Johnson kondigt aan Parlement stuurt ook Tsirimokos de laan uit RUIMTEDUO FIT OP AARDE NA RECORDREIS IN GEMINI Schoenfabriek sluit: zeventig man zoeken nieuw werk Konstantijn doet het kalm aan REEELLEN LIFTEN MET DE VIJAND SP0RTFEITEN TELEFOONTJE.... Trouwdag ROKKEN BOVEN DE KNIE Records SLAAPTREIN RIJDT DOOR ROOD LICHT 12 DODEN Zwolsman in vier nieuwe projecten in Indonesië Slachtoffer toch een Japanner Oorlogsgrapje uit Vietnam DAGBLAD VOOR ZEELAND GRIEKSE CRISIS WOEKERT VOORT C. C. ZAGEN GEEN LASER Keer terug IN WAALWIJK: Voorbeeld Koffermoord TOSe JAARGANG No. 24982 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgavo: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: L. Leijendekker. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16. tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 30 AUGUSTUS 196$ Abonnementsprijs f 10,80 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 13,65 per post, excl. 0,60 incasso; 3,60 per maand; 0,83 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,45 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tel 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 d. Z-uw». GOES. Uk*,...* 1 - - &~w«h.Vl"nd-"i. 14 - «l.faon 2377 - TERNEUZEN. ü,b 24 ..l.too. 260. - OOSIBUtS. - wtognj»» LA JOLLA, Californië (U.P.I.) „Hoe gaat het met jou Gordon?" vroeg gisteren collega-astronaut Scott Carpenter aan de gezagvoer der van de Gemini-V. Het bijzon dere van dit radiocontact was dat Carpenter die vraag stelde vanaf de bodem van de Stille Oceaan, meer dan zestig meter onder het wateroppervlak. Cooper antwoord de vanaf zijn duizelingwekkende hoogte: „Uitstekend Scott en hoe voel j« je nu?" Waarop Scott Car penter zelf bezig met de uit voering van een unieke opdracht met nauwelijks verholen bewonde ring voor de prestaties van de in middels door de internationale pers C C gedoopte ruimtetweeling antwoordde: „Gordon, je bent met een grote taak bezig". Carpenter en negen andere man nen bevinden zich sinds zaterdag in Sealab-2, een op de bodem van de oceaan liggend laboratorium van waaruit verkenningstochten wor den uitgevoerd. WERELDREIS ASTRONAUTEN Mevrouw Conrad maakte gedicht HOUSTON (U.P.I.) Een proef met een straal zeer intensief licht (laser), die vanaf White Sands, New Mexico, op de Gemini-5-ca- bine werd gericht, is mislukt. De Amerikaanse ruimtetweeling Con rad en Cooper konden namelijk geen laser zien. Een proef met witte vlakken, die op een vlakte in Texas waren neer gelegd, werd door Conrad wel waargenomen. Mevrouw Conrad Mevrouw Jane Conrad, de echt genote van astronaut Charles Con rad, heeft aan het einde van de 105e omwenteling de capsule met haar man met het blote oog kun nen zien. Ook mevrouw Cooper zag de Gemini-5, toen de capsule zvjn baan over Houston, Texas, trok. Mevrouw Cooper werd door deze harde technische waarheid ge ïnspireerd tot een poëtische ont boezeming. die even later door het controlecentrum aan de beide as tronauten werd doorgegeven: „Twinkelende, blinkende Gemini-vaart, „Keert levend terug bij huis en haard, „Boven de aarde, zo hoog in de lucht, „Zagen wy jou in gezwinde vlucht. „Twinkelend, blinkend Gemini-schip, „Duik terug naar het blauw van de oceaan, „En ontvang onze groeten, zo ver van ie vandaan". (Met verontschuldigingen aan mevrouw Conrad vrij vertaald uit het Amerikaans). JOHSON CITY/HOUSTON. Binnenkort zullen Amerikaanse astronauten tal van hoofdsteden in de hele wereld bezoeken. Dit heeft een door het grandioze succes van de Gemini-V verheugde president Johnson meegedeeld tijdens een persconferentie in Johnson City waar hij op zijn ranch zijn 57-ste verjaardag viert. Enkele uren tevoren om vier minuten voor twee onze tijd kwamen Cooper en Conrad in hun Gemini-ruimteschip op de deinende Atlantische Oceaan neer. Het ruimteduo had een absoluut record gevestigd en de Verenigde Staten in de race naar de maan op minstens gelijke hoogte met de Sovjet-Unie gebracht. De terugkeer in de dampkring, de parachutelanding, het oppikken van