VEEL ELEKTRONISCHE WONDEREN, MAAR: Nog geen kleuren-t.v. op Firato Meer rij comfort in de Daffodil 1966 FLORA MOPJES Verbod was grievend onrecht" r stuk van {graven Enthousiaste Haarlemmers houden rijtoer op Prof. Geerts nieuwe rector-magnificus in Nijmegen ROEMERS (N.V.V.) OVER VERKLARING BISSCHOPPEN: Communiqué bisschoppen L. Heijmans exposeert amenmarkt in zendijke ging eer ten onder HOOGWATER Vandaag Morgen Bloedgroep Kameda is zelfde als slachtoffer Pleidooi voor ochtend- en middag-t.v. Man! ijker Meer rijcomfort het volledige voedsel voor uw hond Man dupeerde 17 zaken met valse dollars NOG BERAAD: Geen bestemming geld monument kard. De Jong aasisindustrie, afhankelijk te ma. een andere, misschien wel bui- re industrie. Hierbij zij opgemerkt Ierland nu al het hoogste ver- ;rcentage aan hoogovencement i de gehele wereld. Indien G.S. ad zullen voldoen aan de Inge- concessieaanvraag zullen er tal- iteressante bezienswaa ruigheden, angenstelsel aantrekkelijk maken aen. De directie van de ENC1 r bereid, voorzover dit technisch jaar is, deze bezienswaardighe- edden en naar elders in de berg brengen. In het verleden zijn azien van de flora soortgelijke ,elen getroffen teneinde het voort, van bepaalde planten op de St.- lerg veilig te stellen iircctiezijde wees men tevens op :e betekenis die de ENCI heeft iaastricht. Deze industrie is niet werkgeefster van ruim duizend mers maar verschaft tevens het werk aan tal van toeleverings. 311 in Maastricht en verre om- vendien is deze industrie van gro. ■kenis voor tal van transportbe- te water en te land. die de twee ton cement ieder jaar naar alle tan het land vervoeren en hon- zenden tonnen grondstoffen aan- SLBURG Mr. J. van Aartsen, s sar is van de koningin in /celand, iterdagmiddag in de voormMjto al van het stadhuis een tentoonstel- ran werken van Louis Heijmans i. Louis Kieijmans is onlangs 75 eworden. De tentoonstelling staat auspiciën van de Zeeuwse Museum ng en heeft een „didactische ten- 'xpositie loopt tot en met 2 oktober. Van een onzer verslaggevers) .NDIJKE - De zaterdage kramen- die enige tijd geleden op initia- in het gemeentebestuur en met gro- üewerking van de plaatselijke mid- nd opnieuw was ingesteld, is ter ,,Een plaatselijke samenloop van adigheden", zoals burgemeester J- Ficq dat noemde, heeft de pogin? t historische stadje in deze iets van ude luister terug te bezorgen, doen iken. Die omstandigheden zijn ove- grotendeels te weten aan de kooplieden. de voorbereidingen had hun bond dan lof getoond over het plan ge medewerking toegezegd. Voor ste zaterdag garandeerde men zeiis tot veertig bezette kramen. In gr°* itale kwam die dag wel het pu- maar kwamen niet de koopw- i enkele kramen werden bezet, w in ieder geval om de kijk- ®x stigen vast te houden. De tweeo® ig kwamen de kooplieden WJ[» toen had het publiek al voor zicn- pgemaakt. dat de kramenmariu endijke mislukt was. ichien dat men volgend jaar eei ruwde poging onderneemt. gen. vrijdag 10 september Ha«' 2.54 en 15.02, Terneuzen 2.1» /lissingen 1 16 en 13.56, Wem«l 3.34 en 15.52. 3AGBLAD DB STEM VAN DONDERDAG 9 ^riuMOMt 1965 UT antiehuis 10.30 uur Opnamen elevisie. VLIET rtveld 18 uur Filmopname ;en. Duit- vereni* :de iopnamen Blindenhand. leentehuis 10 uur Ontvangst A. oer leden. VAN GENT i Vö> Oude Brug 15 uur Vergadering [de Braakmanpolders. toons telling streek verbetering Kj* ljt c.o. 10 uur Officiële open"» ivee- en varkens,keuring. VHr.NDIIKF. Raadsvergadering. VLIET Allf verg. t oude Raedthuys" 20 uur Alg. ve bbadve reniging. BURG J 1A el 20 uur De langste dag. EUZEN .