Reizend Zeeuws Volkstoneel op van zenuwen en plezier W esterschou wen heeft bezwaren en werken in z^eeiana maar keuze is wel heel erg moeilijk Fijn wonen Zeeland maar Zeer groot deel van de oogst staat nog buiten Hulster tonelisten in Monaco Twee boekjes van Goese specialist Waterwingebieden Zeeland Land- en tuinbouw in abnormale zomer Transport in landbouw Prins Rainier en gemalin woonden opvoering bij ^la^btaO pc jltcttt BRESKENS EN HOOGE-Z WAL UWE HEBBEN NIEUWE PASTOOR Arbeidsmarkt Zeeland t Veel jeugdigen geplaatst Assistenten Acht nieuwe bronputten Z.L.M. verwacht gelukkig weinig schot in tarwe Akkerbouw Tuinbouw De EEG.-crisis Vergaderingen Vonkjes in Brussel Nog 47 woningen voor Goes-zuid Mr. Van Aartsen opende Zeeuws Amateurfestival DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 (Van een onzer verslaggevers) MONTE CARLO Maandag berichtten we, dat de leden van het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst, dat Nederland vertegenwoor digt op het internationaal amateurtoneelfestival, dat te Monaco wordt gehouden en zaterdag zal worden beëindigd, erg nerveus waren. Nu zijn zij op van de zenuwen en van het plezier. Op van de zenuwen wegens de opvoering maandagavond van Pieter Langendijks „De Wiskunstenaars" in de Opéra, die is gevestigd in een vleugel van het beroemde Casino- en op van het plezier, beleefd in de vermaakcentrums van Monte Carlo. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij de uitgeversmaatschappij W, Tjeenk Willink te Zwolle zijn twee boekjes uitgekomen van de hand van de heer J. T. Andringa te Goes, die als specialist voor landbouwwerktuigen en arbeidsmethoden in dienst is van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden. De boekjes be handelen de onderwerpen „Wagens in de landbouw" en „Transportwerktuigen in de landbouw". Beide boekjes zijn bedoeld als handleidingen waarvan de praktijk, het onderwijs en de voorlich ting veel nut kunnen hebben. Dat een apart boekje is gewijd aan de wagens in de landbouw is een gevolg van het feit, dat de landbouwwagen een van de meest gebruikte werktuigen op de boerderij is. Steeds meer is het stre ven er op gericht universeel bruikbare wagenconstructies te ontwikkelen. In het boekje worden o.m. loswagens, al dan niet voorzien van een laadinrich- ting, kipwagens, opsleep wagens, vacu- ummestzuigers, mengmestcombinaties, mestverspreiders- en wagens met aan gedreven as behandeld. Er is niet ge streefd naar uiterste volledigheid. Naast een globale technische beschrijving is vooral aandacht geschonken aan de landbouwkundige gebruiksmogelijkhe den van de verschillende wagens. Ook wordt ingegaan op de algemene eisen en de veiligheidsvoorschriften, die met betrekking tot de landbouwwafiens worden gesteld. In het tweede boekje worden met de zelfde intentie diverse andere transport werktuigen behandeld. Een algemene opmerking van de heer Andringa is dat het voortdurend afnemen van het aan tal arbeidskrachten in de landbouw en de stijging van de lonen ongetwijfeld een grote behoefte aan diverse trans portmiddelen tot gevolg zullen hebben. Transportwerktuigen zijn daarbij vooral aantrekkelijk in drukke perioden en wanneer ze veelvuldig kunnen worden gebruikt. De keuze van de benodigde transportmiddelen zal voor ieder be drijf verschillend zijn. In het boekje kon daarom geen algemeen geldend ad vies worden opgenomen. Wel wordt een aantal vaste factoren genoemd, dat b\j de keuze van transportwerktuigen be langrijk is. Maar om ons even te bepalen tot de uitvoering: die was uitstekend. Het Hulster gezelschap kreeg na afloop een lange ovatie van het publiek. In de prinselijke loge "'zaten prins Ralnier en prinses Gracia. De eerlykfceid gebiedt te zeggen, dat hun aanwezigheid valt te verklaren uiA het feit, dat dezelfde avond liet