de astronauten en de ber ging van de capsule verliepen gesmeerd. Cooper en Conrad verklaarden zich fit te voelen en zagen er goed uit. Een van de eer sten die de beide ruimtevaarders ge lukwenste was pre sident Johnson die vanaf zijn ranch opbelde naar het vliegdekschip Lake Champlain dat bei de astronauten aan boord genomen had. „U hebt u prachtig gehou den", zei de pre sident. De Gemini-V heeft nèt niet de acht dagen vol kunnen maken. De nade ring van de tropi sche storm Betsy noodzaakte de vluchtleiding in Houston een om loop te laten ver vallen en de cap sule één uur en vier minuten eer der dan gepland was te laten terug keren op aarde. Conrad en Cooper, die zonnebrillen droegen boven hun ruige baarden van acht dagen voerden 'n vreugdedans uit toen ze het vlieg- dek van de Lake Cahmplain betraden en deelden kwistig schouderklopjes uit. Onbarmhartig echter kwamen de me dici op hep af. In de helikopter reeds, die hen van de capsule naar de Lake Champlain bracht, moesten zij van een arts een aantal kniebuigingen maken. Aan boord gingen de proeven verder. Zeven uren namen deze eerste proeven in beslag. Het eerste bericht van de artsen luidde: „gezond en bü hun posi tieven". yori&e week °P het vroegere branrt iflSe Passag'ersschip „Oranje" omkwamST5 waarbij zeven mensen nn ta S'^ra\«lsleren °P het andere Nederlandse"se handen zjjntie vroegere brand uit f? de "Willem R"ys". slachtoffers k1" #een Persoonlijke siaentotters. De brand werd geblust. geblust. architect zaPïdsnttf -vriidag overleden vnn pl Z*i+alS-??lcler in het Legioen eimet militaire eer wnvHon k0 grave" Dit gebeurt woensdagMinister van cultuur, André Malraux zal te het Louvre Le Corbusier herdenken AUTORACES in Amerika eisten vier doden, toen de bestuurder van een de? ln?eme?de allt0's de macht over het yeyIoor en met de wagen op he g?w«d. mre6d' VeerÜfin ma" werden a y belangrijkste nieuws den v.d i rokken korter wor- ven een ^f -ialle couturiers schrij- zal nlj, .1 voor' die de dames hon fi,.1?' a"e aandacht aan Onzè a scbenken. ders in m,° 5dactrice we'dt e'" deT^NrjU""* U,t "V" Voor Cooper was het ook om een an dere reden nog een bijzondere dag. Het was namelijk achttien jaar geleden dat hij met zijn vrouw Lucy trouwde, maar de viering van dit feestje zal moeten worden uitgesteld, want het duurt nog elf dagen eer de mannen naar hun ge zinnen kunnen gaan. Vanaf gisteravond zijn zij in handen van een uitgebreide staf onderzoekers en ondervragers op Cape Kennedy. De echtgenoten van de beide astronauten hebben echter al wel contact met hun mannen gehad. Kort na de aankomst op de Lake Champlain kregen de astronauten hun vrouwen aan de telefoon. Voor de bemanning en commandant van de speciaal ter beschikking van de ruimtevaart staande Lake Champlain zou de aankomst van mannen uit de ruimte langzamerhand iets gewoons moeten zijn, maar toch: voor iedereen leek het weer een nieuwe belevenis, compleet met de in uitbundige vreugde culminerende opluchting na de span nende dagen. heden van zo'n lange vlucht maar repte niet over de technische problemen die overwonnen werden. Tass sprak verder ook met respect over het Amerikaanse ruimterecord. In Bochum zei sterrenwacht-directeur Heinz Kaminski dat de vlucht van de Gemini-V heeft bewezen dat de Ame rikanen de Sovjets hebben ingehaald. In Castelgandolfo sprak ook de paus prijzend over de prestatie. De paus sprak de hoop uit dat „dit grote werk niet ten kwade zal leiden, maar de ver volmaking van de mensheid zal die nen". President Johnson tenslotte ver klaarde dat de wereldreis van de Ame rikaanse astronauten wordt georgani seerd om Amerika's verlangen naar een vreedzame samenwerking in de ruimte te tonen. Cooper en Conrad hebben voor de ruimtevaart belangrijke daden verricht, 1. Zij waren met 190 uur en 56 minuten (Cooper kan daar nog ruim 20 uur van een vorige vlucht aan toevoegen) het langst in de ruimte. Na hen komt de Rus Valeri Bikovski, die 119 uur en zes minuten in de ruimte verbleef 2. Cooper en Conrad bewezen dat men sen gewichtloosheid kunnen doorstaan voor een periode die nodig is om heen en terug naar de maan te reizen (8 da gen). 