Spaans bergdorpje wil tweede Lourdes worden MACH-KNALLEN, MAG DA T WEL alles e kan met cetalbiGMi' o#c J BISSCHOP: EEN HANDIGE TOERISTENVAL Onderzoek Proces in Frankrijk Mijn dubbelt je vertelt De jeugdvierdaagse BONEN San Sebastian blijft vast geloven in verschijningen Geïsoleerd Koppige monseigneur is een happening 4 I-explosies jggen op de loer /ers T.V.-cursus Walter and Connie insteen 1INGSBAL Everly Stars Harde peseta's b3 De herfst Hallo meisjes en jongens HEL volgende geval moge huismoe ders ook in Nederland aansporen tot grote voorzichtigheid. In het zie kenhuis van Saint-Vincent in Parijs ligt een jongetje van achttien maan den, Didier Letellier, die waspoeder heeft ingeslikt en wiens keel, slok darm en maag ernstig zijn verbrand. De moeder leeft in een krot met zes Poëzieversje Pim en Wipneu Te laat De jarige Els Mijn hondje Weer naar schoo! Pim en Pam DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 de Groene Goes. „Daffodil", Gemeente Westerschouwen. ad" de Octopus uit Doctor No eming (praalwagen). 28. Ver- t Kanaal" Wemeldinge. „Lan- iig" (praalwagen). 29. Garage ar Wemeldinge, „Trabant". 30. Westeinde Kwekerij „West- r-Arendskerke. Groeten uit (praalwagen). 31. Tilroe's „De Smokkelhoek" Kapelle- i praalwagen)32. Muziekge- losanna" Goes. In 1964 werden ln Zeeland 114 nieuwe gevallen van actie- culose en recidiven ontdekt, en als volgt worden verdeeld: n 29, de Bevelanden 8, Schou- (waaronder een explosie van rikzee), Tholen 8 en Zeeuwsch 'en 52. is de bemoedigende ctiiers in [et Middelburg wordt er toch oor gewaarschuwd dat de tu- bepaald nog niet is onder, een of andere explosie kan aanzienlijk doen stijgen. De ■s over 1965 zullen dit aan- Idus het jaarverstag over de iheden in het district Middel- uw Iratuur, geconstrueerd b!| Tnaes, Zandberg, Graauw, Aanbevolen, estraat 20, Nieuw-Namen le herhaling eerste cursus Engels 3 dln. 2e vervolgcursus Engels 3 dln. 3e Franse cursus 3 dln. Te bestellen bij: Algem. Boekhandel J. DE JONGE - GOES Lange Kerkstraat 33 Telef. 01100-5309 1965 - 1966. |G 12 SEPTEMBER a.S.: iGoed onderhouden herenhuis te Oosteind (gem. Oosterhout)I te koop aangeboden, langs prov. weg. Direct bij koop te aan vaarden Brieven onder no. 58086 v. d. blad- Parkstraat. Ruim herenhuis, vrijkomend, zeer geschikt voor kantoor, advocaat, dokter e.d. f 62.000,-. Makelaars v.d.Berg Co., Nw Ginnekenstraat 43, Breda. tel. 01600-24421. Ginneken. Dillenburgstraat f 50.000,-, f 100.000,-: Regen- tesselaan olie-c.v.) f 95.000,-; Ginnekenweg f 50.000. f 85.000, f lOO.OoO,-. Makelaars v. d. Berg Co., Nw. Ginneken- str. 43, Breda, tel. pl60o-24421. Te koop te Roosendaal: raid- denstanidswoning met c.v. en eventueel garage, in aanbouw aan de President Kennedylaan Indeling: grote woonkamer, tuin voor en achter, 3 slaap kamers. badkamer met 2e wc grote zolüer met Veluxtuimel. raam. Koopsommen vanaf f 45.600, k.k. Inlichtingen: D. Kok en" Co. n.v., Makelaars, Soohiastraat 20A, Breda. tel€f 01600-47392. b.g.g. 01600-46514. Zakkenkarretje verloTen tus sen Zaamslag en Perkpolder. Teg. bel. ter. te bez. bij L de Bakker, Klapstr. 25, Koe wacht. tel. 01146-387. Kinderwagen i.g.s.z. en 40 ta- maakglazen van 1.5 en 1 liter te koop. Abdijstr. 9. Hulst. Hl 00 |)es ?-s. lst- lio- |>n- I nu „De Reu'» - caravans zijn be roemd om hun sublieme weg- ligging hun chique afwerking en hun interessante prijs. Bp- zoekt onze showroom Belctt®}" garage Min. Kanstraat 16-ZO. Breda, tel. 01600-39900. Alle da gen geopend. Te koop boxer 8 weken oud- Ossendrechtsew. 