Pakistanen slaan terug BLIKGROENTEN LAAT, SCHAARS EN DUURDER JJpoTsrê CADEAd* en Plaats datum van huwelijk onbekend FRUITFEE NAAR WENEN Oostenrijk koopt Zeeuws fruit Auto boort zich in bus: een dode Opzettelijke voor raad vorming ZIEKENHUIS SCHULDIG AAN DOOD VAN KIND? Breda kan vooruit met hoogspoor Coiifcifiia CONFLICT DRFJG I 'TE ONTAARDEN IN AYOEB KEI AN: India lokte conflict uit Luchtgevecht SCHWEITZER ZWAAR ZIEK Smokkelschip voor tweede keer in val DAGBLAD VOOR ZEELAND Commissie Wisselend bewolkt VERDWAASDE BEATLE-FAN VAN PODIUM GEDRAGEN W oningproduktie stijgt nog steeds ONTVANGST Verlaat Hoofdinspecteur l.o. drs J. M. Renders geridderd NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. l0St JAARGANGNo. 24983 Uitgtva: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Diractwr: Drs. W. A. J. M. Harkx. HeoWredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderlana DONDERDAG 1 SeWtMbtd 1965 Abonnementsprijs 10,80 per kwar taal, exd. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) fry ■-■yy* (Van een onzer verslaggevers) BREDA In Breda kan in de loop van het volgend jaar een begin wor den gemaakt met de uitvoering van het ig. hoogspoorplan, dat inhoudt het om- hoogbrengen van de spoorbaan, empla cement, perrons e.d., de bouw van een nieuw station en de vervanging van bestaande overgangen door viaducten. Met de goedkeuring door Ged. Staten van Noord-Brabant is de laatste bar rière weggenomen, die realisering van deze plannen nog in de weg stond. Verwacht wordt dat het plan „Breda- hoogspoor" binnen acht a negen jaar zal kunnen worden gerealiseerd. De totale kosten van het hoogspoor plan werden in 1964 geraamd op 44 miljoen. In het concept-contract dat vo rig jaar tussen de directie van de Ne derlandse Spoorwegen en de gemeente Breda werd opgemaakt, is uitgegaan van een kostenverdeling van 19,5 pet. voor rekening van de N.S. en 80,5 pet. voor rekening van de gemeente Breda. Zonder nu reeds alle middelen te kun nen aanwijzen, die voor dekking van dit plan nodig zijn, staat wel vast dat een bedrag van tien miljoen gulden voor rekening van de gemeente Breda blijft, dat ongeveer 7,5 miljoen door de Ne derlandse Spoorwegen in dit project zal worden gestoken en dat voor de meer dere kosten wordt gerekend op een rijksbijdrage. Voor de verbetering van het Bredase Stationsplein is inmiddels een aparte studiecommissie geïnstalleerd, waarin zowel vertegenwoordigers van N.S. als van de gemeente Breda zitting hebben. Burgemeester dr. R. Geuljans van Breda sprak tijdens de presentatie van dit hoogspoorplan gistermiddag de ver wachting uit, dat het definitieve con tract met de directie van de N.S. binnen zeer korte tijd zal kunnen worden ge- tekend. ZIE OOK PAGINA 3. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Dc Rijksvoorlich tingsdienst heeft gisteren meege deeld, dat nog geen beslissing is genomen over de huwelijksdatum van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Evenmin is al besloten, waar de huwelijksvol trekking zal plaatsvinden. Met deze besluiten wil men wachten tot koningin en prins in ons land teruggekeerd zijn van hun vakan tie in Italië (vrijdag). bericWeral^^rL1:?0/' de .P™- huwelijk in tebruar u, a Zi,n het geen enkele reden om dit SentehlKnlevdeanrdar of Den Haag. Amsterdam Het ontwerp rijkswet, waarin eoed w!"g voor het hllwel«k woidt ver- leend, zou, naar verluidt, al gereed ziin Momenteel wordt er nog overleg gel Pleegd tussen het kabinet en de Ho|e Ned» l d over het Prinsschap der Nederlanden van Beatrix' verloofde en over diens titulatuur. 