Onderzeenloot kost jaarlijks zes miljard Wet biedt vele waarborgen Adoptie geschiedt alleen in belang van het kind vrouw dood na 16jaar Opsluiting Alleen vanuit Amsterdam kunt U kiezen uit 28 jet-snelle vluchten naar New York per week YS en Sovjet-Unie samen Grootmoeder gewurgd: hele familie cel in Koolmonoxyde vergiftigt echtpaar IMPORT" IS AFGENOMEN rlanders in zwemrace nkbal-coach •trekt weer iring arbiters Kabelbaan op kermis kapot tw^e doden Niet voorbarig Gelijkenis Weg Voorwaarden Vraag en aanbod Import Enig kind DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 •pi) Niet minder dan tl ndzwemmers uit 11 landen lemen aan de tweede lange mcompetitie van Alexandrië ptember begint, deelnemers aan de race die ten afstand van 25 mijl, be- onder andere-de Nederlander mg en de Egyptische favoriet Ook „vliegende Hollander" llemse, die als een der kans- irdt beschouwd, heeft inge- mes zijn o.a. de Nederlandse Nijs en de Canadese Heddy jeschreven. De deelname van «anse zwemster Greta Ander- wel verwacht maar daarover nog geen bevestiging onbvan- eren bedraagt de hoofdprijs sche ponden <2300 dollar) ter- ies gaan strijden om de helft che ponden, L, (ANP) Het Nederlandse uil, dat in Madrid winnaar het toernooi om het Europese chap, heeft maandagmiddag na op Schiphol afscheid genomen lostick, de Amerikaanse coach, irant De Wijde Wereld van de l werden team en coach offi- elkomd door het bestuur van .ijke Nederlandse honkbalbond. ie dinsdag naar Amerika te- zei het jammer te vinden dat seizoen de nationale formatie gecoacht Nederland moet ver- heb prettig met de jongens imenwerken", zei de scheiden- „en ik ben blij dat ze in het n Madrid zo overtuigend heb- n-nen". onze sportredactie) Ons bericht over de keuring idsrechters heeft enkele ar- 1 de groep Breda bezorgd ge er een uitspraak naar aanlei- ipmerkingen die de heer Derks Wat de heer Derks bepleitte organiseerde keuring voor ar de Bredase noch Nijmeegse al beslist geen stappen ander ang de kwestie door betrokken n nog niet is afgewerkt. Als ereniging kan de groep Breda eep verrichten zoals men die r gepubliceerd bericht zou )maken. Huur een koelkast voor t per maand zonder vooruitbeta ling met recht van koop. Van daag besteld, morgen bij u thuis. Bel (ook s avonds). Vlissingen 4410 - Goes o397 - Zierikzee 2540 - Axel 338 of Sluis 277. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering I bedrag per maand. Geen voor uitbetaling. Altijd recht van koop. Bel (óók 's avonds): M'burg 3973 of Goes 5397 of Zierikzee 2540 of Axel 338 of Sluis 277. Pension, volledig in befriJf. incl. pand met c.v. inventaris etc.. inkomsten f 15.000,-. prijs f 80.000... Schreuders' woning bureau. Irenestraa-t 28, Breda, tel. 44466. (Advertentie) Goed onderhouden herenhuis te Oosteind (gem. Oosterhout) te koop aangeboden, langs prov. weg. Direct bij koop te aan vaarden Brieven onder no. 58086 v. d. blad. Parkstraat. Ruim herenhuls, vrijkomend, zeer geschikt voer kantoor, advocaat, dokter e.d. f 62.000.-.' Makelaars v.d.Berg Co., Nw Ginnekenstraat 43, Breda, tel. 01600-24421. <el- ju- 2961 te eel, nd- het be de ing •ist. ing. ing den U£- Vil- Baronielaan. Ruim herenhuis, geheej gerestaureerd, met o- 1 ie c.v., zeer geschikt voor kantoor, dokter, advokaat, o.d. f 125.000,- Makelaars v.d Berg en Co. Nw. Ginnekenstr. 43, Breda, 'tel. 01600-24421. „De Reu" - caravans zijn be roemd om hun sublieme weg- liggmg hun chique afwerking en hun interessante prijs. Be zoekt onze showroom Belcrurn- garage Min Kanstraat 16-20, Breda. tel. 01600-39900. Alle da gen geopend. X Te koop wegens aanschaf die sel Peugeot 404 S.L.-injectie, gel. 40.000 km. 40 Pet. bene den nieuwprijs. Tel. 01686-58^- Belcrum-garage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's v.a. te koop. Min. Kanstraat 16-^ Breda, tel. 01600-39900. A Peugeot 403 De Lux m. ichuif* dak, nieuwe banden, prim* motor, geheel in keurige staa£ f 800.