VERTRAGING HEEFT GEEN NADELIGE CONSEQUENTIES Verenigde Staten dubbel beveiligd Bij leggen van aardgasleiding Volgend jaar nog een of meer waterleidingen door de Westerschelde? ontdek Oogst van kleinfruit leed onder de regen Appeltjes voor de dorst - - - - - WEG WEZEN Wie haalt Tuankotta uit Kafka-sfeer jifi Merkwaardige grafschildering in Aardenburg Schip omhoog en weer vlot Nabestaanden Canadese gesneuvelden naar Nederland Aanleg spaarbekken in Saeftinge ra - - SlrST11' Een en ander Grote behoefte Uitbreiding Zo n mankement kan zich altijd voordoen n.v. JAN HENDRIKX PrinceJh WiruUte Wnd. griffiers benoemd bij rechtbank Breda Gewonden bij botsing onder Kruiningen Tweede lustrum St.-Lidwina in Zeeland Vrije voorstellingen in Middelburgse schouwburg WAARSCHUWINGSSYSTEEM TEGEN VERRASSINGSAANVALLEN: T.H. te Eindhoven Ir. Tummers buitengewoon hoogleraar Goed gezien Koers in Cadzand W.K. radio Ex-bokskampioen Joe Lynch verongelukt Surae organiseert waterpolo-toernooi DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 an ;n wij u acht najaarspakjes en 79.-. Pak- ïn alle prijs- t u iets van :uks? 't Is er. piaar voren en drukte de ndeling de hand. ,,Ik W" niet, hoe wij op Devii» een Duitser kunnen on1" ten." „En miin verbazing j/eemaal zo groot, want 1* loet twee Duitsers. Maar is ik mij. wanneer ik zef» x Dikke Jemmy bent? (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Bij opgravingen in een terrein bij de gasfabriek zijn twee graven te voorschijn gekomen, waarvan er een een schildering bevat. Het betreft een eenvoudige versiering, bestaande uit een kruis, maar van een nog onbekende compositie. De werkzaamheden van het rijksinstituut voor oudheidkundig bo demonderzoek, onder leiding van ir. J. Trimpe Burger, zijn momenteel gecon centreerd op de volledige ontgraving van een goed bewaarde Romeinse waterput. In de onmiddellijke nabijheid van het onderzoekingsterrein zal in een later stadium gezocht worden naar de over blijfselen van de Mariakerk, die gelo- caliseerd is en waarvan nu de eerste res tanten van het bijbehorende kerkhof te voorschijn zijn gekomen. (Van onze correspondent) HANSWEERT De Damco 210, gela den met 200 ton koper, is ter hoogte van Wolphaartsdijk op het Veerse Meer om hoog gelopen. Het schip, groot 600 ton, was onderweg van Duitsland naar Vlis- singen. De motorsleepboot Tijgerhaai van het bergingsbedrijf L. Polderman is er na vele uren noeste arbeid in geslaagd, het schip met de kostbare lading vlot te trek ken. DEN HAAG (ANP) Op 17 septem ber arriveert om 10.15 uur v.m. met een chartervliegtuig een gezelschap van 140 Canadese oorlogsnabestaanden op Schip- hol. Het doel van hun reis is een bezoek te brengen aan de graven van hun familie leden, die in ons land in de jaren 1940- 1945 zijn gesneuveld. Dit bezoek geldt in de eerste plaats de grote Canadese oor logskerkhoven in het zuiden en oosten van ons land Groesbeek, Holten en Bergen op Zoom waar duizenden Ca nadese soldaten werden begraven na de bevrijdingsgevechten in de laatste maan den van 1944 en begin 1945. Ook zijn er nabestaanden, die op andere begraafplaatsen Nijmegen Jonker- bosch), Vlissingen, Utrecht, Gorssel, Ber gen (N.