34, Hooger- hclde. Na 6 uur. Dwergpoedeltjes met stamb., Kennel. Piekelloraboom te k. Mevr. v. Dijk. Bonte ^oe. Zuiddorpe. tel. 01156-242. Wm. Bclcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. te koop. Min. Kanstraat Breda. tel. 01600-39900. A K.75 Ita- ftn- I 11 Is) lill" ling |s) i of of i 1 «f, I iris ■rijs Deze week heeft Beïcruwz S, rage in voorraad: Bun-**; 1500 63 BMW LS Sport D.K.W, 1000 S 1964; D.K.W. 12 1964; Opel Rekord 1963. Simca loOO 1963; Simca 10™ 1962; V VV. ce luxe 1962- Sim ca 1300 1964-1963; Ford1 ZephlJ 1962; Ford Corsair 1964; Kadett 1963; Fiat 1100 „4 Fiat 2100 1961; Peugeot 1961; Renault R8 1963; Ret»*» Ondine 1962; Chevrolet 1960 en nog vele andere. Al onze gons zijn geheel getest en g controleerd en won*e" ran. 10.000 km en-of 3 mnd. garan tie verkocht. Inruilen en fina eieren mogelijk. x>r een - trouwbare gebruikte auto een betrouwbaar adres. ad. es inet de grootste voorrade K vlakbij groentenveiling en station, le dagen geopend van 8 v.m. tot 10 uur n.m- Ook x terdags en zondags. Ililiman stationcar '62"',®?'rin" pe Husky. 50.O0n km gelopen. schade vrij. zeer mook goede wagen. Bezlne 1 ©P f 2,000.-. tel. 01682-390. (Van een medewerker) MADRID Sinds vijf jaar beweren vier meisjes van San Sebastian Garabandal, een klein bergdorpje in Noord-Spanje van een honderd inwoners, dat zij geregeld de Heilige Maagd zien. De bisschop van Santandar, mgr. Eugenio Beitia Aldazabal. onder wiens jurisdictie het plaatsje ressorteert, verklaart echter: „Er is absoluut geen sprake van Maria-verschijningen in dat dorpje!" Monseigneur Beitia Aldazabal is een ,,montagnard", een man met een recht oordeel, aan wie nog nooit iemand een knol voor een citroen verkocht heeft. Hü gelooft vast als een rots, dat er geen ver schijningen te San Sebastian Garabandal plaats hebben. Men verwacht dan ook, dat monseigneur zeer binnenkort formeel de „verschijningen" zal veroordelen als lis tige bedriegerij". men er al mensen uit de bisschops stad, helemaal uit Santander. De meis jes hadden weer geregeld haar visioe nen en zij verzekerden de menigte, dat de H. Maagd weer verschenen was en dat zij gesproken had. Jaar na jaar werden èn de bisschop èn de pastoor èn de. mensen van San Sebastian Garabandal koortsiger: de bisschop en de pastoor vanwege de ver schijningen, de mensen om de pesetas! Want het z.g. mirakel herhaalt zich elk jaar in de tweede helft van juni. Bij elke beweerde verschijning spreekt de H. Maagd met de meisjes. rabandal. De bisschop verwijst in zijn verbodbrief naar canon 1399 van het Ker kelijk Recht. Volgens welingelichte kringen zal mgr. Beitia Aldazabal eerstdaags formeel de verschijningen van San Sebastian Gara bandal veroordelen en straffen uitvaardi gen waaronder, indien nodig, zelfs die van de excommunicatie, tegen dege nen, die meehelpen aan de dwaze droom van een Noordspaans Lourdes. De kerkelijke hiërarchie beschouwt de ver schijningen van San Sebastian Garaban dal doodeenvoudig als een toeristenval. (Advertentie) Het „mirakel" trekt sinds 1961 elke zomer en vooral gedurende iedere juni maand steeds meer en meer mensen: gelovigen, twijfelaars en nieuwsgierigen. De dorpelingen danken de „hemel" voor de uitverkiezing van hun plaatsje, dat vijf jaar geleden onbekend en doods was, zoals zovele dorpjes in het Spaans gebergte. Nu komen er hele troepen mensen naar toe en deze mensen laten allen harde peseta's achter: bij de sou venirverkopers, in de herbergen en in de talrijke, in allerijl to+ „pension" gebom bardeerde bergwoningen. Iedereen looft en dankt de „Santissima Madre de Dios" voor Haar getoonde voorliefde jegens San Sebastian Garabandal. en voor de peseta's. Het arme dorpje is op weg naar de internationale bekend heid en naar de schittering