Oorlogsfront breidt zich uit PRIJSSTOP OOK LOONSTOP Meer kredieten voor Indonesië Vergadering en G.S. keuren kandidaten griffier-ontvanger af MET KIP MEER VROUW flmtoua TV-PROGRAMMATIP: Moskou biedt India en Pakistan goede diensten aan Op verzoek voetbalbond: Schroder blijft nog een jaar fei.2nur°.P 0615 UUr' M"n Bij onderwijzeressen in Gronings dorpje Schoolborden veroorzaken afwijkingen TELEVISIE REGEERT VANAVOND Erhard krijgt vertrouwen van partij Tunesiër kocht poppen met valse dollars ,MAAK WALVIS V.N.-BEZIT" Angelika niet naar Oost-Berlijn FRUITCORSO Feyenoord Real Madrid DAGBLAD VOOR ZEELAND Horeca verwacht: Vooroordelen Doorberekenen BEROEP REGERING NOEMT BEDRAG NIET DE VERENIGDE BRAAKMANPOLDERS IN VOORDRACHTS-IMPASSE: ANDAAG IN Stagblaï) Pc StemJ Eisen Ingetrokken Brits voorstel: 105» JAARGANG No. 24990 Voor Godj Koningin en Vaderland WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr, dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; f 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden v/orden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus; TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Nieuwe loononderhan delingen tussen de werkgevers en de 40.000 werknemers in de horecasector worden ernstig bedreigd door de prijs stop van minister Den Uyl, aldus het bedrijfschap Horeca. De meeste bedrij ven kunnen toekomstige loonsverhogin gen niet meer aan zonder in financiële moeilijkheden te komen. Daarom, en om vele andere redenen moet de horeca zo snel mogelijk van deze prijsstop af. Zij is een blamage voor het grootste deel van de horecabedrijven, die zich wel aan de prijsafspraken gehouden hebben. De maatregel van economische zaken is sterk discriminerend. Dit viel gistermiddag in Den Haag te beluisteren tijdens de buitengewone vergadering van het bedrijfschap, waar teleurstelling en verbittering de boven toon voerden, Minister Den Uyl heeft nog steeds niet willen zeggen waaruit de 350 over tredingen op de 32.000 bedrijven be staan. ondanks herhaalde aandrang uit de horecasecctor. Bedrijfsschapvoorzitter S. W. van der Wolk: „Doel moet zijn de prijsstop zo snel mogelijk ongedaan te maken. For meel heeft de minister misschien wel gelijk, materieel moeten wij gelijk zien te krijgen. Want onze sector wordt be dreigd door een ongewenste sanering van juist goede bedrijven". Voorzitter Van der Wolk was bang dat zijn sector bij economische zaken alleen maar op vooroordelen stuit. De horecaprijzen zijn immers een te ver waarlozen factor (0,1 procent op de totale 4,6 procent) in de prijsindex van de onkosten voor levensonderhoud. De voorzitter stelde over de laatste maanden een groot aantal prijsverho gingen vast groente en fruit, in de overheidssector de enige prijsstop was die echter in de horeca en dit ziet bij als een blamage voor deze be drijfstak. Een oplossing in de financiële moei lijkheden zal volgens hem gevonden kunnen worden in het mogen doorbe rekenen van de loonkostenstijgingen. Sommige werknemers, onder andere de katholieke afgevaardigden, steunden bem hierin volledig. (Van onze sportredactie) h»™>* 'Joon Schroder zal aan- k« via ,5 voorzi"er van de Koninklü- mi«u ",ai?dse Voetbal Rond. De com- (ïp I, wvï voorzitterschap van hSidi™ -B accbt het eewenst dat de Jaar bijtekent'"" de b°"d n"8 cen tuSin te8ensteHingen in de K.N.V.B. nrnf. amateursectie en de semi- Srhlxi ncg niet verdwenen. En Toon vnoti? 