Maarssen ontdekt Van Char antes zwarte verleden POLITIE SLAAT NOZEMBENDEN I met O.A.S. af HUNTER i echt een lekkere Amerikaan BLIK NAAR BUITEN GEEN HOOP OP OVERLEVENDEN b3 Jeugdhobby: dieren stelen Nederland is gevaar voor Europese éénmaking Waar is Guevara AMERIKAANSE ARTS: Mosterd slecht voor het hart HU OF ZIJN BROER Getuigenis Britse bases geen middel tot agressie i Dominicaanse Republiek i Imbert treedt en de zomer I na ruzie DAMES! Elke /Q\ Vietcong verliest veroverd terrein Singapore's premier waarschuwt: Badplaats-terreur onder controle RTN-BESTUUR GAAT LEDEN WERVEN ADENAUER IN VERKIEZINGSREDE: Adellijke vakbond WITTE KRUIS poeders hèlpen. maand jT weer! k n DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 (Van onze correspondent) MAARSSEN. Het toch al enigszins wankele vertrouwen, dat het college van Maarssen in de oud-Ntrechter K. E. van Charante had, wordt met het uur meer ge schokt. De man die zich accoun tant noemt zet thans grote spoed achter verkooptransacties met boe ren, om in opdracht van een onbe' kende bouwgrond te kopen. Tijdens de jongste b. en w.-vergadering kwam er een telefoontje van in specteur Van Eindhoven uit Utrecht, die indertijd met de op sporing van Van Charante belast is geweest, wegens diens S.D.-spion- nage-activiteiten en het liquideren van joodse eigendommen. Inspec teur Van Eindhoven waarschuwde ernstig voor het in zee gaan met Van Charante en wees op diens veroordeling tot twintig jaar, ter wijl de eis levenslang was na de oorlog. Van Charante is eveneens wegens op lichting veroordeeld geweest. Burge meester De Ruiter heeft intussen een brief ontvangen van de Utrechter A. de Brouwer. In een gesprek met de heer De Brouwer vertelde hij zijn er varingen met Van Charante in de zo mer van 1942. i ,,Ik was toen 22 jaar en ben verra-j den door mijn nicht, die na de oor- log vijf jaar heeft gekregen. Op een- goede dag kreeg ik een briefje van ac countant van Charante, dat ik 's avonds naar een bepaald huis aan de Rem- brandtkade in Utrecht moest komen. Het bordje ,,Van Charante. accountant" zat op de deur. Ik was nauwelijks bin nen of ik werd in de gang afgetuigd door een stel N.S.B.'ers. die me in een kamer op een stoel vastbonden en me opnieuw te lijf gingen in bijzijn van Van Charante." Na de oorlog is mij gebleken, dat Van Charante hoofd van het „Divisen Schutzkommando'was tijdens de be zetting." Aldus de heer De Brouwer, die dank zij zijn nicht en Van Charante in ok tober 1942 in Duitsland belandde èn la ter op transport is gesteld naar kamp Redekin." De volgens inspecteur Van Eindho ven al tweemaal ter dood veroordeelde Van Charante, legt al deze beschuldi gingen naast zich neer en zegt dat hij alleen nauw betrokken is geweest bij het „Englandspiel" en dat alle „mis daden hem in de schoenen geschoven' door zijn een jaar jongere broer zijn be dreven. Bij al deze feiten komt nog dat bur gemeester De Ruiter over het strafblad van Van Charante beschikt. De raad is voorzover mogelijk, ingelicht. B. en w. zetten een onderzoek naar de antece denten van de accountant nog voort en zullen op korte termijn de raad volle dig informeren. Het landbouwschap Utrecht, in casu de heer Uijttewaell, is in de grondaan koopaffaire opgetreden als adviseur van de boeren in Maarssenbroek. Blijkens mededelingen van deze zijde, maakt het landbouwschap zich geen zorgen o- ver het lot van de boeren, die aan Van Charante grond verkocht hebben. Zodat men vrijelijk mag aannemen, dat het landbouwschap wel degelijk geïnfor meerd heeft naar de financiële „back ground" van Van Charante. Het wach ten zal daarom nu zijn op de vijftien de september. SINGAPORE (Rtr.) Premier Lee Koean Yew van Singapore heeft in een vraaggesprek met vijf buitenlandse jour nalisten gezegd niet te zullen toestaan dat de Britse basissen op het eiland ge bruikt worden als chantagemiddel tegen Indonesië of als uitgangspunt van een aanval op China. Lee noemde de Britse basissen nodig voor het voortbestaan van Singapore, maar hij zou niet toestaan