ALBERT schiep een kosmisch sieraad K CITRON ORANGE r TONIC CONCILIE JOURNAAL Programmatableau gevarieerd is zeer CACTUS Donald Duck SPA BRONWATER KANJERS IN ZEELAND Comité draadomroep komt met nieuwe initiatieven .123456789 LAATSTE „PROM" KOMT ZATERDAG OP DE T.V. Meteoriet in collier van f 100.000 HOOFDPIJN? Niet te koop Niet nodig Wi? had de grootste vakantie-sof KR O-viscompetitie via radio en t.v. AVRO-televisie deze winter i*i»n n in rer Enthousiasme Londense traditie Haagse Comedie Wèg pijn... Ais u v.y WITTE KRUIS poeders kiest! 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Toen h(j 19 was meldde Gilbert Albert zich naar eeu wenoude traditie als leerjongen by het gilde der edelsmeden in Genève. Na zich in vier jaar de elementaire ge heimen van het ambacht eigen te heb ben gemaakt, omgordde hy de lende nen en volgde hy het voetspoor van zyn middeleeuwse vakbroeders van stad naar stad. Waar ter wereld ook maar iets te leren viel, kon men hem vin den: in Amsterdam, om de nieuwste methoden van diamantbewerking te bestuderen, maar ook in oudheidkun dige musea, waar in stoffige vitrines het matte goud van farao's, Inca's en Etrusken glanst. Zyn stelregel by dit alles was: „Scheppen is zwoegen" beroemd worden betekent in vyftien jaar geen vakantie nemen." Momenteel is hij 36 en zitt, comfor tabel achteruitgezakt in een enorme fauteuil, peinzend kringetjes te ontlok ken aan een puike havanna. Met gene genheid kijkt hij de witte rookguirlande na op zijn reis naar het plafond. Zij hebben hem gebracht, wat hij wenste, die kringen. „Vier van uw scheppingen in de stijl maille d'or zijn bekroond met een Oscar", zei de brief, die de post vanmorgen vanuit New York be zorgde. „Dit is te meer een gelukwens waard, omdat slechts dertig van de duizend sieraden, die de jury van het concours international du diamant te beoordelen kreeg, voor een prijs in aanmerking kwamen." De stralende collectie juwelen, die Albert zijn wereldfaam bracht, ligt mo menteel te pronk op de jaarbeurs in Utrecht. Daarvoor werd zij tijdens een exclusieve show in Amsterdam aan de Nederlandse modepers getoond. Zij vertegenwoordigt een waarde van an derhalf miljoen gulden en wordt per manent door drie rechercheurs be waakt. „Wat hebben we eraan, als een stuk gestolen wordt?", zegt een func tionaris van het Zwitserse Omega styling center, dat Albert opdracht gaf tot het scheppen van deze sieraden- nieuwe-stijl. ,,We kunnen op de jaar beurs moeilijk een stapel bankbiljetten neerleggen en vertellen: dit was een collier van Albert. Zo'n sieraad is even individueel, even onvervangbaar als een schilderij". Middel- en hoogtepunt van de kleine, exclusieve tentoonstelling is een han ger, die de naam „ruimtejuweel" draagt. De firma Omega namelijk, die onder meer de precisie-apparaten levert, welke de Amerikaanse ruimte reizen tot op de duizendste seconde nauwkeurig doen verlopen, vond, dat het sieraad van de moderne vrouw best iets kosmisch mocht hebben. Na lang piekeren deed Albert een even gedurfde als originele greep. „Een me teoriet", zei hij, zal het hart vormen van dit eerste ruimtejuweel". De 7,5 gram zware steen, die hij uit koos, werd gevonden in een krijtlaag aan de boorden van de Moldau. Hij heeft naar schatting 15 tot 20 miljoen jaar met een snelheid van 250.000 kilo meter per uur rond de aarde gedraaid, voordat hij in onze dampkring terecht kwam en niet zoals gebruikelijk ver brandde of verdampte, maar t°t geluk van Albert na afremming door de dichtere luchtlagen in de lagere re gionen afkoelde en veilig landde. Op t eerste gezicht