Midland Community Theatre, dat de Verenigde Staten vertegenwoor digde, optrad. Prinses Gracia voelt na melijk nog altijd een beetje Amerikaans. Zij en haar man waren niettemin op getogen over de opvoering van de Ne derlanders. Evenals het publiek dat was. Camiel Roctus en George de Maeyer (de wiskunsten aars speelden de beste rollen. Maar ook het spel van Jo de Block, Fons Roctus, Wlm Borgsteijn, Riet Hageman, Han de Bakker en alle (zeven) andere executanten liet weinig of niets te wensen over. „Nederland mag tevreden zijn. Het R.Z.V.T. heeft zich gehandhaafd op internationaal ni veau", prees mr. dr. J. van Sohaick, de voorzitter van het Werkverband Katho liek Amateurtoneel, opgetogen. Regis seur drs. Louis Lockefeer was duide lijk gelukkig met het succes, evenals zijn spelers, die voor de opvoering, tijdens de zeer uitgebreide repetitie enkele ze nuwslopende uren hadden doorgemaakt. FOTO RECHTS: Een scène uit „De Wiskunste naars", het spel dat het R.Z.V.T. maandagavond met veel succes heeft opgevoerd in de Opera te Monte Carlo. V.l.n.r. Camiel Roc tus als dokter Raasbollius, Jo de Block als Anselmus, Fons Roctus als Eelhart, Riet Hageman als Isa- belle, Irene Buijsrogge als haar „meid" Katrijn en Wim Borgsteijn als duvelstoejager en kunstenaar Filippijn. Tydens de nabespreking bevestigde de Italiaanse toneelschrijver Alexandre de Stefani, dat het R.Z.V.T. een goed figuur geslagen heeft. Er was alleen kritiek op de keuze van het spel. De heer De Stefani bleek vooral veel waar dering te hebben voor het spel van Ca miel Roctus en George de Maeyer. Het R.Z.V.T., de grootste deelnemende groep op het festival, was 's morgens voor de opvoering ontvangen door het organisatiecomité. De grote man daar van, Guy Brousse werd bij die gelegen heid onderscheiden met de Eduard Ver- kade-penmimg van het W.K.A., die tot nog toe drie keer is uitgereikt. Gisteren lag het gezelschap op „ape gapen", zoals voorzitter De Block het kernachtig uitdrukte. Verder dan een bezoek aan een receptie, aangeboden door burgemeester Boisson van Monte Carlo, in de Jardin Exotique en luieren aan het rotsachtige strand kwam men niet. Vandaag begint de terugreis. Het 34 man tellende gezelschap zal de ko mende nacht doorbrengen in Grenoble. Vandaar gaat de reis naar haar laatste pleisterplaats Dyon. Vrijdagavond om acht uur zal het gezelschap te Hulst arriveren. Dan heeft men er een trip opzitten, die beslist niet alleen als een vakantiereisje mag worden aangemerkt. „Nog zo'n reis en er vallen doden", zei voorzitter De Block. Hij voegde er veiligheidshalve aan toe: „We zullen later pas beseffen, hoe mooi en waar devol onze reis naar Monaco is ge weest". De waarde van de trip schuilt in ieder geval hierin, dat Nederland zeer waardig en goed vertegenwoordigd is geweest op het - vierjaarlijkse - festival in Monaco. BREDA Mgr. G. de Vet bisschop van Breda, heeft benoemd tot pastoor te Hooge Zwaluwe, de zeer eerw. heer A. C- C. Verhoeven, thans pastoor te Breskens. Adrianus Gerardus Cornells Verhoe ven is op 20 december 1906 te Breda geboren. Hij werd priester gewijd op 10 juni 1933 Na korte tijd onderpastoor te zijn geweest te Herenhout in het aarts bisdom Mechelen, werd hij op 31 de cember 1934 kapelaan te Westdorpe. Rond Kerstmis 1936 volgde zijn over plaatsing naar de dekenale kerk te Steenbergen. Op 8 november 1944 werd hij kapelaan in de St Antonius-parochie te Roosendaal en op 18 februari 1853 vertrok hij naar de parochie van de H. HAAMSTEDE-BURGH (ANP) In de westhoek van Schouwen be staan nogal wat bezwaren tegen dat gedeelte van het facet-streek plan waterwingebieden Zeeland, dat voorziet in een waterwingebied in de duinstreek van de gemeente Westerschouwen. Het gebied zou met 2000 hectare ongeveer een der de van de oppervlakte dezer ge meente