Ook boven-Moerdijkers bij grenscontact inschakelen Dijkgeschot Waterschap W alcheren gaat omhoog IN FEBRUARI AL AARDGAS IN SAS VAN GENT ROOSENDAALS BURGEMEESTER SUGGEREERT: Plannen voor verswaring zeewering Vhssingen rond „Malaise in de Benelux Verwarrend debat over salariëring üoslersclieldebrug op 5 oktober dicht Eervol ontslag twee rectoren Schetsplan voor distributienet ligt gereed INaar G.S. en minister SCHIPPER OP VIER BENEN Ondersoek v^bSvoSnr Verwarring Dagtaak ie laag Straks aardgas ..Zegam showt gastoestellen Lu strumtoernooi Grensbolders MOVEO-trip voor oorlogsinvaliden Van de losse band Op bezoek I, Haak benoemd tot secretaris van Zaamslag Mr. A. Rosingh verlaat rechtbank Middelburg Werkbezoek van bestuur CBTB aan Zeeland Qatjblafl P* ütctn op Der Alte oorlogspad Derde slachtoffer veerboot-ongeluk nu gevonden Kritiek uit Roosendaal Mej. A. Cardon verliet Dagblad De Stem 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 3 (Van onze correspondent) Bii de kano vijver in het Vlissingse Nollebos treft men veel water- aportenthousiasten aan. Grote, kleine, dikke en dunne. Maar. schippers op „vier zeebenen" zie je niet zo veel. Vooral niet op een ranke kano. Op de foto: de heer F. Boel, be heerder van de kanovijver in het Nollebos helpt hond en baas bii het instappen. meningen hierover waren verdeeld. De heer P. van Liere en mej. A. de Buijn van Melis- en Mariekerke konden zich b.v. met het schema van G.S. verenigen. De heer W. Christiaansen daarentegen drong er op aan het salaris zo hoog mogelijk te stellen. Voor f 17.000.krijg je. vol gens hem, alleen maar kneusjes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De algemene vergadering van het waterschap Walc-heren is akkoord gegaan met een verhoging van het dijkgeschot over 1965 van f 62,- tot gemiddeld f 67,50 per ha. Be financiële commissie heeft met het dagelijks bestuur nog onderzocht of met een beperkter verhoging kon wor den volstaan. Alleen de posten storm schade (f 60.000.en onvoorzien 'f 42.000,zouden voor een verlaging in aanmerking hebben kunnen komen. Be financiële commissie achtte dit ech ter toch niet verantwoord. Het grote be drag voor stormschade kan moeilijk aan merkelijk worden ingekrompen nu de najaarsstormen nog voor de deur staan. De post onvoorzien is al voor een be langrijk deel uitgeput, aangezien de rentepost voor 1965 te laag is begroot. De financiële commissie kon zich daar om met de voorgestelde verhoging van het dijkgeschot verenigen. Tegelijkertijd gaf zij de algemene vergadering in over- wegmg Gedeputeerde Staten van Zee. land in kennis te stellen van de ernstige verontrusting van het waterschap over het eindeloos uitblijven van de rijksbij drage-regeling. De financiële commissie adviseerde bovendien er andermaal bij Gedeputeerde Staten op aan te dringen de verhouding gebouwd-ongebouwd voor het waterschap Walcheren te wijzigen G.S. hebben een eerder verzoek in dié richting afgewezen. Een wijziging van de verhouding zou voor de eigenaren van de gebouwde eigendommen een lasten verhoging van ongeveer 20 procent met zich meebrengen. De vertegenwoordigers van de gebouwde eigendommen wilden dit advies echter niet voetstoots opvolgen. Zij willen zich hierover eerst onderling beraden. Naar aanleiding van de begrotingsbe- hetmLmi„h00£(lingeland P van Diere dat -em gerust z°u stellen wanneer een effimency-onderzoek naar de we?