dat ze gebruikt zouden worden als uitgangspunten voor agressie, zelfs niet tegen Indonesië. Bij een grote Indonesische invasie zou er een tegenaanval moeten worden on dernomen. Maar hiervoor zou eerst Sin gapore's toestemming moeten worden verkregen. Lee zei verder nog dat als de Engelsen SAIGON (Rtr./A.F.P.) Met Ameri kaanse helikopters aangevoerde Zuid- vietnamese regeringstroepen hebben een noordelijke buitenpost, die gisterochtend vroeg door Vietcongtroepen onder de voet gelopen was, weer bezet. De post, 530 km ten noordoosten van' Saigon, werd zonder slag of stoot her overd. Aan regeringszijde moeten echter; wel zware verliezen geleden zijn. Amerikaanse vliegtuigen hebben ook weer aanvallen gedaan op doelen, die merendeels ver ten zuiden van Hanoi la-! gen. De kosten van de oorlog in Vietnam zullen de Amerikaanse federale begro ting dit jaar zowel als volgend jaar op drijven tot meer dan honderd miljard dollar (ongeveer 350 miljard), zo is gisteren in Washington voorspeld. Tot dusver werd de begroting voor 1966 op 99,7 miljard dollar geschat. zich uit Singapore zouden terugtrekken, hij bereid is de verdediging van Singa pore met de Australiërs en de Nieuwzee- landers voort te zetten, in geen geval echter met de Amerikanen. ter). Mai specials redding-iaofiden is in het Zwits'erse rampgebied intensief gezocht naar overlevenden van het la winedrama bij de Mattmarkdam. Een reddingsploeg was al bij zonsopgang met groot materieel in de weer om eventuele overlevenden op te sporen. De hoop dat die er waren, is in de loop van de dag steeds kleiner geworden. Italiaanse arbeiders, die in de dagploeg aan de ramp zijn ontkomen, hebben gisteren geweigerd op de plaats waar de ramp zich heeft voorgedaan brok stukken op te ruimen. Er zijn nu o.m. vrijwilligers en militairen ingeschakeld, nadat uitgebreide veiligheidsmaatrege len waren genomen. UIT HET Amstelkanaal is het stoffe lijk overschot opgeöregd van het vijf jarige Braziliaanse jongetje Alexandro Morris de Azeveeleo, zoontje van een vroegere ambtenaar van het Braziliaan se consulaat in Amsterdam. Hij was eergistermiddag naar het kanaal ge gaan om te vissen en is daarbij te water geraakt. (Advertentie) Heus, er is weer volop zon geweest in Nederland. In flesjes! De hoeveelheid zonneschijn in B 3 appelsap, jus d'orange, tomatensap, tomatencocktail, druivensap rood en wit, lag ver boven het gemiddelde. Evenzogoed was er enorm veel regen: het regende bestellingen voor dat zuivere zonnige fruitsap. Dat verschijnsel is trouwens van alle jaar- getijden. B3 smaakt altijd. B3 fruitsappen-3xbeter LONDEN (UPI) Aan de „slag om de kusten 1965" is dinsdag een einde gekomen. Alle eer gaat naar de politie, die het tegen duizenden naar de kustplaatsen trekkende jou gelui, beter bekend onder de na men „Mods", „Rockers" en „Beat niks" moest opnemen. Na twee jaar, tijdens de weekein- einden in de „grote" vakanties, strijd te hebben gevoerd met de kleurrijk geklede tieners, blijkt dat de politie tenslotte de overhand heeft gekregen. Tijdens het vakantieseizoen hebben zich weer vele relletjes voorgedaan, maar in vergelijking met andere ja ren was het dit jaar rustig. In Margate, een veel door Londe- naren bezochte badplaats, slaagden dinsdag slechts 5 „Mods" erin om in hechtenis te worden genomen. „Mods" zijn ultra-modern gekle de jongelui. De politie van Margate patrouilleerde 's nachts langs het strand, waar de jongelui zich gewoon lijk te rusten leggen, en zorgde er voor dat ze klaarwakker bleven. Het gevolg was, dat 's morgens de tieners dromerig uit hun ogen LEIDEN (A.N.P.) De Nationale Om- roepstichting Radio en Televisie Neder land (R.T.N.) heeft een voorlopig be stuur gevormd, dat medio september, in samenwerking met het weekblad „Tele- vizier", een actie zal beginnen voor de werving van leden-contribuanten. Voorzitter van dit voorlopige bestuur is de heer P. A. G. de Ruwe, die in ver band hiermede zijn functie van hoofdre- daoteur van „Televizier" heeft neerge legd. Tn eerste instantie zal