Unieke informatie in Stadsschouwburg Breda SAMENWERKING KOMT OP GANG TIE Drie jaar geëist tegen jonge Oosterhouter PIET van v Avontuurlijke dieventocht ten einde Hagel bracht schade toe aan fruit Pauzetheater: voorlichting via phonobar en kranten Jaarverslag dekenaat Hulst VLISSINOEN N.V. SLAVENBURG^ BANK Burgemeester van Tholen in bestuur VCVGZ Dagblad De Stem iERNEUZEN Dressuurproeven van ponyclub Raad keurde bouw 24 woningen goed -BEVELAND GOES Eervol ontslag burgemeester J. L. Dregmans Kaartleesrit De Bevelanden Zware eis tegen twee Hongaren VEEL LOF VOOR DIRECTEUR H. VAN MALE Enthousiasme Ontrn oe ting seen trum Taxichauffeur aangevallen andere bedoelingen „Toch nog kansen Belgische justitie: Kennis Kameda pleegde elfmoord geen HOOGWATER Vandaag Morgen 11 Teleurst Kohn uitL voor inti ZUNDP DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 Burgerlijke stand Geboren.' Robertus zv A.' de Hond-van der Klooster; Gerhar- dtis zv G. Posthuma-Beekman; Marcus zv H. Cijsouw-Pierens; Raymond zv W. Hokken-Louws; Edwin zv T. de Boer- Jacobs; Jeannette dv M. Bossohaart-Bras- ser; Monica dv A. Kesteloo-Tuinder; Con- chita dv J. Kleinjan-Hontelé; Menno Jan zv G. Clarisse-Albregtse; Albertha dv C. van der Horst-van de Wege; Frederik zv F. Jilleba-Sijnesael; Jeleijntje dv A. Dees- van Driel; Ronald dv J. Corré-van Weel de; Anna dv A. Everaers-de Nooijer. Ondertrouwd: J. van Eenennaam 17 j. en C. Weggers 18 j., W. Stappers 22 j. en G. Nyhuis 23 j., M. Snijders 26 j. en P. Willebroordse 19 j., C. van Ruiten 19 j. en I. van Vlaandorem20 j., P. Rijkse 21 j. en H. Vereeke 21 j., L. Bergmans 23 j. en J. van Akkeren 20 j. Gehuwd: J. Leenhouts 23 j. en A. Min- heere 21 j. W. Snaaijer en E. de Graaf 18 j., W. van dei' Broek 25 j. en I. Kruit 25 j., W. Hoorweg 25 j. en J. van Liere 21 j., K. Kooger 22 j, en M. van Gelder 21 j., F. Coirdie 18 j. en L. Bosschaart 20 i Overleden: I. van Dis. 91 jaar. (Advertentie) BANKBOEKJES Hulst: Zitdag Steenstraat 20 Terneuzen: Kersstraat 13, tel. (01150)3553. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND Vrijdagnacht werd de 28-jarige Amsterdammer A. J. S. door de rijkspolitie te Heinkenszand aangehou den. De man bleek een bromfiets te be rijden die bij het Schuttershof te Goes ontvreemd was Aanvankelijk ontkende S. de bromfiets te hebben gestolen, doch later bekende hij en werd hij overgege ven aan de Goese gemeentepolitie. Bij na der onderzoek bleek, dat S. vrijdagavond uit Amsterdam naar Apeldoorn was ver trokken. Bij aankomst daar heeft hij in gebroken in de kantine van een camping, waarbij hij rookartikelen en enkele hon derden guldens Buitmaakte. Via een om weg is de man in Goes terechtgekomen, waar hij twee bromfietsen ontvreemdde; één van een inwoner uit Goes en één van een inwoner van Kloetinge; beide brom mers waren geplaatst bij het Schutters hof. Een bromfiets werd gestald in de stationsrijwielbewaarplaats en is daar door de politie teruggevonden. Op de an dere reed de man bij zijn aanhouding te Heinkenszand, waar hij kennelijk naar een familielid onderweg was. De man zal dinsdag worden overgegeven aan de politie te Apeldoorn. De te Apeldoorn ontvreemde artikelen werden op de man aangetroffen en in beslag genomen. Visaanvoer In de week van 23 t.m. 28 augustus j.l. werden aan de mijn te Vlissingen de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 4015 kg garnalen, 779 kg bot, 1087 kg schar, 1463 kg schol, 328 kg wijting, 1686 kg tong, 7 kg tarbot, 4 kg griet, 13' kg krab, 34 kg paling, 49 kg poon, 38 kg makreel. 3 kg rog en 88 kg haai. Sluiting badstrand Met ingang van 13 september a.s. wordt het badbedrijf aan de Boulevard Evertsen voor dit sei zoen gesloten E.H.B.O.