Levensstandaard in de Sovjet-Unie niet zo laag als wij denken Sprot SSfir-"8; „STA EN MEL RAPPORT Lagere ovt achter wegenbc nadat ^gen I Aanhoudend I l/r. A. Baeten blikt terug op ssijn reis 105a JAARGANG Uitgave: N.V. Uitc Directeur: Drs. W. Hoofdredacteur: L. Redactieraad: J. M (- j. v. Hootegem, Mes, mr. H. M. L. d Vercauteren, L. J. v" Bureau: Breda - Re tel. 22341 (5 lijnen). Bureau voor de Zet den haag. - acht een structuur Dit plan moet zo ontwikkelingen er dien acht hij het elkaar afgewerkt 1 instanties ove] stroomlijn krijgen. Dit jaar zal het 265 miljoen gulden miljoen gulden. Bo1 verhoging voor weg staat zoekt verder de steden. (Van een onzer verj DEN HAAG Mi Suurhoff en de In het Scheveningen vereni; landse wegenbouwers, aar gisteren in het strandpaleis. Ministe: liet doorschemeren ni< zijn van nauwere sa met de wegenbouwers het toevertrouwen vaij antwoordelijkheid. De voorzitter van bouwers, ir. D. H. Pj zijn beurt uiting aan) waardering voor de van de heer SuurhofJ overigens interessanti pittige uitspraken te Minister Suurhoff: „In het verkeer moe sen eens minder ojj en meer op hun rei staan". En: „Er zou (bij de wej heel wat gewonnen betrokkenen bij eei tot de laatste centin recht' bleven staan, mige belangen in h| belang gewonnen ven". Ir. Prins: (over de snelle gr» wagenpark): „Wil landse volk zich de auto in deze mate dan zal het er ook betalen". Dan was er ook nog sie van het economist voor de bouwnijverhi verzoek van de wegen, onderzoek instelde naai bouw en het econo: wicht. Die conclusie: „Het rijkswegenfond voor slechts veertig de wegenproduktie. ciering van de weg met dit fonds dus 1- kerd. De lagere overh vicies en gemeentc voor tweederde aan j moet geven, blijft nai ter". (Hierbij wordt door vincie-redactie aanget» het bestuur van Noord-] jaar voor 30 miljoen g aanbesteed. Dit is tie] meer dan vorig jaar. 1 wil jaarlijks voor 30 mi verwerken, wat betekei provinciaal bestuur bijl cent van de middelen, beschikt, aan de wegei steden). MEPPEL (A.N.PDe ter Haar, te Ruinerwo maanden geleden ontsl kerkvisitator van de hel nnri 1 felIe actïe 1 onder leiding van domi zen. heeft thans een aan smaad ingediend tegen I van Meppel. de heer H| De heer Zwikker had inl Courant van 14 juli eeT stuk geschreven, waarl meer zei, dat op de zi ponder gerechtshof 1 1948 (Ter Haar werd veroordeeld! tenminste ier Haar persoonlijk ges yen werden getoond, wa inwoners van Ruinerwol aangeeft. Ter Haar heef kend zich aan verraad geschrift te hebben schu] »p arpog weer tef- voor vrij krarhiil MallSe, aar Weinig veranrl2U-dwesteI tuur. eraldenng in De St.-Basiliuskathedraal in Moskou. Mu de Tweede Kamer op reces is, heeft mr. A. Baeten te Maastricht eindelijk tijd gevonden de balans te maken van zijn reis door de Sovjet-Unie, die hij in juni als leider van de Nederlandse groep der Interparle mentaire Unie heeft gemaakt. De honderden dia's, die hij heeft gemaakt, zijn ontwikkeld en volgens stad en landstreek in de projector gerangschikt. Mr. Baeten projecteert ze voor ons op het witte scherm in zijn werkkamer en met de uitleg, die hij erbij geeft is het, alsof we met hem op reis zijn door dit toch nog altijd onbekende land, dat pas de laatste jaren voor ons, Westerlingen, een beetje open komt te liggen. Mr. Baeten geniet ken nelijk zelf van deze terugblik. Het deel van de Sovjet-Unie, dat hij met de leden van de Interparlementaire Unie heeft bezocht, boeit hem nog even sterk als toen hij terugkwam. Destijds heeft hij hierover aan de pers enkele vluchtige indrukken gegeven. Ik heb destijds reeds verklaard", zegt hij, dat aan onze voorlichting over Rusland nog wel iets mankeert. Omgekeerd trouwens ook. Dat het moderne Rusland een veel Westerse indruk maakt dan wij aannemen, kunt u duidelijk op de ze dia's zien. De fout ligt, geloof ik, voor een deel ook aan foto's als dit plaatje, dat u waarschijn lijk bekend zal voorkomen". De projector werpt 't beeld op het doek van een straattafereel bij het Rode Plein in Moskou. Er zijn veel mannen met petten en overhemden zonder das op te zien en veel eenvoudig geklede vrouwen met hoofddoeken. Zij maken een armoedige indruk, zien er in ieder geval ouderwets uit. Het is een tafereel, zoals men dit bij ons een kleine halve eeuw geleden op marktdagen wel zag. „Kijk", verduidelijkt mr. Baeten, ,,ik geloof, dat een tafereel als dit er de oorzaak van is, dat wij zulk