69 1 69 Geen nadere instructies justitie na Chapman-rel Nog geen commentaar op kritiek „kankerfeiten Op vakantie naar Renesse Een verhaaltje over mezelf en m'n boek Twee domme boeren DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG i SEPTEMBER 1965 programma, at het kopje ordt genoten. Egberts Koffie, peciale manier tijd vers bij uw '50 g 2.06 '50 g 1.82 50 g 1.58 BAND IGENS BIJ DJAKARTA: Kweekschool voor Papoea s geopend NÜ KEUS UIT 3 SOORTEN BLIJFT MAANDENLANG VERS Campi ipagne tegen negatieve berichten over Zuid-Afrika Sovjet-felicitaties Gemini-vlucht Dr. Meinsma incasseert dreun maar: Kongo wijst weer Lnesco-leraren uit tijdelijk President Soekarno: Westerse boeken nu opruimen op een rechte stoel aan de Hallo meisjes en jongens Beste José Bertie en het eendje Een mooi boek Rini fietst graag Beste José en jongens en meisjes Het is erg leuk Lezen doe ik graag VVl PM i onze technische dienst |r verdere opleiding tot inpakmachine-monteur. I of schriftelijk te richten Irsoneelszaken, alwaar U Ingen worden verstrekt, lerdags) van 8.00—12.00 130 uur. PIKERWERKFABRIEKEN Roosendae' ld een mank been Mee, dat heb ik pas drie jaar. lm paar Sioux bestalen ons ik ging er achter aan. Voor ze te pakken kon ■hoten ze mijn a die tijd ben ik steeds mank li bleven-" DEN HAAG (ANP) Minister Sam kalden (justitie) ziet in de gebeurtenissen rond de in verzekerde bewaringstelling van de Engelse race-manager Colin Chapman door de politie van Zandvoort op zondag 18 juli van dit jaar geen aan leiding tot het geven van instructies aan de justitiële instanties, die bü de behan deling van deze zaak betrokken waren. De minister heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Berkhouwer (VVD). De heer Berkhouwer had de minister tfevraagd of deze wilde bevorderen dat bij de justitiële instanties, welke betrokken zijn bij zaken als deze, door een meer tactvol en evenwichtig optreden voorko men kan worden dat geruchtmakende „affaires" ais de zaak Chapman zich voor doen. De beslissing tot in verzekering stelling van de heer Chapman is naar het oordeel van de minister gewettigd, ge rekend naar de feiten zoals deze aan het openbaar ministerie gepresenteerd zijn. Op 18 juli j.l. had de heer Chapman op het circuit in Zandvoort een hoofdagent van de reserve-gemeentepolitie een klap gegeven. In opdracht van de officier van justitie in Haarlem werd de race-mana ger van zondag 18 juli te 23.20 uur tot maandag 19 juli omstreeks 16.00 uur in verzekerde bewaring gesteld. Als over wegingen voor de officier van justitie hebben onder andere gegolden, dat het gepleegde feit „mishandeling van een ambtenaar gedurende of ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening een ernstig karakter droeg, dat het reit was begaan door een buitenlander, die geen vaste woon- of verblijfplaats hier te lande had, en dat de verdachte blijk had gegeven niet bereid te zijn vrijwillig aan het onderzoek mee te werken, terwijl in tegendeel het gevaar bestond dat hij zich aan het opsporingswerk zou onttrekken. De commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland heeft zich, daartoe benaderd door de Britse ambassadeur, na de inverzekeringstelling van Colin Chapman in verbinding gesteld met de officier van justitie om de mogelijkheden te bespreken verdachte op vrije voeten te stellen. De officier vond geen aanlei ding om, voordat hij verdachte had ge hoord, op zijn