is hij donkergrijs, maar als men hem tegen het licht houdt blijkt hij een doorzichtige, heldergroene kleur te hebben. Vanuit zijn centrum waaieren reliëflij nen uit in een patroon van opvallende symetrie de sporen van het dramatische proces, dat plaats vond, toen de tectiet onze dampkring binnendrong en door de wrijving met de lucht het smeltpunt bereikte. Rondom dit zeldzaam brokje kosmos rangschikte Albert 45 zwarte en even veel grijze parels. ,,Deze vertegenwoor digen de zee", zei hij. Vervolgens ge bruikte hij 96 diamanten, tezamen we gend 19.9 karaat. ,,Die symboliseren de vaste aarde", Het geheel monteerde hij op vlamvormige tongen van 24 karaats goud. „Dat is het hemelvuur, waaruit de meteoriet tot ons is gekomen en omdat", zei hij, ,,in het ruimtetijdperk, op welks drempel wij staan, onderde len van seconden kunnen beslissen over leven of dood. succes of volslagen mislukking, maak ik de meteoriet scharnierend en breng ik erachter een minuscuul, maar feilloos precisie-uur- werkje aan". Drie maal is op dit juweel, nadat het door vyf van 's werelds beste vak lieden naar ontwerp van Albert was gemonteerd, een bod gedaan. Steeds lag dit bod boven de honderdduizend gulden. Maar Omega wil het niet ver kopen. Het kleinood reist. door drie rechercheurs bewaakt, de wereld rond en zal daarna geschonken worden aan een museum het juweel van morgen, dat gisteren werd gemaakt. In totaal schiep Albert voor Omega een collectie van 120 stuks. Het kostte het bedrijf handenvol geld. want vele van deze prototypen leiden tot niets, behalve misschien het plezier, dat de schatrijke enkeling, die zo'n stuk laagste prijs 40.000 gulden weet te bemachtigen, eraan beleeft. Van tijd tot tijd echter waren er onder deze kunst werken exemplaren, die na zorgvuldige analyse geschikt bleken om via voor zichtige vereenvoudigingen de basis te vormen voor een serie horloges, arm banden, ringen, broches, manchetkno pen en dergelijke, waarvan de prijzen zich bewogen tussen die van een goed radiotoestel en een mantel van edel- bont. Zo ontstond bijvoorbeeld de rookkrin getjesstijl, die Albert zijn Oscars op leverde. Het is een stijl, waarvoor de inspiratie geleverd werd door rook- kringen, zoals de aandachtige sigaren- roker ze, voor eigen amusement of op verzoek van jeugdige bewonderaars, langzaam op laat stijgen verander lijk van vorm en ijl. maar toch van een duidelijke substantie. ..Dit moet de grondvorm zijn van de schakels, die mijn sieraden bijeenhouden", besliste Albert, ,,en wat meer is: zij moeten gesmeed worden uit goud, dat niet is gepolijst, maar waarop men, gelijk bij de oude Egyptenaren en Inca's het ge val was. duidelijk de sporen van de ambtelijke bewerking kan zien". Ook in de keuze van zijn edelstenen bleef hij het voorbeeld van de proto historie trouw. Al zijn sieraden be staan. naast witte diamant, uit zelden gebruikte stenen als turkoois, toerma lijn. emerald en saffier. Hiermede neem ik de vrijheid op te »men tegen het artikel in uw blad van vrijdag 3 september: A.O.W.'ers teleur gesteld. Er zijn zeer vele kleine middenstan ders. die geen vakantie kunnen nemen, omdat zij hun premie A.O.W., die tot f 1.400,— per jaar kan oplopen tijdig willen voldoen om executie te voorko men. De uitdrukking: wij trekken van Drees, is dan ook niet verantwoord. Een redelijke bejaardenvoorziening zal ieder weldenkend mens toejuichen, maar er is toch een grens. Deze mensen hebben iedere dag va kantie, dus een extra vakantieuitkering is niet nodig. Er zijn diverse mensen, die hun ge hele leven niets gepresteerd hebben en nu vooraan staan bij het stellen van on nodige eisen. ULVENHOUT j K redelyke bejaardenvoorziening etekent voor ons een dusdanige voor- "Z fr i8n™en redel'ik kan leven, mei rt A.O.W .