^v»ieten. or 20 uur Laat ze maar «ebte» yr Dit is een van de elektronische „grapjes", waar de industrie wèl brood in ziet: het kleinste t.v.- toestel ter wereld. De Japanse Sony-fabrieken maakten dit kijk kastje ter grootte van een transis torradio. Uiteraard werkt dit toe stelletje ook op transistors, ge voed door piepkleine staaf batterij tjes. Het kan natuurlijk ook op een accu of gewoon op het lichtnet. Het beeldscherm is goed tien cm groot. Wie er iets voor mocht voe len: in november is dit dwerg kijkkastje leverbaar. Voor nog geen negenhonderd gulden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Wie verwacht had dat de Firato tentoonstelling van radio, televisie en elektronica, van 17 tot en met 26 september in de RAL te Amsterdam) deze keer zou uitpakken met kleurentelevisie, die komt bedrogen uit. De fabrikanten zien blijkbaar nog helemaal geen hrood in deze toekomstdroom, ook al zijn er vorig jaar in de V.S., liet beloofde land van de televisie, dan al een kleine anderhalf miljoen kleuren t.v.-apparaten verkocht. AMSTERDAM (A.N.P.) De Ja panse politie in Osaka heeft verklaard dat zij meer en meer tot de overtuiging komt dat het slachtoffer van de koffer- moord inderdaad de 32-jarige Japanse vertegenwoordiger Kameda is. Een onderzoek van enkele speeksel- resten op de envelop van een door Ka meda aan zijn echtgenote gerichte brief, heeft uitgewezen dat de daaruit vastge stelde bloedgroep dezelfde is als die van het slachtoffer, nl. groep B. De afwezigheid van zelfs een beschei den demonstratie met kleurentelevisie tij dens de toch altijd zoveel mogelijk vóór lopende Firato onderstreept wat de heer L. de Kok, hoofddirecteur van Philips Nederland N.V., gisteren tijdens een pers conferentie zei: het duurt nóg jaren voor dat we in Nederland aan kleurentelevisie toe zijn. En wanner het zover is, zullen de toestellen voorlopig nog drie maal zo duur zijn als de gewone zwart-wit appa raten. Weg kleurendroom dus. Dat wil niet zeggen dat er geen dromen overblijven Het devies van de Firato 1965, „Perfectie in klank en beeld", mag bijna een cliché zijn, dat er in de wereld van de voor ons amusement toegepaste elektronica nog veel te perfectioneren valt, bewijzen meer dan honderd fabrikanten en hande laren uit veertien landen in de komende tentoonstelling. Volstrekt nieuwe zaken zijn er niet te zien. Geen fabrikant is zo gek om een werkelijk novum op radio-, T.V.- of aan verwant terrein op te zouten tot de Fi rato. waar het gevaar zou lopen te ver drinken. Voor de gewone consument nog wèl nieuw is de video-recorder, het wonder- apparaat dat programma's van de televisie op de band vastlegt zodat men ze op nieuw kan „afdraaien". Maar zo populair als de bandrecorder zal het video-appa raat direct nog niet worden. Het ding kost evenveel als een zeer behoorlijke auto De Firato is voornamelijk een voor lichtende en demonstratieve expositie. De nieuwe wijze van FM-stereo radiopro gramma's (via één zender) uitstralen krijgt deze keer een voor de gewone luisteraar werkelijkheidsgetrouwe de monstratie: in kleine ruimten, zo groot als een forse huiskamer. In de „hi-fi- straat" toont de elektro-akoes-tische in dustrie wat er op het gebied van platen- weergave te koop is: niet alleen veel, maar vooral veel goeds. De televisiestudio, die tijdens de vorige Firato (in 1963) zo'n succes was, is er weer, maar nu veel groter en royaler. De blik achter het scherm was een geweldige trekpleister en dat is voor de NTS aan leiding geweest om ook een volledige „reportagetrein" op de Firato onder te brengen, zodat men kan zien wat er tech nisch allemaal aan een zelfs eenvoudige televisiereportage vast zit. Ook de voorlichtende expositie „Het Elektron" is er weer, eveneens in ver grote uitvoering. Hier steekt overigens een stuk welbegrepen eigenbelang van de elektronische industrie achter: het aanwakkeren van de belangstelling voor een beroep in de elektronica is hard no dig gezien het te geringe aantal leer lingen (op alle niveaus, van l.t.s. tot ho ger onderwijs) voor dit vak, dat niette min het vak van de toekomst is. De opening van de Firato wordt tevens een demonstratie van een (ook al weer niet zo eirg) nieuwe vinding: minister Den Uijl van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk zal vanuit het Binnen hof de tentoonstelling door middel van het eidophor grootbeeld al enkele ma len op de T.V. getoond openen. „Waarom moet het televisietoe stel, dat zo'n duizend gulden heeft gekost, praktisch de hele dag ren teloos staan?", vroeg gisteren de heer L. de Kok, hoofddirecteur van Philips Nederland en voorzitter van de Cebiibera, zich tijdens de persconferentie van de Firato af. Hij brak een lans voor ochtend en middaguitzendingen, speciaal ten behoeve van bejaarden, ploe- genwerkers, zieken en anderen die aan huis gebonden zijn. Die pro gramma's behoeven, vond de heer De Kok, helemaal niet duur te zijn. Men kan herhalingen geven en ook putten uit het arsenaal aan be drijfsfilms. die hij voor een groot publiek alleszins interessant noem de. „Als de naam van zo'n bedrijf daarbij in het beeld komt, is dat dan zo erg?", vroeg de heer De Kok zich af. „Laten we toch wat de reclame in (ook de gewone) t.v. betreft, toch niet zo kinderachtig doen", zei hij. „Het wordt hoog tijd dat we daar eens overheen raken". i (Van onze automedewerker) KINDHOVEN De nieuwe Daffodil 1966 heeft enkele opmerkelijke model wijzigingen ondergaan. De carrosserie- lijn, die zich kenmerkte door een ka rakterloos neusje en een weinig elegan te achtersteven, is met behoud van de praktische indeling van de woon- en kof ferruimte moderner, strakker en vooral forser geworden. Door de motorkap om hoog te brengen en zwak glooien,1 te maken is de (nog met eigen krachten werkende) modeafdeling van DAF erin geslaagd het bekende koetswerk een harmonischer vorm te geven. Ook liet deksel van de bagageruimte en de ver lichtingsversieringen zijn beter en esthe tischer uitgevoerd. Van meer praktische betekenis is de toepassing van een nieuw vetitilatiesysteem, dat rijden met gesloten ramen mogelijk maakt. De Dafrijders zullen de jongste ver nieuwingen ongetwijfeld op prijs stellen, maar velen moeten teleurgesteld zijn dat het 1966-model niet wat meer pk's heeft meegekregen. De acceleratie en de topsnelheid zijn. vergeleken met die van de meeste andere merken in de kleine klasse, aan de bescheiden kant. We had den verwacht, dat DAF, die zich reeds met goéd succes in de autosport heeft geworpen en de Variomatic voor hogere vermogens geschikt kan maken, het nieuwste model ook wat extra tempe rament zou hebben gegeven. Het is mo gelijk dat er na verloop van tijd een krachtiger versie met een circa één li ter motor bijkomt. De nieuwe Daffodil ziet er flinker en manljjker uit. De hertekende lyn van de motorkap wordt geaccentueerd door enkele chroomstrips op het voorfront. De grille heeft aan weerskanten modern gevormde richtinglichten. In de koplampen, die twee cm naar voren zijn gabracht. zijn asymmetrisch dimlicht en stadslicht ingebouwd. Dooi de verhoogde