SUM l een soos HEEM .Terug naar Oostenrijk': voor Triest een ij dele droom Noorden bejubelde Beatrix en Claus Fietstocht naar Azië kostte pater alleen kapot spatbord „Wyszynski vereenzelvigt politiek en godsdienst Westen houdt vast aan inspectie ter plaatse Hoofdpijn? ROINE OP DERLANDS SCHIP P? Dr. Witte veen hoogleraar Nederlandse gift voor Chileense watersnoodramp Juwelenkraak in ploegendienst Fransman met dood bedreigd PHILIPPIJNEN WIJZEN JOUWE NIET UIT Meer studenten in Nijmegen BREVIEREN ONDER MITRAILLEURVUUR. Volgend jaar naar Peking of Moskou ARRESTATIES 15 JAAR NA SCHEEPSRAMP Groot offensief tegen Vietcong Duitsers boos op Poolse primaat Melding aan politie mysterieus vliegtuig Verloofden begonnen tournee Kardinaal Alfrink naar Rome Rechtbank Utrecht Tien maanden voor twee jeugdige Duitse inbrekers VERBOD ONDERGRONDSE A-PROEVEN: OP SCHIEREILAND Traangas 13 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1965 )at vermoed ik." De sher- Dilly misprijzend aan. „U aar moeten aanraden, mrs. En dat u haar slaappillen S ;even - is goed beschouwd ad. U bent medeplichtig J zekere zin. Een leit is dat anknopingspunt heb." Te- ia zei hij: „Had u die man eerder gezien?" lit de auto stapte en terug- J t u dat hij dood was, hebt J Ik neem dus aan dat hij bewogen heett of wat ge- t of zoiets." Ira ik iets naders weet, zal 2 aten hot en. Toch is het een. J zaak, Lem Ook nog net op oor de verkiezingen. Ik heb 2 gekend. Ik ken je moeder. 2 moeilijk kunnen verwer- ja, het spijt me." met hem naar buiten en eur achter hen dicht, i: ,,Diily, kun jij niet iet* 2 kent de sheriff! Je kent de 2 I' recht door zee," zei Dilly. 2 kke stem klonk zeer over- 2 it vindt je van de dokter? e coroner, nietwaar? Hij l en de hele familie wel hn je hem niet benaderen?" 2 )illy schoot haar pumps aan 2 haar tenen door de kamer 2 r de deur. „Maar besef je 2 dat als men die autopsie 2 htend verricht en de avond- wat doe je?" Dilly orovergebogen vlak bij de c probeer te verstaan wat de sheriff bespreekt. Stil." ogen straalden. Hij stapte toe en zei: „St st." beiden kon echteriets ge- 2 bben, want Lem opende de 2 plotseling dat zowel Dilly 2 ie achteruit schoot. „Als ik 2 hd dat jullie het zouden ho- ik de deur wel opengelaten" Archie, pak je jas. Dilly, ouveroeur op en zeg hem nderweg zijn naar hem voor ek. Vraag hem Newton en ok te latenkomen." „Het it", zei Dilly Archie riep: 2 /erneur! De voorzitter! De 2 m de campagne! Wat ben 2 lan?" Lem pakte zijn eigen 2 een stoel. Hij keek Martha 2 >ing daarna naar haar toe. 2 lilversums burgemeester J.J. haakte in op enkele uitspra- de artiestenaalmoezenier het altijd zo had gezegd dan er als burgemeester al lang en". Ook hij complimenteerde loeg en noemde het „fantas- wat deze priester en „zijn vol dynamiek" hadden ver- ij maakte tevens van de gele- gebruik zijn teleurstelling uit en over het feit dat er zo wei- ïeid heerst onder de radio, en artiesten. ,,Ik vind het hier j'n saaie boel, en juist zij zou- l.ets aan kunnen doen". Burge- Boot hoopte dat de sociëteit el enige verandering zou bren- verrichtte de officiële opening ontsteken van 'n open haard- .aal Alfrink, die enige tijd ge ld laten weten dat hij zijn va- ad bekort om de opening zelf ïn verrichten, was op het laat- ïent toch verhinderd. De heer ond dat bijzonder jammer: etje rood hadden we er graag vooral nu ook de VARA voordigd is". Hij had voor ciële gelegenheid de directies omroepen uitgenodigd. „Ik enloos", voegde Theo Kloeg terwijl hij verschillende idsen in de hoogte stak. Maar ;en directieleden vulden het zaaltje, ook de obers uit de 5nde kantines behoorden tot Er waren bovendien veel onder wie Mieke Telkamp, ïilperoort, Herbert Joeks, Wil- ti, Dolf van der Linden, Mies enkele bekende tienerster- rand old lady Heintje Davids, loczcnier Kloeg „een schat" URNE (RTR) Australische mbten hebben