-H.), Kuinre (Fr.), Amsterdam, Venray en Terschelling de graven van vader, man, zoon of broer bezoeken. Dit waren voornamelijk vliegers, die gedu rende de bezettingsjaren werden neerge schoten. Dit bezoek vindt plaats ondes auspi ciën van het Nederlands oorlogsgraven- comité het zogenaamde „Klaproosco mité'' dat deze bezoeken financiert uit do opbrengst van de jaarlijkse „Klap rooscollecte". De nabestaanden logeren bij gastvrije families in Nijmegen en Groesbeek. Nadat zij op 18 september de graven van hun familieleden hebben bezocht, zullen zij op zondag 19 september deel nemen aan een herdenkingsplechtigheid. Deze,wordt gehouden om 15.00 uur op het Canadese militaire kerkhof te Groes beek. I Het mag dan wat langer duren de gigantische huis zal tóch op de plaats van bestemming komen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Volgend jaar zal in opdracht van de n.v. Nederlandse Gasunie een tweede aardgasleiding door de Westerschelde worden aan gelegd. Naar alle waarschijnlijk heid zullen bij die gelegenheid ook een o£ meer waterleidingen op de bodem van de rivier worden neer gelegd. De n.v. Waterleiding Maat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" i Zrï 20 de m°gelijkheden te verschaffen voor een nog flinke reicing van de waterproduk- vo,or Zeeuwsch-Vlaanderen. Het water zal worden betrokken uit de provincie Noord-Brabant of Tnr NnngriPRlt de Iivier de Maas- ••In Noord-Brabant is nog genoeg wa er voorhanden, maar we weten niet of we dat kunnen krijgen" dingen d0n *1 w t de ,toekomstige lei- aangcvoerdr d^AVestersc,le,de zal worden Tfr.i "Prangen. den gevuldberiken Zj' ell!e winter wan hoopt men hii°00r .e nleuwe reserve 6e afnam grote vooral zomer- Vlaandemn V?n water in Zoeuwsch- te kunnen voorl,0P1« grote calamiteiten waterw? door lr' p- Stotel' van oon uiteen,o1.1!®"11-1' £lstei'morgen tijdens gors va„ a ing voor vertegenwoordi- en va<Wl,nÜ BelSische. Franse. Engelse leidinw»*» j- e pers over de twec water- Sen tiKc' j gedurende de komende da- en hp? T -Te schorren van Ossend. echt tersphou y,an Saeftinge door de Wes- Ders zullen worden getrokken. De gaslpiïl8 e5 om de -trek" van de aard- het t f °r de Westerschelde vanaf te nrm? «an Saeftinge in ogenschouw den n Het karwei moest één dag wor- erschoven. De trek van de twee wa terleidingen moest daardoor ook uitge steld worden, van respectievelijk 4 tot 5 en van 6 tot 7 september. Daarover leest men overigens elders meer. De waterleidingmij. heeft momenteel een produktie van ongeveer 11.000.000 m3 per jaar. Ongeveer 3.500.000 m3 is af komstig van het waterwingebied in de gemeenten Clinge en Sint Jahsteen. Uit de spaarbekkens in de „Braakman" kan jaarlijks 18 miljoen kubieke meter ge put worden. Daarvan moet jaarlijks ech ter tien miljoen kubieke meter naar Bel gië; de spaarbekkens vangen oppervlak tewater uit het „Belgische achterland" op. De Zeeuwsch-Vlaamse behoefte aan water is ongeveer even groot als de pro duktie van dc waterleidingmij., die ech ter denkt in 1970 40 miljoen kubieke me ter water te moeten kunnen leveren, zulks vanwege de toenemende industrialisatie in de kanaalzone. De produktie zal met ongeveer tien mil joen kubieke meter water per jaar wor den uitgebreid door de aanvoer van grondwater vanuit West-Brabant door de twee leidingen door de Westerschelde, waarover men binnenkort de beschikking zal krijgen. Beide leidingen hebben een diameter van 60 centimeter. De even tuele nieuwe leiding (en)die volgend jaar door de Westerschelde zal (zullen) wor den getrokken, krijgt (krygen) mogelijk een diameter van omtrent 1 meter, zoals ir. Stoter mededeelde. De waterleiding- my. hoopt door de aanvoer van water door dc toekomstige leiding (en) een pro duktie van 40 miljoen kubieke meter per jaar dicht te benaderen. Het nieuwe stel buizen komt ongeveer 400 meter stroomafwaarts van de plaats, waar gedurende de komende dagen de aardgas- en de twee waterleidingen door de Schelde zullen worden getrokken. „Als een schip zinkt, kan het op een zinker terecht komen. De langste schuit meet namelijk 400 meter. Zo blijft altijd één stel buizen intact", verklaarde een ver tegenwoordiger van Gasunie. (Van een onzer verslaggevers) VERDRONKEN LAND VAN SAEFTINGE De „trek" van de ongeveer 1200 meter lange aard gasleiding door de Westerschelde een onderdeel van de 100 km lange hoofdaardgasleiding van Hil- varenbeek naar het Zeeuwsch- Vlaamse Sluiskil vanaf het Ver dronken Land van Saeftinge, die gisteren zou hebben plaatsgehad, is één dag uitgesteld. De oorzaak van de vertraging in de „operatie- KWZ" (Kombinatie Zinkers Wes terschelde) was een te lange ket ting van een van de vier anker- blokken, die de ponton, waarop de lier is bevestigd, stevig op haar plaats in het water moeten hou den. Men hoopt de ketting (20 cm dik) bijtijds te kunnen inkorten, opdat de leiding vandaag door de sleuf in de Westerscheldebodem kan worden getrokken. Door het uitstel zal ook de trek van de twee waterleidingen door de Schelde vertraging oplopen. De eerste lei ding zal nu op 5 september op haar plaats worden gedeponeerd, de tweede op 7 september. Wanneer zich tenminste geen nieuwe tegen slagen zullen voordoen. De water leidingen zouden aanvankelijk op respectievelijk 4 en 6 september in de sleuf worden neergevlijd. In de gelederen van de Kombinatie Zin kers Westerschelde, een combinatie van de Société Générale de Dragage n.v. te Antwerpen, Van Hattum en Blanken voort n.v. te Beverwijk, de n.v. Bagger Maatschappij Holland te Hardinxveld en de n.v. Visser en Smit Aannemings Maat schappij te Papendrecht, bleek men niet zo heel erg teleurgesteld over de tegen valler. „Zo'n mankement kan zich altijd voor doen. We hadden voor de trek van de drie leidingen (die in zes dagen beslag zal krijgen, redj nog vijf dagen in re serve, voor het weer springtij is. We hebben nu 20 procent van onze reserve opgebruikt. Deze vertraging heeft na genoeg geen consequenties", verklaarde ir. J. Lievense van het Ingenieursbureau Lievense te Breda, tegenover de pers, die uitgenodigd was, de eerste dag van de operatie KWZ mee te maken. Koortsachtig Men lieeft, nadat het euvel met de ket ting van het ankerblok ontdekt was, nog koortsachtig gewerkt, om de ketting, die, zoals dat in vaktermen heet, was „door gelopen", in dermate korte tijd met onge veer 15 meter te couperen, dat de trek toch doorgang zou kunnen vinden. Het inkorten van de ketting is echter geen gemakkelijk karwei. Er komen o.m. en kele grote drijvende bokken aan te pas. De „point of no return" werd vastgesteld op 12 uur. Men wachtte nog tot kwart over twaalf, maar toen men de moeilijk heden nog niet had weten te klaren, werd de trek een dag uitgesteld. De trek van de leiding moet bij eb plaatsvinden en zal ongeveer vijf uur in beslag nemen; het trekken van de leiding door de sleuf geschiedt met een .snelheid" van ongeveer 4 meter per minuut. Vandaar, dat men maar weinig speling heeft. De trek is bij vloed on mogelijk, omdat de sterke stroom de leiding (gewicht op het droge 480 kilo en in het water 100 kilo per strekkende me ter) zou kunnen verplaatsen. Het zwaar der maken van de leiding door haar vol te pompen met water is in dat geval geen afdoende oplossing, omdat dan weex teveel trekkracht moet worden opge bracht. Overigens had de trek wel doorgang kunnen vinden, wanneer een zandbak tot zinken wasgebracht, die als ankerblok voor de ponton kan dienen. ,,Ook die op lossing leek ons echter niet verkieslijk. We willen de zandbak liever intact hou den voor het geval zich grotere tegen slagen aandienen", aldus ir. Lievense. Bij de n.v. Nederlandse Gasunie was men wat minder te spreken over de gang van zaken. Men had de goed vertegenwoordigde vaderlandse pers uitgenodigd, de eerste trek te komen gadeslaan. Alle journalisten er waren ook buitenlandse onder zijn eigenlijk onverrichterzake naar huis gegaan. Ze hebben hun tijd overigens niet helemaal onbenut hoeven te laten, voor de trek zou beginnen werden interesante uiteenzet tingen over 't imposante werk gegeven door ir. C. Schipmöller van de technische directie van Gasunie, ir. P. Stoter van de n.v. Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" en ir. Lievense. Gemakkelijk Over ongeveer twee weken zal de trek van de ongeveer 800 meter lange leidin gen vanuit de schorren bij Ossendrecht beginnen. Dat zal waarschijnlijk het ge- De drie ongeveer 1200 meter lange leidingen, die in het Ver dronken Land van Saeftinge klaar liggen, om over de bodem van de Westerschelde te worden getrok ken. De meest linkse van de drie (donkerkleurige) leidingen in het midden is de aardgasleiding, die men vandaag op zijn plaats zal trachten te krijgen. Op de achter grond de Westerschelde. makkelijkste gedeelte van de operatie- KZW zijn. Deze leidingen zullen door een ondiep gedeelte met een vrij egale bodem lopen. De stukken leidingen zul len op een groot soort zolderschuit aan elkaar worden gelast. Daarna gaat de sleuf, waarin de leidingen worden neer gelaten, dicht met grind en zand. De buizen zullen naar men verwacht ten minste 30 a 40 jaar stand houden. (Advertentie) nieuwe mogelijkheden voor gezellig, stijlvol wonen op onze grote Top-Form meubelexpositie u bent dagelijks tan harte wqlkom bij Boschstr. 1 - Breda (Advertentie) Café - restaurants Breda Princenhage IN DE WEEKENDS MUZIEK TIJDENS DINER (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA Tijdens een buitengewone civiele zitting van de Bredase recht bank, gistermorgen voor de strafkamer uitspraken deed, zijn mr. J.A Zeven bergen uit Rotterdam en mr. A.H.Q- Goossens uit Tilburg benoemd tot waar nemend griffier bij de rechtbank te Breda. Mr Zevenbergen is substituut- griffier in Rotterdam geweest. Beiden legden voor president mr. J. Bruinsma de eed af. (Van onze correspondent) GOES De oogst van zwarte en rode bessen en frambozen Is dit jaar bijzon der moeilijk verlopen. De pluk moest worden uitgevoerd onder zeer ongunstige weersomstandigheden, wat vooral de ani mo bij scholieren e.d. niet ten goede kwam. Ook bleef de invloed van het slechte weer op de vruchtkwaliteit niet uit. Dit wordt gezegd in het jongste nummer van de kluifruitteeltadviezen, een uitgave van het Rijkstuinbouwconsulenitschap voor Zeeland en West-Brabant. Gezegd wordit verder dat de kwaliteit matig tot slecht was vooral van enkele rasisen rode en zwarte bessen. Door de aanhoudende regen barstten de vruchten, die daarna door botrytis werden aange tast. Op bessen was het niet mogelijk om met bespuitingen een goede kwali teit te handhaven. Ook van frambozen zijn er veel vruch ten gerot tengevolge van botrytisaantas- ting. Hierbij bleek echter een zeer dui delijk verschil tussen bespoten en on voldoende of niet bespoten percelen. Op percelen waar onvoldoende aandacht aan de botrytisbestrijding werd besteed, heeft dit zeer veel kilo's en geld gekost. Gewezen wordt op het feat dat bij de teelt van kleinfruit, die op zich zelf al risico's genoeg met zich mee brengt, nog te dikwijls meer risico wordt (Van onze correspondent) KRUININGEN. Op rijksweg 58 ter hoogte van Kruiningen heeft een botsing plaatsgevonden tussen een vrachtwagen en twee personenauto's. De vrachtwagen, bestuurd door K. »V., komende uit de richting Goes, geraakte in een slip en vloog via de middenberm op de linker, weghelft, waarbij hij in botsing kwam met de personenauto van F. G. uit Bres- kens en H. K. uit Yerseke. De beide per sonenauto's werden totaal verwoest, ter wijl de vrachtauto aanzienlijke materiële schade opliep. De inzittenden van beide personenauto's kwamen er vrij goed af. De beide bestuurders en de vader van de heer K. werden met een