dio MOET HOOFDINGELAND ONTSLAGEN WORDEN? Weer 20 jaar geëist voor gilmoord f499.- Rekeningen over 1961 in de raad van Goes Afscheid van personeel der landbouwschool ice is goed Stemmen staakten Hilversum kreeg Artisten Aanlrekkelijk program Stadsschouwburg Brugge SHOW 1965 Penibele zaak voor Waterschap Walcheren Naweeën van Goese verschrijvingen/ utrecht U 6 t/m 14 sept. '65 Perenexport naar Zwitserland per 9 sept. verboden GESLAAGDE WATERTORENRIT G.S. behandelden administratieve geschillen Verkoop percelen land te Retranchement Waardering voor Oostkapelle Koudekerkc neemt afscheid van burgemeester JACHTHAVEN IN WORDING AAN VEERSE MEER Behandeling lastenverdeling waterschap uitgesteld LOONDORSER BERAAMDE PLAN IN KERSTNACHT Vrouw moest plaats ruimen nichtje voor aubtafl 0 c Stem Oorlog Ernstige situatie Bijscholing voor Goese politiekorps Tholenaar bestal kamergenoot Vier maanden geëist 14 r*««r. in 82 uit- r voor de i2x24 cm. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 „Goedgekleed elk uur van de dag at 23 - Breda êtil '.Hearten z'jn wt hurt hot -nkenennrjtimfe-) mm! (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes zullen de raad woensdag 15 september voorstellen goedkeuring te hechten aan de rekenin gen van het gasthuis en het Burgerlijk Armbestuur over 1961. Daarnaast wor den de gemeenterekeningen en de he- drijfsrekeningen over 1961 ter voorlopige vaststelling aangeboden. Speciaal wat de rekening van het grond, bedrijf betreft worden in het rapport van het centraal bureau voor verificatie en fianeiele adviezen van de Vereniging van Nederlandse gemeenten belangrijke be zwaren naar voren gebracht, In verband hiermee zijn de jaarstukken door dit bu reau niet ondertekend. De bezwaren zijn in hoofdzaak de zelfde als die welke gemaakt zijn bij voorgaande rekeningen. Aangezien de verbeteringen in de administratie van het grondbedrijf volgens b. en w. slechts geleidelijk konden worden (Advertentie) /ill ye: «en ook slechts geleidelijk hun weer slag in de rekening kunnen vinden. fn verband hiermee verwachten b. en w. nog verschillende aanmerkingen van het Centraal bureau voor verificatie met be trekking tot de rekeningen over de jaren 1962 tot en met 1964. B. en w. vinden dat het weinig zin heeft nog diep op deze materie (de Goese verschrijvingen )in te gaan „aangezien de in het verleden toe gepaste methoden nu eenmaal niet on gedaan gemaakt kunnen worden en wij het bovendien belangrijker achten dat alle krachten worden ingespannen om te be reiken dat de administratie thans en in de toekomst aan redelijke eisen voldoet". Uit het rapport blijkt overigens, dat de berekende verliezen op grondverkopen in 1961 ruimschoots gedekt kunnen worden uit het beschikbare vrij kapitaal en cle berekende winsten op nog te verkopen gronden. Tenslotte stellen b. en w. de raad voor een aantal posten behorend tot het dienstjaar 1961, oninbaar te verklaren. Het gaat hier o.m. om een bedrag van ruim f 6700 dat de stichting Zeeuws Fruit- corso verschuldigd was aan vermakelijk heidsbelasting wegens het in 1961 gehou den fruitcorso. In 1961 werd voor het eerst een aanslag opgelegd teneinde te voldoen aan de bepalingen van de desbetreffende nieuwe verordening. De verschuldigde be lasting is toen echter niet ingevorderd, omdat het bestuur van de stichting Zeeuws Fruitcorso bij het organiseren van het corso in 1961 er nog geen reke ning mee had kunnen houden dat belas ting verschuldigd zou ziin. De stichting beschikte daarom niet over voldoende middelen om de aanslag