gemeld dat zij irne ongeveer twee kilo he ren gevonden aan boord van 5000 ton metende Nederlandse p „Straat Lombok", dat voor teer in tien dagen werd door- jon geleden al zouden heroïne ter waarde van ruim 160.000 n aangetroffen aan boord van Lombok, die toen in Sydney r lag. Vier dagen later vond sistorradio's met een totale n ruim 136.000 gulden. In Sya- ïet onderzoek niet worden ai- mdat een ruim nog vol goe- Dit ruim werd verzegeld en chip in Melbourne arriveerde» manebeambten daar de hero- reg 150 horloges, ter waarde 20.000 gulden, tussen de kis- DE BEVOLKING VAN TRIËST |j I d"0' 'OitqO- j 4- Aantal mwontrs raar WEPEL DOOPL OG11 *or) fton IOEGO (S3 '9 X)0 •£*3 ">00u '000 De toestand in Triest in 1953 (Van onze correspondent) WENEN Enige tijd geleden versche. nen drie zeer serieus uitziende oudere he ren op het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken aan de Ballhausplatz en overhandigden aan de ambtenaren een dik memorandum. Het bleek, dat de ze drie heren uit Triest kwamen, in op dracht van 'n „Beweging voor de weder oprichting van de Vrijstaat Triest". In hun memorandum eisten zij niets meer of minder dan een stilzwijgende aansluiting van Triest en achterland aan Oostenrijk. De heren deelden voorts nog mee dat hetzelfde memorandum ook aan de beide grote Oostenrijkse partijen was overhan digd. evenals aan het secretariaat-gene raal van de Verenigde Naties. Het Oostenrijkse ministerie van buiten landse zaken zweeg tot heden over de hele aangelegenheid. Begrijpelijk. Oos tenrijk heelt over Zuid-Tirol reeds ge noeg moeilijkheden met Italië en wil niet nog een twistappel extra zoeken. Daar om zal die actie der Triëster heren weJ stranden. Anderzijds echter onthult dit memo randum alleen maar duidelijk de trage die, welke stad en haven van Triëst be leven. Eens was Triëst de grootste haven van de oude Habs'ourgse monarchie. Triëst had voor het voormalige Oosten- rijk-Hongarije ongeveer dezelfde beteke nis als Rotterdam voor Nederland. Triëst was daardoor een zeer rijke stad. Het wist echter dat het zijn welstand alleen maar aan het Habsburgse rijk dankte. Triëst was in de oude monarchie een eigen kroonland. Sinds 1392 was het Habsburgs bezit. In de lange Oostenrijkse keizerstitel noemden zich de Habsbur- gers ook trots: „Heren van Triëst" De stad Triëst was overwegend Italiaans, de omgeving overwegend Sloveens. De rij ke Italiaanse bevolkingslaag van reders, kooplieden, exporteurs was uit welbe grepen eigenbelang Oostenrijks gezind. Zij behoorden tot de getrouwste onder danen van de Habsburgers en bezorgden de stad de titel: ,.La fedelissima de al- lergetrouwste"Met bekommering stel de na de eerste wereldoorlog de geschied schrijver van de fascistische revolutie, Robert Farmacci, in zijn driedelig werk ,,La rivoluzione fascista" vast, dat in Triëst slechts een paar leraren en profes soren voor een aansluiting bij Italië wa ren, terwijl het volk in zijn algemeenheid voor Oostenrijk was. Hij schrijft ook, wat daartegen te doen zou zijn: Verstond men onder de Italiaanse onafhankelijk heid slechts een beter regeringssysteem, dan moest men zich afvragen of een be tere regering denkbaar zou zijn dan de Oostenrijkse, die een der rechtvaardig ste was welke Italië ooit gekend heeft" Natuurlijk bestond er geen enkele natio nale onderdrukking in Triëst. Iedereen kon de volks- en middelbare scholen be zoeken, welke hij wenste: de Italianen de Italiaanse, de Slovenen de Sloveense. De Slovenen uit Triëst wisten bovendien, dat aansluiting bij Italië hun bovendien van de nationale autonomie beroven zou Zij waren niet alleen om economische re_ danen maar ook om nationale voor een verblijf binnen Oostenrijk. In 1918 zegevierde het nationalisme. Triëst kwam met het achterland aan Ita lië. De stad begon spoedig te vereenza men. De haven slibde grotendeels dicht. Het Oostenrijkse