£ wijze van het waterschap zou worden in gesteld. Hoofdingeland W. Christiaansen «uSzhreengkkmEm h£Eelijk bestuur en technische dilSetetekenen' Verschillende leden vonden een effirie"' cy-onderzoek bovendien te duur GezSo rene ir. J. Berdenis van Berlekom zae het anders. Volgens hem kan zo'n on? Hierna volgde een buitengewoon ver warrend en langdurig debat over het voorstel van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de salariëring van de dijkgraaf van het waterschap Walcheren be algemene vergadering diende haar «andpunt ten opzichte van dit voorstel bepalen. Een van de moeilijkhede* as dat de door G.S. voorgestelde ho- denhet® (1£ 1?'°v0rï aanmei'kelijk bene. G T?iffoSiarlS hgi dat dijkgraaf jhr. mr. Rutgers^van^Rozenburg momenteel Nadat de vergadering nog enige tijd geschorst was kon de algemene vergade ring tenslotte met 25 tegen 4 stemmen instemmen met, kort weergegeven, de volgende formulering: 1 het door G.S. opgestelde schema (f 17.000.voor de dijkgraaf van het waterschap Walcheren) is alleen dan acceptabel wanneer ervan uitgegaan wordt, dat de dijkgraaf geen volledige dagtaak heeft; 2. voor een dijkgraaf met een volledige dagtaak is het door G.S. genoemde bedrag te laag; het waterschap Walcheren heeft in jhr. Rutgers een dijkgraaf met een vol ledige dagtaak, die een salariëring dient te ontvangen volgens dezelfde regeling als welke gold voor de voorzitter van de polder Walcheren 'd.i. ruim f 22.000.— op dit moment met de bepaling dat dit salaris de loonrondes van rijkswege zal volgen); 4. het waterschap Walcheren heeft op dit moment een dijkgraaf met een volledige dagtaak nodig. De algemene vergadering ging vervol gens akkoord met het voorstel van G.S. om de jaarwedden van de gezworenen op f 2.000.— te stellen. Deze meegaandheid werd alleen opgebracht om de salarissen van dijkgraaf, ingenieur en griffier „er door te slepen". Met 14 tegen 13 stemmen (en 2 blanco) bracht men toch tot uit drukking dat de jaarwedden van de ge- geniet (ruim f 22.000.—). De vergade- fmg was unaniem van mening dat aan n?ot positie van de dijkgraaf niet mag worden getornd. Daarnaast rees af«lf ?e vra:!g wannecr jhr Rutgers «Setreden zal zijn, te zijner tijd vol- zal kunnen worden met het door deputeerde Staten genoemd bedrag De (Van een onzer verslaggevers) AXEL Onder auspiciën van de n.v Zeeuwse Gas Maatschappij heeft een Haagse firma een tentoonstelling van gas. komforen, -fornuizen, -haarden en ~ffi" sers ingericht in een gedeelte van de showroom van garage Esselbrugge aan de Evertsenstraat in Axel. De tentoon stelling is bedoeld om het publiek op de hoogte te brengen van de maatregelen, die ten aanzien van gastoestellen moe ten worden getroffen i.v.m. de komende ërverschakeling op aardgas. Deze ten toonstelling zal zes weken in Axel blij ven. Het is de eerste van een reeks ten dons'ellingen die onder auspiciën van de „Zegam" in Zeeland zullen worden gehouden. Het is niet de bedoeling, dat het pu bliek zo maar een kijkje komt nemen. Men kan er. aan de hand van de op de tentoonstelling opgedane ervaringen toe besluiten zijn toestellen te laten ombou wen (hetgeen de Zegam gratis zal doen) of de oude toestellen in te ruilen voor nieuwe Indien men de nieuwe toestellen betrekt via het gasbedriif. zullen de gas- ?ebruikers kunnen profiteren van aan lokkelijke inruilpremies. De nieuwe toe stellen zullen te zijner tiid door een ge makkelijke ingreep geschikt kunnen wor- ien gemaakt voor het gebruik van aaro gas. De bezoekers worden op de tentoon stelling te woord gestaan door o.m. men den van de fa. Van Hoeflaken. die de .overschakel in gscamnagne" van de Ze gam uitvoert en de heer J. Wieles. direc teur