genomen beslissing terug te komen. Wel heeft de Britse consul- generaal op zijn verzoek het verhoor op 19 juli mogen bijwonen. Minister Samkalden zegt verder, dat de aan de zaak verbonden ophef volgens hem ten nauwste samenhangt met de inciden ten die zich voordeden als gevolg van de houding van verdachte toen de politie hem voor een verhoor wilde aanhouden. DJAKARTA (ANP) Te Bekasi, on geveer tien kilometer ten zuiden van Djakarta, is een opleidingscentrum voor 157 onderwijzers uit West-Irian geopend. Generaal Soetjipto, secretaris van de co- ordinerend minister voor Westiriaanse zaken, zei hierbij dat Indonesië „in West- Irian voor uitdagingen staat, die de Ne derlanders opzettelijk hebben achterge laten toen zij drie jaar geleden het ge bied verlieten". De opleiding in het centrum duurt vier jaar (Advertentie) 'er pak KAAPSTAD (AFP) De in Kaapstad ge vestigde „N ederlands-Zuidaf rikaanse Werkgemeenschap" is een campagne be gonnen voor het bijeen brengen van hon derdduizend gulden. Dit geld, dat bestemd is voor de „Ne- derlands-Zuidafrikaanse Werkgemeen schap" in Nederland, moet in hoofdzaak worden aangewend ,,in de strijd tegen de negatieve berichtgeving over Zuid-Afrika en het in Nederland geven van een ver wrongen voorstelling van de toestand in de republiek." Een overeenkomstige campagne is en kele weken geleden in de stad Paul Roux, in de Oranje Vrijstaat, begonnen. Het doel was daar geld bijeen te brengen voor de „slachtoffers van het commu nisme in Nederland". 55 MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft de Vffenigde Staten gisteren officieel ge lukgewenst met de Gemini-5-vhicht waarn.ee een aantal Russische records werden gebroken. President Anastas I. Mikojan vroeg pre sident Johnson in een telegram „aan vaard onze gelukwensen aan de Ame rikaanse astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad ter gelegenheid van het veilig besluit van hun Gemini-5 ruimtevlucht". Ook verschillende Russische dagbladen publiceerden gisteren prijzende woor den ter gelegenheid van de Gemini-5 vlucht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dr. L. Meinsma, di recteur van het bureau kankervoorlich ting in Amsttrdam, had dinsdagmorgen (nog) geen commentaar op de vernie tigende kritiek in ,,Ruim Zicht" op zijn boekje „Kankerfeiten". „Ik ken de inhoud van het artikel van dr. De Smet slechts uit de kranten", zei hij, ,,wat daar in staat is niet ge ring en komt, naast de gunstige reac ties die ik heb ontvangen, natuurlijk aan als een dreun. Maar voordat ik iets /.innigs wil zeg gen, moet ik toch eerst het betoog zelf gelezen hebben. Ik kan me niet voor stellen, dat dr. De Smet mij zo'n draai om de oren geeft, zonder er grondige argumenten voor naar voren te bren gen." Dr. Meinsma benadrukte, dat het boekje de unanieme goedkeuring heeft gehad van de werkgroep, die zich met de uitgave heeft beziggehouden en waar in onder meer radiologen en vertegen woordigers van de Maatschappij ter Be vordering yan de Geneeskunde zitting hadden Onder de gunstige reacties die hem hebben bereikt, waren er volgens hem van huisartsen en radio-therapeu ten. Het boekje, zo heeft dr. De Smet in LEOPOLDSTAD (AFP) Het Kon golese ministerie van binnenlandse zaken heeft opnieuw een aantal leraren van de Unesco tot ongewenste vreemdelingen verklaard. De meesten van hen bevinden zich in verband met de vakanties op het ogen blik niet in