beslaan en dienstbaar moe ten zijn aan de watervoorziening van heel Schouwen-Duiveland Tegen het facet-streekplan, dat tot be gin september ter inzage heeft gelegen, zijn drie bezwaarschriften uit de Schou- wense westhoek binnengekomen: één van (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Zeeland hep in augustus j.l. terug van 856 tot 7o3. Deze teruggang was voornamelijk te danken aan de plaatsing van jeug digen, die zich na de beëindiging van hun schoolopleiding op de arbeidsbu reaus hadden laten inschrijven en aan de toeneming van de oogstwerkzaam heden. Er was met. name een terug gang merkbaar in de bouwnijverheid, de metaalnijverheid en op de landbouw bedrijven. Ook de vraag naar mannelijke ar beidskrachten in Zeeland nam af. Op het eind van augustus was er nog een waag naar 908 mannen. De vraag con centreert z-ich voor twee-derde in de bouw- en metaalnijverheid. De vraag blijft het grootst in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarna komen Goes (128) Vlissingen (122) en Zierik- z.ee (119). aanibod van vrouwen liep terug van 189 tot 167. Ook hier yas de terug gang vooral een gevolg van de plaat sing van jeugdige arbeidskrachten. De n?Ar vrouwelijk personeel liep aan reden terug van 930 tot faL, augustus kon vooral aan veel eiL om vrouwelij'k kantoorperso neel worden voldaan Maagd Maria te Bergen op Zoom. Sinds 7 december 1960 was hij pastoor te Breskens. Hier is in zyn plaats benoemd de eerw. heer J. H. J. M. Stam, thans ka pelaan te Dongen. Jacobus Henricus Josephus Maria Stam is op 27 juli 1912 in Den Helder geboren. Hij werd op 11 juni 1938 pries ter gewijd. Na een maand in Steenber gen assistent te zijn geweest, werd hij op 28 september 1938 benoemd tot ka pelaan in de parochif van de H. Johan nes Baptist te Kluncrert. Achtereenvol gens werd hij op 15 januari 1948 be noemd tot legeraalmoezenier, op 1 juli 1950 tot assistent in de parochie van de H. Maagd Maria te Bergen op Zoom, op 23 aogustus 1950 tot kapelaan in de parochie van de H. H. Martelaren van Gorkum aldaar, en op 29 januar' 1958 tot kapelaan in de parochie van de H. Laurentius te Dongen. Zijn plaats al daar zal zo spoedig mogelijk worden aangevuld. Pastoor Stam heeft zich o.a. bekend heid verworven als publicist. Van zijn hand verscheen het boek Katholicisme- Protestantisme". dat een antwoord geeft op honderd opwerpingen van het protestantisme. Voorts schreef hij een boekje over de geschiedenis van de pa rochie Klundert. De bisschop heeft benoemd tot assis tent te Rijen, parochie H. Maria Magda- lena, drs. A. Blommerden; te Putte pa ter Tli. van Mierlo O.S.B. de gemeente Westerschouwen, één van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Fruittelers-Organisatie en één van de vogelwacht „Sohouwen-Duiveland". De gemeente vreest benadeling in haar recreatieve ontwikkeling. In juli heeft de Kroon een gewoon streekplan goedge keurd, waarin aan gedeelten van de ge meente een recreatieve bestemming werd gegeven, ten dele met bebouwing. Wes terschouwen is nu bang, dat het facet streekplan waterwingebieden, met zijn beperkende bepalingen ten aanzien van het grondgebruik, die recreatieve bestem ming weer voor een deel ongedaan zal maken. Het feit dat ontheffing van de beperkende bepalingen mogelijk is, kan die vrees niet geheel wegnemen. De fruitkwekers in het zwaarst be schermde gedeelte van het waterwinge bied vrezen, dat ze hun bedrijf niet meer normaal zullen kunnen uitoefenen als het gebruik van kunstmest en stalmest, het bespuiten der gewassen en de chemische onkruidbestrijding hun verboden worden. Het gaat hier om 25 hectare boomgaard. Voor boomgaarden in andere delen van het waterwingebied gelden minder zwa re beperkingen. De vogelwacht tenslotte is bang voor verdroging van de flora. Inmiddels ligt op het gemeentehuis