positie van de motorkap is de bumper ook iets hoger komen te zitten. Bij het oude model hing deze lager dan bij de meeste andere auto's. De reeds ruime koffer is nog iets groter uitgevallen. In de geprofileerde rand js de nummerplaatverlichting aangebracht. De Daf heeft een nieuw ventilatiesy steem gekregen. In de achterste dak stijlen zyn aan de binnenkant drie ven tilatieopeningen gemaakt, afgeschermd door sierroostertjes. De aan de voorzijde binnenkomende al of niet verwarmde luchtstroom kan hier door het compartiment verlaten-. De ca paciteit en de circulatiesnelheid zijn ver groot. Het is gemakkelijk de gewenste temperatuur in de wagen in te stellen. Het meubilair hoefde niet te worden ver vangen. De voorz2<tels kunnen echter ver der naar achteren worden geschoven. De besturing van de Daffodil is min der direct gemaakt. Door een kruiskop- peling in de stuurkolom worden trillin gen van het stuurwiel op oneffen weg dek tegengegaan. Voortaan rydt de Daf fodij uitsluitend op radiaalbanden, die vooral op slechte wegen een geringere rolweerstand en een betere grip hebben. Radiaalbanden komen ook de vering tegemoet. Aan de Variomatic zijn enke le wijzigingen doorgevoerd- Het ophan gingsframe is extra zwaar uitgevoerd Door de diverse veranderingen is de Daffodil enkele kilo's zwaarder gewor den en hij weegt nu 670 kg- De prijs is iets hoger geworden voor de (weer) drie typen. Het kleurengamma is uitge breid met zandkleur, donkerblauw licht blauw en licht groen. Allerlei combi naties met esn tweede kleur voor het dak zijn mogelijk. De Daffodil '66 zal ook op de Frankfortse automobieltent' ion stel ling staan. Het vernieuwde model is reeds in produktie. H. DEN HAAG-HAARLEM (A.N.P.) Prinses Beatrix en haar verloofde, de heer Claus von Amsberg hebben gisteren op de tweede dag van hun rondreis langs de provinciale hoofdsteden Haarlem en Den Haag bezocht. In Haarlem was de be langstelling zo groot, dat bij de rijtoer stapvoets gereden moest worden, waar- door het halve uur. dat voor de rijtoer was uitgetrokken, lang niet toereikend bleek. In de vergaderzaal van de provinciale griffie werd het verloofde paar toege sproken door de commissaris der ko ningin in Noord-Holland, rnr. F. J. Kra nenburg. In Den Haag lunchte het paa. op Huis ten Bosch, 's Middags spraken zi met de leden van Gedeputeerde Statei over provinciale problemen. Hierna were hun een kleurenfilm over de province Noord-Holland getoond, waarna mr. J Klaasesz, commissaris der koningin ir £^jd-Holland, het paar toesprak. Tijdens hun bezoek aan Utrecht, oi maandag 13 september, zullen prinse.- Beatrix en haar verloofde 's middags ooi; een anderhalf uur durend bezoek aan dt najaarsbeurs brengen. Van twaalf uur to hall een maken de verloofden een rond rit door de stad Utrecht van half ééi tot kwart over twee lunchen zij „in be perkte kring" in Panshniz.P DOOR MIGNON G. EBEPHART 42) „Ik moet nu gaan. Probeer je geen zorgen te maken. De sheriff zal het je zo gemakkelijk mogelijk maken.'' Hij aarzelde even; toen kuste hij haar. Het was een vormelijk gebaar, bestemd om door Dilly en Archie gezien te worden. Die begonnen bei den hem vragen te stellen, maar hiel den hun mond toen Lem hen aan keek. Voor Martha het goed en wel besefte, waren Lem en Archie ver dwenen. Buiten hoorde ze Lems au to starten, langzamerhand stierf het geluid weg. Dilly wachtte en luisterde zonder enige uitdrukking op haar gezicht. Tenslotte keek ze Martha aan. „Nou, je hebt het voor elkaar. Ik heb je gewaarschuwd Nu weet je wat het is de man. die je