-cursus Op 13 september a.s. wordt in het Wit-Gele Kruisgebouw begonnen met een cursus ter verkrij ging van het Eenheidsdiploma E.H.B.O. Afscheid ds. Van Beek Zondag 12 september a.s om half twaalf zal ds. Van Beek afscheid nemen van de afde ling Vlissingen van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Dit i.v.m. het beroep in Enschede, dat hij heeft aan genomen. Ook neemt ds. Van Beek die zelfde zondag 's middags om 5 uur af scheid in Goes, waar hij predikant voor buitengewone werkzaamheden was. Zeeland-Sport Maandagavond 13 september wordt in het clubgebouw de jaarvergadering van „Zeeland-Sport" ge houden. De agenda vermeldt o.a, be stuursverkiezing. Drie nieuwe bestuurs leden moeten worden gekozen. De heer W. v. d. Moost treedt af i.v.m- ver trek naar elders en de heren J- Poer- st amper en J. Kloosterman treden tus sentijds af. (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer J. van Boeijen, bur gemeester van Tholen. is benoemd tot dagelijks bestuurslid, tevens tweede voor zitter van de Vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland. Hiermee is voorzien in een vaca ture, die was ontstaan door het vertrek uit Zeeland van mr. F. Dijckmeester, bur gemeester van Zierikzee. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwscb-V laarderen: Steenstraat 14. Telefoon 2377 Hulsl voor Walcheren en 4uiu- Beveland: Klokstraat 1 telefoon 6252 GOES Exploilaiie- inspectie Zeeland L. K M DE JÜNi tel 2377 Hulst Eerste redacteur voor Zeeland F. DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTEKS tel 2377 Hulst privé k>72 Hulst Redacteur voot W est-Zeeuwsch- V laanderen J. PETIT, v üstadestraai 41. Oostbure tel. 01170-2991 Rayonbeheeraer voor Zuid-Beve larie en Watcheren K. MENU tel 6252 Goes Prijs voor *08se advertenties bestemo voor de editie Zeeland f 0,18 oer mn 1 mm ingezonden mededelingen 21 mm gewone advertenties Bij contract aanzien''ike reductie „Kleintjes": 3 regels ol minder f l.- elke regel meer f 0,25 Als één regel gelde 2^ letters en/oi leestekens Bi,4 plaatsing ook in de Brabantse oplagt resp. f 1,60 en t 3,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Dief gegrepen De dader van de in braak in het consumptielokaal van het zuidersportpark te Terneuzen, die zater dag werd gepleegd waarbij geld, siga retten en chocolade werd gestolen, is ingerekend. De zestienjarige Terneuze- naar W. de F. heeft voor de gemeentepo litie een volledige bekentenis afgelegd Aardenburg Wcgverbetering. st. Kruis, een der kerkdorpen van de gemeente Aarden burg, gaat na een groot aantal ja ren eindelijk een betere verkeersont- sluiting krijgen. Een aanvang is gemaakt met de verbetering van de Pietersdijk, waarvoor de raad in de vergadering van maandagavond dank bracht aan de pro vinciale instanties. Besprekingen zijn nu nog gaande over een ontsluiting richting Waterlandkerkje. De raad verhoogde de bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool van f 600 tot f 850 en voteerde een subsidie van twee cent per inwoner voor de Zeeuwse stichting voor revalidatie. Bedragen werden uit getrokken voor de aanschaf van leer lingensets ten behoeve van de hoogste klassen van de openbare lagere en van de katholieke jongensschool. De heer A. I. Catsman werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Sinds 1941 heeft hij 500 huwelijken vol trokken. Biervliet BIERVLIET De instructeur van de plaatselijke ponyclub ,De Haringruiters', de heer A. Schilleman, zag zijn werken van het afgelopen jaar beloond met de goede resultaten, die de ruiters in hun onderlinge wedstrijd met de dressuur proeven behaalden Het jurylid, de heer J. de Feijter uit Axel, die de prijzen uitreikte, deelde mee dat de prestaties ver boven die van de vorig jaar voor het eerst ge houden wedstrijd lagen. Bij de grotere paarden was het Adri Schilleman, die met 98,5* punt de wis selbeker veroverde. Op de voet gevolgd door de winnaar van vorig jaar, Frans Haak, met 97,5 punt. De uitslag was verder: 3. Guido Mullaert, 89.5 pt., 4 Anke Pladdet, 83,5 pt., 5. Adri Catséman, 76,5 pt., 6. J. Roegiers, 76 pnt. Bij de kleinere paarden was de uit slag: 1 en wisselbeker Mariette van Hoeve, 98,5 pnt., 2. Marijke Schilleman, 97,5 pnt., 3. Franciska Kalkman, 89,5 pnt,. 4. Hans Jacobs, 87,5 pnt., 5. Jan van Hoeve. 85 pnt., 6. Theo Buiisse. 