van Westerschouwen een aanvraag van de N.V. Waterleidingmaatschap pij Schouwen en Duiveland ter inzage voor het aanleggen van acht nieuwe bronputten in de Westerschouwense duinen. Ze zullen de capaciteit van het pompstation moeten verhogen van 1,1 tot 1,9 miljoen kubieke meter. In 1980 wil de waterleidingmaatschappij over 2 miljoen kubieke meter be schikken, in 2000 zelfs over het dub bele. Op het ogenblik verdwijnt water, dat door beekjes en afvoersloten uit het duin gebied omlaag vloeit naar de polders, via gemalen naar de Oosterschelde en het Brouwershavense gat. Naar schatting gaat het hier om vijf miljoen kubieke meter. De waterleidingmaatschappij stelt in haar aanvraag voor het aanleggen der bronputten, dat onder de huidige om standigheden en bij de thans te verwach ten behoefte terugbrenging van dit af stromende water in duinbassms, waardoor het weer wegzakt naar de pompputten, technisch en financieel niet aantrekkelijk is. In de bezwaarschriften wordt echter wel aangedrongen op terugbrengen van dit water. De gemeente wil bovendien graag onderzocht zien, of er water uit het Brouwershavense Gat naar de duinen gevoerd zal kunnen worden, als deze i «troom eenmaal afgedamd en verzoet is! (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN is de snelst groeien de stad van Zeeland. Als ontwikke lingskern is het geslaagd. Het streeft de bouw van voorlopig 600 woningen per jaar na. Het heeft onder meer plannen voor een overdekt instruc- tiebad, verdere uitbreiding van de sportvelden, een sporthal, een schouwburg en een nieuw lyceum. De aanleg van nieuwe grootscheepse industrieterreinen volgt de behoef te, zodat de groeikracht wordt ge handhaafd. De arbeidsmarkt blijkt zich bij de ontwikkeling goed aan te passen, zodat geen schaarste wordt gevreesd* SAS VAN GENT telt bijna 4700 inwoners. Het is de vestigingsplaats van enkele grote fabrieken. Stede bouwkundig wordt er gewerkt aan een nieuwe conceptie, waarin plaats is voor het bedrijfspersoneel dat ge leidelijk de pendelaars zal moeten vervangen. De bedrijven hebben grote uitbreidingsplannen. Ook de kanaalvergroting zal Sas van Gent ten goede komen. De stad ligt op 20 km afstand van Gent. VLISSINGEN: grootste stad van Zeeland met ruim 29.000 inwoners. Vestingsplaats van de Kon. Mij. De Schelde, scheepswerf en machinefa briek met 328ó werknemers. Unieke boulevard - met strand. Uitzicht over de Westerschelde met drukke zee vaart. Groot recreatieproject met Koudekerke ontworpen. Sanerings plan t.b.v. nieuw winkelcentrum. Deelneming in havenschap Vlissin- gen-Oost. Project voor eigen-indu strieterrein aan groot vaarwater en voor klein-industrieterrein. HTS en Hogere Zeevaartschool. Plannen voor de bouw van een sporthal en over dekt zwembad. Uitbreidingsplannen op korte en lange termijn voor 10.000 woningen. MIDDELBURG, hoofdstad van Zee land, is een zeer oude stad waar voor nieuwe functies ontstaan. De grote saneringsplannen voor de bin nenstad combineren eerbied voor het oude met openheid voor het nieuwe. De stad is bestuurscentrum, toeris tencentrum en cultuurcentrum en in die functies zonder gelijke in Zeeland. Als woonstad staat- zij in hoog aan zien. Voor de zeehaven, op 5 km af stand, biedt zij een veelzijdig leef klimaat. Een eigen industrieterrein aan het grote kanaal door Walcheren is in uitvoering. De bouwstroom moet op korte termijn worden opgevoerd tot 450 woningen per jaar. Middel burg heeft o.m. plannen voor een overdekt zwembad, nieuwe sport velden en modernisering van de con certzaal. De nieuwe schouwburg is een trots bezit. Het wegenstelsel naar en rond de stad zal radicaal worden vernieuwd. SOUBURG, randgemeente van het Zuid-Sloe bij Schelde, stad en strand. Landelijk wonen in 'n stedelijke om geving. Aantrekkelijk gelegen woon- gemeente (8600 inwoners) in het hart van Zuid-Walcheren. Eindpunt van de verkeersweg van het Zuid-Sloe. Goede plaatselijke voorzieningen op het gebied van volksgezondheid, sport en onderwijs (openbaar, protestant, r.