3. De Gemini-V maakte een bevredi gend maar fictief rendez-vous; een geslaagde oefening voor de belangrijk ste taak die de Gemini-VI in oktober moet gaan uitvoeren. 4. Tenslotte vestigden zij ook een nieuw Amerikaans hoogterecord met 350 ki lometer. Een gemakkelijke reis is het niet geweest. Maar de moeilijkheden wer den door de resultaten verre overtrof fen, zjO zeiden enthousiaste ruimteavart- deskundigen. Via het persbureau Tass werden de astronauten gelukgewenst met hun re sultaten Tass beschreef de moeilijk- (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK De N.V. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A.H. van Scliün- del zal haar bedrijf gaan sluiten. Dit is door de directie aan het personeel van de fabriek meegedeeld. Toen werd ge zegd dat slechts deze week nog zal wor. den gewerkt en dat daarna de produk- tie zal worden gestaakt. In het bedrijf werken zeventig personen. Waar dezen zullen worden ondergebracht, is nog niet bekend. Vandaag zullen bespre kingen worden gevoerd met het Gewes telijk Arbeidsbureau. Ook wat er met de gebouwen zal gaan gebeuren staat nog niet vast. Het bedrijf beeft onge veer 92 jaar bestaan. Het bedrijf groeide uit een in 1873 dor de heer A. H. van Schijndel opge richte kleine schoenfabriek. Na een niet onbewogen, maar over het algemeen succesvolle groeiperiode wist het bedrijf ook tijdens de crisis van de dertiger jarsn en de tweede wereld oorlog 't hoofd boven water te houden. Ongeveer tien jaar geleden trok de laatste Van Schijndel zich wegens ou derdom uit het bedrijf terug. De laatste jaren werden de moeilijk, heden voor het bedrijf steeds groter. De resultaten van de afgelopen maan den waren van dien aard, dat men geen andere uitweg dan liquidatie zag. Cooper (links) en Conrad met acht dagen oude baard op de Lake Champlain. CHAMPAGNOLE (UPI) Het aantal doden als gevolg van de treinramp bij Pont d'Hery is in dè loop van zaterdag gestegen tot 12. Van de 28 personen die in het ziekenhuis zijn opgenomen ver keren er vier in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen een auto- slaaptrein zaterdagmorgen op het sta tion van Pont d'Hery achter op een pas- sagierstrein met vakantiegangers reed. die vanuit Italië naar Frankrijk terug keerden. Toen hij net weer wilde doorrijden vloog de zwaar afremmende auto-slaaD trein er bovenop. Volgens deskundigen is waar h« het traject et ongeval zich heeft voorgedaan geheel automatisch beveiligd. De auto- slaaptrein moet volgens hen eerst door een geel en toen door een rood waar- schuwingslicht zijn gereden, waarbij tot tweemaal toe een sirene in de bestuur- derscabine moet hebben geloeid. SCHIPHOL (ANP) Meer dan ooit overtuigd van de grote voordelen, die ook het Nederlandse bedrüfsleven kan putten uit een zo hecht mogelijke sa menwerking met Indonesië, is zondag ochtend Nederlands groot-financier Reinder Zwolsman uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd. ..Nederland heeft op alle andere lan den, die in de rij staan om in Indonesië aan de slag te gaan een pré", zo zei hij enkele malen. „Het is opmerkelijk hoe veel Indonesiërs nog onze taal beheer sen, wij voelen elkaar aan. De goede wil is aanwezig". Als leider va» de „West Haghe"-dele- gatie was de heer Zwolsman in de eerste plaats naar Indonesië vertrokken om daar aanwezig te zijn bij de signering van het Berdikari-project voor de bouw van een Indonesische vliegtuigfabriek. Maar het is niet bij de financiering (via Die West Hagihe) van dit Fokker-pro ject gebleven. Zwolsman heeft na ge sprekken met de betrokken ministers besloten zich ook bezig te gaan houden met vier andere gigantische Indonesi sche projecten: 1) Het planologische en stedebouw- kundige Antjol-plan voor ontginning en opbouw van het gebied tussen Djakarta en Tandjong Priok. 2) Een investeringsplan voor scherpe verhoging van Bali's onovertroffen toeristische mogelijkheden. 