liefhebt, te ver liezen." Als de weg nu vrij is voor Dilly, dacht Martha, aJs ze maar een klein beetje verliefd is op Lem, zal ze een veel betere vrouw voor hem zijn dan ik ooit geweest ben. Dilly wreef met haar mouw haar bril op, ging naar het telefoonkamertje en draaide intercommunaal. Ze belde de gouverneur op, die te oordelen naar wat Dilly zei, nogal slaperig en verward scheen te zijn. Ze belde de voorzitter van de re geringspartij, die kennelijk vragen stelde, waarop Dilly alleen maar op haar 'minzame toontje zei dat Lem hem wenste te spreken. Tegenover hem liet Dilly wat meer los. „Wat het ook is, ik hoop dat je hem tot rede brengt.'' Ze kwam terug, zei dat ze nog niet hadden gegeten en dat beter wel konden doen. en ging naar de keuken. Kort daarop kwam ze terug met een paar dikke, uitpuilende sand wiches. Een ervan zette ze op een bordje voor Martha neer. „Wil je er wat bij drinken?" Martha schudde haar hoofd. Dilly schonk zich wat in. Ze wrong een boterham door haar keelgat en spoelde die weg. Stinky kwam binnenkuieren en ging zich ver woed zitten oppoetsen. Hij slaagde erin zich nog pluiziger en ruiger te maken. Merkwaardig nuchter bedacht Martha dat ieder die ooit een kater zacht en glanzig noemde, Stinky nog nooit had gezien. „Waarom heb je Lem laten gaan?" zei Dilly. „Hoe had ik hem tegen kunnen houden?" „Je bent een vrouw. Dat zou je niet verteld hoeven te worden. Je stond daar als een pilaar. Je deed geen stap in zijn richting. Waarom heb Waarom heb ie niet nou ja. wat je ie niet aan hem vastgeklampt? gedaan? Gehuild je armen om hem heen geslagen zoiets. Als je hem maar hier gehouden had. Een ruzie is als cement. Laat het stollen en het is voor eeuwig hard." „We heb ben niet gekibbeld." Dilly keek haar ongelovig aan. „Ik heb het gehoord. Maar noem het dan maar verschil van mening, als je daar behoefte aan hebt. Het komt op hetzelfde neer." Martha stond op en zette het vuur scherm recht. „Ik ga naar bed Wil jij de lichten uitdraaien?"Nee, dacht ze. Dilly is niet verliefd op Lem. Maar er bestond misschien wel een nog sterke band tussen hen. die van gedeelde belangstelling, en al hadden ze nu ieder een andere mening, die van gedeelde intelligentie. Dilly mom pelde al etend iets en Martha liep de trap op. Nu nu zo gauw als ze in Lems kamer was en de deur had dichtgedaan, zodat Dilly haar niet kon horen zou ze uithuilen. Nu zou ze zich laten gaan, omdat ze zich geen seconde langer kón beheersen. Ze kwam Lems kamer binnen en sloot de deur. Terwijl ze zich in wan hoop op het bed liet vallen, ontdekte ze na een poosje dat er dingen zó erg zijn, dat men er niet eens meer om schreien kan. Ten langen leste stond ze op. kleedde zich uit en deed alle gewoontehandelingen af. zoals tandenpoetsen, raam openzetten en dekens opslaan. Ze kroop in bed, maar kon nog steeds niet huilen. In de verte hooaxie ze Dilly bene den rondscharrelen Hoe ze de ramen en deuren naliep, alle lichten uit draaide. de trap opsjokte en de deur van haar eigen kamer achter zich sloot. Het werd stil in huis. Het leek wel of het te stil werd, te groot en te leeg Alleen het suizen van de wind die over het meer streek, was hoor baar. Dode bladeren ritselden. Martha wilde wel dat de woede die haar kracht had gegeven weer terug kwam. Ze had nu alleen een gevoel van schaamte over, van mislukking, en volledige verlatenheid. Ze had te gen Lem geschreeuwd, ze had hem verwijten naar het hoofd geslingerd over taken, die ze in werkelijkheid blij en vol enthousiasme op zich had genomen. En nog wel zulke