OP-ART IN TEXTIEL STICHTING „VAN HARTE Balenciaga verlaagt taillelijn Huisvrouw moet haar weetje weten Abrikozen en bramen op 't menu Bewegend dessin voor bedrieghike vrouw Van vrouw tot vrouw FLORA MOPJES Drieste chauffeur sleept man 50 meter mee Nederlandse in Spanje gedood GEHUWDE WERKENDE VROUW BAD VAN MARIE NU VEILIG wajang* Miljoen nodig voor vakantieoord Dit is dè jas! GRONINGENt door Annemie Mac Gillavry Claus von Amsberg neemt afscheid van collega's in Bonn het volledige voedsel voor uw hond ÈgPfw Ik neem Wajang omdat het grootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! (Adverfcemtie) TT1 Tl /"I J r p les aan imbiciele kinderen en kwam I II I -Pj K II de conclusie, dat de gezinnen waaruit VyJ- AJAixvJi J. zen voortkomen met 'n groot probli Van Capucci is deze 7/8 mantel van wollen gabar dine in een zwart-wit op- art dessin. Een geïncrus- teerde zwarte band sugge reert een ceintuur. Als het u voor de ogen schemert, als u er dol en duizelig van wordt dan is het OP-ART. Voluit heet het Optical-Art, gezichtg-art. En laat ons maar aannemen dat daar „gezichts bedrog" mee wordt bedoeld, want het kunstwerk lijkt te bewegen. Op-art in textiel is een voortzetting van op-art in de kunst, een stroming die hevig in de mode is. Momenteel is hiervan een grote ten toonstelling ingericht in het Museum of Modern Art in New York. „Optical" schilderijen en reliëfs hebben eigen schappen waardoor toeschouwers die er lang genoeg naar kijken, beweging zien ontstaan, ofwel drie dimensies be- De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. speuren in het platte vlak, soms kleu ren zien die er niet zijn, of het beeld voor ogen houden als ze er niet meer naar kijken. Uit deze laatste eigenschap mogen wij opmaken, dat de vrouw die gekleed is in zulk een bedrieglijk des sin, een diepe indruk kan nalaten. Parijs heeft voor het komend sei zoen de combinatie zwart-wit tot toon aangevend in de mode verheven. Stof fen in zwart-wit op-art dessin spannen de kroon. Soms is de tekening van de stof eenvoudig. Het bewegend effect kan al ontstaan door een patroon van streepjes of van een dambord (het laatste is geliefd op het gehele mode terrein, tot bij de accessoires toe). Maar dikwijls ook zijn het kunstig getekende figuren, die door hun schijn baar verschuivende beweging doen denken aan het voortglijdende lijf van een zwart-wit getekende slang. DE JAS PARIJS (UPI) Cristobal Balencia ga, een van de toonaangevende mode ontwerpers van Parys, heeft gisteren ztfn herfst- en wintercollectie met een ver laagde taillelijn aan de pers getoond. Alle modellen zijn voorzien van laag aangezette ceintuurs van leer of stof, zo als de Franse tieners die dragen op hun nauwe spijkerbroeken op de stranden van de Rivièra. De japonnen voor overdag en het cock tailuur zijn doorgaans aansluitend tot de lage ceintuurs om van daaruit in zachte, rechte plooien uit te lopen. Aangezien Balenciaga een toonaange vende couturier is, is het waard op te merken dat hij praktisch is afgestapt van de A-lijn die jaren in Parijs „en vogue" was. In plaats daarvan zijn de kleren recht en doorgaans wijd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Over een afstand van 50 meter is in Scheveningen een 27- jarige man uit Den Haag aan een auto meegesleurd. Even daarvoor was ook een agent van de Haagse politie aan de wagen meegesleurd. De agent had de chauffeur aan willen houden om zijn pa pieren te controleren. De man verklaarde met de politie; niets te maken te hebben en gaf vol gas. De agent greep het portier maar moest na enkele meters loslaten en viel. Hier op sprong de 27-jarige man op de auto, maar doordat de chauffeur remde, gas gaf en van links