een verkeerd idee hebben van Moskou. Wij geloven, dat dit de doorsnee bevolking is van de ze wereldstad. In werkelijkheid is dit niet de door snee stadsbevolking doch zijn het de duizenden landarbeiders en kleine ambachtslieden van het platteland met hun vrouwen, die dagelijks Moskou bezoeken. Zij trekken dan allemaal naar het Rode Plein, de grote toeristische attractie, waar zich behalve het Mausoleum van Lenin en de prachtige oude kerk met haar bizarre torens, ook de Gum bevindt, het grootste warenhuis van de Russische hoofdstad. Het is een heel ander warenhuis dan het soort, dat wij hier kennen. Achter een enorme fagade, die één zijde van het Rode Plein afsluit, bevinden zich tientallen overdekte winkelstraten, die door luchtbruggen met elkaar verbonden zijn. Er is in dit warenhuis een grote verscheidenheid van goederen, die weliswaar over het algemeen minder van kwaliteit zijn dan bij ons, doch rede lijk zijn te noemen. Importartikelen ziet men ook hier niet veel behalve uit de satellietlanden. Alle prijzen lijken ons hoog, maar dat komt door de kunstmatige valuta, die het Westen krijgt opge drongen. Een roebel is iets meer dan een dollar. Waar het om gaat is natuurlijk de vraag, of deze prijzen ook voor de Russische burger hoog zijn en dan lijkt het mij, dat zijn levensstandaard op het ogenblik toch niet zo laag is, als wij plegen te denken. Ik heb hier wat prijzen van de dagelijk se levensbehoeften genoteerd, zoals brood, vlees, boter, melk, eieren, groente en fruit. Die zijn rela tief niet hoog. Daar tegenover staat, dat de prijs van duurzame gebruiksgoederen zelfs voor Russi sche begrippen hoog is te noemen. Als compensa tie hiervoor kan dienen het feit, dat de belasting druk niet zo zwaar is als bij ons er is een ge ringe progressie en een maximum van 13 procent de huren onvoorstelbaar laag zijn, het open baar vervoer goedkoop en het uitgaansleven, thea- DAGBLAD DE STEM Iets positievers kan ik u vertellen over de uni versiteit van Moskou, die wij wel hebben be zocht en waar wij een langdurig onderhoud heb ben gehad met een der prorectoren, er zijn er vier. Het gebouw zelf is een monsterlijk geval, niet alleen door zijn architectuur, maar ©ok door zijn grootte. Je kunt het een kleine stad noemen met eigen sportzalen, zwembaden, boekenwinkels, een EHBO-post, een post- en telegraafkantoor, enz. Er studeren 32.000 studenten, als je de stad en 't personeel erbij telt, huizen hier 52.000 mensen. Er zijn alleen reeds 4000 hoogleraren en wetenschappe lijke medewerkers. Van de 32.000 studenten, zijn er 4000 adspirant, dat wil zeggen, zij volgen een ..studium generale", dat maximaal 3 jaar duurt. Van deze 4000 adspiranten zijn 2500 buitenlanders, onder wie veel kleurlingen. Het onderwijs in Rusland is volledig kosteloos, vanaf de kleuterschool tot en met de universiteit. Voor de onbemiddelde studenten kent men een studieloon, dat feitelijk overeenkomt met ons beurzenstelsel, en op een inkomen van 140 tot 240 per maand neerkomt, een bedrag, waarvan een student er wel kan komen, vooral wanneer men bedenkt, dat hij voor een eenpersoons kamer in het universiteitsgebouw zo iets als veertig cent per dag moet betalen. Het lijkt mij, dat er serieuzer gestudeerd wordt dan bij ons, min of meer uit noodzaak waarschijn lijk, omdat tentamens en examens binnen een be paalde tijd moeten worden afgelegd. Voor boemel studenten of eeuwige studenten is daar dus geen plaats. De gemiddelde studieduur is 5 jaar en de diensttijd kan hij vóór of na zijn studie vervullen, zelfs tijdens zijn studie, hetgeen dan zo'n beetje overeenkomt met onze vroegere landstorm. Een typische afwijking met bij ons is, dat de me dicijnen geen faculteit van de universiteit zijn. Men kent overal in Rusland aparte medische ho gescholen, maar of men met deze instelling geluk kig is, betwijfel ik. Over deze medische faculteit, die los staat van de universiteit, spreekt men na melijk als over een verloren zoon". Een tweede verschijningsvorm van het Russisch! leven, waarin de delegatie van de Interparle mentaire Unie zich niet heeft kunnen verdiepen, is de radio en televisie. Vooral mr. Baeten speet dit als KRO-bestuurder en deskundige voor radio- en televisiezaken in de Tweede Kamer in hoge mate. ,,De laatste middag van ons bezoek aan Moskou zouden wij het radio- en t.v.