van de rijk dom! ,,Was die bisschop maar wat schappelijker De man lijkt wel een Spaanse stier, zo gauw men hem over de „verschijningen" van San Sebastian Garabandel praat!" zei ee^ inwoner De kerkelijke hiërarchie maakt zich erg bezorgd over de gebeurtenissen. Volgens haar zijn de steeds terugkomende „ver schijningen van de H. Maagd", annex de „extase" van de vier meisjes slechts het lokaas van een handig gefabriceer de toeristenval. De hele zaak is begonnen in juni 1961. Vier meisjes van San Sebastian Gara bandal, van 11 en 12 jaar vertelden thuis, dat. zij bij schemering plotseling een fel licht uit de hemel zagen val len. Zij waren naar de plaats gelopen waar het licht was neergekomen. Daar troffen zij een engel aan die hun, in naam van de H. Maagd, gebood om de volgende dag terug tc komen op dezelf le plaats. De volgende dag begaven Ma ria Cruz Gonzales - Madro, Dolores La- zon en de twee zusters Conchita en Ja- cinta Gonzales zich naar de plaats van de „verschijning". Voor de ontmoeting met de „hemelse verschijning" hadden zij hun beste jurken aangetrokken. Toen het donker werd, vielen de meisjes plot seling in „extase"- Later vertelden zij, dat de H. Maagd hun glimlachend was verschenen en dat zij hun had toegespro ken. „Nuestra Senora" was omringd door een aureool en haar voeten rustten op een kussen van licht". Een vernuftig opgezette propaganda probeert San Sebastian Garabandal in binnen, en buitenland bekend te ma ken. Op 19 juni van dit jaar waren verschillende duizenden tegenwoordig bij de „extases" van dc meisjes, die nu 15 en 16 jaar zijn. Daar waren niet al leen Spanjaarden, maar ook veel Fran sen, vooral uit de Pyreneeën, en zelfs Duitsers. De handel in het dorpje bloei de. En men ging door met dromen over „O.-L-Vrouw van San Sebastian Gara bandal", en over grote hotels en enorme souvenirwinkels en over terrasjes met dorstige pelgrims en toeristen en het kleine dorpje, dat dank zij de H. Maagd, een respectabele stad zou worden! Men droomde en droomde totdat daar opeens voor de geesten het beeld verscheen van monseigneu van Santander. Als die niet tot rede gebracht kon worden, zou San Sebastian Garabandal nooit een tweede Lourdes worden Mgr. Aldazabal interesseert zich ech ter meer voor het kerkelijk ''echt dan voor die verkoop van coca-cola, wijn en souvenirs. De nacht na de verschijnin gen van j.l. 19 juni sliep monseigneur maar heel slecht. De 20e liet hij een communiqué publiceren, waarin hij de priesters en de gelovigen de raad gaf om af te zien van elk bezoek aan San Sebastian Garabandal „waar vier meis jes ernstig beweren de H. Maagd ge zien te hebben en met Haar te hebben gesproken." De bisschop gebood een nieuwe en quête. Tien juli verscheen een bisschop pelijk verbod, gericht aan alle priesters en gelovigen om de extases bij te wo nen. Het bisschoppelijk verbod betreft ook alle publikaties in boeken, bladen en kranten over z.g. verschijningen, won deren of profetiën in San Sebastian Ga- Begrijpelijk baarde het verhaal veel opzien in het dorp. In San Sebastian Garabandal gebeurt nooit iets bijzon ders. De afleidingen zijn er erg schaars. Het dorpje ligt, zoals vele andere dorp jes in het Cantabrische gebergte, gedu rende de wintermaanden compleet afge sloten van de buitenwereld door de me tershoge sneeuw. Het dorp beschikt zelfs niet over een enkele telefoon. 