s Vrees na scherpe nota aan India: SUURHOFFDOET GEENBELOFTEN Bewindsman wil lagere vleesprijs VADER WINT ZOON t- crsf o 3 Paus naar New York Echtpaar in Helmond vergiftigd Brabanders teleurgesteld EPISCOPAAT SCHRAPT NVV-VERBOD CD CD CD D Bombardementen IN FLORIDA: Orkaan trekt dodenspoor 023 (D D DAGBLAD VOOR ZEELAND VREDESGESPREK CORR4Y UIT EMS. -DIRECTIE Zwolsman wil niet alléén gaan confereren REL IN KUIP ANDAAG IN Nieuwe rijksweg Breda-Tilburg door Mastbosch VIETNAMEES GEZIN ONTVLUCHT BOMMEN DEN UYL WAARSCHUWT PRODUKTSCHAP' Hoger aanbod V oorbereid i ngen Correctie Mandement voorkeur ontmoeting r «- o 73 x O z o ]05a JAARGANG No. 24991 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 9 Stfltmoen itoo Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. f 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 -^(Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOS1BURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Paus Paulus VI zal maandag 4 oktober een bezoek van één dag brengen aan de Verenigde Naties in New York. Voornaamste doel van zijn reis is het toespreken van de de legaties van de V.N., om te pleiten voor de wereldvrede. Naar wordt verwacht zal president Johnson zich naar New York begeven aan een gesprek met de paus te hebben. De uitnodiging voor het bezoek, gedaan door secretaris-ge neraal Oe Thant, is maandenlang door de paus overwogen. Het uitbreken van de oorlog tussen India en Pakistan heeft wellicht de doorslag gegeven. De paus reis per vliegtuig naar New York begeven om een gesprek met de selijke tijd verwacht. De H. Vader be geeft zich eerst naar de woning van zijn gastheer, Francis kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York. Tussen 3 en 4 uur 's middags zal paus Paulus dan zijn redevoering in het V.N.-gebouw houden. Vervolgens be geeft hij zich naar het „Yankee"-sta- dion Manhattan, dat 90.000 mensen kan bevatten. Hier zal de paus een H. Mis opdragen. Nog dezelfde avond wordt de terugreis naar Rome aanvaard. Uitdrukkelijk is verklaard dat de reis geen bezoek aan de Verenigde Staten betekent. Terwijl gistermiddag deze berichten in Rome bekend werden, deed de paus tijdens een algemene audiëntie op nieuw een dringend oproep tot vrede in de wereld. „Het is zeer droevig", al dus de paus, „te moeten zien hoe de mensheid de laatste tijd zijn toevlucht neemt tot bewapende acties en oor logshandelingen". (Advertentie) CHINA IN DE STRIJD? (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI/DACCA Ter wijl Oe Thanf als bemiddelaar op weg is naar India en Pakistan, is het oorlogsfront woensdag op nieuw uitgebreid. Indiase troepen vielen op twee nieuwe plaatsen Pakistan binnen en de regering dreigde met een derde aanval, nadat Indiase militaire basissen waren beschoten en gebombar deerd door Pakistaanse jacht vliegtuigen en oorlogsschepen. Communistisch China dreigde met een hervatting van de grens- oorlog in een opvallend scherpe nota. Het eiste van India terug trekking van de troepen langs de grens en ontmanteling van mili taire installaties. De toon van de nota heeft de vrees opgewekt, dat de Chinezen zich in de strijd zul len gaan mengen. India's minister van defensie Chavan heeft, ondanks de Chinese dreiging, in het parlement bekendgemaakt dat de strijdkrachten worden samengetrokken langs de grens met Oost-Pakistan en dat zal worden aangevallen als Pakistan daartoe uitdaagt. Chavan voegde eraan toe dat Pakis taanse oorlogsschepen het gebied rond Dwarka hebben gebombardeerd en heeft daaraan de waarschuwing ver bonden dat de „eerstvolgende" aanval door de Pakistaanse marine „een ver dere uitbreiding" van het conflict 'zal betekenen. Bij Dwarka, even ten zui