-gebouw bezoeken", vertelt hij. „Daarvoor in de plaats is dat onver wacht bezoek aan Mikoyan gekomen, hetgeen van de ene kant wel een meevaller was, maar ons van de andere kant de gelegenheid ontnomen heeft meer over radio en t.v. te vernemen. Iets ik er natuurlijk toch wel vanaf, omdat ik in mÜJ hotelkamer een radio en een televisietoestal had staan en verscheidene programma's heb kurMelJ volgen. Verstaan is een andere zaak, maar het was toch voldoende om er een globale indruk van te krijgen. De zogenaamde culturele en ontwikke lingsprogramma's overheersen. En natuurlijk is «r geen reclame, noch in de radio, noch in de televi sie. Reclame bestaat in Rusland practisch niet* In hun economisch systeem van staatswinkels en concurrentieloos bedrijfsleven heeft reclame geen enkele zin. Ook straatreclame zie je daarom «iet. De kranten zijn door dit gemis aan advertentie» nogal droog en vervelend. Ze hebben over het al gemeen weinig vette koppen, weinig foto's en wei nig ontspanningslectuur. Voor onze begrippen zijn ze wel heel erg dun, tot de Prawda toe. Of de kranten het Nederlandse abonnementensys teem kennen, weet ik niet. Ik heb alleen gezien, dat er een levendige straatverkoop is, 8 cent per exemplaar, en dat je zelfs kranten uit een au o- maat kunt halen. Ons- abonnementensysteem z men daarom wel niet kennen", besloot mr. Ba ten zijn interessante uiteenzetting mathieu berden Het Rode Plein met het mausoleum van Lenin. Enige charmante dia's, die hij genomen heeft tijdens een bezoek aan een kleuterschool in Mol davië, brengen een glimlach op het gelaat van de heer Baeten. „Kijk dat leuke joch daar eens, links in de hoek. Hij is bezig speciaal voor mij een tekening te ma ken. Ik heb ze als souvenir mee naar huis geno men". Via deze kleuterschool komen op het onder wijs in de Sovjet-Unie terecht. „Het spijt me", bekent onze onderwijsman in de Tweede Kamer, „dat ik over dit onderwerp slechts algemeenheden kan zeggen. We hebben te weinig gelegenheid gehad er kennis mee te maken. De verstandige dingen, die ik u hierover kan zeggen, berusten op een oppervlakkige beschouwing. Toch zijn wij in Rusland niet aan de indruk ontkomen, dat er veel gestudeerd wordt en dat het onderwijs een belangrijke factor is in de opbouw van de maatschappij. Trouwens, het onderwijs, vooral het technisch onderwijs moet er goed zijn, gezien de opmerkelijke resultaten, die de Russen de laatste jaren hebben bereikt. ters, cinema's, circussen, al evenzeer. Deze loka liteiten zijn daarbij steeds overvol, evenals de musea. De televisie-dichtheid is vrij groot, zelfs op de kleinste huisjes zie je een antennemast. Daar bij wordt er veel gefotografeerd en veel gereisd. De badplaatsen aan de Zwarte Zee zijn dan ook overvol. De Rus gaat ook behoorlijk gekleed, al geef ik dadelijk toe, dat de kleding van de vrouw er minder modieus is dan bij ons, puriteinser, zou ik haast zeggen. Dit zijn allemaal symptomen", zo besluit mr. toch wel wijzen op een redelijke levensstandaard. U ziet het trouwens duidelijk aan de mensen op de dia's, mensen, die niet geselecteerd zijn, doch met z'n allen de doorsnee-Rus vormen". Na nog enkele straatbeelden en winkelende mensen in de galerijen van de Gum te heb ben getoond, zegt mr. Baeten*. „Is u niets opgevallen aan de straten van Moskou en in andere Russische steden? U zult nergens 'n stuk papier, een weggegooide bananenschil of si- reld te zijn, maar in vergelijking met de Russen zijn wij in ons gedrag op straat zonder meer smeerpoezen. Geen Rus zal ook maar iets op straat gooien. Hij deponeert zijn afval netjes in een van de duizenden urnen, die men overal in de steden aantreft. Op dit gebied is de Rus buitenge woon gedisciplineerd. Ook op ander gebied trou wens. Voor vele winkels ziet men de mensen nog in file staan, ook alweer zo'n beeld, dat wij vaak verkeerd interpreteren. Zie je wel, zeggen wij, daar is nog altijd schaarste aan dit of aan dat, terwijl het niets anders is dan een bewijs van be wonderenswaardige discipline. Wanneer een melk- winkeltje namelijk zo klein is, dat voor de toonbank nauwelijks vier klanten kunnen staan, perst nie mand zich naar binnen, maar wacht buiten gedul dig zijn beurt af. Kom daar bij ons eens voor". Links: In de Moskouse Metrostations heerst een onvoor stelbare luxe. Vloer en wanden zijn van het kost baarste marmer. Onder: De Nowo Arbatski-brug en Hotel Ukraine in het centrum van de Russische hoofdstad.

de Stem | 1965 | | pagina 10