achterland was verdwe_ nen De nieuwe Tsjecho-Slowaakse staat exporteerde zijn waren bijna uitsluitend over Hamburg, het nieuwe Joegoslavië over Fiume-Rijeka. In Italië werd voor Triëst de concurrentie van Venetië sterk merkbaar. Wat alle deskundigen vooruit gezien hadden, vond plaats; Triëst begon te vervallen. De ontevredenheid over het Italiaanse regime steeg. Daarbij kwamen dan nog de nationale spanningen met de Slovenen van Triëst, die natuurlijk in het geheel geen autonomie kregen, gelijk in het vredesverdrag van Saint Germain werd bepaald. Mussolini probeerde het verval tegen te gaan, doordat hij aan Oostenrijk bijzondere rechten in de ha ven van Triëst toekende. Maar het was toen juist de tijd van de grote economi sche crisis en de bijzondere rechten brachten geen nieuwe bloei pr/L1945 werd T,riëst eerst een vrijstaat en daarmee werd hel de kans gegeven weer een rol van betekenis voor het Do- r^Ken.te SPwlen' churehUl nodigde de Oostenrijkse bondskanselier Figl re gelrecht uit, bij de toekomstige vredeson derhandelingen Triëst op te eisen. De stemming in Triëst was zeer pro-Oosten rijks. Op de muren verschenen opschrif ten als: „Evviva l'A". dat moest „Leve Oostenrijk" betekenen. Maar toen over won weer het nationalisme. Triëst viel met zijn achterland weer aan Italië toe. Onder die omstandigheden is het be grijpelijk. dat onlangs in Triëst weer een beweging ontstaan is, om de stad door aansluiting aan Oostenrijk te redden. Maar de internationale situatie is deze beweging niet gunstig gezind en zo zul len de zonen en kleinzonen de zonden der vaderen ook in dit opzicht te dragen heb. ben. ROTTERDAM (ANP) Met ingang van 1 september is dr. H. J. Witteveen. in het kabinet-Marijnen minister van fi nanciën, benoemd tot buitengewoon hoog leraar voor de staathuishoudkunde in de faculteit der economische wetenschappen. Prof. Witteveen was van 1948 tot 1963 gewoon hoogleraar in hetzelfde vak. Dit ordinariaat werd op zijn verzoek omgezet in een buitengewoon hoogleraarschap, in verband met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer. Toen prof. Witteveen minister van financiën werd is hij op zijn verzoek ontheven van zijn hoog leraarsambt. De colleges van prof. Wit teveen zullen gewijd zijn aan economi sche politiek. DEN HAAG (A.N.P.) De Nederland se regering heeft een bedrag van 25.000 gulden ter beschikking gesteld van de Chileense regering in verband met de watersnood-ramp die dit land onlangs heeft getroffen. Er wordt nog overleg ge pleegd in welke vorm deze schenking zal worden gedaan, zo deelt het ministe rie van Buitenlandse Zaken mede. )NDEN (UPI) De vier brandkas- tenkrakers, die een Londense juwelier hebben bestolen van goud en juwelen tot een bedrag van een half miljoen gulden, zijn in alle gemoeds- en ande re rust te werk gegaan. De bende werkte in „ploegendienst". Terwijl twee de acetyleenbranders op de brandkasten hielden, sliepen de twee andere in een aangrenzend ver trek. waar de politie later slaapzak' ken, kussens, handdoeken, restanten van verscheidene maaltijden en ontel bare sigarepeuken vond. e vier krakers slaagden er niet in alle brandkasten open te krijgen. Twee moesten ze laten staan. Uit de andere haalden ze voor 100.000 gulden aan goudstaven en voor 400.000 gulden aan juwelen. Commentaar van de juwe lier: „Dit zijn wat j». noemt lui met stalen zenuwen geweest Een van mijn assistenten is woedend, omdat ze op de koop toe een doos net dure siga ren van hem hebben opgerookt." De politie weet nog niet hoe de man nen het gebouw zijn binnengekomen. BONN (KNP) Kardinaal Doepfner van Muenchen heeft namens de Duitse bisschoppen aangekondigd, dat de Duitse bisschoppen tijdens de vierde zitting van het concilie in Rome aan kardinaal Wys zynski inlichtingen zullen vragen omtrent diens recente uitlatingen over dc voorma lige Duitse gebieden, die na