van het Axelse gasbedriif. dat on langs is overgedragen aan de n.v. Ze ?am De tentoonstelling is van dinsdag tot en met vriidag onen van half tien to ialf zes en van zeven tot negen uur ei 3P zaterdag van half tien tot drie uur. zworenen te laag worden geacht. De rechtsgeldigheid van de stemming werd echter in twijfel getrokken. De vergadering verwierp voorts una niem de door G.S. voorgestelde jaarwed den van de ingenieur en de griffier van het waterschap. Beiden verdienen nu veel meer. Tijdens de rondvraag bracht de hoofd ingeland E. Oosterhuis de afkalving van het strand bij Vrouwepolder ter sprake. Hij vroeg zich af of het waterschap niet de morele plicht heeft steun te verlenen aan de pogingen van de burgemeester van Vrouwenpolder om deze afkalving, tegen te gaan. De dijkgraaf zag hier echter geen taak voor het waterschap. Hij had bovendien dedndruk, dat de hele zaak wel een beetje opgeblazen is. (Van een onzer verslaggevers) EEDE De Grensbolders hebben het vijfjarig bestaan van hun vereniging ge vierd met een groot boltoernooi, waaraan 74 spelers deelnamen. De strijd speelde zich af op de overdekte bolbaan De Gee- ter, op twintig meter van de landsgrens verwijderd. De Weet Zeeuwsoh-Vlaamse bolders ga ven de Belgische matadoren goed partij. De uitslagen waren: 1 E. Sierens (Bj-E. van Rie Eede, 2 R. Schelstraete (B.)-H. Raeman (B), 3 G. de Geeter Aardenburg. R. Lampo (B.), 4 P. Goedegebuur (B.)- Pr. Staelens Eede, 5 Cl. Staelens Eede-C. Rodts Eede, 6 M. Haegeman Eede-M. Claeijs (B.), 7 T. Hollebosch (B.)-E. Standaert (B.), 8 A. Snouwaert Sint Kruis-A. de Baedts (B.), 9 G. de Croock Eede-J. Mussche Oostburg, 10 A. Bron Waterlandkerkje-Pr. van Maele Eede. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Een groep van 400 personen oorlogsinvaliden en hun helpers zal op 17, 18 en 19 septem ber een trip naar België maken. In Ant werpen scheept men zich in op een van de Flandria-boten. die hen naar Klems- kerke aan de kust brengt. Daar verblijft men in een vakantie-centrum- Het uit stapje wordt georganiseerd door MOVEO (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL, Het grensge' bied kan misschien bindmiddel in de Benelux zijn, als de bewoners van deze streek bij hun vele onder linge contacten meer mensen van „boven de Moerdijk" betrekken. Dit zei gisteren de burgemeester van Roosendaal in zijn tafelrede tijdens de lunchbijeenkomst van de Nederlands—Belgische Vereniging West-Brabant (zie ook pag. 1). De ze gedachte, zo zei de heer God- waldt, is onlangs in de besloten kring van het Brabantse Benelux- comité naar voren gebracht door prof. dr. J. de Quay. De Iheer Godwaldt was het eens met de Belgische ambassadeur in ons land, baron Van der Straten-Waillet, die kor telings in een vraaggesprek met ons blad op de nationale niveaus een ma laise in de Benelux vaststelde. In het grensgebied is, volgens de heer God waldt, van zo'n malaise geen sprake. „De contacten op allerlei gebied zijn zo veelvuldig en veelsoortig, dat er eerder reden is voor afremming c: minstens coördinatie". Aan beide zijden van de grens hébben de mensen eenzelfde ge aardheid. De Westlbrabander zit met de moei lijkheid, zei burgemeester Godwaldt, dat zijn geaardheid niet de Nederlandse is. In Nederland leeft het fanatieke verlan gen om al'les te willen reglementeren en te streven naar perfectie. In België is men meer ,,van de losse band". ,,Ds sympathie van de Westbrabanders gaat beslist uit naar de losse-band-methode" meende de burgemeester. Dat geldt trou wens voor heel het grensgebied. De gelijkaardigheid blijkt ook uit de populariteit van de Belgische moppen aan deze kant van de grens. De heer Godwaldt: „Zou men ze in Holland ver tellen, dan denk ik. dat men nogal ge shockeerd zou zijn...."