HORECA SCHRIKT VAN PRIJSSTOP Braakman-spaarbekkens Gesteg en kosten zijn niet door te berekenen I Vlis- Prov. Zeeuwse Dambond viert 40-jarig bestaan Plan Oranjezon door de Kroon aangehouden Benedictijnen willen „grote schoonmaak^ N.Y.V. bestaat zestig jaar Bezoek commissarissen aan Huybergen uitgesteld Geen bier, dan de ruiten kapot LTS B. op Zoom 73 geslaagden fr3nwe?s ^ss&iS Swig l wee weken voor dronken fietser Zonder rijbewijs toch achter stuur Hulp aan vriend werd man fataal Coryfeeën rond wedstrijdtafel Arrestant dient aanklacht tegen Haagse politie in Binnen Engelse orde |jlailfcïa9 pc ütcta Spookbeeld Doodstraf DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG *28 AUGUSTUS 1965 (Van een onzer verslaggevers) BREDA/VLISSINGEN/MIDDELBURG/BERGEN OP ZOOM Groot is de teleurstelling in de horecasector. De woensdag door minister Den Uyl afgekondigde prijsstop voor logies, maaltijden en dranken op het peil van 1 oktober 1964, met een verhoging van 4 procent, heeft ook de Brabantse en Zeeuwse horeca-ondernemers de schrik om het hart doen slaan. Men is er nog niet van bekomen. Haastig werden vergaderingen belegd en vanuit Breda werd een protesttelegram naar Den Haag gezonden. Ook de landelijke Hocra-organisatie heeft minister Den Uyl getelegrafeerd. Dat protest besluit met de vraag waarom de horecabedrijven, die nog steeds tegen economisch onverantwoorde prij zen werken, de zondebok moeten zijn. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 23-jarige los- werkman H. C. St. te Zierikzee had op 3 juli 1965 in zijn woonplaats 8 of 9 glazen bier gedronken. Na sluitingstijd was hij naar de achterzijde van een winkel gegaan. Waar ook bier werd ver kocht, doch men gaf wegens de slui tingstijd geen gehoor aan zijn verzoek. Dit maakte hem woedend en hij trapte drie spiegelruiten stuk. De aangerichte schade bedroeg 195,63 gulden. Nadat de eigenaar van de winkel, die te Haam stede woont, had verklaard, dat zijn zoon de winkel te Zierikzee beheert en nadat hij de aangerichte schade had op gegeven. zei de Officier dat het feit dat verdachte de ruiten opzettelijk en wederrechtelijk had vernield bewezen was en dat het de verdachte duidelijk moest worden gemaakt, dat aan derge lijke dingen een einde moest komen. Hij vorderde 1 week onvoorwaardelijk en toewijzing van de civiele vordering groot 195,63 gulden. De Politierechter vonniste conform en zei dat de schade het ge volg was van de handelwijze van de ver dachte. WOENSDRECHTT r tijdens Veeri bij- eenkomst in de kantine van Aviolanda te Woensdrecht werden gistermiddag aan 73 geslaagden van de L.T.S. diplo ma s uitgereikt. In zijn welkomstwoord dankte de heer Linssen de bedrijfslei- de "eer Tomesen, directeur van de Ui.S. te Bergen op Zoom en de andere w tn van de L-Ts- die steeds heb ben borg gestaan voor 'n juiste en pret tige verhouding tussen bedrijf en school ÏLy °°k de consulenten van de BeMeTel en de V.E.V., die altijd per soonlijk met raad en daad hebben klaar gestaan. Hij wees de jongens op de waarde van de diploma's, maar legde er tevens de nadruk op dat ze nu in de praktijk moeten bewijzen dat ze het ook kunnen. Vervolgens reikte hij de di ploma s uit aan geslaagden van de cur sussen O.B.A.O.. vliegtuigplaatbankwei - ker. meetcursist en methodische instruc tie. Dc diploma's schilderen, hulp-sterk- stroommoriteur, vliegtuigmonteur en het basisdiploma lassen werden uitgereikt va^riie h,eeLVai> de Berfih« het hoofd dl dinir°^ldmg' De heer T°h"=sen, die Tol d'pioma s van het uitgebreid BeMe- woord am,enHUlUeikte' wbdde «en kort dere shirt? mogelijkheden voor ver- i nog maar op een naar op. dat er tegenwoordig meer vraasr iï naar geschoolde dan naar fJ halve'hl' Te,Seslaagd™ ontvinger bè- halve het diploma een boekenbom Na- Baars en TnmIaagdern brachten Joop driif ij van L°on dank aan be- ii.if en leraren voor de grote zore Hip aan hen was besteed. 