Kongo. De grenswacht heeft opdracht gekregen, hen niet meer tot Kongo toe te laten. In maart werd een vijftiental leraren, die in Unesco-verband in Kongo ver bleven, uitgewezen. Zij werden beschul digd van samenzwering met de commu nisten. Het vorige jaar bevonden zich 800 lera ren in Unesco-verband in Kongo. het interview met „Ruim Zicht" ver klaard, getuigt van een negatieve voor lichting en is gesteld in een infantilise rende vraag-anfcwoord vorm van soms lachwekkende inhoud. Het radicaliseert de factor roken op een zodanige wijze dat de educatieve waarde hiervan tot een minimum wordt beperkt. Deze voorlichting, zo meent dr. De Smet, zal niet nalaten een niet te pei len negatief effect uit te oefenen, op een grote bevolkingsgroep. Het boekje is funest en levensgevaarlijk voor de geestelijke volksgezondheid. Men is zich hier niet bewust van de principiële pro blemen van de voorlichting als zodanig. Dit vereist, volgens dr. De Smet, een verfijnde kennis van de uitwerking van die voorlichting vooral over zaken die zo diep geworteld liggen en die zo mas saal zijn. De positieve voorlichting betreffende het kankerprobleem dient, volgens dr. De Smet, te worden ondergebracht in het kader van de totale gezondheids voorlichting, gericht op de wijze, hoe de mens kan meewerken om zo gezond mogelijk te leven. (Advertentie) HEERLIJK BIJ ELKE BROODMAALTIJD 0 VOLKOREN KROKANTBROOD I VERRUKKELIJK MET ALLERLEI BELEG Per pal< DJAKARTA (ANP) President Soekar no heeft tegenover honderden Indone sische communistische geleerden en scholieren geklaagd, dat in zijn biblio theek veel boeken, o.a. over kunst, van buitenlandse schrijvers voorkomen, voornamelijk van Nederlanders zoals Stutterheim. Hij verzocht eigen Indonesische boeken over Indonesische cultuur en kunst te vervaardigen. De scholieren en studen ten moeten nu hun verouderde westerse en liberale boeken maar opruimen, zei hij. Soekarno betreurde het, dat veel Indonesische leerlingen niets van het marxisme afweten maar wel te veel boeken van Nederlanders zoals Kranen burg gelezen hebben. „Naar de hel met Kranenburg", schreeuwde hij. Op een receptie in zijn paleis na deze bijeenkomst (de slotzitting van het tweede congres vam de organisatie van communistische geleerden en leerlin gen) vroeg Soekarno aan de geleerden en vooral aan de dokters, geen voor oordelen te koesteren tegen geneesme thoden, die onwetenschappelijk lijken. Hijzelf was door Chinese dokters van een nierziekte genezen door acupunc tuur prikken met naalden een me thode „die onwetenschappelijk lijkt". Een van zijn nichten is van een bepaal de ziekte afgekomen door het eten van hagedissen, wat in China al eeuwen de gewoonte is, zei de president. 36) Na een poosje kwam Dilly aanlopen. Haar hoge hakken klikklakten over I r,"2? hebben bet lijk weg- gehaald. Ik heb de lichten van de auto gezien." t zitten en steunde haar So It in ^aar handen- Martha bereid- Uns Vu°°,r op woordenwisse- Diliv was niet nodig. Want SÏÏJL ™aar te zitten. Een inge- 2?ken' .?wlJgend en op de een of an- I De \offieG pnitteldp^1 fi« lijk, waf hujse- met een wereld waarin nantSL I werkelijkheid werden nachtoernes I Tenslotte mompelde Dillv iets I het nieuws heïs zich Xleglt V0p als een oude vrouw, en strompelde Ma?n?P 3ar te nauwe schoenen Martha ging net zo zitten als Dilly h A6 ?n en ste™de ook haai hoofd op haar handen. Vanuit de zit- 1 vaïïTe t°n-n fedemPte