-k.), overdekt instructiebad, hoog frequente verbindingen. Scholen voor n.o., m.o. en v.h.m.o. in de nabij gelegen steden. Modern winkelcen trum in opbouw. Strand recreatie op enkele kilometers afstand. Reisaf stand per openbaar vervoer: Zuid- Sloe 11 min. (wordt 8 min.), Middel burg 8 min,, Vlissingen 9 min., sta tion-veerboot 10 min. Ruimte om te wonen. Bouwterreinen beschikbaar voor eengezinswoningen. Bungalow park in aanleg. GOES is ontwikkelingskern. Een stad met perspectief. Centrale lig ging in zuidelijk Deltagebied tus sen Rotterdam en Antwerpse havens. 18 km van Sloehaven. Beschikt over natte en droge industrieterrei nen. Verzorgingscentrum van Zee land m.b.t. handel, verkeer, land bouw en fruitteelt, industrie en on derwijs (ca. 40 scholen, waaronder 4 ulo's, 3 m.o.-inric'htingen, l.t.s. (800 leerlingen), vakschool voor meisjes (500 leerlingen), 2 ziekenhuizen erj moderne inrichting voor langdurige zieken. Verbindingen in alle rich-, tingen te land en te water. Ruime recreatiemogelijkheden, veelzijdig ge outilleerde winkels. ZIER1KZEE. Een van de mooiste oude steden van ons land, nu van de Randstad uit, in 1966 ook van Midden-Zeeland uit over de weg be reikbaar. Rotterdam ligt op een af stand van ruim 60 kilometer. Groot aantal restauraties in uitvoering. Bij de opstelling van het saneringsplan is zoveel mogelijk rekening gehou den met het behoud van het monu mentale karakter van Zierikzee. Als ontwikkelingskern heeft Zierikzee vraag groot en er doet zich ook hier een goede prijsontwikkeling voor. (Van onze correspondent) GOES Het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij heeft gesproken over de moeilijke omstandig- heden waaronder land- en tuinbouw eigenlijk dit gehele jaar al ten gevolge van de ex treme weersituatie moet wer ken. Hoewel tijdens de enkele goede oogstweken in Zeeland veel is gedaan, kunnen zelfs de oude ren zich niet herinneren dat zo laat nog zo'n groot deel van de oogst vast en buiten stond. De enige troost bij de huidige slech te weersomstandigheden is dat bij de tarwe dit jaar over het algemeen weinig schot te verwachten is. Het bestuur was naar aanleiding van dit punt wel van oordeel dat, gezien de strenger wordende kwa liteitseisen voor de granen in E.E.G.- verband, het voor de telers van belang is bij de rassenkeuze meer aandacht te schenken aan schotresistentie. De opbrengst van de tarwe 'voorzo ver nu bekend) kan gemiddeld be hoorlijk genoemd worden. De gerst- oogst is matig tot redelijk, terwijl in de peulvruchtensector de opbrengst, van kleine groene erwten meestal slecht genoemd moet worden en die van de schokkers matig. Hierbij moet wel worden vastge steld, dat de opbrengsten' van gebied tot gebied sterk uiteenlopen. Het betuur besprak voorts een nota van het Produktschap voor Aard appelen over de verbetering van de marktstructuur voor consumptie aardappelen. De vergadering was van oordeel, dat in deze goed gemotiveerde nota de problemen die zich steeds weer voor doen op deze markt positief worden benaderd. Na ampele overweging was men van oordeel dat het idee uit deze nota het nemen van een proef waard is. Het bestuur onderstreepte nog eens de opmerkingen in de nota over de subsidie-mogelijkheden die, mede ge zien wat in het buitenland gebeurt, ook in ons land invoering vragen. De heer P. J. J. Dekker deelde over de oogstsituatie in West-Europa mede, dat in Italië een kleinere ap- peloogst wordt binnengehaald dan vorig jaar, terwijl voorts de kwali teit tegenvalt .Ook in België is de ap- peloogst minder. In Frankrijk en Duitsland zijn de opbrengsten wisse lend. Ten aanzien van de peren kan vermeld worden, dat deze er weinig ziin in West-Europa. De vooruitzichten voor de Nederland se fruitoogst kunnen gunstig ge noemd worden. De prijsontwikkeling van appels en peren is op het mo ment goed. In de sector van de groenten is de Het bestuur sprak voorts over de huidige stagnatie in de E.E.G.