2 dle I jam 1965 o?zhn had op 25 I geveden terwiii ''.'Jwiel door VUssingen verkeerde U be t onder drankinvloed geval u ze een doorlopend drank- I nog een vonrJ? Je!ecbter' u hebt ook geus openbare Hr jke 'itraf loPen we- cier vond dit dronk™s«baP De offi- met de justitie acbbe herhaaldelijk men wegens d!" ?anraking was geko- hij moest dit dlonkanschapgevallen en Dc eis luidde*13?* !ens voelen* zei 10 voorwaardeniif' 4 daiSen- waarvan Consult a t i ebure»en toezicht van het een proeftijd van 1°°'' Alcoholisme met form. b an 3 J»ar. Uitspraak con- De „Hoera" verlangt verlaging van de prijzen van de grondstoffen vis, vlees, eieren, groenten, aardappelen, suiker, koffie, melk, brandstoffen enz. De prij zen daarvan hebben voor de „Hocra"- bedrijven de kosten met acht procent verhoogd, tezamen met andere kosten, aldus de organisatie. De meest gehoorde klacht is dat men de gestegen kosten niet meer kan door berekenen. Iedereen weet dat alle prij zen zijn gestegen, aldus de horeca-men- sen aan wie wij commentaar vroegen. Niet alleen de ver- en gebruiksgoederen stegen in prijs, maar ook de salarissen van de werknemers in de horecasector werden hoger. „Een werknemer in mijn bedrijf ver dient op dit ogenblik al meer dan ik zelf", verzekerde een hoteleigenaar ons. De vijfdaagse werkweek wordt binnen kort ingevoerd en de vakantie werd ge bracht van twee op drie weken. Boven dien wordt de accijns op gedistilleerd binnen afzienbare tijd ook nog verhoogd. Hoe dit allemaal berekend moet worden weten de eigenaren van horecabedrijven niet, zeggen ze. De maatregel van drs. Den Uyl doet er nu nog eens een schepje bovenop. „Hij heeft zelf verklaard dat hij de extra duurte uitsluitend toeschrijft aan de prijsontwikkeling van aardappe len, groenten en fruit. Waaruit bestaan onze maaltijden dan Deze maatre gel zal de service èn de kwaliteit van het eten niet ten goede komen. Om maar eens een voorbeeld te noemen: ik ge bruik altijd eerse klas groenten. Zeer fijne erwtjes zijn niet te krijgen, die wor den allemaal bewaard. Binnen een maand komen ze dan op de markt en zijn minstens veertig cent per blikje duurder dan vorig jaar. De prijs van onze maal tijden moeten echter gelijk blijven. Dat betekent dus dat ik een mindere kwali teit erwtjes moet gaan gebruiken, wil ik niet in de boot gaan", werd ergens in Zeeland gehoord. Men ziet het er vooral In Zeeland (waar veel seizoenbedrijven zijn) van ko men dat na een bepaald uur het restau rant gesloten zal zijn. De kosten voor de onrendabele uren worden te hoog. Overigens heeft men wel de indruk dat de minister zijn maatregel voorna melijk heeft gericht op de zogenaamde sociale consumpties, zoals koffie, bier en dergelijke. Maar grote excessen zijn hier bijna niet mogelijk. De eigenaren van horecabedrijven wa ken zelf wel tegen te drastische prijsver hogingen. Dat kost tenslotte klanten, al dus een van onze zegslieden. Over het algemeen vindt men deze prijsstop zeer onredelijk. Legio voorbeel den werden gegeven, die alle pleiten voor het standpunt van de eigenaren van horecabedrijven. Dit waren natuurlijk wel de eerste re acties, heet van de naald en nog niet zo goed doordacht. Verscheidene eigenaren zeggen zelfs te geloven dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen en dat binnen- Een glaasje om van de schrik te bekomen. kort deze prijsstop wel weer opgeheven zal worden. „Als het werkelijk verkeerd gaat, dan kloppen we wel bij de regering aan voor subsidie. Dat hebben de landbouwers tenslotte ook gedaan zei 'n Zeeuw se horeca-ondernemer. Voor het echter zover komt, zal er nog heel wat bier door de tapkraan moeten vloeien. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Dit deed de41-Ja- rige Goesse loswerkman L. R. Hij reed als bestuurder met zijn auto op 7 juni 1965 op een openbare rijweg, terwijl hij wist dat hem de rijbevoegdheid was ont zegd. Bovendien kwam hij bij die rit m botsing met een andere auto, omdat hij deze geen voorrang gaf. Dit was nog niet genoeg. Hij maakte zich met zijn auto uit de voeten zonder bekendmaking van zijn identiteit. Tenslotte wilde hij bij het verhoor van de politie ontkennen dat hij gereden had. doch later kwam hij hierop terug. Hij trekt zich niets aan van een rijverbod, zei de Officier Mr. A. W Rosingh, gaat toch rijden, komt dan in botsing met een andere auto door geen voorrang teverlenen en rijdt dan snel weg. Hij heeft 17 veroordelingen op zijn naam. De Officier vorderde een maand onvoorwaardelijk en zes maanden ontzegging boven de ontzegging die hem reeds was opgelegd. De Politierechter vonniste conform. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De 21-jarige werk man M. v. B. te Arnemuiden, zag op 19 juni 1965, toen hij zich op het Plein 1940 te Middelburg bevond, dat een dorpsgenoot van hem door de politie werd vastgegrepen en weggevoerd, om dat hij dronken was. Dit was niet naar de zin van verdachte en hij begon zich tegen de politie te verzetten, door te po gen zijn dorpsgenoot in een andere rich ting te trekken dan die waarin de politie hem wilde leiden. „Waarom doet u dat", vroeg de politierechter? Het antwoord luidde ,,Ik wilde de jongen zelf meene men."' ,,U hebt de handeling van de poli tie bemoeilijkt", zei de Officier „door die man in een andere richting te trek ken, dan die waarin de politie hem leid de- Ik wil voor dit ernstige feit nog geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf vragen, doch vorder een week voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 100 gulden of 20 dagen. Het vonnis van de Politierechter luidde overeenkomstig. muws* (Van een onzer verslaggevers) GOES De Provinciale Zeeuwse Dambond bestaat veertig jaar. Ter gelegenheid hiervan gaat de bond op de zaterdagen 4, 11 en 25 sep tember a.s. wedstrijden houden, waaraan tal van prominente dam mers uit binnen- en buitenland zul len deelnemen. Op zaterdag 11 sep tember recipieert het bestuur van de bond in de schouwburg te Mid delburg, terwijl alle dammers met hun dames op vrijdag 17 september samen komen in „De Korenbeurs" te Kortgene voor een gezellige avond. Ter gelegenheid van de verschillende bijeenkomsten en wedstrijden, die bij dit veertigjarig jubileum worden belegd, heeft het bestuur van de bond een pro- grammaboekje uitgegeven. In een voor woord' schrijft de commissaris van de ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen o.m.: „Dit jubileum bewijst, dat Zeeland ook op het gebied van de georganiseerde damsport niet is „achtergebleven". Dit is een woord van hulde aan de initiatief nemers van 1925 waard". En verder; „Ik verheug mij in de contacten met dam spelers uit binnen- en buitenland, die in het kader van het jubileum gelegd zijn en waardoor de aandacht op onze provin cie wordt gevestigd". „Een damspeler moet o.a. goed kunnen nadenken en goed kunnen analyseren. Dit eist bepaalde karaktereigenschappen Misschien zijn deze eigenschappen, die er in de afgelopen jaren toe bijdroegen, dat onderlinge conflicten steeds opgelost kon den worden, al zijn er uiteraard in do beginperiode wel scherpe tegenstellingen geweest", aldus de voorzitter van de Zeeuwse Dambond, de heer M. F. de Jonge. n DEN HAAG (A.N.P.) Na overleg met zijn advocaat heeft de 