82 pnt. Kapellebrug Autobotsing De heer A. B. uit Hulst kwam op de rijksweg Hiulst-Belgische grens in botsing met de auto van de heer A. M. uit Temsche (B.). Komende van een benzinestation reed B. de rijksweg op en lette niet voldoende op het nade rende verkeer. Beide auto's werden flink beschadigd, maar de inzittenden kwa men er met de schrik vanat. Kloosterzande Auto over de kop. Zondagavond reed de heer P A. M., wonende te Wals oorden als bestuurder met zijn personen auto over de Walsoordensestraat in de richting Kloosterzande. Vermoedelijk ten gevolge van de grote snelheid had M. moeite de scherpe bochten te nemen, al vorens de Hulsterweg bij de kruising op te rijden. M. raakte de macht over het stuur kwijt en zijn auto sloeg over de kop. Hij liep bij dit ongeval vrij ernstige verwon dingen op. Dr. Buwalda uit Klooster zande verleende eerste hulp en liet M., die vermoedelijk ook een hersenschud ding had opgelopen, naar het ziekenhuis 'te Hulst vervoeren. Philippine PHILIPPINE In zijn vergadering besloot de raad financiële medewerking te verlenen aan de bouw van 24 ratio- woningen, welke zullen worden gebouwd door de Èath. Woningbouwvereniging te Kloosterzande. Voor de bouw van deze woningen heeft de vereniging in totaal 6660 m2 grond nodig, welke ook in deze vergadering voor ongeveer 100.000 gul den aan de woningbouwvereniging' werd verkocht. De weekhuur per woning zal ongeveer f 22,- bedragen. De raad nam een principebesluit ver gunning te verlenen aan de Zegam tot levering van aardgas. Men wilde nog verschillende inlichtingen inwinnen voor dat een definitieve beslissing genomen zou worden. De raad besloot tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Noord" aan: de P.Z.E.M te Middelburg, G. de Mul te Harlingen, P Darizincourt te Parijs en R. Rammeloo uit Philippine. Aan de heer L. Haers werd een pre mie toegekend voor woningverbetering van het perceel Laureynestraat 1, De voorzitter deelde mee dat de ver nieuwingswerkzaamheden aan de ou de school vorderen. De gymnastiek- werktuigen en de stoelen zijn reeds aan wezig. Hij verwachtte dat het gebouw St.-Jansteen Bejaardenbond In het bestuur van de Bond van Ouden yan Dagen was door het overlijden van mevr. De Maat- Koenen een vacature ontstaan. In deze vacature werd nu voorzien door de ver kiezing van mevr. M. de Maat-Zaman Opbreken rijksweg Door de gedeel telijke openstelling van de rijksweg om Hulst wordt de rijksweg van Hulst naar Kapellebrug gedeeltelijk opgebroken en voor het verkeer voorgoed afgesloten., Baldadigheid Door de gedeeltelijke openstelling van de rondweg om Hulst is de Tragel-Steenseweg voor alle ver keer afgesloten en werd een draad over deze weg gespannen. Reeds voor de twee de maal werd deze draad vernietigd. Het Halve Maantje De afgelopen week zijn de jaarlijkse onderlinge wed strijden van de tennisvereniging Het Hal ve Maantje gehouden. Zondag werden de finalepartijen gespeeld. De uitslagen waren: junioren enkelspel W. Wattez slaat E. Scheen 3-9, 9-7, 6-1; heren enkelspel W. Wattez slaaf J. van de F een 6-3, 6-3: heren dubbel Wéttez-Scheen slaan Schip- per-Kreugel 3-6, 8-6, 6-4; dames dubbel mevrouw De Schipper en Heieen Prins slaan mevrouw Mol en Els Mol 6-1. 4-6, 6-2; echtparen dubbel echtpaar De Schip per slaat echtpaar Schuringa 6-4, 6-3; meisjes en dames enkelspel Heieen Prins slaat Els Mol 6-1, 6-2. Het junioren dub bel wend gewonnen door Maarten W. Scheen en Geert van Maanen. Verlichting hoofdweg B. en w. wil len de verlichting van de hoofdverkeers weg door Goes vernieuwen. Volgens het college is die verlichting onvoldoende. De Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maat schappij heeft geadviseerd een natrium- verlichting (oranje) aan te brengen. Kos ten: 79.000. B en w. zullen de raad woensdag 16 september vragen een kre diet tot genoemd bedrag t§r beschikking te stéllen. Rijkswaterstaat is in principe bereid een bijdrage van dertig procent te verlenen. Kruiningen Autobotsing Gistermiddag heeft op rijksweg 58 ter hoogte van Kruiningen een verkeersongeval plaats gehad n^dat een vrachtauto met aanhangwagen enigs zins aan het gieren was geslagen. De bestuurder van de combinatie. I. van B. uit Bodegraven; onderschatte de snelheid van een voorganger, waardoor hij tc schielijk moest afremmen. De combinatie kwam op het linker gedeelte van de rijks weg terecht en raakte daar in botsing met twee personenauto's, bestuurd door W. V. uit Vlissingen en