te betalen. zondag gesloten (Van onze correspondent) GOES De Zwitserse autoriteiten heb ben bekend gemaakt, dat de invoer van peren in dit land, die op het ogenblik beperkt is toegestaan, met ingang van 9 september verboden zal worden. Deze maatregel geldt niet voor peren die be stemd zijn voor de conservenindustrie. Voor de Nederlandse perenexport is deze Zwitserse maatregel van geen betekenis, want vanuit ons land gaan er geen peren naar dit land. De aanvoer van peren is nog steeds niet groot. In Zeeland is het ras Clapps Favorite het belangrijkste ras dat wordt aangevoerd. Naar dit ras is goede vraag, zowel voor de binnenlandse markt als voor export naar België en in mindere mate naar West-Duitsland. Deze week mag een toenemend aanbod worden verwacht van enkele pererassen die altijd gevraagd zijn voor de 'conser venindustrie, namelijk Beurré Lebrun en Bon Chreien William. Het aanbod van handperen zal beperkt blijven. Het ras Triumph de Vienne zal worden aangevoerd deze week, maar dit ras zal een geringe oogst geven. Het is wel een peer met een bijzonder fijn aroma. (Van onze correspondent) OOSTBURG De jaarlijkse Water- torenrit van de West-Zeeuwsch-Vlaamse automobielclub is ditmaal bijzonder moeilijk geweest. De oriëntatierit voer de over een afstand van 60 km en leverde voor de 32 deelnemers een flink aantal onoverkomelijke hindernissen op. De prijsuitreiking door club voorzitter J. Sturm in hotel De Eenhoorn was er ech ter niet minder gezellig om. De uitslag was: 1 P. van der Plas, Cadzand 67 straf- pnt. 2 A. van de Linden, Temeuzen 73, 3 A. Cuelenaere, Biervliet 121, 4 L. Bas ting, Zuidzande 123, 5 A.J. Termote, IJzendijke 154, 6 G. Claeys, Bervliet 170, 7 J. Risseeuw, Zuidzande 200, 8 J. Ver- planke, Aardenburg 212, 9 H. den Hamer, Oostburg 212, 10 J. van Hiifte. Schoon dijk® 219. (Van een onzer verslaggevers) hIhh??-L?URGJ— Gedeputeerde Staten Shiii!S *k ureï :'r,e administratieve ge- EÏiiï behandeld. Zij hadden alle be- op .?nderwijsaangelegenheden. Smènffen Z"n ffistermidda* niet hp%uuvS'e gefchd ging tussen het school- oell2>n,Van r 'k' lagere sch001 te Ka* peneoiug en de gemeente Clinge. De raad te vcJu®e beeft geweigerd medewerking sneeiri fn 3atl de herbetegeling van de de heVk i v,an de school. Hij beschouwt kraton a g 1TL£ a*s normale onderhouds- Wet c k nie' bunnen worden vergoed. «r»ooii 00 bestuUT heeft aangevoerd dat de wer-ii? is verzakt ten gevolge van ton r2aamheden, die enige tijd geleden ft t f0eve van de school zijn uitgevoerd, van a tweecie geschil betrof de beslissing an ae raad van Ovezande om de heer va RoSSens uit Ovezande een vergoeding an b0 procent te verlenen in de ver voerskosten van diens zoon. die de r.-k. ulo in Goes bezoekt. Dc heer Goossens neeft bezwaar tegen dit besluit gemaakt, ornaat hij eerder een vefgoeding van 100 Procent genoot. Van de zijde van het ge meentebestuur is naar voren gebracht, aat de vergoeding bepaald wordt naar het uscaal inkomen van de heer Goossens. voordat de heer Goossens meer is gaan verdienen, is hij in een lagere vf omgsklasse terechtgekomen. Het laatste geschil ging tussen het ge meentebestuur van 's-Heer Arendskerke en het bestuur van de School met de Bij- oei te s-Heer Arendskerke. De raad heeft geweigerd medewerking te verlenen aan u houw van een School met Öe Bijbel e Nieuwdorp. een kerkdorp van 's-Heer arendskerke. De raad is namelijk van mening dat de school over twee jaar Aok?UWd kan. ziin- Nieuwdorp heeft dan va j nog V0WQende leerlingen om oor de bouw van een