stemmen I i televisie of 'n radio. Het enige bidd'l'L" ,keuken was hot onver- tft hre V,. VJ,n de kl0k- Elke tik bracht Lem dichterbij. *ematkkemi,dat?t.2e werkelijk hoeveel tor i i j ?ou Zljn als 2e Diliy mand S .e?a en, Lem niet en "ie- overreden A?6 de man had wing v/iL ]S er blJ de lijkschou- den lngei' aan het Ucht zou- SiifeP- zou de politie die waar- schot t) jn verband brengen met het J dat ^as zYer onwaarschijnlijk onder Martha ooit over iets zouden I S ,r.agen' Het z°" natuurlijk Pakken w zljn .haar rnantel te S tem» t' i buis ui' te loPen en nooit eer kornen'. Alles zou eenvoudi- Het wa! ze nu moest doen. 1 Hatf3?- '"Pi?, o'gcnlijk belachelijk had a' e alt«d van zichzelf gedacht I rrmL ze zo verstandig en zelfs «Ven xY,as' zich langzaam maar vJrf -j w'Uens en wetens had laten en lot wat in feite een misdrijf DOOR MIGNON G.EBEP.HART. Aanvaard de consequenties, dacht ze. Maar Lem moest die aanvaar- den. De tijd kroop voorbij, maar toch kwamen ze eerder dan ze had ver wacht. Ze hoorde Lems auto de oprij laan oprazen. Ze hoorde de remmen knarsen en een deur opengaan. Ze hoorde Lems stem en die van Dilly en Archie, schel en vragend, en ze wachtte. Ze wist dat het laf was en toch wachtte ze. Tenslotte dwong ze, uit louter schaamte, haar spieren te gehoorzamen. Ze stond op en dwong zcihzelf naar de deur van de zitka mer te lopen. Allen praatte tegelijk. „Ik dacht dat er iets gebeurd was!" Dat was Archie. Zijn stem schoot uit van opwinding. en Jim denkt dat zijn schot hem heeft gedood. Meer valt er niet te zeggen." Dat was Dilly, kalm en rustig. ..Natuurlijk was Mar tha van streek" „Waar is Martha?" vroeg Lem. ..Hier ben ik." Lem draaide zich snel om en kwam naar haar toe. Hij keek, net als Archie, opgelucht. „Niet zo kijken, mrs. Schultz. Het is een schok geweest, maar „Nee. wacht, Lem." Ze keek naar Dilly. ,,Je speelt je spel tot de laatste kaart uit, hè Dilly?" Dilly knipperde niet eens met de ogen. ,,Ik heb Lem alleen maar d© feiten verteld." ..Maar niet alle feiten." zei Martha Dilly stak bezwerend haar hand op. Ze keek verdrietig en smekend. Martha negeerde haar. Ze keek Lem recht in zijn verbaase donkere ogen. ,,Toen ik donderdagavond hier heen reed. liep er een man de weg op. Ik heb hem overreden. Misschien heb ik hem wel doodgereden. Ik heb het niet bij de politie aangegeven". Ze zag Lems gezicht veranderen. Ze hoorde Archie een kreet van schrik slaken. Toen greep Lem haar stevig bij de arm. „Waar heb je het over?" „Wacht," riep Dilly. „Wacht. Ik zal het hem vertellen." ,,Dat zal ik doen," zei Martha. Ze hield, zich aan de rugleuning van een stoel vast en vertelde het Lem. Dilly bleef haar in de rede vallen. ,,Ik heb haar tegengehouden. Ik heb haar slaappillen „Wat heb je gedaan?" Lems ogen fonkelden in zijn witte gezicht. ,,In ha-ar borrel. Ze probeerde naar de Stensons te rijden en op te be»l- len. Onze telefoon was nog niet aan- gesloten. Ze heeft tot de volgende mid- dag geslapen. Tegen die tijd was ik op onderzoek uitgeweest- Er was niets gerapporteerd, geen gewonde, geen - auto-ongeluk." „Ze had wel dood kunnen gaan!" „Dat is niet gebeurd," zei Dilly en deed een muiltje uit. Goeie hemel," zei Archie schel en zeeg als een roze ballon op de bank neer. Lem wreef zich over zijn voorhoofd. - „Het is me nog niet duidelijk. Mar- tha je was bij de Stensons aan geweest toen kwam je hierheen de man die je vanmiddag