Nog een paar weken drukte in jachthaven Terneuzen Er gebeurde iets in Nijmegen Zeeuws Amateur Festival met veel succes ingezet Studie over priester in deze tijd LIEBHERR - KOELKAST China dreigt Onderlinge zeilwedstrijd Wolphaartsdijk Commissarissen nu 14 oktober naar Huybergen Minder presentiegeld voor hoofdingelanden van Braakmanpolders Te Westdorpe Tentoonstelling van konijnen en pluimvee werd groot succes Zo trokken de supporters naar het strijdperk Idee van mgr. Bekkers AFSCHEID IN DE REGEN ®lafibla3 pc Slctn Vredesmissie is- Beperkte correctie Versterkt vertrouwen Met. het bovenstaande wil Intussen niet gezegd zijn, dat de herroeping van de verbodsbepalingen inzake het N.V.V. geen belangrijke zaak zou zijn. Dat is het wel degelijk. In de Neder landse verhoudingen, mag men zelfs van een historisch gebeuren spreken. Ruilverkaveling Poel-H'zand 3 OAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 5 MIDDELBURG Deze week heeft de stichting Zeeuws Amateur Festival be slag gelegd op de Schouwburg in Middel burg- Wanneer wij 't programmaboekje doorbladeren, komen we een bonte men geling van cultuuraanigelegenheden te gen; naast toneelspel, door diverse groe pen amateurs uit de provincie gebracht, wordt er aan baliet en muziek in al zijn genres grote aandacht besteed, waaron der op vrijdag een avond, die bijzonder geschikt is voor de tieners. De slot- avond vindt op zaterdag piaats, waar- Dij dan tevens de prijsuitreiking zal ge- sciiieden. Do openingsavond stond in het teken van, het toneel, waar acutereeruvoigens optraden de toneelgroep örni-Faulus uit Middelburg. Het Vüssings bcnouwspel en, na de pauze, 'n groepje toneiisien zonder verdere naams aanduidingdat men zou kunnen noemen het kwartet Tome van Bergen. Dit kwartet voerde in een vertaling van Anty Westerling op „De vrouw van Hsueh-Li". geschreven door Tankred Dorst Zonder de andere tonelisten te kort te willen doen, mogen we wei zeg gen, dat dit stuk ons meest ge- ooeid heeft. Naast de grote rol die Ine ke Schipper-Vermaas ais de vrouw in dit stuk ihad, wat haar uitstekend aiging, mogen in éen adem de overige drie spelers genoemd worden, te weten: Fred Florusse, Piet Vlieger en Toine van Ber gen. Laatstgenoemde had tevens de re gie van dit met zoveel eindapplaus be loonde stuk. Voor de wegblijvers is er zaterdagavond nog een Kans om „De vrouw van Hsueh-Li" te zien. De a/vond werd geopend door de to neelgroep Sint-Paulus die op amusante wijze ,,Als een lopend vuurtje" van La dy Gregory bracht. Het werd een half uurtje licht kost met verwikkelingen tus_ sen Sandro, Julia en Dario, waarbij de dorpsbewoners meestal partijkozen voor wat hen het gunstigst uitkwam. Het spel, in de regie van mevrouw J.B. van Verre-Hangard, werd met volle overga ve over het voetlicht gebracht en werd zodoende een goed begin van dit ama teur-festival. Hierna was het de beurt aan enige leden van het Vlissings Schouwspel, dat veel succes boekte met „Oog om oog" van Peter Shaffer. Het aandachtig luis terende publiek leefde geheel mee met de verwikkelingen van de detective. Hoe wel met alles er even rotsvast in zat, hebben we ons toch wel met dit stuk, dat wel iets te langdradig was, geamu seerd. Hiervoor tekenden Janny de Croo (goed als altijd) met een verrukkelijke spreekstem en de heren .Rob Spaar en Anton Gillissen. In deze eenakter had Piet de Leeuw de regie. o werd deze eerste avond van het Zeeuws amateur-festival reeds een suc ces en we hopen van harte, dat dit fes tival zal slagen, zodat datgene, wat de organisators hopen (een jaarlijks te rugkerend festijn) bewaarheid moge worden. Vanavond (donderdag) is het de beurt aan de muziek, waar men zo wel instrumentaal als vocaal aan zijn trekken kan komen. A.L. (Van een onzer verslaggevers) WOLPHAARTSDIJK De watersoort vereniging Wolphaartsdijk zal zondag a s" een onderlinge zeilwedstrijd organiseren op het