bijzondere school m aanmerking te komen. Het schoolbe- niur daarentegen heeft aangevoerd, dat ae bouw zeker vijf jaar zal duren. In die Hf jaar zal z.i. het vereiste aantal leer lingen wel zijn bereikt. (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT Onder zeer gro te belangstelling is in café De Zon ten overstaan van notaris A. van den Hoek een aantal percelen land verkocht uit de boedel van mevr. De Smidt-de Bruyne alhier. De prijzen liepen hoog op: 2,6 ha bouwland in Cadzand ging na een in schrijvingsbedrag van 33.410 voor 33.600 van de hand aan gebroeders Ver couteren, Retranchement; 3,3 ha in de Willem Leopoldpolder werd voor 42.000 eigendom van J.J. Palln uit Knokke, ter wijl 44 are bouwland aan de Platteweg en Noormansdijkje voor 5500 werd ver kocht aan A.G. de Smidt uit Zuidzande. Voor tien gulden kreeg hij bovendien plantrecht met ongeveer 160 tronkbomen. Hotelhouder A. Groosman uit Sluis kocht ruim 44 are weiland met schuur en de voormalige trambaan tussen Braamdijk en Killedijk voor 13.600, (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen bestuur van het waterschap Wal cheren stond maandagmorgen, tij dens een buitengewone en besloten vergadering, voor de onaangename taak een oordeel uit te spreken over de vraag of een van zijn leden ontslag verdient of niet. Men kwam er niet uit. Bij de stemming over een motie, waarbij indirect vóór of tegen ontslag werd gestemd, staak ten de stemmen: 15-15. De motie zal vrijdagmiddag 1 oktober ander maal in stemming worden gebracht Middelpunt van de besprekingen was mejuffrouw A. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, een van de hoofdingelanden voor de ongebouwde eigendommen. Me juffrouw De Bruijn van Melis- en Marie kerke, de enige vrouw in het algemeen bestuur, is enige tijd geleden in gebreke gebleven wat het schonen van haar slo ten betreft. Het waterschap besloot het schonen zelf ter hand te nemen. Mejuf frouw De Bruijn wilde dit echter belet ten. Zij pleegde verzet toen de functio narissen van het waterschap zich op haar land begaven om de schoningswerkzaam- heden uit te voeren. De politierechter veroordeelde haar later tot een gevoelige geldboete. De grootst mogelijke meerderheid van het dagelijks bestuur van het waterschap zag in deze veroordeling een gegronde reden voor ontslag. Dit gevoelen van het bestuur werd ter kennis van Ged. Sta ten gesteld. Volgens art. 40 van het waterschapsreglement kunnen Ged. Sta ten de schorsing of het ontslag van een hoofingeland uitspreken wanneer sprake is van plichtsverzuim of wangedrag of het verrichten van handelingen, die volgens het waterschapsreglement of volgens „eni ge wet of wettelijk voorschrift betref fende de waterstaat" verboden zijn. Ged. Staten hebben het dagelijks be stuur van het waterschap Walcheren evenwel laten weten, dat een staatsrech terlijke veroordeling wegens verzet tegen een ambtenaar in functie van het water schap „niet voldoende zwaarwichtig" wordt geacht om de toepassing van arti kel 40 te rechtvaardigen. Het dagelijks bestuur wilde hieromtrent de mening van het algemeen bestuur weten, schreef de buitengewone zitting van gistermor gen uit en stelde de algemene vergade ring een motie voor, waarin zij haar te leurstelling zou uitspreken over het oor deel van Ged. Staten. Nadat de besloten vergadering korte tijd was geschorst werd eerst een verder gaande motie in stem ming gebracht. Het betrof hier een mo tie-Oosterhuis, die inhield dat de alge mene vergadering tegen de beslissing van Ged. Staten in beroep