J. van IJ. uit Bergen op Zoom. Beide auto's werden be schadigd. Het verkeer was in beide rich tingen enige tijd gestremd. Oudelande Schieting De handboogvereniging „Juliana" hield haar schieting op de staande wip. Aanwezig waren 54 schut ters van 14 verenigingen. De uitslag is: Hoofdvogel C. Baart, van Juliana te Oude lande; le zij vogel: W. de Wilde Juliana te Oudelande; 2e zijvogel: P. Rentmeester, van A.D.L.M. te Kwadendamme; le bo- venkal, C. v. Weele, van Juliana te Oude lande; 2e bovenkal: A. Westveer, van Edele-Handboog te Oudelande; le onder- kal: C. Paree, van Concordia te 's-Heeren- hoek; 2e onderkal: F, Koens, van Spes- Nostra te Oeyezande; le klep: P. Tim merman, van vrijc-Schutters te 's-Hee- renhoek; 2e klep: G. Verkeye, van Zorg vliet te Ellewoutd'ijk; 3e klep: Hi.* Koens van Spes-Nostra te Ovezande. Meeste kleine vogels: A. Martens, van Vios te 's-Heerenhoek, 4 stuks. Palingschieting De verenigde socië teiten van Oudelande hielden een paling schieting op de staande wip. Aanwezig v/aren 66 schutters van 16 verenigingen Er was 25 kg paling aangekocht. De uit slag: hoofdvogel: niet afgeschoten; le zij vogel: F. Clary s, van Jac v. Beiëren te Goes; 2e zijvogel: F. Clarys, voornoemd; le bovenkal: F. Clarys, voornoemd; 2e bovenkal: Ko Lous, van Ons Genoegen t- Oudelande, na loting. De beide onderkal- len werden niet afgeschoten, le klep: H. Koens, van Spes-Nostra te Ovezande; 2e klep C. D. Raas, van Willem Teil te Ove zande; 3e klep: A. de Jonge jr., van So- ranus te Heinkenszand; 4e klep: Jac. Smallegange. van Zorgvliet te Elle- woutsdijk. Meeste kleine vo'gels: D. Ve- reecke, van Vios te 's-Heerenhoek, stuks. 's-Gravenpolder Raadsagenda De gemeenteraad van 's-Gravenpolder, die voor a.s. donder dagavond 8 uur ter vergadering is bijeen geroepen zal onder meer een voorstel behandelen tot beschikbaarstelling van een krediet van f 75792,voor de aanleg van 'n gedelte van de Forttrapastraat met riolering. De bedoeling daarvan is de bouwmogelijkheden in de omgeving van de Goesestraatweg aantrekkelijker, te ma ken. Niet alleen dat een duidelijker beeli ter plaatse van het uitbreidingsplan wordt verkregen, doch ook de bouw op bouw terrein van verschillende priisklass* wordt daardoor mogelijk gemaakt. Voor het aanbrengen van een wijziging in de huisriolering van de woningwet binnen veertien dagen klaar zou zijn. woningen aan de Schoolstraat wordt eveneens een krediet gevraagd. Hierdoor zal elke woning een eigen aansluiting op de gemeentelijke riolering krijgen hetgeen moeilijkheden met verstopping van buizen voortaan zal voorkomen. Een bedrag van f 8025,wordt ge vraagd voor het plaatsen van een 17-tal nieuwe lichtmasten in de Schuitweg en rond het Industrieterrein. De bestaandp gloeilampen zullen worden verwijderd terwijl de nieuwe verlichting zal bestaan uit 6 meter masten met tl-buizen. Het blijkt voorts, dat de ketel van de centrale verwarming in de woning Dorps straat 44, die 28 jaar oud is, versleten is. Vernieuwing is absoluut noodzakelijk, aangezien de bestaande niet op volle ca paciteit gestookt kan worden. Van des kundige zijde kan zelfs niet gegarandeerd worden, dat de ketel a.s. stookselzoer. volledig in bedrijf kan blijven. De raad wordt daarom een krediet van f 7500,- gevraagd. In behandeling komen voorts een voor stel tot verkoop van de woning Raad huisstraat 19 aan de bewoner A. Dub belman, een klein perceelsgedeelte grond aan de Goessestraatweg aan de provincie Zeeland t.b.v. de wegsverbetering en van een uit 1917 daterend staatsschuldboekj' van de R.P.S. Wegens periodieke aftreding zal ver kiezing van de leden van de woonruimte commissie nodig zijn, terwijl wordt voor gesteld deel te nemen aan de regeling tot subsidiëring in de exploitatiekosten in bedrijf zijnde windmolens. DEN HAAG (A.N.P.) Bij K.B. is aan de heer J. L Dregmans op zijn verzoek, met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, als burgemeester der ge meenten Koudekerke en Biggekerke, met dank voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. (Van onze correspondent) GOES De Mac „De Bevelanden" te Goes heeft de zgn. Guiranrit georgani seerd. Er werd deelgenomen door 39 rijders, die. startten in hotel de Zwaar» te Kapelle voor een blinde kaartlees rit over 60 km. De rit ging over Ka pelle, Wemeldinge, Schore, Hansweert. Kruiningen, Waarde en eindigde in hotel de Koophandel te Krabbendijke. Hier had de heer Guiran gezorgd voor een groot aantal prachtige prijzen en voor en kele mooie bekers. De uitslag luidt: 1 J. F. Plouvier, Goes, 4 strafp. 