Grondgebruik in water- winplaatsen te beperkt Maa Var zwa b3 aana eren Raad van St.-Jansteen deelde gul subsidies uit HIJ OI Verbetering weg Rapenburg Tol-Groenendijk ophanden TYPEN J. A. BIESBROECK Getuig en di een plaatsvervanger Maison Quaghebeur NAKOMERTJE DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 WALCHEREN MIDDELBURG VLISSINGEN HULST TERNEUZEN Burgerlijke stand Mededeling aan onze adverteerders Dagblad De Stem Afscheid van onderwijzer v. Mossevelde Nieuw leven voor ,Eikels worden bomen" Oefening EH.B.O. Raadhuis stond - zogenaamd - in brand GOES RaacI St.-Jansteen contra ontwerp facet-streekplan 1/ Pf! waaraerinff bedenkingen tegen het betreffende voor- Rilland Bath: sluitende begroting J. de Gardijn wint autorally door Oost-Z. - Vlaanderen Première van Schoppenaas uitgesteld Lang debat over verordening voor schadevergoeding Druk seizoen voor Westdorps koor „Crescendo „Toeristische" smokkelwaar onderschept Houvast IN KADER VAN VIJFJARENPLAN Vogelwaarde neemt wegvakken over EXAMENS HOOG WATFR Vandaag Instituut voor kantooropleiding Morgen Vietcong veroverd ZOITK B3 ff* 2 Begrafenjs Th. A. G. Borrn Dinsdag middag vond de begrafenis plaats van de heer Th. A. G. Borm, in leven tech nisch ambtenaar le klasse chef van de afdeling elektro-technische tekenkamer der n.v. Provinciale Zeeuwsche Electric;- teits Maatschappij. Na de uitvaartdienst welke plaatshad in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Middelburg en die door zeer velen werd bijgewoond werd in een lange stoet gereden naar de r.-k. begraafplaats aan de Seisweg. Daar sprak aan de open groeve de technisch adjunct-directeur der PZEM ir. R. Froyen woorden ter nagedachtenis, daarbij de nadruk leggende op de grote gaven en grote bescheidenheid van de overledene. De baar die gedekt werd door een groot aantal bloemstukken werd op de begraaf plaats gedragen door tekenkamerpersoneel der PZEM. Een familielid dankte voor de overweldigende belangstelling. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ingrid dv. P. de F eij ter-van Leerzem, Wilhelm zv. G. Kokkelkorn- Moens. Jolanda dv. A. van Hese-Heijeriks, Cornelis zv. P. Rouw-Zonnevijlle, Marco zv. Th. Teirlinck-van Splunder, Patricia dv. D. Faber-Bimmel, Magdalena dv. S. Wielandt-vain Beek, Maria dv. J. de Witte- van Maurik, Mark zv. J. Notebaart-Epker, Rudolf zv. A. Schoute-Scherbeyn, Natale- na dv.S. Orlov-Kuznetsova. Ondertrouwd: E. Colijm 20 j. en W. Rie- mens 20 j., P. Doreleijers 24 j. en I. Bie- renfeld 26 j., M. Duweyn 24 j. en C. van Calmthout 35 j., H. van den Maagden berg 22 j. en J. de Veij 23 j. Gehuwd: H. Petrie en A. Machielsen 24 j., F. van Wezel 20 j. en H. Mayr 25 j., J. Bongers 22 j. en P. van der Made 21 j., D. de Gries 24 j. en J. de Rijke 22 j., W. Wolff 35 j. en T. Toornstra 27 j., P. Crince 59 j. en F. de Bruijn 47 j. Overleden: C. de Groot 64 j., E. Wevers- Dierickx 36 j., P. Braat 68 j., P. de Ruijsscher 73 j., A. Louws 70 j., A. Ma- belus 52 j., J. Malgo-vam der Weel 79 j. 1' - i v-r - w 1 Schieting. Zevenendertig schutters namen deel aan de schieting bij café G. Lybaart. De organisatie was in handen van schutterssociëteit „De Graauwse Poort". De uitslag luidde als volgt: hoge vogel: A. Nijs, Hulst, le zij vogel: A. de Koek en 2e zijvogel: A. de Kindt. Lichtwedstrijd. Dinsdagavond om half acht zal H.V.V. '24 een lichtwedstrijd spelen tegen het Belgische Kemzeke. De ze oefenmatch, die zal plaatsvinden op het gemeentelijk sportpark geldt als een van de laatste testwedstrijden voor het komende seizoen. Schieting' Ongeveer 30 schutters hebben deelgenomen aan de schieting bij café P. Leeraart. De uitslag was: Hoge vogel: V- de Vos, Hulst, le Zij vogel: A. de Nijs, Hulst en 2 e Zij- vogel V. de Vos, Hulst. Voetbal Milock heeft zich in de returnmatch tegen Patro Herdersem aardig gerehabiliteerd na de zware 10- 3 nederlaag, in België geleden. Onge veer vijftig toeschouwers zagen direct het fris van de lever stratende Milock- team een 2-0 voorsprong nemen. De Patro verdediging hield vóór de rust goed stand, zodat d-» eerste helft inging met een 2—-0 voorsprong voor de gasthe ren. Na de rust golfde het spel aanvan kelijk op en neer, maar allengs werd Patro Herdersem sterker- Een goede Milock-achterhoede kon verder onheil voorkomen. Ondanks hardnekkige po gingen van de Belgische ploeg bleef de stand ongewijzigd (2-1), nadat de gas ten de eer hadden weten te redden, dank zij een misverstand in de Hulster de fensie. Geboren: Dorothea dv B. Geradts-Die- len te Axel; Jan zv G. Zegere-van Dron- gelen; Monica dv J. Huibregt-ten Hove te IJzendijke; Daniel