wenste te gaan bij de Kroon. Deze motie werd door de meerderheid van het dagelijks bestuur gesteund. Deze meerderheid.acht het van belang, dat een uitspraak tot op het hoog ste niveau wordt verkregen. Juist over de.motie- Oosterhuis echter staakten de stemmen. Aangezien de ver gadering niet voltallig was (alleen hoofd ingeland mr. J. Lantsheer ontbrak) was hierdoor een beslissing reglementair ver schoven naar de volgende vergadering van het waterschapsbestuur. De vergade ring werd andermaal geschorst om de uitvoerbaarheid te onderzoeken van een suggestie van een van de hoofdingelan den om de volgende vergadering een half uur later al te houden. Volgens het re glement dient een vergadering echter schriftelijk te worden uitgeschreven. Er bleef dijkgraaf jhr. mr. G. Rutgers van Rozenburg niets anders over dan de ver gadering te sluiten. Wanneer de stemmen op vrijdag 1 ok tober andermaal zullen staken zal de mo tie-Oosterhuis verworpen zijn. In dat ge val zal een motie-Janse de Jonge aan de orde worden gesteld. Deze motie is in de plaats gekomen van de motie van het da gelijks bestuur, omdat zij nog iets verder gaat. Volgens de motie-Janse de Jonge wordt niet alleen teleurstelling uitge sproken over de inhoud maar ook over de motivering van de beslissing van Ged Staten. Mejuffrouw De Bruijn van Melis- en Mariekerke woonde de behandeling van deze affaire zelf bij. Zij nam ook aan de stemming deel. (Van een onzer verslaggevers) OOSTKAPELLE. Zoals bekend, is door de besturen van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij en de Zeeuwse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond besloten de christelijke lagere landbouwscholen te Middelburg en Oostkapelle te combi neren en het christelijke lager land- en tuinbouwonderwijs in Middelburg per 1 september 1965 te concentreren. De ge combineerde school te Middelburg zal uitgaan van 'n stichting, die zich ten doel stelt het christelijk lager land- en tuin bouwonderwijs op Walcheren te bevor deren en waarin de Z.L.M. en de Zeeuwse C.B.T.B. deelnemen. In verband hiermee werd in Villa Mag nolia te Oostkapelle een bijeenkomst be legd, waarin afscheid werd genomen van het aan de school te Oostkapelle verbon den personeel en het bestuur en de com missie van toezicht van de school van hun taak werden ontheven. De bijeen komst stond onder leiding van de heer J. van den Bos, voorzitter van de Zeeuw se C.B.T.B., die de toewijding van het personeel onder vaak moeilijke omstan digheden roemde en het bestuur en de commissie van toezicht dank bracht voor de ten behoeve van dc school verrichtte werkzaamheden. De C.B.T.B.-voorzitter sprak de hoop uit. dat de gecombineerde school in Middelburg een goede toekomst tegemoet mag gaan en een zegen mag zijn voor heel agrarisch Walcheren. Aan de directeur, leraren en overige personeelsleden bood de heer Van den Bosch namens de Zeeuwse C.B.T.B. een attentie aan. Voorts wenste hij de heer G. W. Oussoren, directeur van de school, geluk met zijn benoeming van de chris telijke tuinbouwschool te Bleiswijk. De heer Jac. Wattel te Gapinge, sinds de oprichting van de school in 1948 be stuurslid en nadien gedurende een lange veeks van jaren voorzitter van het school bestuur, gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van de school. Vier directeuren hebben in de loop der jaren aan de school leiding gegeven. Ongeveer 200 leerlingen hebben de school met een diploma verlaten. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren G. W. Oussoren; mr. S. Sijbrandij, secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., ir. H. Steur, directeur van de C.M.L.S. te Middelburg, J. H. Bakker, leraar lichamelijke opvoeding; M. A. van Strien. voorheen directeur van de school en P. Ton, voorzitter van de gewestelijke afd. Walcheren van de C.B.T.B. (Van een onzer verslaggevers) KOUDEKERKE Op donderdag 30 september zal de raad van Koudekerke in buitengewone vergadering bijeenko men- in verband met het afscheid van burgemeester J. Dregmans. De heer Dreg- mans heeft de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. De raad zal bijeenkomen in Hotel Walcheren. (Van onze correspondent) VROUWENPOLDER - Een van de jachthavens, die nog maar aan het begin van hun ontwikkeling staan, is het haventje van de ge meente Vrouwenpolder. Deze vroe gere werkhaven van Rijkswater staat ligt aan het Veer se Meer. Het is er nu nog rustig. Slechts een tiental bootjes dobbert op het wa ter. Het gemeentebestuur van Vrouwenpolder heeft echter met dit haventje grootse plannen voor de toekomst. Er zal geprobeerd worden om hier een modern ge outilleerde haven aan te leggen waarin een groot aantal jachtjes terecht kan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het algemeen be stuur van het Waterschap Walcheren heeft gistermorgen een bespreking over een nieuwe lastenverdeling voor de ge bouwde en ongebouwde eigendommen uitgesteld op verzoek van hoofdingeland J. Janse de Jonge. Het dagelijks bestuur zal, zo beloofde dijkgraaf jhr. mr. G. Rut gers van Rozenburg, eenst een uitvoerige nota over deze moeilijke materie uit brengen. De algemene vergadering stelde wel een classificatieverordening vast, die zal dienen als interne handleiding bij de vaststelling van het dijkgeschot. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Weer twintig jaar gevangenisstraf heeft de 45- jarige loondorser Cor P. uit Velj gisteren tegen zich horen eisen Nu voor het Bossche gerechtshof ,'Ik heb me afgevraagd," aldus dt procureur-generaal, mr. A. var Overveld, of hier niet een levens lange gevangenisstraf op zij? plaats zou zijn. want het misdrij van deze verdachte is weerzin wekkend in zijn volvoering en or» herstelbaar in zijn gevolgen. Me moet wel ontaard en zelf geestc lijk vergiftigd zijn om op dez wijze, als verdachte heeft gedaav zijn vrouw van het leven te be roven. De enige reden, dat ik geei levenslang tegen deze man za eisen is, dat zijn nicht Annie V. met wie hij na de dood van zijn vrouw wilde trouwen, hem in zijn plannen heeft gevoed." De president van het hof mr. W. van Roozendaal, keek Cor P. ongelovig en niet begrijpend aan, toen hij op zijn vraag: waarom hij in hoger beroep was gekomen van het vonnis van de recht bank (twintig jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf) zei: „Omdat ik de straf te hoog vind". In 1941 was verdachte, 21 jaar oud, tegen de wil van ouders en familie in, met de toen 26-jarige Maria van Haren getrouwd. Tegen ieders verwachting in ontwikkelde het huwelijk zich harmo nieus en gelukkig en met de steun van zijn vrouw werkte Cor zich op van ar beider bij de Heidemaatschappij tot zelfstandig loondorser en ploeger. In 1955 viel er een eerste schaduw over het huwelijk, toen zijn vrouw bij de ge boorte van het vierde kind in het zie kenhuis terecht kwam. Om het huis houden op gang te houden haalde Cor zijn nichtje Annie V. in huis. Ze was toen twintig jaar; een forse boeren deern. Ze bleef acht weken in huis en de familie begon te roddelen. „Maar er is toen nog niets tussen ons voorge vallen", aldus