-uitkering alleen knmt ïïiimte aan' laat staE'n da' er ""C ruimte iou iun om er eens uit te gaan. (Redactie) Het KRO-radioprogramma ..Dj inn' laat deze maand de mensen die te rug zijn van vakantie onder het motto „Merck toch hoe sterek". de gelegenheid aan hun vakan-tiepëch- verhaal meer ruchtbaarheid te ge ven Hiertoe heeft men een oproep laten uitgaan om de grootste sof uit de vakantieperiode op papier te zetten en die toe te zenden aan ,,Djinn", KRO. Emmastraat Hil versum. Gedurende september zul len wekelijks twee pechverhalen door acteurs of actrices voor de KRO- miorofoon worden verteld. Het beste verhaal van de weck wordt beloond met vijftig gulden Symbool van het ruimtetijd perk is dit juweel van Albert, dat een uiterst klein automa tisch horloge herbergt. Het cen trum wordt gevormd door een doorzichtige meteoriet. Het reistdoor drie rechercheurs be waakt, de wereld rond en is nu op de Utrechtse jaarbeurs te be wonderen. Albert, de schepper van zoveel kost baar schoons, spreekt als volgt over zijn revolutionaire werkwijze: „Juwe len dienen een afspiegeling te zijn van de tijd, waaruit ze stammen. Het nage slacht moet er iets van kunnen leren over ons tijdvak. Ik probeer de vrouw niet te tooien met „onsterfelijke" sie raden, maar integendeel met juwelen, die het stempel van vandaag dragen. Voorts tracht ik ieder mechanisch as pect uit het sieraad te bannen. Het is nergens goed voor. goud te polijsten, te satineren of in het algemeen zo te bewerken, dat het sporen van de ma chine vertoont. Een juweel wordt ge dragen door een levend wezen, is er alsv het ware een onderdeel, een ver lengstuk van. Een juweel dient zijn draagster te onderscheiden van haar seksegenoten, Het moet persoonlijkheid hebben en dat bereik je nooit met het gladde lo pende band-produkt". AMSTERDAM Ook dit jaar kunnen Nederlandse schilders en schLderes- sen beneden de leeftijd van 30 jaar werk inzenden ter medédinging naar een koninklijke subsidie. De jury zal de inzendingen in november beoorde len (Voorwaarden voor mededinging kunnen worden aangevraagd bij de secretaris van de jury, de heer M. k-olthoff, Oranje-Nassaulaan 6b te Am- s ter-dam. (Advertentie) t In de KRO-kanjer-competitie is de eerste vangst van een werkelijk gro te zeebaars gemeld. De heer A. A. Pleunis uit Axel ving om half een 's nachts een exemplaar van. maar liefst 78.3 cm lengte en een gewicht van tien pond. Ze zeebaars is een spectaculaire sportvis, waarop, voor al in Zeeland met hartstocht wordt gejaagd. Noordelijker dan Zeeland komt de zeebaars aanzienlijk minder voor, zodat een exemplaar van 48 cm gevangen bij West-Terschelling door sportvisser A. A Kleijn be paald een zeldzaamheid is. Ieder jaar worden wel enkele mon sterlijke pijlstaartroggen in de Oos- terschelde gevangen. De heer H. P. Steketee ving bij Yerseke een exem plaar van 1.05 meter en won de weekprijs in de categorie bijzondere vangsten. De staart van de pijlstaart- rog is voorzien van een vervaarlijke gif stekel, die ook voor de mens ge vaarlijk is. De lever van de pijlstaart' rog bevat een olie. welke een ge zocht middel is tegen reumatiek. De heilzame werking van de olie be rust waarschijnlijk op het hoge vita- minegehalte. De heer Harry Veldhuis ving bij Westkapelle een zeepaling. (Van onze radio- en tv.