1 rijtoer ISf" g?ru.ch'en de ronde dat de Er is o, pnns:,esdag dit jaar geen aanwezieelftmndi,00.k geen enke'e reden iele riitno Iaa' van de traditio- vast dat ri z,en ?et staat Pieter van VniiaUl V°" AmsberS n°ch ODenintf vollenhoven de plechtige SnfnVan de Stata"-Generaa! zullln medegedeeld avond: K N M-1- Seldig tot van- ènkèueBi?e, hewolking met kans op tnt "uien- Matige noordelijke veraüd0r^ooste,iike wind. Weinig "andering van temperatuur. (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI/KARACHI Vierduizend Pakistaanse soldaten, gesteund floor tanks, hebben gisteren de bestandslijn in Kasjmier overschreden en twee In diase posten bezet. De Indi ase luchtmacht heeft een tegenaanval gedaan. Hier mee dreigt de kwestie Kasj mier uit de hand te lopen en te ontaarden in een open oorlog. De Pakistaanse regering heeft gisteren het overschrijden van de bestandslijn officieel bevestigd. Een woordvoerder van de rege ring vestigde er met nadruk de aandacht op. dat dit de eerste Pakistaanse schending van het bestand is sinds dit in januari '49 werd gesloten. Het optreden van de troepen zo zei de woordvoerder draagt( een louter defensief karakter en is bedoeld om de Indiase agressie tot staan te brengen. De Indiase premier Sjastri, die gister avond zijn kabinet in spoedzitting bij eenriep. zei: ..Het is een aanval van geregelde eenheden en we zullen er zeker op antwoorden". In New Delhi werd bekendgemaakt dat 28 Indiase vliegtuigen in het be trokken gebied van Tsjamb, tien Pa kistaanse tanks, pantservoertuigen en geschut buiten gevecht hebben gesteld. Voorts werd meegedeeld dat Indiase troepen nog meer posten hebben bezet in het gebied waar zij de bestandslijn zijn overgetrokken. In het noorden van de Kasjmier-vallei werden bij een ge vecht aldus de Indiase woordvoerder vijfentwintig ..aanvallers" gedood. In Rawalpindi deelde een Pakistaan se woordvoerder mee dat vier Indiase vliegtuigen in een gevecht met Pa kistaanse toestellen waren neergescho ten en dat de Indiase poging om de gis teren door Pakistaanse troepen bezette stellingen te heroveren, zijn mislukt. Volgens de woordvoerder ziin grote hoeveelheden wapens en militaire uit rustingen in Pakistaanse handen geval len. De Pakistaanse president Ayoeb Khan beschuldigde India tijdens een radiorede van agressie. De Indiase regering, zei hij, doet het voorkomen alsof de over schrijding van de bestandslijn het ge volg is van het binnendringen van in filtranten in het Indiase deel van Kasj mier, maar dit is een pathetische poging om de wereld om de tuin te leiden, al dus Khan. De president waarschuwde dat „een oorlog op het punt stond uit te breken". Terwijl Khan zijn radiorede uitsprak trokken de troepen de be standslijn over. Indien India en Pakistan elkaar de oorlog verklaren, ontstaat een ernstige crisis in Azië, waarbij China niet on bewogen zal blijven toezien. De Chine zen hebben al lange tijd grote troepen concentraties langs de Indiase grens ge legerd. Vorige week verklaarde India een aanval te hebben uitgevoerd tot diep in het Pakistaanse deel van westelijk centraal Kasjmier. Aanvankelijk zeiden de Pakistanen dat deze aanvallen met succes afgeslagen waren. DR. ALBERT SCHWEITZER LAMBARENE (Rtr.) Dr. Albert Schweitzer, de bekende arts, filosoof, theoloog en musicus, ligt ernstig ziek in zyn ziekenhuis in Lambarene, aldus is door assistenten van dr. Schweitzer meegedeeld. Artsen, die aan het ziekenhuis van Schweitzer zijn verbonden, zeiden gis teren dat zijn toestand reden geeft tot grote ongerustheid. De 90-jarige had slechts enkele ogen blikken dat hij bij bewustzijn was. maar de artsen hopen dat zijn grote vitali teit hem er nog bovenop zal helpen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Zeeland Comité, dat streeft naar een goede presentatie en naar exportbevordering van het Zeeuwse produkt, is er in geslaagd de Oosten rijkse markt open te breken voor het Nederlandse en speciaal het Zeeuwse fruit. Oostenrijk heeft zijn grenzen voor het Nederlandse fruit steeds ge sloten gehouden en tot nu toe de voor keur gegeven aan Italiaans en Argen tijns fruit Dat hierin nu verandering is gekomen is indirect een gevolg van het Zeeuwse fruitcorso, dat dit jaar zal worden ge combineerd met een Oostenrijkse w eek. Tijdens deze