de actie gevoerd worden onder de lezers van dit weekblad, terwijl daarna in breder kring een beroep op de Nederlandse kijkers en luisteraars zal worden gedaan. De bedoeling is „Televizier" als onaf hankelijk weekblad normaal te laten blij ven verschijnen. De thans uit vrije nieuws garing gepubliceerde programma's zullen t.z.t. plaatsmaken voor de officiële pro grammagids van de R.T.N. De bedoeling is dat de R.T.N. zich ge heel onafhankelijk van Televizier zal ont plooien. Ten aanzien van structuur en programmaplan is het de bedoeling, dat de ontwikkeling zich „in nationale zin, dwars door de politieke religieuze, geo grafische en maatschappelijke verschillen in ons volk heen" zal voltrekken. keken wegens een gebrek aan slaap. Voor de ouders van een twaalftal meisjes onder de 16 jaar, had de politie van Brighton een „school bank-rechtzaal" ingericht De ouders werden vanuit Londen, dat op 90 km afstand van Brighton ligt, naar de badplaats geroepen om zich bij hun dochters te voegen en een lezing door oudere politiefunctionarissen aan te horen. Verteld werd aan wel ke gevaren hun kinderen zijn bloot gesteld, als ze zonder toezicht in de badplaats verblijven. De „Mods" en hun aartsvijanden de „Rockers", die op brommers rij den en in leren jekkers en spijker broeken gestoken zijn, hebben in Great Yarmouth geschermutseld. Een oudere vrouw raakte zo verhif door de gevechten, dat ze een jonge man neersloeg. In een badplaats in het zuidwes ten van Engeland raakten 20 agen ten in gevecht met jongelui. Er wer den 10 oproerkraaiers gearresteerd. Al met al was het in vergelijking met vroeger vrij rustig en wisten sommige badplaatsen de zomer zelfs zonder moeilijkheden door te komen. Tot de komende lente worden geen vijandelijkheden meer ver wacht. Hét grote mysterie van Latijns-Ame- rika is momenteel de verdwijning van Ernesto, „Che", Guevara, ar chitect van de Cubaanse revolutie, en een van de twaalf overlevenden van een invasiegroep van 80 man, die in december 1956 ondier leiding van Fidel Castro op Cuiba voet aan wal zette. Guevara was Castro's rechterhand, vertrouweling en minister van indus trie. Maar waar is hij nu? Een maand of vijf geleden verdween Gueva.a. Men zag hem officieel voor het laatst na zijn terugkeer van een Afrikaanse reis Toen werd meegedeeld dat hij in het binnenland zou gaan uitrusten. De verdwijning van Guevara valt samen met onbevestigde berichten dat Castro hem heeft ontslagen en als minister van industrie vervangen door Arturo Guzman. Sindsdien zou Guevara gezien zijn eveneens zonder bevestiging in Colombia, Guatemala, Peru en de Dominicaanse Republiek, om maar enkele landen te noemen. Gespecu leerd is dat Guevara, de rusteloze revolutionair, Cuba slechts heeft be- SAN DOMINGO (Rtr.) Generaal Antonio Imbert, premier van de „rege ring van nationaal herstel" van de Do minicaanse Republiek, heeft gisteravond in een uitzending van de Dominicaanse radio-omroep verklaard dat hij en leden van zijn regering zullen aftreden. Hij zei dat zijn regering de op initiatief van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) opgestelde „verzoenings oorkonde" niet zou ondertekenen. Zijn regering zal het beleid blijven uitoefe nen totdat er een voorlopige Dominicaan se regering is gevormd. Hij zelf blijft zijn ambt echter niet bekleden. Het aftreden van de generaal is on verwachts gekomen. Hij nam zijn besluit nadat de O.A.S. en de inter-Amerikaanse vredesmacht in de Dominicaanse Repu bliek beschuldigingen tegen zijn regering hadden uitgebracht in verband met een aanval met mortieren, die in de nacht van zondag op maandag was uitgevoerd op stellingen in het door de zogenaamde „grondwettigen" bezette deel van de hoofdstad San Domingo. Het aftreden van Imbert c.s. is mo gelijk ook veroorzaakt door Amerikaanse druk. CLEVELAND, Ohio, (UPI) Dr. Jackson GBlair, hoofd van. ee,IjL industrio-medische kliniek in Cle veland, Ohio, is zo zeer van incli ning, dat er verband bestaat tus sen gebruik van mosterd en hart ziekten, dat