nairena Sch weitzers kliniek krijgt goede beurt OP BEZOEK BIJ MENEER MOBIEL Draaiende schijfjes verschaffen huis en tuin een nieuw accent Van vrouw tot vrouw JUWELEN SIERADEN bevatten kleine horloges Vrijgezellen willen einde aan fiscale discriminatie Shampodor is in 't nieuw! WAT IS BUISMAN VAN DE PARIJSE BOULEVARDS: Niemand aan zijn lijf. Weinig licht en geen water. door Annemie Mac Gillavry Weekeindcongres in Valkenburg Natrena smaakt even goed en is calorievrij. Duitsers fervente doe-het-zelvers Nu in glashelder plastic sierlijk... handig! 20% extra inhoud meer Shampodor in elke flacon. Enmeer geconcentreerd zuiniger in het gebruik. twee samenstellingen: voor donker haar voor blond haar twee maten: f. 1.55 en f. 2.40 Zwartkop f WESTMINSTER ABBEY NEGEN EEUWEN OUD 7 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 9 Er woont een man als een lieer, als een beer met een grijze kop, met langzame bewegingen en flitsende ogen die niets ontgaan, in het liolen- huis'. Alexander Calder brengt zijn zomers door in een klein zijdal van de Loire, een van Frankrijks romantische streken. Hij woont er en werkt er aan de figuren, die hem wereldberoemd hebben gemaakt en hem de bijnaam hebben gegeven Mister Mobile". Alexander Calder is de man, die het speelgoed heelt uitgevon den dat Kunst is: het mobiel van zwevende, draaiende metalen vlakjes, kleurig, blank of zwart. Op het ogenblik is er in de hele wereld geen museum van naam of het bezit mobielen. Calder's huis in het Indre-dal is een ideale ruimte voor de mobielen die er aan het plafond hangen en vro lijk glanzen als om strijd met de emaille potten en pannen die de kun stenaar zo graag ziet. Een hoek van de grote woonruimte, herbergt de keu ken, een trap voert naar de slaapka- mers boven de naakte rotswand is ir woon. en leefsfeer opgenomen. „Ik ben een hartstochtelijk holbe woner", verklaart Calder, „niet alleen hier in Frankrijk waar juist in het Loiregebied veel in de rots gehouwer woningen zijn. Ook in Connecticut wonen wij in een „aardhuis" dat eens de winterschuilplaats is geweest vooi de eerste immegranten van New Eng land. Het grote voordeel van onze ho- lenhuizen is, dat we altijd koele wijn hebben". Burgerlijk comfort is voor deze kun stenaar onbelangrijk. „In geen enkel huis zou een grote tafel mogen ontbre ken. De mensen worden aan zo'n ta fel gedwongen elkaar aan te kijken, zich met elkaar bezig te houden of op zijn minst een glas wijn met elkaar te drinken". De tafel en de grote schouw zijn de centrale punten in dit huis. Er is geen TV. Op alle vloeren liggen tapijten, die mevrouw Calder knoopt naar eigen, ofwel naar door haar man ontworpen tekening. Maar het interi eur wordt beheerst door de flitsende, metalen schijfjes die door de lucht in beweging worden gebracht en niet op houden te bewegen en te draaien. Calder woont in meerdere huizen te gelijk. Hoog op de berg, boven het Alexander Calder aan de voet van enkele stabielen. Interieur van het holenhuls waar de beeldhouwer Cal der woont. De simpele, ru stieke inrichting wordt door talloze mobielen opge vrolijkt. (Foto Schoner Wohnen.) iipr ii|pi tJBIi «jé k dorpje Saché (met het kasteel waar eens de Balzac vluchtte voor zijn Pa- rij se schuldeisers) liet hij een groot atelier bouwen voor de metershoge stabielen". Sedert enkele jaren is hij niet alleen meer meneer Mobiel, maar nu ook meneer Stabiel. De gigantische ijzeren gevaarten die er zwaar en onverzette lijk uitzien, hebben in tegenstelling tot zijn speelse mobielen, de naam stabielen gekregen. In Saché werkt de beeldhouwer het liefst, nabij zijn familie, nabij de Franse kleinkinderen en dicht bij de koele Vouvray-wijn. Tenslotte bezit hij ook nog een molen op een eilandje midden in de rivier de Indre. Hier woont een dochter, er is nóg een ate lier en er staat een biljart. Juist op het ogenblik is er te Parijs een expositie van Calder's stabielen. De modeontwerpster Chanel liet enke_ le weken geleden haar mannequins met de nieuwe wintermode, voor de fo