- Tel. 01682 390. Deze week heeft BeIcrum ga rage in voorraad: B.M.y»; 1500 63 BMW LS Sport, J-963* D.K.W. 1000 S 1964; D.K.W. 12 1964; Opel Rekord ïww. Simca lo00 1963: Simca 1W» 1062; V.W c'e luxe 1962- ca 1300 1964-1963; Ford Zephyr 11962; Ford Corsair 1964; Ope* Kadett 1963. Fiat. 1100 Mjgf Fiat 2100 1961: Peugeot «J 1961; Renault R8 1963: Renaun Ondine 1962. Chevrolet I960 en nog vele andere. Al onze w* gens zijn geheel getest en g con trol eerd en worden JD 10.000 km en-of 3 mnd. n lie verkocht. Inruilen en flna- eieren mogelijk. 4 oor e,€" trouwbare gebruikte auto na een betrouwbaar adres. adres met de grootste v00JJ de grootste omzet en m, allergrootste service. Belcrtig» garage Min. Kanstr. 1®" J Breda, tel. 01600-39900. vlakbij I groentenveiling en station. Ie dagen geopend van v.m. tot 10 uur n.m. ook terdags en zondags.- HÏÏlnian stationcar tV I pc Husky. 50.000 1<jn en schade vrij. zeer rnooie ut goede wagen. Bezine l op f 2.000.-. tel. 01682-390. ■ver- cel- ■uw- J Al ibied ■>ii 't In be ll hij mme 180-39 4590- Koe- J Ook |n op I ïeide amer lilma- Zephyr 6 cyl. in prima als nieuw, 70.000 km gel P® van part. te koop. K l60O, dijk 24, Oosterhout, tel. oi 3336. Renault R 4 '63 te ^°°?vrirna particulier. 453J0O km. P Mo, on de rh oudenNa lef zartstraat 3. Halsteren 780 Gebruikte of gecoverde b n den in alle maten en ^9°%^ tegen zeer lage P"j^en. BO. Kromme Weele i delburg. Voo, Z.-Vl.: Axe Koestraat 21-23 Nieuwe handen Inalleniaten tegen alle prijzen? Z™Vdei- Kromme Weele 17A, M burg. Voor Z.-Vl.: Axel, straat 21-23. WASHINGTON (UPI) Volgens een vice-admiraal C. B. Martell, hoofd van de anti-submarine warfare programs in de schatting van het Amerikaanse ministe rie van defensie besteden de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie per jaar elk ongeveer 3 miljard dollar aan de uitbrei ding en aanpassing van hun onderzee- bootvloten. Volgens deze schatting is de Russische onderzeebootvloot wat aantal 400 on derzeeërs betreft, onveranderd geble ven. maar is ze snel gemoderniseerd. In de laatste vijf tot tien jaar hebben de Russen ongeveer 150 onderzeeërs by ge bouwd, waaronder atoomtypen. De Amerikaanse onderzeejpootvloot telt 150 schepen, waaronder 51 atoomonder zeeërs. Deze gegevens zijn afkomstig van ROUAAN (UP De Franse politie heeft Frangois Letondeur' gearresteerd en later ook zijn zuster, drie van zijn broers, zijn zwager en zijn moeder in hechtenis genomen, omdat hij had be kend zijn grootmoeder te hebben ver moord. ,,Twee jaar geleden heb ik mijn grootmoeder, die verlamd was, gedood. Zij tiraniseer'ie mijn zuster Jeanine die de hele tijd moest oppassen en haar verloofde niet eens kon ontvangen". Z had Letondeur de politie verteld. De an dere familieleden werden gearresteerd, omdat zij van tevoren wisten dat de jongeman zijn grootmoeder zou. wurgen. AVIGNON (RTR) In een ziekenhuis in het Franse Avignon is de 33-jarige Marcelle Palamedessi overleden. Sa men met haar 56-jarige moeder, die in hetzelfde ziekenhuis herstellende is, is zij sinds 1949 opgesloten geweest in de woning van de vader en echt genoot Hughues Palamedessi (62), in het nabij Avignon gelegen stadje Ma- zan. De vrouwen verkeerden in een toestand van uiterste vervuiling. Het hoofdhaar hing hun tot de knieën, de nagels wa ren hun in de handpalmen gegroeid en zij wemelden van het ongedierte. Het vertrek, waarin zij huisden, leek op een varkensstal. Het enige meubi lair was een oud bed. De moeilijkheden begonnen, toen de man een landarbeider, uit krijgsgevangen schap terugkeerde. Hij twijfelde aan de trouw van zijn echtgenote. Enkele jaren nadat de buren in 1949 de vrou wen voor het laatst buiten hadden gezien, heeft de politie een onderzoek ingesteld Haar is toen niet gebleken, dat de bewegingsvrijheid