hebt ge- vonden, viel voor je auto." „Ik wist dat ik hem overreden had. Ik voelde twee stoten. Ik heb gestopt en ben teruggegaan Martha vertelde alles nog eens. Dilly praatte ook, tegelijkertijd. „Dronken. Een gluurder. Publiciteit, juist nu. Ik heb tegen Martha ge zegd dat het niet eerlijk tegenover jou zou zijn het aan te geven. Het is helemaal mijn schuld geweest." Martha hoorde dit en viel zichzelf in de rede. „Ik heb besloten het niet te melden en het jou niet te vertellen. Lem." Lem streek verbijsterd met zijn hand over zijn ogen. „Je meent het toch niet dat dit alles donderdagavond is gebeurd?" „Ja." „Donderdag vrijdag zaterdag vandaag. Je had al die tijd „Alle duivels." Archie kreunde. „Doorrijden na een ongeluk. De kran ten! De dag voo" de verkiezingen." ,,Het punt is dat hij is neergescho ten." zei Dilly. „Waarom zou het in de kranten moeten komen?" Lem schudde zijn hoofd alsof hij wil de dat ze stil zouden zijn. Zijn ogen fonkelden, maar waren koud als staal. Hij zei tegen Martha: „En je hebt hierover vanavond niets aan de sheriff gezegd?" „Nee. Ik wilde het eerst aan jou vertellen". Ze had Lem nooit eerder woedend gezien. Het was een ijskoude woede; des te erger omdat hij er zich van Hoe bevalt het jullie om weer in de schoolbanken te zitten. Ik denk, dat het in het begin wel moeilijk zal zijn om weer te wennen aan de school. Je kunt niet meer buiten spe len als je zin hebt. Maar de school is natuurlijk heel nuttig. Stel je eens voor hoe dom je zou blijven als de juffrouw je niet leerde rekenen. Dan zou je later nooit iets kunnen kopen. En als de meester je niet leerde schrijven en tekenen zou je nooit iets naar de Kleine Stem kunnen sturen. Als je niet ijverig aardrijkskunde. leert kun je later nooit een grote reis maken, want dan verdwaal je op on ze grote wereld. Een heleboel kinde ren begrijpen dat zelf ook. „Vakantie is heel erg fijn", zeggen ze, „maar het is toch ook wel weer fijn om naar school te gaan". Op school hoef je je tenminste nooit te vervelen, want je leert er steeds nieuwe dingen. Ik zou best eens van jullie willen horeh wat je allemaal leert, en of jij ook graag naar school gaat. Wat doe je het liefste op school? Schrijf maar eens een verhaaltje over alles wat je op school beleeft, over je vriendjes en vriendinnetjes, over de juffrouw of de meester over het vak waarvoor je een hoog cijfer hebt. Je mag ook een verhaaltje schrijven over wat je later het liefst zou willen worden. Ik ben er heel erg benieuwd naar. Toen ik klein was wilden alle jongetjes conducteur of buschauffeur worden, en alle meisjes wilden schooljuffrouw worden. Ik geloof dat dat nu wel an ders is. Ik denk dat een heleboel jongens nu wel ruimtevaarder of straaljager piloot willen worden. Ik denk dat ze wel net als de Amerikaanse ruimte vaarders in een raket rond de aarde willen vliegen. Spannend he, zo'n tocht in de ruimte. Misschien maken jullie dan nog wel eens dezelfde avon turen mee als de Grote Zes in het vervolgverhaal dat jullie allemaal samen gemaakt hebben. Ik had be loofd dat de winnaars van dit ver volgverhaal nog met een foto en een klein verhaaltje over zichzelf in de krant zouden mogen komen. Jullie hebben er heel lang op moeten wach ten, maar vandaag is het zo ver. Op deze bladzijde vinden jullie elf prijswinnaartjes, die mij terugschre ven. Het is jammer dat niet alle win naars een fotootje stuurden, maar ik denk dat jullie het zo ook wel leuk vinden. Lees maar gouw wat deze kinderen allemaal doen, wat ze leuk vinden. Lees maar gauw wat deze prijs. Veel plezier, JOSé |te.