verdachte. Maar zijn vrouw geloofde in de roddelpraat van de kleine dorpsgemeenschap. „Ze naakte mij er verwijten van". De ver houding tussen Cor P. en zijn vrouw verd geleidelijk minder goed, volgens le verklaringen van verdachte, die toen neer en meer contact ging zoeken met \nnie V. Gedurende drie jaar zocht hij iaav regelmatig op. Zijn vrouw noch ijn kinderen wisten van de verhouding net Annie af. Medio 1963 waren de •ontacten met Annie zo intensief ge- vorden, dat verdachte niet meer buiten ïaar kon. Langzaam maar zeker rijpte oij hem de gedachte zijn vrouw uit de weg te ruimen. Hij dacht erover haar uit de auto te d,uwen en een auto-onge luk te ensceneren, maar dat achtte hij te gevaarlijk voor zichzelf. „Ik bad dat ze van me zou worden weggenomen. In de kerstnacht, tijdens de nachtmis kreeg ik plotseling een ingeving: het zou moe ten gebeuren met vergif". Kort nadien stapte verdachte naar de CHV om een middeltje voo'r de be strijding van ratten. Het moest vloei baar gif zijn, daar kon hij gemakkelij ker mee werken. Uit het flesje, dat hij meekreeg vulde hij een tablettenko kertje met gif en liep er dagenlang mee rond in zijn vestzak. Bij een volgend rendez-vous met Annie liet hij haar het kokertje zien: „Daar zal het mee gaan gebeuren". In de periode van 28 ja nuari tot 23 maartgoot hij zes keer gif in de koffie van zijn vróuw. Hij bracht haar altijd zelf een kopje koffie op bed. Zijn vrouw werd ziek en lèed ondragelijke pijnen. Verdachte verzorg de haar, zat dagenlang aan haar ziek bed. Hij voelde dat als zijn plicht" maar onder tussen ging hij door met zijn vrouw vergif toe te dienen. Op 22 februari gaf hij haar voor de laatste keer vergif in haar koffie. „Er zijn veel misdadige mensen", al dus president mr. Van Roozendaal, ..maar wat u hebt gedaan is intens ge meen en vals". Verdachte haalde zijn zakdoek te voorschijn, maar het ver hoor ging verder. Op 24 februari werd Maria overgebracht naar het zieken huis in Nijmegen. Drie keer per dag reisde Cor naar Nijmegen om zijn vrouw te bezoeken. De doktoren in Nijmegen informeerden bij verdachte of er soms. gezien de aard van de ziekte van zijn vrouw, gif in huis kon zijn geweest, maar verdachte ontkende dat. Op 22 maart stierf Maria van Haren. Na de uitvaart werd Cor P. aangehouden, na dat hij al weer contact had gezocht met Annie, die beloofd had zijn huis houden te komen beredderen. Het psychiatrisch rapport acht ver dachte volkomen toerekenbaar. „Deze verdachte is bezeten geweest van het verlangen naar de dood van zijn vrouw, die hem bij de verhouding met zijn nichtje Annie in de weg stond", aldus de procureur-generaal. ,,Op de meest verachtelijke wijze heeft hij zijn daad volvoerd, waarbij het enige doorslag gevende motief is geweest: te kunnen trouwen met zijn nicht". Nadat mr. Knittel de harmonie in het huwelyk van verdachte in twijfel had getrokken en een grondig psychiatrisch onderzoek had bepleit, kwam de 31- jarige Annie V. voor het hekje. Zij stond hier, omdat de officier van jus titie beroep had aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank, die An nie V. tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf had veroordeeld na zijn eis van zes maanden onvoorwaardelijk. Ook nu gaf ze haar relatie met Cor P. aarzelend toe. Ze praatte ook nu haar mond weer niet voorbij Ze gaf toe, dat Cor met haai had gesproken over het uit de weg ruimen van zijn vrouw, „maar ik wist niet. dat hij dat meende". Ze week niet van haar verklaring af. ook niet toen de procu reur-generaal haar