Veerse Meer. Er wordt gezeild om de snelhgidswisselbeker. (VERVOLG VOORPAGINA) Volgens berichten uit Dacca (Oost- Pakistanl hebben vliegtuigen van de Pakistaanse luchtmacht aanvallende In- Qiase toestellen verdreven, waarna een hnmlg0 igen Indlase vliegbasis werd ge- S .f jHier,bii ?ouden 13 aan de 5l.W Ai j straalvliegtuigen zijn Eli A' eerder llad men een totaal aantal van 60 vernietigde Indiase vlieg- luigcn opgegeven. Chavan heeft verder beves- J Indlase troepen de grens tus sen beide landen bij Barmar, in de Joestijnstaat Rasjastan. hebben over schreden en tot acht kilometer op Pa- Kistaans grondgebied zijn doorgedron- is volSens de bewindsman een militaire post bij Gadra, op 150 km Jan Hyderabad, in handen van de In- MValltS- ,Hyderabad ligt op ruim ri ■■-,van Pak'stans grootste stad Ka- tónvallen va.nuit Indiaas Kasjmier zijn zuidwlv» i°P T^nomen "om de druk in mèn^ aldus Chava^m'6' d°6n a£'le" Eindideh»°?/dStad van Pakistan. Rawal- der ui _,een militaire woordvoer en ïïrklaard dat 60 Indiase vliegtui- aanv.il vernietlgd. de meeste bij lucht- n. d I. °P Indiase vliegvelden. Weten dat ri^eVbebben verder 'aten helton Indlers „zware verliezen" als aan ml? b z,owel „aan mankracht bijzonder eate[le.e1'- Men wee® in het Ciiamb in K- mcident in de sector kisteen Kasjmier, waar, aldus de Pa- leger beae",eenbeid van het Indiase diaa ubriVf, 8 vl«ehtte dat de volle dige uitrusting werd achtergelaten. (Van een onzer verslaggevers GOES Het officiële bezoek, dat de commissarissen der koningin in Zeeland en Noord-Brabant aan de N.V. Waterlei dingmaatschappij Zuid-Beveland zullen brengen is nader vastgesteld op donder dag 14 oktober. De beide commissarissen zullen worden ontvangen op het terrein van het toekomstig pompstation Huy bergen. Zij zullen daarbij een officiële handeling verrichten, waarme de activi teit van het waterwingebied zal worden gesymboliserd. De president-commissaris van de wa terleidingmaatschappij, mr. dr. A. Mes, zal hierna spreken over de watervoorzie ning van Zuid-west-Nederland. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring ont houden aan een besluit van de algemene vergadering van het waterschap De Ver enigde Braakmanpolders om het presen tiegeld voor de hoofdingelanden vast te stellen op vijfendertig gulden per verga dering. G.S. vinden dit bedrag te hoog, hetgeen het dagelijks bestuur van het schap zegt te betreuren. Het ziet geen andere weg, dan maar voor te stellen het presentiegeld te verlagen tot 20 gul den, vermeerderd met 5 gulden als ver goeding voor reis- en verblijfkosten. Voor commissievergaderingen worden deze bedragen respectievelijk 10 en 5 gulden. Voor de vergadering van a.s. vrijdag in Sas van Gent staat nog op de agenda een verzoek van deze gemeente om en kele percelen grond aan te kopen in de Autrichepolder. Het gaat om ruim 4 are, benodigd voor de aanleg van het industrieterrein, waarvoor een prijs be dongen wordt van f 1119.-. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De vakanties zyn voorby, de laatste zeilwedstrijden In dit seizoen zjjn gehouden; nog enkele weken en de jachthaven te Terneuzen, waar in de zomer dagelijks 150 a 200 zeil- en motorjachten gemeerd liggen, is weer verlaten. De scheepjes worden opgebor gen, gedurende de winterperiode nage keken en voor zover nodig hersteld. Het zijn de leden van de Royal Bel gian Sailing Club uit Gent» die de Ter- neiizense jachthaven frequenteren, om dat de echte zeillictfihebfoer op de Wes terschelde de ruimte heeft. De R.B.S.C. kwam voor het eerst in 1939 in Terneuzen. Toen werd in één van de kanaalarmen, nabij de jacht werf „Ten Anker" ligplaats gekozen. Ook voor de R.B.S.C was het tijdens de oorlog dood tij. Méér dan plannen maken voor betere tijden, kon men niet doen. In 1945 kon er opnieuw gezeild worden. Ook toen werden de jachten (een be scheiden aantal) in dezelfde kanaal-arm