-li VB#' i? v Jjp;' JOPIE VAN KUIJK Eerst wil ik U bedanken voor 't boek „De Pampa's", dat ik heb gewonnen en diat door U is opgestuurd. Het is een heel mooi boek, dat ik al heb gelezen, maar ik blijf het mooi vinden. Ik houd erg veel van lezen. Ook vind ik de ver volgverhalen van de anderen erg leuk. Nu zal ik zo'n beetje over mij zelf ver tellen, Zelf zit ik in de tweede klas van de L.T.S. Ik heb drie zusjes en één broertje van 10 jaar. Mijn oudste zuster zit in 3e gym, mijn tweede in de tweede klas van die M.M.S. en het derde zusje zit nog in de zesde klas van de lagere school. Mijn broertje zit in de vijfde klas lagere school bij de Broeders in Bergen op Zoom. Mijn moeder tikt dit voor mij en ze kijkt ook, of ik er geen fouten in maak. José, nu zal ik maar met mijn verhaaltje eindigen, want ik moet ook nog mijn huiswerk maken. Hiermee eindig ik met beleefde groe ten, Karei Groothuizen Molenstraat 1, Hoogerheide. Hier dan eindelijk een briefje va-n Jopie. Het spijt me, dat het zo lang duurde, maar uiteinde lijk kon ik er zelf niet veel aan doen, dat kwam. We waren op vakantie geweest en konden het dus niet we ten. Er zit hier een foto van mij bij, die is geno men in Heynen m Lim burg. Maar dit jaar zijn we op vakantie naar Renesse. Maar dat ver tel ik dadelijk in het verhaaltje. Hier komt het dan: We zijn op vakantie geweest in Renesse. Toen we zondagmorgen wegreden dacht ik: nou als dat heel de week zo moet blijven. Dan blijf ik liever thuis. Het re gende erg hard. Maar het klaarde zo weer op. Toen we met de pont over het Zijpe moesten oversteken hebben we 3 uur moeten wachten. De gehele week gingen we naar het sitrand en tegen de golven op-kabbelend was het heerlijk, maar toen ik thuis kwam bleek het al half 8 geweest te zijn en moest ik nog vlug eten. Zaterdagochtend gingen mijn zus Ans en ik naar het strand en het was eb aan het worden en er lagen krabben en kwallen, wat was dat vies. Maar nu zijn we al weer thuis en ik heb het boek al een eindje doorgelezen, het is prachtig. Jopie van Ku\jk, Grote Kerkstraat 76, Raamsdonksveer. P.S. Ik ben vergeten te schrijven wat mijn hobby's zijn en hoe het op school gaat enz. Mijn hobby is zwemmen en ik ben dan ook op de zwemolub. Op school ben ik overgegaan net als altijd en ik ga nu naar 6A. Voor de laatste maal vele groetjes van Jopie. Deze foto van mij is genomen bij ons achter in de tuin. met een eendje dat ik sla geef. Dat eendje ig verstoten en heb ik toen met een kruik en twee gansjes opgevoed. Een van de gansjes heeft zich ge stikt onder het hek. Hij was toen al volwassen. Het eendje is op deze foto ook volwassen maar hij was niet hele maal normaal, want hij had een scheve snavel. Hij is doodgevroren. Een gans leeft nog. Hij i® nu 2,5 jaar. ik niets te vertellen, want ik weet niet hoe Over mijn eigen weet u het precies bedoelt. H.G. Bertie Vleeming Karei Doormanstr. 44 Rijen (N.