zv J. Haak-Haak; Leo zv L. Nooteboom-Ravenhorst; Helena dv C. Kaiser-Faas te Zaamslag; Jan zv L. van Dixhoorn-de Feijter; Hendrikus zv A. Elzakker-van den Heuvel; Louren- tius zv P. Mol-Almekinders; Jacobus zv A. van Oord-Wielaart; Rudolf zv J van Zanten-Methorst: Rudi zv M. van den Branden-Vantricht te Westdorpe; Yolan- In verband met de verdere doorvoering van de efficiency op onze diverse administratieve afdelingen op ons kantoor te Breda, wordt u dringend verzocht vragen betreffend- onze nota's, contracten, contractstanden e.d. schriftelijk aan ons voor te leggen. Voor prompte beantwoording wordt onzerzijds zorggedragen. Is het evenwel naar uw mening onvermijdelijk bedoelde vragen telefonist te stellen, dan gelieve u uitsluitend tussen 9.30 en 12.30 nur of tussen 15 en 17.45 uur te bellen. PagbUa Stern Advertentie-afdeling Dagblad vooi Zeeland KANTOREN: Voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14, Teletoon 2377, Huist voor Walcheren en óuid-Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 GOBiS Eerste redacteur Exploitatie' voor Zeeland inspectie Zeeland F. DE LIGT L. K M DE JON" tel. 6252 Goes tel 2377 Hulst privé 7300 Goes Redacteur voor Oost'Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel 237? Huist privé $572 Hulst Redacteur vooi West'Zeeuwscti' V laanderen J PETIT, v. Ostadestraat 41 Oostbure tel. 01170-2991 Rayonbeheeraer voor Zuld-Bevelano en Walcheren K. MENtJ tel 6252 Goes Priji voor tosse advertenties bestemo voor de editie Zeeland t 0,18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen '2" mm gewone advertenties Bij contract aanzienJhke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t l.- elke regel meer f 0,25. Als één regel gelde lettere an/ot leestekens. Bf plaatsing ook in de Brabantse oplag» resp. 1,60 en f 0,00. Bij 3 achtereenvolgende; ongewijzigd» plaatsingen de derde plaatsing teger half geld. da dv M. van der Eijk-Kamerik; Fram boise dv K. Bareman-Meertens. Ondertrouwd: Jacob Dubbeldam 29 j. en Janna de Feijter 18 j.; Jacobus Dees 19 j. en Magdalena de Schipper 16 j. te IJzendijke. Gehuwd: Bastiaan Smaal 20 j. en Dina Nouwens 18 j.; Henk Tiitulaer 29 j. te Sas van Gent en Jeanndne Renique 29 j.; Jozef Rottier 27 j. te Sluis en Jamine Meert; Adrianus van der Mooren 24 j. en Johanna Vanhijfte 24 j.; Alphans van de Vijver 24 j. te Axel en Maria Vanhijfte 24 j.; Hendrikus Verboom 22 j. en Le- vina Walhout 19 j.,; Joos Vercouteren 23 j en Janna Priester 24 j. Overleden: Hubregt Markusse 23 j., ongeh.Marcus de Box 76 j., ev Aidriana Helmendach te Hoek; Anthonie Elsinga 78 j., geh. gew. Gisteren werd op stijlvolle wijze af scheid genomen van de heer J. M. van Mossevelde, onderwijzer aan de r-k. ulo school te Terneuzen, die na 43 jaar aldaar werkzaam te zijn geweest, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, de school heeft verlaten. 's Morgens werd in de St. Willibrordus- kerk een H. Mis tot zijn intentie opge dragen, daarna was er een bijeenkomst van de leerlingen van de school in het parochiehuis. Deze bijeenkomst werd een bijzonder goed geslaagde teenerparty, waaraan Haagse artiesten hun medewer king gaven. In de middag, tijdens het af scheid van het schoolbestuur heeft een aantal sprekers, o.w. voorzitter pastoor- deken J. van Mechelen, inspecteur van het lager onderwijs L. Frantzen, de voor zitter van het oudercomité de heer Abra- hamse uit Philippine en de voorzitter van de afdeling Hulst van de katholieke onderwijzersvereniging, de heer J. Gee- rards, waardering en hoogachting voor de heer v. Mossevelde uitgesproken. Ver scheidene sprekers boden geschenken en bloemstukken aan. Van half vijf tot half zes was er een receptie. Hiervan werd bij zonder druk gebruik gemaakt. Niet alleen waren, er het college van b. en w., afvaar digingen van diverse andere scholen, maar vooral veel ouders die in hun jeugd bij de heer Van Mossevelde in de schoolban ken hebben- gezeten. Biervliet Filmopnamen De Nederlandse Blin- denfoond zal voor haar landelijke film actie ook in onze plaats opnamen ko men maken en wel op donderdag 9 sep tember. Op deze dag zal een opname wagen door de plaats rijden om de men sen bij hun huis of boerderij, op straat of bij hun werk te filmen. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld geeft van het verenigingsleven Hier voor wordt om zes uur 's avonds van af het sportveld aan de Singel een op tocht gehouden. De film zal in het ko mende najaar worden vertoond. Koewacht Oriëntatierit Niet minder dan 55 automobilisten namen deel aan de oriën tatierit welke hier georganiseerd was door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. De rit is een groot succes geworden. Het was voor het tweede jaar dat René Baert uit Koewacht deze, dit jaar uiterst moei lijke, rit won. Zijn totaal aan prijzen hiervoor bedraagt f 100,-. De verdere uitslag is als volgt: 2. Elz. Matthys, Koewacht (f 75,. aan prijzen), 3. A v. Goethem, Heikant (f 50,- aan prijzen), 4. W. Martens, Koewacht (f 40,- aan prijzen), 5. Art van Daele, Koewacht, (f 30,- aau prijzen). Afscheidspreek Pater Antonius van Regenmortel hield in de parochiekerk een afscheidspreek. De pater zal bin nenkort, na een korte vakantie in Ne derland, weer naai- zijn missie in Bra zilië vertrekken. Hij heeft 6 jaar in de missie van Brazilië gewerkt en voor dien reeds 10 jaar in de missie in Bul garije. De collecte in de kerk bracht f 1120,- op. Sluis Geen voorrang Doordat H.V- uit Draaibrug geen voorrang verleende bij het oprijden van de rijksweg, geraakte de heer J.H. uit Sluis in ernstige moei lijkheden. Deze laatste naderde met gro te snelheid deze rijweg. Hij tracht- daarbij een botsing met V. te vermij den maar kwam daarbij in de berm, tegen een boom, die afbrak. De auto van de heer H. werd totaal vernield en H. kwam er evenals zijn medepassa gier A.H. met de schrik en enige lichte verwondingen vanaf. St.-Jansteen Voetbal De voetbalelftallen Steen I en Steen II brachten een bezoek aan Vrasene (B.) om daar de club van die naam te bekampen. Steen I speelde na een zeer harde en forse wedstrijd gelijk: 2-2. De doelpunten werden voor Steea gemaakt door Fr. Audenaerdt. Vijf spelers van Steen werden gekwetst; linksbuiten Guido Verstraeten zal vele weken niet beschik baar zijn. Steen II verloor met 4-3 tegen Vrasene II. Wederom is gebleken dat het voetbal in België veel te fors en te bruut wordt gespeeld. De premie, die bij een gewonnen wedstrijd wordt uitbetaald, schijnt hier grotendeels de oorzaak van te zijn. Ongeval De 13-jarige M. B. stak met haar rijwiel de weg over aan de Roskam- straat - Rijksweg Hulst - St. Niklaas, toen zij door een auto, bestuurd door R. H. uit Deurne (B.) werd gegrepen. Dokter Adriaaansens kon buiten oppervlakkige kneuzingen alleen een beenbreuk vast stellen. Hij liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Hulst overbrengen. Westdorpe Schieting Voor de internationale -chietinig op de beide staande wippen (Advertenitie) Door het plotseling heengaan van mijn CHEF-KAPPER wordt gevraagd; HOOG LOON SPOEDIGE AANMELD: NIEUWSTRAAT 30 - OOSTBURG van de handboogmaatschappij „Sint-Se- bastiaan" bestond een zeer grote be langstelling. Zowel op wip I als op wip II wist de Belg G. de Bruijne (Wachtebeke) de eersite hoge vogel neer te knallen. De verdere uitslag luidt: Wip I: 2e hoge vogel: niet gescho ten (verloot); le zijvogel: J. Delcour (Beervelde B.); 2e zajvogel: Fr. Ver- helst, Westdorpe; le kal: M. Neevejan Zelzate (B); 2e kal: P. Rentmeester, Ovezande. Wip H: 2e hoge: M. Neevejan Zel zate (B); le zijvogel: M. Neijt, Zelza te, 2e zijvogel: B. Plassehaert, Graauw; le' kal: Th. van Campen, Graauw: 2e kal: P. Rentmeester, Ovezande. De Belgische deelnemers hebben dus wel de beste prijzen in de wacht ge sleept. (Van onze correspondent) De r.-k. muziekvereniging „Eikels wor den bomen" wil met de meest mogelijke spoed haar spelend ledental sterk uitbrei den» Nadat de vereniging, die al meer dan tachtig jaar bestaat, de laatste paar jaar minder goed floreerde, is er geluk kig een kentering in gekomen. De fanfare „draait" op het ogenblik weer. Veel jaren is de Westdorpse muziek vereniging de beste uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen geweest, en dat was voor een groot deel te danken aan de voormalige dirigent, de heer Armand Thomas en diens voorganger, zijn vader Domien Tho mas. Eerstgenoemde heeft enige tijd ge leden ontslag genomen, en toen zag het er aanvankelijk naar uit dat Westdorpe zonder „muziek" zou geraken. Het bestuur slaagde er echter in een opvolger te vinden in de heer Hoebeke uit Rieme (B.), die op het ogenblik de fanfare leidt. Er zijn zelfs al enkele mu zikanten lid geworden, afkomstig van een vereniging uit Zelzate, die ook onder lei ding staat van de heer Hoebeke. Binnenkort wil men beginnen met de opleiding van jonge krachten, die onder leidig van de heer Walter de Causemaeker onderdirecteur) lessen zullen krijgen in notenleer, waarna ze een instrument kun nen leren bespelen, om tenslotte te wor den opgenomen in de fanfare. Twaalf leer lingen hebben zich al gemeld. Zij zullen in de loop van september hun eerste les sen krijgen. (Van onze correspondent) De leden van de vrijwilige brandweer