's vol8ens vele insiders in de KNUnWeJeld de enige man- die de renvoi';? T?or deze m°eilijke jaren van dril I e noodzakelijk geworden «erh g!'otere Zelfstandigheid van u i l~ kan heen loodsen. deV» J?es-uur van de K-N.V.B. deelde Schvni?emng en het heeft de heer SMrii Kr ^erz°cht zich voor het vol- Deze he l.isla.ar .hesehikhaar te stellen K Nun ln bet beIan8 va" de hóef, aanvaard. Het bondsbestuur lprtnï. ^middels de stemgerechtigde sect£ho5? bondsvergadering en de gesteld schriftelijk op de hoogte Enkele buien In de vroege ochtend hier en daa: Mkenili"'?8 °>>klaringen. maai U». li. bu,en- z wakke tot ma- "ge wind tussen west en zuid. Wei- vJJ™ring in temperatuur. op 2046guMn °nder 18 56 UUf' Maan (Van onze redactie buitenland) NIEUW DELHI Rondom Kasjmir heeft het oorlogsfront zich dinsdag aanmerkelijk uitge breid. India en Pakistan onder namen luchtaanvallen op eikaars grondgebied, waardoor het strijd toneel werd uitgebreid van Ka ratsji in het westen, tot het ooste lijk gelegen Chittagong. Een dui delijk beeld over de resultaten van de schermutselingen is nog steeds niet te krijgen door de herhaaldelijke tegenspraken. Intussen heeft de Pakistaanse hoge commissaris in Londen laten weten dat de ontvangst van Oe Thant in Pakistan nog niet zeker is. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties is vannacht voor zijn vredesmissie vertrokken en zal donderdag aankomen. Als Oe Thant zich als „hoeder van de bestandslijn" beschouwt, aldus het Pakistaanse stand punt, zullen zijn bemoeienissen geen resultaat hebben. In India zal de secre taris-generaal in ieder geval welkom zijn, zo werd verzekerd. Pakistan heeft een beroep gedaan op de collectieve veiligheidsovereenkomst van de centrale verdragsorganisatie, met het oog op de „Indische agressie". Voor zover beide landen dat nuttig oor delen heeft de Sovjet-Unie India en Pa kistan haar goede diensten aangeboden, waarvan India in geen geval gebruik zal maken omdat het te kennen heeft gegeven geen inmenging van buiten te dulden. India wil pas praten als Pa kistan alle troepen uit het betwiste ge bied terugtrekt. Beide landen hebben gisteren een bemiddelingsaanbod van de Canadese premier Lester Pearson van de hand gewezen. Jomo Kenyatta heeft een soortgelijk aanbod gedaan en Nkroemah van Ghana drong aan op het staken van de vijandelijkheden. Indonesië heeft zich gisteren nadruk kelijk achter Pakistan geplaatst, om dat dit land tegen het „imperialisme" strijdt. Rood-China heeft laten weten de ontwikkeling van de Indiase „aan- valsdaden" nauwgezet te volgen, ver hoogde waakzaamheid in het grensge bied aan de dag te leggen en de mili taire verdediging te zullen versterken. (Van een onzer verslaggevers) ONSTWEDDE In het Groning se plaatsje Onstwedde heersen op onderwijsgebied nog barbaarse toe standen. Dat blükt uit een brief van het bestuur van de Nederlands hervormde school in dit dorp. Het personeel, aldus de brief, heeft LI CHAMELIJKE AFWIJKINGEN op gelopen door de schoolborden. En geen geringe afwijkingen. Twee lieve onderwijzeressen zijn gedu rende het laatste jaar voor deze af wijkingen zelfs behandeld en nog niet geheel hersteld. Wat voor vre selijke werktuigen dit dan wel zijn? Een wethouder van Onstwedde verschafte daarover klaarheid: „Ze zijn te zwaar en moeten enkele ke ren per (school) dag worden ver plaatst". Het gemeentebestuur van Onst wedde weet welke verplichtingen het door de besturen op zijn schou ders krijgt. Er is een onderzoek in gesteld. De kosten voor nieuwe bor den zijn weliswaar niet zo hoog, maar als openbaar bestuur heeft „men een bepaalde weg te bewan delen". Ook, en dat is een goede gewoonte in Onstwedde, de in spectie moet erin gekend worden en in overleg met deze instelling kan tenslotte tot een voorstel aan de gemeenteraad worden gekomen. Dat is de procedure. Al deze we gen zijn nu bewandeld en, aldus zei ons de wethouder „er is nu geen reden meer om het niet te doen". Met dat laatste wordt dan be doeld het aanschaffen van nieuwe schoolborden. Als het nu maar niet te laat is voor de afgeweken on derwijzeressen. (Van onze sportredactie) ZEIST Vanavond is het zo ver. Dan zullen de twee voetbalgroot machten Feijenoord en Real Madrid elkaar treffen in het Feijenoord-sta dion te Rotterdam. Ruim vijfenzes tigduizend mensen zullen in de „kuip" aanwezig zijn en waarschijnlijk mil joenen zullen de ontmoeting via de televisie volgen. Real