3) Het Prapat-plan, dat de bouw be helst van een hotel aan het Toba-meer boven Medan in Noord-Sumatra. 4) De aanleg van een meer dan 2000 km lange autoweg dwars door Sumatra, de Trans-Sumatra Highway. Terwijl Zwolsman zich hoogstens op het financiële vlak direct met de weg zal bemoeien, reikt zijn belangstelling voor het Antjol-project verder. Hier moeten kantoren, hotels en woningen worden gebouwd en daarin hoopt hij zelf een actieve rol te spelen. Intussen vormt de financiering van het Fokker-project al geen probleem meer. Reeds zeer spoedig zal Indonesië met de levering van produkten aan die West Haghe beginnen. Tenslotte stak Zwolsman zijn bewon dering voor de Indonesische president niet onder stoelen of banken. „Soekarno fascineert me", zei hij, „ik heb grote bewondering voor deze man, die dit ont zaglijke land met al zijn eindeloze pro blemen al die jaren bijeen heeft weten te houden. Het lijkt wel alsof ieder plan, dat er op touw wordt gezet, van hem afkomstig is. Ze spreken wel eens over mij als een eenmans-zaak maar in dat opzicht kan ik aan Soekarno een voor beeld nemen. Hij beheerst de hele zaak" Soekarno fasineert me (Van onze redactie buitenland) ATHENE De Griekse premier Tsi rimokos heeft koning Konstantijn gis teravond zijn ontslag aangeboden nadat het parlement hem zondagmorgen vroeg na een bewogen en door wangedrag ont sierde zitting het vertrouwen weiger de. Met 150 tegen 139 stemmen zon den de aanhangers van Papandreoe Tsi rimokos de laan uit. Koning Konstantijn wil, aldus Tsiri mokos, rustig nadenken over de vol gende te nemen stappen. Vanavond zal Tsirimokos Konstantijn weer ontmoeten. Tsirimokos verklaarde na zijn neder laag tegenover de pers dat de moeilijk heden alleen maar groter zijn gewor den. Hij zei nu geen mogelijkheden meer te zien voor de vorming van een rege ring uit de „Unie van het Centrum". Papandreoe's meerderheid in het par lement noemde Tsirimokos „negatief" De Griek Kaissidis (Van onze correspondent) AMSTERDAM Na een weekend van intensief speurwerk, waarbij hon derden justitiële autoriteiten, diploma ten en burgers hun vrjje tyd hebben op geofferd, om het Amsterdamse koffer mysterie tot klaarheid te brengen, moest hoofdinspecteur Vryburg gister avond spijtig meedelen, dat het resul taat omgekeerd evenredig is geweest aan de inspanning. Het onderzoek gaat nu in de richting van Japan. Serumproeven, door prof. van Lochem op het bloed van het on- bekende slachtoffer genomen, di iden namelijk sterk op een inwoner van dat land. Voorts blijken de stalen katoen, die samen met de romp in de koffer werden aangetroffen, uit Japan afkom stig te zijn. De merktekens, gevonden op de kleding in de koffer, zijn naar de politie in Tokio gestuurd. Hoofdinspec teur Vrijburg heeft hoop, dat het em bleem van een rugbyspeler op het sportbroekje herkend zal worden door een Japanse sportvereniging. Inmiddels zijn er bij de politie twee nieuwe betrouwbare meldingen binnen, gekomen van mensen, die het plastic- pakket met het ontbrekende hoofd en de benen in het water hebben zien drij ven. De Griek Kaissidis uit Puttershoek is nog steeds niet gevonden. Ook in hem ziet de politie nog steeds een mo gelijk slachtoffer. Gisteravond is via de televisie de medewerking van het hele Nederlandse publiek bij het on derzoek ingeroepen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Uit het door de guerrilla geteisterde Viet nam komt nu en dan ook een verhaal dat voor een mo ment de grimmige werkelijkheid naar de achtergrond drukt. Het fraaiste verhaal is dat van 160 Vietcong-guerril- la's die kans zouden hebben gezien 'n uitstapje te maken met een Amerikaans transportvliegtuig naar de basis Da Nang. Dat het verhaal officieel is tegengesproken, doet aan de kwaliteit niets af. Het nu pas bekend geworden voorval speelde zich enige tyd geleden af toen het nog gewoon was dat de Amerikaanse luchtmacht door heel Vietnam lifters mocht meenemen. Dat mag nu niet meer, naar goed ingelichte