-redaotie) HILVERSUM De komende maan den zullen tijdens de-duur van de vier de zitting van het Tweede Vaticaans Concilie zowel door de KRO-televisie als door de KRO-radio regelmatig uit zendingen worden verzorgd waarin door Dick de Vree verslag zal wor den uitgebracht van de gebeurtenissen op en rond het concilie. De KRO-televisie brengt op 17 sep tember om 22.35 uur via Nederland 1 het Concilie,journaal. De KRO-radio verzorgt de komende week een drie tal reportages te weten dinsdag 14 sep tember om 19.25 uur, donderdag om 8.25 uur en zaterdag 18 september di- recht na de uitzending van „Echo" om 19.10 uur. Zaterdagavond 18 sep tember volgt van 22.45 tot 23 uur de rubriek „In café San Pietro". HILVERSUM Bij het opstellen van haar plannen voor het volgende week beginnende seizoen 1965-1966 heeft de A.V.R.O.-Televisie welbewust zich minder aan schema's gebonden da.n tot nu toe veelal het geval was. Hier door is een zeer gevarieerd program matableau ontstaan, dat voldoende ruimte Iaat voor verrassingen en voor tal van „specials". Tot deze bijzondere programma's kunnen worden gerekend de ijsshow. die de A.V.R.O. op 29 ok tober organiseert in de Hokij in Den Haag, enkele ijshockeywedstrijden en vier door Michael Pfleghar geregis seerde shows „Las Vegas", „Tokio" „Das Lacheln im Westen" en „Lido Pa-r.s". Voorts zal in januari een nieuwe detectiveserie van Francis Durbridge, getiteld „Melissa", worden uitgezon den, ditmaal in de oorspronkelijke door de B.B.C. vervaardigde versie, en zal de recente one-maan-show van Toon Hermans in twee gedeelten worden her haald. Twee nieuwe initiatieven zijn een liedjescompetitie, die op 25 sep tember begint en „Danstest '66", een door de A.V.R.O georganiseerde dans wedstrijd, waaraan door leerlingen van dansscholen in het gehele land kan wor den deelgenomen, mits zij als paar niet ouder zijn dan 45 jaar. Met name ook op het terrein van de actuele en andere informatieve uit zendingen is voor het komende seizoen naar 'n grotere differentiatie gestreefd. Tweemaal per maand, dait wil zeggen woensdags en vrijdags, zal een uitge breide editie van .A.V.R.O.'s Televizier' worden gepresenteerd. Het eerste gro te programma, uit te zenden op 15 sep tember, zal gewijd zijn aan de politieke en economische situatie in Duitsland aan de vooravond van de verkiezin gen voor de Bondsdag. Voor een deel van 't buitenlands materiaal voor haar actualiteit e ïuitzendingen heeft de A.V.R.O zich verzekerd van de mede werking op basis van uitwisseling van „Panorama" en-„Cinq colonnes a la une", actualiteitenrubrieken van res pectievelijk de B.B.C. en de Franse te levisie. De uitzending van de maandelijkse rubriek „Parlementaire spiegel" met vraaggesprekken. commentaren en wederwaardigheden rond actuele zaken in „Haagse kringen" wordt voortge zet. Nieuw zijn de programma's „Inter pellatie", waarin zoveel mogelijk recht streeks ongerepeteerde vraagge sprekken zullen worden uitgezonden, (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het landelijk comité tot behoud van de draadomroep gaat nieuwe activiteiten ontplooien. Naar wy desgevraagd van comité-voor zitter J. F. van der Aa vernamen is het de bedoeling binnen afzienbare tyd alle over het hele land verspreide re- Horizontaal 1 omlijsting; 2 boom, visje, pers. voor naamwoord: 3 rund, slee; 4 zangstem, aantal; 5 eerste mens, vuurkoord; 6 keukengerei, /ranse terreurorganisatie 7 ten bedrage van. familielid; 8 mili tair, wig, voorzetsel; 9 soort metaal. Vertikaal: 1 lidwoord, zoogdier, Frans lidwoord; 2 militair; 3 houding; 4 waterstand, boksterm; 5 kleine gemeente, kinder speelgoed; 6 boom, persoonlijk voor- naamw ord; 7 deel van een molecule; 8 wapen; 