de tweede wereldoorlog onder Pools bestuur kwa- De aartsbisschop van Muenchen rea geerde hiermee op het besluit van de Poolse bisschoppen van 1 september de H. Stoel te verzoeken om de voormalige Duitse gebieden volledig in de Poolse kerkprovincie te corporeren. Naar verluidt zou kardinaal Wyszinski; primaat van Polen, bij de H.Mis, die hij tijdens de vergadering van de Poolse bis schoppen opdroeg, misgewaden hebben gedragen, waarop de Poolse adelaar was afgebeeld. De kwestie van de begrenzing der kerkprovincies is met deze ontwikkeling in een nieuw stadium gekomen, dat in Duitsland reeds tot heftige reacties aan leiding heeft gegeven. De Westduitse kranten hebben algemeen de Poolse kar dinaal ervan beschuldigd op gevaarlijke wijze politiek en godsdienst door elkaar te halen. Kardinaal Doepfner verklaarde, dat het gevaar bestaat, dat het Poolse episcopaat de kerkelijke en nationale belangen te veel vereenzelvigt. De H. Stoel had voor de vroegere Duit se bisdommen, die in 1945 door de nieuwe grensvaststelling de Oder-Neisse-linie op Pools gebied kwamen, een voorlo pige oplossing gevonden. Het Vatikaan machtigde kardinaal Wyszinski voor die bisdommen apostolische administratoren te benoemen, maar handhaafde in zijn registratie de bisdommen nog als Duits gebied. Het Vatikaan houdt zich hierbij aan de traditie dan pas nieuwe landsgrenzen te erkennen, wanneer zij in een officieel vredesverdrag zijn vastgelegd. Dit is ten aanzien van de Oder-Neisse-linie nog niet gebeurd. De afscheiding van Duits grondgebied aan Polen werd geregeld in de verklaring van Potsdam van 1945. Tot dusver hadden de Poolse bisschop pen zich ondanks regeringsdruk tamelijk afzijdig gehouden bij de reeds jaren ge voerde pogingen van de Poolse regering om het Vatikaan tot erkenning van de nieuwe grenzen over te halen. Waar schijnlijk is, dat de Poolse bisschoppen hun positie hebben gewijzigd teneinde daarmee een struikelblok in de verhou ding kerk-staat uit de weg te ruimen. In Westduitse katholieke kringen noemt men de positiewijziging der Poolse bis schoppen een gevaar Duitse vriendschap. voor de Pools Wyszinsky: politiek *3 BRUSSEL (ANP) In de Belgische plaats Bergen is een „groene tele foon in gebruik genomen om een beter contact tot stand te brengen tussen het gemeentebestuur en de in woners. Via deze speciale lijn kan de burgerij grieven en suggesties ken baar maken. De boodschappen worden opgeno men op een band. Anonieme telefoon tjes zullen als regel in de prullen mand verdwijnen. PARIJS (Reuter) De vrachtautochauf- feur Germain Auten die de Franse po litie heeft verteld in de nacht van 26 juli op de Autoroute du Nord bij Sen ilis in het licht van zijn koplampen een zwart vliegtuigje te hebben zien landen dat een „goedgeklede man" uitliet en daarna weer o-psteeg, heeft thans de politie laten weten dat hij een dreig brief uit Genève heeft ontvangen. Daar in staat, dat hij met zijn leven zou moeten boeten als hij zijn mond niet hield. Omtrent de identiteit van de'mysterieuze vliegtuigpassagier, die in de bossen bii Senlis verdwenen zou zijn, worden al lerlei gissingen gedaan: een geheime agent van het type „James Bond", de ontsnapte Britse breinrover Ronald Riggs, een leider van de voormalige O.A.S. in Frankrijk, enz. MANILLA (UPI) Papoea-leider Ni- colaas Jouwe wordt niet door de Philip- pijnen uitgewezen. Djakarta had hierom gevraagd, omdat Jouwe president Soe- karno zou hebben „beledigd". „Zolang de heer Jouwe zich niet schul dig maakt aan ordeverstoringen, geen misbruik maakt van onze gastvrijheid en onze wetten niet overtreedt, is het niet juist hem zonder meer de deur te wij zen", aldus het Philippijnse standpunt. Jouwe, die als voorzitter van het in Delft gevestigde „Vrijheidscomité voor West-Papoea" een reis maakt door Azië om steun te krijgen voor de doelstellin gen van het comité, heeft verleden