naar rechts zijn stuur omgooide moest hij loslaten en liep hij verwondingen op. CASTELLON (UPI) Bij Castellom in Spanje is het Nederlandse echtpaar G. C. P. v.d. Ende met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De 39-jarige mevrouw v.d. Ende kwam om het leven, haar 42-jarige man werd zwaar gewond overgebracht naar een zie kenhuis in de stad Segorbe. Het ongeluk gebeurde op de sneïver- keersweg van Sagunto naar Burgos bij het dorpje Barracas. (Advertenties) BONN (DPA) Vrydag 3 september zal de heer Claujs von Amsberg op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn afscheid nemen van degenen met wie hy daar heeft samengewerkt. Prin ses Beatrix zal daarbij niet aanwezig zyn. Om een glazen vaas haar oorspronke lijke helderheid terug te geven zet u er een paar uur, of een nacht lang, azijn in. Een flinke schijf citroen in de ijskast, beperkt de etensluchtjes daarin tot een minimum. Borden en bestek die gebruikt zijn voor vis of ei, verliezen hun geurtje onmiddellijk in' een" sopje waarin een lepel ammonia is opgelost. Een sop van groene zeep met ammo nia is een uitstekend middel om vlek ken van zilver af te wassen. Houten slabakken die vaak worden afgewassen verliezen hun glans en worden droog en ruw. Inwrijven met slaolie is de remedie. Een gebarsten ei kan zonder schade gekookt worden als het eerst in alu miniumfolie is verpakt. Vislijn van nylon is bijzonder ge schikt om schilderijen aan op te han gen. De lijn is ijzersterk en valt niet op. Een slecht uur om schoenen en stoelen te kopen is het einde van de middag. Alle stoelen zullen dan „lek ker" en alle schoenen vervelend „zit ten". Er is een chemisch middel uitge vonden dat textiel beschermt tegen vlekken. Het wordt met een spuitbus op de stof gebracht. Na die behande ling kan een vlek eenvoudig met een zacht papiertje van de stof worden afgewreven. Het Amerikaanse anti- vlekkenmiddel dat de naam 3 M draagt, zal hier ongeveer 10 gulden per spuitbus gaan kosten. De abrikoos is de vrucht met de meeste vitamine A, van belang voor lijders aan stofwisselingsstoornissen, nachtblindheid en huidziekten, maar eveneens van belang voor iedereen die gezond is. We zouden durven beweren dat je er een mooie huid van krijgt en dat is tegenwoordig de beste aan beveling! Bramen staan nummer twee op de lijst van het vitamine A-rijke fruit. Beide vruchtensoorten zijn een hele poos uit de mode geweest. In ouder wetse tuinen stond dikwijls een abri- kozenboom en de vroegere huisvrouw maakte van de vruchten compote, jam en boerenmeisjes ofwel abrikozen op brandewijn. Bramen werden door de kinderen gezocht tijdens een wande ling over de hei. Maar er zijn geen ouderwetse tuinen meer, de hei is bijna volgebouwd en kinderen wan delen niet meer. Toch zijn de vruchten opeens weer overal te vinden. De abrikozen, die groeien in Joegoslavië, Hongarije en Bulgarije, in Italië. Frankrijk en Spanje, worden meestal ingevoerd. De bramen die in doosjes op onze veiling worden aangeboden, zijn hoger in prijs dan vroeger toen ze te krijgen waren voor een paar geschramde handen. Met GRATIS speldje, Flora is ook deelnemer aan de nationale speldjescompetitie. FLORA HONDENBROODFABRIEK - DORDRECHT Zowel in Nederland als in alle andere Westerse landen, zit er een bepaalde lijn in de leeftijden waarop de vrouwen werken. Vanaf vijftien jaar beginnen zij in het arbeidsproces mee te tellen. De piek valt op 21 jaar, dan werken de meesten. Daarna volgt een sterke daling; de meisjes trou wen, krijgen kinderen en blijven in de meeste gevallen thuis. Het diepte punt ligt op 35-jarige leeftijd. Is die leeftijdsgrens gepasseerd, dan komt er weer een grote opleving: de kleine kinderen worden