9 muzieknoot, soort onder wijs, landbouwwerktuig. '3a 'SJI 'aj e !;BBUBJS 8 uioojb i teS 'sa 9 !d3}s 'djop g :ox 'de '•PUBIS g IjBBptOS Z 'dBB tep •J3d05i 6 8 :bui pe i .sbo 'ued 9 Auoj 'uispB g :p3j Al® tJB 'SO g 193 'sod 'S3 Z I 'JOH :3u(ssoido (Van onze radio- en televisieredactie) HILVERSUM Dc traditionele af sluiting van de Promenade - concer ten in de Alberthall te Londen door het BBC-symfonieorkest o.l.v. Sir Malcolm Sargent, zal zaterdagavond door miljoenen kykers weer via het beeldscherm gevolgd kunnen worden. De NTS neemt van 22.10 tot 23.20 uur via Nederland 1 de BBC - reportage over. De Britse „Promenaders" komen al zeventig jaren, sinds Sir Henry Wood in 1895 het eerste concert Leidde, niet om kritisch te beoordelen maar sim pel om te genieten van de muziek. Maar op de laatste avond is het een traditie geworden, vooral bij de jon geren, om te breken met de strenge erecode van het concertleven en' zich enthousiast te uiten door zelf mee te zingen. Zesduizend man zal ook zater dagavond de Albert-hall weer bevol ken, soms vreemd uitgedost en voor zien van spandoeken en welvoorzien van een grote lading serpentines om het orkest en de dirigent te bejubelen en op de korrel te nemen. Sir Malcolm Sargent heeft in de loop van vele jaren bewezen zowel het i- dool van de jeugd als een charmant mikpunt te kunnen zijn van de serpen tineregen. En ook nu zal het pro gramma weer eindigen met zijn be faamd geworden speeches, waarin hij op geestige wijze dank brengt aan al le orkesten, die de „proms" hebben verzorgd, aan de dirigenten en het pu bliek. dat nooit naliet om met een ver frissend enthousiasme zijn waardering zo krachtig mogelijk te uiten. Toch zijn de „proms" meer dan „the last night." alleen. Sir Henry Woods aanvankelijke ge dachte was door middel van een jaar lijks weerkerende concertserie bij de Britten liefde voor goede muziek aan te kweken Dit plan scheen aanvanke-' lijk niet verwezenlijkt te kunnen wor den. want de recette zou nooit toerei kend zijn als men uitging van het aan tal stoelen in de zaaL Toen werd het. ge- du i- zo- idee geopperd het parterredeel heel te ontruimen, waardoor er kenden staanplaatsen vrijkwamen, dat er nu tweemaal zoveel mensen in het gebouw konden. Men noemde het vrijgemaakte deel de promenade en dat is steeds zo gebleven. Ook toen in 1941 Duitse bommenwerpers de ueens-hall vernietigden en men naai de Royal Albert-hall verhuisde, waar de „proms" nu nóg worden gehouden. In al die jaren is het wezen van de „proms" nooit aangetast. Er was slechts één belangrijke wijziging vroeger werden alle 49 concerten, die in de acht weken durende serie wer den uitgevoerd, door één orkest ver zorgd. Later werd deze zware taak over meer orkesten en dirigenten ver deeld. Maar het grootste aantal wordt nog altijd door het BBC-symfonieor- kest o.l.v. Sir Malcolm Sargent uitge voerd. Elke zomer luisteren zo'n driehon derdduizend mensen van allerlei ran gen en standen naar de „proms". De laatste avond viert echter de lucht hartigheid hoogtij en worden de para- depaardjes als Rule Britannia en El- gars mars Pump and Circumstance onder een ongebreideld enthousiasme ten gehore gebracht. Bovendien wordt uitgevoerd „Pari" (the song of a great city) van Delius en „Jeruza lem" van Hubert Parry. Soliste is dit maal Josephine Veasey. gionale comités uit te nodigen voor een bijeenkomst te Maarn. Op deze byeen- komst zal de heer Van der Aa een aantal nieuwe plannen bekendmaken die hy tevens hoopt te kunnen bespreken in een andere audiëntie met minister Suurhoff, onder wie de draadomroep res