week een aantal beschuldigingen geuit tegen Indonesië en deed tevens een beroep op de Philippijnen de Papoea's te hulp te komen. Jouwe heeft tegenover journalisten ver klaard, (jat hij naar Manilla is gekomen ..om een beroep te doen op het volk en de regering van de Philippijnen erop toe te zien, dat de. bevolking van West- Nieuw-Guinea een kans wordt geboden een eigen plaats in te nemen onder de vrije volkeren". Voorts drong hij er bij de Philippijnen op aan te willen toezien, dat „een einde wordt gemaakt aan de tirannisering van West-Nieuw-Guinea door het communistisch geleide neo kolonialisme van Djakarta's dictator Soe- karno". NIJMEGEN (KNP) Aan de Katholie ke Universiteit te Nijmegen hebben zich voor het nieuwe studiejaar 1965 - 1966. 1056 eerste-jaars studenten ingeschreven Dit betekent een vermeerdering van 12,5 procent ten opzichte van vorig jaar toen het vergelijkbare totaal 940 be droeg Dit aantal liep echter in de loop van het studiejaar nog op tot 1261. De nieuwe studenten zijn als volgt ver deeld: Faculteit der godgeleerdheid 49, vorig jaar (36). der letteren 137 (142) —der rechtsgeleerdheid 137 (142) —der geneeskunde 240 (225) —der wiskunde en natuurwetenschap pen 169 (154) —der sociale wetenschappen 264 (200) —centrale interfaculteit 5 (7) interfaculteit der aardrijkskunde en prehistorie 36 (18). Voor de mo—opleidingen geschreven zich 15 studenten in, vorig jaar 25, voor slechts enkele lessen 4 studenten, vorig jaar 11. LEEUWARDEN (ANP) De bevol king van de Friese hoofdstad heeft prin ses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg gisteren een overwel digende ontvangst bereid op de eerste dag van hun kennismakingsbezoek aan de elf provincies van ons land. „Ik wist niet, dat er in Leeuwarden zoveel men sen woonden", zei de heer Von Amsberg tijdens de rondrit door de Friese hoofd stad, waar de toeschouwers rijen dik langs de gehele route stonden. De prinses en haar verloofde, die in een open hofauto reden, werden letterlijk bedolven onder bloemen, confetti en ser pentine. die met kwistige hand werden rondgestrooid door het publiek. De rond rit door Leeuwarden werd een ware ze getocht. waarop de Friezen hun sympa thie voor het verloofde paar op ondub belzinnige wijze lieten blijken. Het paar arriveerde om kwart over tien met de koninklijke Fokker Friend ship „Gerben Sonderman" op de vlieg basis Leeuwarden, waarna naar het pro vinciehuis werd gereden. Reeds ander half uur vóór de prinses en Claus daar werden verwacht, hadden zich tientallen mensen opgesteld om zich van een goede plaats te verzekeren. Bij aankomst in het provinciehuis werd de prinses een boeket witte bloemen aan geboden. Langs een haag van griffieper- soneel besteeg het verloofde paar de met bloemen versierde trappen naar de Sta tenzaal. De commissaris der koningin, mr. Linthorst-Homan, heette hier het ver loofde paar welkom in Friesland. Hij bood Beatrix en Claus tevens de hartelijke gelukwensen aan met hun voorgenomen huwelijk: „Wij verheugen ons bijzonder in uw bezoek", aldus de commissaris, die de heer Von Amsberg alsnog feliciteerde met zijn verjaardag, die hij maandag vierde. Hij sprak de wens uit. dat dit eerste bezoek aan Fries land de inleiding mocht zijn tot een lange reeks van volgende bezoeken. „Hier in Friesland, woonden en werkten uw voor ouders, de Friese stadhouders uit het huis van Oranje-Nassau. Nog steeds zijn wij ons ervan bewust, dat tussen uw Ko ninklijk Huis en dit gewest historische banden bestaan", aldus mr. Linthorst Homan, die zich verheugd toonde over het voornemen van de heer van Amsberg om zich in de komende tijd in de ver schillende delen van het land te gaan oriënteren. „Het zal ons een voorrecht zijn aan deze oriëntering enige medewer king te mogen verlenen", aldus de com missaris, waarna hij het verloofde paar een exemplaar aanbood van de encyclo