luchtmachtkringen in Saigon be weren als gevolg van het uitstapje van de honderdzestig rebellen. De Vietcong-soldaten stonden keurig uitgedost in de zelfde groene junglepakken, als waarin de Zuidvietnamese regeringssoldaten plegen te vechten, op een verlaten vliegtuigstrip bij de provinciehoofdstad Tam Ky en vroe gen de bemanning van een daar stoppende C-123 of zy misschien mcemochten naar Da Nang. Dat mocht van de vriendelijke Amerikaanse gezagvoerder. Na een allerple zierigste sight-seeing trip boven de jungle van het oor logsterrein arriveerde de C-123 op de basis Da Nang, waa.r de passagiers met aandacht de grote militaire be drijvigheid volgden. Het verhaal vertelt niet waar de rebellen daarna zijn gebleven. Dat de brave passagiers Vietcong-rebellen waren, bleek toen een luchtmachtofficier bij de Zuidvietnamese leger leiding eens ging informeren over het transport. De reactie van de Zuidvietnamezen was nogal laconiek: ,,Die lui wilden zeker hun vrije dag benutten om de basis Da Nang, waar ze zoveel van gehoord hadden, te zien". De Amerikaanse luchtmacht sprak het fraaie verhaal officieel tegen. Maar de argumenten die de woordvoerder aanvoerde deden aan de geloofwaardigheid van het ver haal niets af. omdat hij daarvoor behalve 134 ge-trou- wen van de centrumpartij de uiterst linkse EDA nodig heeft. Tsirimokos zei overigens niet te ge loven dat spoedig nieuwe verkiezingen zouden moeten worden gehouden Drie kansen Na de val van de regering verzamel de zich opnieuw een grote menigte op het „Plein van de Grondwet" die leu zen schreeuwde als „Leve de demo cratie" en ,,Leve Papandreoe". Overigens was het tumult binnen het parlementsgebouw zaterdag heel wat groter dan buiten. De zitting moest worden geschorst, toen een van de af gevaardigden de kamervoorzitter te lijf wilde gaan. Tijdens de debatten werd er ook weer herhaaldelijk met de voeten getrappeld, luidkeels gescholden en ge jouwd. Politieke waarnemers zien nu drie mogelijke oplossingen voor de crisis: vorming van een nieuwe regering onder een niet-politieke figuur om de periode van politieke onrust te overbruggen; een nationaal kabinet van alle partijen behalve de EDA of algemene verkiezin gen. Bijna alle fracties zijn tegen de eerste oplossing. Papandreoe pleit voor verkiezingen en de leider van de pro gressieve partij pleit voor een „natio? nale" regering onder zijn leiding. De DAF-racer stelde met Rob Slotemaker aan het stuurwiel op Zandvoort wat teleur. De En gels-Nederlandse wagen be reikte slechts de achtste plaats. Een dubieuze strafschop was de oorzaak van de nederlaag, die Baronie bij de nieuwe club FC Den Bosch leed. NAC ging pas in de tweede helft voetbal len en dit was voldoende om het harde Velox te kloppen. Willem I! zette in Almelo zijn zegereeks in de eredivisie voort. NOAD en Wilhelmina speelden gelijk. RBC tenslotte leed in Venlo een zeer teleur stellende nederlaag. Aad Steylen bleek in Enschede een ontdekking op de mara thon. De dertigjarige Rotterdam mer bezette achter zeer sterke bui tenlanders de vierde plaats. Puskas en Gento, beroemde voetballers van Real Madrid, zijn in New York in een wedstrijd tegen Independiente van het veld gestuurd. De Spanjaarden waren het niet eens met een beslissing van de scheidsrechter en zij schop ten de arme arbiter tegen zijn schenen. De Nederlandse tennisploeg zonder Tom Okker, Trudy Groenman en Betty Stöve, verloor van het Belgische nationale team met grote cijters. Nieuws van het wielerfront: Tour-winnaar Felice Gimondi start niet in het wereldkam pioenschap. Hij brak een sleu telbeen. Cees Haast doet het uitstekend in Parijs-Luxemburg, want hij staat op eenenvijftig seconden van de leider. Cees Lute is zeker van de sportwa gen, die inzet was van een klas sement voor beroepsrenners. Verder werd in Brabant en Zee land dit weekeinde weer volop gekoerst. Henk Snepvangers verbeterde in Breda het Nederlandse record op de mijl, door bijna vier secon den sneller te zijn. (Advertenties)

de Stem | 1965 | | pagina 1