hebben een zeer eigenaardige, doch uiterst leerzame oefening meegemaakt. Ze kregen namelijk bericht, dat brand was uitgebroken op de kadasterkamer van het gemeentehuis. Die brand was ontstaan, nadat een paar dieven zich hadden laten opsluiten in het gemeente huis, waar zij in het stille weekend de salarissen van het personeel en andere gelden die in de kluis aanwezig waren wilden meepikken. De dieven die toch „alle tijd" hadden, vonden bij hun zoeken ook nog enkele flessen drank, die bestemd is voor offi ciële ontvangsten, raadsvergaderingen e.d. De dieven hadden hiervan blijkbaar danig geproefd. Er brak een kleine brand uit op de kamer van het kadaster op het raadhuis. De plaatselijke brandweer was onmiddellijk ter plaatse, en bij aankomst vonden de brandweerlieden al direct en kele gewonden, zodat zowel dokter Du Puy, alsmede de EHBO en een priester gewaarschuwd werden voor eerste hulp verlening. Ook was het noodzakelijk dat een ambulance ter plaatse aanwezig was voor het vervoer van de slachtoffers. Op het dorpsplein te Westdorpe was een grote menigte getuige van deze grote oefening van de EHBO, waarbij de vrij willige brandweer medewerking heeft verleend. Tentoonstelling De vereniging van ko nijnen- en pluimveehouders „Westdorpe" en omstreken" organiseert op zaterdag 4 september a.s. in het verenigingsgebouw „Concordia" een provinciale jonge dieren- tentoonstelling van konijnen, hoenders en sierduiven. bezoldigd amlbtenaa,r van de burgerlijke stand is benoemd de heer F.P. Ver sprille, ambtenaar der secretarie in Kloetinge. Rilland-Bath Vuilnisemmer duurder Burgemees ter en wethouders zullen de raad van avond voorstellen de reinigingsrechten hoger te stellen. Het tarief van een vuilnisemmer bedraagt momenteel 9,- per jaar. Met ingang van 1966 willen b. en w.' het tarief brengen op f 12,- voor de eerste emmer, f 8,- voor de tweede en 3,50 voor de derde emmer. B. en w. verwachten door deze maat regel 10.000,aan reinigingsrechten in 1966 te ontvangen. De kosten van de reinigingsdienst bedragen altijd nog ruim 18.000,- Opening fabriek Burgemeester mr. F Huber zal zaterdagmiddag a.s het nieuwe fabriekspand van de G-oese Car rosserie Fabriek officieel gebruik stellen. De nieuwe fabriek ligt aan de Dr. A.F. Phdlipsstraat 18. Na de opening zal de directie recipiëren. Kapelle Botsingen Twee keer ontstond een botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg, waarbij materiële schade aan de wagens ontstond maar zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Omstreeks 6 uur wilde Mevr. S. G. uit Kapelle bij de Vierwegem linksaf slaan in de richting Kapelle en zij deed dit op het moment dat achter haar de heer M.A.H. uit Aarle-Rixtel links aan het passeren was, waarbij beide wa gens tegen elkaar reden en flinke scha de ontstond. Omstreeks 10 uur kwam de heer J.M. uit Goes vanaf de Biezelmgs e - oudedijk de rijksweg op gereden wat ter plaatse verboden is. Uit de richting Goes kwam op dat moment de heer S. uit Waarde die een botsing met de wagen van M. niet meer kon voorkomen- Ook hierbij ontstond veel schade. Bazar In de veilinggebouwen zal vrijdag en zaterdag a.s. een bazar wor den gehouden ten b. te van het jeugd- muziekkorps „Jong Genoegen"- Vele attractiestands zullen worden inge richt. Zaterdag om 7 uur zal er ter ge legenheid van deze bazar een jeugd drumbandshow zijn voor de veilingge bouwen aan de Stationsstraat. Hieraan zullen deelnemen de drumbands van Yerseke, Kruiningen, Hansweert, Rilland en Kapelle. Kloetinge Tijdelijke wethouder Nu na het vertrek van burgemeester mr. H N. Ba ron Schimmelpenninck - van der O; wethouder B. M. van Nieuwenhuijze als waarnemend burgemeester zal optre den, is de heer H.J. Colijn (A.R.) tij delijk tot wethouder bemoemd. Tot on- twee lijnen bereikbaar zal zijn. Verschil- T lende vroede vaderen hadden overigens stel van b. en w. Dat waren de heren F. j Dobbelaer en P. Stevens, die zich afvroe- iHl IprPnmi tP Sen b' de kosten de moeite wel waard l/l/Ul Iv/tlCi l l/lt zijit De heer R. van Acker zei, de uit- (Van een onzer verslaiggevers) ST. JANSTEEN De raad van St. Jan steen beeft tijdens de gisteravond gehou den vergadering gul enkele subsidies uit gedeeld. Het wielercomité „De Sporters" bv. zal kunnen rekenen op een bijdrage van f 500 in de kosten, te maken bij de organisatie van de wielerwedstrijden voor profs, die op 19 september a.s. in St. Jan steen zullen worden gehouden. De raad bleek bijzonder veel waardering te heb ben voor de werkzaamheden van het co mité. „De personen die daarin zitting hebben, doen belangeloos veel goed werk voor