pedie van Friesland en van het fotoboek „Friesland, land van wijde verten". De prinses en haar verloofde zetten daarna hun handtekeningen in het gastenboek van de provincie, waarna zij zich gedu rende een half uur geanimeerd en onge dwongen onderhielden met de aanwezi gen. Tijdens dit samenzijn bleek, dat de heer Von Amsberg ook de Friese taal goed kon verstaan. Hij interesseerde zich bijzonder voor de schaats- en watersport mogelijkheden van Friesland en opperde de gedachte om nog een rondvlucht per helikopter of vliegtuig te maken boven het Friese merengebied. Om kwart over elf stapten de prinses en haar verloofde vóór het provinciehuis in de gereedstaan de auto, toegejuicht door een grote me nigte toeschouwers. Daarna begon een i5S^üIPH?.L (,KNP' Kardinaal Alfrink de KT M c Tet, cen lüntoestel van vertrn^L Sch,p1!01 naar Muenchen valtanti jWaï.r J enkele dagen he»?, aI d"orbl'engen. Vandaar zal hij 2 volgende week naar Rome reizen en,„ S1 ,te nemen aan het Vaticaans con- neemt °P 14 september een aanvang (Advertentie UêVt".UHti* Ofi Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. tetitïoMS ey> (Van een onzer verslaggevers) „Tienduizend kilometer onbeschadigd gefietst, helemaal via het Heilige Land naar Istanboel op en neer, en dan rij je ergnes in de Jura, de grote kerk van Breda bij wijze van spreken in zicht - m een sloot en ligt je spatbord in de verfrommeling,". Pater H. Wartenberg kan er nog niet over uit dat hem zo iets moest overkomen. De andere pa ters echter, die de Augustinus-parochie aan de Amsterdamse Postjesweg bewo nen, verbazen zich over iets anders. Zij vragen zich af door welk wonder het komt, dat hun ordebroeder slechts met een verbogen spatbord en een pink uit het lid van zijn grote avontuur is terug gekeerd, in aanmerking genomen, dat hij regelmatig schorpioenen onder zijn tentzeil vond, bijna werd opgeblazen door Israëlische wegarbeiders, die hem niet hadden gezien, en brevierde op en kele passen afstand van mitraillerende Jordaanse soldaten. Op 10 maart stapte pater Wartenberg op zijn speciaal geconstrueerde sport- fiets, die beladen was met 25 kilo baga ge, en zette hij het voorwiel in de rich ting, waar zo ongeveër Klein-Azië moet liggen. Kloosterlijke zorgen had hij niet. „Je bent nu 25 jaar geprofest", hadden zijn superieuren gul gezegd, „en we heb ben een vervanger voor het parochie werk. dus fiets er maar een goed eind op los". Nu. dat deed de oater. Op 15 mei al zat hij in Beiroet. „Ik had er eerder kunnen zijn hoor", zegt hij een voudig, „maar ik heb ondertussen even in 10 dagen de hele Peloponnesus mee gepikt. O ja, en ik heb in noord-Grieken land een omweg van 200 kilometer moe ten maken, omdat een bepaald patriar chenklooster, dat ik wilde bezoeken, he lemaal bleek ingesneeuwd." Joegoslavië en noord-Griekenland wa ren trouwens toch een zware dobber. Het regende aan één stuk door en de wegen zijn er abominabel slecht. Om het uur moest ik van de fiets af, om m~t mijn handen de modder tussen wiel en spatbord weg te krabben. De auto mobilisten hadden daar allemaal een speciaal schepje voor, maar daar had ik met mijn domme hoofd natuurlijk niet aan gedacht." In Skolpje was de fiets van pater War tenberg aan een revisie toe. „Nu zult u vragen, hoe vindt u in Skolpje zo gauw een fietsenmaker, maar dat is simpel hoor. Ik zag een jongen op een race fiets. Die heb ik op de schouder getikt en gevraagd, waar hij zijn bandjes liet plakken." Taalmoeilijkheden leverde dit alles niet op. „Met Frans, Duits en En gels kom je ginds een heel eind En ach als de priesters, bij wie ik gastvrijheid genoot, alleen maar de eigen taal spra ken, dan converseerden we gewoon in het Latijn. Dat ging heel best". Ergens aangekomen midden in de Jor daanse woestijn, stopte een jeep met soldaten voor de fiets van de zwetende pelgrim, wiens eerwaarde status aan nies