den van het eerder omstreden grens- moeras de „Rann van Koetsj", bevin den zich een kustfort en een marine basis, die voor India van vitaal belang zijn. Een Pakistaanse woordvoerder in Karatsji, op slechts 325 km ten noord westen van Dwarka, heeft verklaard dat de aanvallende oorlogsschepen de radarinstallatie van Dwark hebben ver nield en dat jachtvliegtuigen, die de aanval steunden, drie Indiase onder scheppingsjagers hebben neergeschoten. New Delhi zelf is, volgens niet-offi- ciële berichten, in de vroege ochtend gebombardeerd. Woensdagavond was de bevolking van de hoofdstad bezig loop graven aan te leggen om te schuilen bij luchtalarm. Pakistan ontkent lucht aanvallen op New Delhi te hebben uit gevoerd. Indiase veiligheidstroepen maken in tussen jacht op Pakistaanse paracom mando's, die zich bij een munitiefabriek in de nabijheid van de hoofdstad en in de noordelijker gelegen Pendsjaab zou den ophouden. iVERVOLG ZIE PAGINA 3) Ook voor u is er een echte ROK o.a. in Schotse ruiten v.a. 39.75 I GROTE MARKT 25 BREDA HELMOND (A.N.P.) Het echtpaar lllniann-Spüksma uit de Tiimnertnan- straat in Helmond is woensdag ten ge volg e van kolendampvergiftiging om het leven gekomen Het drama werd ontdekt door de bu ren van het bejaarde echtpaar, die de nian (87 jaar) zo vreemd roerloos in zijn stoel voor het raam zagen zitten. eD vrouw (76 jaar) lag levenloos achter cle deur. De schoorsteen van de kachel in de kamer bleek verstopt te zijn door roetafzetting. (Van onze correspondent) SCHEVENINGEN - Per 31 december van dit jaar zal Reinder Zwolsman ziin voorzittersfunctie in de raad van be stuur van de Exploitatie Maatschappij Schevenmgen (E.M.S.) neerleggen. Een overweging voor deze mutatie is dat de heer Zwolsman niet de indruk wil wek ken „met zichzelf aan de conferentie tafel te zitten". Aan de op 24 septem ber te houden jaarlijkse aandeelhou dersvergadering van de E.M.S. zal wor den voorgesteld hem per 1 januari 1966 te benoemen tot president-commissaris. De heer Zwolsman vervult thans com missariaten in enkele vennootschappen die niet meer tot de E.M.S. behoren. Ter wille van de duidelijke scheiding van de belangen is deze mutatie bijzon der wenselijk. Het ligt in de bedoeling zowel de raad van bestuur als de raad van commissarissen van de E.M.S. uit te breiden. Iets kouder Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Aanvankelijk in het oosten van het [and nog regen, overigens wisse lende bewolking met buien, waar- van sommige mogelijk met onweer. Matige tot krachtige, aan de kust stormachtige wind. ruimend naar 'v'htingen. Over het al- gemcen iets lagere temperaturen. Maanao|:21%nuu°rnder 1853 uur' 4o°rr!In45 uSr°P ®'17 UUr' Maa" °n" (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De minister van verkeer en Waterstaat, de heer J. Suurhoff, zei na het bezoek dat hij gisteren aan Noord-Brabant bracht, dat hij onder de indruk gekomen was van de snelle ontwikkeling van deze provincie. Hij gaf toe, dat deze snelle expansie zware eisen aan de rijkswe- genbouw stelde, maar voegde er in één adem aan toe, dat hij de Brabantse verlangens vóór 1970 niet kon inwilligen. „Ik ben geen Sinterklaas", zei hij tot de teleurgestelde Brabanders. Het zesjarige uitvoeringsschema, dat zijn voorganger bij de instelling van het Rijkswegenfonds op tafel gelegd heeft, kan volgens de heer Suurhoff niet belangrijk gewijzigd worden. In de plannen op langere termijn kan Brabant wel beter aan zijn trekken komen. Dit betekent dat het provinciaal bestuur van Noord-Brabant er niet op mag rekenen dat de vier begeerde autosnelwegen Breda-Zeeland. de Zoomweg, Eindhoven-Ravenstein en Tilburg-Gorkum voor 1970 aangelegd zullen worden. „Ik