2 L. van de Linde, Kloetinge, 6 strafp.; 3 J. D v. d. Peyl, Goes, 8; 4 J. Korstahje, Goes, 10; 5 De Regt 11; 6 Wirtz, Oudelande 11; 7 L. Quazek, Kloetinge 12; 8 Hr Fraanje, 12; 9 G. Hollestelle, Goes 14: 10 L. P. Zevenhuizen, Goes 17. (Van onze correspondent) KAPELLE Veel fruit, voornamelijk appels, in de boomgaarden in Kapelle en omgeving op Zuid-Beveland hebben maandagmiddag ernstig geleden van zware hagel, die op sommige plaatsen ge durende een half uur viel. Het gebeurde tijdens een onweersbui tijdens welke ook veel regen viel. Plaat selijk werd in een half uur ruim 65 mm neerslag gemeten. De hagel viel 's mid dags omstreeks half vier, 's avonds was ze nog niet helemaal verdwenen. De scha de aan het fruit bestaat in hoofdzaak in een kwaliteitsachteruitgang. Op ver schillende bedrijven is deze aanzienlijk. Over de omvang ervan kan op het ogen blik nog weinig gezegd worden. Wel wordt het een gelukkige omstandigheid geacht, dat de hagel vergezeld ging van regen, want anders was de schade on getwijfeld nog groter geweest. Verschil lende telers, doch lang niet allemaal, zijn verzekerd tegen hagelschad». (Van onze correspondent) BREDA „De officier vraagt veel te hoge straffen; dat is een eis voor echte misdadigers", zei maandag raadsman mr J. v. d. Heuvel tegen de rechtbank in zijn pleidooi voor een van de twee Hongaren die in juli vanuit Antwerpen waren ko men inbreken in Dongen, Dubbeldam en Gilze-Rijen. Tegen ieder van de (gedetineerde) ver dachten E. H. en G. W., wonend in C olm ar in Frankrijk had de officier, mr. J. Peijneniburg, een jaar gevangenis straf met aftrek gvorderd. De Hongaren, die in Frankrijk goed werk hadden, waren in de Frans bouw vakvakantie, zoals de officier het uit drukte, naar België gegaan. Dat was hun financieel een beetje tegengevallen en berooid van hun laatste centen waren ze op strooptocht gegaan in het „rijke" Ne derland. Dit had geresulteerd in driemaal een geslaagde inbraak en het wegnemen van een fjets. De buit brachten ze i-n Ant werpen aan de man. Over veertien dagen uitspraak. (Van onze verslaggeefster) BREDA In de Stadsschouw burg Breda heeft mr. K. A. M. Bastiaansen, wethouder van cul turele zaken, gistermiddag het Pauzetheater, een voor Nederland uniek cultureel informatiecentrum geopend. De opening werd bijgewoond door o.a. burgemeester dr. R. Geul- jans, verschillende wethouders en raadsleden, en een groot aantal andere genodigden. Het Pauzetheater is ontstaan op initia tief van de schouwburgdirecteur, de heer H. van Male, die streeft naar een nau were band tussen schouwburg en publiek. Hij is van mening, dat in ons land nog veel te weinig gedaan wordt om de men sen over hun culturele drempelvrees lieen te helpen. Vandaar dat hij hierin althans voor Breda verandering gaat brengen door veel uitgebreidere voorlichting te ge ven over toneel, muziek, ballet, etc. en het schouwburgwezen in het algemeen. Dit gebeurt dan in het Pauzetlieater, een gezellig, sfeervol ingerichte ruimte, waar het publiek zowel overdag als 's avonds terecht kan. De mensen kunnen hier in formaties krijgen over culturele evene menten via de phonobar of aan de lees tafel, waar ze onder het genot van een kopje koffie of andere verfrissing, bin nen- en buitenlandse kranten, culturele tijdschriften, recensies van toneelstukken en concerten uit verschillende dagbladen kunnen inzien. Uniek is de inschakeling van de phono bar, die hoofdzakelijk nieuws geeft over de concerten, die men in het komende seizoen kan verwachten. De luisteraar krijgt hiervan een voorproefje dank zij enkele muziekfragmenten en een korte uitleg. Wethouder Bastiaansen toonde zich gis teren bijzonder verheugd over de Neder landse primeur, die Breda met dit Pauze theater boekt. „De grote verdienste