van de vrou wen was beknot. Enige tijd geleden riep de landarbeider doktershulp in voor zijn dochter. De arts achtte opneming noodzakelijk, maar de jonge vrouw weigerde te gaan. Het heeft weken geduurd voor dat de dokter machtiging kreeg de twee vrouwen te laten weghalen. De buren zeggen, dat de autoriteiten van de toestand in de woning od de hoogte moeten zijn geweest Zij hebben op gezette tijden mensen van het Ro de Kruis sociale werkers en een arts de woning zien binnengaan. Pa- lamadessi zal worden vervolgd we gens het met verlenen van hulp aan iemand in levensgevaar. Naar de pre cieze oorzaak van de dood van de dochter wordt een onderzoek ingesteld. Verenigde Staten. Schattingen tonen aan, aldus Martell, dat het de Verenigde Staten 3 miljard dollar per jaar zou kosten om onder zeeërs te bouwen en in bedrijf te hou den op de schaal, waarop dat momenteel in de Sovjet-Unie gebeurt. Om.de bedrei ging, die dit voor Amerika inhoudt, op te vangen, investeren de Verenigde Sta ten ongeveer 3 miljard dollar per jaar in alle anti-onderzeebootoorlogprogramma's, waaronder de bouw van atoomondèr- zeeërs, qiaar niet de onderzeeërs, die Po- larisraketten kunnen afvuren. De Sovjet-Unie heeft in het vorig jaar besloten haar onderzeebootactiviteiten uit te breiden en is nu bezig aan het ge bruiken van onderzeeërs op een schaal, die met de Amerikaanse te vergelijken is. Volgens Martell opereren met een ze kere regelmaat ongeveer veertig Russi sche onderzeeërs in de Noorse Zee, in de Philippijnse Zee en in de Middellandse Zee. Al lang gehinderd door Russische op pervlakteschepen die Amerikaanse ope raties bespioneerden, aldus Martell, „er vaart de Amerikaanse marine nu, dat de Russen ons de beste anti-onderzeeboot- oorlogtraining verschaffen, die wij ons zouden kunnen wensen". Martell doelde hier klaarblijkelijk op net opsporen door Amerikaanse schepen van Russische in internationale wateren manoeuvrerende onderzeeërs. Volgens de vice-admiraal heeft Com- munistisch-China 20 tot 30 „oude con ventionele onderzeeboten." Martell waagde zich niet aan een voor spelling over het aantal atoomonder zeeërs in de Russische onderzeebootvloot. Onofficiële schattingen bewegen zich rond de dertig. Een aantal hiervan, maar ook conven tionele typen, beschikt over ballistische raketten en gevleugelde raketten, maar zij hebben bij geen benadering het be reik van de Amerikaanse Polaris. Vice-admiraal Martell meende, dat de Russische qnderzeebootinspanningen vol gende doelen hadden: ontwikkeling van een Polarisacbti- ge raket, die aanvallen zou kunnen af slaan en vergeldingsaanvallen onderne men het vinden van middelen om op te Kunnen treden tegen de Amerikaanse Polarisonderzeeers, die met raketten, die onder water worden afgeschoten, doelen op 1500 tot 2500 nautische mijlen ver kunnen raken een anti-onderzeebootmacht op te bouwen „om de geweldige achterstand op Amerika" in te lopen Het Russische vasteland te verde digen tegen aanvallen vanaf Ameri kaanse vliegdekschepen in staat te zijn transportschepen aan te vallen. Martell onthulde, dat zich thansaan noord van Amerikaanse onderzeeërs en oppervlakteschepen apparatuur bevond, die de bemanningen in staat stelde vijan delijke schepen „te horen" op afstanden variërende van 35 tot 50 mijl, hetgeen hij „een gro<te verbetering met het oog op oudere typen" noemde. AMSTERDAM (ANP) Kleinkinderen die bij hun grootouders in Amsterdam op bezoek gingen, kregen gisteren op hun bellen geen gehoor. Toen men de woning op de tweede verdieping binnen ging, trof men de grootvader, de 75-ja- rige heer H. J. Buskens, levenloos op het toilet aan. De 60-jarige mevrouw Bus kens lag bewusteloos op de vloer in de woonkamer. Zij werd naar een zieken huis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De haardkachel in de kamer was aan en, de politie