door de Goese Midden stands Centrale georganiseerde week. zullen o.m. Oostenrijkse produkten in Goese winkels worden verkocht. Het Zeeland Comité is op de gedachte ge komen deze zakelijke contacten ook in omgekeerde richting te leggen. Het co mité had daarbij speciaal het oog op het Nederlandse fruit. De provinciale organisatie van Zeeuwse tuinbouwveilingen en het centraal bu- DEN HAAG (A.N.P.) In juli 1965 zyn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8580 nieuwe woningen gereedgekomen. In juli 1964 werden 7483 nieuwe woningen opgele verd. In de jaren 1959 t.m. 1963 kwa men in de maand juli gemiddeld 6694 woningen gereed. Het aantal in de eer ste zeven maanden van 1965 gereedge komen woningen bedraagt 59.694, tegen 49.594 in de overeenkomstige periode van 1964. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1959 t.m. 1963 42.028 woningen gereed. Van de in juli voltooide woningen wer den er 983 uitgevoerd in systeembouw. In de eerste zeven maanden van 1965 kwamen 7790 systeemwoningen gereed. Sedert juni 1945 zyn nu in totaal 1.254.299 woningen gebouwd. SYDNEY (U.P.I.)— De douane in Sydney heeft voor de tweede maal een goede vangst gedaan aan boord van de Nederlandse vrachtvaarder „Straat Lombok". Verleden week werd op dit schip be slag gelegd op de grootste partij ver dovende middelen die ooit door de autoriteiten is gevonden in een Austra lische haven. Gisteren vond men in to taal 772 transistorradio-apparaten, die waren verborgen in een luchtkoker naar de machinekamer. Fruitfee naar Wenen reau van tuinbouwveilingen in Neder land waren enthousiast voor het plan en bekostigde'n een oriëntatiereis van de heren J. Parent en A. Korstanje, respectievelijk secretaris en lid van het Zeeland Comité, naar Oostenrijk. Men hoopte op de markt te kunnen komen met 500 ton fruit. Het departement van landbouw van Oostenrijk heeft echter ruimte geschapen voor een invoer van 2000 ton aan Nederlands fruit. Dit komt temeer goed uit omdat de export van fruit naar Duitsland en België dit jaar bijzonder gering is. Bij deze eerste afzetmogelijkheid in Oostenrijk, zal het Zeeuwse fruit voorrang krijgen. Het centraal bureau van tuinbouwveilingen hoopt dat de 2000 ton een begin zullen zijn van een regelmatige en grotere af zet naar Oostenrijk. Het duo Parent-Korstanje heeft door tus senkomst van dr. F. Grohsmann, de Oostenrijkse handelsgedelegeerde in Nederland, en de Nederlandse ambas sade in Oostenrijk, bovendien weten te bereiken dat een Zeeuwse deputatie uit fruittelers- en fruitcorsokringen op 8 oktober a.s. zal worden ontvangen door dr. Franz Jonas, de Oostenrijkse pre sident. Bij die gelegenheid zullen de Goese fruitfee en haar hofdames dr. Jonas Zeeuws fruit aanbieden. Ook de Oostenrijkse minister van landbouw zal die dag Zeeuws fruit aangeboden krij gen. De Nederlands-Oostenrijkse vereniging in Oostenrijk wil de Zeeuwse deputatie, die op 7 oktober per vliegtuig in We nen zal aankomen, op een bijzondere manier ontvangen. De Nederlandse ambassadeur in Oostenrijk zal diezelf de avond een ontvangst verzorgen, waarvoor o.a. de Nederlandse en Oos tenrijkse handel zullen worden uitge nodigd. De voorzitter van het centraal bureau van tuinbouwveilingen zal de reis naar Oostenrijk eveneens meemaken. De Zeeuwse delegatie zal op zaterdag 9 oktober weer in Nederland terugko men. Georg Harrison (links) en John Lennon (rechts) gaan onverstoor baar door terwijl een verdwaas de tiener van het toneel wordt verwijderd. Tijdens het optre den van de Beatles in Cow Pa lace hebben zich wilde tafere len voorgedaan onder de 17.000 tieners. Tientallen meis jes moesten weggedragen wor den met verwondingen na een stormloop tegen het podium. Commentaar van Beatle-leider Paul McCartney: ,,Dit was het meest wilde van de hele Ame rikaanse tournee". (Van een onzer verslaggevers) GROEDE De 36-jarige ongehuwde J. Leenhouts uit Groede is gisteren om het leven gekomen