meer te herkennen was. omdat de hitte hem allang gedwongen had zijn priesterboordje af te doen. De aanvoer der stelde zich. na enig heen en weer gepraat over het reisdoel, voor als ko ning Hoessein in eigen persoon. Hij vond de fiets een grappig, maar voor de woes tijn ongeschikt voertuig en ried de pater een kameel aan. of, als zijn middelen daartoe niet toereikend waren, toch minstens een ezeltje. Desondanks ped delde pater Wartenberg voort en bereik te hij ongeschonden de heilige plaatsen. Tot nu toe had hij om in leven te blij ven gemiddeld i4._ per dag uit moe ten geven, maar hier kostte het niets. Hij voorzag in zijn onderhoud door in een kibboets aan de bronnen van de Jordaan fruit te sjouwen. Vervolgens ging hij per boot door naar Istanboel (een week geweest, lelijke stad) en be landde hij in Sofia, waar hij te gast was bij een hooggeplaatst garde-officier, met Wie hij samen de fotoalbums van de voormalige koning mocht bekijken. De terugreis ging over Zagreb, Kiev. Venetië, Pavia („graf van Augustinus bezocht"), Milaan en de Mont-Blanc tunnel (gelift, want gek, je mag er op de fiets niet door"). Nu is hij weer te rug bij zijn parochianen, zonder noe menswaardige zadelpijn, met een trots record van slechts 13 lekke banden. „Eigenlijk is het niets bijzonders. Je legt gewoon per dag afhankelijk van de wind en het terrein 40 tot 160 kilometer af, dan kom je er vanzelf."Plannen? Voorlopig heeft de parochie hem weer nodig, maar zijn ordebroeders fluiste ren, dat hij voornemens is, bij zijn 50- jarig priesterfeest toestemming voor een fietstocht naar Moskou en Peking aan te vragen. rondrit door Leeuwarden, die eindigde op de Groninger straatweg, waar het ver loofde paar rechtstreeks naar Groningen reed, het tweede doel van het bezoek van gisteren. Bij het afscheid aan de grens van de gemeente Leeuwarden zongen de daar verzamelde toeschouwers spontaan het „Lang zullen ze leven". De verloofden arriveerden omstreeks half één in de stad Groningen. Vele Gro ningers dromden samen langs de route, die van de gemeentegrens leidde naar de ambtswoning van de commissaris der ko ningin, mr. C. L. W. Fock. Groningen heette onze kroonprinses en haar verloofde spontaan welkom met veel vlaggen en hartelijk gewuif. De ge meentelijke scholen kregen 's middags vrijaf, zodat de jeugd gelegenheid kreeg zich langs de route op te stellen In de ambtswoning van de commissaris werd de lunch gebruikt. Ook de burge meester van Groningen, de heer J. A. Berger en echtgenote zaten aan deze lunch aan. 's Middags volgde een ontvangst in het provinciehuis, tijdens welke de leden van Gedeputeerde Staten en de voorzitters van de fracties in de Staten met hun echtgenoten aan prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg werden voorge steld. Het bezoek aan Groningen werd besloten met een rondrit door de binnen stad van Groningen. De aankomst van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg aan het Provinciehuis in Leeuwarden. UTRECHT (A.N.P.) Twee Duitse jongelui, die in ons land 5 benzinesta tions geplunderd en in een Amsterdamse winkel ingebroken hadden, zijn door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek. Het tweetal, de 21-jarige M. S. uit Lohbruegge en de 22-jarige B. M. uit Dusseldorp, was samen met een jonge dame in een gestolen auto naar Neder land gekomen. In enkele dagen tijd pleegden zij de inbraken. Bij de laatste inbraak werden zij op heterdaad be trapt. De buit bestond behalve uit wat geld, onder andere uit gereedschap, autoplaids en eendraagbare radio. In Vinkeveen hadden de Duitsers in een restaurant gegeten en waren zonder te betalen weer vertrokken. De buit van de inbraak uit Amsterdam was nogal omvangrijk. Zij bestond uit een grote hoeveelheid levens middelen en kleding. GENèVE (U.P.I.) De Sovjet-Unie „is bereik zich zonder uitstel akkoord te verklaren" met