sorteert. De aard van zijn plannen wil de heer Van der Aa nog liever niet bekend maken. Wel deelde hij ons mee, dat het landelijk comité thans niet langer ijvert voor een overname van de draad omroep (nog altijd ruim 400.000 abon nees) doo«r particulieren. Men ziet wel in dat hieraan voor deze particulieren te grote risico's zitten, gelet op het mil joenen verlies dat de P.T.T. jaarlijks op de draadomroep lijdt (in 1963: 14 mil joen). De plannen zijn er nu op ge richt de behartiging van de draadom roep in handen te laten van de over heid, maar dan op een financieel ge zondere basis Op onze vraag of dit doel soms bereikt moest worden via het uitzenden van reclameboodschappen over de draadomroep zei de heer Van der Aa, dat zulks in de door hem ge dachte opzet voorshands niet de bedoe ling was. Kennelijk denkt de comité- voorzitter aan een forse contributiever hoging. De heer Van der Aa meent dat de kansen er voor de draadomroep thans des te beter uitzien, omdat het kabinet- Cals niet zo'n groot voorstander van het centraal antennesysteem is als het vori ge kabin-et-Marijnen en minister Vonde ling fel voorstander voor behoud is die deskundigen op het desbetreffend gebied voeren met Nederlanders in het voorste gelid. „Economisch bulletin" van E. Peeréboom, en Jongerenpar- lement". een serie van vijf uitzendin gen, waarin bezoeken zullen worden, gebracht aan bestaande jongerenparle- menten ten einde de kijkers in kennis te brengen met de gedachten van de geïnteresseerde jeugd over actuele vraagstukken op politiek, economisch en sociaal terrein. Naast het programma „Interpellatie" blijft het programma „Man tegen man" gehandhaafd. In drie uitzendingen zullen hierin ook het komend seizoen steeds twee personen uitvoerig met elkaar kunnen debate ren over een controversieel onderwerp, waarbij zij beiden zijn betrokken. Voor het programma „Sportpa-norama" zal de A.V.R.O., evenals in de afge lopen zomermaanden, af en toe ge bruik maken van materiaal uit het ver maarde A.B.C.-programma „Wide world of sports". „Confrontatie" is de verzameltitel, waaronder in het komend seizoen alle filmdocumeritaires van de A.V.R.O.-Te levisie zullen worden uitgezonden. Twee cursussen zullende ze winter on getwijfeld de belangstelling van vele kij kers en kij katers hebben. Het zijn „Fo to-triptiek", een korte fotocursus maandelijkse, zaterdagmiddags uit te zenden afleveringen onder leiding van Jaap de Heer. en een cursus op de donderdagmiddag, waarin Ben Kuiper die voor verzamelaars van culinaire lectuur stellig geen onbekende is, on der de titel „Het neusje van de zalm", kooklessen zal geven, waarmede in het bijzonder jonggehuwden hun voordeel zullen kunnen doen. De uitzendinigenreeks „Zoozoo" wordt voortgezet, maar verhuist definitief van Nederland 2 naar Nederland 1. De sa menstellers. de gebroeders Jan en An- toon van Hooff, starten de nieuwe reeks op 23 september met de eerste volle dige film over het leven van nachtdie ren. Gerton van Wageningen ziet men dit seizoen terug in zijn programma „Zon der formules", waarin hij ook nu nieu we wetenschappelijke ontwikkelingen op de voet zal volgen en de kijker zal trachten duidelijk te maken, dat wetenschap meestal niet zo moeilijk is als het soms lijkt, en ,,Sterren kij ken", in welke serie hij zich ditmaal niet zal beperken tot het geven van uitlag over tal van verschijnselen aan de nachtelijke sterrenhemel, maar te vens een „agenda" zal geven, waarin de regelmatige kijker wordt geatten deerd op boeiende verschijnselen in de komende weken. PARIJS Een journalist heeft in de kélder van