groot, moeder gaat weer werken. Het percentage vrouwen, die een beroep uitoefenen is het hoogst in Zweden, nl. 40 pet. In Amerika is het lager en wat van meer belang is: het is daar dalende. De zegeningen die de maatschappij (in het bijzonder het gezin en de vrouw zelf) ten deel vallen door het werk van de gehuwde vrouw, worden door sommige onderzoekers aldaar ernstig betwijfeld. Den Haag. Talrijke heerlijke sau zen dienen „au bain marie" te worden toebereid. De wijze waarop dit moet geschieden maakt het voor de huis vrouw niet altijd even gemakkelijk: zo'n pan in een andere pan met water geeft nog al eens aanleiding tot moei lijkheden, als de pannen niet goed in elkaar passen. Vaak bekoopt zij haar kooklust met verbrande vingers. Een Duitse fabrikant brengt thans een zeer fraai stel „au bain marie" pannen op de markt, die de huisvrouw veel ergenis zullen besparen. De bo venranden van beide aluminium pan nen passen precies in elkaar. De onderste pan is aan de boven zijde wijder en biedt dus vol doende ruimte voor het water, zonder dat stoom ontsnappen kan. De pannen zijn voorzien van geïsoleerde handvaten zodat ze gemakkelijk te hanteren zijn en zijn bovendien smaakvol van uitvoering (CONSU). M 7 7? PLANTEN MARGARINE ongezouten-puur plantaardig-licht verteerbaar«dus gezond. WASHINGTON (AFP) President John son heeft bepaald dat Amerikaanse ruimtevaarders in het vervolg na hun eerste ruimtevlucht automatisch zullen worden bevorderd. Charles Conrad, die met de Gemini-5 zijn eerste ruimtereis maakte, wordt bevor derd tot kapitein-luitenant-ter-zee. Gordon Cooper, de na zijn vlucht met de „Mercury" reeds bevorderd was tot luitenant-kolonel van de luchtmacht, wordt na zijn vlucht met de Gemini-5 niet bevorderd. Alle ruimtevaarders, die aan „Gemini"- vluchten deelnemen ontvangen boven dien van de „NASA" de medaille voor „buitengewone diensten". de deur zo hard dicht dat Martha dacht dat de solide oude kamer er van schudde. Hij kwam terug. Hij liep naar de haard en zei be heerst en afgemeten: ,,Heb je het met Dilly over die telefoontjes ge had?" „Ja." „Dan heeft zij het me dus ook niet verteld!" barstte hij weer los en sloeg hard met zijn hand op de schoorsteenmantel. „Auto-ongeluk. Afpersing! Chantage! De hemel mag weten wa«t nog meer!" Hij probeer de zich te beheersen, liep naar een stoel, ging zitten en keek naar Mar tha. „Goed, goed- Nou probeer het me nog eens te vertellen, van voren af aan. Laat ditmaal niets weg." Ze kon hem echt zijn woede niet kwa lijk nemen; tegelijkertijd voelde ze zich ook kwaad worden „Het was niet gemakkelijk! Ik heb het terwil- le van jou gedaan Voor de verkie zingen. Het was niet gemakkelijk." „Vertel me het hele verhaal nog eens Alles zo duidelijk als je kunt." Een nuttige kant van kwaad zijn is dat het ogenschijnlijk kracht geeft. Martha diste het hele verhaal nog eens op, met elk detail dat ze zich kon herinneren en haar stem was even koud en effen als die van Lem. „En dat is alles," zei ze ten slotte. ,,Je kunt Dilly niets verwij ten- tic heb zelf dat besluit genomen.' Hij wachtte een ogenblik. Hij nam een pakje sigaretten uit zijn zak en draaide dat om en om in zijn hand. „En wanneer heb je het besluit genomen?" Zijn vraag had iets scherps. Ze voel de een golf van woede in zich opko men. „Om precies te zijn, toen ik je redevoering had gehoord, vrijdagmid dag. Als je wilt weten waarom: om dat het een grootse redevoering was. Toen wist ik eindelijk Plotse ling zakte haar boosheid. Verdrietig zei ze: ,,Ik wist dat je een groot man was zou worden. Ik mocht je niet in de weg staan. Ik dacht dat het het beste was dat ik kon doen." Het leek wel of hij haar niet ver staan had. Hij