Albert Schweitzer bijgezet in zijn tweede vaderland VUURZEE DOODT KINDEREN SPOORMENSEN VANGEN TWEE KLUISKRAKERS SIMPSON: wereldtitel SPORT- FEITEN Wapenstilstandsresolutie Kasjmir genegeerd rTTTTLTTtL. I 4b él 41 hl 10 I |9|tl stssttje- ïtrsür-. IÏÏÏ Jgjr (|j| 11 il 111 IP Jlr I KT 1% lil Groot geleerde (90) ontslapen in Lambarene Dode en drie gewonden nabij Vianen In Leeuwarden Verolme (65) geeft zijn pensioen weg Mysterieuze dood van kroongetuige Vijfenzeventig slachtoffers door noodweer c? In douche-cel Kans op onweer Ereburger Heusden KOFFERMOORD: SANTO DOMINGO: Verenigde Staten erkennen regime Godoy Bus in ravijn Vughtse dokter mist gevaarlijke medicamenten 105e JAARGANG Ne. 24988 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 6 SEPTEMBER 1985 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. w - Abonnementsprijs 10,80 per kwar- -«v excl. 0,25 incasso; 13,65 per Directeur: Drs. W A. J. M Harkx. post' exd' f 0,60 incasso' t 3'60 per fS I I f£È I kmaand; 0,83 per week Prijs van Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. (age o,45 per mm. Bij contract aan- Vercauteren, L. J. v. 't Westende. zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden tel. 22341 (5 lijnen) Postgiro 11 urn DAGBLAD VOOR ZEELANDop aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden ^UES Klokstraat I - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen.- Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus.- TERNEUZEN, Usbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, De Nederlandse honkballers werden in Madrid op overtuigen de wijze Europees kampioen. Za terdag reeds schakelden onze land genoten hun grootste rivalen de Italianen uit. De Nederlandse dames-atletiek- ploeg heeft in Parijs de Frangaises met een fors verschil geklopt: 70—58. Ad Russens beheerste de ronde van Vlijmen. In de laatste ronde trok deze Bossche renner er alleen tussen uit. Hij kon niet meer wor den teruggehaald. Het Amsterdamse JOS werd winnaar van het revanchetoernooi van de voetbalclub Vlissingen. Landskampioen Rios werd reeds na twee wedstrijden uitgeschakeld. Real Madrid is in Nederland gearriveerd. Woensdagavond spe len de Spanjaarden tegen Feije- noord. PAKISTAN IN OPMARS (Van onze redactie buitenland) LAMBARENE Op 90-jarigc leeftijd is dr. Albert Schweitzer, één der grootste weldoeners van deze eeuw, zaterdagavond in zijn eigen ziekenhuis te Lambarene in het Afrikaanse Gabon, overleden. De artsen die de befaamde No belpryswinnaar in zyn laatste uren ter zijde stonden, hebben verklaard, dat hij in alle rust en vrede in zijn slaap is heengegaan, zonder te hebben geleden. Schweitzer stierf aan een storing in de bloedsomloop van de hersenen. Het sboffelijk overschot is gisteravond bij gezet op de kleine begraafplaats van het door hem zelf gebouwde ziekenhuis, in het oerwoud bij Lamb arena. Zijn graf is naast dait van zijn vrouw. Overgedragen Nadat het overlijden bekend gewor den was begon een défilé langs de baar van vrienden, voor het merendeel Afri kanen onder wie vooral lepralijders. De oude hoed die Schweitzer altijd droeg, was op zijn voeten gelegd. Veel mensen huilden en een grote bloemenkrans ge tuigde van de aanhankelijkheid van Lambarenes bevolking, waaraan hij zijn leven wijdde. Tien dagen geleden bleef Schweitzer op bed, nadat zijn krachten sterk waren afgenomen. Voordat hij het bewustzijn verloor, bracht hy zijn privé-aangele genheden in orde en droeg hy het zie kenhuis over aan zijn