een door neutralistische landen gedaan voorstel om ondergrondse kernproeven waarvan de kracht een be paalde grens overschrijdt te verbieden en een gedwongen uitstel in te stellen voor soortgelijke ontploffingen met een minder grote kracht, aldus Tsarapkin, de leider van de Russische afvaardiging naar de Geneefse ontwapeningsconferentie. Het westen is tegen een dergelijke over eenkomst omdat zij verstoken zou zijn van bepalingen inzake plaatselijk toe zicht op de naleving van de afspraken. De V.S. hebben keer op keer verklaard dat belangrijke ondergrondse kernproe ven kunnen worden waargenomen op een afstand, maar dat het toezicht nodig blijft om na te gaan of niet heimelijk ont ploffingen met een minder grote kracht worden teweeggebracht. In het neutralistische voorstel door Egypte gedaan, wordt het denkbeeld aan de hand gedaan van het verdrag van Moskou, dat voorziet in een verbod op kernproeven op de begane grond, onder water en in de dampkring, ook te gaan toepassen op ondergrondse explosies waarvan de kracht meer dan 4,75 meet op de seismische schaal hetgeen overeen komt met de kracht van de bom die werd afgeworpen boven Hirosjima. Egyp te had tegelijkertijd voorgesteld een uit- STOCKHOLM (U.P.I.) In september 1950 lieten aan boord van een Pana- mees vrachtschip tien mensen het leven ten gevolge van een ontploffing terwijl het schip de internationale wateren van de Oostzee bevoer. Thans zijn in ver band met die ontploffing twee personen gearresteerd en is tegen nog twee een arrestatiebevel uitgeschreven. De „Energi", 1500 ton, was in Panama geregistreerd, maar de eigenaar zou een Zweed zijn geweest. De bemanning bestond uit 16 koppen. Na de explosie werden twee lijken uit zee gevist. Acht opvarenden, bij wie een vrouw, bleven vermist. Zes bemannings leden staagden erin zich in een sloep te redden. Het schip was voor 750.000 Zweedse kro nen verzekerd. Voor de raad van de scheepvaart werd door schepelingen getuigd dat het schip waarschijnlijk op een mijn uit de tweede wereldoorlog was gelopen. De oorzaak van de ex plosie kon niet worden bepaald en de verzekering betaalde uit. Er bestaat nu verdenking dat opzet in het spel is geweest en het schip met dynamiet werd opgeblazen. De politie wil zich over h«t motief nog niet uit laten. TSARAPKIN stel voor te schrijven voor alle kleinere ondergrondse explosies waarvan de kracht beneden dit peil lag. SAIGON (U.P.I.) Duizenden Ameri kaanse mariniers en Zuidvietnamese in fanteristen zijn gisteren een groot offen sief begonnen tegen een vermoedelijk steunpunt van de Vietcong op een schier eiland. 30 kilometer ten zuiden van Tsjoe Lai. De geallieerden trachten de rebellen op het schiereiland in te sluiten. De mariniers bestormden bij" het och tendgloren met amfibietanks heit strand, nadat de kruiser „Oklahoma" het schier eiland met zware artillerie had bestookt. Tegen de midag hadden de mariniers een 200 meter hoge heuvel bezet, welke het schiereiland beheerst. In Saigon wierp een terrorist een hand granaat naar een politiepost, waarbij één persoon werd gedood en zes anderen ge wond. Alle slachtoffers zijn Vietnamezen. De eerste Amerikaanse cavalerie-divi- sie, die zowel met vliegtuigen als lichte voertuigen i.s uitgerust, zal binnen enkele dagen in Zuid-Vietnam aankomen. De divisie omvat 16.000 man met o.m. <28 hefschroefvliegtuigen. De Amerikaanse autoriteiten zijn een onderzoek begonnen naar het zonder toe stemming gebruiken van traangas door de commandant van een bataljan mari- niers om mannen, vrouwen en kinderen onder wie zich Vietcong-leden zouden hebben bevonden te verdrijven uit jrrotten en tunnels in het gebied van Qui Nhon. De commandant van het bataljon achtte dit de meest menselijke manier om de grotten te zuiverén, omdat de opstande lingen de vrouwen en kinderen als schild hadden gebruikt»

de Stem | 1965 | | pagina 11