vermoedt, dat de bejaarde mensen door koolmonoxyde zijn vergiftigd De ontelbare lichttorensvan New York.. Start in Amsterdam Uw reis naar Amerika. Het is de gemakke lijkste en meestal de snelste weg. U kunt kiezen uit liefst 28 directe KLM-vluchten naar New York per week. U kunt dus praktisch gaan wanneer U wilt.. In 8 uur en 15 minuten brengt de KLM U per DC-8 naar New York. Wilt U verder de Verenigde Staten in? Soepel sluiten alle belangrijke doorverbindingen aan op Uw KLM- vlucht. Heel Uw reis past als een legpuzzel in elkaar: een snelle treinverbinding naar Amsterdam-Centraal Station, waar Uw KLM-bus voor U klaar staat om U snél naar Schiphol te brengen; daar wacht Uw KLM DC-8 die stipt op tijd naar New York vliegt. En direct kunt U dan doorvliegen naar Uw eindbestemming. Geen tijd gaat met wachten verloren. Waar U ook heen wilt in de USA, U bent er dezelfde dag nog. Meer redenen om vanuit Amsterdam per KLM te vliegen? Leest U maar verder. Snelle verbinding met Schiphol 1. Van Zuid-Nederland uit bereikt U Schiphol gemakkelijk. Want weer of geen weer, altijd hebt U een snelle treinverbin ding. Een gerieflijke KLM-bus haalt U van het Centraal Station in Amsterdam af en brengt U snel naar Schiphol. U bent ruim op tijd voor Uw KLM-vlucht. KLM-Transfer Meeting Service 2. Wilt U verder dan New York? In de tijd dat U op het overzichtelijke John F. Kennedy Airport overstapt, kunt U allé douane-formaliteiten in orde maken. Daar van bent U dan af op Uw eindbestemming. Weer puur gewonnen tijd omdat U per KLM reist. En nergens ter wereld wordt U het overstappen zo gemakkelijk ge maakt als op Kennedy Airport De weg wijst zichzelf. Nóg meer rechtstreekse KLM-verbindingen ovër de Oceaan 3. Behalve naar New York vliegt de KLM ook rechtstreeks per royale DC-8 naar Montreal, Houston, Mexico City en An chorage (Alaska). Waarom juist naar deze plaatsen? Omdat deze steden, net als New York, centra zijn van waaruit U direct talloze bestemmingen kunt bereiken. Voordelige retourtarieven 4. Als U minstens 14 en hoogstens 21 dagen in Amerika blijft, kunt U (behalve op vrijdag, zaterdag en zondag) in be paalde perioden gebruik maken van spe ciale, gereduceerde retourtarieven in de Economy Klasse. Hier zijn enkele voor beelden (geldig van 8 november af): NewYork ƒ1376.- Montreal ƒ1299.- Houston2026.- Mexico Cityƒ2303.- Anchorageƒ2109.- Philadelphia 1450.- Chicago1650.- Washington D.C.1496.- Detroit .......................ƒ1569.- New Orleans 1904.— Steun van reisexperts Neem voordat U op reis gaat even contact op met Uw passage/reisbureau. U treft er de vakman, die U alles kan vertellen over tarieven, tijden,hotels, speciale tours, termijnbetalingen en U tal van doordachte tips kan geven. En dat allemaal kosteloo-. LINCOLN (UPI) De stalen torens van de „sky ride" e-en soort kabelbaan, op de kermis van Nebraska in Lincoln, hebben het gisteren begeven Gillende passagiers werden op de bezoekers be neden geworpen. Twee personen werden gedood en 45 anderen gewond. „Het was een hels lawaai", zei me vrouw Gay Mac Arthur, die kaartjes voor de kabelbaan verkocht toen een der sta len torens op haar loket viel. Er kun nen in totaal 90 personen in 30 vrolijk gekleurde gondels langs de kabel, die door vier torens wordt gesteund, worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde juist na een regenbui toen de kermisbezoekers uit hun schuilplaatsen te voorschijn kwa men Onder de gewonden waren, men sen, die op de begane grond stonden en die door rondvliegene stukken van gondels worden getroffen of op wie pas sagiers vielen. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis DOOR MIGNON G.EBERHART Banden coveren of i? Assen en wielen voor elk a A ZBBO. Kromme Weele 17 j Middelburg. Voor Z.-Vl.. Koestraat 21-23. 