- Zij blijkt ook uit het feit dat de Westbrabanders uit gaan in Antwerpen waar men in over vloed vindt wat men zoekt, aldus de burgemeester, die de armoede van het vermaaksleven in de Wesfcbravantse ste den weet aan reglementeringen die ge woonlijk niet van Westbrabantse her komst zijn. Burgemeester Godwaldt zou graag zien dat de stad Antwerpen en de stad Rot terdam meer deden om op cultureel terrein West-Brabant meer in hun be langstellingssfeer te betrekken. Men kent hier al jaren het Reizend Volkstheater uit Antwerpen, zei hij, en het Rotter dams Toneel komt ook regelmatig op de winterprogramma's voor, maar verder blijft er veel te wensen. De Antwerpse Philharmonie gaf on langs een concert in Roosendaal bij ge legenheid van de herdenking van de Bel gische Vlucht van vijftig jaar terug. Dit gelegenheidsoptreden toonde aan dat een dergelijke uitwisseling aanslaat. De or kestleden vragen zelf om een reprise aldus de heer Godwaldt. Hij vermeldde in dit verband ook het verdwijnen van de traditionele kerstconcerten van e Rotterdamse Philharmonie in Breda. Zij zouden bezweken zijn onder de hoge kos ten. Rotterdam, Antwerpen en West-Bra bant zouden deze d^aad weer moeten opvatten, zei Roosendaals burgemees ter. Zij moeten zich bewust worden van het feit dat hier voor beide een he la ngengebied ligt. Antwerpen en Rotter dam moeten in West-Brabant regelmatig op bezoek komen met hun toneel, hun orkesten en tentoonstellingen, vond hij. ZIERIKZEE (ANP\ Naar van of ficiële zijde is bevestigd, zal de sluiting van de Oosterscheldebrug op dinsdag 5 oktober a.s. plaatsvinden. Op deze da tum zal het laatste brugdeel worden ge plaatst aan de zijde van Schouwen-Dui- veland. De sluiting welke met enig ceremonieel zal plaatsvinden, zal onder andere wor den bijgewoond door de commissaris dei- koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen Het ligt verder in de bedoeling dat de burgemeesters van Zierikzee en Kort- gene na de sluiting elkaar op het lan- dingshoofd de hand zullen drukken. De aannemerscombinatie, die het werk uit voert, streeft er naar zoals wij hebben (Van een onzer verslaggevers\ MIDDELBURG Na vele jaren van voorbereiding zjjn de plannen voor de verzwaring van de zeewering aan de Vlissjngse Boulevard eindelijk zo ver. dat ze ter beoordeling naar G.S. van Zeeland en daarna de minister van Ver keer en Waterstaat kunnen worden ge zonden. Vorige week is het laatste over leg tussen het Waterschap Walcheren en de gemeente Vlissingen afgesloten. G.S. van Zeeland zullen in kennis ge steld worden van twee mogelijkheden. Het ene plan komt neer op een verzwa ring vóór de Boulevard volgens, glo baal gezien, hetzelfde principe als reeds is toegepast bij de verzwaring van Bou levard de Ruyter. Wanneer dit plan zou worden uitge voerd, zou het strand voor de Boulevard 'e Vhssingen goeddeels verdwiinen. Het nlan voorziet echter in een compensatie voor dit verlies. Het tweede plan behelst een verzwa ring achter de Boulevard om. Een be zwaar is dat er risico's blijven bestaan voor de bebouwing op de Boulevard. Dit tweede nlan is wel iets goedkoper. Het Waterschap Walcheren is voorstan der van het tweede plan. Het waterschap acht de risico's voor de bebouwing op de Boulevard aanvaardbaar, zeker wanneer bij de vervanging van panden het grond vlak van de