's Anderendaags waren de verschijnin gen het gesprek van de dag, op straat, in de huizen en in de herberg. De een overtuigde de ander en al gauw was iedereen het er over eens: de H. Maagd wilde van San Sebastian Garabandal een Spaans Lourdes maken! In het begin toonden de mannen zich. tenminste uiter lijk, wat minder enthousiast dan de vrouwen. Maar rond de tafels met glazen vol stimulerende bergwijn was het ieder een na een paar dagen toch wel dui delijk: de „Madre de Dios" verscheen in San Sebastian Garabandal! Het aan schijn van het dorp en het lot van de dorpelingen zou nu gauw gaan veran deren! Degene, die het tegenoverge stelde durfde beweren, werd als dorps- vijandig beschouwd!.. Ondertussen had den de vrouwen al een versierd altaar opgericht op de plaats van de beweerde verschijningen. De meisjes, waaraan het dorp alles te danker had, werden door ÏSS66? jme': 2?e grootste eerbied beje gend. iedere dag begaven zij zich naar 52, - van de verschijningen". ïïf™1Ju4- gauw omringd werden door godvruchtige mensen uit de hele streek. Zulk zuiver fruitsap drinken is een pure gebeurtenis. Provo's en burgers genieten ervan. En ze hoeven er niet voor naar een pleintje, in 't holst van de nacht. B3 zorgt waar en wanneer u wilt voor een fruithappening. Met jus d'orange, appelsap, tomatensap, tomatencocktail en druivensap (rood en wit). Ook geschikt voor lieverdjes. Politietoezicht niet nodig, f B3 - da's pas wéf puur sap. N. Ü3 fruitsappen - 3 x beter De pastoor die San Sebastian bedient woont ui een ander do-p. Hij komt alleen s zondags naar San Sebastian Garaban- dal voor het lezen van de H. Mis. Te- ergeefs trachtte hij het steeds hoger aaiende hedige vuur van zijr. parochia nen te temperen. Hij maande her aan tot,voorzichtigheid. Hij sprak over de merkelijke hie" rchie, waarvan zij de ïtspraak geduldig en gehoorzaam moesten afwachten. Maar de beminde 5»en kleven taan op hun mi- Kif' il vroegen zich al, waarop de sschop wachtte om hun dorp tot een '£3** Lourdes" te proclameren! De goede man kwam zelfs niet eens kijken ■f aan Sebastian Garabandal! Hij steuur- «e een wijze kanunnik naar he* dorp. lfr observatie. Deze concludeerde dat de verschijningen hoogst waarschijnlijk voortkwamen uit een collectieve halluci natie. veroorzaakt door een overdreven, religieuze, kinderlijke vroomheid, welke men vaker tegenkomt bij kinderen met £en grote verbeelding. De bisschop zelf oieef zwijgen. Hij dacht: de bedevaar ten van uit de omtrek zulleT wel van zelf ophouden als de sneeuw het dorp weer geïsoleerd heeft! En dat was ook zo. In de winter was ae plaats der verschijningen" alleen maar toegankelijk voor de inwoners van het dorp. Maar toen de sneeuw rond ban Sebastian Garabandal gesmolten was. kroop de pelgrimskoorts weer in de mensen van buiten het dorp. Het aan tal gelovigen en nieuwsgierigen steeg met de dag toen het eindelijk weer zo mer was. Honderden en honderden to gen naar 't kleine bergdorpje, zelfs kwa- (Van onze correspondent) PARIJS. Men kent de knal, die veroorzaakt wordt als snelle vliegtui gen de geluidsmuur doorbreken. Sommige mensen kunnen dat ener verende geluid niet verdragen. Tot hen behoort de 58-jarige metaalbe werker Emile Vecereau in Montargis, die de staat een proces heeft aange daan wegens het veroorzaken van lichamelijk leed. Boven zijn hoofd verbreken gemiddeld vijf maal per dag vliegtuigen de geluidsmuur en daar is de man, die bovendien een slecht hart heeft, zo nerveus van ge worden, dat hij aan toevallen is gaan lijden. De minister van luchtvaart heeft hij een brief geschreven met verzoek aan dat geknal een eind te willen maken. Maar de minister schreef terug, dat als Emile klachten heeft over het ministerie, hij zich maar moest wenden tot de officier van justitie in Montargis. Dat heeft Emile gedaan. De rechtbank heeft hem voorlopig 1500 frank schadever goeding toegewezen in afwachting van een rapport van twee hooglera