-ont- wikkeling, een crisis die voorshands nog niet tot een oplossing schijnt te komen. Met name werd ook stil gestaan bij de gevolgen die de hui dige situatie voor land- en tuinbouw kan meebrengen. Bij dat a] kon wor den vastgesteld, dat de export van Nederlandse agrarische produkten naar de E.E.G. toch steeds blijft toe nemen. sterker dan de import van uit de andere E.E.G.-landen. Naar aanleiding van het verslag van de laatste vergadering van de Pro vinciale Raad voor Bedrijfsontwik keling werd wederom gesproken over de werkzaamheden van het Ont wikkelingsfonds. De vergadering had de indruk dat ten aanzien van de wenselijke werk zaamheden van het fonds zich in den lande nogal verschillende opvattin gen voordoen. De mogelijkheid dient daarom, naar de mening van de ver gadering. onderzocht te worden of een zelfstandig beschikkingsvermo gen van de Provinciale Raad over een deel van het beschikbare budget geen overweging verdient. De vergadering besloot akkoord te gaan met de voorstellen tot samen stelling van een voorbereidingscom missie voor de ruilverkaveling Ka- pelle. Deze commissie zal onder leiding staan van de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. De hoofdbestuursvergadering der Zeeuwse Landbouw Maatschappij werd vastgesteld op 15 november a.s. om 13.15 uur te Goes. De algemene vergadering werd bepaald op donder dag 9 december, eveneens te Goes. In deze vergadering zal ir. M. A. Geu ze afscheid nemen als algemeen voor zitter der Zeeuwse Landbouw Maat schappij. verschillende belangrijke industrieën aangetrokken. Het heeft een duide lijke economische functie tussen de Randstad Holland enerzijds en Mid den-Zeeland aan de andere kant. Er zijn plannen voor verbetering van de schouwburg en voor de aanleg van een tweede grote jachthaven. De fraaie kust van Schouwen heeft voor het massa-toerisme een duidelijke behoefte aan een goed toegeruste ttad in het achterland. HULST is het centrum van het Land van Hulst met verschillende regionale onderwijsinstellingen als r.-k. lyceum en lagere technische school. Uitstekend winkelapparaat, dat ook een functie voor de Belgische grensstreek vervult. Goede culturele accommodatie. Plannen voor een cultureel centrum, sanering van de binnenstad en een groot recreatie- nark. Bouwrijp industrieterrein. Zó verkopen de grote plaatsen van Zeeland zichzelf in bladzy- grote advertenties in de on langs verschenen speciale uit gave van het Zeeuws Tijd schrift, waarin het thema Zee land 1965-1975 uitvoerig be handeld werd. Behalve genoemde gemeenten hebben ook St. Maartensdijk, Krabbendijke, Kapelle Bieze- linge, de zeehaven Vlissingen Oost en het industrieschap in West - Zeeuwsch - Vlaanderen hun kwaliteiten in dit tijd schrift advertentioneel uitge zongen. Daarom gaan wy nog even door: ST. MAARTENSDIJK is de ont wikkelingskern van Tholen. Het heeft vele middelgrote en kleine indu strieën aangetrokken. Een belangrijk regionaal gegeven is de moderne la gere technische school. Er zijn plan nen voor een grootscheepse sanering, vergroting van de sportaccommoda tie, een dorpshuis met sportzaal en een instructiebad. Voor het strand bestaan verbeteringsplannen. Staats bosbeheer heeft een bebossingsplan in uitvoering genomen. De gemeen te biedt een gunstig uitgangspunt voor de recreatie aan het Zeeuws® Meer. 4 KRABBENDIJKE is een van de weinig gestaag groeiende kleine plattelandscentra in Zeeland. Het dorp heeft in de moderne tuinbouw, handel en industrie een zeer gezon de basjs, die voor uitbreiding vatbaar is. Krabbendijke ligt dicht bij de Brabantse wal en bijvoorbeeld 45 km van Antwerpen en 20 km van Goes. Het gemeentebestuur streeft naar mo dernisering en uitbreiding van de scholen, de bouw van een motel, een zwembad en een sporthal. KAPELLE BIEZELINGE, gelegen in het hart van Zeeland. Centrum van fruitteelt. Vele bedrijven. Fraaie omgeving. Centrum voor bejaarden zorg. Sportveldencomplex. Zeer in trek als woongemeente. Uitbreidings plannen voor 600 woningen. 