van het hele plan ligt bij de heer Van Male" merkte hij in zijn openingstoespraak op. Vandaar dat de grootste lof deze dag ging naar de schouwburgdirecteur: „De tijdelijk directeur van de schouwburg, die van tijdelijkheid zo weinig last heeft" Jie volmaakt lééft voor de schouwburg en bezeten is van de gedachte om de schouwburg niet alleen in Breda, maar in heel Nederland bekendheid te geven". De wethouder sprak de hoop uit, dat het hele Bredase publiek gebruik zal maken van het Pauzetheater van de heer H. van Male („of Hans van Male, zo heet hij tegenwoordig", zoals de wethouder onder gelach van de aanwezigen opmerkte) en dat men zich zal oriënteren op wat de schouwburg brengt. Er kwam ook lof voor de heer Van Male van niet-gemeentelijke zijde, en wel van de Vereniging Concordia, die het gebouw Concordia in bezit had en ex ploiteerde tot de gemeente Breda het twee iaar geleden kocht en er een gemeente lijke schouwburg van maakte. Mr. D. van «Setten, voorzitter van de vereniging Con cordia, sprak namens de vereniging zijn vreugde uit over de wijze waarop de heer Van Male de schouwburg „runt". De waardering bleek het duidelijkst uit het simpele zinnetje aan het slot van zijn toe spraak: „Hij is niet stil blijven staan bij wat hij bij de overdracht gekregen heeft". Tijdelijk directeur Hans van Male is inderdaad njet stil blyven staan. Dank zij zijn ijver en enthousiasme is de Stads schouwburg Breda in korte tijd al een begrip geworden. Het bezoekerspercenta ge ligt rond de zeventig procent, terwijl veel voorstellingen vooral druk door jon geren bezocht worden. Ook dat is dank zij de activiteiten van de heer Van Male. Op zijn initiatief is onlangs ook door de directies van de andere Brabantse schouwburgen besloten om de culturele paspoorten van elke schouwburg ook in de andere schouwburgen te laten gelden. De talrijke aanwezigen konden zich gisteren tijdens de feestelijke opening van (Van een onze verslaggevers) BREDA ,,Zij die geloven haasten zich niet", aldus het motto dat vol gens de samenstellers het jaarover zicht zou kunnen dekken, dat de lei ding van de gezamenlijke zielzorg in het dekenaat Hulst heeft uitgegeven na het tweede jaar van samenwerking tussen priesters onderling en pries ters en leken. Blijkens het jaarverslag is er van dit tweede jaar van samenwerking niets spectaculairs te melden. Wel is het duidelijk geworden, dat de bereid willigheid van alle medewerkers zeer groot is, howel ze niet overschat mag worden. Het jaarverslag gaat verge zeld van welgeteld 31 noten, die her haaldelijk zeer verhelderend werken. De vernieuwing, die in het dekenaat allengs baanbreekt is nog slechts ma tig in vergelijking met de stormach tige ontwikkeling, die men elders in Gods Kerk en met name in onze Ne derlandse kerkprovincie kan aanwij zen. Dit ter geruststelling van hen die van mening zijn, dat er in het dekenaat Hulst op onverantwoorde wij ze naar vernieuwing wordt gestreefd Dat er geen spectaculaire zaken te melden zijn vindt zijn oorzaak in het feit, dat het hier gaat „om een gees tesbeweging van onder af, een ver andering van mentaliteit. Dat vergt veel tijd, geduld, f- "rgie *n doorzet tingsvermogen". Het pleit overigens voor een gezonde gang van zaken in het dekenaat, dat problemen, die mo menteel overal de gemoederen be zighouden. achtereenvolgens ook in ge sprekken on samenwerking aan de or de gekomen zijn Het is het afgelopen jaar gebleken, dat de winstpunten van vorig 'jaar wel doorwerkten, mffar dat ze tevens knel punten waren. Het „naar elkaar toe groeien van de zielzorgers onderling" bracht aan de ene kant verschil van mening omtrent de mate van die sa menwerking aan het licht, aan de an dere kant versterkte dit het clericale overwicht in het dekenaat. Zo werd het althans door veel leken en ook door enkele priesters ervaren. Toch valt er een onmiskenbaar hoop volle ontwikkeling waar te nemen. Vrij wel alle betrokkenen zijn dan ook van mening, dat de zaak op de goede weg is- Het streven naar een optimale sa menwerking roept voor een goede gang van zaken direct en noodzaké- lijk verschillende communicatievormen op. Deze moet men echter nog niet