tografen poseren op die expositie aan de voet van de stabiele kolossen. D# modewereld zoekt als achtergrond graag naar iets buitenissigs en be roemds en dan nog bij voorkeur op het artistieke vlak. Men zegt dat Alexandre, de Parijse kapper met de meest exclusieve clientèle ter wereld, bezig is zijn mémoires te schrijven met de bedoeling ze uit te geven in boekvorm. Het zou hier speciaal gaan om zijn herinne ringen, opgedaan in een twintigjarige carrière vol ontmoetingen met be roemdheden. Het ene horloge is een praktisch klokje, elegant maar zakelijk, het andere een kostbaar bijou, dat bovendien een uurwerkje be vat. Natuurlijk is het eerste soort gewoon, algemeen. Zulk een horloge dragen we allemaal. Het tweede horloge is uitzonderlijk, maar toch zijn er bevoorrechten, die het bezitten en het dragen om er de feestelijke uren op af te lezen. Om het gebied tussen de mooie maar eenvoudi ge horlogevorm en het uitgesproken sieraad te verkennen, heeft het Omega Styling Centre de jonge edelsmid Gilbert Albert aan het werk ge zet. Deze kunstenaar ont werpt prachtige sieraden, eenmalige stukken en sets, die soms een uur werkje bevatten, maar soms ook niet. Uit die ontwerpen wordt nu en dan een enkel stuk geko zen, dat geschikt is om in serie aangemaakt te wor den. Het ontwerp onder gaat een vereenvoudi ging, het wordt „ambach. telijk-industreel" geschikt gemaakt en vormt de basis voor een rij kostbare horloges, soms met bijbehorende siera den zoals colliers, arm banden, ringen, manchet knopen. Gilbert Albert zoekt zijn inspiratie in de ele menten. Vuur, water en rook zijn aanleiding ge weest tot originele ont werpen waarin goud, dia manten en parels op fraaie wijze tot hun recht komen. Verscheidene malen kreeg hij de Inter national Diamond Re ward, de hoogste onder scheiding die een ontwer per ten deel kan vallen. Momenteel is een col lectie van deze horloge sieraden in ons land en gedurende de na j aars- beurs in Utrecht te be zichtigen. De expositie omvat juwelen in Gold- Link stijl, waarin onge polijste en regelmatige Gouden halsketting met bril janten, waaraan een horloge juweel hangt. Het hartvormig „glas'' is een geslepen diamant, omgeven door stralen van goud en platina met diamanten be zet (Omega) gouden kringetjes (als de rookkringen van een si gaar) naast elkaar zijn gelegd: de Rocaille-stijl, waarbij men moet den ken aan water, dat van een rots druipt; en de Golden-Web-stijl waarbij gouden staafjes in ver schillende richtingen zijn gelegd en onderling on regelmatig met elkaar verbonden. Er is ook een ruimte juweel en hier is de titel „ruimte" gebruikt met recht van spreken (het geen men niet kan zeg- fen van alle ruimte-mo- e die uit de grond op schiet). Het juweel be staat namelijk uit een meteoriet van 7 l/i gram, die naar schatting 15 tot 20 miljoen jaar om de aarde heeft gedraaid met een snelheid van 250.000 km p/uur. Bij al deze sie. raden, die bezet zijn met edelstenen, neemt het horloge een zeer onop vallende plaats in; soms is het met een dekseltje afgesloten. Bij de meteo riet is het geplaatst aan de achterkant van de steen. Daarenboven ont-\ moetingen onder\ de zeer bijzonde re omstandighe-\ den waarin een\ kapper zijn klantl ontmoet: nat aZs] een kat of ge-1 plukt als een kip,\ zenuwachtig voor I een grote gebeur-\ tenis, in paniek over de eerstel grijze harenf o/j de laatsteeer zuchtig om een I rivale in schoon-1 heid te overtref fen. Men zegt echter ook dat niemand zich 0n-Alexa,ulre 5chr,jft gerust hoeft te memoires maken. De mai- tre heeft beloofd zeer discreet te blijven en slechts de initialen van zijn klanten te noemen als het ver haal hen in opspraak zou kunnen brengen. De filmster B.B.", en nie mand weet over wie hij het heeft of: ,,Ik vloog naar een klein staat je gelegen aan een blauwe zee om om prinses G. van M. te kappen en ivij naar nieuwsgierig zijn en er nooit achter komen. Een nieuwe Parijse „salon de coif fure" werd ingewijd (het regent er nieuwe kapsalons, misschien wel om dat het zo'n