bereidde zich in Rotterdam voor op het duel en Feijenoord in het sportcentrum van de KNVB te Zeist. Op de foto ziet u een aantal spelers van de Rotter damse club aan het ontbijt. V.l.n.r. Libregts, Haak, Fransen, Kraay, Pie- ters Graafland. Moulijn en Weering. BONN (A.F.P./Reuter) Het presi dium van de Westduitse Christen-Demo cratische Unie heeft dinsdag openlik zijn vertrouwen in kanselier Erhard uitge sproken. De verklaring werd gedaan in een ver kiezingsproclamatie op 19 september worden de Westduitse verkiezingen ge houden die op een bijeenkomst onder voorzitterschap van Adenauer was op gesteld. De oud-kanselier heeft de laatste twee weken de eenheid in de partij doen wan kelen door zijn zijdelingse aanvallen op de buitenlandse politiek van Erhard en diens denkbeelden omtrent een mogelijke coalitie met de sociaaldemocratische op positiepartij na de verkiezingen. Verontruste partijleiders hebben deze twee weken druk gepoogd een splijting in de partij te voorkomen. Na de bijeenkomst van het presidium gaf Adenauer een verklaring uit, waarin hij voor de eerste maal in de vier weken oude campagne openlijk de naam van zijn opvolger noemt en diens werk prijst. Daarvoor had hij zijn lage dunk van de politieke kwaliteiten van Erhard nauwe lijks voor zich gehouden. AMSTERDAM (A.N.P.) De 29-jarige Tunesische arbeider T. R. is de Frans sprekende man, die ervan wordt verdacht bij een aantal winkels in de Amsterdamse binnenstad kleine souvenirs als Volen- dammer poppetjes met 20 valse Ameri kaanse dollarbiljetten te hebben betaald. Zijn aanhouding is te danken aan de oplettendheid van een caissière in een winkel aan het Damrak, die wist dat kort tevoren valse dollars in andere za ken waren aangeboden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft aan Indonesië nog een ex portkrediet aangeboden boven het vorig jaar al verleende krediet van 100 mil joen gulden. De aanbieding is geschied in het kader van de in Djakarta lopen de besprekingen over hangende Indone- sisch-Nederlandse financiële en econo mische problemen en geschillen. Op het ministerie van buitenlandse zaken wenst men geen mededelingen te doen over de hoogte van het aange boden krediet. Men wees er ons op dat de onderhandelingen nog in volle gang zijn. Uit tactische overwegingen achtte men het raadzaam geen nadere mede delingen te verschaffen. Inmiddels heeft de belangrijkste woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken, de heer Ganis Harsono, gezegd dat „de bespre kingen goed verlopen en geen princi piële moeilijkheden ontmoeten". De heer Harsono kon het anderzijds ook weer niet nalaten op te merken, „dat er in Nederland conservatieve mensen zijn, die geen normalisering van de be trekkingen tussen Indonesië en Neder land willen zien". De Nederlaftdse afgevaardigden naar de besprekingen waren echter volgens Harsono „kennelijk goed op de hoogte met het algemeen gevoelen van het (Van onze correspondent) DEN HAAG Uit een in opdrach van het produktschap voor pluimvet en eieren ingesteld onderzoek naar de koop- en gebruiksgewoonten van kip zijn merkwaardige dingen naar voren gekomen. Uit het onderzoek, uitgevoerd door „Makro-test n.v," een te Amsterdam gevestigd centrum voor „motivation en marketing research" zijn rondom de kip allerlei cijfers en percentages geproduceerd uit gesprekken met huisvrouwen. De meest opmerkelijke uitkomsten ver schaft de „analyse van het patroon van motieven rondom het eten en bereiden van kip". Die analyse schrijft aan de huisvrouw die graag kip be reidt de volgende eigenschappen toe: „huiselijk, zorgzaam, gericht op het *ezin en het huishoudelijke extra. ;unnen zichzelf graag een plezier. 