verbouwing één meter zal worden opgetrokken. De waterstaatsinstant*es hebben zich uitgesproken voor het plan een. Zij wil len de Boulevardbebouwing, om veilig- Benoemingen bisdom Breda FREDA De bisschop van Breda heeft op diens verzoek op eervolle wij. ze ontslag verleend aan P.W. van Hooy- dor.k als rector van het Sint Laurens- ziekenhuis te Breda en aan A.J. Buys- rogge als rector van het Sint Antonius- gesticht te Bergen op Zoom Hij heeft benoemd tot rector van het Sint Laurensziekenhuis te Breda C.F.C. M. fngcn-Kousz. Tot kapelaan te Breda H. Aartsengel Michael. P.M. Vuister, tot kapelaan te B2rgen op Zoom. H.H. Martelaren van Gorkum op voordracht van de prelaat van Tongerlo pater B. Siebeling O. Praem, tot rector van Sint Antonius gesticht te Bergen op Zoom B.L. Pan is; tot conrector te Etten, Pensionaat Sint Joseph en aangewezen als podsdienstle- raar aan de M.M.S- te Etten, W.L. Vriends. priester van het bisdom Sois- sens, met toestemming van diens bis schop. Hij heeft tenslotte voorgedragen ter benoeming tot aalmoezenier bij de Koninklijks^ Luchtmacht Th. J. Kern pers, kapelaan te Goes. Kapelaan Kern- pers is momenteel als reserve-aalmoe zesnier in werkelijke dienst bij de Ko ninklijke Marine. heidsredenen. achter de eigenlijke zee wering hebben. De gemeente Vlissingen heeft geen voorkeur voor een van de plannen uit gesproken. De gemeente vindt beide plan nen weinig aantrekkelijk. In het ene ge val zal het bestaande strand moeten ver dwijnen in het andere geval is het nog maar de vraag of de bestaande rooilijn op de Boulevard gehandhaafd kan wor den. Een derde mogelijkheid was nog de Boulevard zelf te verhogen. Dit idee hebben alle partijen laten vallen van wege de verregaande consequenties die daaruit voor de bebouwing op de Bou levard zouden voortvloeien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg zal vanmiddag om 4 uur afscheid nemen van mr. A. W. Rosingh, officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket te Middelburg. Mr. Rosingh. is benoemd tot officier van justitie, hoofd van het arrondisse mentsparket te Den Haag. Hij zal daar morgenmiddag om 12 uur worden ge ïnstalleerd. Mr. Rossingh is 48 jaar geleden gebo ren in Meppel. Hij begon zijn loopbaan bij het Openbaar Ministerie in 1947 als substituut officier van justitie te Almelo. Van januari 1957 tot maarl 1961 was hij offic;er van justitie te Maastricht. Van af 7 maart 1961 heeft mr. Rosingh in Middelburg gewerkt. Een delegatie uit het bestuur en het secretariaat van de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) bestaande uit drs. R. Zijlstra, drs. K. C. van Kempen, drs. J. de Koning, ir. L. F. Gijsbers en ir. T. T. Wind heeft een werkbezoek aan de provincie Zeeland gebracht. x In totaal werden drie bedrijven be zocht: het 66 ha groot akkerbouwbedrijf van de heer G. J. de Jager te Anna Ja- cobapolder. het 4 ha groot tuinbouwbe drijf van de heer Joh. Overbeeke te St.- Annaland en het 22 ha groot gemengd bedrijf van de heer K. Dekker te Big- gekerke. Na de bezichtgiing van ieder bed,rijf werd een bespreking gehouden over de problemen van het bedrijf in het bij zonder en van die van de betreffende bedrijfstak in het algemeen. Aan deze bespreking amen ook de besturen van de desbetreffende plaatse lijke afdeling en een delegatie uit het bestuur en het secretariaat van de Zeeuwse CBTB deel. Aan de bespreking te St.