heb vandaag ge merkt dat de Brabanders, ondanks deze tegenvaller, toch kunnen la chen", merkte de minister laconiek op, voordat hij zich naar huis spoed de om de voetbalwedstrijd Feijen- oord - Real Madrid te zien Het Actie-Comité Brabantse We gen heeft gisteren een poging gedaan om de minister, die zei zijn geloof in Sinterklaas al lang geleden verlo ren te hebben, tot inkeer te brengen. Het bezorgde hem bij wijze van ver vroegde Sinterklaassurprise een ko lossaal stuk marsepein: een kaart van de provincie (zie foto) met daarop alle Brabantse wegen-wensen. „Als u even zoet zult zijn als dit marsepein", zei comité-voorzitter F. H. J. van den Eerenbeemt, „en met ons verlanglijstje rekening houdt, zijn wij content". De heer Van den Eerenbeemt verklaarde na het ver trek van de minister, dat het actie comité zich zal beraden op de stap pen die nu ondernomen moeten wor den. (Advertentie) niet duur wet heerlijk (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feijenoord heeft de eerste wedstrijd tegen Real Madrid ge wonnen met 21. De wedstrijd, die ge speeld werd in het Feijenoordstadion te Rotterdam, ontaardde in de laatste minuten in een vechtpartij tussen spe lers van Real, voetballers van Feijen oord en Rotterdamse supporters Directe oorzaak van de vechtpartij was het ongeoorloofd aanvallen van Coen Moulijn door een speler van Real Ma drid. Coen, de lieveling van het Rot terdamse publiek, nam het niet en hij ging zijn tegenstander te lijf. Ook de spelers van Feijenoord en hun suppor ters ontstaken in woede. Het pas nieuwe, twee meter hoge hek rond het veld was zelfs niet voldoende om de vloed van toeschouwers te ke ren. Te midden van de algehele vecht- nartij floot de scheidsrechter het einde "van de wedstrijd. (Voor verslag zie sportpagina). WENEN (U.P.I.) De sneltrein van Wenen naar Graz is woensdag bij Per- negig op een vrachttrein gereden, waar door vier passagiers om het leven kwa- verwondingen op. De stationschef wordt voor het ongeluk verantwoordelijk ge acht en is voorlopig geschorst. Voor Zwolsmans E.M.S. was 1964 een bewogen jaar, waarin vier mil joen minder werd verdiend dan in het voorgaande jaar. Pag. 11. Het N.V.V. ziet op de opheffing van het verbod voor katholieken om lid te zijn van deze socialis tische vakorganisatie als het ein de van een grievend onrecht. Dit en andere commentaren op pag. 7. De televisie staat er voorlopig nog niet gekleurd op. Dat blijkt uit wat de komende Firato gaat laten zien. Pag. 7. Ook nieuwsgierig naar de nieuwe Daffodil? Pag. 7. MIAMI (Reuter) In Florida heeft de orkaan Betsy gisteren een vernielend spoor getrokken, dat vermoedelijk negen mensen levens heeft gekost. De kern pas seerde Miami op 65 km. Ten zui den van deze stad werden woon schepen vernield. Tengevolge van zware regenval ont stonden overstromingen. Elektriciteits- palen knapten af als lucifers en kokos noten vlogen als granaten door del ucht. Alleen al aan de perenoogst werd een schade van naar schatting twee mil joen dollar toegebracht. Meer dan 18.000 personen, aldus het Rode Kruis, zochten hun toevlucht in 147 speciale schuilplaatsen aan de oost kust. Talloze anderen verlieten de ge varenzone om in het binnenland veili/- heid te zoeken. Volgens het weerkundig bureau van Miami is Betsy gevaarlijker dan de or kaan Cleo, die vorig jaar voor 200 mil joen dollar schade aanrichtte. De orkaan zet nu koers naar Cuba. vergezeld van een vloedgolf van drie meter hoogte. Duizenden bewoners uit het kustgebied van Noord-Cuba zijn al weggevoerd uit vrees voor overstromin gen. In berichten uit Nassau werd gemeld dat de orkaan op de Bahama-eilanden grote schade heeft aangericht. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Er is overeenstem ming bereikt met het stadsbestuur van Breda over het tracé van de nieuwe rijksweg Tilburg-Breda. De nieuwe weg zal door het zuidelijke gedeelte van het Mastbos komen te lopen. De stad Breda maakte bezwaar tegen het plan van Rijkswaterstaat om de weg dicht langs Breda-zuid te traceren. De weg, die de geprojecteerde weg Breda- Antwerpen zal kruisen, is immers be stemd voor het doorgaande verkeer. SAIGON (Reuter) Tijdens een zul- veringsoperatie op een schiereiland ten zuiden van Da Nang hebben Ameri kaanse mariniers woensdag 66 Vietcong- strijders in hun ondergrondse verblijf opgeblazen. Het incident begon toen enkele Viet- congrebellen -schoten losten op een ma- rinierspatirouille. Dit vuur werd door de mariniers beantwoord, waarop de Viet- congrebellen in een ondergronds hol vulcht'ten. De mariniers vuurden naar binnen, waarop twee gewonde Vietcong- leden en twee vrouwen nar boven kwa men en zich overgaven. Direct daarna werd er uit het hol opnieuw op de sol daten geschoten. Ze wierpen handgra naten naar beneden, hetgeen met ma chinegeweervuur werd beantwoord. Een vernielingsafdeling liet daarop t.n.t. in het hol ontploffen. Vier mariniers gingen naar binnen. Het bleek dat de schuilplaats 75 meter lang was. De 66 Vietcongstrijders bleken door de ontploffing te zijn gedood. Het dodental onder de Vietcong is daarmee gisteren tot 127 gestegen. Ook de burgerbevolking heeft van de ze acties te lijden. De foto laat een Viet namese moeder en haar kinderen zien die door een rivier in Zuid-Vietnam waden op hun vlucht voor de bommen, die op hun dorp vallen tijdens een Ame rikaanse aanval. De luchtmacht was door het leger te hulp geroepen toen bleek dat Vietcong-scherpschutters in het dorp verborgen zaten. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Minister Den Uyl van Economische Zaken heeft het produktschap vee en vlees woens dag gewaarschuwd voor markt maatregelen, die de consumenten prijzen bedreigen. Hij liet het be stuur weten dat de vleesprijzen op de binnenlandse markt omlaag moeten. „De consument betaalt a! een hoge prijs. Bij het treffen van restitutie- of interventieprijzen alleen voor het opruimen van een produktie-overschot, worden ze waarschijnlijk nog hoger". „Dat is niet te accepteren", zei gis termorgen in Utrecht de ministeriële vertegenwoordiger drs. E. van Kuyk in Utrecht, tijdens de openbare vergade ring van het produktschap. De minister riskeert hiermee een openlijk conflict met dit produktschap, dat over de marktsituatie moet waken. Aanleiding tot de waarschuwing van minister Den Uyl was een nota van het produktschap in verband met een te verwachten hoger aanbod van rundvee in het najaar, door de slechte weersom standigheden. Het schap vreest daar door een ernstige verstoring van de markt en een terugslag daarvan op de veestapel. De rode streep is volgens het bestuur nu al bijna bereikt en wan neer het aanbod nog groter wordt stor ten de prijzen onherroepelijk in. Dit kan zeer veel schade berokkenen aan de rundveeproducenten en op den duur ook aan de consumenten. „Ook de bin nenlandse consumentenmarkt is het meest gebaat bij stabiele prijzen", aldus het bestuur. Deze opvatting, gedeeld door alle werkgevers- en werknemersvertegen woordigers in het produktschap, staat lijnrecht tegenover de opvattingen van Economische Zaken dat de consumen tenprijzen omlaag moeten. Volgens de minister is dit ook voordeliger voor de producenten omdat het vleesverbruik, vooral dat van rundvlees, de laatste ja ren steeds meer daalt als gevolg van de binnenlandse prijs. De ministeriële waarschuwing klonk des te scherper omdat het produkt schap vorig jaar