'Behoren niet tot de gemiddelde huis vrouw". Een goed rapport dus. Maar nu opgelet. De huisvrouw die niet graag kip bereidt schrijft „men" de volgende eigenschappen toe: „staat onverschillig tegenover het gezin. Is gericht op het huishou delijke minimum. Conventioneel in gesteld". Dat rapport ziet er dus heel wat minder goed uit. De sfeer rondom het eten van kip kan getypeerd worden als „gezellig, ontspannen, feestelijk". De analyse leert ons voorts, dat het bereiden van kip door de huisvrouw wordt beleefd als een werk dat haar veel voldoe ning geeft. „Een goede huisvrouw zijn betekent in dit verband: je gezin, de gasten een plezier doen of ver rassen met een kipmaaltijd". Het zijn mooie uitkomsten, waartoe Makro- test n.v. is gekomen. Je zoudt er trek in kip van krijgen. Dat is dan ook waarschijnlijk de bedoeling. Indonesische volk". De Nederlandse delegatieleider mr. Blom is van mening, dat het thans om bijzonderheden en niet om principiële kwesties gaat. Volgens ingewijden is de tweede onderhande lingsronde bijna ten einde. Er zou reden zijn om „niet-pessimistisch" te zijn over de resultaten. Een nieuwe besprekings ronde eind dit jaar of begin volgend jaar in Nederland zou echter waar schijnlijk zijn. Aan het eind van deze week wordt in Djakarta een officieel communiqué over de besprekingen ver wacht. Het zal interessant zijn te ver nemen of dit communiqué ook aandacht zal schenken aan de kwestie van de Nederlandse aanspraak op schadever goeding van 2,9 miljard gulden van wege de nationalisatie van Nederlandse eigendommen tijdens het conflict over West-Irian. Gilbert Albert uit Genève ontwierp en maakte een kosmisch sieraad: een meteoriet omgeven door zwarte en grijze parels en diamanten. Waarde 100.000. Pag. 5. „Fiets er eens uit", kreeg een Amsterdamse pater van zijn superieuren te horen. „Ja, ge zellig" dacht deze, klom op een sportfiets en peddelde naar het Nabije Oosten. Pag. 7. De bewoners van het Spaanse dorp. je San Sebastian Garabandal zijn niet te spreken over hun bisschop; zij willen van hun plaatsje in de bergen een tweede Lourdes ma ken, maar monseigneur wil er geen woord over horen. Pag. 9. In het bisdom Breda is een Dio cesaan Instituut voor Huwelijk en Gezin opgericht. Het wil vooral de verspreide activiteiten bundelen die tot nu toe op dit gebied zijn ontplooid. Pag. 3. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het waterschap De Verenigde Braaknianpolders is nog niet van de moeilijkheden rond de benoeming van een grif fier-ontvanger af. De kandidaat van het dagelijks bestuur werd in de openbare vergadering van 28 april weggestemd en nummer twee op de voordracht werd be noemd. G.S. onthielden hun goed keuring hieraan. Voor de vergadering van vrijdag 10 september in zaal „Oude Brug" te Sas van Gent is uitsluitend de Oostburger J. Traas op de voordracht geplaatst. Het dagelijks bestuur verkeert nl. in een zodanige impasse, dat aan het water schapsreglement, waarin de eis is ge steld dat een voordracht van twee per sonen opgemaakt moet worden, niet kan worden voldaan. In de aprilbij eenkomst van het nog jonge waterschap stond de heer P. J. I. Verhage uit Cadzand als eerste op de voordracht. Met dertien tegen elf stem men en één blanco werd toen echter de heer A. T. Adam gekozen, wiens aanstelling door G.S. werd afgewezen. Het waterschap stelde daarop de va cature opnieuw open en riep sollicitan ten op. Van de slechts acht personen die reflecteerden, werden er vier voor nadere kennismaking opgeroepen. Hier van zouden tenslotte twee op de voor dracht geplaatst moeten worden. Bij de beoordeling ging het waterschapsbe stuur uit van de aanwijzingen die G.S. hiervoor hebben gegeven. Als minimumeis wordt gesteld het bezit van middelbare diploma's waaruit een voldoende administratief rechte lijke en financieel technische ontwik keling blijkt. Gedacht wordt daarbij aan een combinatie van de diploma's ge meente- of waterschapsadministratie en van gemeentefinancciën. Daarnaast .vordt nog verlangd dat de kandidaten ien ruime ervaring hebben en een ver- •nt woordelijke leidinggevende functie skieden bij waterschap, gemeente of >ortgelijke