-Br.) MARIJKE EVERS GERDA BEEKERS TONNY BONNEKE Ik ben Marijke Evers en woon in Breda op de Oosterhouts-eweg op num mer 51. Mijn hobby's zijn lezen en zwemmen. Ik verzamel speldjes, post zegels en zit op de Onze Lieve Vrouw van Goede Raadschool. Mijn favoriet is Ronnie Tober en ik verzamel alle fo- to'r en stukjes over zijn leven in een plakboek. Ik ben bij S.S.S. onze gymnastiekver eniging en op dé gidsen, de Anne Frank- groep. Ik ben verleden jaar geïnstal leerd. Wij zijn daarmee van 19 tot 23 juh in Klein-Oosterhout op kamp ge weest. Ik ging voor de eerste keer mee. Op 30 juli was ik jarig en toen werd ik 12 jaar. Jan Bruijns Dat boek dat ik gewonnen heb vind ik erg mooi. Hartelijk dank. Met het lezen ben ik al over de helft. En wat het verhaal betreft begin ik direct. José zei, dat ik een verhaal mocht schrijven. Ik zit nu in de 6e klas, want ik ben over. Bij ons thuis zijn ze alle maal over: André naar de 3e klas van de ambachtschool, Koos naar de 4e klas van de ulo, Jan (ik) naar de 6e klas, Joke naar de 5e klas en Maria naar de 4e klas van de lagere school. Ik ben niet met vakantie geweest. Trouwens het is bij ons thuis prettig genoeg. Mijn. vader en ik zijn samen op de brommer naar Roosendaal geweest. Verder kon den we niet want de remkabel was ge broken. Bij mijn tante hebben we hem gemaakt, maar konden toch niet verder want <^e gaskabel was bijna gebroken. Deze brak op de terugweg, maar we bonden hem weer aan elkaar. Onderweg kregen we bandenpech, en er moesten 4 plakkertjes op. Toen mijn vader de band plakte vond ik een paar diertjes. Een heet waarschijnlijk Morzel. Ik wil graag corresponderen met iemand die de natuur als hobby heeft. Mijn broer Koos heeft elektrische treinen als hob by, Adrie antiek en Maria (mijn jongste zusje) heeft een marmotje met lang rood haar. Jan Bratins J. Catsstraat 28 Goes. José, bedankt voor het boek. Ik vind het een mooi boek. Mijn liefhebberij is fietsen. Ik heb deze zomer een race fiets gehad. En iedere dag rij ik er op. Als ik oud genoeg ben wil ik wielren ner worden. Ik zit op de Pax Christi- school in Breda. Ik ga naar de vierde klas. Ik ben ook nog op judo. Ik heb de oranje band. Verder spaar ik postzegels en speldjes, ik heb 240 speldjes. Ik had niet ver wacht dait ik de boekenprijs zou win nen. Nu stuur ik u een foto van mij met mijn racefiets en dank ik u nog maals voor het boek. Rini Evers, Oosterhoutseweg 51, Breda. BERTIE VLEEMING Er was eens een heel gierige boer, die wel 8 notebomen had. Zijn buur jongens van 12 jaar (een tweeling) wis ten dat. Ze hadden afgesproken dat ze die zaterdagavond heel stiekem voor elk een volle zak noten zouden gaan pakken. Toen die zaterdagavond aan gebroken was, gingen ze heel stil in de tuin van de boer, waar die notebomen stonden. Toen ze bijna voor elk al zo'n volle zak hadden getrokken, begon de waakhond van de boer opeens te blaf fen. De boer riep tegen zijn zoon: „Pak voor mij en voor jou elk een knuppel, want er zitten dieven in de tuin!" Opeens hoorden de jongens die nog druk bezig waren, de deur hard open slaan. „Weg," riep een van de twee, ze liepen zo hard ze konden. Ze ont dekten nog vlug het hek van het kerk hof dat achter de tuin lag. Maar door hun haast verloren ze twee noten vlak voor het hek. „Loop maar door," riep de een. Ze gingen achter een graf zitten en begonnen ze te verdelen. „Een voor jou en een voor mij," klonk het als maar. De boer en zijn zoon stonden er naar te luisteren, en weet je wat ze dachten? Dat Jezus met de duivel de zieltjes aan het verdelen was. Opeens zei een van de twee: „Nou die twee aan het hek nog." De boer en zijn zoon schrokken daarvan, ze dachten dat ze gedood zouden worden, en liepen daar om weg. maar „die twee" waren de twee noten