zien als nieuwe structuren, maar lie ver als experimentele vormen van sa menwerking. Of deze vormen uit zul len groeien tot blijvende structuren nog niet vast te stellen.'Daarvoor zul len ze eerst hun bruikbaarheid moeten bewijzen. Toch zijn enige van derge lijke vormen al min of meer met ze kerheid te onderkehnen. Zo hebben het dekenaat en het ambt van deken b.v. een tot dusver ongebruikelijke inhood verkregen. De plaats van de l^ek in de samenwerking is daarentegen nog niet geheel gevonden, laat staan dui delijk omsohreven. Schouwburgdirecteur H. van Maleburgemeester dr. R. Geul- jans, mr. D.van Setten, voorzitter van de vereniging Concordia en wethouder mr. K. A. M. Bastiaen- sen. nemen de phonobar in gebruik het Pauzetheater reeds geheel op de hoog te stellen van het doel van dit centrum. Aan de phonobar konden zij namelijk luisteren naar een interview met de schouwburgdirecteur, die een duidelijke uiteenzetting gaf van het idee Pauzethea ter en de realisering hiervan. Het Pauzetheater is voor iedereen over dag en 's avonds" vrij toegankelijk. De op zet is ook, dat het een soort ontmoetings centrum zal worden, waar men van ge dachten kan wisselen over allerlei cul turele zaken, o.a. voor en na de voorstel lingen. De rustige sfeer in dit informa tiecentrum zal deze culturele uitwisseling ongetwijfeld bevorderen. Het publiek wordt buiten op het bestaan van het Pauzetheater gewezen door een groot bord tegen de gevel van de schouw burg. (Van onze correspondent) BREDA Als de meest koelbloedig, gangster zocht op 28 januari de twintig jarige C. v. d. S. uit Oosterhout op het Stationsplein te Eindhoven een slacht offer uit onder de daar gestationeerde taxichauffeurs. De eerste was in zijn ogen een nog te jonge krachtige man en bo vendien was de auto te oud naar zijn zin. De daar achter staande „Amerikaan '64" lag hem beter, vooral omdat de chauf feur hem wel te overmeesteren leek. Maar v. d. S. had buiten het reactiever mogen van de 63-jarige A. de H. ge rekend. Toen v. d. S. hem verzocht in Valkens- waard te stoppen en hem bij de keel greep met de woorden: „Ik schiet je ka pot" om de chauffeur te intimideren had hij tevoren vanuit zijn binnenzak een vinger naar voren gestoken en ge zegd: „Denk er om, ik heb nog wat in mijn binnenzak ook" had de chauf feur met een vlugge beweging een fles koffie uit zijn aktetas gepakt en daarmee had hij zijn aanvaller op het hoofd ge slagen. Beduusd door deze slag had v. d. S. losgelaten en toen op dat moment een andere automobilist eens kwam kijken wat er allemaal aan de hand 'was, had v. d. S. de benen genomen. Later had hij zich zelf bij de Dolitie te Raams&onksveer gemeld Gistermorgen in de Bredase rechtszaal stond v. d. S. (gedetineerd) voor presi dent mr. A. F. Stemfoort met zijn hoofd te schudden. Nee, hij wist er niet veel mear van. Het plan 'gehad om die taxi chauffeur kwaad te doen? Helemaal niet. Het was alleen de bedoeling geweest om zonder betalen naar Valkenswaard te ko men. Hij had zich toch zelf gemeld bij de politie. Zou hij dat gèdaan hebben als hij zich schuldig achtte aan zulke ernstige feiten als de officiermr. E. Bauwens hem ten laste had gelegd? Maar noch de president, noch de offi cier kwamen erg onder de indruk van zulk een houding. „Het had moord kunnen zijn als die voorbijkomende automobilist geen kijkje was gaan nemen", hield mr. Bauwens de rechtbank voor in zijn requisitoir. „Ver dachte is een uitermate gevaarlijk sujet; hij deinst zelfs niet terug voor een aanslag op een taxichauffeur. Het is tot nu toe de ene diefstal na de andere geweest met daar tussendoor nog vernielingen en mis handelingen". Medici achten een terbe schikkingstelling van de regering nog niet nodig. Mr. Bauwens eiste drie jaar gevange nisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar, tevens toe zicht van de reclasseringsvereniging. „Verdachte is wel lichamelijk krachtig, maar geestelijk kan hij niet mee", zei raadsman mr. H. Kronenburg. „Daarom is het voor bij een raadsel, dat de artsen het niet beter oordelen verdachte in een inrichting te doen opnemen". Drie jaar detentie vond pleiter altijd nog slechter voor zijn