1955- 4100 inwoners. 1965-4600 inwoners. Ligging aan spoorlijn en rijksweg. ZEEHAVEN VLISSINGEN-OOST. Gelegen in de onmiddellijke nabij heid van Middelburg en Vlissingen. Havenaccommodatie geschikt voor grote zeeschepen; haven vrij van ijs gang. Industrieterreinen: 460 ha. Uit te breiden tot 1500 ha. Aangesloten op het net van spoor, en autowegen. Vestigingsfaciliteiten kunnen worden verleend. Goede culturele voorzienin gen in de omliggende steden en uit gebreide recreatiemogelijkheden aan de Noordzeekust en bij het Veerse Meer. Industrieschap BRESKENS, GROE- DE, HOOFDPLAAT, SCHOONDIJ- KE: deze vier gemeenten tellen 9000 inwoners. Het zijn centra van vis serij, toerisme en klein-industrie. Deel van het Westerscheldebekken dat een grote ontwikkeling is toege dacht, Het industrieschap legt een industrieterrein aan, dicht bij de toe komstige derde haven van Breskens. De havens van Breskens zijn toegan kelijk voor kleine zeeschepen. Het terrein is bijzonder geschikt voor be drijven, die een goede afvalwater voorziening nodig hebben en voor toeleveringsbedrijven. De afstand tot Terneuzen en de kanaalzone is 30 km, die tot Vlissingen met de veer boot 7 kilometer en tot de zeeha ven Vlissingen-Oost 12 km. Brugge ligt op 40 km afstand. Rijssel op 110 km. Conclusie onzerzijds: Wat is het goed wonen en werken in Zeeland, maar wat is het moei lijk kiezen waar te wonen en te werken. EEN BEETJE verbijsterd staat de Ne derlandse industrie bij het smeulend vuurtje van de Europese politiek, dat de Brusselse natte zomer nauwelijks heeft overleefd. Wij hebben vorige week de eerste schuchtere poging ge zien om er voorzichtig de blaasbalg op te richten en zo weer een vonkje leven te zien. Hallstein heeft met een dosis „Zweckoptimismus" over redelijke kansen van zijn landbouwcompromis gesproken. Nederlands verzoek om uitstel van de eerste poging tot een nieuwe samenkomst van de minister raad is als een onpolitiek verzoek ge- etaleend, wat niet wegneemt, dat nu juist de datum van de eerste najaars ronde een politicum van hoge orde is. De hervatting van het politieke sei zoen wordt immers door twee datums gemarkeerd. De Gaulle leest op 9 sep tember Europa weer eens zijn Franse les. De bondsrepubliek kan pas na dt verkiezing van 19 september gaan dokteren en niemand weet nog in wel ke richting men het daar dan zal gaan zoeken. Verkiezingsspeeches ge ven daaromtrent weinig aanwijzing. Nu De Gaulle niet weet met welke Teutoon hij straks in de ring zal moe ten. heeft hij alle reden zijn kruit nog niet te verschieten. Wij moeten er dus op rekenen, dat zijn les van 9 septem ber ons ook al niet veel wijzer zal ma ken. Een eerste serieuze poging om de Europese ministerraad tenminste weer eens voltallig rond de tafel te krijgen zit er dus voor medio oktober niet in. Daar op 1 januari volgens het boekje de nieuwe vermindering der onderlinge invoerrechten der zes lan den zou moeten ingaan en dan tevens de mogelijkheid geopend zou moeten worden voortaan ook beslissingen aan Frankrijk op te dringen, kan men zich voorstellen dat handel en industrie een beetje verbijsterd zijn, zoals het orgaan van het Verbond van Neder landse werkgevers het uitdrukt. Het bedrijfsleven heeft zich immers al ingesteld op de schone beloften, die voor