regenachtige zomer is ge weest en dat heeft zo'n funeste in vloed op onze haren) met een défilé van 35 mannequins in roze peignoirs en roze kanten kousen. Zij toonden kapsels voor elk uur van de dag en daarbij waren vele pruiken, geknoopt op een vleeskleurig netweefsel (toch wel fijner dat het in de scheiding écht lijkt) en goed wasbaar met shampoo. Er liepen ook kleiig meisjes mee in het défilé en zij waren allerliefst ge kapt met kleine pruikjes En nu wij het over de regenachtige zomer hadden: op de boulevards stikt het van de kakikleurige parapluutjes. Daaronder een trenchcoat van gelakt# jersey is heel chic. LONDEN (UPI) Deken Eric Abbott van de Westminster abbey in Londen heeft megedeeld, dat de ver jaardag van de stichting van de abdij door Eduard de Belijder negen eeuwen geleden ,,met een luister als in honder den jaren niet is voorgekomen", zal worden gevierd. Op 28 december, de fei telijke verjaardag, zullen de leden van de koninklijke familie een speciale dienst bijwonen. In het daaropvolgende nieuwe jaar zullen in de abdij orgelvoordrach ten, concerten, voordrachten, drie ten toonstellingen en een fair gehouden wor den. De Britse posterijen zullen een her denkingspostzegel uitgeven, en de konink lijke munt zal speciale gouden, zilveren en bronzen munten slaan, die maximaal honderd pond sterling zullen kosten. De neg en hond er ste verjaardag van West- minister abbey valt samen met de vol- ttooiing van de restauratie van het in terieur, mogelijk gemaakt door een fonds, dat in het kroningsjaar 1953 werd ingesteld door wijier Sir Winston Chur chill, en waarin 1 miljoen pond sterling is gestort. VALKENBURG In grand hotel Berg en Dal en het aangrenzende Scala te Valkenburg wordt a.s. zaterdag en zon dag het 12e wereld-vrijgezellen conigres 1965 gehouden. De opzet: de sociale en fiscale discriminatie van de alleenstaan de op te heffen. Tot op heden hebben circa 135 per- I sonen ingeschreven Men verwacht ech ter dat velen tijdens het congres zul- Jen arriveren. Bij alle goede intenties lijkt de naam wereld-vrijgezellencongres te breedsprakerig. Voor 70 procent uit Nederland en voor de overige 30 pet. uit Duitsland en België. Uit Parijs hebben vier tot vijf belangstellenden hun komst toegezegd. ,,Wat zou de wereld moeten I beginnen als er geen vrijgezellen meer waren, die zich in en buiten hun werk geheel vrijwillig in allerlei verenigingen, instituten en diensten in het belang van de gemeenschap beschikbaar stellen", aldus een der opmerkingen van mevr. F. J. Grijs uit Grevenbicht de echtge note van de overleden congres-initiatief nemer. Desondanks is het lot van de I vrijgezel niet aantrekkelijk. Afgezien I nog van zijn sociale eenzaamheid is voor- I al zijn fiscale situatie onredelijk. Waarom worden de broer en zuster, die vrijge zellen. zijn en in een huis woonen, zwaar Ti/f1' belast dan een kinderloos echtpaar. Men pleit bij de overheid al jaren lang I voor een beter bung et-inzicht van het huishouden van een vrijgezel. Om dat pleidooi meer gewicht te geven, wordt hechtere samenwerking met andere be langengroepen in binnen, en buitenland ^gestreefd Het komende congres te Valkenburg beoogt een tweeledig doel: het creeren van een ontmoetingscentrum voor vrijgezellen en het zoeken naar op lossingen voor fiscale discriminatie van rijkste ^aa*s^e *s belang- Zondagochtend wordt een pittig rekest opgesteld, bestemd voor minister Vonde ling van Financiën. Dat het de organisa toren trouwens ernst is blijkt o.a. ook uit de inschrijvingsvoorwaarden. Men moet minstens 25 jaar oud, niet ge huwd. noch gescheiden zijn. Tussen de spreekbeurten door woordt in grandhotel Berg en Dal een feest gegeven en een bezoek aan de gemeentegrot gebracht, waar de dames en heren door het ge meentebestuur worden ontvangen. Vrij gezellen zijn mensen, die gezelligheid dubbel weten te waarderen Daarom wordt na gedane congresarbeid gedanst. Voor degenen, die er nog een p1 zierige dag willen aanplakken, staat op maandag 13 september een drielandentocht