ren, die definitief zullen moeten uit maken. in hoeverre Emiles hart door de knallen is aangetast. Tegen deze uitspraak is de staat in beroep ge gaan. Om het gezin boven water te houden is mevrouw Vecereau erbij gaan werken. Uit het raam van haar kantoor kan zij het dak van haar eigen huis zien. Komt er een knal en doorstaat Emile de gevolgen ervan goed, dan steekt hij een zwarte vlag uit het dakraam. Is de zwarte vlag er niet, dan neemt mevrouw Vece reau ijlings een taxi en spoedt zich naar huis. Voor het echtpaar is dat natuurlijk geen leven en vandaar de klacht bij de justitie. Beroep tot in hoogste instantie kan lang duren. WASMIDDEL: GEVAARLIJK kinderen in het departement van de Eure. Dagelijks komt een ambulante kruidenier voorbij, bij wie de vrouw langs de kant van de weg haar in kopen doet. Van enkele minuten af wezigheid van zijn moeder maakte Didier gebruik om een pakje was poeder open te maken en uit een plastic glas wat poeder te drinken. Toen de moeder thui.' kwam gilde het manneke van pijn. De moeder nam de jongen mee naar de pomp en wil de hem zoveel mogelijk laten drin ken, doch er kwam maar weinig water naar binnen. De jongen is per helikopter naar het Parijse zieken huis vervoerd, waar hij met ernstige brandwonden wordt verpleegd. De behandelende geneesheren kunnen niet zeggen, of zij het kind in leven bunnen houden. WIE VANGT DIE KNAAP WAT men al niet doet om toeristen te vangen- Saint-Pee-sur-Nivelle is een klein dorpje in het Franse Bas kenland. dat noch bergen, noch zee heeft. De Pyreneeën kiiken er van verre op neer. De wereldgeschiedenis is het dorpje voorbijgegaan. Toch was het er deze zomer vol toeristen, want de hotels en restaurants hadden het parool uitgegeven: zes dagen be talen en de zevende dag voor niets. Bovendien komt op de zevende dag een ambtenaar van de gemeente rond en biedt alle gasten een gratis lot voor d'e paarderennen aan. Zodra de combinatie van drie paarden een, twee of misschien wel drie miljoen frank aan de winnende toerist heeft opgeleverd, zal men volgens de bur gemeester aan toerisme zien, wat men nog nooit gzien heeft. Saint-Pee heeft één grote aantrekkelijkheid: een ri vier vol forellen. In dat water zwemt een kolossale forel, die men in een net heeft weten te verschalken. De forel is door een deskundige gemerkt en toen weer in het water gedepo neerd. Wie hem vangt aan de werp hengel. krijgt van het gemeentebe stuur tien dagen gratis vakantie in het dorp. Ook zijn duizend ballons opgelaten. In 53 er van zit een an sichtkaart. Wie een van die kaarten vindt krijgt in Saint-Pee in de maand september een week gratis verblijf. (Advertentie) Zephyr 6 cyl. to prima als nieuw, Tn.OOO km geWP|£ van part. te koor dijk 24. Oosterhout, tel. O10*" 3336. T- - v De tuinen gaan verdorren Ik hoor de vliegen porren, De dieren gaan in de stal, De wind maakt zich pal, Om alle blaadjes te doen zweven, 't Wordt nu een ander leven Niet spelen buiten, Maar kijken door de ruiten. Naar regen en wind, ipuia GiwdJd jvp puvmdi wp jdiu qu9p Dit is gemaakt door Yvonne Suykerbuyk Dr. Struyckenstraat 107 Breda 10 jaa Corrie van der Kort13 jaar, Nijverheidssingel 45a Breda. Ik zoek een leuke vriendin van 12 of 13 jaar om mee te sporten. Ik houd van naaien, zingen, tekenen, zwemmen en fietsen. Het is nog wel geen herfst maar toch vinden jullie vandaag in de Kleine Stem een tekening en een versje over dit gure jaargetijde. Dat komt omdat het buiten zo koud is dat het wel lijkt of de zomer al vertrokken is. Toch jammer hè, dat de zon zo weinig zijn gou den gezicht laat zien en dat de hemel steeds be dekt blijft met grijze wolken. Maar misschien