de komende jaarwisseling zijn gedaan. Het heeft plannen op lange termijn opgesteld, waarin de stagna tie van de Europese politiek niet past. Dat is wederzijds, zoals wel heel dui delijk is gedemonstreerd door het luid ruchtige vertoon der Franse boeren te gen De Gaulles louter politieke poli tiek. Al het zand, dat in de Europese motor is gegooid is nu eenmaal van politieke kleur. Het gaat om politieke zeggenschap aan de top, om het al of niet handhaven van verouderde staatssoevereiniteit, om de totale machtsverhoudingen in het Atlanti sche blok, om de standing van parle mentaire organen. Allemaal zaken dus. waarbij de belangen der econo mie op het tweede plan komen. In in dustriële kring staat men dan ook een beetje huiverend het hernieuwde dan. sen van de politieke poppen af te wachten. Er is een bijkans natuurlijke drang uit deze hoek om het toch maar op een akkoordje te gooien, dat wil zeggen De Gaulle zijn zin te geven en hem dan de politieke rekening pas in 1970 te presenteren in plaats van In 1967. Ware het echter zo eenvoudig, dat het kluwen door zo'n uitstel kon worden ontward, dan zou geen der vijf regeringen zich nog serieuze tegen stand tegen De Gaulles eigenzin kun nen getroosten. Maar de industrie moet eveneens be seffen dat ook voor een soeverelnN teitsgerecht in Frankrijk blijft gelden, dat „l'appétit vient en mangeant". Met een smakelijk voorgerecht kan men de lust des generaals voor de hoofdschotel niet bederven, integen deel. Ten onzent zal de industrie dan ook wel begrijpen, dat het om méér gaat dan om een compromis, namelijk om de grondslag der Europese samen werking. Vandaar ook dat het vuur in Brussel niet kan oplaaien zolang in de Bondsrepubliek nu eenmaal de industriële zwaargewicht in het gezel schap niet mee in de balg kan bla ze ji. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een hartewens van het ge- nieentebestuur van Goes kan eindelijk in vervulling gaan. Goes heeft voor 1965 een aanvullend bouwvolume van 47 wo ningwetwoningen gehad en wil dit con tingent benutten voor de bouw van een gezinswoningen met vijf slaapkamers. De woningei\ bieden huisvesting aan ge zinnen tot acht a tien personen. De slaap kamer op de begane grond kan desge wenst als eetkamer worden ingericht Er zal centrale verwarming in de hui zen worden aangebracht. De woni |;en zullen bovendien worden voorzien van een centraal antennesysteem en een elektri sche badcelverwarming. De huizen zijn ontworpen door de N.V. Bouwbedrijf De Delta uit Middel burg. De Burgemeester en wethouders van Goes willen de bouw aan deze N.V. op dragen. De totale bouwkosten worden ge raamd op ruim 1,1 miljoen gulden. /De huurprijs zal ongeveer f 32,10 per week gaan bedragen. De raad van Goes zal volgende week woensdag worden gevraagd medewerking te verlenen aan de totstandkoming van deze 47 „grote woningwetwoningen". De huizen zullen worden gebouwd in Go es- Zuid. MIDDELBURG De stichting Zeeuws Amateurfestival, die deze week in de schouwburg in Middelburg avonden op cultureel gebied verzorgt, begon dinsdag avond in de categorie toneel. In de lcgjp van deze week wordt dit festival voort gezet met o.a. muziek en ballet. Deze eer ste avond werd door een flink aantal to neelliefhebbers bijgewoond. De heer A. Venema, voorzitter van de stichting Zeeuws Amateurfestival opende deze avond, waarbij o.m. d'e commissaris van de koningin en de burgemeesters v. Mid delburg en Vlissingen aanwezig waren De heer Venema ging even nader in op het festival en gaf daarna het woord aan de commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsen. De heer Van Aartsen vond de opzet van dit festival zeer geslaagd en sprak de wens uit dat deze week zou slagen. Op de uitvoering van de eerste avond komen wfj nog nader terug.

de Stem | 1965 | | pagina 3