40) ,,U bedoelt nou, maar dan dan hebt u hem niet doodgereden. Boven dien is hij doodgeschoten. Lem. Hij had een schotwond in dé rug ..Wat zou je zeggen van een lijk schouwing?" vroeg Lem ..Autopsie ja, ja.' De sheriff haalde zijn zakdoek te voorschijn en veegde zijn voorhoofd af ,,Ja nou, de dok ter is de stad uit voor het weekend. Hij zal morgen wel terugkomen. Dan moet hij de lijkschouwing ver- richten.'' -.Als er verwondingen zijn van een aanrijding, dan zullen die dan wel blijken." ..Ja. o, ja. En die n.an werd dood geschoten Hoe dan ook Lem. hel is en blijft doorrijden na een ongeluk" Archie gooide er tussen: „Maar dat kleine, lichte wagentje van Martha kan hem toch niet doodgereden heb ben. Dat zou nog niet een rups kunnen doodrijden, tenzij die dat graag wilde. Het is geen dood door schuld." Dood door schuld, dacht Martha. Hei was een vreemd woord, eentje dat in de koppen van de kranten thuis hoorde Een .woord niets met haar te maken kon hebben en het toch had. Nou. nou zonder schuld misschien. Als hij net voor de auto ;s gevallen." Hij was dronken," zei Dilly. „Mar tha heeft het geroken Een dronken gluurder." Lem kwam tussenbeide. „Hij heeft niet het woord geld genoemd, toen bij opbelde. Hij heeft alleen maai gezegd da4 hij een regenjas had met sporen van autobanden. Maar hij ..Wis en waarachtig.'.' zei de sheriff. ..Een vorm van afpersing. Geld iets" „Iets," zei Lem kortaf De sheriff hield op zijn gezicht af te vegen en keek Lem doordringend 1 aan. „Bedoel je dat de een of an- dere politieke tegenstander een mise-en-scène nee, dat kan niet. Jim heeft hem doodgeschoten. Per on. geluk. Dat zou niemand hebben kun nen uitdenken." Archie krijste. „Een valstrik! Om jou in een kwaad daglicht te stellen. Lem. Vlak voor de verkiezingen! Dat zou het kunnen zijn." Hij werd rood van opwinding. Scherp antwoordde Lem*. „John Henty is een vechter, maar een eer lijke- Vergeet het maar. Archie, ik meen het Deze man heeft duidelijk bedoelingen gehad. Blijkbaar heeft hij het op Martha gemunt gehad door te proberen haar bang te maken, zodat zij, als hij kwam om datgene waar om het hem te doen was. bereid zou zijn toe te geven Maar." ,De meest voor de hand liggende re den is geld" zei de sheriff „maatvast staat het niet. Wannéér heeft hij op- gebeid. mrs. Bascom?'" „Eerst vrijdagavond. Toen zaterdag nacht.'' Hij schudde nadenkend zijn hoofd. ,,Ik zou zweren dat hij langer in het meer heeft gelegen. Maar dat heb ik nog niet nagegaan. Ik heb ge woon aangenomen dat hij donderdag nacht gestorven is. Jim heeft donder dagavond op hem geschoten. Maar het is niet eenvoudig vast te stellen in dit veranderlijke weer. Het meer heeft misschien ook een vreemde invloed gehad.,In ieder geval De sheriff scheen zich wat opgeluchter te voelen. „In ieder geval hebt u hem niet doodgereden, mrs. Eiscor als hij zaterdagnacht' nog leefde." „Natuurlijk heeft ze 'hem niet dood gereden." zei Dilly. „En als hij zaterdag nog leefde, gaat ook Jim Stenson vrijuit. Ik wist wel dat Jim het niet gedaan kon hebben.' De sheriff zuchtte eens en zakte in een stoel. Hij zag er opgeblazen en niet op zijn gemak uit in zijn donke re. zondagse pak. Peinzend zei hij hetzelfde dai Lemmy en Dilly had den gezegd „Was u niet bang toen hij u opbelde, mrs. Bas com?" „Eerst wel. Naderhand was ik al- leen maar blij dat hij leefde De sheriff was pienterder dan hij er I uitzag. „U bedoelt dat u er tot op dat moment helemaal niet zeker van was geweest dat u hem geen verwon- dingen had toegebracht." „Ik geloofde dat ik hem niet ver- wond had. Ik wist het zeker, maar nee, toch niet helemaal. Totdat hij opbelde." ,,En hij heeft met geen woord over j geld gerept - niet gedreigd niets." „Hij heeft alleen gezegd wat iku verteld heb. Alleen maar dat hij een regenjas had." „Ja, dat zei hij," viel Archie haar bij. „Ik heb hem zaterdagnacht ge- hoord Ik nam de telefoon aan en hij begon meteen te praten. Toen