het gemeentehuis van Re- thel in de Franse Ardennen een kist met honderd schilderijen gevonden, waarbij werken van Rubens, Corot, Tie. polo en Breughel de oude zouden zijn. Volgens de inventarislijst zijn er ook tekeningen van Boucher, Herera en Tenniers bij. Vijfendertig jaar geleden heeft een verzamelaar de kunstwerken aan de gemeente vermaakt. Een deel van de schilderijen heeft enige tijd in het raadhuis gehangen, tot men in 1939 in verband met de oorlogsdreiging alles opborg om er niet meer aan te denken. Deskundigen gaan zich nu bezig hou den met wat wel eens de grootste vondst aan kunst van deze eeuw zou kunnen zijn. Woensdag 8 september HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.27, 19.00 22.30 en 23.55 uur. Popu laire muziek 12.00; 12.40; 13.30; 20.00 en 21.00 uur. Klassieke muziek 13.10; 14.00; 18.10 en 22.15 uur. Hoorspel 17.00 uur. Sportuitzending 20.15 uur. Jeugd programma 15.50 uur. HILVERSUM II 298 m Nieuwsberichten en mededelingen 12.27; 16.00; 17.45; 20.00; 22.30 en 23.55 uur. Populaire muziek 12.35; 17.20; 18.30 en 21.05 uur. Klassieke muziek 12.10: 14.00; 20.05 en 22.40 uur. Ziekenprogram- ma 16.50 uur. Hoorspel 19.20 en 20.35 uur. Sportuitzending 22.25 uur. Jeugd programma 15.00 uur. BELGlë VLAAMS 324 M Nieuwsberichten en mededelingen 12.00 uur en verder om het uur. Popu laire muziek 12.03; 14.03; 18.54: 19.40 en 22.15 uur. Klassieke muziek 13.20 en 21.00 uur. Sportuitzending ca 18.00 (W.K. wielrennen) en 19.50 uur (W.K wielren nen Donderdag 9 september HILVERSUM I 402 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.30 en 8.30 uur. Populaire muziek 7.05, Als iemand gaat liegen ontstaan er misverstanden. Over het algemeen is het, puur realistisch bekeken, heter de waarheid te zeggen. Men kan nooit^ we ten waartoe de misverstanden leiden. Op de eenvoudige waarheid, dat de leu gen tot hachelijke situaties kan voeren is al menig toneelstuk gebouwd, van Me- nander af. Het luchtige boulevardstuk Cactusbloem, of Fleur de Cactus, van Barillet en Grédy is er het nieuwste voorbeeld van. De toestanden zyn een tikje gemoderniseerd, al blijft het grondgegeven, de buitenechtelijke lief de, behouden. Maar tot het vooraf te berekenen slot is het toch oeroud. Heel veel te betekenen heeft Cactus- bloem niet en het is ook een beetje te lang uitgesponnen, maar het is even als Busybody, waarmee de Haagse Comedie het vorig jaar besloot, onder houdend en goed gemaakt met een verrassende dialoog vooral in de eer ste helft en het werd zaterdag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag door de Haagse Comedie voorbeeldig gepresenteerd Paul Steenbergen, die er zelf een hoofdrol in speelt, heeft het met een zwier en gevatheid geregisseerd die telkens weer verbluft en Hep van Delft heeft voor de wisselende taferelen de cors ontworpen, die de luchtigheid en de geest van het stuk nog overtreffen, en die beslist -en betoverend in het stuk meespelen. Zij kregen om hun vertolking dan ook een open doekje. Een „mond. en kaakchirurg", te we ten een tandarts, heeft een assistente die h^ar werk uitermate goed doet, maar' die zich daaraan ook strikt houdt. Ze protesteert als de patiënten zich de kleinste vrijheid veroorloven, ze is stekelig als een cactus. Haar patroon is amoureus, hij heeft een vriendinnetje, dat hij overigens nu en dan ontrouw is. Hij heeft haar voorgelogen, met woord en trouwring, dat hij gehuwd is en zelis drie kinde ren heeft. Hij is echter vrijgezel en kinderloos zover hij weet Het vriendinnetje vindt de situatie van Julien zo heet de tandarts diens vrouw, de drie