toeverlaat, dc Zwitserse arts dr. Walter Munz (32). Zijn dochter, die naar Gabon was ge vlogen om haar vader in zijn laatste uren bij te staan, was aan het sterfbed, te zamen met dr. Munz en Richard Friedman een van Schwei'tzers as sistenten en dr. David Miller, een Amerikaanse hartspecialist. Met elkaar hebben zij nog getracht Schweitzer te redden. Zijn hart bleek echter niet sterk genoeg meer. Voortgezet Het verplegend personeel van het zie kenhuis zet de dagelijkse bezigheden normaal voort om te voorkomen, dat de Afrikaanse patiënten het vertrouwen verliezen nu „le grand dooteur", zoals Schweitzer door de inheemsen werd genoemd, er niet meer is. Schweitzer heeft op 29-jarige leef tijd het hoogleraarschap in de filosofie in Straatsburg eraan gegeven om medi cijnen te gaan studeren, om zendings werk te gaan doen in Afrika. In 1962 leed hij aan een zo ernstige longaandoening, dat men hem al had opgegeven. Hij at tien dagen niet, maar kwam er weer bovenop. Na betrekkelijk korte tijd hervatte hij zijn dagelijkse werk in het ziekenhuis. Op zijn negentigste verjaardag, 14 Ja nuari, verklaarde hij niet langer de kracht te kunnen opbrengen om buiten landse reizen te maken. ,,Ik voel mij thuis in Lambarene en ik zal er nooit meer weggaan",zei hij toen Ondanks zijn leeftijd bleef hij actief tot de laatste week van augustus, toen hij vermoeid in bed bleef. In de periodes dat hij bij bewustzijn was, speelde men klassieke muziek van vooral z'n lievelingscomponist Bach voor Dr. ALBERT SCHWEITZER arts, filosoof. theoloog, musicus, en weldoener hem. Schweitzer is over de hele wereld beroemd oun zijn muziekkemnis.-Hij was tevens een uitnemend organist. Hij stierf tenslotte in een eenvoudig, klein metalen ledikant in het zieken huis, dat hij had gebouwd op de funda menten geloof en liefde. Aan de oever van de modderige Ogowe-rivier heeft hij meer dan een halve eeuw de bevol king van Afrika gdiend. Deelneming Uit alle delen van de wereld heeft enen gereageerd op het overlijden. Ko ningin Juliana heeft gistermiddag een telegram van deelneming verzonden aan mevrouw Rhena Eckert, dochter van Albert Schweitzer, in Lambarene. Maurice kardinaal Feltin, aartsbis schop van Parijs, verklaarde zondag morgen, dat Albert Schweitzens invloed ook na zijn dood zal voortduren. Pierre Ferrenbach, de burgemeester van Schweitzers geboorteplaats Kaiser- oerg, vertelde, dat Schweitzer hem bij zijn bezoek aan Lambarene dit jaar had toevertrouwd: „Ik ga niet meer naar Europa. Ze zouden me vermoorden met al die uitnodigingen, festiviteiten en lun ches". Een broer van dr. Albert Schweitzer, de 80-jarige dr. Paul Schweitzer, is niet in staat de begrafenis bij te wonen in verband met een hartkwaal. (Van onze correspondent) VIANEN - Op de weg Utrecht—Den Bosch is zondagmiddag bij een botsing ter hoogte van Vianen mevrouw Van der Velden-De Wit (65) uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij zat in een door haar zoon bestuur de auto. die in de richting Den Bosch reed. Op het moment dat een Duitse auto met grote snelheid wilde inhalen, week de chauffeur van de Nederlandse wagen naar links uit, kennelijk met de bedoeling om in de middenberm te keren. De gevolgen waren fataal. Be halve mevrouw Van der Velden-De Wit, die op slag werd gedood, werden drie personen ernstig gewond, nl. de inzit tenden van de Duitse auto, het echt paar Thoene uit Horn en de echtgenote van de bestuurder van de Nederlandse auto. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Drie kinde ren, jongetjes van acht, vijf en drie jaar oud, zijn omgekomen bij een felle uitslaande brand in het huis van de familie Kwast te Leeuwarden. Omwonenden konden van de vier kinderen van de weduwe Kwast alléén de 7- jarige Romkje redden. Het vuur zou zijn ontstaan, doordat een van de omgekomen kinderen met lucifers speelde. De moeder was op het moment van de brand niet thuis. De weduwe Kwast bewoont een huis op de eerste etage, waaronder een pakhuis is gevestigd. Zaterdagavond omstreeks acht uur was mevrouw Kwast weggegaan om nog enkele bezoeken af te leggen. Zij ver keerde in de veronderstelling dat haar vier kinderen rustig sliepen. Later schijnt een achtjarige jongen J. wakker te zijn geworden en een doosje lucifers te hebben gepakt, waarmee hij volgens zijn geredde zusje de brand zou hebben veroorzaakt. Omwonenden constateer den omstreeks 21.20 uur een sterke rookontwikkeling en waarschuwden de brandweer. Nadat de zevenjari'ge Romkje uit de vlammen was bevrijd, moesten om standers door de dichte rook verdere reddingspogingen staken. De brandweer slaagde er met twee slangen in het vuur binnen een kwartier meester te worden, waarna de brandweerlieden in de slaapkamer de drie verkoolde lijk jes van de kinderen aantrof. EMMELOO'BD Ten gevolge van brand m haar huis is zaterdagavond mevrouw I. Hielkema-Beersma (60) uit s om het leven gekomen. De brand was ontstaan in een van de slaapka mers. Toen haar zoon, die naar het huis van zijn moeder was gerend, samen met brandweerlieden de vröuw in het bran dende huis ging zoeken, bleek zij zich m de douchecel te hebben opgesloten De mannen slaagden erin de vrouw naar buiten te brengen, maar ze overleed op ?vu2K£ e' ziekenhuis. brand in Oxford ren het h eeiï vader en vier kinde- to de wjnlna De brand w°adde m! wnmn8 vnn de familie Gaskill dr,™ J0™,. Gaskiu verd tijdig gered zei datjïii SST"1- ?™est Smith* Hy het huis nn7?J?aarJ- lng had 8eP°°gd niet iï uw bmnen te gaan. maar opnieuw te trotsere™695' schl A 'ANP) - De Indonesi- driif ?dll5(ermaatscbappy, een staatsbe- Braa f fin m e. de N V' Machinefabriek eetelJa DJakarta een overeenkomst kerfahrilv™0!" ret herstel van 36 sui- servennrt anim Indonesië. Braat zal re serveonderdelen. kapitaal- en zgn bulk- kom« g0i»deren leveren- De overeen- krerul.v onder het export-garantie- rediet van de Nederlandse regering, deel daPans,eondernemingen nemen ken i bef herstel van suikerfabrie ken in Indonesië. We^sverwachting meegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot vanavond: aar bewolkt met enkele opklarin gen en plaatselyk ook buien, waar van sommige met onweer. Zwakke tot matige, veranderlijke wind, einig verandering in temperatuur, on i7a?f: ZOn Snder 1916 uuri maan op 17.58 uur. Morgen: zon op 06.01 «ur; maan onder 01.32 uur. (Van onze redactie binnenland) ZAANDAM Twee inbre kers. die gisternacht in het Jationskantoor van Zaandam het doel van hun „arbeid", 35 mille, praktisch in handen hadden, zijn op het laatste ogenblik overrompeld door met koevoeten en breekijzers bewapende werklieden van de Nederlandse Spoorwegen. Het tweetal wilde zich nog ver zetten, maar het zien van het de N.S.'ers bracht hen spoedig vervaarlijke wapentuig van van dat idee af. Zij zijn over geleverd. aan de Zaandamse politie. De NS'ers zaten in een werk- trein, die op weg was van de Hem. brug naar Uitgeest. Om vier uur gistermorgen passeerden zij Zaan dam, waar hun argwaan werd ge wekt door