zei ik zoiets als „Wie bent u?" en toen bel- de hij af Ik vermoed dat hij had ver- wacht dat Martha de telefoon zou aannemen. Toen hij mijn stem hoor- de." „En heeft hij het woord geld niet genoemd?" „Geen enkel dreigement. Behalve - nou ja, natuurlijk de regenjas en de I afdrukken van banden - dat is een dreigement." „O. ja." zei de sherrif. „Ja. Een dreigement." Hij keek bedenkelijk naar de punten van zijn goedgepoets- te schoenen. „Sheriff, weet je iets,van hem af?' vroeg Lem. „Is er ebn herkennings teken?" „Niets. Nieuwe kleren gewone, din gen die iedereen kan kopen in elk warenhuis of elke herenmodezaak. Geeh wasnummers. Zelfs zijn over hemd was nieuw. Geen brieven. Geen verzekeringskaart, geen rijbewijs. Een paar rekeningetjes in een por tefeuille - die ook nieuw was. De schoenen waren ook al nieuw. Goed koop al zijn kleren maar nieuw. We hebben vingerafdrukken van hem genomen." Vingerafdrukken," zei Archie. „Is 'at alles?" De sheriff keek Archie koeltjes aan „Ik vermoed dat zijn vingerafdruk ken heus wel in het archief zitten. Gluurder - dronken - en zich dan nog laten vermoorden. Ergens zal de politie hem waarschijnlijk al zoeken. Het zal niet moeilijk zijn uit te vis sen wie hij geweest is." Archie dronk zijn glas in één teug leeg. „Lem ik geloof dat het een vooropgezet plan is. Iemand heeft geweten dat Martha hierheen zou rijden." ••••••••••••••••••«•••••Cl ••^••••••••••••••••••••••••••••••••••H««||,|f(,|«t((M(l««(««(|||l(|«m|M|(||||||«|( 55 (Van een medewerker) De Nederlandse rechter die een adoptie bekrachtigt, wordt veron dersteld gedreven te worden door het belang van het kind. Hetzelfde motief mag men aanwezig achten bij de ouders die afstand doen en zeker bij degenen die voortaan be schouwd worden als wettige ouders. Hoewel adoptie praktisch onherroepelijk is krijgt het geadop teerde kind volgens de Nederland se wet nog twee keer de kans ver zet aan te tekenen. Zodra het geacht kan worden een eigen mening over de adoptie te hebben (omtrent het veertiende jaar moet het door de" rechter gehoord wordenHet kan dan zijn eventuele bezwaren Ken baar maken, maar de leeftijd van veer tien jaar is rijkelijk laag om dan al een afgerond inzicht te hebben in de eigen positie. Een tweede gelegenheid tot correctie van het rechterlijk besluit krijgt de ge adopteerde twee jaai na het bereiken van de meerderjarigheid. Dan krijgt de ge adopteerde gedurende de termijn van een jaar de gelegenheid om herroeping aan te vragen. Zolang de adoptiewet van 1956 geldt, heeft zich een dergelijk geval nog niet voorgedaan. Wel een bewijs dat de adop tie hier met veilige waarborgen omge ven is en dht de wet met omzichtigheid gehanteerd wordt. Hiet beoogde geluk van ',t geadopteer de kind komt voort uit een situatie die naar twee kapten tragisch is. Aan de ene kant staan de ouders (weduwnaar, ongehuwde moeder) die niet voor hun eigen kind kunnen zorgen, aan de andere kant meestal kinderloze pleegouders die zich gehecht hebben aan een kind dat niet van hun bloed is, maar dat zij be reid zijn met zorg en liefde en veiligheid te omgeven. Hiet is een situatie, waarin menselijke overwegingen het gemakkelijk winnen van kennis der ingrijpende wetsgevolgen die adoptie nu eenmaal heeft. Want de adoptiefouders die naar de natuur niet de vader en moeder zijn van de geadopteerde krijgen het volledige gezag over een vreemd kind dat ze als wettig (met alle gevolgen van dien) aanvaarden. „Onder adoptie moet naar ons recht worden verstaan de blijvende wettelijke afstand aan pleegouders van een minder jarig kind en liet aannemen van een kind door derden na rechterlyke tussenkomst met als rechtsgevolg dat tussen de adop tief-ouders en het kind 'n rechtsverhou ding ontstaat, die sprekende gelijkenis vertoont met die welke tussen ouders en wettige kinderen bestaat". Een geadopteerde gaat