St. Jansteen. Zij brengen onze ge meente in de belangstelling, betoogde de heer P. Stevens. De voorzitter, burge meester mr. J. Reuser, beaamde zulks. De „Streekverbetering Koewacht en Omstreken", kreeg een subsidie van f 300 toegewezen, zulks in verband met de in richting van de eindtentoonstelling, die op 10 en 11 september a.s. in St. Jansteen zal worden gehouden. De „Vereniging tot bevordering van een rationele varkens houderij" te Hulst zal een subsidie van f 200 ontvangen. Het geld zal worden besteed aan de organisatie van de varkens fokdag, die op 10 september a.s. te Heikant zal worden gehouden. Voorts besloot de raad tot het doen verbeteren van de telefoon-installatie in het gemeentehuis, dat in de toekomst via RILLAND BATH Burgemeester en wethouders van Rilland Bath zullen de raad, die vanavond bijeenkomt, een slui tende begroting voor 1966 aanbieden. Voo,r onvoorziene uitgaven rest een be drag van f 20.000. Gelet op de plannen voor de aanleg van sportterreinen en tot verbetering van de Hoofdweg van Ril land tot aan het station wordt dit over schot door b. en w. „geen overbodige lu xe" genoemd. Ten opzichte van 1965 is het begrotjngs- beeld voor 1966 betrekkelijk ongunstig. De teruggang in het overschot aan ge wone middelen wordt vooral veroorzaakt door de steeds stijgende kosten van so ciale zorg. Ook de exploitatielasten van een nieuwe school en de rentelast van de voor sportterreinen aangekochte grond drukken zwaar op de begroting. B. en w. delen met betrekking tot de begroting van het gemeentelijk woning bedrijf mede, dat de jaarlijkse onder houdskosten van het gemeentelijk wo- ningbezit zorgen baart. Er is te weinig geld voor een voldoende onderhoud van de woningen beschikbaar. (Van onze correspondent) AXEL De motor- en autoclub Axel (MACA) organiseerde een autorally door Oost-Z.-Vlaanderen. Start en finish wa ren te Westdorpe. De uitslag luidde: 1 J. Gardijn, Schoondijke, 46 strp., 2 J. de Regt, Zaamslag, 3 J. Meertens id., 4 P. Buyze, Terneuzen, 5 J. Wits, Oudelande, 6 L. Houg, Zaamslag, 7 D. Dees, Hoek, 8 F. Wisse, Terneuzen, 9 M. Uil-Vianen, Schoondijke. Op 18 september zal de volgende rit plaatsvinden. De deelnemers zullen dan vanaf Hoek starten. 55 55 (Van een onzer verslaggevers) HULST De première van de speel film „Schoppenaas", die wordt geprodu ceerd door de Zeeuwsch-Vlaamse amateur filmorganisatie, is uitgesteld. De eerste vertoning van de 30 minuten durende rolprent zou plaats hebben gehad op 4 september a.s. in het Klein patronaat te Huist, maar moet ongeveer een maand worden verschoven. De kwaliteit van en kele opnamen bleek te slecht, zodat men onlangs enkele heropnamen heeft moeten maken. De film is overigens al grotendeels gemonteerd. De kwaliteit van de opnamen laat veelal weinig te wensen over. Inmid dels is komen vast te staan dat de rol prent zal worden vertoond tijdens ama teur-filmfestivals, die einde dit jaar zul len plaatsvinden in Tel Aviv en Johan nesburg in Zuid-Afrika. Naar regisseur Hienk Wentzler uit Hulst meedeelde zal de Zevlafo in de komende jaren nog enkele korte speelfilms maken. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN Het ontwerp facet-streekplan ter bescherming van de water- winplaatsen heeft een weinig gunstig onthaal gevonden bij de vroede vaderen van St. Jansteen. Als dit plan onveranderd wordt vastgesteld, zal het een ramp betekenen voor de gemeente en haar inwoners, zei het raadslid F. Dobbelaer er over. Het gevoelen van de raad over het plan zal worden r.cergelegd in een adres aan G.S. waarin dit college zal worden geconfronteerd met het hele gamma van bezwaren van de Steense raad tegen het ontwerp facet-streekplan. De bezwaren gelden hoofdzakelijk de te zware beperkingen die de eigenaren en/of gebrui kers van de gronden binnen de grenzen van de waterwingebieden zullen krijgen opgelegd met alle schadelijke gevolgen van dien. Weerleggingen in de trant van „We hebben geen uitbreidingsmogelijkheden meer", zullen niet in het schrijven aan G.S. voorkomen; de uitbreidingsplannen van de gemeente zijn er al sinds 1958 op afgestemd de waterwinning ongestoorde doorgang te doen vinden. De raad werd tijdens de gistermiddag gehouden vergadering geconfronteerd met een ontwerp-schrijven aan G.S. dat was opgesteld door het college van b. en w. Het bezwaarschrift was geïnspireerd door eigen bewogenheid, door een ontwerp-be- zwaarschrift tegen het ontwerp facet streekplan van het Landbouwschap en een rapport van de gemeentelijke advi seur, ir. J. Krugers uit Tilburg. De laatste was op de vergadering aanwezig en licht te zijn rapport mondeling