als jullie nou eens heel hard wensen dat het he ter weer mag worden gaat de zon wel weer schijnen en krijgen we toch nog een mooie sep tembermaand. Probeer het maar eens. Als je de grote wolken boven je hoofd ziet moet je ge woon je ogen dicht doen en denken: Ik zou willen dat de zon weer ging schijnen. Weet je, als jul lie allemaal meedoen, zou het best eens kunnen helpen. Misschien denkt de zon dan wel: „Ik kan deze kinderen toch niet teleurstellen, kom, ik zal mijn licht weer eens over de aarde laten schijnen". Je weet nooit Ik heb al veel briefjes en tekeningen gekregen van kinderen die wat vertelden over hun school. Zo te zien heb ben jullie het allemaal reuze leuk op school. Ik lees tenminste allerlei enthousiaste dingen over de schooljuffrouw of de meester en over dat wat je moet leren. En zo te zien doen jullie ook al lemaal verschrikkelijk je best. Het lijkt me fijn om schooljuffrouw te zijn en zulke ijverige kinderen in mijn klas te hebben. Dat jullie ijverig zijn merk ik ook aan het aan tal briefjes, verhalen en tekeningen dat deze week is binnen gekomen. Stapels post kwam de postbode brengen, zoveel post dat de andere men sen op de krant wel eens jaloers worden, omdat zij niet zoveel brieven krij gen. Omdat ik zo'n goed aantal inzendingen ge- heb, komen de week ook een heleb kinderen aan de beu Daarom moeten jullie ook ons wekelijkse gre verhaal voor een keer missen. Maar ik der. dat jullie het best fi zullen vinden om ee een keertje alleen ma werk van jezelf in Kleine Stem te zi staan. Kijk maar gauw jouw verhaal of joi versje er ook bij sta. Als het niet zo is, mc je niet boos zijn. Ni iedereen kan ik e: plaatsje geven in Kleine Stem, dan had een hele krant nodig, dan werden jullie pa en mama weer boos o dat zij dan niets meer lezen hadden. En gr< mensen willen nu ee maal lezen wat er ovei op de wereld gebeurt. Zo, ik stop er mee vr deze week. Ik hoop c ik voor de volgende KL ne Stem ook weer zov. briefjes krijg. Groetje Jc De duivel z'n vrouw ging wortelen schrappen. Ze wist waar ze het mes moest pakken. Ze pakte het hier ze pakt het daar Ze pakte de duivel bij z'n haar Afz: Corrie Bras, R\jkebuurtstr.7 Bergen op Zoom Zelfverzonnen. Jantje liep heel langzaam over straat. Hij moest naar school, maar kwam te laat 's Avonds moest hij blijven, en honderd keren schrijven: „Ik moet op tijd in school zijn" toen voelde hij zich heel klein En dat was heus niet fijn. Ik zou graag willen corresponde ren met een meisje van 10 jaar. Ik ben R.K. Marian Stokx, 10 jaar Werrilaan 9, 's Heerenhoek (Zeeland) Kijk daar staat een huis. Er staat een mooie tuin omheen. Wie woont daar in dat huis. Daar wonen Pim en Wipneus. Het zijn grappige kabouters. Ze gaan zondags wandelen. Met de hoed op en de jasjes aan. En soms hebben ze een zak brood hun handen voor de eendj; En nu is het dan zondag. „Zullen we naar het dierenpark ga: dat kost een kwartje". ,,Ja dat gaan we doen", zegt Wipneu Ze zijn bij het dierenpark. „Kijk Pim een fontein. Kijk er zwemt een vis in. Pas op val er niet in". Het is al te laat. Hij spartelt met zijn beentjes. „Help, help", schreeuwt Wipneus. „Kom er dan uit". Gelukkig hij is gered. Einde. Mila Coppoolse Mechelenstraat 34 Breda. 