het vuur na aan de schenen legde. „Maar ik trap er niet in", aldus de prdcureur-generaal. ,,want deze verdachte heeft alles af geweten van de plannen van P. Ze wist. dat P. omwille van haar zou moor_ den. Ze heeft niets gedaan om de moord te verhinderen". Mr. Van Overveld eiste opnieuw zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. „Het is jammer dat ik niet meer kan eisen". De raads man mr. Sassen bestreed de bewijsvoe ring van de procureur-generaal en trok in twijfel of verdachte wel heeft be seft wat P. van plan was. Over veertien dagen zal het hof uit spraak doen. HILVERSUM V.n.l.rHer- bert Joeks, Godfried Bomans, ar tiestenaalmoezenier Theo Kloeg en Carla (van de sprekende pop pen) toosten ter gelegenheid van de opening die gisteren plaatshad van de Nationale Artiesten Socië teit aan de Spieghellaan te Hil versum. "Toen de Engelsen na 1945 aan India en Pakistan de onafhankelijkheid gaven lieten zij voor de jonge staten als twistappel Kasjmir achter. Kasjmir is overwegend mohammedaans en zou daardoor eigenlijk bij Pakistan behoren India, een Hindoe-staat, slaagde er echter in met allerlei kunstgrepen het gebied grotendeels in bezit te krijgen, zij het eerst na bloedige gevechten, die aan enkele honderdduizenden mensen het leven hebben gekost. Sinds 1947 hebben de Verenigde Na ties geprobeerd het geschil te regelen. Dit is in feite nooit gelukt. India, dat in de koude oorlog de zijde der onge bonden landen koos, kon op machtige vrienden rekenen en de Pakistani, toe getreden tot een Aziatische NAVO, wa ren er al evenzeer van verzekerd, dat de V.N. niet al te hard tegen hen zou uitpakken. Pakistan en India konden dus hun eigen gang gaan. En dat heb ben zij dan ook gedaan. Nu is de strijd opnieuw in alle hevig heid ontbrand. Afgaande op berichten van neutrale waarnemers en V.N.-ver- tegenwoordigers heeft Pakistan de aan val ingezet, hoewel niet meteen met geregelde strijdkrachten. De Pakistani hebben het bekende procédé toegepast van infiltratie, die op een „spontane" opstand (in Kasjmir) uitloopt. Zij boekten daarmee zoveel successen, dat India zich nu gedwongen acht tot een tegenaanval, niet in Kasjmir maar rechtstreeks tegen Pakistan zelf ge richt. Daarmee is de oorlog dan een feit. J_Jet hoeft geen betoog, dat het open conflict tussen India en Pakistan de toch al moeilijke situatie in Azië, men denke slechts aan Vietnam, aan zienlijk verslechtert. De V.N. zouden onmiddellijk moeten ingrijpen maar., zijn hoogstwaarschijnlijk machteloos. Het feit namelijk, dat de Russen hun achterstallige contributies (o.m. voor de kosten van het V.N.-optreden in Kongo) weigeren te betalen, verlamt de werking van de Volkerenorganisa tie. Als de V.N. inderdaad niet tussen beide kunnen komen zou er wel eens een zeer ernstige toestand kunnen ont staan. Amerika en Engeland zullen wel proberen te bemiddelen maar. kunnen (en willen) zij meer doen dan verma nende woorden spreken? Zij hebben tot dusverre steeds geaarzeld duidelijk partij te kiezen. Voor Communistisch China ligt hier echter geen probleem. Peking heeft 't al zwaar aan de stok gehad met In dia. Sindsdien zijn de wegen in 't Chi- nees-Indiase grensgebied aanzienlijk verbeterd en hebben de Chinezen hun troepenmacht belangrijk opgevoerd. Met Pakistan staan de Chinezen op de allerbeste voet. Er is dus alle reden om te vrezen, dat China zich wei eens in de strijd zou kunnen mengen. Ais dat gebeurt begint de slag om Azië pas goed. Het is immers duidelijk, dat Amerika in een dergelijk geval niet kan blijven