesterden de soldaten argwaan jegens Angoe Anak Oto. een dorps hoofd. Hij had een geweer en ook toe stemming om daarmee op klein wilc te jagen. De soldaten geloofden nu dat Oto met het geweer de Indo nesiërs waarschuwde als er eer Britse patrouille op uittrok. Voor de vrienden van Hill was he- feit dat ze voor de aanval van de in filtranten een knal hadden gehoord, het doorslaggevende bewijs dat het dorpshoofd met de Indonesiërs heul de. Vijf „makkers" vormden eer- soort „vergeldingsraad". Zij trokker lootjes om twee man aan te wijzen die het vonnis moesten uitvoeren. Zij hadden besloten dat het eer. „doodvonnis" zou zijn. De soldaten Shelton en Britt werden gekozen. Enige nachten later slopen de twee soldaten naar de hut van het dorps hoofd. Aan de achterkant van de hut was slechts een raam, dat was afge dekt. Met een tentharing prikte Britt het raam vast zodat Oto niet langs deze weg kon vluchten. Shelton gooide toen een handgrar naat naar binnen, maar voor deze kon ontploffen wist het dorpshoofd de granaat weer naar buiten t€ gooien. Dat redde hem zijn leven. KARL DÖNITZ ordening no. 153 der Britse bezettings macht, waarbij de competentie van Duitse rechtbanken werd opgeheven en doodvonnissen de goedkeuring vereis ten van de Britse opperbevelhebber in het bezettingsgebied. Deze verordening trad in werking „op de dag der capitu latie of der militaire bezetting". Zij draagt de datum van 4 mei 1945, twee dagen voor de executie ven Jep sen. VATICAANSTAD, (UPI). Het Vaticaan zal geen kunstschatten meer uit lenen. Deze verrassende mededeling komt juist op een tijdstip, dat het uit lenen van grote kunst- en historische werken zoals het origineel van de ..Magna Carta", dat thans door Engeland aan de Verenigde Staten is uitgeleend mode is geworden. Over het waarom van dit besluit geett het Vatic0an echter geen uitsluitsel Een uitzondering is vorig jaar gemaakt: Na lang aarzelen en met grote schroom werd erin toegestemd de beroemde „Piëta" van Michelangelo en ,,De Goede Herder", voor zover bekend het oudste beeldhouwwerk, dat van Christus is gemaakt, in het voorjaar van 1964 naar New York te doen verschepen om daar op de wereldtentoonstelling te worden geëposeerd. „De H. Stoel beschouwt zijn kunstschatten als onvervangbare en kostbare documenten voor de geschiedenis van de beschaving en de cultuur der volke ren," aldus de nieuwe bepalingen die gisteren in „de Apostolica Sedis" werden neergelegd. In de bepalingen wordt onderscheid gemaakt tussen drie groepen van ker kelijke kunstschatten. De eerste groep omvat de in het Vaticaan bewaarde kunst schatten en archeologische voorwerpen en de tweede groep, die welke op ker kelijk gebied buiten het Vaticaan worden bewaard. Van deze beide groepen mag niets kostbaars ot fragiels worden uitgeleend. De derde groep omvat de schatten, die reeds zijn uitgeleend of elders worden geëxposeerd. Uit deze groep mogen In de toekomst wel voorwerpen worden uitgeleend voor religieuze of studie-doeleinden.

de Stem | 1965 | | pagina 15