praktisch ge heel over in de familie van de adop_ tanten en maakt daarvan deel 'n wezen lijk deel uit. Het kan van rechtswege niet meer erven van zijn natuurlijke fa milieleden. Het behoort daar wettelijk immers niet mc-er toe. Met de nieuw ver worven rechten komt ook een einde aan allerlei verplichtingen jegens de natuur lijke familie (onderhoudsplichten b.v.) Het geadopteerde kind krijgt dezelfde rechten als een wettig kind, dat in het gezin der adoptanten g.eboren is of zal worden. Nederland is bepaald niet voorbarig ge weest met het mogelijk maken van adoo- tie. Voor 1959 bood het burgelijk wet boek geen mogelijkheid daartoe. Pleegkin_ deren konden niet de status van wettige kinderen bereiken. Voor naams verande ring moest een beroep worden gedaan op de koningin. Morele, principiële bezwa ren op het gebied der adoptie hebben lang verhinderd, dat Nederland op i\el gebied der adoptie bij de tijd leefde In de bepalingen in de wet van 1956 zijn verzachtende overgangsmaatregelen opge nomen om hardheidsgevallen zoveel moge lijk te vermijden. Door de wetgeving van 1956 werd een einde gemaakt aan goed bedoelde prak tijken, die in werkelijkheid niet minder waren dan misstanden. Artsen, ver loskundigen en geestelijken, die begaan waren met het lot van kinderloze echt paren, verleenden soms gewillig hun me dewerking. AJ.s weer eens een ongehuwde vrouw bevallen moest hadden ze al bij voorbaat een nest voor de baby. Er zijn heei wat jonggeborenen over de ziekenhuisrekken heen aan pleeg- ouders^ aangereikt. Dit onreglementaire gedoe is na 1956 onmogelijk .geworden. In .zijn brochure „Adoptie" schrijft mr, B. v. d. Werk dat ons burgelijk wetboek geen definitie geeft van deze rechtsfiguur Hij geeft er' deze omschrijving van: Wie een kind wil adopteren kan zich laten inlichten b.v. door de caritatieve centra. Die zetten de kandidaat-puders wel op het goede spoor. Er zijn tal van particuliere verenigingen, die gaarne be middeling verlenen. De Hendrik Pierson- vereniging b.v. die zich het lot aantrekt van de ongehuwde moeder. De adviezen van al deze verenigingen zullen wel ver wijzen naar de kinderrechters. Dezen vra gen rapport van de Vereniging voor Kin derbescherming .Een der wettig toebe deelde taken van deze Raden is erop toe ,ts zien, dat geen kinderen beneden de zes maanden worden afgestaan aan wil lekeurige verzorgers. De Raden stellen een onderzoek in naar de kandidaat-ouders, ze informeren na tuurlijk ook of 't kind normaal en gezond is en tasten met het oog op het toekom- tige welzijn van het kind ook graag naar achtergrondinformatie. De rapporten gaan r.aar de Centrale Adviesraad die alle adop. tie verzoeken onderzoekt op juridische haken en ogen en vervolgens advies uit brengt aan de minister van Justitie en aan de onderhavige rechters. Daarna kan de kinderrechter de adoptie rechtsgeldig verklaren. De adoptanten kunnen volgens de wel pas een verzoek tot adoptatie indienen wanneer zij het kind drie jaar hebben verzorgd en al die tijd de voogdij heb ben gehad. Daarna duurt het in de regel nog eens anderhalf jaar voordat het ad vies van de adoptatieraad afkomt. Dat komt vele betrokkenen als te lang durig voor, maar volgens anderen is in dit geval tijd winst. Winst voor kind en adoptiefouders. De pleegouders die emo tioneel toch al zoveel te verduren heb ben gehad toen ze er in moesten berus ten dat ze waarschijnlijk nooit een na komeling zouden kunnen verwekken, kun nen tonen dat ze effectief en feitelijk de consequenties aankunnen van een besluit dat hun de volkomen en wettige verant woordelijkheid geeft over een kind, waar mee ze geen natuurlijke binding hebben. Na bijna vijf jaar dagelijks contact te hebben gehad hebben de pleegouders ook wel enige zekerheid of een kind wel in hun millieu past, of het in redelijkheid aan de verwachtingen zal beantwoorden. Ook