kleine opdrachten glimlachen als ze ge fotografeerd werd, namen onthouden voorzichtig zijn als ze met journa listen praatte. Zo weinig om van een vrouw te eisen. Ze had zich voor genomen een goede echtgenote te zijn; een steun; ze had Lems ver trouwen willen winnen en verdienen. (Ik ben tots op je, had de gouver neur gezegd. Ze vroeg zch af wat hij nu zou denken). Al haar schone voor nemens! En wat ze ervan terecht bracht! Iets van verontwaardiging gloeide in haar bewustzijn en ze poogde het vonkje weer aan te wakkeren tot een vlam van woede Ze was inderdaad door iedereen in'haar om geving beïnvloed. Ze was inderdaad ook door Dilly beïnvloed. Die had gespeculeerd op Martha's verlangen hem net zo handig te helpen als al leen Dilly. een geoefende en be kwaam politica, het kon Ze was beïnvloed door honderd en een klei nigheden zelfs door het feit dat een verslaggever terloops had opge merkt dat Lem de verkiezing in zijn zak had, tenzij er iets heel vreemds zou gebeuren. Maar de woede wilde niet oplaaien. Zelfs het kleine vonkje doofde weer. Het was niet aan jou dat uit te ma ken, had Lem gezegd. Ze staarde naar de flauwverlichte rechthoek die het raam boven het meer vormde, en probeerde in de toe komst te kijken. Maar ze kon het. niet. Lem zou proberen verstandig te zijn. Hij zou dat ook van hiaar ver wachten. Hij zou zeggen: laten we de zaken even op hun beloop laten, la ten we proberen een uitweg te vin den. Hij zou haar met alle zorgen en egards en bescherming omringen. (Advertentie) Met GRATIS speldje. Flora is ook deelnemer aan de nationale speldjescompetitie, FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT AMSTERDAM (ANP) De Amster damse recherche heeft nu al 17 aangif ten binnengekregen van winkeliers die met valse Amerikaanse 20-dollarbiljet- ten werden betaald door de 29-jarige Tunesische arbeider T.R. De Afrikaan, die zich in arrest bevindt, blijft nog steeds bij zijn verklaring, dat hij niet wist, dat het biljet, waarmee hij bij zijn aanhouding in een winkel aan het Dam rak wilde betalen, vals was. De Tunesiër bleek niet meer 'vals geld in zijni bezit te hebben. De politie trof alleen een gel dig 50-dollar biljet en wat Frans en Ne derlands geld aan. Op grond daarvan meent de recherche, dat de man telkens met één vals biljet een winkel binnenging, terwijl zijn nog niet opgespoorde hand langer op de uitkijk bleef staan met de grote voorraad in zijn zak. De Afrikaan zal, zo deelt de politie mede. vermoede lijk nog deze week aan de Officier van Justitie worden voorgeleid. (Advertentie) (Van onze correspondent) NIJMEGEN De rector-magnificus van de katholieke universiteit te Nijme gen, prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs - Anton van Duinkerken zal op maan dag 20 september in de aula van de uni versiteit zijn rectoraat plechtig overdra gen. Tevens zal hij verslag uitbrengen over de ontwikkeling van de universiteit gedurende de periode van zijn rectoraat, en daarna zijn ambt overdragen aan zijn opvolger. Als zodanig hebben de curato ren van de katholieke universiteit voor het komende academische jaar aangewe zen prof. dr. S. J. Geerts, hoogleraar in de genetica. ROTTERDAM (A.N.P.) Twee op varenden van liet Noorse stoomschip „Havjo" zyn gedwongen Nederland te verlaten, in verhand met een ontdekte smokel van 10.000 sigaretten. De Rotter damse rivierpolitie en de douanerecher che vond de ongebanderolleerde partij sigaretten tydens de gebruikelijke con trole aan boord van de „Havjo". De schoen van deze tijd voor jongens van deze tijd met 6 