toen de autobun, waarin hij reisde, in botsing kwam met een personenauto. Vyf mensen werden gewond. Met lage snelheid wilde autobus chauffeur J. de G. uit Schoondijke, die vijf werknemers van de Philipsfabrie- ken in Terneuzen vervoerde, uit de richting Groede de voorrangskruising oversteken en merkte daarbij een met grote snelheid uit de richting Schoon dijke komende personenauto te laat op, Met een hevige klap boorde laatstge noemd voertuig, bestuurd door de Mid delburger W. L., zich in de bus, die door de botsing enkele keren rondtolde en op zijn rechterzijkant tot stilstand kwam. Leenhouts zat naast de bus chauffeur en werd door 'n venster, waar van de ruit gesprongen was, onder het kantelende voertuig geslingerd. Hij was op slag dood. W. L. werd met o.m. kneu zingen, in het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg opgenomen en later naar Middelburg vervoerd. De overige inzit tenden van de bus liepen lichte verwon dingen op. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. ADEN (U.P.I.) Een terrorist heeft gisteren geschoten op sir Arthur Char les, voorzitter van de wetgevende ver gadering van .Aden, die ernstig werd gewond en een paar uur later in een ziekenhuis overleed. Sir Arthurs belager vluchtte na de aanslag, die werd gepleegd toen het slachtoffer een tennisclub verliet. Men gelooft dat het door Kairo gesteunde ..bevrijdingsfront", dat tijdens de laat ste maanden een terreurcampagne heeft gevoerd, hem tot de daad heeft aan gezet. (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Belgische justitie heeft woensdag een onderzoek ingesteld naar de weigering van het „Stuivenbergziekenhuis" in Antwerpen om een 2 1/2 jaar oude jongen op te nemen, die een grote hoeveelheid geneesmiddelen had (Van een onzer verslaggevers) BREDA/KRABBENDIJKE/DEN HAAG Als gevolg van de slechte oogst, die bovendien nog twee tot drie weken ver laat is door de natte, zon-arme zomer, is er op dit moment een schaarste aan blikgroente. Daarbij zijn de pryzen ho ger dan vorig seizoen. Voor sommige groenten zal de prijsstijging matig blij ven, voor andere daarentegen is een prijsniveau te verwachten, dat honderd procent hoger ligt dan vorig jaar. Dit marktbeeld geldt niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West- Europa, verklaren de deskundigen. Door de economische controledienst van het ministerie van Economische Za ken wordt thans een onderzoek inge steld naar de voorraadvoorziening bij de tussenhandel. Het is gebleken dat hij de fabrikanten vrijwel geen oude voor raden meer aanwezig zyn. Het ministerie van Economische Za ken deelde nog mee, dat het alleszins redelijk is dat de nieuwe oogstconser- ven hoger in prijs zullen liggen dan de oude. Van de oude was in het begin van deze zomer de voorraad nog zo groot, dat er in de afgelopen maanden zelfs met verlies is verkocht. Ondanks de hogere prijzen vertonen de huisvrouwen hier en daar een zekere koopwoede voor geconserveerde groen te, ofwel omdat de verse groente bijzon der duur is, ofwel vanwege de neiging om in te slaan voor de komende winter. Van de zijde der Hero-conservenfa- brieken te Breda werd ons meegedeeld, dat op dit ogenblik door de industrie niet aan alle vraag kan worden voldaan. De oogsten in Brabant zijn zo'n drie weken verlaat vanwege het slechte weer. Men is nog slechts toegekomen aan de verwerking van zacht fruit en doperwten, terwijl de campagne voor spreziebonen, snijbonen en tomaten nog aan de gang is en die van appelen en koolsoorten uiteraard nog moet begin nen. Wat de prijzen betreft is men in Breda niet direct somber gestemd, al verwacht men dat de prijzen over de gehele lijn omhoog zullen lopen. Men kan zich in dit stadium nog niet wagen aan prognoses betreffende de definitieve prijsverhogingen. De directie van de Herba conserven industrie te Krabbendijke op Zuid-Be veland daarentegen, zegt weinig fidu cie te hebben in de groentepryzen. Ge