de Raden voor kinderbescherming is het een grote zorg om het meest ge schikte kind in te passen in de meest ideale situatie. Men doet dat uiteraard in religieus op zicht met de grootste omzichtigheid, maar beseft bovendien de b.v. gestudeerde ouders m'et enige voorkeur een zoon of dochter willen opvoeden die het wat ver der kan brengen dan de lagere school alleen. Juist op dit stuk valt er niet zo heel veel garantie te leveren. Men heeft het er wel eens voor overgehad een kind te laten testen en zo enige globale ze kerheid te krijgen. Er bestaat een aanzienlijke dispropor tie die tussen de vraag naar adoptiefkin deren en het aanbod. Voor 80 procent zijn het kinderen van ongehuwde moeders, die voor adoptie worden afgestaan. Dat is niet meer dan tien procent (ongeveer 500) van het aantal natuurlijke kinderen dat jaarlijks in Nederland wordt geboren. Dit aantal stijgt de laatste jaren niét zover het kinderen van zestienjarigen en ouderen betreft. Alleen in de leeftijd tussen dertien en zestien jaar is er sprake van toeneming van het aantal ongehuwde moeders. Van een toenemende tendens om natuurlijke I' Nieren af te staan (iets wat in bepaalde kringen veelvuldig wordt aangeraden) is op de bureaus van de Kinderbescherming nog niets te bespeu ren. Daar stijgen de stapels aanvragen om een adoptief kind en is de rubriek aan biedingen vrijwel permanent uitverkocht en besproken. Enige jaren geleden was er sprake van een levendige import van Griekse .kinde ren naar Nederland. De Griekse rege ring heeft de voorwaarden verzwakt en bovendien hebben ook gegadigden uit andere landen deze „markt" ontdekt. Ook de Griekse kinderen die voor adop tie worden afgestaan waren meestal na tuurlijke kinderen. Dat bet aanbod groter was dan hier kwam door de tragische maatschappelijke positie van de onge huwde moeder in Griekenland. Ze wordt er behandelt als een outcast. Ook kin deren uit Oostenrijk blijken zeer gezocht door kandidaat-adoptiefouders uit Neder land. Het paspoort vau deze buitenlandse kinderen vermeldt de origipele namen, maar ze kunnen voor de Nederlandse wet op de gebruikelijke wijze worden gewet tigd en krijgen dan volledig de status van wettig kind van adoptiefouders. De Haagse conferentie van 1961 heeft de positie van dit soort adoptiefkinderen veilig gesteld door o.a. wederzijds de adop ties (in de deelnemende landen) te er kennen. We hebben in dit artikel reeds ver schillende voorwaarden genoemd waarop in Nederland adoptie kan plaatsvinden. We noemen er nog enige: voor de dag van het verzoek moeten de adoptanten tenminste vijf jaar met.elkander gehuwd zijn en op die dag reeds meer dan drie .jaar het kind feitelijk tezamen hebben verzorgd en opgevoed; het kind moet op de dag vgn de uitspraak in eerste aan leg minderjarig zijn: alleen een echtpaar kan adopteren; de ouders, die in burger lijke betrekking tot het kind staan, moe ten op de dag van het verzoek meerder jarig zijn. Als een der kandidaat-adop- tanten overlijdt kan adoptie toch door gaan als aangetoond kan worden dat de overledene toch de wens tot adoptie had; het kind mag niet zijn een afstam meling (door wettige of onwettige ge boorte) van een der adoptanten; ieder der adoptanten moet tenminste achttien jaar en mag ten hoogste 50 jaar ouder zijn dan hét kind. De oorspronkelijke ouderg kunnen een verzoek tot adoptatie van hun kind in laatste instaniie tegenspreken en verhin deren. Dit moet dan persoonlijk en op die rechtszitting gebeuren. De meeste adoptiefouders zijn meestal gelukkig wanneer ze er in slagen een kind te adopteren. Daardoor ontstaan dan vaak de problemen waa-raan de enig-kind situatie zo rflk kan z(jn, zelfs als de ver houdingen natuurlijk zijn. Zij die geroepen zijn adoptiefouders voor te lichten, geven dan ook dikwijls de raad meer kinderen te adopteren.

de Stem | 1965 | | pagina 7