maanden schriftelijke garantie vanaf 15.90 maten 27 t/m 46 in bruin en zwart UTRECHT (K.N.P.) Het comité, dat na de dood van kardinaal De Jong in 1955 vverd opgericht om een monument voor zijn nagedachtenis op te richten, beraadt zich momenteel over de wijze waarop dit uonument tot stand zal komen. „Het in tien jaar bijeengebrachte geld ;Laat op de bank en brengt zijn rente op", o deelde mgr. A. Wiegerinck, de voor- itter van het comité, desgevraagd mee. Us penningmeester treedt op mr. A. lunsfeld uit Utrecht. Het comité heeft a Utrecht vergaderd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling j een nieuwe kathedraal voor Utrecht jit kapel te bouwen ter nagedachtenis /an de kardinaal. Maar nu de plannen '.aarvoor van de baan zijn, is ook het ilan van een kapel komen te vervallen. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Ik ben bijzon der verheugd dat de Nederlandse bisschoppen door het o pheffen van verbodsbepalingen en sanc ties een einde niaken aan wat het N.V.V. altijd als een grievend on recht heeft ervaren", aldus rea geerde de voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, op hel bekend worden van de bisschop pelijke verklaring. De heer Roemers verklaarde voorts: „Het N.V.V. heeft van een opheffing van het verbod en de sancties nooit een massale ledenwinst verwacht. Voor ons is het veel belangrijker dat de principiële grondslag van het N.V.V. als algemene vakbeweging niet langer door een verbod wordt aangetast en dat er derhalve geen gewetensnood meer be hoeft te bestaan voor de r.-k. leden van de bij het N.V.V. aangesloten bonden. Van 10 december 1918 af is het lid maatschap van de N.V.V.-bonden voor r.-k. werknemers verboden geweest", aldus de heer Roemers. De V.A.R.A.-voorzitter, mr. J. Bur ger, zei dat de V.A.R.A. het komende weekeinde de verklaring zal bestuderen in de verenigingsraad. Door opheffing van de verbodsbepa lingen en sancties op het lidmaatschap van de bij het N.V.V. aangesloten vak bonden, wordt voldaan aan de wens, die bij het N.V.V. leefde en waarvoor ook bij het N.K.V. begrip wordt opgebracht, aldus reageerde gisteren het hoofdbe stuur van het N.K.V. Het N.K.V. heeft als toenmalige K.A.B. reeds bij de uitvaardiging van het mandement in 1954 begrip voor de bezwaren van het N.V.V. getoond. Vol doening schenkt de verklaring volgens het N.K.V. ook. omdat door het intrek ken van de verbodsbepalingen de ver meende onbekwaamheid tot een per soonlijke keuze van de katholieke werknemers is opgeheven, evenals de schijn dat het N.K.V. voor zijn bestaan moest steunen op door de bisschoppen uitgevaardigde maatregelen. Het N.K.V. heeft dankbaar kennis genomen van de positieve waardering, die de bis schoppen hebben voor de katholieke vakbonden en hun vakcentrale. Van zijn ziekbed te Maastricht zei dr. J. Tans, voorzitter van de Partij van de Arbeid en zelf rooms-katholiek: Aan de troebele verhoudingen, die tiental len van jaren hebben bestaan tussen de socialistische organisaties en de r.-k kerk, kan nu snel een einde komen. De eerste officiële stap hiervoor is thans van de zijde van de kerk gezet Dat is een gelukwens waard in beide richtingen. De heer Tans had echter ook een kritische opmerking: „Behalve over de organisaties, die door verboden en sancties werden getroffen, zijn er in het mandement ook ernstige beschuldi gingen gericht aan andere socialistische organen. Ik denk met name aan de Par tij van de Arbeid. Ik koester het ver trouwen, dat ze er op even loyale ma nier in tegemoet zullen komen. Ook de fractievoorzitter