toevallig pas serende Rode-Kruisambulance voor ver dere medische behandeling overgebracht naar het ziekenhuis Bergzicht te Goes, vanwaar zij later naar huis mochten. (Van onze correspondent) SLUISKIL Op zaterdag 25 septem ber a.s. viert de afdeling Zeeland van de Nederlandse katholieke invaliden- bond St. Uidwina, haar tweede lustrum Deze viering zal worden geopend met een H. Mis die om tien uur zal wor den opgedragen in de kapel van het St. Elisabethziekenihuis te Sluiskil. Om elf uur begint in de verpleegstersflat van het ziekenhuis de huishoudelijke verga dering, na afloop waarvan om 12 uur het diner zal worden aangeboden, 's- Middags om half twee begint de grote feestvergadering met als slot een amu sementsprogramma. 1 t Z v 1 (Van onze correspondent) Hoewel de oogst van appels en peren dit jaar belangrijk achter blijft op het vorig jaar, toen er overigens sprake was van een re- cordoogst, komen er op het ogen blik op de Zeeuwse veilingen toch elke dag mooie aanvoeren. De (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De Stichting ,,De Middelburgse Schouwburg" heeft de serie vrije voorstellingen, die onder haar auspiciën zal worden uitgevoerd, be kend gemaakt. Het programma luidt als volgt: 14 september 1965: Kon. Ned. Schouw burg, Antwerpen: „Don Juan" van J. Molière; 22 september 1965: Jubileum- voorstelling Tingeltangelcabaret. Regie Henk van Ulsen; 5 oktober 1965: Natio naal ballet Senegal, 60 medewerkenden; 30 oktober 1965: De wereldberoemde Les Fréres Jacques; 12 november 1965: Stief- been Show met o.a. André Carrel; 11 december 1965: De Israëlische dansgroep Sjalom; 17 december 1965: Rob de Nijs- show; 8 januari 1965: Herman Schoon- derwalt, Rita Reijs, Trio Pim Jacobs; 16 maart 1966: Corry Brokken-show; 28 maart 1966: Boedapester Zigeuner-orkest. 5 april 1966: Kon. Ned. Schouwburg, Antwerpen „De Bromberen" van Carlo Goldini. kwaliteit van het Zeeuwse fruit is bijzonder goed en ook het sorti ment heeft de laatste jaren een merkbare verandering ten goede ondergaan. Naar alle delen van het land wordt in deze weken het Zeeuwse fruit verladen en ook de exporteurs kunnen volop terecht om hun aankopen te doen voor de markten in West-Duit,sland, Bel gië, Frankrijk en Zweden. UTRECHT (ANP) Op een niet beveiligde overweg tussen Uitgeest en Beverwyk botste gisteren een trac tor met aanhanger tegen een losse elektrische locomotief. De aanhanger werd hierbij flink beschadigd en ook de locomotief kwam er niet zonder „kleerscheuren af". De bestuurder van de tractor bleef niet lang op de plaats van het onheil, maar maakte dat hij wegkwam. Hy verdween met topsnel heid met zijn tractor waarachter de restanten van de aanhanger bungel den. De machinist ma«akte toen zelf de spoorbaan maar vrjj». Hij was zo verstandig om wat brokstukken van de aanhanger mee te nemen, als over tuigend bewüs.... genomen dan nodig is. Voor velen bete kent dit, dat daardoor de teelt van fram bozen verliesgevend is geweest. De kilo-opbrengst van aardbeien viel in het algemeen niet mee. De prijzen wa ren redelijk tot goed zodat het uiteinde lijke resultaat niet ongunstig was. Er be gint meer belangstelling te komen voor de teelt op zwart plastic. De resultaten van de teelt van rode bessen zijn op vele bedrijven dusdanig geweest dat verwacht mag worden dat er ook dit jaar meer wordt gerooid dan geplant. Het advies wordt gegeven om zuinig te zijn op de goede percelen. De Belgische zwemmer Framgois Simon heeft het nationale record van zijn land op de 100 meter vlinderslag ver beterd met een tijd van 1.02.8 minu ten tijdens de internationale zwem wedstrijden in Tarragona. Het cricketseizoen 1965 zal zondag 12 september worden afgesloten met een wedstrijd