hij heeft gevraagd om een wetenschappelijk onderzoek. Dr. Blair meent dat een mi nieme portie mosterd niet minder dan .006 procent aüyl isothiocya- naat gifgas bevat dat, opgeno men in de bloedsomloop, alle de len van het lichaam beschadigt, die ermee in aanraking komen, de hartspier incluis. Dr. Blair schreef, dat zijn stu dies over mosterd deel waren van een bredere theorie dat kruiden peper, gember, mosterd en mayona^e, dio mosterd bevat ten te hoge bloeddruk veroor zaken. Hij gaf toe niet te kun nen steunen op gedetailleerde me dische rapporten om zijn theorie in beroeps-kringen kracht bij te zetten, maar hij zei uit te kun nen gaan van 45 Jaar praktijk. Onderzoek van duizenden pa tiënten en hun bloeddrukgrafieken, zei hij, had hem vervuld met wan trouwen jegens kruiderijen. „Op onze tafel staat geen peperstrooi er", schreef Blair, „en ook mos terd, mayonaise en gemberbier zijn taboe." Blair schreef dat hij eetgewoon ten had besproken met talloze pa tiënten met hartklachten. Geval na geval bleek dagelijks mosterd te gebruiken op boterhammen, „hot dogs", eieren en zoute sten gels. BÏair beschreef het geval van een 45-jarige man met hartziekte. Deze had meegedeeld dat hij meer dan twintig jaar lang elke dag minstens één boterham met mos terd, en ook mosterd op eieren, dikwijls drie keer per dag, gege-, ten had. Naar aanleiding van zijn bevin dingen heeft Blair aan de Food and Drug administration in Was hington en aan het National Health Institute gevraagd om een onder zoek, waar hij zelf niet aan be ginnen wil. (Advertentie) I i i U proeft het bij elk trekje: dit is pure, Amerikaanse tabak van opperbeste kwaliteit. Steek eens op! Hunter is een koninklijk genoegen in een koninklijk formaat. 14424 (Van onze correspondent) DEN HAAG Drie Haagse scholieren van 9, 10 en 12 jaar liepen op de Rijslag te Scheringen met een bok en een geit aan een touw. Een bewoonster van die straat, die het vreemde transport zag voorbijtrekken, herkende het dier als de bok van de aan de Rijslag gelegen school. Vlug ging ze naar de concierge van die school, die het dier eveneens herkende en scholieren en dieren res pectievelijk in hun kraag en vacht greep. De politie werd erbij gehaald en uit het onderzoek bleek dat de jongens vrijdagmiddag door Scheveningen wandel den en het plan beraamden om dieren te stelen. Toen ze in de tuin van do school een bok zagen staan, werd 't dier dan ook prompt meegenomen en onder gebracht in een schuur aan de Scheveningseweg. Het dier werd van voldoende voedsel voorzien. De bok moest echter gezelschap hebben. Een van de knapen wist dat er ergens in een schuur in Scheveningen een geit stond. Ook dit dier werd meegenomen en bij de bok gezet. Als het nodig was werd de geit ge molken. Huisdieren moeten echter op zijn tijd uitgelaten worden. Dat geschied de, maar ook ditmaal kwamen de „misdadigers" op 3e plaats van de misdaad terug, met het resultaat dat de bok en de geit van elkaar afscheid moesten nemen en dat de scholieren werden aangehouden. Vermoedelijk hadden ze niet verwacht dat de dieren herkend zouden worden, want beide dieren waren met zwarte verf beschilderd, die de jongens hadden gevonden in de als stal inge richte schuur. (Advertentie) Zekerheid met een OLVEH Perfecte Groeipolis BONN (Reuter) Oud-bonds kanselier Adenauer heeft gisteren in verkiezingstoespraken in Bonn de Britse politiek „volkomen on begrijpelijk" genoemd. „Eerst ge ven wij hun 100 miljoen pond, of hoeveel was het, om gedeeltelijk hun bezettingstroepen in Duitsland te betalen en dan trekken zij troe pen terug, die met kernwapens zijn uitgerust omdat die wapens naar hun zeggen verouderd zijn. Ik voor mij heb liever wapens die te oud zijn, dan helemaal geen wapens." Hij kritiseerde opnieuw het jongste Amerikaanse voorstel om een verdere verbreiding van kernwapens tegen te gaan en noemde „de zogenaamde ont wapeningsconferentie" in Genève „een onderonsje". Later sprak hij van nauwe vriendschapsbanden met de Amerikanen die zoveel voor Duitsland gedaan hadden. Nederland kreeg een veeg uit de pan toen Adenauer sprak over de Europese eenmaking. De voortgang op die weg. FIDEL CASTRO .Guevara opgeruimd schouwd als .