toezien. We zoudgn wel eens een paar span nende weken tegemoet kunnen gaan. Veel zal afhangen van de bekwaam heid der Amerikaanse diplomatie. Van president Johnson wordt dezelfde com binatie van tact en resoluutheid ver eist als waarmee president Kennedy enkele jaren geleden de Cuba-crisis wist te bezworen. (Van een onzer verslaggevers) GOES B. en w. van Goes willei zeventien leden van het Goese politie korps, die met surveillancewerkzaamhe den zijn belast, een voortgezette scholing en training geven Zij zullen een twee en een halve week durende cursus bij de gemeentepolitie van Rotterdam gaan vol gen. Om de vier weken wordt een derge lijke cursus gehouden. De gemeentepolitie van Rotterdam is bereid aan elke cursus twee man van het Goese korps te laten deelnemen. B. en w. willen voorts één korpslid laten deelnemen aan een cursus aan de rechercheschool te Wolfheze. Deze cursus, die dit najaar voor het laatst wordt ge geven, beoogt een theoretische en prakti sche scholing te geven aan politieperso neel, dat bij de recherche werkzaam is of daaraan leiding geeft. Tenslotte zullen b. en w. de raad op woensdag 15 september voorstellen een krediet van 16.500 uit te trekken voor de aankoop van twee Dafauto's mei po- litieaccessoires voor de surveillancedienst. De beide auto's zullen de huidige sur veillanceauto. die minder praktisch en economisch wordt geacht, vervangen. (Van onze rechtbankverslaggever) ®REDA Vier maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest eiste gisteren de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank, mr Peyewburg te gen de 27_-jarige Tholenaar L.G. De man had op 15, 16 en 17 mei in een pension te Bergen op Zoom van zijn kamerge noot. vakantiebonnen ter waarde van 350.- gestolen. Bij een juwelier in Roo sendaal kocht hij voor de waardebonnen twee verlovingsringen en nam terloops nog een kostbare ring mee. Nadat de raadsman van G.. mr. Hou- ben, clementie had bepleit, bepaalde de rechter de uitspraak over veertien da gen De verloving is inmiddels verbroken. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG. Voor het theatersei zoen 65- 66 heeft het gemeentebestuur van Brugge een gevarieerd programma samengesteld bestaande uit een serie opera s en operettes en een reeks keur- voorstellingen van het Nationaal Toneel K.N.S. Antwerpen en van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel. Zaterdag 25 september wordt het Brug se seizoen op traditionele wijze geopend met het Artiestenbal in de schenkzaal van de stadsschouwburg. De K.N.S. begint dinsdag 5 oktober met Molières Don Juan, waarna de K.V.S. Tennessee Williams de planken brengt. De operaliefhebbers luiden het sei zoen in op maandag 25 oktober met de Italiaanse versie van Puccini's Manon Lescaut, waaraan solisten van de Opera Sofia meewerken. Hun programma ver meldt verder o.m. II Barbiere di Siviglia in een internationale bezetting, en de operettes De Lustige Boei van Leo Fall, Kalmanns Grafin Maritza en Die Fle- dermaus van Joh. Strauss. Op toneelgebied brengt de K.N.S. o.m. De Zaak Oppenheimer en Arthur Millers Na de Zondeval: de K.V.S. heeft o.a. geprogrammeerd Bruid in de morgen van Hugo Claus, de thriller Moord op Marat en De Mirakelridder, waarin Paul Cam- mermans een gastrol zal vervullen. Als extra-voorstellingen zijn gepland de originele Engelse versie van The Mes siah van Handel op donderdag 23 decem ber en een optreden van de Wiener San- gerknaben op woensdag 19 januari. op 19 oktober Orpheus daalt af, op

de Stem | 1965 | | pagina 5