noemde industrie verwerkt weliswaar voornamelijk fruit, maar voor belang rijke groentesoorten uit haar assorti ment moeten prijzen betaald worden die bijna honderd procent hoger liggen dan normaal'. Zo is de yeilingprijs voor sperzie bonen op Zuid-Beveland vandaag de dag 80 tot 90 ceRt per kg, tegen 4050 cent normaal in deze tijd van het jaar. Snijbonen, die anders 35 tot 40 cent per kg doen, worden nu bij 67 a 70 cent al afgedrukt op de veilingklok. De Zeeuwse verwachtingen voor de groenteconserven zijn dan ook: schaars en duur. De oogst is hier ruim 14 dagen later dan normaal Van de zijde van de Nederlandse Ver eniging van Groenten- en Fruitverwer- kende Industrieën te Leiden vertelde men desgevraagd, dat de afzet van con serven nog in mei van dit jaar zeer moeilijk was. Verleden jaar werd gun stig geoogst en ingekocht, zodat er voor raden ontstonden, die aan het eind van de zachte winter nog niet waren uit verkocht. Hierin kwam pas perspectief, toen het zomerse weer verstek liet gaan. Beperkte oude voorraden moeten thans ofwel bij de groothandel dan wel bij de winkeliers aanwezig zijn. Als er schaarste is aan blikgroenten op dit mo ment, dan kan dit volgens de industrie afgezien van de late oogst mede veroor zaakt worden door de tussenhandel, die voorraden aanhoudt en kunstmatig schaarste in stand houdt. De tussenhandel zou hierbij specule ren op de geringere produktie in de komende maanden en op de als gevolg daarvan hogere prijzen, die mede ver oorzaakt worden door de hogere in DEN HAAG (ANP) Tot officier m de orde van Oranje Nassau is benoemd drs. JM. Renders, hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de eerste hoofd inspectie. wonende te Eindhoven. De bij deze onderscheiding behorende versierselen zijn de heer Renders woens dag door de staatsecretaris van Onder wijs en Wetenschappen, mr. J. Groshei de, op het departement uitgereikt. De onderscheiding is de heer Renders ver leend in verband met het feit dat hij woensdag veertig jaar bii het onderwijs werkzaam is. ingeslikt. Het kind overleed enkele uren Het kind had in "-m onbewaakt ogen en een hoeveelhe :almeringsmiddek naar het „Stuivenb iekenhuis" vervo werd doorgezondei, ïaar een andere kl Hter in een ander ziekenhuis. een kast in de keuken opengemaakt I ?egeten. De huisarts liet het kind vanwaar het echter in een ambulance Daar werd onmiddellijk de maag leeggepompt zonder dat men er echter in slaagde het leven van het kind te redden. De directie van het ziekenhuis heeft later verklaard het kind te hebben door gezonden omdat er geen kinderspecialist aanwezig was. In het andere ziekenhuis was wel een specialist aanwezig. Het onderzoek zal moeten uitmaken welk verband er bestaat tussen de weige ring om het kind op te nemen en de noodlottige afloop. koopprijzen in deze slechte zomer. De producenten moeten over de prijzen van de conservengroenten uit de oogst van deze zomer nog overleg voeren met het ministerie van Economische Zaken. De industrie verwacht een fiat op de hogere prijzen, maar acht het onrede lijk, dat de tussenhandel voorraden van de oude prijs vasthoudt teneinde tezij- nertijd voor het oude produkt over te kunnen schakelen op de nieuwe prij zen. (Advertenties) Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. LOTEN OVERAL VERKRIJGBAAR BEKENDMAKING VAN PRIJZEN 15 NOVEMBER J9BS Nationale Najaarsloterij, Heemraadssingel 303, Rotterdam, tel. 010-250000, giro 6200 Loterij ggk. door de Min. v. Just. d.d. 29 juli 1965 onder nr. L.O. 650/031/052. De opbrengst Is be stemd voor Het Koningin Juliana Fonds en de Stich ting Fondsenwervingsacties Volksgezondheid te 's-Gravenhage. Trekking 10 nov. 19o51.000.000 loten a f5,- per stuk (4.000.000 a f 1.25).Adr. v.inl.SUFA, Heemraadssingel 303, Rotterdam. Prijzen blijven gedurende 1 jaar na de trekking beschikbaar. ER IS EEN VLAGGETJE OP ALLE CALIFORNIA- SOEPEM EN BOUILLONPRODUCTEN

de Stem | 1965 | | pagina 1