gemeerd. Dank zij de medewerking van het Terneuzense bestuur van de jacht haven konden de zeilsportbeoefenaars het volgend jaar verhuizen. De jachtha ven kwam aan de Scheldekade, precies tegenover de Provinciale Boot. In de loop der jaren moest hij worden uitge breid, omdat het aantal te meren jachten steeds groter werd. Thans telt de Royal Belgian Sailing Club 1800 leden en heeft 1000 boten om aan de leden beschikbaar te stellen. Ook jongeren voelen zich gegrepen door de zucht naar avontuur op het wa ter. Voor zover zij het betalen kunnen (de zeilsport is niet zo erg goedkoop) kunnen zij aan dit verlangen voldoen. Maar zij worden niet zo maar op de Wester schelde „los gelaten". Zij moeten eerst de nodige ervaring opdoen en daar om heeft de R.B.S.C. een „nederzetting" in de Braakman, waar een ideaal zeil- water aanwezig is. Eerst wanneer zij overtuigd hebben aangetoond dat zij de zeilkunst voldoen de beheersen, mogen zij het ruime sop kiezen; de Westerschelde geldt n.l. nog altijd als één van de gevaarlijkste stro men in West-Europa. Ook voor Terneuzen heeft deze bloei ende zeilsport betekenis. Vooral op zon dag wanneer er in de gemeente „niets te beleven valt" is het aan de Schelde kade altijd een drukte van belang. Op de eerste plaats door de zeilsportbeoefe naars zelf. De Terneuzenaars maken bij goed weer graag een wandeling langs de jachthaven omdat al die witte water- vlinders, aan de steiger of over de wijde Westerschelde scherend, een fascineren de indruk maken. Het verre water, de zon en de wind een rank wit zeiljacht, roepen gemak kelijk heelden op van een zorgeloze vrijheid. (Van onze correspondent) WESTDORPE De provinciale jonge- dierententoonstelling van konynen en pluimvee, dit jaar georganiseerd door de vereniging „Westdorpe en omstreken", is in alle opzicchten een groot succes ge worden. De vereniging, die ruim honderd leden telt, heeft alles in het werk gesteld (ook haar eigen tentoonstellingsmateriaal beschikbaar gesteld), om de jaarlijkse „jonge-dierendag" tot een succes te ma ken. Er waren 194 inzendingen, waarvan on geveer 50 van Walcheren. De jury heeft aan één dier het officiële predikaat „uitmuntend" moeten toeken nen; die eer was voor de heer W. Du- mez uit Westdorpe, met zijn duif (een zwartbonte „holle kropper"). Volgens de eigenaars van de ingezon den dieren is dit de mooiste tentoonstel ling geweest van konijnen en pluimvee „Concordia" te Westdorpe het ver enigingsgebouw leent er zich bijzonder goed voor. Dat zeggen zelfs „buitenstaan ders". De Westdorpse vereniging „Westdorpe en omstreken" organiseert nog een grote provinciale tentoonstelling op 20 en 21 november a.s. Dat deze tentoonstellingen steeds met succes verlopen is voor een zeer groot deel te danken aan secretaris Roger Soet- haert. Overigens is de financiële positie van de vereniging niet ongunstig, ondanks het feit dat men tentoonstellingsmateriaal heeft aangekocht dat vierduizend gulden heeft gekost. De vereniging is in het bezit van 375 metalen kooien. Toch bestaan de inkomsten bijna uit sluitend uit de contributie van de leden en van de opbrengst van een loterij on der de Westdorpse bevolking. De uitslagen: Konijnen. A-klasse: 1 A. de Visser, Souburg, groot zilver; 2 M, van Heese, Axel, Belgische haas; 3 C. de Block, Zuiddorpe, groot chincilla: 4 A. en R. Soethaert, Westdorpe, witte Vlaamse reus; 5 M. van Heese, Axel, witte Wener; 6 F. Wieland, Axel, bruine tan; 7 A. en R. Soethaert, Westdorpe, blauwoog Pool; 8 W. Verhelst, Axel, parelfeh; 9 De Booij- van Laere, Westdorpe, haaskl. Vlaamse reus; 10 A. en R. Soethaert, Westdorpe, wit Vlaamse reus. B-klasse: 1 M. van Heese, Axel, Belgi sche haas; 2 W. Verhelst, Axel, parelfeh; 3 Jac. Nijssen, Souburg, kleurdwerg; 4 J. Zegers, Axel, tan zwart. Gote hoenders: 1 C. Kareis, Middel burg, Anstralorp; 2 Fokkerij „De Drie Zusjes", Westdorpe, zilver patrijs. Dwerghoenders: 1 Fokkerij „De Drie Zusjes", Westdorpe, wyandotte; 2 J. Ver- Verwilghen, Terneuzen, Rode Is Reds. Sierduiven: 1 W. Dumez, Westdorpe, holle kropper zwartbont; 2 A. v. d. Abee- le, Westdorpe, Oudhollandse meeuw; 3 A. en R. Soethaert, Westdorpe, vinkduif; 4 W. Dumez, Westdorpe, vinkduif; 5 A. van Wel, Middelburg, Hollandse kropper; 6 W. Dumez, Westdorpe, vinkduif; 7 M. Dominicus, Nieuwdorp, Lahore. (Advertentie) Als het aan deze supporters zou liggen moest Feyenoord met over tuigende cijfers winnen van Real Madrid. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Bij gelegenheid van het 125-jarig jubileum van het seminarie St. Michielsgestel, dat in november a.s. wordt gevierd, zal bij de uitgeverij De Fonteijn een bundel opstellen ver schijnen over het moderne priester beeld. Het initiatief werd genomen door mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die zelf het voorwoord zal schrijven. De bundel komt uit in de reeks Ambo-boeken, waarin o.a. de documentaire over het rijke roomse leven van Michel van der Plas is ver schenen. Aan de bundel hebben auteurs van de meest uiteenlopende pluimage en con fessie meegewerkt. Mgr. Bekkers vindt het namelijk belangrijk dat zij allen de gelegenheid krijgen om eerlijk hun visie op de priester in deze tijd te geven. Als katholieke auteurs werken o.a. mee prof. Frans Haarsma, lector in de pastoraal theologie aan de uni versiteit te Nijmegen en pater J. van Kilsdonk, studentenmoderator te Am sterdam. In de lijst van niet-katholieke auteurs vallen o.a. op de namen van prof. J. C. Hoekendijk, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht en van dr. F. Siersma te Leiden. Ter afsluiting van de bundel wordt een samenvatting ge geven van de uiteenlopende visies en een kritische beschouwing over de priesters in deze tijd. Een Sunil team liet mevrouw W. C. M. Peters, Mesdagstraat 24 Nijmegen, zien wat Sunil voor haar was kan doen. Nog nooit zag zij haar witte was zo wit, haar bonte goed zo helder van kleur. Het krachtige Sunilsop verdreef de hardnekkigste vlekken uit haar schorten. En ook voor de baby-was bleek Sunil ideaal. Luiers werden helder wit en heerlijk zacht. Mevrouw Peters weet nu waarmee zij voort aan gaat wassen! En u? Was o'ók met Sunil en ontdek wat Sunil ook voor üw was kan doen. Sunil met ultra-waswerking geeft het hoog ste wit. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Beatrix Kuhn (22), een prima ballerina helemaal uit het Zwitserse Bazel, die, na wat kille dagen in Vlissingen te hebben doorgebracht, weer naar huis vertrekt, neemt afscheid in de regen. Ze groet nog even dé visvrouw aan de Nieuwe Dijk en maakt nog even een gracieus sprongetje op de trappen naar de boulevard. Beatrix Kuhn, die vrijwel ieder jaar haar vakantie in Vlissingen doorbrengt is allerminst afgeschrikt van de ervaringen met het zomerweertje. Ze komt volgend jaar weer terug naar Zeeland. Liet besluit van Paus Paulus VI om naar de Verenigde Naties te gaan en daar een pleidooi te houden voor de vrede onderstreept heel duidelijk de ernst van de huidige internationale si- tuatie. Bekend was, dat de paus al eerder plannen had om voor het forum van de volkerenorganisatie uiting te geven aan zijn grote bezorgdheid over de wapenwedloop tussen de grote mo gendheden en conflicten als die in Vietnam. Verwacht werd echter, dat aan een dergelijk plan pas na het Con cilie uitvoering zou worden gegeven. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat het vervroegen van de reis nu midden in de laatste fase van het Concilie wel eens in verband zou kunnen staan met de oorlog, die thans tussen India en Pakistan aan de gang Er is nog nooit een paus in Amerika geweest. De paus heeft ook nog nooit zo openlijk aan het wereldgebeuren ge appelleerd als nu bij dit verschijnen voor de V.N. Dit tekent de huidige si tuatie. De reis van de paus naar Ame rika bewijst echter ook, hoezeer de katholieke kerk midden in de wereld staat en hoe zeer de kerk bereid is haar verantwoordelijkheid voor de volle honderd procent waar te maken. Bij deze vredesmissie kan Paus Pau lus zich geruggesteund weten door heel de christenheid, door alle goedwillen- den. Grote woorden zijn hier verder overbodig. Gebed is voldoende. r)e nieuwe positie-bepaling van het Nederlandse Episcopaat tegenover het N.V.V. heeft, zoals te verwachten was, niet geleid tot een nieuw mande ment. Sinds 1954 mag er dan in het katholieke denken het een en ander veranderd zijn, er zijn nog te veel be langrijke zaken in het stadium van ont wikkeling om nu reeds verantwoord een hedendaagse visie te kunnen geven op „de katholiek in het openbare le ven van deze tijd". Daarmee zal min stens tot na het Concilie gewacht moe ten worden. De correctie, die nu door de bis schoppen op het Mandement van 1954 is aangebracht beperkt zich tot het N.V.V. In het nu elf jaar oude bis schoppelijke schrijven over de sociale organisaties werden echter nog heel wat andere namen genoemd: de VARA, het N.S.V.H., het Humanistisch Ver bond en ook de P.v.d.A. Waarom wordt nu over deze organisaties niets gezegd? Voor dit stilzwijgen wordt als motief aangevoerd, dat alleen het N.V.V. om een herroeping van het (hernieuwde) verbod van 1954 heeft verzocht. Dit argument bevredigt niet helemaal. Men mag dan nu wel veronderstellen, dat de opheffing van het verbod inza ke het N.V.V. impliceert, dat b.v. ook de passages uit 1954 inzake P.v.d.A. en VARA herroepen zijn, het gewetens conflict waarvoor katholieke socialisten zich destijds geplaatst zagen, recht vaardigde een duidelijke uitspraak nu. De politieke keuze, die deze katholieke socialisten destijds gemaakt hebben achten wij ook nu nog onjuist maar aan de zuiverheid van hun bedoelingen behoeft naar onze mening niet getwij feld te worden. Als volwaardige zonen van de kerk hadden zij daarom nu op een wat royalere verklaring mogen re kenen. Nog belangrijker is evenwel de ont wikkeling, die deze correctie op het Mandement van 1954 heeft mogelijk gemaakt. De bisschoppen attenderen daar ook zelf op. Zij wijzen op de meer persoonlijke beleving van de eigen overtuiging in het katholieke kamp, op de meer open houding van de katho lieke gemeenschap. Sinds 1954 heeft katholiek Nederland aan innerlijke kracht gewonnen. Een zekere beducht heid voor de confrontatie met andere levensopvattingen heeft plaats gemaakt voor het bewustzijn, dat men die con frontatie nodig heeft. Een gemeenschap die zich achter gesloten muren verscho len houdt, kan de wereld om zich heen niet bereiken en helpen. Getuigt de verklaring van de bis schoppen dus van een zelfbewust de wereld tegemoet treden, wij hebben er meer dan vrede mee, dat het Episco paat katholiek-Nederland adviseert die confrontatie in gesloten front te ma ken. Deze bisschoppelijke adhesiebe tuiging aan de katholieke sociale orga nisaties behoeft niet te betekenen, dat die organisaties er voor nu en altijd zijn. De ontwikkeling in de komende jaren zou ook volledig verantwoord in een andere richting kunnen gaan. Op dit moment is echter de menings vorming hierover nog lang niet vol tooid. Daarom is er op dit moment, nu de confrontatie met andere levensop vattingen nog maar zo kort aan de gang is, behoefte aan een gesloten katholiek front. Dan pas kan men in de nieuwe verhoudingen aan de christelijke bood schap vaart en élan geven. De verklaring van de bisschoppen heeft ons vertrouwen in dit élan ver sterkt. N WERELDMERK 'N KLASSE APART (Van een onzer verslaggever! GOES Ir. J. Dorst, lid van de cen trale cultuurtechnisch commissie zal dinsdagmiddag 14 september de leden van de voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand installeren. De installatie zal plaatsheb ben in het Landbouwcentrum te Goes,

de Stem | 1965 | | pagina 5