toe. Het resul taat van- veel breedvoerige beraadslagin gen is dat de ontwerpbrief van G.S. gro tendeels door de raad werd overgenomen, maar op enkele punten zal worden ge wijzigd. Noodzaak? In de brief aan G.S. zegt de raad van St. Jansteen overtuigd te zijn van de nood zaak om maatregelen te treffen ter be scherming van de waterwingebieden, maar de noodzaak t.a.v. het gebruik van de gronden van de in de beschermings- gebieden gelegen percelen, dermate zware bepalingen te stellen als die in het ont- we'rp-plan zijn opgenomen, niet te kunnen inzien. De raad is ook van mening dat het gebied tussen de weg van St. Jansteen naar Heikant en de Warandastraat van beschermingsgebied II naar het gebied IIA, waarvoor minder stringente bepalin gen gelden, kan worden overgeheveld. In dat geval krijgen de eigenaren of ge bruikers van de gronden een grotere vrijheid van handelen, en wordt ook een doorlopend stamriool van St. Jansteen naar Heikant eerder verantwoord en tech nisch beter uitvoerbaar. T.a.v. de voorschriften opgenomen in het ontwerp facet-streekplan, acht de raad het onjuist dat het oprichten van agrari sche gebouwen in het beschermingsgebied I, waarvoor de meeste beperkingen gel den, totaal onmogelijk is. Er dient een mogelijkheid voor het verlenen van ont heffing voor de bouw van onmisbare be driifsgebouwen van lichte constructie te komen. Tevens dient het verbouwen, uit gave niet verantwoord te achten i.v.m, de naderende gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Burgemeester Reuser wist de drie raadsleden van het tegendeel te overtuigen. De raad besloot ook tot huur van het Marialokaal boven het wijkigebouw van het r.-k. kerkbestuur voor de jaarlijkse som van f 1825. In deze zaal zal het derde speel- en werklokaal van de r.-k. kleuter school worden ondergebracht. De zaal zal geschikt worden gemaakt voor het kleu teronderwijs. De hereir Stevens en Van Acker bleken niet helemaal met deze tijdelijke oplossing voor de noodzakelijke uitrei- ding van de accommodatie van de kleu terschool. „We moeten maar liever een derde lokaal bij de kleuterschool bou wen", opperde de heer Stevens. De voor zitter wees erop dat de mogelijkheden daartoe voorlopig niet aanwezig zijn. De heer Van Actoer merkte op dat de kleuters dagelijks gevaar zullen lopen, wanneer ze de trap in het wijkgebouw op en af moe ten. „Ér zijn gevaarlijker trappen in ver schillende woningen", repliceerde burge meester Reuser. De raad stelde hem een stemmig in het gelijk. (Van onze correspondent) WESTDORPE Het r.-k. Gemengd koor „Crescendo" uit Westdorpe zal het in de komende maanden zeer druk krijgen. Het koor zal om te beginnen nog in de maand september een „vriendschappelij ke ontmoeting" hebben met het ,,Ceeiilia- koor uit St. Jansteen. Deze beide verenigingen ontmoeten el kaar bijna jaarlijks tijdens het een of an dere zangfestijn. Cecillia" was de laat ste keer te gast in Westdorpe. Nu zal bet Westdorps Gemengd Koor samen met het Steense koor concerteren in het geres taureerde verenigingsgebouw te Sint- Jansteen. De juiste datum is echter nog niet be kend, maar het concert zal gegeven worden in ieder geval uiterlijk eind sep tember. Na het optreden van beide ko ren vindt een gezellig samenzijn plaats zoals dat gebruikelijk is. Daarnaast zal het Westdorpse „Crescendo" de K.R.O op bezoek krijgen. Dirigent R. Pollet van „Crescendo" en het bestuur vinden, dat het aantal leden iets te klein is, om behoorlijke successen te boeken. Het is door net grote verloop onder de leden zeer moeilijk de kwaliteit van de vereniging op peil te houden, of liever te verbeteren. Maar men blijft ver trouwen. Uit de gemeente Sas van Gent hebben zich reeds een vijftal leden ge meld, waarvan gebleken is, dat zij uit het goede „zangershout" gesneden zijn. Nu de vakanties achter de rug zijn is het repetitie-bezoek weer goed geworden. Het Gemengd Koor „Crescendo" uit Westdorpe heeft onlangs opnamen ge maakt in de studio van de B.R.T. te Gent. De datum, waarop deze opnamen worden uitgezonden is nog steeds niiet bekend. De uitvoering daar is zeer geslaagd zo dat men op een definitieve uitzending mag rekenen. Het zangkoor zal bovendien nog ver gaderingen, bijeenkomsten van Instuif enz. moeten opluisteren. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De Belgische douane aan de grenspost te Kapellebrug- Paal stelde dezer dagen een onderzoek in naar de bagage van acht Belgische bussen met toeristen uit Brussel en om geving, die een bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen hadden gebracht. Het resul taat was verrassend: betrekkelijk grote hoeveelheden boter, flessen drank en si garen werden in beslag genomen. Tot groot verdriet van de smokkelende toe risten uiteraard. breiden en veranderen van bestaande ge» bouwen mogelijk te zijn. M.b.t. de ontwerpverordening zal d$ raad G.S. laten weten het beslist niet eens te zijn met de bepaling dat men in gebied I geen natuurlijke mest zal mogen heb ben of bewaren. In de brief aan G.S. zal er op worden gewezen dat in de gemeente betrekkelijk veel veehouderij wordt be dreven. Voor de betreffende bedrijven is het noodzakelijk dat de kwaliteit van de slechte zanderige grond zal kunnen worden opgevoerd door het bewerken er van met stalmest. Het gebied I zal naar het inzicht van dia raad t.a.v. het gebruik van stalmest, ge lijk gesteld moeten worden met de ge bieden II eni IIA. Vergoeding De vurigste debatten in de raad golden de ontwcrp-schadevergoedlngsverorde- ning. Daarin wordt ojn. bepaald dat alle leden (5) van de schadebeoordelingscom- missie worden benoemd door G.S. »,Die moeten worden benoemd door de presi dent van de arrondissementsrechtbank te Middelburg", bleek de mening van b. en w. De heren R. van Acker en P. Stevens stelden nog een andere conceptie voor. „Iq die commissie, moeten tenminste een ver tegenwoordiger van de belanghebbenden en een van de gemeente zitting hebben", stelden zjj. De beoordelingscommissie mag niet voor heel Zeeland dezelfde samenstelling hebben. Wat Zeeuwsch-Vlaanderen be treft, moet er tenminste een man zitting in hebben, die een. gedegen en objectief inzicht heeft in de situatie in Zeeuwsch* Vlaanderen, is 't oordeel van ir. Krugers. Op zijn voorstel zal men G.S. bovendien op de hoogte stellen van de mening van de raad, dat schade niet altijd in geld be hoeft te worden vergoed. Verschillende boeren zijn meer gediend met compense rende grond of een compenserende boer derij. Wellicht zullen G.S. meer houvast hebben aan de notulen van de raadsvergadering dan aan de brief waarmee 't college bin nenkort zal worden geconfronteerd. Uit de notulen zal men o.m. nog lezen dat de heer Stevens van mening is, dat de waterleidingmijZeeuwsch-Vlaanderen zich verstopt achter de provincie, en dat de gronden in de verschillende bescher- mingsgebieden na vaststelling van het streekplan dermate in waarde zullen in boeten, „dat de waterleidingmij. ze straks voor een prikkie zal kunnen kopen". Bo vendien zal men uit de notulen kunnen opmaken, dat de heer Van Acker van oordeel is, dat de waterleidingmij zo spoe dig mogelijk de gronden in de beseher- mingsgebieden in eigendom moet zien te krijgen tegen betaling van flinke prij zen weliswaar en dat ir. Krugers er aan twijfelt of de watervoorziening van uit de besohermingsgebieden onder de gemeenten Clinge, en St. Jansteen econo misch wel geheel en al verantwoord is. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK De weg van Rapen burg Tol naar Groenendijk, die de ge meente Vogelwaarde doorkruist, is opge nomen in het vijfjarenplan voor de aan leg en verbetering van wegen in de pro vincie Zeeland. De verbetering van deze tertiaire weg zal eerst ter hand kun nen worden genomen, wanneer de ver schillende wegvakken in onderhoud en beheer zijn bij de gemeente Vogelwaarde. Tijdens de vrijdagavond te houden open bare vergadering van de raad zullen de Vogelwaardse vroede vaderen moeten be slissen over het voorstel van b. en w. tot overname in onderhoud en beheer van de verschillende wegvakken van het Water schap Axeler Ambacht, het Waterschap Hulster Ambacht cn de grindwegcommis sie. Deze instanties dienen de gemeente af koopsommen tot een totaal bedrag van f 371.150 te betalen. Tevens is het de be doeling, dat de gemeente de bij de weg behorende grond in eigendom zal overne men voor de somma van (3x) f 1,- de massa. G. S. van Zeeland hebben er in principe toe besloten een subsidie toe te kennen in de kosten te maken bij de ver betering van de weg. De weg zal van het WESTDORPE De duivenmelker P. de C. uit Westdorpe was bijzonder blij toen hij „een vroege duif" op zijn hok zag. Als goed wedstrijdman „draaide" hij haar natuurlijk meteen met zijn constateur. Bij het inleveren van de klokken bleek zijn vreugde echter van korte duur. De duif, die liad gedraaid, bleek namelijk een la- tertje te zijn, die een week tevoren aan een vlucht had deelgenomen en nu pas op haar hok arriveerde. Bij de vereniging „De Volharding", waar de heer P. de C. lid is, had men de vergissing ook snel in de gaten, want de eerste duif van de laatste vlucht was pas ruim een half na de wat trage duif van de ongelukkige duivenmelker binnengekomen. De le den van „De Volharding" hebben na tuurlijk danig plezier gehad om deze vergissing (Advertentie) vijfjarenplan van de provincie Zeeland worden afgevoerd, indien de waterschap pen niet akkoord gaan met de voorgestel de regelingen. G. S. hebben er de da gelijkse besturen van de waterschappen toe opgewekt te bevorderen, dat de res pectieve algemene vergaderingen gunstige besluiten zullen nemen. Tijdens deze vergadering zal nog een ander belangrijk voorstel aan de orde ko men: dat tot het doen bouwrijp maken van een gedeelte van het uitbreidings plan Vogelwaarde, waaruit te zijner tijd het „dorp" Vogelwaarde zal moeten groeien. De kosten worden geraamd op f 662.000.