-Annaland, die in het raadhuis gehouden werd, nam ook de burgemeester van d;e gemeente, de heer H. J. Smith, intensief deel. Speciale J. J. HAAK gemeentesecretaris (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De raad van Zaamslag heeft tijdens de gistermiddag gehouden openbare vergadering de heer J. J. Haak met algemene stemmen (10, wethouder J. van Cadzand was afwezig wegens ziekte) benoemd tot gemeentesecretaris. De heer Haak zal op 1 oktober a.s. als zodanig in functie treden. Hij is de opvolger van de heer J. W. Kusee, die de gemeente op de zelfde datum zal verlaten, om vervolgens als griffier in dienst te treden van het Waterschap Axeler Ambacht. De heer Haak werd op 20 september 1925 geboren te Zaamslag. Hij trad bij de gemeente Zaamslag in dienst als vo lontair. Later werd hij leerling-ambte naar, daarna tweede ambtenaar en ten slotte in 1960 eerste ambtenaar ter secretarie. Hij is vrijgezel. De heer Haak heeft vrij weinig bemoeienissen met het verenigingsleven. Hij is nog secretaris- penningmeester van de plaatselijke afde ling van het Groene Kruis. Rij stond eer ste cp de voordracht. De heer E. J. Does, eveneens ambtenaar ter secretarie, twee de. De nieuwe secretaris hoopt van zijn functie alles te maken wat er van te maken valt". De dreiging van de komende herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij Zaamslag mogelijk zal worden opgedeeld tussen Terneuzen en Axel, zal daarbij geen handicap voor hem zijn. „Ik trek me daar nog niet veel van aan. En wie weet. kan de dreiging nog worden afgewend", vertelde hij ons. Tijdens dezelfde vergadering verleende de raad eervol ontslag aan de heer J. W. Kusee als gemeentesecretaris en als amb tenaar van de burgerlijke stand. Het ging niet helemaal van harte. „Het is moeilijk, zo iemand te moeten afstaan. Maar we gunnen hem zijn promotie van harte", vertolkte de heer H. de Feijter (SGP) de gevoelens van de vroede vaderen. De heer Kusee is 26 jaar secretaris van Zaamslag geweest. Tijdens de eerstvolgende vergadering van de raad zal men afscheid van hem nemen. Tevens zal bij die gelegenheid de nieuwe secretaris worden geïnstal leerd. In de vacature van een ambtenaar van de burgerlijke stand zal nog moeten worden voolrzien. gemeld, de brug in de week voor Kerst- aandacht werd gewijd aan de problemen mis voor het verkeer open te stellen. bij de overschakeling van vollegronds tuinbouw naar de teelt onder glas. NIEUWE TONGE <ANP) De rijks politie te water heeft het stoffelijk over schot geborgen van de 63-jarige 'heer W. Guddens uit Rotterdam. Hiermee is het derde slachtoffer geborgen van het on geluk met het volkswagenbusje dat op 9 mei van het vorige jaar van de veer boot „Stad Zierikzee" is gereden. De zandzuiger „Merwede" die op het Haringvliet ligt, bracht het stoffelijk overschot boven water. De man, die vermoedelijk onder het zand heeft ge legen. kon door een familielid nog wor den herkend. rje ruim 89-jarige oud-bondskanselier van West-Duitsland, dr. Konrad Adenauer, heeft zich met jeugdig elan in de Duitse verkiezingsstrijd gestort. Dagelijks is hij op het oorlogspad. Tot in alle uithoeken dringt hij door om zieltjes te winnen voor de C.D.U. en de S.P.D. te kraken. Men moet bewondering hebben voor de vitaliteit van „der Alte". Als bijna 90-jarige verzet hij meer werk dan menigeen van de C.D.U.