evenmin naar voor stellen van de vorige minister van Eco nomische Zaken heeft willen luisteren om de vleesprijzen voor de consumen ten te beschermen. De voorzitter van het produktschap. mr. F. G. van Dijk. wees er nadrukke lijk op dat thans alleen nog maar plan nen beraamd worden voor eventuele maatregelen. Deze zullen niet eerder genomen worden dan wanneer zij ab soluut noodzakelijk zijn ter voorko ming van een marktchaos. Ook de E.E.G. heeft hiervoor regelingen ont worpen. die door alle lidstaten onder streept zijn. Bovendien moet, aldrs de voorzitter, Brussel iedere ingrijvtnde maatregel van het produktschap goed- (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - Lane Silver man (7) moe.t met zijn vader terug: naar Amerika. Dit heeft de Amster damse rechtbank woensdag: beslist. In een kort geding had de vader, de Amerikaanse accountant Silver- man, van zijn ex-vrouw geëist Lane bij hem terug te brengen. De Ame rikaan (zie foto) verliet gisteren opgelucht het paleis van justitie. Lane is sinds enkele maanden in Hilversum, maar zou voor 20 augustus al bij zijn vader hebben moeten zijn zoals zijn ouders dit overeengekomen waren. De moeder heeft de jongen, die de Amerikaan se nationaliteit bezit, niet willen afstaan. De advocaten vain de moeder hebben in allerijl nog een poging gedaan de jongen toch in Nederland te houden. Zij dienden via een spoedprocedure een verzoekschrift in bij de kinderrechter, waarbij on dertoezichtstelling van de Neder landse kinderrechter werd ge vraagd. Dit verzoek is afgewezen. Den Uyl: prijzen omlaag keuren op voordracht van de nationale regering. De nota van het produktschap gaat, ondanks bezwaren van drs. Den Uyl, door naar diens collega van Land bouw, mr. Biesheuvel. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het is katholie ken voortaan toegestaan lid te zijn van het N.V.V., het socialis tische vakverbond. Het kerkelijk verbod terzake is met de daar aan verbonden sancties met in gang van vandaag opgeheven. Daarmee is een omstreden punt uit het mandement van 1954 ge corrigeerd. De verklaring van het Nederlands episcopaat, waarin een en ander wordt meegedeeld, zwijgt over de V.A.R.A. en de socialistische pers. Het motief voor dit stilzwijgen zou zijn, dat de bisschop pen geen aanleiding hebben gezien het gehele mandement te herschrijven en bovendien alleen van het N.V.V. het verzoek hebben gehad de passages over het socialistische vakverbond in het mandement van 1954 te herzien. De opheffing van het verbod lid te zijn van het N.V.V. betekent intussen geenszins, dat het Nederlandse episco paat geen standpunt meer zou innemen t enaanzien van de keuze tussen socia listische en katholieke organisaties. De Nederlandse bisschoppen blijven zeer overtuigd „vanuit hun pastorale verantwoordelijk heid", voorstanders van de katho lieke sociale organisaties. Zij dringen er in hun verklaring dan ook bij de katholieken op aan zich in eigen verband te blijven orga niseren. Tegen een nauwe samenwerking tus sen de verschillende richtingen heeft het episcopaat overigens geen enkel be zwaar. Waarom kan thans het mondement van 1954 wel gewijzigd worden? Hier voor hebben de bisschoppen twee ar gumenten: de „mildere" opvatting van het N.V.V. ten aanzien van Kerk en godsdienst en de meer open houding van het Nederlandse katholicisme. „Zonder eigen overtuiging prijs te ge ven kan men daardoor met minder be zwaar komen tot een ontmoeting met de levensopvatting van anderen". (Voor de letterlijke inhoud van het communiqué en enkele reactieszie pagina 7). (Advertentie) «t IS EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNIA. SO) EN SOUIllONPRODUCTEN

de Stem | 1965 | | pagina 1