-. Het bedrag zal moeten worden besteed aan het bouwrijp maken van de gronden tussen de bebouwing van Bosch- kapelle en het sportpark, dat momenteel in aanleg is, de gronden ten oosten en rondom het sportpark en de terreinen, waarop in de naaste toekomst een aantal bejaardenwoningen zal worden gebouwd. Het gemeentebestuur zal G. S. verzoeken de gemeente in het jaar 1966 een bedrag van f 662.000.- toe te wijzen uit het le ningsquotum. Andere voorstellen gelden de vaststel ling van een regeling ii zake de openstel ling van het bureau van de burgerlijke stand (van half negen tot twaalf uur 's morgens op werkdagen en, indien nood zakelijk tussen elf en twaalf uur op zater dag en zondagen), de onteigening van let perceel van de heer P. Uittenhoeve aan de Rapenburg, de uitgifte in erfpacht van een stukje grond te Ossenisse tb.v. de plaatsing van een benzinestation en verlenen van subsidies aan de A.N.W.6. (bijdrage in de kosten van het piaa^*" van een nieuwe wegwijzer te Klooster- zande). aan de Agrarische StreetoontwiK- keling Stoppeldijk-Walsoorden en aan de Wandelsporfcvereniging „De Vogel". MIDDELBURG V.E.V. De hef C Lagruijè»-e te Middelburg slaagde voor het examen aspirant V.E.V.-cur- sist B. Morgen, donderdag 2 sept.: Hansw|e£| 7.09 en 19.36 uur, Terneuzen 6.40 en uur, Vlissingen 6.13 en 18.40 uur, Wemet- dinge 8.06 en 20.21 uur. Op 2 september begint in Axel en 3 september in Hulst de cursus Blind-tienvingersysteem STENO „GROOTE" 2 lessen per week, cursusduur 5 a 6 mnd. NEDERLANDSE HANDELSCORRESPONDENTIE. Aanmeldingen nu reeds (Staatsbev. Leraar Stenografie Machineschrijven) Gentsestraat 21a—23 HULST Tel. 01140—2080 VLISSINGEN „ar<J Alliambra 20 uur: 't Is een gekke. raie. dolle wereld. 14 j. GOES Grand 20 uur: 'f Is een gekke, rar dolle wereld. 14 j. MIDDELBURG Breeweg 11 uur: le pa al chr. nijv heidsschool voor meisjes. RILLAND-BATH 19.30 uur: raadsvergadering. °Korenbeurs 20 uur: Opening stelling bloemen, postzegels en schJMe rijen van Kon. Ned. Mij. voor Tui bouw en Plantkunde. RMdzallf 15 uur: Herdenking 30-larig raadslidmaatschap van weöioudar Oost- dijk. (Van onze con MAARSSEN. - enigszins wankele het college van IV oud-Ntrechter K. E had, wordt met he schokt. De man dl tant noemt zet ths achter verkooptran: ren, om in opdrach kende bouwgrond t de jongste b. en kwam er een telei specteur Van Utrecht, die indert sporing van Van CE geweest, wegens di nage-activiteiten en van joodse eigende teur Van Eindhove ernstig voor het in Van Charante en veroordeling tot tw wijl de eis levenslf oorlog. Van Charante is eve: lichting veroordeeld meester De Ruiter h< brief ontvangen van de Brouwer. In een heer De Brouwer verl varimgen met Van Gb; mer van 1942. ,,'Ik was toen 22 jaa den door mijn nicht, log vijf jaar heeft ge goede dag kreeg ik eer count ant van Charainte, naar een bepaald hui: brandtkadie in Utrecht Het bordje ,,Van Chare zat op de deur. Ik was men of ik werd in de door een stel N.S.B.'er: kamer op een stoel va opnieuw te lijf gingen Van Charante." Na de oorlog is mi Van Charante hoofd v SAIGON (Rtr./A.F.P., kaanse helikopters aai Vietnamese regeringstro noordelijke buitenpost, vroeg door Vietcongtro voet gelopen was, weer De post, 530 km ten Saigon, werd zonder s*. overd. Aan regeringszij c wel zware verliezen gele Amerikaanse vliegtuig weer aanvallen gedaan merendeels ver ten zuid gen. De kosten van de oo zullen de Amerikaanse ting dit jaar zowel als drijven tot meer dan dollar (ongeveer 350 gisteren in Washington dusver werd de begroti. 99,7 miljard dollar gesc (Advertent Heus, er is wet volop zon gewt in Nederland. In flesjes! De hoeveelheic zonneschijn in appelsap, jus d tomatensap, tomatencockta druivensap roo wit, lag ver bo\ het gemiddelde Evenzogoed wc enorm veel reg het regende bestellingen vo zuivere zonnige Dat verschijnse is trouwens var, jaar getijden. y—v smaakt altijd. B3 fruitsappen-:

de Stem | 1965 | | pagina 2