die ze verloren hadden; de jon gens pakten de noten en liepen toen hard naar huis. Thuis wilden ze de noten al direct opeten maar dat mocht niet, want het was al half 10 geweest, en ze gingen daarom maar direct slapen. De volgende morgen vertelden ze alles aan vader en moeder, die schaterden het uit van het lachen, maar moeder zei, dat het nooit meer mocht gebeuren Agnes de Buck (10 jaar) Beatrixstraat 26, Westdorpe, Zeeuwsch-Vlaanderen. José ik bedank je voor het boek dat ik gekregen heb. Jk ben het aan het lezen. Het is erg mooi. Het gaat over een Italiaans gezin. Rossy wordt gebo ren en wordt in een couveuse tentoon gesteld. Daar verdienen ze veel geld mee, later moet Rossy kranten rond brengen om zo geld te verdienen. Ook redt ze haar jongste broertje nog uit een brandend huis. Marijke Evers, Oosterhoutseweg 51, Breda (N.-Br.) Nu schijf ik een briefje over mezelt Ik heet Tonnie Bonneke en woon aan de Oosterhoutseweg, ik ben 12 jaar en ga naar de ulo toe. Ik stuur ook een pasfoto. Ik vond het heel leuk, dat ik gewonnen heb met het vervolgverhaal. En het boek wat ik kreeg was heel mooi. Wij hebben eerst op de Haagweg ge woond in Princenhage, maar we zijn verhuisd naar de Oosterhoutseweg en ik woon hier twee jaar. Ik ..ga dikwijls naar Hansweert lo geren, dat is een plaatsje in Zeeland Daar woont mijn Oma en ik ga daar dikwijls naar toe en ik ga dan dikwijls naar de schepen kijken die in de sluis komen. Ik ga dan met een buurvrouw dat is een verpleegster, ik ga dan ook met haar hond Floor. Ik correspondeer met een meisje die Jean Buinsters heet. Ik heb ook nog een oma die op de Haagweg woont samen met een tante. Daar gaan we ook wei eens naar toe. Ik heb ook nog een grote hond, die Bello heet. Daar is een meisje dat bij mij op de Oosterhoutseweg woont bang voor. Groeten van Tonnie Bonneke Oosterhoutseweg 31 Breda. Hier stuur ik een foto van mezelf. Ik ben Marga Maenhout en twaalf jaar. In september ga ik naar de m.m.s. Het verhaal van de grote zes vond ik erg leuk. Ik houd erg van lezen en zwem men. Ik vind het erg leuk, dat alle foto's van de winnaars en winnaressen in de krant komen. Hartelijke groeten van Marga Maenhout. Ma«rga Maenhout Hier is dan een brief en een foto van mezelf. Nog hartelijk dank voor uw brief en het boek. Het is een heel span nend boek. Het gaat over de missie. Ma- riska gaat met vader, moeder kleine Jules, Pater van der Nieuwenhof en prins Hauka naar de missie. JUNI EVERS Maria Hupkens Lezen doe ik erg graag. En ook houd ik heel veel van gym. Ik heb twee broertjes en drie zusjes. De jongste is 12 jaar en een echte deugniet. Op school hebben we het dit jaar erg leuk gehad. Ik heb veel vriendinnen. Eentje, woont drie huizen van mij vandaan. Ze heet Clementine. We hebben gisteren samen getennist. Het ging al goed. Er is in de grote vakantie vakantiegym., van maan dag tot vrijdag. Ik ben er de hele week naar toe geweest: want ik had een weekkaart, 's Middags kregen we ape- kooien, dat was het leukste van de hele dag. Ik mocht een keer vrijtikker zijn. en de tikster had mij niet getikt. We gaan 's zondags als het goed weer is meestal fietsen. Mijn zusje José en ik lossen elkaar dan af. De grote zes vind ik erg spannend en ik ben steeds be nieuwd naar het vervolg. Verder weet ik niets meer te schrijven en ga ik dus maar eindigen. Vele groeten van Maria Hupkens Voorvang 19 Breda.

de Stem | 1965 | | pagina 9