op het programma. Calorievrij zoet Goedgekeurd door de N.V.S. Volgens een opgave van de Koelner Messe. und Ausstellungsgesellschaft wordt in West-Duitsland jaarlijks meer dan drie miljard mark uitgegeven voor „doe-het-zelf"-hobby's. Per hoofd van de bevolking is dit 53,60 mark (ongeveer 48 gulden) (Advertentie) MEPPEL (ANP) In het Mep- ,erJJcilaconessenhuis is grote op- schudding ontstaan toen een ver keersslachtoffer, dat nog maar nau- wekelijks de poort was binnengevoerd ®iok begon te maken. Hij wilde nie mand aan zijn lijf hebben en .oen de verpleegsters met de gebruikelijke zachte hand probeerden aan te dringen snelde de patiënt het ak op. Daar bleef hij vastberaden zitten, onbereikbaar voor zelfs de gebiedGUWSte vindingen °P medisch De verpleegsters waarschuwden de geneesheer-directeur, maar zeis mens overredingskracht bleek vruch teloos te zijn. Hij had wel wat be ters te doen en kreeg er gauw ge noeg van. Hij waarschuwde de po- utie. die ook wel een beetje verbluft e vreemde opgave stond aan te,kijken. Ook het „kom van dat dak ai uit de politiemond was aanvan kelijk tot dovemans oren gericht. De vluchteling koos pas de weg terug gedreigd werd. dat de brand- van^"pfden ontboden om hem n het dak af te spuiten. ro,i,0en h'i eenmaal binnen het be nd V.an c PoDttehanden was, werd Jen' snel overmeesterd en afge- h?» v naar het politiebureau Daar wooriinipv' Bacchus mede-verant- waars<5u«i^as voor het gebeurde en fiekontfoi J j °°k voor het brom- ^at de man eerder was WOTier^van' hrt n"® f" 3S"iarige in- G S. geheten entse Schoonoord. Nog meer redenen om blij te zijn met uw favoriete shampoo. (Advertenties) LAMBAREN£ (UPI) Nu dr. Albert Schweitzer is overleden zal zijn zieken huis te Lambarene. een nederzetting in het oerwoud, wellicht worden ge moderniseerd. Sedert zijn aankomst in Lambarene, in 1913. heelt, de wereld beroemde dokter duizenden Afrikanen het leven gered. Maar hij heeft er al tijd op gestaan, dat zo min mogelijk moest worden gemoderniseerd in hef door hem opgerichte ziekenhuis Hjj liet in slechts twee vertrekken toe. dat elektrisch licht werd gebruikt in de operatiezaal en in een wacht kamer. Zijn critici klaagden erover, dat de afwezigheid van stromend wa ter in het ziekenhuis en het houden van spreekuren onder de tropenzon de hygiëne in ernstig gevaar brachten Maar in de primitieve kliniek van de winnaar van een Nobelprijs voor de vrede werden jaarlijks meer patiënten behandeld dan in het betrekkelijk mo derne ziekenhuis van de Gabonese hoofdstad, Libreville. Dr. Schweitzer placht te zeggen, dat slechts door zijn ,,open huis"-politiek waarbij zowel de familieleden als de kippen van de patiënten met hen (Advertenitiie) hun intrek namen in het houten zie kenhuisgebouw psychische klimaat werd geschapen, waarin de bijgelovige Afrikanen baat zouden kunnen vinden bij de geneesmiddelen uit de beschaaf de wereld u Schweitzer is overleden geloven ver scheidene aan zijn ziekenhuis verbon den artsen en verpleegsters echter, dat de tijd is aangebroken om over te gaan op meer moderne methoden. Het is waarschijnlijk verstandig van dr. Schweitzer geweest om de meest in gewikkelde 20ste eeuwse medische toe stellen, waarvan het onderhoud onmo gelijk zou zijn in het vochtige, tro- piche klimaat van Gabon te weren, vinden zij. Dr. Walter Munz (32). Schweitzer Zwit serse opvolger, zou voor enkele mo derniseringen zijn. Ook de dochter van de overledene, Rhena Eckert-Schiweit- zer, die haar vader is opgevolgd als voorzitster van de Schweitzer-zieken- huiis-stichting} zou voorstandster zijn van hervormingen. Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt Bij het branden van koffie gaan enkele smaakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat. Buisman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. Buisman geeft nóg meer pit, nog meer smaak, ook aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoe U Uw koffie ook zet... Met Buisman smaakt ze beter (ook poederkoffie f)

de Stem | 1965 | | pagina 9