50-jarige im porteur van fruit J. B. uit Den Haag be sloten een aanklacht in te dienen wegens mishandeling door de Haagse politie. De politie arresteerde B., omdat hij met een vaart van tenminste tachtig kilometer door de stad zou hebben gereden, terwijl hij onder invloed van alcohol zou hebben verkeerd. Naar de Haagse politie vandaag mee deelde, werd de auto van B. niet klem gereden, zoals eerder was gezegd, maar werd B. verzocht zijn rijbewijs te tonen, toen hij voor een café was gestopt. B. wei gerde dit aanvankelijk en er ontstonden moeilijkheden, waarbij B. zich verzette te gen de politie, aldus de politie. Getuigen van de aanhouding hebben zich vervolgens bij de politie beklaagd over het optreden van de agenten, die B. zouden hebben mishandeld. De politie sprak aanvankelijk van vier man, de getuigen van acht politiemannen en thans de politie van zes agenten, die bij de ar restatie hielpen. In ieder geval is B. gewond geraakt en werd hij door een politiearts behandeld, waarna hij zijn roes kon uitslapen op het politiebureau. Bij de Haagse politie heb ben zich inmiddels meerdere getuigen ge meld. De politie zet het onderzoek naar de gang van zaken bij de arrestatie van B. voort. Ter gelegenheid van zijn veertigja rig bestaan heeft de Provinciale Zeeuwse Dambond een keurig ver zorgd programmaboekje uitgegeven, waarin tal van autoriteiten de ju bilerende bond hun gelukwensen aan bieden. De Provinciale Zeeuwse Dambond zag het levenslicht op 17 april 1925 tijdens een vergadering in melksalon „De Land bouw" te Middelburg. De leiding van die vergadering berustte bij de heer H. P. Staal, voorzitter van de toenmalige Mid delburgse damclub. Ook nu nog schrijven de statuten van de bond voor, dat de vereniging in Middelburg is gevestigd Vandaar ook, dat de officiële receptie van het bestuur op 11 september in de Zeeuwse hoofdstad gehouden zal worden, Het is bovendien min of meer een hom mage aan de Middelburgse damclub, die reeds driemaal in successie beslag wist te leggen op de Zeeuwse damtitel. Dat de Zeeuwse dambond in de veer tig jaren van zijn bestaan in de pro vincie veel sympathie heeft verworven moge o.a. blijken uit het feit, dat er in het programmaboekje t.g.v. het jubileum naast een voorwoord van de commissaris van de koningin ook nog voorwoorden geschreven zijn door loco-burgemeester A. J. Berenpas van Middelburg, waarne mend burgemeester J. S. Visscher van Goes, burgemeester B. Kolff van Vlissin- gen, de «burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Oost- en West-Souburg en H. G. van Suijlekom van Kapelle, P. J Bom, waarnemend burgemeester van Kortgene en jhr. mr. Quarles van Ufford, burgemeester van 's-Gravenpolder. Het ligt voor de hand dat de hoofdmoo' van de jubileumviering bestaat uit dam- wedstrijden. Op zaterdag 4 september gaan de eerste denkers aan tafel zit ten. Dan wordt er n.l. in vier Zeeuwse gemeenten voorronden gehouden. De fi nale vindt plaats in Goes in de kantine van de AKF de vier gemeenten komen elk vijf viertallen teaeiï elkaar uit. Het kwartet, dat de meeste punten behaalt komt in de finale. De andere, viertallen komen eveneer/s naar' Góes om daar in verliezersronden tegen elkaar te spelen. Een spectaculair onderdeel van het ju bileum zal ongetwijfeld de simultaanwed strijd worden, die de jeugkampioen van Nederland, Tony Sijbrands 115) uit Am sterdam in de kantine van de Apparaten en Ketelïabriek in Goes za«l spelen. Het jeugdige damwonder zal het hier opne men tegen ruim vijftig dammers. Een ander kolfje naar de hand van de damlustigen is het toernooi om het snel- damkampioenschap van Zeeland, dat za terdag 25 september te 's-Gravenpolder wordt gehouden. Het idee om een kam pioenschap