7 j? Els kwam van school. „Ma, morgen ben ik jarig. Mag ik dan op lollies trak teren?" ,,Ja dat mag". De dag was gauw voorbijgegaan. Het was 7 uur 's morgens. Ze zou maar vast opstaan en de tafel dekken. Om 8 uur kwamen vader en moeder naar beneden en zei den: „Ha Els, wat bij jij flink om de tafel te dekken". „O, ja dat is waar ook, jij bent jarig he Els", zei vader. „Har telijk gefeliciteerd". Ook moeder felici teerde haar. en gaf haar een kus. Va der gaf haar een pakje en zei: ,,Maak maar eens open". Er kwam een doosje uit en in dat doosje zat een goude rin getje en een horloge. „O, het is al half negen". Vader moest gauw naar kantoor „Dag Els" ,,Dag pappa". Toen gaf moeder een groot pak. Ze maakte het gauw open. „Rolschaatsen zaten er in. „O, mamma wat mooi", en ze gaf moeder een kus, en toen moest ze gauw ontbijten. Moe der had van te voren lollies en repen chocolade gekocht. Ze kwam op school. Het belde gauw. De juffrouw felici teerde haar. „Hoeveel jaar word je Els". „10 jaar juffrouw". Toen moesten ze bidden. Daarna mocht ze trakteren. Allemaal kregen ze een lollie. Ze ging de andere juffrouws trakteren. De juf frouw las een mooi boek. 's Middags hadden ze vrij. Toen mocht ze mee naar Bergen op Zoom om een nieuwe jas te kopen, 's Avonds kwamen Tante Ria en tante Cor. Van tante Ria kreeg ze een gekleurde armband en een kettinkje met kruisje en medaille, en van tante Cor kreeg ze een mooi boek van Ivan- hoe. Ze kregen allemaal een gebakje, koeken en een groot glas limonade. De tantes gingen tegen elf uur naar huis en zij gingen naar bed. 's Morgens kreeg ze van de vriendin nen een grote boekentas en een school- etui. Ze had nog nooit zo'n leuke ver jaardag gehad. Ellie Bakx 13 jaar Pastoorkerkstraat 19 Welberg (N. Br.) Heb je mijn hondje soms gezien Zo'n schattig, aardig beest. Zijn haar is chocoladebruin da's altijd zo geweest. Zijn staart staat met een krul omhoog, zijn oren zijn heel groot. En altijd als ik er om vraag dan geeft hij mij een poot. Vanmorgen gaf ik hem nog brood met bessenjam er op. En nu, ben ik even weggeweest. En .is hij wegWat strop. Zeg als je soms mijn hondje ziet, breng hem dan terug en sla hem niet. Zelf verzonnen door José Poppelier Boisschotlaan 10, Oosterhout (N. Br.) Hoe 't kwam, wist ik niet, maar plot seling gleed ik uit. In de modder, want het was een akelige regendag. Aan mijn rok zat natuurlijk modder. Bah, echt vervelend! Maar wat lag daar zo te glinsteren in die vieze modder? 't Leek wel op een dubbeltje. Ik raapte het op, en ja, het was 'n dubbeltje. Maar oh, wat zag het eruit. De meeste glans was er al af en de letters waren niet goed zichtbaar meer. Ik schrok op uit m'n gedachten, toen ik 'n fijn stemmetje hoorde. Ik luisterde beter, en ja, nu hoorde ik 't weer: „Och, hoe heb ik het toch zo lang uitgehouden onder dé modder. Wat ben ik blij dat jij me opgeraapt hebt, meisje. En ik wil je mijn geschiedenis graag vertellen, dan weet je tenminste hoe moeilijk het de meeste geldstukken hebben, maar eerst moet je me beloven, dat me voor altijd zult bewaren, en me niet langer zult laten zwerven. Het begon, toen ik geslagen werd in de „Munt". Eerst lag ik nog met wat andere dubbeltjes in een kleine kamer een paar weken opgeslagen. Maar toen werden we opeens allemaal in een grote kist gedaan en we kwamen terecht in want ik wil je wel bekennen dat ik de la van een grote winkel. Ik rolde helemaal naar het achterste puntje, wat bang was. Daar heb ik heel lang gelegen. Misschien wel 2 jaar. Toen op een dag vond de winkeljuffrouw me en gaf me aan een huisvrouw, die me in een andere winkel weer uitgaf. Toen nam iemand me een paar maanden la ter als loon mee naar huis. Niet mij al leen natuurlijk, maar nog veel meer dubbeltjes en kwartjes en guldens. Thuisgekomen gaf ze mij aan haar klei ne zusje en die holde direct naar de overkant, om snoepjes te kopen. Zo verdween ik weer in de donkere la. Ve le dagen later kwam een sjieke dame een ons bonbons kopen en nam me als wisselgeld mee terug. Ze gaf me die zelfde dag nog aan een blinde bedelaar, die me