„springplank" voor communistische activiteiten elders in Latijns-Amerika. Alvorens zich aan te sluiten bij Fi del Castro is Guevara geassocieerd geweest met linkse bewegingen in een aantal Latijns-Amerikaanse lan den, waaronder Bolivia, Ecuador. Costa Rica en Peru. Verleden week heeft de leider van de Dominicaanse junta, generaal An tonio Imbert Barrera, gezegd, dat berichten dat Guevara in de eerste dagen van de opstand in Santo Do mingo was gesneuveld, klaarblijke lijk waar waren. Imbert zei over inlichtingen uit verschillende bron nen te beschikken, dat Guevara in de Dominicaanse hoofdstad de dood had gevonden. Maar bewijs was er niet en onafhankelijke kringen spra ken twijfel over de berichten uit. Het jongste bericht over het siga- leren van Guevara dateert van maan dag. Een dagblad in Colombia schreef dat hij was gezien in de Co lombiaanse havenstad Santa Ma ria. Hij zou er in een hotel hebben verbleven en Colombiaaanse politie zou hem op regeringsbevel op de huid zitten om hem uit te wijzen. Maar het bericht werd niet beves tigd en het mysterie rond Guevara bleef en werd uitgediept. Hij zou met guerrilla's gevochten hebben tegen de regering van Peru. in welk land een staat van beleg is afgekondigd De regering in Lima wijt de onlusten aan communistische agitatie. In het begin van de maand deelde ze mee dat de politie vier leiders van een trotskiïstisch-commu- nistische samenzwering had gevangen genomen. Over Guevara werd niet gerept De gebaarde, iin Argentinië geboren Guevara is 37 jaar oud en studeer de voor arts. Na verzet tegen de regering van ex-dictator Juan Peron. sloot hij zich aan bij de vroegere president van Guatemala. Jacobo Arbenz Guzman. Toen diens pro- comimunistische regering werd afge zet, ging Guevara naar Mexico, waar hij zich bij Castro aansloot. Guevara is de man, die met Rus land handelsakkoorden heeft afge sloten. Maar hij verkoos tussen de coulissen te blijven staan en sprak weinig in het openbaar. Guevara heeft eens gezegd dat de Verenigde Staten hulp verlenen bij het onderdrukken van volksbewegin gen in Latijns-Amerika en dat het communistische blok precies het te genovergestelde doet. In het begin van de revolutie op Cuba heeft Gue vara ontkend, dat hij communist was. „Dictators schilderen hun vij anden altijd af als communisten, en het heeft mij pijn gedaan altijd als internationale communist te worden gedoodverfd," placht hij te klagen. zei hjj, „wordt slechts in gevaar ge bracht, door één land, ons buurland... Nederland. Ik wou dat wy eens een ernstige bespreking met de Nederlanders konden hebben." De vroegere Westduitse bondskanselier zei voorts, dat de Franse regering het stilzwijgen bewaart over de huidige ge beurtenissen in de wereld. „Ik hoop dat de nieuwe bondsregering met Frankrijk zal praten." Adenauer zei te hopen, dat West-Duits- land het Franse standpunt met betrek king tot de huidige kwesties in de wereld zal weten voordat president De Gaulle zijn aangekondigde rede zal houden. Adenauer wilde niemand de schuld geven van de huidige koele verhouding tussen Frankrijk en West-Duitsland. „Er is schuld aan beide zijden," zo zei hij. „De meest gezonde basis voor gezamenlijke buitenlandse politiek is ons vriendschaps verbond met Frankrijk. De nieuwe Westduitse regering zou zich moeten inspannen voor een hervor ming van de NAVO en voor een duidelijke westelijke veiligheidspolitiek. LONDEN (Reuter) In Londen wordt een nieuwe „vakbond" op gericht door 600 hertogen, markie zen en graven, die kastelen, tuinen en aristocratische huizen bezitten. De openingsbijeenkomst wordt op 27 oktober gehouden. Doel van de vakbond is het zoeken van nieuwe manieren om bezoekers voor hun bezienswaardigheden aan te trek ken. De bezittingen worden per jaar door naar schatting zes mil joen toeristen bezocht. (Advertentie)

de Stem | 1965 | | pagina 3