sneldammen te organiseren is geboren op een bestuursvergadering van de damvereniging 's-Gravenpolder in 1961. Deze vereniging hield intern al regelmatig sneldamwedstrijden. De commissaris van de koningin, mr J. van Aartsen tenslotte zal het niet bij een voorwoord laten. Op 4 september za. hij n.l. de opening verrichten van de finale-wedstrijden voor viertallen in dc kantine van de AKF te Goes. De wedstrij den daar zullen worden geleid door de dertienvoudige kampioen van Nederland de heer C. Keiler uit Amsterdam. De spaarbekkens van de Zeeuwsch-Vlaamse Waterlei dingmaatschappij op een ter rein van 120 ha in de Braak- manpoldér naderen hun vol tooiing. Zoals gemeld zal in deze reuze-vergaarbakken o.a. het water stromen, dat als het plan doorgaat via een leiding van 150 km uit de Bergsche Maas gehaald zal worden. (Luchtfoto Peeters/Slagboom) (Van een onzer verslaggevers) GOES Naar wij van de N.V. Water leidingmij Zuid-Beveland te Goes ver nemen, zal het voorgenomen bezoek van de commissarissen van de koningin in Noord-Brabant en Zeeland aan het water wingebied te Huybergen op 14 september a.s. niet doorgaan. Het bezoek wordt ver sohoven naar een andere datum, die nog niet definitief is vastgesteld. Beschikkende op een beroep van b. en w. van Middelburg tegen het besluit van G.S. van Zeeland, waar by goedkeu ring is verleend aan het uitbreidings plan in onderdelen voor het kampeer terrein ..Oranjezon" der gemeente Vrou wenpolder, heeft dc kroon het besluit van gedeputeerden vernietigd en aan het plan Oranjezon alsnog goedkeuring onthouden. Middelburg is eigenaresse van het wa terwingebied ten noorden van het plan. Tegen een bestemming van de betref fende grond tot kampeerterrein heeft zij geen bezwaar, mits zodanige voor schriften zouden worden vastgesteld dat verontreiniging van de bodem wordt uitgesloten. Vrouwenpolder is hieraan in zover te gemoetgekomen dat een rioleringsplan is ontworpen waarbij overleg zou wor den gepleegd met de directie der ge meentebedrijven van Middelburg. Laatstgenoemde gemeente was erken telijk voor die medewerking maar zag niet voldoende waarborgen. Zij stelde dan ook concrete eisen voor bescherming van het waterwingebied. G.S. oordeelden dat de bezwaren van Middelburg niet gericht waren tegen het uitbreidingsplan, maar tegen het gebruik van het kampeerterrein. Tegen de bebouwing van het kam peerterrein heeft de kroon op zichzelf geen bezwaar gemaakt wel meent zij, dat rekening dient te worden gehouden met de omstandigheid dat het terrein gelegen is op de rand van een kwets baar waterwingebied. De geologische structuur van het terrein maakt het noodzakelijk dat doeltreffende voorzorgs maatregelen worden genomen teneinde verontreiniging van de bodem te voor komen, aldus de Kroon. De afvoerleidingen van de bebouwing dienen daartoe te worden aangesloten op een deugdelijk rioleringssysteem, dat zijn uitmonding heeft op tenminste 440 meter afstand van de ten noorden van het terrein gelegen puttenrij van het gemeentelijke waterleidingbedrijf van Middelburg. Volgens de bestaande plannen mondt de riolering op te geringe afstand van de puttenrij in de afwateringssloot uit. Bovendien moet vaststaan, dat ook de afvoer van de overige bebouwing aan de vorenbedoelde eis voldoet. Voorts dienen afdoende maatregelen te worden getroffen ter voorkoming van vervuiling van de grond door motorhi andstof en smeermiddelen. In verband met het bovenstaande is de kroon van oordeel dat vooralsnog geen goedkeuring verleend kan worden.t ao aa™ het onderwerpelijke plan wegens on- der een centraal gezag te plaatsen, zullen voldoende waarborgen voor de water-wij ons krachtig verzetten'.'