bij het naar huis gaan verloor. Ik werd gevonden door een oude gierig aard. Die stopte me in zijn beurs en ging akelig grinnikend verder. Mis schien heb ik wel tien jaar in die beurs gezeten, zo lang was het. Ondertussen vertelden we, alle geld stukken die in de beurs zaten, elkaar alles wat we meegemaakt hadden. Tot op een dag de oude man stierf. Omdat hij helemaal geen familie had, v^erd al mijn geld onder de armen ver deeld. Zo kwam ik terecht in handen van een straatjongen. Die knikkerde en rolde net zo lang met me, tot ik in een putje rolde. Een week later kwam de putjesschepper, die het putje, waar ik in lag, schoonmaakte. Toen hij de mod der op zijn wagen schepte, liet hij me per ongeluk liggen. Lang heb ik zo in de modder gelegen, en nu heb jij me verder geschoven. Kijk maar eens ach ter je". het putje, een meter terug. Sprakeloos heb ik het dubbeltje opgeraapt en mee naar huis genomen. Daar heb ik alles verteld maar niemand wilde het gelo ven en toch is het waar. Het heeft dan ook een aparte plaats in mijn dagboek gekregen. Als aandenken! Christha Bastiaansen, Slikstraatje 6 Rijsbergen (N.Br.) Ik zou graag met een r.-k. meisje van 13 jaar willen corresponderen. ÉmmBm.. Rina Gosens, Bieststraat 5, Gilze, 10 jaar. Soms is het leven zwaar; En dat is dan ook echt waar. Als je bijvoorbeeld je les eens niet kent en daar dan een beetje boos om bent, dan wordt je leraar wel eens boos en krijg je strafwerk, een héle poos. En ben je dat dan eindelijk kwijt dan krijg je weer eens het verwijt van: „Let je nu weer niet op?!" en dan zit je weer met dezelfde strop. Maar dan komt er een fijne tijd: de vakantie, die ons allen zo verblijdt. Weg met strafwerk en verdriet. Ze verdwijnen in het niet. Maar is de vakantie om: dan.dan werken we ons weer krom en beginnen met frisse moed. Nu ik zeg je: „Het ga je goed!" Godelieve Hoppenbrouwers (13 j.) St. Bavostraat 82, Rosbergen (N.B.) Adrie Vermeeren, De Lange Dreef 2, Rijsbergen, S jaar Marianne Bouwens, 12 jaar, Kapelstraat 22, Chaam. Ken je Pim en Pam? Het zijn twee jon gens. Ze woonden bij hun oom. Oom zei; „Gaan jullie eens op jacht naar een wolf. Hij is zo gemeen. Hij eet alle die ren op". En ze deden wat hun oom zei. Ze gingen naar het bos en ze zagen drie konijnen met een gebroken arm en twee dode vogels. Ineens zagen ze de wolf, die at een konijn op. Pim schoot maar het was mis en de wolf liep weg. Pam schreeuwde: „Leleke wolf. konijnen op eten dat kan je". De wolf was nergens te zien. Pim had een wolvenklem met een stuk vlees. Die had hij neergelegt. Pim klimde in een boom. Daar kwam de wolf. Hij zei „Wat een lekker stuk vlees", en hij wou het pakken. En daar kwam zijn poot tussen te klem. Hij had nog nooit tussen een klem gezeten. Hij trok zo hard, dat zijn poot in de klem bleef zitten. Hij ging hinkend weg. De dieren waren blij en ze zwaaiden toen ze weg gingen. Oom was zo blij, toen ze thuis kwamen. Hij zei: „laten we feest vieren", en oom riep: „hoera voor Pim en Pam". Monique Coppoolse Mechelenstraat 34, Breda 8 jaar. We begonnen op het Groen-Wit-ter- rein. Onderweg kregen we van alles voor een dubbeltje. We zijn eerst naar het Liesbos geweest toen naar het Mast bos. De laatste dag van de Jeugdvier daagse ging door de stad naar het Nu- terrein. Daar kregen de ouders de ge legenheid om bloemen te geven. Mijn drie broertjes liepen ook mee. Het is Steffie Gooskens, 7 jaar, Veilingkade 9, Breda een heerlijk gevoel als je zo loopt. Wie de tocht volbracht kreeg een medaille Er liepen 2000 kinderen mee. Ik hoop dat er het volgend jaar nog meer zijn. Stan Gooskens Veilingkade 9 Breda 10 j

de Stem | 1965 | | pagina 5