verdachte lichtflitsen in het verlaten stationskantoor. De trein stopte, de mannen pakten hun gereedschap en stormden het kantoor binnen. Daar .stoorden" zij twee bijzonder verbaasde in brekers, die bijna klaar waren met hun nachtelijke bezoek: in de zij kant van de brandkast zal al een gat waar zij hun hand door kon den steken. De inbrekers, die zich deze rijke buit op het laatste nippertje zagen ontgaan, een brander uit Zaandam en een typograaf uit Amsterdam, zijn beiden goede bekenden van de politie. Nog maar kort geleden, in april, zijn ze uit de gevangenis ontslagen. Ze hadden er toen we gens inbraak enkele jaren gevan genisstraf opzitten. Ze zijn voor waardelijk in vrijheid gesteld, zo dat ze straks, afgezien van wat hun voor hun „jongste prestatie" te wachten staat, waarschijnlijk ook nog het restant van hun oude straf zullen moeten uitzitten. De mannen zijn eerst binnenge drongen in het vertrek van het Zaandamse station, dat als werk plaats voor van Gend en Loos dienst doet. Daar maakten ze zich meester van enige gasflessen. Ze verwijderden de lasbrander, die op een van die flessen zat en vervin gen die door een snijbrander, die de Zaandammer voordien al had gestolen bij de scheepswerf waar hij het laatst gewerkt had. In het (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM 'HEUSDEN De Rot terdamse scheepsbouwer Cornells Verol me die dit weekeinde zijn vijfenzes tigste verjaardag vierde, heeft bekend gemaakt dat hij zijn a.o.w.-uitkering aan de vereniging „Wij komen" ter be schikking zal stellen. De vereniging stelt zich zoals bekend ten doel ouders van emigranten faciliteiten voor de overtocht te verschaffen. Het gemeentebestuur van Heusden heeft de heer Verolme benoemd tot ere burger van het stadje, onder toeken ning van de gouden erepenning. De heer Verolme is de eerste ereburger van Heusden die de gouden penning ontvangt. Op een nader te bepalen da tum zal de onderscheiding officieel ten stadhuize worden uitgereikt. stationskantoor, waar ze na het breken van twee ruiten konden binnenkomen, gingen ze met deze werktuigen aan het werk. enwgkA o-liA. f-vtweesi-i "(Van onze correspondent) AMSTERDAM/BRUSSEL In de zaak van de Amsterdamse koffermoord heeft zich dit weekeinde een ontwik keling voorgedaan, die men hoogstens in een fantasievol geschreven detec tiveroman zou verwachten. De enige man, die de Japanner Kameda (vol gens hoofdinspecteur Vrijburg nog steeds het waarschijnlijke slachtoffer van de macabere misdaad) tijdens zijn korte verblijf in Europa goed heeft gekend, heeft zich plotseling doodgereden. Het is de Japanse ver tegenwoordiger in fototoestellen Oka jaky (26). Hij kwam volgens mevrouw Vlaminck de hospita van het vermoedelijke slachtoffer, vaak in de Avenue Er nestine in Brussel op bezoek. Vandaar dat hij, onmiddellijk nadat het zoek licht op Kameda was gevallen, dooi de Belgische recherche werd gehoord. Volgens inspecteur Hoegee van de Amsterdamse p'olitie, die inmiddels naar Brussel was gereisd om daar bet onderzoek te leiden, was dit interview echter te oppervlakkig geweest, re den, waarom hij Akajaky zaterdag morgen belde met het verzoek, nog maals in de Avenue Ernestine langs te komen. De Japanner weigerde dit de accu van zijn rode sportwagen was naar zijn zeggen leeg. Enkele uren later reed hij in het Brusselse centrum in dezelfde auto met een snelheid van 120 kilometer tegen de pijler van een spoorwegvia duct op. Hij was op slag dood. De Bel gische politie houdt het