België-Nederland. De Belgische ploeg zal worden samenge steld uit in Antwerpen en Brussel ge legerde Britse militairen. De ontmoe ting wordt te Grobbendonk bij de Bel gische hoofdstad gespeeld. BEDFORD, Massachusetts (UPI) De Verenigde Staten hebben hun veiligheid aanmerkelijk verhoogd door in deze wijk een z.g. „dubbel waarschuwingssysteem" tegen ver rassingsaanvallen in te stellen. Het eerste systeem van een over 13 plaatsen in de V.S. verspreid, en door rekenbreinen geleid radar systeem ter opsporing van vijan delijke vliegtuigen is sinds woens dag operationeel. De technische naam van het nieuwe systeem luidt: „Backup Interceptor Con trol" (B.U.I.C.). Het werd door de af deling geleide elektronische systemen van de Amerikaanse luchtmacht ont worpen. Het doel ervan is dat dit sys teem de luchtbeveiliging van de Ver enigde Staten overneemt, wanneer het semi-aufomatische systeem, waarop nu de verdediging van de Verenigde Sta ten berust, mocht falen of door een vij andelijke aanval wordt uitgeschakeld. Het middelpunt van elke „B.U.I.C."- eenheid wordt door zes rekenbreinen ge vormd, die in minder dan een seconde de gegevens van naderende vliegtuigen verwerken en de gecompliceerde proble men bij het onderscheppen en het even tueel vernietigen van vijandelijke vlieg tuigen zullen moeten oplossen. Elke eenheid moet een oppervlakte van ongeveer 1550 vierkante kilometer bewaken, terwijl het radarbereik elkaar ongeveer 300 kilometer zal overlappen, zodat een maximale veiligheid van de DEN HAAG (ANP) Bij K B. is voor het tijdvak tot 1 september 1968 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afde ling elektrotechniek aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in de transistortechniek, ir. L. J. Tummers, groepsleider bij het natuur kundig laboratorium van de N.V. Phi lips. STOCHOLM De Zweedse kam- 5 pioensclub Djurgaarden heeft een i nieuwe manier gevonden om geld i te verdienen. Als de spelers zullen aantreden voor een volgende conT- petitie wedstrijd te spelen dan zul- 5 len ze op hun trainingspakken recla- meteksten dragen. i De Zweedse voetbalbond heeft re- clame op de voetbalshirts verboden i maar van reclame op trainingspak- J ken is nog nooit sprake geweest. Djurgaarden is met een textiel-fir- o ma een contract aangegaan voor 7 wedstrijden. Dat levert de club S maar liefst 12000 Zw. kr. op. (Van onze sportcorrespondent) CADZAND Zaterdag kunnen de wielerfans uit West Zeeuwsch-Vlaanderen weer aan hun trek komen als de jaar lijkse Ronde van Cadzand wordt ver reden. Om half drie klinkt het start schot voor veertig nieuwelingen. Het organiserend comité is van mening dat het aantal deelnemers op het kleine en bochtige parkoers met genoemd aantal ruim voldoende is. Een bijzonder sterk veld geeft acte de presence. Wij noemen o.a.: Van Groe- zen, Versluijs, Plieger, Kievit, Evertse, Freijters, Oomen, Wurth, Koeken, Van Overveld. Bakker. Zij allen behoren stuk voor stuk tot de favorieten maar willen zij de ereronde maken dienen ze eerst af te rekenen met de West- Zeeuwsc'h-Vlamingen Beun, Westerweele en de gebroeders Schipper' die zeer ze ker ook een gooi naar de zege willen doen. op In uitzendingen in samenwerking met de KRO, de Vara en Radio Ne derland Wereldomroep brengt de AVRO de luisteraars op zondag 5 september van 13.20 tot 13.25 uur, tussen 16.30 en 17.00 uur, op maan dag 6 september van 17.50 tot 18.00 en op donderdag 9 sept, van 17.50 tot 18.00 uur verslagen van de we reldkampioenschappen wielrennen te geven door Dick van Rijn. Mo gelijk zal voorts voor een aan dit sportgebeuren gewijde reportage de uitzending van het radioprogram ma „Carrousel" op zondj^g 5 sep tember van 14.15 tot 14.20 uur wor den onderbroken. luchtverdediging wordt gewaarborgd. De 13 „B.U.I.C."