frommelde het pakje sigaretten in zijn handen en boog zijn hoofd. Tenslotte zei hij: „Was je niet bang toen hij opbelde?" „Ja- Dat wil zeggen even. Daarna was ik blij." Bij die woorden schoot zijn hoofd om hoog „Blij!" „Omdat er uit bleek dat ik hem niet had doodgereden." DOOR MIGNON G. EBERHART riep ze. „dat kon ik me maar niet herinneren! Dat wisten de sheriff en Jim niet!" Ze had geweten dat er iets, iets be langrijks was en dit was het. De man kon donderdagavond niet ge storven zijn. want hij had vrijdag avond en zaterdagnacht opgebeld. „Wat?" zei Lem. „Ik wist dat hij nog leefde. Hij heeft me opgebeld. Hij zei dat hij een re genjas had met sporen van autoban den erop. Dat wa vrijdagavond laat. Zaterdagnacht belde hij weer op en zei hetzelfde." „Wiè heeft je opgebeld?" „Die man De man die ik overreden heb! Dus ik wist dat hij nog leefde!" „Zeg me nu eens precies en lang zaam waarover je het hebt." Ze drukte haar armen tegen zich aan. maar bleef koud. Ze beheerste zich en vertelde nauwkeurig alles wat er over de telefoongesprekken te vertellen was. „Archie heeft het tweede gesprek ge hoord." „Archie?" Lem snelde naar de deur, rukte die open en riep: „Archie! Wat weet jij van een telefoongesprek van zaterdagnacht af?" Archie kwam snel aanlopen. „Dal heb ik gehoord, baas! Een man zei dat hij een regenjas had met afdruk ken van autobanden erop. Toen ik iets zei, hing hij op. Ik heb er Mar tha naar gevraagd, maar ze heeft me niet gezegd wat er gebeurd was. Dus meende ik dat het waarschijn lijk een of andere gek was geweest- Ik dacht dat het niet belangrijk was Ik heb het niet ernstig opgenomen. Ik wilde dat ik het wel gedaan had. Het leek wel of hij in huilen uit wil de barsten „Maar Martha had me ook niets verteld van het auto-onge- luk; Helemaal niets" „Jij hebt me evenmin iets over dat telefoontje gezegd," zei Lem en sloeg aZwarte netkousen die overdag, maar ook bij avond gedragen worden. Avondsandaal van geborduurd satijn met hak van 6,5 cm hoogte. Model Dior. b) Benen die horen bij een complet (tot en met de capuchon) in het zelfde bonte dessin. Grof gebreide kousen in dwarse streep bij sportief wandeltoilet. 3j Uuua- en zilverlamé op zwarte fond voor het avondlaarsje met hak van 2 cm. Model Roger Vi~ vier. Het is een grote verademing Pa rijs op de voet te kunnen volgen, want de schoenen zijn bijzonder comfortabel. Overdag kunnen we schoentjes en laarsjes dragen, ge sneden volgens natuurlijke leest, met hakken van 2 tot 3,5 cm. 's- Avonds hebben we de keus tussen sandalettes en eenvoudige pumps met hakken van 3,5 tot 5,5 cm, een enkele maal iets hoger. De Parijse beenbekleding is daarentegen adem benemend. Er is moed voor nodig om lange slobkousen van kakelbont dessin te dragen, of breed gestreep te wollen voetballerkousen onder een houte-couture ensemble. Zolang de kousen van wol zijn zullen ze ons tenminste warm houden maar de zwarte netkousen en de gewone nylons die tenslotte ook nog gedra gen zullen worden, beloven niets goeds onder rokken boven de knie. De schoenen zijn sportief en ont worpen met een blik op het voorbeeld van amazones, jockeys, basketbal spelers, carabinieri, jagers, moejiks en Schotten, allemaal mensen die goed uit de voeten kunnen. De materialen zijn zeer gevarieerd. Bont, kalfsleer, vinyl, wol breiwerk en tenslotte gewoon leer, geven elk voor zich een eigen karakter aan de modellen. 's Morgens horen de gesloten schoe nen en de halve laarsjes gedragen te worden. Krokodil en hagedis in leven dige en gedekte tinten, wol, lak en kortharig glanzend bont komen er voor in aanmerking. De kleuren be- DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1963

de Stem | 1965 | | pagina 5