van o.m. de KVP en AR hebben hun tevredenheid over deze verklaring betuigd. DRS. D. ROEMERS verheugd (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Zoals wij op pa gina 1 melden, hebben de bis schoppen van Nederland een ver klaring afgelegd over het lidmaat schap voor katholieken van so ciale organisaties, in dit geval het Nederlands Verbond van Vak verenigingen (N.V.V.). In het volgende communiqué delen de bisschoppen hun standpunt mee: „Zonder dat wij een uitspraak willen doen over de inhoud van het hedendaagse socialisme in ons land, stellen wij met voldoening vast, dat in het huidige N.V.V. de opvattingen met betrekking tot kerk en godsdienst veel milder zijn geworden en dat een duidelijk streven naar een betere verstand houding daar aanwijsbaar is". Anderzijds werd in de Nederlandse katholieke gemeenschap de persoon lijke beleving van de eigen overtui ging sterker. Dit kon gepaard gaan met een meer open houding tegen over hen, die de katholieke visie niet zijn toegedaan. Zonder eigen over tuiging op te geven, kan men daar door met minder bezwaar komen tot een ontmoeting met de levensopvat ting van anderen. Door deze ontwikkelingen is de situ atie van vroeger jaren duidelijk gewij zigd, zodat wy van mening zijn de des tijds uitgevaardigde verbodsbepalingen en sancties te kunnen opheffen. Het geen wy by deze doen. Wij Wensen echter vast te stellen, om ten dezen elk misverstand uit te sluiten, dat wij door bovenstaande verklaring in geen enkel opzicht de waarde bedoelen te verkleinen van de katholieke sociale organisaties, en in dit verband dus met name van de katholieke vakbonden en vakcentrale der werknemers. Wij blijven van me ning, dat de katholieke sociale or ganisaties van groot belang zijn, en wel om de volgende redenen. Vooreerst zijn bij het huidige he - raad binnen de katholieke kerk over haar plaats in en haar bindingen met dp aardse werkelijkheid twee dingen duidelijk naar voren gekomen. Ener zijds wil de kerk de wereld ten volle ernstig nemen en de eigen wetmatig heid ervan volledig respecteren. An derzijds moet zij echter ook stellen, dat haar gelovige visie op het mense lijke leven voor de christen belang rijke inspiratie en oriëntatie inhoudt voor de opbouw van een volop leef bare, menselijke samenleving. Voor het uitdragen en het tot gelding bren gen van deze visie zijn de katholieke sociale organisaties een belangrijk middel. Vervolgens menen wij te mogen wijzen op de uitstekende staat van dienst van de katholieke sociale or ganisaties. Zij behartigen immers niet alleen de sociaal-economische belangen in beperkte zin, maar zij geven ook vorming en voorlichting, bijstand en dienstbetoon aan de le den en hun gezinnen op algemeen en levensbeschouwelijk vlak. Deze breed opgezette dienstverlening maakt de katholieke sociale organisaties tot 'n belangrijke factor in de pogingen van de kerk om te komen tot een zuivere stellingname ten aanzien van en een goede verhouding tot de wereld van nu en straks. Om deze redenen stellen wij, van uit onze pastorale verantwoordelijk heid, het behoud en de bloei van de katholieke sociale organisaties op ho ge prijs en dringen wij er bij de katholieken op aan zich daarbij aan te sluiten. Wij hebben daarnaast ook volledig be grip voor de wenselijkheid of zelfs de noodzaak van een nauwe samehwerk'ng tussen de sociale organisaties van ver schillende richtingen, om, ieder vanuit haar jigen achtergrond en organisato risch verband, gemeenschappelijke con crete doeleinden te bereiken".

de Stem | 1965 | | pagina 3