-eenheden zullen langs de kustien en de greneen van de Verenigde Staten worden uitgezet. Door dat zij met elkaar verbonden zijn, zal „Backup Interceptor Control" een on afgebroken keten van waarschuwin-gspos- ten vormen. In tegenstelling tot het semi-automa- tis-che systeem, waarop de verdediging van de V.S. in eerste instantie berust, zullen zich geen B.U.I.C.-eenheden in Canada bevinden. NEW YORK (UPI) Uit de Sheep- shead baai van New York is woensdag het lijk opgehaald van Joe Lynch, in het begin van de twintiger jaren twee keer wereldbokskampioen bantamklas- se. De politie neemt voorlopig aan dat de 67-jarige oud-kampioen door een on_ geluk is verdronken. Lynch, een weduwnaar, had er tussen 1916 en 1926 honderd vierendertig ge vechten opzitten toen hij er mee ophield en PTT-beambte werd in New York City Zijn eerste wereldtitel won hij in 1920"door een puntenoverwinninig op Pe te Herman. Aan deze verloor hij ae ti tel weer in het volgende jaar, om hem in 1922 terug te winnen door '11 k.o.-ze- ge op Johnny Buff in de 14de ronde. In 1924 moest Lynch de titel weer afgeven, deze keer aan Pete Sarmiento, op pun ten. (Van onze correspondent) BREDA Zaterdag 4 september aan staande organiseert de Bredase Zwem en Poloclub Surae een internationaal waterpolo-toernooi, dat gehouden wordt in het Natuurbad Surae te Dorst. Aan vang 15 uur. Aan dit sterk bezette toernooi nemen deel: Heren: Macabi Antwerpen Bel gische hoofdklasser, P.S.V Eindhoven le klasser. E.S.C.A. Arnhem - pas ge promoveerd le klasser. Surae Breda sterke 2e klasser. Dames: P.S.V. Eindhoven - le klasser. D.V.Z. Den Haag le klasser. E.S.C.A. Arnhem sterke 2e klasser. Surae Bre da - sterke 2e klasser. (VERVOLG VAN PAGINA 1) En daar zal de heer Tuankotta het voorlopig mee moeten doen. Zijn vrouw (hij stuurt haar regelmatig wat toe), is te arm om haar dochter te laten studeren. Soms krijgt hij brieven, zoals die ene uit 1963, die hij insloot bij zijn brief aan Den ■Haag: „Gode zü dank dat wü allen hier gezond zijn, ook Paula. Datzelfde ho pen wij met Gods genade ook voor ,iou en de anderen. Ja vader, dertien jaar hebben wjj je niet meer gezien en waar haal ik nog de kracht van daan om deze scheiding te dragen, te meer nu Paula al tot een jong meisje is opgegroeid en een stuk groter is dan ik. Zij wil graag verder stude ren op de u.l.o., maar dit internaat zal mij maandelijks duizend roepia's kosten. Die zal ik nooit kunnen be talen. Dieper leed kan mü niet tref fen, vooral te denken dat onze Paula dan niet verder kan studeren, zoals alle andere meisjes". Petrus Tuankotta trad in 1928 In militaire dienst. Hij maakte promo tie, vocht tegen de Jappen, werd in de gevangenis gegooid en kwam het te boven. In 1945 trad hij bij het K.N.I.L. in dienst en in 1949 werd hij met verlof gezonden. Hij weigerde de Indonesische nationaliteit aan te ne men en ging. als lid van de R.M.S., naar Nieuw-Guinea. Nu woont hij in de Bredase „Am- bonezenwijk". Hij heeft daar gezag. Maar dat maakt zijn eenzaamheid niet minder. Hij wil bij zijn vrouw zijn en bij zijn dochter. Een drama is het, zonder meer. Maar de brief is wat onderop ge raakt. Pech gehad, zegt Justitie. Bo vendien zijn de normen wat vaag. En Tuankotta weet alleen dat hij heeft geschreven. Twee keer en met vertrouwen in de Nederlandse rege ring, die hem onderscheidde. Hij wist echter niet of zijn brieven ontvangen en gelezen waren. En waar is nu de man, op Justitie of waar dan ook. die deze zaak uit de Kafka-sfeer weet te halen. Die de heer Tuankotta tegemoet treedt met het besef dat hij Petrus Tuankotta heet en niet „meneer T."?

de Stem | 1965 | | pagina 5