cliënt dan een ter beschikkingstelling. Goed toezicht was volgens mr. Kronenburg de oplossing. Een gesprek met de gezinsvoogd van ver dachte had hem die overtuiging gegeven. Alleen door dat goede toezicht zou het mogelijk zijn verdachte op het goede pad te krijgen.In zijn repliek verzette de officier zich sterk tegen een dergelijke „oplossing", „Er zwerven teveel van zul ke labiele figuren rond zoals verdachte die er niet voor terugschrikken taxi- mauffeurs aan te vallen", aldus mr. Bau- ■/ens. Uitspraak over veertien dagen. BRUSSEL (ANP/AFP) De Belgi sche justitie is van mening, dat de dood van de 26-jarige Japanse vertegenwoor diger Okagata een kennis van de vermoorde Kameda het gevolg is van een ongeval. De man kwam om het leven toen hij zaterdagmiddag in zp rode N.S.Ü.-Prinz sportauto in de Bel gische hoofdstad met grote snelheid le gen de pilaar van een viaduct reed. Pf snelheidsmeter in het wrak van de auto stond op 120 km hoewel de pljj' selijke omstandigheden een dergcjjjty hoge snelheid nauwelijks toelaten. Het zou wel zijn opgevallen zijn dat op de plaats van het ongeluk geen en kele remspoor gevonden is. De eerste secretaris van de Japanse ambassade in Parijs, de heer Jiro Na*a- jima, die tevens verbonden is aan Inter pol, zal in verband met de koffermoord- zaak naar Amsterdam en Brussel reizen. De recherche van het bureau Leidse- plein heeft gisteren het verhoor van de heer Igoesji, een der directeuren van de firma uit Osaka, waarvoor Kameda vertegenwoordiger in Brussel waS' voortgezet. De heer Igoesji heeft veer tig dagen met Kameda in Brussel sa mengewoond. Morgen, woensdag 8 september: Hans- weert 1.18 en 13.42 uur, Terneuzen 0.48 en 13.11 uur, Vlissingen: 0.19 en 12.44 uW- Wemeldinge 2.14 en 14.37 uur TERNEUZEN Luxor 20 uur Een verrukkelijke wi01, 14 j. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur Doorbraak Corregidor, 14 j. KOEWACHT A. de Schepper 14.30 uur Schieting. J. de Guchteneire 15 uur Schieting. R. Clapdorp 15 uur Schieting. (Van onze si SAN SEBASTIAN jnaar een diepe stilte kolonie te San Se Kroon onze national amateur-stayers van eens en opnieuw sc xwete voorhoofd in Het was ook alle vóór gangmaker Pels waagde, schoot zijn stuur brak op de ha Er was geen vervai deze reservemotor di< gezet, nadat de motoi de reis naar Spanje gen was geduikeld. Vier minuten later zijn bij voorbaat hope] al grijnzende Franse Het was te begrijpen, combinatie het niet z een vierde plaats op achter de Belgische Vieren kwam Kroon te kwartier. Theo Nikkesen kon rie geen pleister legge Hij vormde met gang niet de hechte eenheit succes worden berei raakte Nikkesen los v min bleef hij vérbete bleef hangen op de d de Zwitser Lautti en d chal, die zich met Van Fransman Del Piano, serie, rechtstreeks plai De beide Nederlanders herkansing. ENSCHEDE Anto de midvoor van F.C. van het bestuur van voetbalbond een uitnoi om op 19 september n elftal van het grootl Zuidslavië te spelen. F.C. Twente heeft nóg Kohn al dan niet toe voor het spelen van de in Luxemburg zal plaa moeting zal worden ges ronde van het werf voetbal. k (Van onze sporl ZUNDERT In het feesten rond hel beken te Zundert werd gister, baan in het West lira li. wielerwedstrijd gehoude nieuwelingen en adspir ranten reden 25 kilomt lingen 40 kilometer en Helaas werd het algei de wedstrijden vertroebi valpartijen. Waar onder uit Oploo. van Katwijk e slachtoffer van werden, echter de nieuweling Scl toe, die na een valparti; regen glad geworden ba broken been naar het worden vervoerd. Vóór de valpartij bij een achttal renners zich afgescheiden en na rond het gepresteerd om het de uit ongeveer dertig beien. Het waren Piet mans. Van Katwijk, Gerrits, Hennie Peters, Piet Kettenis. Daarna met vier renners, die la gepakt door het peleton In de karavaan draaid Brugel en Piet Coremal werk verzetten weer a, de valpartij! Met een ongeveer tien renners Een renner zo bleek nam het rennersveld zich weei zichtehjik had gegroepee de van die „botsing - Sr me IK VLISSINGEN J de Alhambra 19.30 uur Gejaagd door wind, 14 j. KOEWACHT Grand 19.30 uur Gejaagd door at 14 j. Een moment uit de

de Stem | 1965 | | pagina 2