kin deren en zij zelf niet juist. Ze heeft ge probeerd daar drastisch, heel dras tisch een eind aan te maken, tot ont zetting van Julien die daardoor in een hele reeks verdere leugens gedreven wordt, waarbij hij zijn assistente en zijn kennissen inschakelt. Hoe willen we niet verraden, want een stuk met verrassingen en misverstand dient 'n misverstand te blijven, tot men het zelf ontdekt. We hebben Guido de Moor zelden zo goed zien spelen als hier in de rol van de jonge scenarioschrijver, het re- ciamemodel en de buurman van Ju- liens vriendinnetje Antoinette. Do van Stek van wie we zeer uiteen lopende rollen gezien hebben, die we ons nog altijd met genoegen herinne ren, heeft als Antoinette zichzelf zoal niet overtroffen dan toch prachtig ge handhaafd. Ze was in haar door haar zelf als niet juist geziene situatie be paald verrukkelijk en ze gaf aan deze wat typische rol een genuanceerd heid, die deze boven de typerol uit hief. Diezelfde vitaliteit, die lichtheid en helderheid kreeg de cactus, die tot een bloem wordt mee van Myra Ward, die uit haar rol haalde wat er uit te halen viel. Julien, de veelgeplaagde, maar voor namelijk door eigen stommiteit, werd door Paul Steenbergen uiteraard niet minder briljant vertolkt, terwijl de ty pen, die bij zo'n boulevardspel nu een maal horen, de drukke deftige dame de oude snoeper, de vulgaire kennis en 't vulgaire vriendinnetje van die ken nis levendig en naar de eis werden vertolkt door Annie Leenders, Louis Borel, Sacco van der Made en Marijke Mer ekens. Blijkens de herhaaldelijke open doek jes, het gelach en applaus amuseerde men zich goed met dit luchtig diver tissement dat zo bekwaam en met zo veel brio werd gebracht. Het lijkt ons een kasstuk. JOS PANHUIJSEN. 8.05 en 8.40 uur. Klassieke muziek 10.00 uur. Zieken-progir. 11.00 uur. Docu mentaire of klankbeeld 9.40 uur (school radio). HILVERSUM II 298 m Nieuwsberichten en mededelingen 7.00; 8.00 en 11.00 uur. Populaire mu ziek 7.20; 8.10 en 10.10 uur. Klassieke muziek 8.55 uur. Vrouwenprogramma 35 uur Jeugdprogramma 10.10 uur. (Advertentie) A. VVV Woensdag 8 september NEDERLAND I NTS: 15.30 - ca. 16.45 Wereldkampioen- schap wielrennen in San Sebastian. NC RV: 17.00 - 17.35 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 De Venetiaan-se gondeliers, documentair filmpje. 19.23 Liefde per post, film. VARA: 19.35 Spaans - Nederlandse ouverture bij Europa Cup-duel Feijenoord - Real Ma drid. NTS: 20.00 Journaal. 20.10 Voetbal wedstrijd: Feijenoord - Real Madrid. VARA: 20.05 Hoge tonen in de regen, muzikaal programma. 22.25 In vertrouw de handen galstenen en hun behan deling (herhaling van 5 januari 1965 Nederland II). SOC: 22.45 Uitzending So- cutera. NTS: 22.50 - 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: Elek tra. treurspel. 21.00 Litérair kijkschrift. NTS: 21.30 Drie maal negen, TV-film. NCRV: 21.55 - 22.10 Attentie. BELGlë VLAAMS 15.30 - 16.45 Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan van Anoeta te San Sebastian. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Wereldkamp. wir'ren-nen op de baan samenvattende reportage van de wed strijd. die 's middags gehouden werd. 19.55 De weerman. 20.00 Journaal. 20.25 't Is maar een woord, quizprogramma. 20.55 Speelfilm, 22.40 Journaal. BELGlë FRANS 15.30 - 16.45 Eurovisie: Wereldkampi oenschappen wielrennen te San Sebas tian. 19.00 Berichten 19.03 Voor de jeugd. 19.30 Feuilleton: Guillaume TelL 20.00 Journaal. 20.30 Neuf millions, in ternationale actuele kroniek 22.00 Mu- sique ancienne, jazz. 22.45 journaal.

de Stem | 1965 | | pagina 9