op een nor maal verkeersongeluk, maar hoofdin specteur Vrijburg, die de leiding van het nu al 10 dagen durende onderzoek heeft, vindt het allemaal maar zeer vreemd. „Op zich is de dood van Oka- jaky onze enige getuige van belang in deze mysterieuze zaak al bijna te toevallig om waar te zijn", zei hij zondagavond laat, „maar er komt bij, dat het ongeluk geen enkele aanwijs bare oorzaak heeft. Toen Okajaky zijn fatale inhaalmanoeuvre uitvoerde, had het niet gerekend. De weg was meer dan breed genoeg. Er was geen enkel obstakel, waarvoor hij moest uitwijken". Er blijven twee mogelijkheden open: zelfmoord of sabotage aan de auto. Over geen van beide wilde de heer Vrijburg zich verder uitlaten. Wel zei hij met nadruk, dat tot nu toe op het slachtoffer van dit mysterieuze onge luk geen enkele verdenking rustte. Vandaag vertrekt inspecteur Hoegee (voor het weekend even terug in Am sterdam) weer naar Brussel om dit onverwachte aspect van de zaak te onderzoeken. Hij wil met name weten of de Japanner inderdaad ergens zijn accu heeft laten opladen en heeft ook grote interesse in de vrijgezellenflat van de man. WASHINGTON (AFP) - De Verenig de Staten hebben de nieuwe regering van de Dominicaanse Republiek onder leiding van Hector Garcia Godoy er kend. President Johnson zei, dat deze rege ring onmiddellijk 20 miljoen dollar no dig heeft. Johnson hoopt dit bedrag spoedig beschikbaar te kunnen stellen. Ook Israël, Brazilië, El Salvador, Costa Rica en Nicaragua hebben de nieuwe regering erkend. (Advertentie) (Van onze sportredactie) SAN SEBASTIAN Als outsider gestart, vierde Tom Simpson (een 27- jarige Engelsman die al enige tijd in België woont) zondag de grootste over winning van zijn leven. Hij werd we reldkampioen wielrennen bij de profs op de weg en daarmee is hij de eerste Brit die dit resultaat bereikt. Simpson bleef in de finale baas over mede vluchter Rudi Altig, wiens kansen ho ger werden aangeslagen. Bij de ama teurs ook een surprise, want uit het grote veld dook de jonge, onbekende Fransman Jacques Botherel plotseling als winnaar naar voren. Voor verder nieuws over deze kampioenschappen in San Sebastian zie sportpagina's. AOSTA (AFP) Twee Britse toeris ten zijn omgekomen en tien ernstig ge wond toen hun autobus nabij het Ita liaanse Aosta met (vierenveertig passa giers) in een vijftien meter diep ravijn stortte. De overige passagiers liepen lichte verwondingen op. De Engelsen hadden hun vakantie in Italië doorge bracht en waren op weg naar huis. 5; (Van onze redactie buitenland) KARATSJI/NIEUW DELHI De resolutie van de V.N. tot een staakt het vuren negerend, zetten Pakistaanse troepen de opmars in het Indiase deel van Kasjmir on verminderd voort. Tanktroepen, gesteund door infanterie hebben de zwaar verdedigde Indiase ves ting Jaurian veroverd, twintig tol dertig kilometer diep in India's gebied. Gevechtsvliegtuigen heb ben met raketten doelen aangeval len in de omgeving van deze ves ting. Zowel Pakistan als India zeggen de tegenpartij zware ver liezen te hebben toegebracht. Tanks en infanterie staan rond Jammoe om een Pakistaanse aan val te weren. Volgens de laatste (Pakistaanse) rap porten zijn Pakistaanse troepen thans bezig voorbij Jaurian dieper in Kasj mir door te dringen. Doel daarbij is Ak- noer, tien kilometer naar het oosten, van waaruit de Pakistanen een aanval, kunnen ondernemen op de belangrijke bergweg, die India met zijn leger van 100.000 man in Kasjmir verbindt. Afsnijden van deze legermacht zal het conflict in een nog ernstiger en ge vaarlijker stadium brengen, omdat India alles zal doen om zijn legermacht van een algehele ondergang te redden. Volgens het Indiase ministerie van defensie in Nieuw Delhi duurt de strijd om Jaurian nog voort. Indiase troepen zouden voorts drie Pakistaanse voorposten in Kasjmir hebben veroverd. Mystère-straaljagers van India heb ben Pakistaans luchtafweergeschut tot zwijgen gebracht en een Pakistaans legerkamp in brand geschoten. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Ji, heeft gisteren in de Pa kistaanse hoofdstad verklaard, dat com munistisch China niet rechtstreeks zal deelnemen aan het geschil, „hoewel Pqking zich achter Pakistan heeft ge schaard". Zowel India als Pakistan hebben gis teren hun ongenoegen geuit over de resolutie, die de veiligheidsraad zater dag heeft aangenomen. In de resolutie wordt aangedrongen op een onmiddellijke wapenstilstand. Aan Indiase zijde wordt gezegd de re solutie oneerlijk te achten ten aanzien van India. De Pakistanen schuldigen secretaris generaal Oe Thant ervan een ondui delijke voorstelling van zaken te heb ben gegeven. In Jammoe zyn tot dusver 100.000 vluchtelingen aangekomen. Het meren deel van hen komt uit het gebied van Chamb. De stad ligt op slechts 20 km van het strijdtoneel. ROME/WENEN/KLAGENFURT (Reuter/UPI) Overstromingen en lawines hebben in Italië zesenvyftig do den geëist en in Oostenrijk zeventien, menselevens gekost. In Karinthië zijn 15 bruggen weggesla gen. Toen een brug ten zuiden van Kla- genfurt instortte kwamen daarbij hon derd mensen in het onstuimige water van de rivier de Drau terecht. De mecs- ten konden zwemmend de kant berei ken of konden gered worden. Twee personen worden nog vermist. Op Sicilië, ook door overstromingen geteisterd, begaf een brug het toen twee auto's erop reden. De voertuigen stort ten in de gezwollen rivier en zijn nog niet teruggevonden. In de Italiaanse hoofdstad, waar de Tiber buiten haar oevers dreigde te treden, is het water langzaam aan het zakken. Ook in het noorden van het land daalt het peil van de rivieren. Hier staan tienduizenden vierkante kilometer land onder water. DEN BOSCH (ANP) In Vught is uit de auto van een arts een dokterstas met instrumenten ontvreemd. Daarin bevonden zich ook ampullen en andere medicamenten, waarvan een verkeerd gebruik een dodelijke afloop kan heb ben. De politie van Vught verzoekt ieder, die inlichtingen kan verschaffen, zich bij haar te melden. (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Gewoon Carroussel heette de wagen die de hoogste eer voor zich opeiste in het 24e Zundertse bloemencorso. Producent: buurtschap Klein-Zundert. Ontwerpster: Elly Snepvangersdie hiermee voor de vierde maal een ontwerp van haar hand het hoogst bekroond zag. Bij zonderheden: de wagen had aan de voorzijde en aan de achterzijde het zelfde aanzicht en de bewegende paardjes waren een extra vrolijke aoot in het corso. Eenentwintig praalwagens telde het corso dit jaar en niet met dit ge tal, maar wel met de kwaliteit heb ben de corso-bouwers de jury danig op de proef gesteld. Een legertje rijkspolitiemannen had gezorgd dat de bezoekers van heinde en ver veilig in het Brabantse grens dorp konden arriveren. Dat was een hele toer, want die bezoekers kwa men in 700 auto's, 450 bussen, op 200 motoren en 3000 bromfietsen. Maar het lukte allemaal best. Zowel komen als gaan verliep zonder enige stoornis.

de Stem | 1965 | | pagina 1