. LONDEN (K.N.P.) De Engelse Be nedictijnen, de oudste bestaande Bene- dictijinse congregatie, bereiden een ver zoekschrift aan de H. Stoel voor, waarin zij algehele vrijheid vragen voor aan passing van hun congregatie aan het con ciliaire aggiornamento. Zij willen de in terne structuur en de constitutie moder niseren. Deze zijn sedert de 7e eeuw bijna ongewijzigd gebleven. In de komende lente willen de Engelse Benedictijnen de voorstellen voor wat zij zelf zeggen de „grote schoonmaak" der orde bespreken teneinde goed beslagen op het ijs te komen wanneer volgend jaar september het wereldcongres van Bene dictijner abten de vernieuwing van de orde bespreekt in Rome. Het kapittel was het er over eens, dat het 8 uren tellende officie geestelijk en lichamelijk te inspannend is. Het is heel geschikt voor het contemplatieve leven, maar onpraktisch voor monniken, die werkzaam zijn in het actieve apostolaat van onderwijs, zielzorg of missie. Het ligt in de bedoeling van de En gelse Benedictijnen om gedaan te krijgen dat het officie per abdij geregeld kan worden. Bovendien zou het voor een deel in de landstaal gebeden moeten kunnen worden. Ook de plaats van de broeders bij de Benedictijnen moet worden her zien. De Engelse Benedictijnen zijn er reeds mee begonnen de aparte kleding voor de broeders af te schaffen. Boven dien leggen zij thans ook de plechtige ge loften af. De oude opvatting, dat de broe ders de bedienden zijn van de koormon niken, is volkomen uit de tijd. aldus de Engelse Benedictijnen. Het belangrijke van een kloostergemeenschap bestaat ón der meer hierin, dat alle bewoners goede monniken zijn, hetzij als priester hetzij als broeder. Verzet tegen centraal bestuur binnen de autonome congregaties der Benedictijner orde wekt hier en daar het idee om te komen tot centralisatie in het bestuur der verschillende congregaties. De Engelse Be nedictijnen voelen hiervoor niets en zij rekenen erop, dat zij in het abtencongres van volgend jaar de steun zullen krijgen van de Amerikaanse ordegenoten. „Wij zijh. voorstanders van een gezonde vrijheid, waarin wij ons langs de traditio nele weg kunnen ontwikkelen zonder vrees voor nieuwe ideeën. Tegen iedere poging de Benedictijnse congregatie on- Mog steeds is er een groot tekort aan arbeidskrachten. Uit het buiten land zijn nu al rond 85.000 arbeids krachten aangetrokken maar de span ning op de arbeidsmarkt is er niet door weggenomen. Volgens officiële becijferingen zullen er nog wel 10.000 buitenlandse arbeidskrachten moeten bijkomen wil het bedrijfsleven de or derportefeuilles op tijd kunnen afwer ken. De nu al jaren voortdurende span ning op de arbeidsmarkt heeft in bre de lagen van de bevolking de indruk gewekt, dat er met de werkgelegen heid niets meer kan gebeuren. Werk loosheid is een vaag begrip geworden, zelfs bij ouderen, die toch de ellende van de crisisjaren aan den lijve heb ben ondervonden. Dit gevoel van veiligheid, van ons- kan-niets-meer-gebeuren is gevaarlijk. Heel duidelijk blijkt dat uit de gang van zaken in Amerika, waarover onze financieel-economische medewerker vandaag op de financiële pagina een beschrijving wijdt. In de U.S.A. heerst namelijk een zeer ernstige werkloos heid en dit ondanks het feit, dat de economie er goed voorstaat. De oor zaak van die werkloosheid is de auto matisering. Het tekort aan arbeidskrachten en de kosten van de factor arbeid dwin gen de industrie de mens steeds meer door de machine te vervangen. De verhalen hierover kent iedereen. De gevolgen ervan worden echter niet overdacht, althans in Nederland niet. Toch gaan wij ook in ons land de zelf de weg op als Amerika. Vlugger dan men denkt. Daar zorgt de spanning op de arebidsmarkt wei voor. Het wordt de hoogste