instantie. Het dagelijks bestuur van de Verenig de Braakmanpolders kon na zorgvul dige selectie een voordracht van twee personen opmaken. Er werd echter roet in het eten gegooid door nummer twee op deze voordracht, die zijn sollicitatie introk, o.m. naar aanleiding van huis vestingsproblemen, Het bestuur slaagde er niet in de LONDEN (U.P.I.) Een Britse ge leerde heeft voorgesteld alle walvis sen in de oceanen tot bezit van de Verenigde Naties te verklaren en al dus deze dieren en de walvisindustrie van de ondergang te redden. John Gulland, lid van de commissie van vier, die door de walvisvaartcommis sie is benoemd en een onderzoek moet instellen naar de walvistoestand, ver klaarde dat de grote blauwe walvis op het punt staat uit te sterven en dat de andere soorten walvissen even eens met de ondergang worden be dreigd. Als de walvis rjiet in staat wordt gesteld zich uit te breiden, zal volgens Gul- land een industrie, die jaarlijks 500.000 ton eetbare oliën en vlees produ- de, gedoemd zijn te verdwijnen. De geleerde wees erop dat de vier ac tieve walvisvaartlanden Japan, Ne derland, Noorwegen en Rusland geen scherpe daling van de vangst quota willen en dat dit komt omdat walvissen tot hun vangst niemand toebehoren. „Het is in niemands di recte belang de voorraad op peil te houden", aldus Gulland. Volgens de geleerde kan een lichaam als het bureau voor de walvisvaart van de Verenigde Naties de walvisvarende naties compensaties betalen voor hun walvisvloten. Het bureau zou dit be drag, samen met een aanzienlijke som voor de kas van de volkenorganisatie, terug kunnen verdienen van de jaar lijkse winst van de 56 miljoen dollar, die op de walvisvangst kan worden gemaakt als de walvisstand de kans krijgt zich te herstellen. voordracht daarna te completeren. „De formele bezwaren, verbonden aan een voordracht van één persoon, achten wij zeker niet gering, doch wij menen dat le omstandigheden ons dwingen tot een lergelijk voorstel", aldus het bestuur in le begeleidingsbrief aan de Algemene Vergadering. De heer Traas is in 1921 in 's-Heer Arendskerke geboren. Hij was ambte naar ter secretarie in verschillende ge meenten. Sinds 1961 is hij werkzaam op de griffie van het waterschap Het Vrije van Sluis te Oostburg, tevens waarne mend griffier. (Van onze correspondent) BERLIJN De negenjarige <\ngelika Kurtz hoeft niet terug naar haar moe der in Oost-Duitsland. Het kantonge recht in Tempelhof (West-Berljjn) heeft ,zich met deze uitspraak diametraal ge steld tegenover het Bondsgerechtehof in Karlsruhe, dat eerdere vonnissen van twee Berlünse rechtbanken beves tigd had. Volgens deze vonnissen zou Angelika wel terug moeten naar haar moeder, die ze nauwelijks kent. Het kantonge recht acht het in strijd met de mense lijke waardigheid en daarom ontoelaat baar het meisje terug te sturen. Het is vrijwel zeker, dat de Oostduit- se advocaat van haar moeder in beroep zal gaan tegen de weigering van het kantongerecht (dat het vonnis van het Bondsgerechtshof heeft voltrokken) om het meisje terug te sturen. In 1956 stond Angelika's moeder, me vrouw Hildegard Klauert (destijds me juffrouw Kurtz) haar „onechte" doch tertje zonder meer af aan de natuur lijke vader van het kind. waar het sindsdien gewoond heeft. Nu eist zij haar dochtertje terug en daarmee is zij en Angelika het middelpunt geworden van een Oost-West-strijd, die ook voor de televisiecamera's in heide delen van Berlijn wordt uitgevochten. GOES Van 11 tot 18 septem ber staat Goes weer in het teken van het fruit. Op zaterdag 11 sep tember doet de lieftallige fruitfee haar intrede en een week daarna trekt het fruitcorso door de stad Tussen die twee zaterdagen ligt een week vol feestelijkheid, waar over men meer kan lezen in een vandaag in hun krant aantreffen (Advertenties) VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN woensdag, 8 september a.s. 8.10 uur (1e net)

de Stem | 1965 | | pagina 1