-bazen, die nu in Bonn het roer in handen houden. De bewondering voor die vitaliteit wordt echter wel wat getemperd door een zeker onbehagen over hetgeen dr. Adenauer al zo in zijn redevoeringen naar voren brengt. Zo heeft hij laatst in Elten bijzonder onvriendelijke en onjuiste opmerkin gen gemaakt over het na-oorlogse Ne derlandse bewind over die streek. De Eltenaren, die het onder het Neder landse bestuur er goed is gegaan, kre gen te horen, dat zij min of meer onder de knoet hadden gezeten. Adenauer had zich dat erg aangetrokken. „Tij dens mijn kanselierschap heeft de ge dachte aan u allen, afgesneden van hel vaderland, mij nimmer met rust gela ten". Maandagavond kreeg Nederland op nieuw een onverdiende veeg uit de pan. In een verkiezingstoespraak in Bonn stelde Adenauer toen, dat de eenwording van Europa slechts door één land in gevaar wordt gebracht, namelijk door Nederland. Adenauer verdient respect door het geen hij na de oorlog in Duitsland tot stand heeft gebracht. Die Adenauer zouden wij graag in onze herinnering bewaren. Het zou tragisch zijn als die herinnering zou vervagen door de Adenauer anno 1965: een rancuneuze oude man, die zich vanwege het ap plaus laat verleiden te speculeren op nationalistische sentimenten in Duits land en het daardoor de nabuurlanden moeilijk maakt te geloven in het nieu we Duitsland. JJe burgemeester van Roosendaal, de heer Godwaldt, twijfelt aan de zin van 't Reimerswaalplan. west-Brabant heeft naar z'n mening geen behoefte aan een „venstertje op zee". Nodig is een gecoördineerd industrialisatiebeleid in het gebied tussen Oosterhout en Ber gen op Zoom met als doelstelling het aantrekken van hoogwaardige goed betalende) lichte industrieën. De heer Godwaldt heeft van zijn op vattingen doen blijken op de lunchbij eenkomst, die de Belgisch-Nederland se vereniging „west-Brabant" gisteren in Roosendaal heeft belegd. De heer Godwaldt plaatste daar „slechts vraag tekens" achter het Reimerswaalplan. Uit zijn betoog was echter duidelijk op te maken, dat hij de havenfunctie van west-Brabant overbodig acht, ge zien de mogelijkheden in Zeeland (Sloe en Terneuzen) en de inderdaad enorme capaciteit van de havens van Antwer pen en Rotterdam, de „tang", waarin west-Brabant gevangen zit. Bij een project als het Reimerswaal plan dient men niet over één nacht ijs te gaan. Daarom kan een discussie, als die welke Roosendaals burgemeester nu weer heeft uitgelokt, nuttig zijn. Dat zou ongetwijfeld in sterkere mate het geval zijn als de heer Godwaldt ook zijn visie op langere termijn had gegeven. De heer Godwaldt is echter een doe- het - nu - burgemeester. Hij kijkt wat argwanend aan tegen het aan de toe komst werken van planologen. Iedere generatie moet maar zijn eigen proble men oplossen, is zijn motto. Het is een goed motto mits er maar voor gezorgd wordt, dat de besluiten van nu niet de ontwikkeling later afremmen. En dat is nu juist het doel der planologen. De visie van de heer Godwaldt is op het heden gericht en roept daarom ook nieuwe vraagtekens op. Hoe ziet hij de samenhang van de verdere industri alisatie van west-Brabant met de ont wikkeling van Zeeland? Hoe denkt hij in west-Brabant een industrie te kun nen opbouwen, die de zuigkracht van Rotterdam en Antwerpen kan weer staan als de industrialisatie versnip perd en niet geconcentreerd wordt, o.m. rond het Reimerswaalplan? Zolang die vragen niet bevredigend beantwoord zijn, blijven wij de voor keur geven aan het Reimerswaalplan. Overigens moet ons nog wel deze op merking van het hart: laten wij om zichtig zijn met het alsmaar plaatsen van vraagtekens, met het steeds op nieuw in discussie stellen van plannen. Af en toe krijgt men de indruk, dat dit 'n west-Brabant de meest geliefde vrijetijdsbesteding is. Het is ongetwij feld een onderhoudend spelletje, maar wat is het eindresultaat? (Van een onzer