tijd, dat de regering aangeeft, hoe zij het pro bleem van de komende automatisering denkt op te vangen. Met het voorbeeld van Amerika voor ogen kan het kabi net zich niet veroorloven nog langer een afwachtende houding aan te ne men. Hopelijk zien mr. Cals c.s. dit in. Anders zal het parlement de regering dit inzicht dienen bij te brengen en wel op korte termijn. De aanpak van de gevolgen van de automatisering vereist namelijk een grondige voorbereiding, met name in het kader van het onderwijs in de vak opleiding. Een eigen inbreng van de vakbeweging in de werkgeversorgani saties is hierbij noodzakelijk. Zouden er niet tijdig maatregelen worden getroffen, dan zouden wij over enkele jaren wel eens geconfronteerd kunnen worden met een verschijnsel, waarin nu niemand meer schijnt te ge loven: het spook van de werkloosheid. gen directeur van het gevangenis wezen, de heer M. de Groodt, heeft vlak vóór zijn pensionering enige op schudding verwekt door o.m. in De Haagse Post een fors pleidooi te hou den voor de wederinvoering van de doodstraf. Dat is natuurlijk het goed recht van iedere burger, dus ook van de heer De Groodt. Of het verstandig van hem is geweest daarbij duidelijk te laten uitkomen, welke functie hij in het dagelijks leven bekleedt, is een tweede zaak. Een pleidooi voor wederinvoering van de doodstraf is in het Nederlandse parlement een jaarlijks terugkerende zaak van de kant van de Staatkundig Gereformeerde fractie. Omdat de S.G.P. er nimmer in slaagt van de doodstraf een hoogtepunt in het debat te maken, is bewezen, dat zij met dit vaste nummer geen of weinig succes heeft. Maar nu probeert een deskundige, buiten de politiek om, weerklank te vinden voor zijn „pleidooi voor de elektrische stoel". De gewone burger zal wellicht redeneren, dat de opmer kingen van de heer De Groodt zeer belangrijk zijn, omdat hij niet alleen het gevangeniswezen, maar ook de ge vangenen kent; daardoor zou zijn plei dooi in de ogen van de gewone man meer gezag kunnen krijgen. Een der gelijk gezag verdient de heer De Groodt echter niet. Hij is een deskun dige op het gebied van de tenuitvoer legging van de door de rechter opge legde straffen. Niet op het gebied van de strafmaat. Wie aan de mening van de heer De Groodt een zekere waarde wil toekennen, moet dit onderscheid op de eerste plaats maken. Op de tweede plaats is het uitgangs punt van de heer De Groodt verkeerd. Hij gaat niet uit van de mens, die ver oordeeld wordt, maar primair van de afschrikwekkende werking van een vonnis. Met andere woorden: hij wenst 'n vonnis, dat efficiënt is in de bestrij ding van de misdaad. Daarmee teert hij terug naar een cultuurpatroon, dat Nederland reeds eeuwen achter zich heeft liggen. Wellicht wordt thans in Saoedi-Arabië bij een dief nog de hand afgehakt, in ons land gebeurt dat niet meer, hoewel die straf een bijzonder efficiënt wapen tegen dief stal zou zijn. Wanneer wij deze mindere straf, de lichamelijke verminking, plaatsen tegenover de meest radicale straf, die er bestaat: de doodstraf, dan blijkt duidelijk, dat men, als men het minde re afwijst, het meerdere niet kan ver langen. Of anders gezegd: in een land als Nederland reageert men niet meer op de misdaad door de misdadiger eenvoudig van het leven te beroven. Het is jammer, dat de heer De Groodt, als professionele man, die juist bij de tenuitvoerlegging van de straf zich met deze vragen moet heb ben beziggehouden, dit voor de zwaar ste straf, de doodstraf, eenvoudig ver geet. UTRECHT (A.N.P.) Het N.V.V. be staat op 1 januari 1966 zestig jaar. Het jubileum zal worden gevierd tijdens het eind maart-begin april van het komende jaar te houden N.V.V.-congres.

de Stem | 1965 | | pagina 3