verslaggevers) HULST/AXEL Sas van Gent dat nog niet de beschikking heeft over een gasdistributienet, zal een van de eerste plaatsen in Zeeland zijn, waaraan de n.v. Zeeuwse Gas Maatschappij (Zegam) aardgas zal leveren. Wellicht zullen de gas toestellen, -fornuizen en -kachels en geisers daar al in januari of fe bruari van het volgend jaar op aardgas branden. Het schetsplan voor de aanleg van een distributie net is reeds gereed. Het is nu alleen zaak de plannen zo snel mogelijk bestekklaar en de leidingen de grond in te krijgen. Enige haast is geboden; enkele fabrie ken in Sas van Gent zullen omstreeks maart op aardgas moeten gaan „draaien' In ieder geval heeft Gasunie al een zinker door het kanaal van Gent naar Terneuzen aangelegd, waardoor, wanneer alle leidin gen zijn aangelegd, de levering van aard gas aan Sluiskil en Sas van Gent onmid dellijk een aanvang kan nemen. Overigens zal de n.v. Nederlandse Stik stof Maatschappij te Sluiskil onder de gemeente Axel waarschijnlijk al in ok tober het aardgas bij het produktieproces kunnen inschakelen. Daartoe treft het bedrijf, zoals wij onlangs reeds uitvoerig berichtten, momenteel de nodige groot scheepse voorbereidingen. De aardgashoofdleiding van Hilvaren- beek naar Sluiskil is al bijna gereed. Vooral op Zeeuwsch-Vlaams gebied is de aanleg van de leiding in een bijzonder snel tempo verlopen. Wanneer de aan passing en uitbreidingen van de ver schillende distributienetten binnen de gestelde termijn beslag zullen krijgen en de ombouw van „oude" toestellen of plaatsing van nieuwe b\j de gasgebrui- kers zonder al te veel tijdverlies kan verlopen, is het niet onwaarschijnlijk, dat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn geheel tussen*juli en september van het volgende jaar kan beginnen met de „consumptie" van aardgas. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen telt momen teel 8500 aansluitingen met 17.000 tot 20.000 gastoestellen. Het aantal aanslui tingen zal binnen niet al te lange tijd moeten worden uitgebreid tot 25.000 in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de gebruikers van butagas zullen op het aardgasnet worden aangesloten. De ombouw van de toestellen geschiedt, evenals die van de attributen, die bran den op „stadsgas". gratis door de n.v. Zegam. En uiteraard zullen de gebrui kers van butagas hun toestellen kunnen imuilen tegen de gunstige voor waarden, die ook voor gebruikers van het stads- of cokesgas gelden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Gisteren heeft mej. A. C. Car don. die vele jaren haar beste krachten heeft gegeven op het administratiekantoor van ons kantoor te Goes, de krant ver laten. Vele lezers en adverteerders heb ben haar leren kennen als een altjjd at tente, beminnelijke en buitengewoon ao- curate vrouw. Zij was er een van de oude stempel. Meer dan 35 jaar heeft zij het belang van de krant in Midden-Zeeland gediend Het werk werd de laatste jaren steeds om vangrijker en aangezien mej. Cardon nooit rustte voor het werk volledig aan de kant was, zijn die laatste jaren soms erg ener verend voor haar geweest. Zij had eigen lijk nog twee jaar voor de boeg, maar de dokter vond het beter dat zij die laatste krachtsinspanning aan anderen overliet. En hoewel mej. Cardon moeilijk van haar werk kon scheiden is zij uiteindelijk toch zo verstandig geweest het advies van haar dokter op te volgen. Het officiële afscheid zal pas plaats vinden wanneer mej. Cardon werkelijk de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt.

de Stem | 1965 | | pagina 5